Ana Sayfa Haberler Ukrayna Tankl...

Ukrayna Tanklarını ASELSAN Modernize Edecek

ukrayna-tank-01Ukrayna Devlet Savunma Endüstrisi işletmesi UkrOboronProm, Ukrayna yapımı tankların modernizasyonu konusunda Türk savunma şirketi ASELSAN ile görüştü.

UkrOboronProm’dan yapılan açıklamada, ASELSAN tarafından üretilen elektro-optik nişan alma sistemlerinin, Kiev Zırhlı Araç ve Tank Fabrikası’nın modernize ettiği tanklarda kullanılması için temaslarda bulunulduğu bild irildi.

Hâlihazırda; T-64 model tanklarla zırhlı personel taşıyıcılarını yenileyen Kiev Zırhlı Araç ve Tank Fabrikası, ihtiyaç duyduğu hidrolik bileşenler ve sistemlerin temin için ise Polonyalı üreticilerle bir araya geldi.

ASELSAN TANKLAR İÇİN KORUMA KALKANI ÜRETECEK

Öte yandan ASELSAN, tanklara yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek olan Aktif Koruma Sistemini (AKKOR) geliştirilme çalışmalarına hız verdi.

Tanklar için 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturan, yüksek teknoloji radarı AKKOR’un 2010 yılında başarı ile test edilmişti. AKKOR sistemi tank üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılayarak, yaklaştığı anda patlayarak imha etmek üzere tasarlanıyor. CİHAN

ukrayna-tank-02