Ana Sayfa Haberler Karanlıkta Pa...

Karanlıkta Parlayan Araba

fosforlu-araba-160215

Nissan Fosforlu Karoser Boyası Kullanan İlk Otomobil Üreticisi Oldu.

Elektrikli araçlarıyla da sektörde öncü marka olan otomotiv devi Nissan, gün ışığındaki ultraviole ışınlarını emerek gece parlayan karoser boyası kullanan ilk otomobil markası oldu.

Sınıfının öncüsü ve en çok satılan modeli Nissan LEAF’te çarpıcı bir yenilik daha! Otomotiv sektöründe ilk kez karanlıkta parlayan karoser boyasını kullanan Nissan, Hamish Scott tarafından geliştirilen STARPATH adı verilen kaplamayı kullanmaya başladı. Sprey şeklinde püskürtülerek uygulanan kaplama, gün ışığının durumuna göre depoladığı enerji sayesinde karanlıkta 8 ila 10 saat arasında parlıyor.

Karanlıkta parlayan karoser boyası ve karoser kaplamaları hali hazırda satışta olan ürünlerken, Nissan LEAF’te kullanılan ve enerjisini ultraviole ışınlardan alan boya organik içeriği ve gizli formülüyle Nissan’a ait özel bir üretim.

Doğada çok nadir bulunan stronsiyum alüminat kristali, Nissan LEAF’teki bu özel boyanın anahtarını oluştururken, kristalin en önemli özellikleri arasında sağlamlık, kokusuzluk hem biyolojik hem de kimyasal açıdan tepkisiz olması geliyor.

Bazı markalar, inorganik içeriğe sahip, karanlıkta parlayan boyaları şimdiye kadar farklı modellerde ve zamanlarda kullanmış olsalar da, Nissan bu teknolojiyi (organik içerik) doğrudan uygulayan ilk otomobil üreticisi unvanını taşıyor. Nissan’ın benzersiz boyası, maliyeti azaltıp ticari olarak uygulanabilir hale gelirse 25 yıl dayanıklılık sunabilecek.

Nissan Leaf’in karanlıkta nasıl parladığını görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Nissan Hakkında

Yokohoma merkezli Nissan Motor Co. Ltd., Japonya’nın ikinci büyük otomotiv şirketidir. Şirket, Renault-Nissan İttifakı’nın da parçasıdır. Dünyada 244 bin 500 adetten fazla çalışanı bulunan Nissan, 2013 yılında 5,2 milyon adet araç satışıyla 10,5 trilyon Japon Yeni (105 Milyar Dolar) ciro elde etmiştir. Yeni, ayrıcalıklı ve heyecan verici modellerin üretimine olan bağlılığıyla geliştirdiği geniş bir ürün yelpazesini, “Nissan, Infiniti ve Datsun” markaları altında 60’dan fazla modelle kullanıcılara sunmaktadır.