Ana sayfa Baz Etkisi Ne...

  Baz Etkisi Nedir?

  Soru ListesiCategory: Finansal bilgilerBaz Etkisi Nedir?
  Ayça Erinç Şatıroğlu asked 8 ay ago

  Ekonomik veriler açıklanırken enflasyon, büyüme, ihracat vb. rakamları baz etkisiyle şu oldu, bu oldu diye yazılıyor. Bu durumlarda bahsedilen baz etkisi nedir?

  1 Answers
  ayca_satiroglu answered 8 ay ago

  (Base Effect) İki dönem arasında bir değişim hesaplanırken, değişime referans alınan dönemde normalden önemli ölçüde düşük veya yüksek bir gerçekleşme olması durumunda değişimin hesaplandığı döneme yansıyan etkiyi ifade etmektedir.

  Örnek verirsek 2015 yılı Nisan ayı yıllık enflasyonu hesaplanırken, bir önceki senenin aynı ayı olan 2014 Nisan’ı verisine bakılacaktır. (Yani geçen sene bu zamanda neydi diye bakılır) Değişimi görmek için 2015 yılı Nisan ayı tüketici endeksinin 2014 yılı Nisan ayı tüketici endeksine göre yüzde değişimine bakılmaktadır. 2014 yılı Nisan ayında tüketici endeksi normal ortalamalara göre çok daha düşük bir oranda artmış ise, 2015 yılı Nisan ayında yıllık enflasyonu yükseltici bir baz etkisi görülecektir.

  Aynı şekilde 2016 yılı Kasım ayı enflasyonu hesaplanırken 2015 yılı Kasım ayına bakılacaktır. 2015 Kasım ayı ortalamalardan daha yüksek bir değişim göstermişse bu sefer de düşürücü/düşük baz etkisi görülecektir.