Ana sayfa Haberler Doğalgaz Fatu...

Doğalgaz Faturasında Yüzde 35 Tasarruf Sağlamak Mümkün

Sıcaklıkların düşmesi, yağışların başlamasıyla birlikte kış mevsimi kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Alacağınız küçük önlemlerle hem doğal gaz faturanızda önemli oranda tasarruf sağlayabilir hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına destek olabilirsiniz.

1 Derece Düşük Sıcaklık %6-7 Doğalgaz Tasarrufu Sağlar

Sıcak evler, nefes alan şehirler felsefesiyle Türkiye’nin dört köşesine doğal gaz ulaştıran Aksa Doğalgaz, yaklaşan kış ayları öncesinde tasarruflu doğal gaz kullanımı için önerilerini açıkladı. Radyatörlerin çevresinin kapatılmamasından ısı yalıtımına kadar alabileceğiniz küçük-büyük önlemlerle konfor sıcaklığınızdan ödün vermeden ekonomik ısınacağınız bir kış geçirebilirsiniz. Termostatı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlamak %6-7’ye varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.

Isı kaybının büyük bir çoğunluğu, çatı, duvar ve pencerelerin ısıyı içeride tutacak özellikte olmamasından kaynaklanır. Çatı, dış duvar yalıtımı ve çift camlı pencere sistemi yaptırarak %35’e varan oranlarda, konut başına yıllık yaklaşık 850 TL tasarruf edilebilir.

İhtiyacınızdan daha büyük ya da daha küçük kapasiteli kombi almak doğal gazın verimli kullanılmasını engelleyebilir. Yoğuşmalı kombiler, standart cihazlara göre yüzde 15 daha verimlidir.

Her kış başında kombi bakımının düzenli olarak yaptırılması, mevcut problemlerin tespit edilmesi ve varsa onarılması, kombi arızalarından kaynaklı yüksek faturaları önlemenize yardımcı olur.

Termostatik Vana Nedir?

Termostatik vanalar, sıcak suyun radyatöre geçişini, oda sıcaklığı ayarladığımız değere erişince kısar veya tamamen kapatır. Sonuç olarak, sıcak su akışının kesilmesi, kombi ya da kazanların daha az çalışmasını ve %15’e varan oranlarda doğal gaz tasarrufu sağlar.

Kombi yeniden çalıştırıldığında, soğumuş evi ısıtabilmek için daha fazla çalışır ve doğal gaz harcar. Evden çıkarken kombiyi kapatmak yerine düşük sıcaklıkta çalıştırmak yakıt tüketiminin azaltılmasına yardımcı olur.

Radyatörlerin üstünde ya da önünde perde, mobilya ya da mermer bulunması çamaşırları oda içerisinde kurutmak yakıt tüketimini artırır.

Evi Belli Derecede Sabit Tutuyorum, Gerekli Bakımları Yapıyorum Ama İstediğim Tasarrufu Sağlayamıyorum, Neden?

Püf Noktası

Siz evinizi belli bir sıcaklıkta (örneğin 22 derece) sabit tutarak doğlagaz tasarrufu yapmayı planlıyor ya da bunu zaten önceden denemiş olabilirsiniz. Mevcut doğalgaz kombiniz eviniz 22 derecenin altına düşecek şekilde soğuyunca devreye giriyor olabilir. Evde yokken kombiyi kapatıyor boşuna içeriyi ısıtmıyor, gerekli bakımları yapıyor ve zaten yalıtımı iyi bir yerde yaşıyor olabilirsiniz. Peki o zaman niye istediğiniz tasarrufu sağlayamıyorusunuz?

Buradaki püf noktası kombi termostadının hassaslığında… Örnek üzerinden gidersek, kombinin içerisi belli bir sıcaklığın altına gelince devreye girmesi lazım dedik. Bu da 22 derece olsun dedik. Ancak hassaslık düşükse bu devreye giriş ortam 21 dereceye iyice yaklaşınca oluyordur ve içerisi 23 dereceye yakın şekilde ısınınca sönüyordur. Bu da sizin kombinizden istediğiniz verimi alamamanızı ve istediğiniz tasarrufu sağlayamamanıza neden olur. Peki ne yapmalı?

