Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri BMC, IDEF Fua...

BMC, IDEF Fuarında Yeni Nesil Araçlarını Tanıttı

Türkiye’nin lider ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, İstanbul TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleşen 14. Savunma Sanayi Fuarı’nda (IDEF) taktik tekerlekli ve zırhlı araçlarının yanı sıra lansmanı gerçekleştirilen yeni nesil araçlarıyla yerini aldı.  

Altay Tank’ının yanı sıra

  • Tank Taşıyıcı,
  • Kirpi II,
  • Kirpi II Ambulans,
  • Amazon (UKS),
  • Havan Toplu ve Standart Çok Amaçlı Zırhlı Araç,
  • 5 Ton TTA Zırhlı Kabin,
  • Aktan (Kara Araçları Akaryakıt Tankeri),
  • Konteyner Taşıyıcı ve
  • TOMA’ya

ev sahipliği yapan BMC’nin standı katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. 

04.05.2019 – Lider ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC, Türkiye’nin ve bölgenin savunma sanayi alanındaki en büyük fuarlarından biri olan 14. Savunma Sanayi Fuarı’nda bu sene de yerini aldı. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve kolluk güçleri olmak üzere dost ve müttefik ülkelerin farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak da projeler geliştiren BMC, fuarın en büyük katılımcılarından biri olarak 11 askeri aracını yaklaşık 1.500 m2’lik standında sergiledi. BMC standı Altay Tankı’nın yanı sıra, Tank Taşıyıcı, Kirpi II, Kirpi II Ambulans, Amazon (UKS), Havan Toplu ve Standart Çok Amaçlı Zırhlı Araç, 5 Ton TTA Zırhlı Kabin, Aktan (Kara Araçları Akaryakıt Tankeri), Konteyner Taşıyıcı ve TOMA’ya ev sahipliği yaptı. 

BMC, her IDEF Fuarı’nda olduğu gibi, bu fuarda da sektördeki öncü rolünün yansıması olan yeni araçlarının lansmanını yaptı.

Fuarın ilk günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki üst düzey heyet tarafından ziyaret edilen BMC standında, bu senenin başında yine BMC Karasu Temel Atma Töreni kapsamında Sayın Erdoğan’ın huzurunda tanıtımı yapılan ‘Amazon Uzaktan Kumandalı Zırhlı Aracı’nın en son versiyonuyla birlikte daha önce farklı etkinliklerde tanıtımı gerçekleştirilen taktik tekerlekli araçların ileri teknolojilerle donatılmış yeni versiyonları da sergilendi. BMC’nin efsane haline gelmiş ‘Mayına Karşı Korumalı Aracı KİRPİ’nin yeni versiyonları ve özel olarak geliştirilen farklı özelliklerdeki araçları da ilk olarak IDEF Fuarı’nda sektöre tanıtıldı.  

BMC standının bir diğer başrolü ise ana yüklenicisi olduğu Milli Muhabere Tankı ALTAY oldu. Seri üretimine BMC’nin önderliğinde geçilen ALTAY’ın yeni versiyonu fuar süresince BMC standında büyük ilgi ile karşılaştı. Altay Tankı Seri Üretim Projesi Ana Alt Yükleniciler Sözleşme İmza Töreni, Savunma Sanayi Başkanı Sn. Prof. Dr. İsmail Demir, BMC Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ethem Sancak, BMC Yönetim Kurulu Üyesii Sn. Talip Öztürk, Aselsan, Roketsan, MKEK ve Havelsan üst düzey yöneticilerinin katılımıyla fuarın ikinci gününde basına açık olarak gerçekleştirildi.  

Yoğun ilgi gören BMC standında, fuar boyunca katılımcılara araçlarla ilgili detaylı bilgi verildi. 

