Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Kimpur, ISO 5...

Kimpur, ISO 500 Listesi’nde 93 Basamak Yükseldi

01.06.2022 – Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi içinde yer alan Kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın hazırladığı ‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması-2021’ listesinde 93 basamak yükselerek 221. sıraya yerleşti.

Üretimini yaptığı poliüretan sistemler; ayakkabı, otomotiv, mobilya, ısıtma-soğutma ve yalıtım-inşaat gibi farklı sektörlerde kullanılan Kimpur, İstanbul Sanayi Odası’nın 1968 yılından bu yana aralıksız gerçekleştirdiği ve sektör için en değerli verileri oluşturan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasının 2021 listesinde büyük bir başarıya imza attı. Türkiye’de ve Avrupa’da yaptığı yatırımlarla ve nisan ayında gerçekleştirdiği başarılı halka arzıyla dikkat çeken Kimpur, 93 basamak birden yükselerek 221’inci sıraya yerleşti.

 

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Yüksek bir performansla başladığımız bu yılı, elde ettiğimiz başarılar sayesinde daha yüksek performansla sürdürüyoruz. Bunun arkasında disiplinli bir yönetim, yüksek teknoloji ve Ar-Ge yatırımlarımız bulunuyor. Güvenilir bir iş ortağı olarak, Türkiye’de 129 bin ton, Avrupa’da 25.000 ton kapasite ve ileri teknolojiye sahip üretim tesislerimizde, operasyonel mükemmelliğe ve ‘Akıllı İş Modeli’ne dayalı rekabet gücünü yükselterek, hemen hemen tüm sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerimize daha başarılı olmaları için destek veriyoruz. Hedefimiz sürekli ve karlı büyümemizi devam ettirerek ISO 500 listesinde her geçen yıl daha üst sıralara çıkmaktır.

 

Kimpur, geçtiğimiz yıl açıklanan ISO 500 Listesi’nde 314. sırada yer alıyordu.

 

Sürdürülebilirlik odaklı yatırımlar

 

Yaptığı yatırımlarla sürdürülebilir bir dünya için önemli adımlar atan ve bu adımlar kapsamında geçtiğimiz günlerde Düzce üretim tesisinin temel atma törenini gerçekleştiren Kimpur, tesisin GES yatırımıyla; üretimde enerji maliyetlerini azaltarak ihracat ve iç pazarlarda rekabetçi yapısını güçlendirmeyi hedefliyor. Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında bu yatırımla toplam elektrik tüketiminin yaklaşık %55’inin karşılamasının yanı sıra yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı hedefliyor.

 

39 yıllık deneyimiyle poliüretan sektörünün önde gelen şirketlerinden Kimpur, halka arzını geçtiğimiz nisan ayında yüzde 27,15 oranındaki payların satışıyla gerçekleştirilerek son yılların en büyük arzlarından birine imza atmıştı.

 

Kimpur’un Düzce’deki 65 Bin Ton Kapasiteli Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

25.05.2022 – Türkiye’nin en büyük 500 sanayi şirketi içinde yer alan Kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), Düzce üretim tesisinin inşaatı için harekete geçti. 24 Mayıs 2022 tarihinde yapılan temel atma töreni; Kimpur Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Kimpur CEO’su Cavidan Karaca, Pekintaş CEO’su Özhan Olcay ve Düzce Projesi Mimarı Nevzat Sayın’ın katılımıyla gerçekleşti. 

Ayakkabı, otomotiv, mobilya, ısıtma-soğutma ve yalıtım-inşaat gibi farklı sektörlerde kullanılan poliüretan sistemler üreten kimya sanayi şirketi Kimpur, yaptığı yatırımlarla sürdürülebilir büyümesine devam ediyor. Bu adımlar kapsamında Kimpur, üretimde yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan güneş enerjisinden yararlanmak ve çevre dostu çözümler geliştireceği Düzce’deki 65 bin ton kapasiteli üretim tesisinin temel atma törenini 24 Mayıs’ta gerçekleştirdi.

