Ana sayfa Haberler Doğalgaz Fatu...

Doğalgaz Faturasını Azaltmanın 7 Yolu

PAYLAŞ

enerji-dogalgaz-ocak-ates

Yazın cüzi miktarlarda gelen doğalgaz faturaları soğuklarla kabarmaya başlar. Biz de doğalgaz faturasının nasıl azaltılabileceğine baktık. Malum bu sorun hem enerji tasarrufu hem de cepten tasarruf konusu… Uzmanlar alınacak bazı basit tedbirlerle doğalgaz faturasının yaklaşık yüzde 20 ila 50 arasında bir oranda düşürülebileceğini söylüyor. İşte madde madde tasarruf yolları:

1.Doğru Tesisat:

Ülkemizde doğalgaz tesisatlarının yetkili kişi ve kurumlar tarafından projesi çizilerek yapılması zorunludur. Eğer oturduğunuz/taşındığınız ev iyi ısınmıyorsa ya da çabuk ısınmıyorsa radyatörler ya da tesisat bağlantılarınızda sorun olabilir. Şunları bilmelisiniz:

Doğru yapılmış bir kalorifer tesisatına sahip bir ev 20 dakika içinde ısınır. Bu süre 20 dakikayı geçiyorsa, tesisatta ters ya da yanlış bağlantılar yapılmış olabilir.

Mekanlardaki petek sayılarına dikkat. Bazı odalarınız yeterli miktarda ısınmıyorsa petekleriniz yeterli olmayabilir. Uzman kişiler bunu bakar bakmaz anlar.

2.Kombi Bakımı :

Neden Kombi Bakımı Yaptırmalı?

Kışın kapıya dayandığı şu günlerde kombilerin bakımdan geçirilmesi ve alınacak bazı basit yalıtım tedbirleri ile doğalgaz faturalarının yaklaşık yüzde 20 düşürülebileceğini söyleyen uzmanlar vatandaşları uyarıyor. Gaz tüketiminin düşürülmesi ve verimli ısınma için kombilerin kış öncesinde bakımdan geçirilmesi çok önemli. Kombilerin gaz geçiş filtrelerinin yılda bir kez temizlenmesi gerekir. Özellikle balkonlardaki kombiler toz sebebiyle tıkanmaktadır. Bunun yanı sıra sudaki kireç de kombide tıkanmalara yol açar. Tabi bu işleri kendiniz yapmaya kalkmamalısınız. Kombi bakımlarının mutlaka yetkili servisler tarafından yapılması gereklidir.

Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi bakımında yetkili kişi kombinin hem ön panelini açarak elektronik kontrolleri yapar hem de iç haznesinin bakımını gerçekleştirir. Kombi bakımı sırasında cihazın yanma haznesi, fan gibi bölümlerindeki tozların temizlenir, brülör ve bacanın bakımının yapılır.

Doğalgaz Faturasını Azaltmanın Yolları

3. Petek Bakımı

Zaman içerisinde radyatörler (petek) tıkanabilir, bu ise yeterince ısınmayı önler. Yetkili bir uzmanın hiç olmazsa 2 yılda bir radyatörlerin suyunu boşaltıp belirli bir oranda sisteme akıcı madde eklemesiyle daha verimli bir ısınma sağlanır. Bu bakımlar ödenecek doğalgaz faturalarınız yüzde 20’ye kadar azaltacaktır ve kışın soğuk günlerde sistemin bozulma riskini en aza indirecektir.

radyator-petek-isinma-01

4. Sayaç Bakımı ve Kontrolü

Kombi ve radyatörlerin yanı sıra doğalgaz sayaçlarının da belirli periyotlarla bakımının yapılmasının önemlidir. Bu bakım da sadece yetkili gaz şirketinlerinde yapılabilabilir. Buna dikkat edin.

Diğer bakımlarını yaptırdığı halde, gaz faturasının yüksek olduğunu düşünen ve sayacının yanlış ölçüm yaptığından şüphe eden aboneler dağıtım şirketinden sayacına bakım yapmasını isteyebilir. Ancak yapılan incelemede sayaçta herhangi bir arıza olmadığı tespit edilirse servis parasını abone ödüyor. Eğer sayaçta bir arıza tespit edilmişse dağıtım şirketi ücretsiz sayacınızı değiştirir.

5. Yalıtım

Uzmanlar binalara mantolama ve çatılarda ısı ve su yalıtımı yaptırarak %50 enerji tasarrufu yapmanın mümkün olduğunu söylemektedir. Mantolama, doğru ürün seçimi ve uygulamayla rahatlıkla yüzde 50 yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Uygulama yapılan binalarda elde edilen tasarrufun oranı, binanın tipi (pencere, balkon sayısı, en alt katnın açık-kapalı olması, çıkmalar, kullanım özellikleri, yalıtım kalınlığı, yalıtım bütünlüğü, iklim gibi birçok parametreye bağlıdır. Yüzde 50 tasarruf ortalama bir hesap değeridir, altında gerçekleşebileceği gibi çok üzerinde de olabiliyor. Konuyla ilgili yapılan deneysel çalışmalarda, Türkiye standartlarında bir mantolama ile büyük oranda yüzde 50 tasarrufa ulaşıldığı tespit edildi.

insaat-yalitim-01

6. Pencere Doğramalarından Isı Kaybını Önlemek

Isı kaybını azaltmak açısından doğrama seçimi önemlidir. Günümüzde pvc doğramalar birden fazlı odacık ve çift hatta üçlü cam seçenekleri ile hem ısı hem de ses yalıtımı sağlıyorlar. Pencerelerin önünde yapılcak panjurlar da kış gecelerinde doğramalardan ısı kaybını önlemede birebirdir. Yeterki kapatmayı unutmayın!

Eğer doğramalarınızı değiştirmek, panjur yaptırmak sizin için pahalı bir çözüm ise en azından eskilerin uyguladığı bir yöntemi deneyebilirsiniz: Eski kadın çoraplarını atmayın. Pencere kenarlarına conta gibi geçirin. Bu şekilde üflemeden kaynaklanan ısı kaybınızı bir miktar da olsa azaltırsınız.

7. Ev Yerleşimi ve Eşyalara Dikkat

Diğer maddeler kadar olmasa da ev yerleşimi de evinizin ısınmasında etkilidir. Evinizin ısınmasını radyatör petekleri sağlamaktadır. Peteklerin etkili ısıtma yapması için etraflarında hava sirkülasyonu olmalıdır. Radyötörlere bitişik yatak, kanepe, dolap vb. eşyalar bu sirkülasyonu önler. Bazı yapı ve evlerde yanlış uygulama sonucu denizlik ve radyatör arasında boşluk olmayabilir. Isınan havanın yükselerek eve dağılması için peteklerin önünü, yanını ve direkt üstünü kapatmayın.

Halı ve kilimler de evinizin ısı kaybını azaltır. Özellikle alt katınız da kimse oturmuyorsa ne kadar çok halı o kadar iyi diyelim.

PAYLAŞ