BMC Hakkında

1964 yılında kurulan Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC; sektöründe ilk dökümhane, ilk dizel motor üretimi, ilk çıraklık eğitim merkezi, ilk turbo motorlu araç, ilk yerli hafif ticari araç, ilk çevreye duyarlı doğal gazlı otobüs, ilk tam alçak tabanlı otobüs, ilk yerli üretim taktik tekerlekli zırhlı araç üretimleriyle pek çok ilki gerçekleştirdi. Bugün, İzmir Pınarbaşı’ndaki 250 bin metrekarelik alana yayılan modern tesislerinde, pek çok farklı konfigürasyondaki ticari ve savunma sanayi aracını üretebiliyor. 2.500’ün üzerinde çalışanı ile dinamik ve güçlü insan kaynağına sahip olan BMC, tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden satış ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm çözümlerini kendi bünyesinde bulunduruyor. 50 yılı aşkın köklü geçmişi, 80 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı, kuruluşundan bu güne kadar 300 bin adedi geçen araç üretimi ile Türkiye’nin önde gelen ticari araç üreticilerinden biri olan BMC, 7/24 hizmet veren çağrı merkezi, güçlü bayi ağı, 100’e yakın uzman yetkili servis ve yedek parça noktasıyla yoluna devam ediyor.

 

BMC, Yeni Fabrika Töreninde Yeni Projelerini Tanıttı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yerli ve Milli Otomotiv Devi BMC’nin Sakarya Karasu Fabrikası’nın Temel Atma Törenine Katıldı

13.01.2019 – Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden BMC’nin Sakarya Karasu Fabrikası’nın temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldı. Temel atma töreninde gerçekleştirilen ‘Gelecek 50 Yıl’ toplantısında BMC’nin Türkiye’nin geleceğine imza atması hedeflenen projeler açıklandı. BMC Karasu Fabrikası’nın temel atma töreninin ardından, modernize edilen BMC İzmir Pınarbaşı Fabrikası ile canlı bağlantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, Türkiye’nin ilk insansız askeri aracı Amazon tanıtıldı ve yüksek teknoloji ürünü kamyon serisi BMC TUĞRA’nın lansmanı yapıldı. Ayrıca tasarımı ve teknolojisiyle Türkiye’nin ilk yerli ve milli motoru çalıştırıldı. BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, önemli bir gelişme olarak Türkiye’nin ilk yerli otomobil projesi ile milletin huzurunda olduklarını duyurdu. Türkiye’nin özgün tasarım ürünü üçüncü nesil ana muharebe tankı ALTAY Seri Üretim Projesi’nin hayata geçtiği bilgisini veren Öztürk, Milli ve Yerli Yüksek Hızlı Tren ve Metro projelerinin planlanmasında da hızla ilerlediklerini belirtti.

50 yılı aşkın köklü geçmişi, 80 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatı, kuruluşundan bugüne 300 bin adedi geçen araç üretimi ile Türkiye’nin önde gelen ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, “Lider, Yerli ve Milli” olmanın gururuyla geleceğe doğru yol almaya devam ediyor.

2014 yılında yapılan özelleştirmenin ardından 5 yılda savunma ve ticari araçlar alanındaki uzmanlığıyla çok önemli atılımlar gerçekleştiren BMC bugün, 3.000 çalışanı; askeri zırhlı araç, askeri taktik ve lojistik araç; tank; otobüs, ticari araç; raylı sistem ürünleri; kara ve hava motorları ve şanzıman alanlarında onlarca farklı üründen oluşan bir portföye sahip.

Türkiye’nin milli ve lider otomotiv firmalarından BMC, Türkiye’nin gelecek 50 yılına imza atacak projelerini 13 Ocak Pazar günü Sakarya Karasu Fabrikası’nın temel atma töreninde düzenlenen ‘Gelecek 50 Yıl’ toplantısında açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yanı sıra, yüksek bürokrasi ile önemli iş çevrelerinin katıldığı toplantıda, modernize edilen BMC İzmir Pınarbaşı Fabrikası ile de canlı bağlantılar gerçekleştirildi.

BMC’nin Gelecek 50. Yıl Toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

“Şehrimiz ve istikbalimiz adına tarihi bir adım atıyoruz. Modernize edilen 2600-2700 çalışanın görev yaptığı fabrikanın açılış törenini gerçekleştireceğiz. İlk yerli 600 beygir gücündeki motorunun test çalıştırmasını yapacağız. Savunma sanayini bir üst lige taşıyacak BMC üretim ve teknoloji üssünün birinci kısmının temel atma törenini icra edeceğiz. Tank fabrikası, zırhlı ara, ve askeri kamyon fabrikası, ticari kamyon fabrikası, hızlı tren ve metro fabrikası gibi pek çok üretim hattı bulunuyor. Toplam yatırım büyüklüğü 500 milyon dolara ulaşacak tüm etapları faaliyete geçtiğinde 10 bin kişiye istihdam sağlayacak.”

