Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Piyasalarda Y...

Piyasalarda Yuan Etkisi

Asya piyasasında Çin Yuan’ı büyük kayıp yaşayarak Dolara karşı 7 seviyesinin üstüne çıktı. Çin Merkez Bankası, ABD’nin gümrük vergisisöylemi ardından kısa vadeli sert önlemler almaya hazır olduğunu belirterek yuan’ın dolar karşısında 2008’den bu yana yani 11 yıl sonra ilk kez 7 seviyesinin üzerine çıkardı. Bu durum başta Türk lirası olmak üzere tüm gelişen ülke para birimlerini olumsuz etkiledi:

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Çin yuanındaki gerileme gelişen ülke para birimlerini olumsuz etkiledi, Ekin Akbaş

Hatırlayacağımız üzere ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve üst düzey yetkililer geçtiğimiz hafta Şangay’da bir araya gelmiş ve ticaret görüşmeleri gerçekleştirmişti. Görüşmelerin askıya alındığı Mayıs ayından bu yana iki ülke arasında ilk defa yüksek düzeyde ve yüz yüze bir görüşme gerçekleşmiş olması piyasalarda ticaret görüşmelerine yönelik iyimser beklentilerin oluşmasına neden olmuştu. Ancak ABD Başkanı Donald Trump’ın Perşembe günü sosyal medya üzerinden Çin’e yönelik ek gümrük vergisi getirileceğini açıklaması, ticaret krizini yeniden tırmandırdı. ABD Başkanı Donald Trump, Perşembe günü yaptığı açıklamasında, ABD’nin Çin’den gelen 300 milyar dolarlık mal için %10’luk ek bir tarife uygulamaya başlayacağını belirtmiş ve bu ek verginin, hali hazırda %25 gümrük vergisi konmuş 250 milyar dolarlık ürünü kapsamadığını ifade etmişti. Trump’ın bu açıklaması sonrasında küresel piyasalarda risk iştahı hızlı bir şekilde değer kaybederken; küresel borsalarda ve petrol fiyatlarında sert satış baskıları oluşmuş, ons altında sert yükselişler yaşanmış ve gelişmekte olan ülke para birimleri, azalan risk iştahı ile birlikte sert bir şekilde değer kaybetmişti.

Yeni haftanın başlangıcında, Çin yunanında görülen sert satış baskıları ile birlikte küresel piyasalardaki risk algısının daha da bozulduğunu ve gelişen ülke para birimlerindeki satış baskısının artmış olduğunu görüyoruz. Çin Merkez Bankası, ABD’nin Çin mallarına yönelik tarife kararıyla, para birimini stabil tutabilmek için kısa vadeli sert önlemler almaya hazır olduğunu belirtmesi ve Beijing yönetiminin, ABD’nin Çin’den gelen 300 milyar dolarlık mal için %10’luk ek bir tarife uygulamaya başlaması durumunda Çin’in karşılık vereceğini iade etmesi üzerine Çin yuanı sert bir şekilde değer kaybetti. Böylece USDCNY, 2008 yılından bu yana ilk defa 7 seviyesini aştı. Yuandaki bu satış baskısı diğer Asya ve gelişen ülke para birimlerini de aşağı çekti ve Çin hisse senetlerindeki satışları artırdı. Diğer yandan, ABD – Çin arasında tırmana gerilimin etkisi ile birlikte dolar endeksinin de sert satış baskılarına maruz kaldığını gördük. Ancak, dolar endeksindeki gerilemeye rağmen, gelişen ülke para birimlerine yönelik zayıf risk iştahı etkili olmaya devam ediyor.

  • Bununla birlikte USDTRY paritesi Asya seansında 5,6215 seviyesine kadar yükselirken, ons altın artan güvenli liman talebi ile birlikte 1456 seviyesi üzerini test ederek Mayıs 2013’ten bu yana en yüksek seviyesini test etti.
  • Geçtiğimiz hafta içerisinde 98,90 seviyesi üzerine çıkarak Mayıs 2017’den bu yana en yüksek seviyesini test eden dolar endeksi, ABD – Çin arasında tırmanan gerilim ile birlikte sert satış baskılarına maruz kalarak kazançlarının bir kısmını geri verdi. Bununla birlikte endeks Asya seansı içerisinde 98 seviyesi altına gerileyerek 97,87 seviyesine indi.
  • EURUSD paritesi ise, dolar endeksinde görülen geril çekilme ile birlikte yeniden 1,11 seviyesi üzerinde yerleşti ve Asya seansı içerisinde 1,1130 seviyesi üzerine çıktı.

Zeynel Balcı – USD/CNY Grafiği

 

Çin’in Sanayi Üretimi Beklentilerin Altında Kaldı

15.05.2019 – Çin’den beklentilerin altında gelen sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit yatırım verileri Çin ekonomisinde yavaşlama endişelerini derinleştirdi; Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yapılan açıklamaya göre, Nisan Ayı sanayi üretimi önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,4’lük artış kaydederek yüzde 6.5 olan beklentinin altında kaldı. Perakende satışlar da yüzde 8,6’lik beklentinin altında kalarak, yüzde 7,2 oldu. Sabit yatırımlar ise yüzde 6,1’lik arttı. Beklenti yüzde 6,4 seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

 

Çin Ekonomisi Beklentilerin Üzerinde Büyüdü

17.04.2019 – Merakla beklenen Çin ekonomisinin ilk çeyrek büyüme performansı ortalama beklenti rakamı olan yüzde 6.3’ün 0.1 puan üzerinde gerçekleşerek sürpriz yaptı.

Çin’de bu sabah açıklanan 1. çeyrek büyüme verileri, ekonominin beklentilerin sınırlı da olsa üzerinde yıllık %6,4 büyüdüğünü ortaya koydu. Ülkede Mart ayında sanayi üretimi büyümesi yıllık %8,5 artarken, yatırım harcamalarındaki artış Mart’ta yıllık %6,3 ile beklentilere paralel gerçekleşti. Çin ekonomik aktivite verilerinin beklentilerin üzerinde açıklanması, alınan destekleyici önlemlerin etkisini göstermeye başladığına işaret ediyor.

Sanayi üretimi karları ve perakende satışlar verileri ile desteklenen büyüme rakamı Kasım 2018’den bu yana kamu eliyle alınan önlemlerin şu aşamada çalıştığını teyit ediyor. 300 milyar dolarlık vergi indirim paketi, indirilen munzam karşılık oranları ve 6 trilyon rembinbi RMB kamu bankaları üzerinden ulaşılan kredi rakamı büyümenin ivmelendirici kalemleri olarak dikkat çekiyor.