Üretim tesisinin projelendirmesini tamamlayan ve PEKİNTAŞ A.Ş. ile KDV dahil yaklaşık 9 milyon dolarlık anlaşmaya imza atan Kimpur, inşaatın projelendirilmesinde ünlü mimar Nevzat Sayın ile çalıştı. Yıllık kapasitesi toplam 65 bin ton olacak Düzce Gümüşova OSB’deki yatırımın; 50 bin tonluk mevcut ürün grubu olan poliüretan sistemleri, 5 bin tonluk yeşil ürün gamı kapsamında PET artıklarından sentezlenerek üretilen geri dönüşüm tesisi ve polyester poliolü ile 10 bin tonluk ek ‘eva granül hammadde’ üretim kapasitesine 2022-2024 döneminde ulaşması hedefleniyor.

Kimpur, toplam yatırım maliyeti 250 milyon TL’yi bulacak olan tesisin GES yatırımıyla, üretimde enerji maliyetlerini azaltarak ihracat ve iç pazarlarda rekabetçi yapısını güçlendirmeyi hedefliyor. Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında Düzce’deki yeni üretim tesisinde geri dönüşüme odaklanan Kimpur, bu yatırımla toplam elektrik tüketiminin yaklaşık %55’inin karşılamasının yanı sıra yılda yaklaşık 679 ton karbondioksit salınımını azaltmayı hedefliyor.

Üretim faaliyetlerini gerçekleştireceği Düzce’ye değer katmanın yanı sıra genç zihinlere istihdam fırsatları da sağlamayı hedefleyen Kimpur, full otomasyona dayalı, üstün teknolojili yeni tesisiyle büyümesine devam edecek.

“Ülkemizin geleceğine duyduğumuz güvenle yatırımlara devam ediyoruz” 

Kimpur Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, Düzce’de 65 bin ton kapasiteli yeni yatırımla birlikte üretim kapasitelerini ciddi oranda artıracaklarını belirterek şunları söyledi: “Mevcut 129 bin ton olan kapasitemizi, yurt dışı ve Düzce yatırımlarımızla 200 bin tona çıkarmayı, dünya sıralamasında ilk 10’da yer alarak, konumumuzu daha da sağlamlaştırmayı hedefliyoruz. Bugün temellerini atacağımız, önümüzdeki 10 yıl olası büyüme planlarımızı gerçekleştireceğimiz tesisimizin, Düzce için de önemli bir sanayi kuruluşu olacağından kuşkumuz yok, sektörümüze ve ekonomimize hayırlı ve uğurlu olsun’’

Yeşil üretim, çevreye doğaya saygılı prestijli bir tesisin daha Düzce’ye kazandırılmasının mutluluğunu yaşadığını aktaran Pekintaş CEO’su Özhan Olcay şunları söyledi: “Bu yatırımın Kimpur ailesine hayırlara vesile olmasını, bereketli kazançlı, başarılı günlerin habercisi olmasını diliyorum. Kişiye özel çözümleri, değerli Ar-Ge mühendisleri ve ürün geliştirme ekipleriyle beraber dünya standartlarında gerçekleştirecek son derece modern, deyim yerindeyse eczane olarak tabir edebileceğimiz bir tesis olacağından hiç şüphem yok. Üretim ve ihracat rakamlarıyla ülke ekonomisine sağlayacağı katkının yanı sıra bu yatırımın Düzce’de istihdamı artırarak ufku açık gençlerin farklı ve iyi yerlere ulaşmalarına yardımcı olacağından dolayı oldukça mutluyum.’’