“BMC yerli ve milli mühendislikle dünya markası olma yolunda”

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, toplantıda yaptığı konuşmada ülkemiz için tarihi bir güne tanıklık edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde ve onun büyük vizyonu ile ülkemizde 17 yıldır başarı ile devam eden milli ve yerli sanayii oluşturma yolculuğumuzun en önemli adımlarından birisini atıyoruz.1964 yılında kurulan ve bugüne kadar ülkemiz hizmetine sunduğu ürünlerin yansıra 80 ülkeye yaptığı ihracat ile değerli bir marka haline gelen BMC’miz; 2014 yılından bu yana Türkiye ve Katar stratejik ortaklığı olarak, dünya markası olma yolunda yerli ve milli mühendislik ile gece gündüz çalışarak büyüyerek yoluna devam etmektedir.”

2014 yılında yapılan ihale ile yaklaşık 360 milyon dolar bedelle Türk ve Katarlı ortak tarafından satın alınan BMC’nin yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım ve işletme sermayesini, 10 yıllık çok detaylı bir iş planı doğrultusunda kullanarak bugün faaliyetlerini gururla anlatabilecekleri bir noktaya ulaştıklarını ifade eden Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:

“Karaca’da gelecek 50 yılı inşa ediyoruz”

“Bugün 3.000 çalışanımız; askeri zırhlı araç, askeri taktik ve lojistik araç; tank, otobüs, ticari araç; raylı sistem ürünleri, kara ve hava motorları ve şanzıman alanlarında onlarca farklı üründen oluşan bir portföy ile ülkemize ve dünya ülkelerine hizmet veriyoruz. Büyüyen hayallerimiz artık mevcut tesislerimize sığmıyor. Burada Sakarya Karasu’da gelecek 50 yılı inşa etmek ve Sayın Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyon ve hedefler doğrultusunda, milli ve yerli mühendislik ve üretim yetenekleri ile Türkiye ve Katar başta olmak üzere Dünya’da birçok ülkeye hizmet verebilmek için; 222 hektar alan üzerine kurulu ve fazlar halinde toplam 500.000 metre kare kapalı alana ulaşacak olan BMC Üretim ve Teknoloji Üssü’nün temellerini atıyoruz.”

“Bu vesile ile bize bu cesareti, vizyonu ve milli şuuru kazandıran Sayın Cumhurbaşkanımıza en derin şükranlarımızı sunuyoruz. Onların liderliği olmadan bu hayalleri gerçekleştiremezdik” diye konuşan Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

2023’te 10 bin kişilik istihdam, 5 milyar dolarlık katma değer”

“2023 yılına kadar Üretim ve Teknoloji üssümüz tamamlandığında, tüm faaliyetlerin toplamında yaklaşık 10.000 kişilik bir istihdam sağlayacak ve ülkemiz ekonomisine yıllık 5 milyar USD katma değer üretecektir.Yıllık ihracat hedefimiz ise, yaklaşık 1 milyar USD seviyesinde olacaktır. Tesisimizin bugün temelini atacağımız birinci fazı, yaklaşık 100.000 metre karelik bölümünü kapsamaktadır. Çok yoğun bir çalışma ile 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp, 2020 yılı başında faaliyete geçecektir.”

“Milli motor hazır, Tuğra yollarda, Altay Tankı hayata geçti, Yerli Otomobil Projesi ile milletimizin huzurundayız”

Öztürk, İzmir’de 5 yıldır yapılan çalışmalarla Türkiye’nin ilk yerli ve milli motorunun çalışmaya hazır olduğunu, BMC’nin yeni kamyon ve çekici efsanesi TUĞRA, Türkiye’nin yükünü taşımak için yollara çıktığını, Raylı Sistemler, Milli ve Yerli Yüksek Hızlı Tren ve Metro projelerinin planlanmasında hızla ilerlediklerini belirtti. Türkiye’nin özgün tasarım ürünü üçüncü nesil ana muharebe tankı ALTAY Seri Üretim Projesi hayata geçtiği bilgisini veren Öztürk ayrıca, “Türkiye’nin ‘İlk Yerli Otomobil Projesi’ gibi çok özel bir gelişmeyle milletimizin huzurundayız” dedi.

