Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Çin’in ...

Çin’in Sanayi Üretimi Beklentilerin Altında Kaldı

15.05.2019 – Çin’den beklentilerin altında gelen sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit yatırım verileri Çin ekonomisinde yavaşlama endişelerini derinleştirdi; Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Nisan Ayı sanayi üretimi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4’lük artış kaydederek yüzde 6.5 olan beklentinin altında kaldı. Perakende satışlar da yüzde 8,6’lik beklentinin altında kalarak, yüzde 7,2 oldu. Sabit yatırımlar ise yüzde 6,1’lik arttı. Beklenti yüzde 6,4 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

Çin Ekonomisi Beklentilerin Üzerinde Büyüdü

17.04.2019 – Merakla beklenen Çin ekonomisinin ilk çeyrek büyüme performansı ortalama beklenti rakamı olan yüzde 6.3’ün 0.1 puan üzerinde gerçekleşerek sürpriz yaptı.

Çin’de bu sabah açıklanan 1. çeyrek büyüme verileri, ekonominin beklentilerin sınırlı da olsa üzerinde yıllık %6,4 büyüdüğünü ortaya koydu. Ülkede Mart ayında sanayi üretimi büyümesi yıllık %8,5 artarken, yatırım harcamalarındaki artış Mart’ta yıllık %6,3 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Çin ekonomik aktivite verilerinin beklentilerin üzerinde açıklanması, alınan destekleyici önlemlerin etkisini göstermeye başladığına işaret ediyor.

Sanayi üretimi karları ve perakende satışlar verileri ile desteklenen büyüme rakamı Kasım 2018’den bu yana kamu eliyle alınan önlemlerin şu aşamada çalıştığını teyit ediyor. 300 milyar dolarlık vergi indirim paketi, indirilen munzam karşılık oranları ve 6 trilyon rembinbi RMB kamu bankaları üzerinden ulaşılan kredi rakamı büyümenin ivmelendirici kalemleri olarak dikkat çekiyor.