Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri DİTAŞ, 2018 Y...

DİTAŞ, 2018 Yılsonu Finansal Sonuçlarını Açıkladı

DİTAŞ, 2018 Yılında Satış Gelirlerini %33 Arttırdı

25.02.2019 – “Türkiye’nin ilk rot üreticisi” ve Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin “A” sınıfı tedarikçisi DİTAŞ, 2018’de satış gelirlerini bir önceki yıla göre %33 arttırarak 115,6 milyon TL’ye yükseltti.  

Üretimin yanı sıra Ar-Ge Merkezi’ni de Niğde’de kurarak, Anadolu’nun kalbinden dünyaya ihracat yapan DİTAŞ’ın, 2018’de yurtdışı satışları da 2017 yılına oranla %42 yükseldi. 

“Türkiye’nin ilk rot üreticisi” Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., 2018 yılsonu finansal sonuçlarını açıkladı. Anadolu’nun kalbinde ürettiklerini başta ABD olmak üzere 30’dan fazla ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine önemli katkıda bulunan DİTAŞ, 2018’de satış gelirlerini bir önceki yıla oranla %33 arttırarak, 115,6 milyon TL’ye yükseltti. Faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) da %32 arttıran DİTAŞ’ın net kârı ise %59 artış göstererek 7,5 milyon TL’ye ulaştı.  

DİTAŞ, 2018 yılsonunda kar payı dağıtımını, bir önceki yıla göre %62 oranında arttırdı. Temettü verimliliğinde ise Borsada işlem gören şirketler arasında %6,7 ile Türkiye sıralamasında 13. şirket oldu. 

Niğde’de kurduğu Ar-Ge Merkezi ile Anadolu’nun kalbinde sanayinin gelişimine katkı sağlamaya devam eden DİTAŞ, her yıl yükselttiği ihracat rakamları ile ülke ekonomisinin cari açığını azaltma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlıyor. 2018’de yurtdışı satışlarında, 2017 yılına oranla %42 artışla 71,4 milyon TL çıkarırken, yurtiçi net satışlarında ise %19 artışla 44,2 milyon TL’ye ulaştı. 

BAYBAŞ: “2018’de gelirlerimizin %4’ünü Ar-Ge’ye ayırdık.”

2018 yılsonu finansal sonuçlarını değerlendiren DİTAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Murahhas Üye Selim BAYBAŞ, “Sadece otomotiv değil, ulaşım endüstrisinin güvenilir çözüm ortağı olarak değer yaratmayı en büyük hedefimiz olarak görüyoruz. Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımız ile otomotiv ana sanayinin temel hedeflerine yönelik geliştirdiğimiz önemli projeler ile bu başarıya ulaştık. Savunma-havacılık, demiryolu ve tarım endüstrisi sektörlerinde de çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi. 

BAYBAŞ, 41 yıldır ürünlerindeki tüm ana operasyonları Niğde’de kurulu entegre fabrikasında, gerçekleştirerek otomotiv sektörüne hizmet verdiklerini belirtirken, “Türkiye’nin %100 yerli sermayeli bir Türk markası olarak, dünya otomotiv ve ulaşım endüstrisi teknoloji trendleri paralelinde ürünler geliştiriyoruz. Ar-Ge’ye büyük yatırım yaptık. Hem Türkiye’de hem de global pazarlarda rekabet gücümüzü arttırmak için 2017 yılından beri yatırım planlarımızı E4.0 altyapısına uygun olarak yapıyoruz. Ağırlık azaltmaya yönelik alternatif malzemeler, tasarım ve tasarım doğrulama konularına öncelik vererek yeni ürünler geliştiriyoruz. 2018’de gelirlerimizin %4’ünü Ar-Ge’ye ayırdık. Yetkin insan kaynağımız ile çözümler geliştiriyor, geleceğe ve yeni teknolojilere yatırım yapıyoruz. 2018 yılını hedeflerimizi gerçekleştirerek tamamladık. 2019’a da olumlu bakıyoruz. Önemli projeleri ülkemize kazandırmanın peşinde yoğun girişimlerimiz var” dedi.  

DİTAŞ Hakkında

Rotbaşı, rotil, rotkolu, salıncak kolu, çeki kolu, stabilizatör kolu ve V çeki kolu gibi araç alt yapı parçalarını üretmek amacı ile 1972 yılında kurulan ve 1978 yılında faaliyete geçen DİTAŞ Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., bugün yıllık dört buçuk milyon adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük Orijinal Ekipman’a (OE) üretim yapan rot üreticisi. 41 yılı aşkın geçmişi ile direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üretiminde, yurtiçine olduğu kadar yurtdışı araç üreticisi firmalara da yüksek kaliteli orijinal ürün sağlan DİTAŞ, aralarında dünyanın en büyük OE rot üreticilerinin de bulunduğu Türkiye pazarında yüksek kaliteli ürünleri, entegre tesisleri ve tecrübesiyle yıllardır liderliğini koruyor.  

Niğde’de 20 bin m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 252 bin m²’lik bir alanda üretim yapan DİTAŞ, müşteri isteklerini zamanında karşılayan tasarım kabiliyeti, saha şartlarında simüle eden prototip test tesisleri, modern ve yeni makine parkı, esnek üretim prosesleri ile kaliteli hizmet vermeye devam ediyor. 

6 Sigma Kalite Yönetim felsefesiyle çalışan DİTAŞ, ISO 14001 çevre yönetim sistemi sertifikası, IATF 16949 otomotiv tedarikçileri kalite sistemi sertifikası ve Ford Q1 kalite sertifikasına sahip ve aynı zamanda Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin “A” sınıfı tedarikçisidir.