Ana Sayfa Haberler Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul’da Gong, Özel Pazar’ın 2. Yılı ve Global Girişimcilik Haftası İçin Çaldı

1478853189_borsaistanbul_ozelpazar_globalgirisimcilikhaftasi_gongtoreni_111116__2_ -Girişimcilerin ve büyüme potansiyeli olan tüm şirketlerin halka açılmaksızın yatırımcılarla buluştuğu Borsa İstanbul Özel Pazar’ın faaliyete başlamasının ikinci yıldönümü ve Global Girişimcilik Haftası’nın resmi açılışı Borsa İstanbul Gongu’yla başladı.

-Törene Borsa İstanbul adına Pazarlama ve Satış Müdürü Serhat Görgün, Habitat Derneği & Uluslararası Girişimcilik Merkezi Başkanı Sezai Hazır, Global Girişimcilik Network Başkan Yardımcısı Büke Çuhadar ve Kauffman Vakfı Araştırma ve Politikalar Direktörü Dane Stangler katıldı.

Halka açılmadan pay alımı-satımı yapmak amacıyla şirketler ile yatırımcıları bir araya getiren web tabanlı ve üyelik bazlı bir platform olan Borsa İstanbul Özel Pazar ikinci yıldönümünü kutladı. Geçtiğimiz bir yılda, büyüme potansiyeli olan pek çok girişimci şirket ve yatırımcıyı tek çatı altında buluşturan Borsa İstanbul Özel Pazar, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Global Girişimcilik Haftası’nın resmi açılışına ev sahipliği yaptı.

Program, katılımcıların birlikte çaldığı gongla başladı. Gong töreninin ardından konferans salonunda açılış konuşması yapan Borsa İstanbul Pazarlama ve Satış Müdürü Serhat Görgün, geleceği çok berrak ve parlak olarak gördüğünü belirterek, ”Moral ve motivasyonumuzu en üst düzeyde tutmalıyız. Yaptığımız işi en iyi yapmamız, ya da sevdiğimiz işi yapmamız gerek. 2.yıldönümünü kutladığımız Borsa İstanbul Özel Pazarı kendi adımıza girişimcilik ekosistemine bir katkımız olarak görüyoruz.” diye konuştu.
Özel Pazarın iki yılda çok büyük mesafe kat ettiğinin altını çizen Görgün, bu kısa sürede 370 üyeye ulaştıklarını ve 12 yatırım için 30 milyon liralık finansmana aracılık edildiğini vurguladı.

Habitat Derneği ve UGM Başkanı Sezai Hazır ise, Türkiye’nin hızlı bir şekilde geliştiğini ve zor bir süreçten geçtiğini kaydederek, “İnanıyorum ki bu zorluklar girişimciler için büyük bir fırsat olacaktır. Girişimcilik pozitif bir enerjidir.” dedi.

Global Girişimcilik Network Başkan Yardımcısı Büke Çuhadar ise yeni açıklanan global girişimcilik istatistiklerine göre, Türkiye’nin 137 ülke içinde 36. olduğunu aktardı.

Pronet CEO’su ve Endeavor Yönetim Kurulu Üyesi Alp Saul da, girisimcilik kulvarlarının derinleşmesinin Türkiye’nin geleceği icin umit vaad ettiğini belirtti.

Kauffman Vakfı Politikalar ve Araştırma Başkan Yardımcısı Dane Strangler ise, Turkiye’nin girişimcilik ekosisteminin geleceğinin emin ellerde olduğuna inandığını aktardı.

Etkinlikte ayrıca, Türkiye teknoloji sektöründeki derinleşmeyi ele alan bir de panel düzenlendi. Alp Saul moderatörlüğündeki panele; Endeavor girişimcileri olan Vispera kurucusu Aytül Erçil, Adphorus kurucu ortağı Burcu Göbülük, Nuvia kurucu ortağı Cem Gül, Hesapkurdu kurucu ortağı Ömer Paksoy ve Massivebio’dan Çağatay Çulcuoğlu konuşmacı olarak katıldı.

Panelin ardından Borsa İstanbul Özel Pazar’ın kuruluşunun ikinci yıldönümü nedeniyle düzenlenen yarışmada dereceye giren ve Özel Pazar’ın gelişimine destek veren kişi ve kuruluşlara ödülleri takdim edildi.