Türkiye’nin ilk insansız askeri aracı Amazon sürprizi

Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘insansız tankın gerekli olduğuna’ dair sözlerini hatırlatarak, insansız tankın da hedefleri arasında olduğunu söyledi ve Türkiye’nin ilk askeri insansız kara aracı Amazon’u tanıttı. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere toplantıya katılanlara teşekkür eden Öztürk, sözlerini “Durmak yok yola devam.Ülkemiz için, Milletimiz için her gün daha fazla çalışarak sizlerin de desteği ile bu milli bayrağı gururla, onurla, başarıyla taşımaya devam edeceğiz” şeklinde tamamladı.

Savunma ve motor teknolojilerinde dünya vizyonu

Yarım asrı aşkın tecrübesi, nitelikli iş gücü ve yüksek üretim kapasitesi ile sağlam adımlar ve büyük yatırımlarla geleceğe ilerleyen BMC, otobüsten kamyona, mayına karşı korumalı zırhlı araçtan taktik tekerlekli araca kadar pek çok farklı konfigürasyondaki ticari ve savunma sanayi aracını üretebilecek esneklikte çalışıyor. Tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden satış ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm çözümleri kendi bünyesinde topluyor. Türkiye’nin ihtiyaçlarına odaklanarak hazırladığı projeleri topyekûn uygulamaya koyuyor, dünya markası olma yolunda yenilenen hedeflerini bir bir gerçekleştiriyor. Gelecek projeleriyle Türkiye ve Katar merkezli olmak üzere; Ortadoğu, Körfez Ülkeleri, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetlerini kapsayan bölgede, savunma sanayi kara araçları, otobüs, kamyon, motor ve bunlarla ilişkili teknolojiler alanında, lider ve milli bir teknoloji şirketi olma vizyonuyla çalışıyor.

 

 

Türkiye’nin Yerli ve Milli Gücü BMC’den İhracat Rekoru

24.12.2018 – Türkiye’nin lider otomotiv firmalarından BMC, Bakü Nakliyat Agitliği (BNA) Azerbaycan’ın Eylül ayında açtığı 300 adetlik CNG otobüs alımı ihalesini kazandı. BMC, 2019 yılında yapacağı teslimatlarla, yine kendisine ait olan “En yüksek adetli CNG otobüs ihracatı” rekorunu da kırmış olacak. BMC, üretime başladığı ilk yıldan bu yana, 300.000 adedi geçen araç üretimiyle, Türkiye ekonomisine yaklaşık 10 milyar dolarlık katma değer sağladı. 

Şehir içi otobüs segmentinde Türkiye’nin ilk ihracat yapan üreticisi olan ve 80’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren BMC, yeni bir ihracat başarısına imza attı. İngiltere, İtalya, Almanya gibi Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya, Katar, Güney Afrika ve Türki Cumhuriyetlerden oluşan geniş ihracat ağıyla dikkat çeken BMC, Bakü Nakliyat Agitliği (BNA) Azerbaycan’ın Eylül ayında açtığı 300 adetlik CNG otobüs alımı ihalesini de kazandı. BMC, 2019 yılında yapacağı teslimatlarla, yine kendisine ait olan “En yüksek adetli CNG otobüs ihracatı” rekorunu da kırmış olacak. 

Türkiye’nin Yerli ve Milli Gücü BMC, Otobüsleriyle İhracat Atağında

BMC Yönetim Kurulu Üyesi Taha Yasin Öztürk, şirketin otobüs alanındaki 2018 başarıları ve 2019 hedefleri ile ilgili şunları söyledi: “BMC olarak, ilklerin markası olma özelliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. 2018, gerek yeni kamyon ailemiz TUĞRA’nın dünya sahnesine çıkması, gerekse otobüs ailelerimizin başarılarıyla taçlandırdığımız bir yıl oldu. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 1.000 adet otobüs teslimatı gerçekleştirmiştik. Bu yıl ise ilk 10 ayda 700’e yakın farklı özelliğe sahip araç teslim ettik. Üretime başladığımız ilk yıldan bu yana 300.000 adedi geçen araç üretimimizle Türkiye ekonomisinde yaklaşık 10 milyar dolarlık katma değer sağlamayı başardık. 2019’un başında devreye alacağımız son teknoloji üretim tesislerimizle, sektördeki gücümüze güç katmaya devam edeceğiz.” 