Size hassaslığı yüksek bir sistem gerekli. Ortam 21,8-21,9 oldu mu ısınma başlamalı ve 22,1-22,2 derecelere kadar çalışmalı. Buradaki tsarrufun püf noktası bu kadar basit. ancak bunu elle ayarlamak ve gözünüzü derecede tutmak kolay değil. Eğer isterseniz bunu akıllı bir sistemle ya da o hassaslıkta bir kombi ile yapabilirsiniz…

 

Doğalgaz Faturasını Azaltmanın Yolları

30.10.2017

Yazın cüzi miktarlarda gelen doğalgaz faturaları soğuklarla kabarmaya başlar. Biz de doğalgaz faturasının nasıl azaltılabileceğine baktık. Malum bu sorun hem enerji tasarrufu hem de cepten tasarruf konusu… Uzmanlar alınacak bazı basit tedbirlerle doğalgaz faturasının yaklaşık yüzde 20 ila 50 arasında bir oranda düşürülebileceğini söylüyor. İşte madde madde tasarruf yolları:

1.Doğru Tesisat:

Ülkemizde doğalgaz tesisatlarının yetkili kişi ve kurumlar tarafından projesi çizilerek yapılması zorunludur. Eğer oturduğunuz/taşındığınız ev iyi ısınmıyorsa ya da çabuk ısınmıyorsa radyatörler ya da tesisat bağlantılarınızda sorun olabilir. Şunları bilmelisiniz:

Doğru yapılmış bir kalorifer tesisatına sahip bir ev 20 dakika içinde ısınır. Bu süre 20 dakikayı geçiyorsa, tesisatta ters ya da yanlış bağlantılar yapılmış olabilir.

Mekanlardaki petek sayılarına dikkat. Bazı odalarınız yeterli miktarda ısınmıyorsa petekleriniz yeterli olmayabilir. Uzman kişiler bunu bakar bakmaz anlar.

2.Kombi Bakımı :

Neden Kombi Bakımı Yaptırmalı?

Kışın kapıya dayandığı şu günlerde kombilerin bakımdan geçirilmesi ve alınacak bazı basit yalıtım tedbirleri ile doğalgaz faturalarının yaklaşık yüzde 20 düşürülebileceğini söyleyen uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Gaz tüketiminin düşürülmesi ve verimli ısınma için kombilerin kış öncesinde bakımdan geçirilmesi çok önemli. Kombilerin gaz geçiş filtrelerinin yılda bir kez temizlenmesi gerekir. Özellikle balkonlardaki kombiler toz sebebiyle tıkanmaktadır. Bunun yanı sıra sudaki kireç de kombide tıkanmalara yol açar. Tabi bu işleri kendiniz yapmaya kalkmamalısınız. Kombi bakımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gereklidir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımında yetkili kişi kombinin hem ön panelini açarak elektronik kontrolleri yapar hem de iç haznesinin bakımını gerçekleştirir. Kombi bakımı sırasında cihazın yanma haznesi, fan gibi bölümlerindeki tozların temizlenir, brülör ve bacanın bakımının yapılır.

Doğalgaz Faturasını Azaltmanın Yolları

3. Petek Bakımı

Zaman içerisinde radyatörler (petek) tıkanabilir, bu ise yeterince ısınmayı önler. Yetkili bir uzmanın hiç olmazsa 2 yılda bir radyatörlerin suyunu boşaltıp belirli bir oranda sisteme akıcı madde eklemesiyle daha verimli bir ısınma sağlanır. Bu bakımlar ödenecek doğalgaz faturalarınız yüzde 20’ye kadar azaltacaktır ve kışın soğuk günlerde sistemin bozulma riskini en aza indirecektir.

radyator-petek-isinma-01

4. Sayaç Bakımı ve Kontrolü

Kombi ve radyatörlerin yanı sıra doğalgaz sayaçlarının da belirli periyotlarla bakımının yapılmasının önemlidir. Bu bakım da sadece yetkili gaz şirketinlerinde yapılabilabilir. Buna dikkat edin.

