Ana sayfa Haberler Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul’dan Finansal Blockchain Projesi

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye’de finans kurumları arasındaki iş akışlarında kullanılan ilk Blockchain/ Blok Zincir projesi hayata geçirildi. Borsa İstanbul bünyesindeki bilişim teknolojileri ekibince hazırlanan söz konusu Blockchain projesiyle Borsa İstanbul, Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul’un elektronik başvuruya ait müşteri veri tabanında yer alan bilgiler senkronize hale getirildi. Kurum tarafından yapılan açıklama şu şekilde yer aldı:

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Projesi Borsa İstanbul Bilişim Teknolojileri Ekibi Tarafından Hayata Geçirildi

Blockchain teknolojisi kapsamında dünyada birçok farklı senaryo üzerinde çalışılırken, Türkiye’de finans kurumları arasındaki iş akışlarında kullanılan ilk Blockchain projesi Borsa İstanbul tarafından hayata geçirildi. Borsa İstanbul bilişim teknolojileri ekibince hazırlanan söz konusu Blockchain projesiyle Borsa İstanbul, Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul’un elektronik başvuruya ait müşteri veri tabanında yer alan bilgiler senkronize hale getirildi.

Know Your Customer (KYC) konsepti ile hazırlanan projede, belirtilen veri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece veri tabanına bilgi girişindeki olası hataların önüne geçilerek hızlı, güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşması sağlandı.

Güvenlik altyapısı olarak Blockchain zinciri kullanılan uygulamanın teknik altyapısı, yüksek sayıda işlem gerçekleştirebilmekte olup gerektiğinde diğer projelerde de kullanılabilecektir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Saygılarımızla,

Blockchain – Blokzincir Nedir?

Aşağıdaki videomuzda lokzincir ve kripto paralar hakkında bilgiler bulabilirsiniz…

Blokzincir, Kripto Paralar, Bitcoin – Dr. Vedat Güven, Erkin Şahinöz

 


Vedat Güven ve Erkin Şahinöz’ün Blokzincir ve kripto para devrimlerini derinlemesine işlediği, blok zincir teknolojisinden sosyolojisine kadar geniş bir bakış açısıyla değerlendirmelerin yer aldığı kitap artık raflarda. İlgilenenlere şimdiden keyifli okumalar dileriz.