Sahip olduğu hızlı ve esnek üretim yapısını yıllık 1.800 adet otobüs üretim kapasitesi ile destekleyen şirketin otobüs aileleri Neocity, Procity ve Neoport, sıra dışı özellikleriyle hem Türkiye’de, hem de dünyada büyük ilgi görmeye devam ediyor. 

Neocity şehir içi otobüs ailesine “En İyi Tasarım Ödülü”

Hem yolcu, hem de sürücü konforunu en üst seviyeye taşıyacak şekilde tasarlanan Neocity şehir içi otobüs ailesinin tüm üyeleri, kullanım alanları ve kullanım ihtiyaçları doğrultusunda son teknoloji farklı teknik ve fonksiyonel özelliklerle kendi alanda fark yaratıyor. Neocity, şehrin en dar sokaklarına bile uygun olmasının yanı sıra, artan manevra kabiliyeti ve yol tutuşu ile üstün sürüş konforu ve yolculuk keyfi sunuyor. Sınıfının en iyi yolcu kapasitesine sahip Neocity Ailesi, şehir içi ulaşımda pazar lideri olmanın yanı sıra, Busworld Akademi 2017 En İyi Tasarım Ödülü’nün de sahibi. 

Procity şehir içi otobüs ailesi Avrupa’ya açıldı

Çağdaş ve yenilikçi bir tasarımla hayata geçirilen Procity otobüsler, yaşlı, çocuklu ve engelli yolculara rahat ve güvenli inip-binme imkanı sağlayan tam alçak tabanlı yapısı, manuel katlanabilir engelli rampası ve duraklarda kaldırım hizasına kadar yana yatma özellikleri ile konforlu ve güvenli şehir içi seyahat imkanı sağlıyor. Her şart ve koşulda hizmet vermek için benzerlerine kıyasla çok sayıda teknik ve fonksiyonel özellikle donatılmış olan Procity otobüsler, yurtiçinde İzmir, Bursa, Mersin, Antalya; Yurtdışında ise Londra, Birmingham, Bükreş, Sofya ve Prag gibi büyükşehirlerde başarı ile hizmet veriyor. Ayrıca, Procity’nin körüklü versiyonu Milano’da kullanılıyor. 

Türkiye’nin ilk yerli apron otobüsü: BMC Neoport

Yerli ve milli mühendislik dehasıyla tasarlanan Neoport apron otobüsleri, 14 metre tam alçak tabanlı yapısı ve yolcu iniş/binişleri için her iki yöne yatabilme özelliği ile havalimanlarının yeni müdavimi olmaya hazırlanıyor. Yakın zamanda öncelikle İstanbul Havalimanı’nda hizmet vermeye başlayacak olan Neoport’lar, sonrasında tüm Türkiye havalimanları başta olmak üzere, dünyanın farklı ülkelerinde kullanılan tek yerli ve milli apron otobüsü olacak. Her birinin 10.500 kilogramlık yük kapasitesi olan ön ve arka aksları sayesinde 109 kişiye kadar taşıma kapasitesi bulunan Neoport apron otobüsü, yolcu kapasitesi ile sınıfının lideri konumunda. 

BMC Hakkında

1964 yılında İzmir’de kurulan Türkiye’nin yerli ve milli gücü BMC; tasarım, AR-GE, mühendislik, üretim, satış ve satış sonrası hizmet fonksiyonlarını kendi bünyesinde barındıran, Türkiye’nin en büyük ve lider otomotiv firmalarından biridir. İzmir Pınarbaşı’ndaki 250 bin metrekarelik modern tesislerinde faaliyet gösteren BMC, ülkemizin şehir içi yolcu taşımacılığında ilklerin markası olarak daima öncü olmuştur. Farklı şehirlerin değişen ihtiyaçlarına özel çözümler üreten BMC, Türkiye’nin dört bir yanına ulaşarak, şehir içi toplu taşıma sektöründe pazar liderliğini üstlenmiştir. Avrupa’ya ihracat yapan ilk Türk ticari araç üreticisi olan BMC, İtalya’dan Romanya’ya, Fransa’dan Bulgaristan’a kadar 80’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. BMC Otomotiv, yarım asrı aşan köklü geçmişine sığdırdığı başarılarına yenilerini eklemek için, Türk ve Katar ortaklığı ile ulaştığı güçlü ve çok uluslu şirket yapısıyla, Türkiye için çalışmaya ve üretmeye devam etmektedir.