Ana sayfa Haberler Geleceğimizin...

Geleceğimizin Güvencesi Bireysel Emeklilik

Geleceğimizin Güvencesi Bireysel Emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi, diğer adıyla BES, kişilerin uzun yıllar biriktirdiklerini emekli olduktan sonra ek gelir sağlamasına yardımcı olmak için bir emeklilik sistemidir. Kişinin bağlı olduğu mevcut kamu sosyal güvenlik sistemine ek olarak bireylere yardımcı olacak özel bir tasarruf sistemidir. Sistemin amacı, kişilerin hayat standartlarını emeklilik dönemlerinde de sürdürebilmeleri için düzenli birikim yapmalarını sağlamak içindir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

18 yaşını doldurmuş her birey, dahil olacağı bu sistemde en az 10 yıl kalmak koşulu ile 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır. Bireysel Emeklilik sistemine herhangi bir sosyal güvenlik sistemine dahil olmayanlar da başvurabilir. Bireysel Emeklilik sisteminin kişiye bazı avantajları vardır. Bireylerin birikimleri devlet tarafından %25 katkı payı ile desteklenir. Devlet katkısı limiti aylık brüt asgari ücretinin %25’i kadardır. Kişi, Bireysel Emeklilik Sistemi fonunu ve şirketini değiştirme hakkını elinde bulundurur. Böylece kişi hiç bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçebilir. Ayrıca fonlarının kontrolünü istediği zaman elinde bulundurabilir. Bireysel Emeklilik ödemeleri kişinin bütçesi doğrultusunda azaltılabilir ya da bütçe yetmediği taktirde sistem dondurulabilir bile. Bireysel emeklilik fonları vergiden de muaftır.

Devlet katkısının özellikleri arasında limit hesabının katılımcı bazında yapılması, kişinin devlet katkı payına ilk üç yıl dokunamaması ve üç yılın sonunda da %15’ini, altı yılın sonunda %35’ini ve on yılın sonunda da %60’ını alabileceği yer alıyor. Devlet katkı payının tamamı ancak emekli olunduğunda alınabilir. Ayrıca bir ek bilgi de, yeni düzenleme ile gelmiştir. Yeni düzenleme vergi ödemeyen ev hanımı ve çalışmayan kesimin de devlet katkı payından yararlanabileceğini söylüyor. Daha pek çok özelliği bulunan devlet katkısından yararlanmak için gerekli şartlar yerine getirildiği taktirde geriye açılmaması için hiç bir sebep kalmaz. Kuveyttürk bireysel emeklilik sistemini sağlam bir temele oturttuğunu uygulamaları ile kanıtlıyor. Kuveyttürk internet sayfasında sistemin tüm detaylarını belirtiyor. Devlet katkısının özelliklerinin de yer aldığı bankanın internet sitesinden, bireyler araştırma yapabilir. Böylece ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem doğrultusunda, doğru kararla kazançlı çıkıp geleceğini güvence altına alabilir.