 

Kimpur Temettü Dağıtım Kararını Açıkladı

17.05.2022 – Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR) temettü dağıtım kararını açıkladı. Rekabet avantajı sağlayan teknolojileri, inovasyonları ve stratejileriyle son 3 yılda üretim kapasitesini %98 artırarak 65 bin tondan 129 bin tona çıkaran şirket, 17 Haziran 2022 tarihinden itibaren brüt 151.240.257,38 TL ve net olarak ise  136.116.231,65 TL kar dağıtımı gerçekleştirecek.

2020 yılı için yayımlanan ISO 500 verilerine göre 314. sırada yer alan (2019 yılı için: 350) kimya sanayi şirketi Kimpur, halka arzı ile yatırımcılarına dağıtılabilir karın %50’sini her yıl dağıtma taahhüdünde bulunmuştu. 17 Mayıs 2022 itibarı ile 2021 yılı ilk Olağan Genel Kurul çağrısını yapan şirket kâr dağıtımı konusunda Yönetim Kurulu kararı aldı. 

Temettüler 17 Haziran 2022 tarihinden itibaren ödenecek

Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) / Türkiye Finansal Raporlama Standartları’na (TFRS) uygun olarak düzenlenmiş finansal tablolara göre 316 milyon TL net dönem kârı, vergi yasaları kapsamında tutulan kayıtlara göre oluşturulan mali tablolarda 298 milyon TL net dönem kârı olan şirket, genel kanuni yedeklerin ayrılması sonrası, brüt 151.240.257,38 TL ve net olarak ise 136.116.231,65 TL nakit kâr dağıtımını 17 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirecek. Yapılacak olan kâr payı ödemesi, 1 TL nominal değerli paylar için brüt 1,24 TL ve net olarak ise 1,12 TL olarak belirlendi. 

 

Kimpur CEO’su Cavidan Karaca: “2021 yılı karlılığını yatırımcılarımız ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz”

 

2022 yılında da sürdürülebilir ve kârlı büyüme konusunda bütçe hedeflerine ulaşacaklarını öngördüklerini ifade eden Kimpur CEO’su Cavidan Karaca şunları söyledi:

“Kimpur, yurtiçinde ve yurtdışında agresif büyümesini devam ettirmektedir. 2021 yılı kârlılığını, henüz yeni halka açılmış bir şirket olarak yatırımcılarımız ile paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 2022‘in ilk çeyreğinde, %126 cirosal büyüme ve %400 net kâr büyümesi ve %28 ihracat ile çok iyi bir performans gerçekleştirdik. 2022 yılını da bu yüksek performans ile devam ettirip, Borsa İstanbul’da kimya sektörünün kalıcı güçlerinden biri haline geleceğimize inancımız tamdır.” 

 

Kimpur, 9 Mayıs’ta finansallarını açıklamıştı

2022 yılının birinci çeyreğine dair finansallarını açıklayan Kimpur’un Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) 9 Mayıs’ta açıklanan finansal tablolarına göre; 2022 yılının ilk 3 ayında konsolide gelirleri %126 artış ile 981 milyon TL olarak gerçekleşti. 2021 yılının aynı döneminde konsolide gelirler 434 milyon TL idi. Kimpur’un 2022 yılının ilk 3 ayında elde ettiği brüt kâr bir önceki yılın aynı dönemine göre %139 artarak 160 milyon TL olurken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) ise %18,5 ile 181 milyon TL’ye yükseldi. 39 yıllık deneyime sahip Kimpur’un dönem kârı ise faaliyet gelirleri ve diğer gelirlerin toplamında, 2021 yılının ilk çeyreğine göre %400 artarak 35 milyon TL’den 175 milyon TL’ye yükseldiği belirtildi.

 

Kimteks Poliüretan KİMPUR Halka Arz Başvurusu SPK Onayını Aldı

17.12.2021 – Kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KİMPUR), halka arz için yaptığı başvuru 16 Aralık 2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Hisselerinin %27,91’i halka arz edilecek olan KİMPUR, fazla talep gelmesi durumunda halka arz edilecek toplam payların %15’i kadar daha ek satış yapılabilecek. Halka arz edilecek payların %75’i ortak satışı yöntemiyle %25’i ise sermaye artışı olarak gerçekleştirilecek KİMPUR hisseleri için talep toplama işlemleri ise 23-24 Aralık tarihlerinde yapılacak. Pay fiyatı ise 22,50-24,00 TL aralığında belirlendi.