Diğer bakımlarını yaptırdığı halde, gaz faturasının yüksek olduğunu düşünen ve sayacının yanlış ölçüm yaptığından şüphe eden aboneler dağıtım şirketinden sayacına bakım yapmasını isteyebilir. Ancak yapılan incelemede sayaçta herhangi bir arıza olmadığı tespit edilirse servis parasını abone ödüyor. Eğer sayaçta bir arıza tespit edilmişse dağıtım şirketi ücretsiz sayacınızı değiştirir.

5. Yalıtım

Uzmanlar binalara mantolama ve çatılarda ısı ve su yalıtımı yaptırarak %50 enerji tasarrufu yapmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Mantolama, doğru ürün seçimi ve uygulamayla rahatlıkla yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Uygulama yapılan binalarda elde edilen tasarrufun oranı, binanın tipi (pencere, balkon sayısı, en alt katnın açık-kapalı olması, çıkmalar, kullanım özellikleri, yalıtım kalınlığı, yalıtım bütünlüğü, iklim gibi birçok parametreye bağlıdır. Yüzde 50 tasarruf ortalama bir hesap değeridir, altında gerçekleşebileceği gibi çok üzerinde de olabiliyor. Konuyla ilgili yapılan deneysel çalışmalarda, Türkiye standartlarında bir mantolama ile büyük oranda yüzde 50 tasarrufa ulaşıldığı tespit edildi.

insaat-yalitim-01

6. Pencere Doğramalarından Isı Kaybını Önlemek

Isı kaybını azaltmak açısından doğrama seçimi önemlidir. Günümüzde pvc doğramalar birden fazlı odacık ve çift hatta üçlü cam seçenekleri ile hem ısı hem de ses yalıtımı sağlıyorlar. Pencerelerin önünde yapılcak panjurlar da kış gecelerinde doğramalardan ısı kaybını önlemede birebirdir. Yeterki kapatmayı unutmayın!

Eğer doğramalarınızı değiştirmek, panjur yaptırmak sizin için pahalı bir çözüm ise en azından eskilerin uyguladığı bir yöntemi deneyebilirsiniz: Eski kadın çoraplarını atmayın. Pencere kenarlarına conta gibi geçirin. Bu şekilde üflemeden kaynaklanan ısı kaybınızı bir miktar da olsa azaltırsınız.

7. Ev Yerleşimi ve Eşyalara Dikkat

Diğer maddeler kadar olmasa da ev yerleşimi de evinizin ısınmasında etkilidir. Evinizin ısınmasını radyatör petekleri sağlamaktadır. Peteklerin etkili ısıtma yapması için etraflarında hava sirkülasyonu olmalıdır. Radyötörlere bitişik yatak, kanepe, dolap vb. eşyalar bu sirkülasyonu önler. Bazı yapı ve evlerde yanlış uygulama sonucu denizlik ve radyatör arasında boşluk olmayabilir. Isınan havanın yükselerek eve dağılması için peteklerin önünü, yanını ve direkt üstünü kapatmayın.

Halı ve kilimler de evinizin ısı kaybını azaltır. Özellikle alt katınız da kimse oturmuyorsa ne kadar çok halı o kadar iyi diyelim.

 

 7+1 Bunu da Ekleyelim: Doğalgaz Faturalarını Düşüren Donlar 

Meteorolojinin önümüzdeki günlerde yurtta kar yağışı beklendiğini duyurması yün iç çamaşırı satışlarını artırdı.

14.10.2017 – Bursa’da yün içlik satan Naci Bağcı, havaların soğumasıyla birlikte yün iç çamaşırı satışlarının artığını, önümüzdeki günlerde beklenen kar yağışı sebebiyle vatandaşların yüne büyük rağbet gösterdiğini belirtti. Yünün sağlıklı olduğunu belirten Naci Bağcı, “Yünde bulunan boru şeklindeki lifler vücuttaki teri dışarı atarak insanı hasta olmaktan koruyor. Yün çok sağlıklı bir ısınma aracı. Yün giyenler kendini soğuktan sağlıklı bir şekilde koruyor. Bir de yün diye satılan orlonlar var, her yün diye satılan içlik yün değildir. Vatandaşlar yün içlikleri iyi bildikleri yerlerden alsın. Biz yün atleti 35 liradan satıyoruz. Yün don da aynı fiyata satılıyor. Defolu olunca fiyatlar 20 liraya kadar düşüyor. Kıyıda köşede 5-10 liraya satılan ürünler yün değildir. Vatandaşlar aldanmasın. Hakiki yün sağlıktır. Biz yazın bile müşterilerimize yün içlik satıyoruz. Yün giyenler siyatik ağrılardan ve romatizmadan kurtulur” dedi. İHA

