Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Aktül Kağıt’t...

Aktül Kağıt’tan 650 Milyon Lira’lık Yeni Yatırım

07.12.2020 – Aktül Kağıt mevcut 140.000 ton/yıl kağıt üretim kapasitesini %50 arttıracak yeni yatırım kararı aldı. Ülkemizin yurtiçi ve yurtdışı üretiminde temizlik kağıdı sektöründe lider üreticilerinden birisi olan Aktül Kağıt 2011 yılından itibaren Sakarya Pamukova’da faaliyet göstermektedir.  

Konusunda en son teknolojiye sahip olan Aktül Kağıt çevre dostu üretim anlayışı ile yeni yatırımında da yüksek teknoloji ve uygulamalar ile donatılmış yeni üretim hatları ilave etmeye karar vermiştir. Yeni Üretim hatlarında online ölçüm sistemleri ile kaliteyi sürdürülür kılmak, yeni jenerasyon Visconip ve ReDry teknolojisi ile Enerji tasarrufu sağlanarak Karbon ayak izini azaltmak hedeflenmektedir. Yeni yatırımlar devreye alındığında , Aktül Kağıt toplam 210.000 ton/yıl kağıt üretimi ve 160.000 ton/yıl bitmiş ürün kapasitesine ulaşmış olacaktır.

Toplam 650 Milyon TL yatırım bedeli olan yeni tesisler, Aktül Kağıt’ın Sakarya / Pamukova’da 200.000 m² lik arazisinde ve Mersin’de Organize Sanayi bölgesinde bulunan 120.000 m2’lik arazi üzerinde kurulacaktır. Yeni üretim hatlarında üretimin 2022 yılının ilk yarısında başlaması planlanmaktadır.

Blume, Queen, Komili, Avansas gibi markalarında üretimini gerçekleştirmekte olan yurtiçi ve yurtdışı satışları 1,2 milyar TL’yi aşan Aktül Kağıt; yurtiçinde olduğu gibi son yıllarda yurt dışında da büyümeye devam etmektedir. Aktül Kağıt, yeni yatırımı ile öncelikli olarak ihracat pazarlarındaki yeni talepleri karşılayarak döviz kazandıracak ve ülkemizin ihracat hamlesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Bu yatırımı ile birlikte yıllık 210.000 ton kağıt üretim kapasitesine ulaşacak olan Aktül Kağıt, toplam satışları içindeki ihracat payını artırarak, ihracat satışlarını üç katına çıkarmayı hedeflemektedir.