Kimpur son 5 yılda üretim kapasitesini %84,6 artırarak 65 bin tondan 120 bin tona çıkardı. Aynı dönemde istihdamını %132 artırırken, satışları %156 büyüdü ihracatı ise tam %470 arttı. KİMPUR’un 2020 verilerine göre 938,8 milyon TL’lik toplam cirosunun %32,5’ini ise ihracat gelirleri oluşturuyor. Yine aynı dönemde ihracatı 4,7 kat artan şirket, Dünya genelinde pandeminin etkilediği 2020’de satış ve üretim miktarını reel olarak %16 oranında artırdı. 2021 ilk 6 aylık döneminde ise hızlı büyümesini sürdürmüş ve satış tutarlarını %46 oranında artırarak yılın ilk 6 ayında 970 milyon TL ciroya ulaştı. 

2020 yılı için yayımlanan ISO 500 verilerine göre 314. sırada yer alan (2019 yılı için: 350) kimya sanayi şirketi Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“KİMPUR”), halka arz amacıyla izahname onayı için 19 Ekim 2021 itibarıyla yaptığı başvuru 16 Aralık 2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. SPK tarafından onaylanan izahname, Kimpur’un internet sitesi olan www.kimpur.com adresinde ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda erişime açık olacak. KİMPUR hisseleri için talep toplama tarihleri ise 23-24 Aralık olarak belirlendi. Pay fiyatı ise 22,50-24,00 TL aralığında belirlendi. 

Otomotiv, ayakkabı, mobilya, yapı ve inşaat gibi farklı sektörler için poliüretan sistemlerinin üretimini gerçekleştiren bir kimya sanayi şirketi olan 38 yıllık deneyim sahip KİMPUR’un çıkarılmış sermayesinin 110.000.000 TL’den 118.250.000 TL’ye çıkarılması nedeniyle artırılacak 8.250.000 TL nominal değerli paylar ve mevcut ortakların sahip olduğu 24.750.000 TL nominal değerli paylar olmak üzere toplam 33.000.000 TL nominal değerli paylar halka arz edilecek. Ayrıca buna ek olarak toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde KİMPUR’un mevcut ortaklarının sahip olduğu ve şirketin halka arz edilecek toplam paylarının %15’ine karşılık gelen toplamda 4.950.000 TL nominal değerli pay “ek satış” kapsamında halka arz edilecek paylara ilave edilebilecek. KİMPUR’un halka arz edilecek payların %75’i ortak satışı yöntemiyle %25’i ise sermaye artışı olarak gerçekleştirilecek. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (“TSKB”) liderliğinde ve TSKB iştiraki Yatırım Finansman Menkul Değerler eş liderliğinde 18 aracı kurumdan oluşan bir konsorsiyum talep toplama yoluyla yapılacak satışa aracılık edecek. Oransal satış yöntemi ile gerçekleştirilecek halka arzda tahsisat oranları bireysel yatırımcılar için %60, kurumsal yatırımcılar için %40 olarak belirlendi. Yapılacak ortak satışından sağlanacak kaynağın %30’u paylar işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 30 gün boyunca fiyat istikrarı işlemleri için kullanılabilecek. KİMPUR vermiş olduğu taahhüt çerçevesinde her yıl dağıtılabilir karın %50’sini yatırımcılarına dağıtacak.