Kar Yağacağını Duyan Yün Çamaşırlara Hücum Etti.

Kış Gelmeden Kombi Bakımınızı Yaptırın, Doğalgaz Faturanız Kabarmasın

Biytaş Şirketler Grubu’ndan yapılan açıklamada, evlerdeki kombilerin yılda bir kez bakımdan geçirilmesinin doğalgaz tüketiminde belirgin bir düşüş sağladığına dikkat çekildi. Bakım için en uygun zamanın eylül ayı olduğu, alınacak basit tedbirlerle doğalgaz faturasının yüzde 20 düşürülebileceği belirtildi.

Isıtma, soğutma, havalandırma sektörünün Bursa’daki lideri Biytaş Şirketler Grubu Başkanı ve Makina Mühendisi Suat Gülçimen’in verdiği bilgilere göre, gaz tüketiminin düşürülmesi ve verimli ısınma için kombilerin kış öncesinde bakımdan geçirilmesi çok önemli. Kombilerin gaz geçiş filtrelerinin yılda bir kez temizlenmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Gülçimen, özellikle balkonlardaki kombilerin toz nedeniyle tıkandığını bunun yanı sıra sudaki kirecin de kombide tıkanmalara yol açtığını vurguladı.

Kombi bakımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğini söyleyen Suat Gülçimen, kombinin montajı sırasında mutlaka ısı yalıtımının sağlanması gerektiğini ve balkon gibi dış ortamdaki kombilerin de kışın donmaması için sisteme antifiriz konulması gerektiğini belirtti.

Kombi bakımı sırasında cihazın yanma hanesi, fan gibi bölümlerindeki tozların temizlendiğini, brülör ve bacanın bakımının yapıldığını ifade eden Suat Gülçimen, sadece kombi temizliğinin yeterli olmadığını radyatörlerin de temizlenmesi gerektiğin vurguladı. Gülçimen, “Zaman içerisinde radyatörler (petek) tıkanabilir, bu ise yeterince ısınmayı önler. Yetkili bir uzmanın hiç olmazsa 2 yılda bir radyatörlerin suyunu boşaltıp belirli bir oranda sisteme akıcı madde eklemesiyle daha verimli bir ısınma sağlanır. Bu bakımlar ödenecek doğalgaz faturalarınız yüzde 20’ye kadar azaltacaktır ve kışın soğuk günlerde sistemin bozulma riskini en aza indirecektir” diye konuştu.

GAZ SAYACINI İHAMEL ETMEYİN

Suat Gülçimen, kombi ve radyatörlerin yanı sıra doğalgaz sayaçlarının da belirli periyotlarla bakımının yapılmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Bu bakımın sadece yetkili gaz şirketince yapılabileceğine de vurgu yapan Suat Gülçimen, “Diğer bakımlarını yaptırdığı halde, gaz faturasının yüksek olduğunu düşünen ve sayacının yanlış ölçüm yaptığından şüphe eden aboneler dağıtım şirketinden sayacına bakım yapmasını isteyebiliyor. Ancak yapılan incelemede sayaçta herhangi bir arıza olmadığı tespit edilirse servis parasını abone ödüyor. Eğer sayaçta bir arıza tespit edilmişse dağıtım şirketi ücretsiz sayacı değiştiriyor” dedi.

Suat Gülçimen, gaz sayaçlarının 10 yılda bir kontrolden geçirilmesi kanunî mecburiyet olduğunu bu sebeple gaz dağıtım şirketlerinin en fazla 10 yıl içinde sayaçları ücretsiz olarak bakımdan geçirmesi gerektiğini vurguladı. İHA