Ana Sayfa sorular Libor Ne Deme...

Libor Ne Demektir? Libor Skandalı Nedir?

Libor, London Inter Bank Offered Rate yani Londra Bankaları Arası Verilen Faiz, Londra interbank faizinin kısaltması olan kelimedir.

Libor oranları nedir? Neye göre değişir?

Libor oranı, Dünya’nın en büyük 16 bankasının her sabah saat 11’de açıkladığı ve dünyanın diğer finans kurumlarınca referans kabul edilen faiz oranıdır.

Libor Skandalı Nedir?

Libor oranlarında usulsüzlük yapmak ve jaksız kzanaç sağlamaktan Avrupa ve ABD’li bazı bankalara cezalar kesilmiştir.

Libor Skandalına Hangi Bankalar Karışmıştır?

Libor skandalı dahilinde 2003!ten bu yana farklı sefer ve farklı para birimlerinde gerçekleştirilen usulsüzler adım adım otoriteler tarafından tespit edilmiş ve soruşturmalar kapsamında cezalar gelmiştir.

Deutsche Bank, Barclays, UBS, Rabobank, HSBC, Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase, the Bank of Tokyo Mitsubishi, Credit Suisse, Lloyds, WestLB, ve the Royal Bank of Scotland skandala karışan başlıca aktörlerdir.

Ekim 2013’de Rabobank‘a Britanya ve Hollanda Finansal Otoriteleri tarafından Libor Skandalındaki haksız kazançları nedeni ile 77 milyon Euro para cezası kesildi.

Aralık 2013’te Avrupa Komisyonu 6 finansal kuruma kartel oluşturmak ve 2007 ve 2010 yılları arasında başta Japon Yeni olmak üzere para birimlerindeki Libor faiz oranları ile oynamak suçundan ceza kesildi.

UBS, burada itirafçı oldu ve Libor kartelini deşifre ederek 2,5 milyar euroluk ceza almaktan kurtuldu. Citigroup da karıştığı ihlallere dair itirafta bulunarak 55 milyon euroluk cezadan muaf tutuldu ancak başka ihlallerinden dolayı 70 milyon euroluk ceza aldı. The Royal Bank of Scotland‘a 260 milyon, Deutsche Bank‘a 259 milyon, JP Morgan‘a 80 milyon euro ceza kesilriken, broker RP Martin’e 247bin euro ceza kesildi. Temmuz 2014’de İngiltere ve ABD’deki piyasa düzenleyici kurumlar da bu bankalara toplamda 370 milyon dolarlık ceza yazdılar.

Nisan 2015’de Deutche Bank‘a ABD ve İngiliz otoritelerinden toplamda 2,5 milyar dolarlık ceza kesildi. Bankanın 29 çalışanı hakkında da suç tespiti yapıldı.

JP Morgan, Citigroup ve Bank of America hakkındaki yolsuzluk soruşturmaları ise halen sürmekte…