‘Hedefimiz global pazarlarda da marka bilinirliğimizi arttırmak ve hızlı büyümektir’

KİMPUR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Leon Mizrahi, konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Toplam 1000’den fazla müşterimize, 600 ayrı sistem ürün kodu ile hizmet veriyor, üretimimizin %30’unu 45’ten fazla ülkeye ihraç ederek ülkemizin cari dengesine pozitif katkıda bulunuyor, ISO 500’de 314. sırada yer alan ve sektöründe önde gelen kimya sanayi şirketlerinden biri olarak güçlü biçimde yolumuza devam ediyoruz. Kurumsal ve finansal yapımızı daha da güçlendirerek global marka olma yolunda yatırımlarımızı daha da büyütmek üzere şimdi de halka açılıyoruz. Hedefimiz global pazarlarda da marka bilinirliğimizi arttırmak ve hızlı büyümektir, halka açık ve sermaye yapısı güçlü bir şirket olarak bunu başaracağımıza inancımız tamdır. Sağlıklı ve sağlam bir bilançosu olan, sürdürülebilir şekilde kârlı büyüme performansına sahip, 38 yıllık yüzde 100 yerli sermayeli güçlü bir kimya sanayi şirketi olarak geldiğimiz bu aşamadan gurur duyuyoruz.

“Son beş yılda satışlarımızı %156, ihracatımızı %470 artırdık”

KİMPUR CEO’su Cavidan Karaca ise SPK’nın halka arz başvurusunu onaylaması ile ilgili olarak şunları söyledi:

“KİMPUR, Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticilerinden biri olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile sektöründe ülkemizin ve dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alıyor. Güvenilir bir iş ortağı olarak, yıllık 120.000 ton kapasite ve ileri teknolojiye sahip üretim tesisimizde, operasyonel mükemmelliğe ve ‘Akıllı İş Modeli’ne dayalı rekabet gücümüzü yükselterek, hemen hemen tüm sektörlerde faaliyet gösteren müşterilerimize daha başarılı olmaları için destek veriyoruz. En önemli rekabet avantajlarımızdan biri olan KİMPUR Ar-Ge, Sanayi Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescillenmiş durumdadır. Bu sayede şirketimiz özellikle son 5 yılda büyümedeki ivmeyi artırmaya ve büyük ölçekli atılımlar gerçekleştirmeye devam etmiştir. Bugünkü edinme maliyetlerine göre yaklaşık 25 milyon Avro’luk yatırımı bulunan KİMPUR olarak son 5 yılda da yaklaşık 5,5 milyon Avro’luk yatırım gerçekleştirdik. Rekabet avantajı sağlayan teknolojilerimiz, inovasyonlarımız ve stratejilerimizle son 5 yılda üretim kapasitesini %84,6 artırarak 65 bin tondan 120 bin tona çıkardık. 2016-2020 arasında da istihdamımız %132, satışlarımız %156 büyüdü. Aynı dönemde ihracatımızı 64,8 milyon TL’den 305 milyon TL’ye çıkararak %470 artırdık. Pandeminin dünya ekonomisini domine ettiği 2020 yılında da 2019 yılına göre reel fiziksel büyüme olan satış ve üretim miktarını yaklaşık %16, 2021 yılının ilk 6 ayında da, %46 oranında artırmayı başardık.

Büyüme planlarımız doğrultusunda, hem poliüretan sistemlerinde  ek 50 bin ton kapasite elde etmek ve hem de ‘eva granül’ hammadde üretim kapasitesini artırmak amaçlı, Düzce’de ikinci bir üretim tesis yatırımının 2021-2023 döneminde gerçekleşmesini planladık. Bu tesiste aynı zamanda ‘pet geridönüşüm’ tesisi de devreye alınacak ve Kimpur’un ‘sürdürülebilirlik’ hedefleri doğrultusunda ‘yeşil ürün gamı’ tamamlanacağız.

Global büyüme paralelinde de , Letonya’da yaklaşık 25 bin ton kapasiteli , 75% Kimpur iştiraki olan tesisimizi devreye alacağız.

Daha güçlü bir kurumsal yapıya kavuşmak, uluslararası pazarlarda rekabet gücümüzü artırmak ve yeni yatırımlarımızı finanse etmek amacıyla halka arz için SPK’ya yapmış olduğumuz başvuru onaylandı. Kurumsal ve bireysel yatırımcıları başarılarımıza ortak etmeyi ve birlikte büyümeyi istiyoruz. Şirketimizin uzun süredir her yıl temettü dağıtma yönünde bir kültürü var, bu kültürü halka arz ile birlikte Borsa’ya taşıyoruz ve yatırımcıların da karlılığımızdan doğrudan fayda sağlaması amacıyla her yıl dağıtılabilir karın %50’sini yatırımcılarımıza dağıtmayı taahhüt ediyoruz.”

HALKA ARZIN KÜNYESİ

Halka Arzın Yapısı

 • Halka arz öncesi sermaye 110.000.000 TL
 • Sermaye artırımı 8.250.000 TL
 • Halka arz sonrası sermaye 118.250.000 TL
 • Halka Arz Satışa Sunulan Pay Adedi 37.950.000 Adet
  • Şirket   Sermaye Artırımı :   8.250.000 Adet
  • Ortak Satışı                     : 24.750.000 Adet
  • Ek Ortak Satışı                :          4.950.000 Adet
 • Birim pay fiyat aralığı 22,50 TL -24,00 TL
 • Halka Arz Büyüklüğü ek satış dahil 854-911 milyon TL
 • Halka açıklık oranı ek satış dahil %32,09

Halka Arz Tahsisatları

 • %60 Yurt içi bireysel yatırımcılar
 • %40 Yurt içi kurumsal yatırımcılar

Halka Arz Konsorsiyumu

 • Konsorsiyum Lideri: TSKB
 • Konsorsiyum Eş Lideri: Yatırım Finansman
 • Konsorsiyum Üyeleri: Ak Yatırım, Burgan Yatırım, Deniz Yatırım, Garanti Yatırım, Gedik Yatırım, Halk Yatırım, İnfo Yatırım, ING Menkul, İş Yatırım, Oyak Yatırım, QNB Finans Yatırım, Tacirler Yatırım, TEB Yatırım, Vakıf Yatırım, Yapı Kredi Yatırım, Ziraat Yatırım

KİMPUR A.Ş Hakkında

Kimpur (Kimteks Poliüretan) 1983 yılında suni deri, ayakkabı tabanı, kauçuk, yapıştırıcı ve boya gibi farklı sektörlere hammadde sağlamak amacı ile kurulmuş ve 1999 yılında ‘Poliüretan Sistem Evi’ yatırımı ile ayakkabı, otomotiv, mobilya, yapı ve inşaat sektörlerine yönelik poliüretan sistemlerinin üretim, satış ve dağıtımına başlamıştır. Kimpur 2015 yılı itibari ile bölünerek distribütörlük ve dağıtım iş kollarındaki faaliyetlerini Kimteks Kimya çatısında bırakıp, poliüretana odaklanmak üzere Kimteks Poliüretan San. ve Tic. A.Ş olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Türkiye’nin yüzde yüz yerli poliüretan sistem üreticisi olarak, teknoloji ve Ar-Ge yatırımları ile müşterilere özel çözümler üretmeyi sürdürmektedir. “Kimpur” markasıyla Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş., sürekli gelişim, insan kaynakları yatırımı, değişime uyum sağlama kabiliyeti ve tüm paydaşları ile kurmuş olduğu güçlü iletişim ağlarını, kalite ve hizmet anlayışının yapı taşları olarak benimsemiştir. Bu hedefleri yerine getirirken, doğaya ve insan sağlığına özen göstermeyi de ilke olarak edinmiştir. Kimpur başarısını, tedarikçilerinin, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetine verdiği önem doğrultusunda sürekli kılmayı hedeflemektedir.