Ana sayfa Haberler Ford ve Doğuş...

Ford ve Doğuş’tan Rekabet Kurulu Soruşturma Kararına İlişkin Açıklamalar

13.04.2020 – Ford Otosan ve Doğuş Otomotiv KAP’a ayrı ayrı yaptığı açıklamalarında, Rekabet Kurulu’nun 2009 yılında otomotiv sektörüne yönelik olarak getirilen ÖTV indirimi kapsamında, yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı teşebbüslerin ÖTV indirimi sonrası birlikte hareket ederek fiyat artışı yaptıkları ve mal arzını kısıtladıkları yönündeki şikayetlerin reddine ve soruşturma açılmasına gerek olmadığına ilişkin 24.06.2009 tarihli kararının Danıştay tarafından 04.12.2019 tarihinde iptal edilmesini takiben, söz konusu iptal kararının gereğinin yerine getirilmesini teminen 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak Ford Otosan ve Dogus Otomotiv nezdinde soruşturma açılmasına karar verildiğini ve bu kapsamda her iki şirketten de savunma talep edildiği belirtildi.

 

Rekabet Kurumu’ndan Akaryakıt Bayilerine Cezalar Yağdı

16.03.2020 – Rekabet Kurumu, akaryakıt bayilerine yeniden satış fiyatını kontrol etmek suretiyle rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ceza kesti. Yürütülen soruşturma sonucunda 4 büyük markanın dağıtım bayilerine ceza verildiği açıklandı.

Rekabet Kurulu, BP Petrolleri, OPET Petrolcülük, Petrol Ofisi, Shell & Turcas Petrol ve Güzel Enerji Akaryakıt’ın (Total Oil) bayilerine yönelik uygulamaları ile Rekabet Kanunu’nun 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda BP Petrolleri, OPET Petrolcülük, Petrol Ofisi ve Shell & Turcas Petrol’e 2018 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayrisafi gelirlerinin takdiren %1’i oranında idari para cezası verilmesine karar verdi.

TUPRS OPET Petrolcülük (%40’ı Tüpraş’ın), şirkete 433,9 mn TL idari para cezası verildiğini, söz konusu idari para cezasının dörtte üçü nispetinde 325,5 mn TL olarak ödenerek cezaya ilişkin yasal hakkın kullanılacağını bildirdi. Tüpraş’ın 2019 sonu itibarı ile 8.42 milyar TL net borç pozisyonu bulunuyor.

TRCAS – Turcas Petrol ise %30 paya sahip olduğu Shell & Turcas Petrol’e 348 mn TL idari para cezası verildiğini ve konuya ilişkin hukuki yollara başvurma hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

Oyak Yatırım, Turcas’a verilen para cezasını şu şekilde değerlendirdi: “Turcas’ın %30 iştiraki Shell-Turcas Petrol’e rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle Rekabet Kurumu tarafından 348mn TL ceza kesildi. Turcas %30 payı için 104mn TL ödeyeceği için gelişmeyi 493mn TL’lik piyasa değeri ve 2019 sonu itibarı ile 612mn TL net borcu olan şirket açısından negatif olarak değerlendiriyoruz.”

 

Rekabet Kurumu’ndan 20 Bankaya Ön Soruşturma

20.01.2020 – Rekabet Kurumu 20’den fazla ticari banka hakkında ön soruşturma başlattı. Bu kapsamda, mevduat, kredi, döviz ve aracılık hizmetlerinde yasa ihlali olup olmadığı araştırılacağı bildirildi.

Basında yer alan haberlere göre Rekabet Kurumu 20’den fazla ticari banka hakkında kredi, mevduat, döviz ve diğer aracılık işlemlerinde herhangi bir rekabeti bozucu eylem olup olmadığına ilişkin ön soruşturma başlattı. İhlal tespit edilirse resmi soruşturma başlatılabilecek.

 

Rekabet Kurumu’nun Red Bull Kararı Açıklandı

24.12.2019 – Rekabet Kurumu’nun 19.12.2019 tarihli kurul toplantısında; Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Tic. Ltd. Şti.’nin fiili münhasırlık uygulamak ve yeniden satış fiyatını belirlemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma Red Bull’un lehine sonuçlandı.

Toplantıda 19-45/767-329 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır: Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Tic. Ltd. Şti.’nin “fiili münhasırlık uygulamak” ve “yeniden satış fiyatını belirlemek” suretiyle 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen soruşturmada4054 sayılı Kanun’u ihlal etmediğine karar verildi.

Kurumun internet sitesinde şu ifadelere yer verildi: “Rekabet Kurumu’nun 19.12.2019 tarihli toplantısında; Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Tic. Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Kanun’u ihlal etmediğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. Maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına gerek olmadığına, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemeleri’nde yargı yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verilmiştir

 

 

Rekabet Kurumu 4 Halka Açık Şirketin de Aralarında Bulunduğu 6 Firmaya Soruşturma Açtı

19.03.2019 – Rekabet Kurulu, gübre sektöründe 6 şirkete yapılan fiyat artışları nedeniyle soruşturma açtığını duyurdu. Bu şirketler arasında halka açık Bağfaş BAGFS, Gübre Fabrikaları GUBRF, Ege Gübre EGGUB ve Tekfen’e ait Toros Tarım TKFEN da bulunuyor.

Bu tarz soruşturmaların uzun sürebilmesi ve sonucun her zaman bir ceza olmaması sebebiyle, kurumlar şu aşamada haberi nötr olarak değerlendirdiklerini bildirdiler.

04.03.2019 – Rekabet Kurumu Perakende Gıda Ticareti Alanında Faaliyet Gösteren 23 Zincir Market Hakkında Soruşturma Açtı

Rekabet Kurulu 07.02.2019 tarihli toplantısında, perakende gıda ticareti ile iştigal eden zincir marketlerin su ile yaş meyve ve sebzelerin perakende satış fiyatlarını belirlerken rekabet karşıtı davranışlar içerisinde bulunup bulunmadıklarının tespiti amacıyla;

 • Yeni Mağazacılık A.Ş.
 • BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. BIMAS
 • Şok Marketler Ticaret A.Ş. SOK
 • Migros Ticaret A.Ş. MGROS
 • Hakmar Gıda Tur. Hayv. İnş. San. Tic. Ltd. Şti.
 • UCZ Mağazacılık Ticaret A.Ş.
 • Carrefoursa Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş CRFSA
 • Makro Market A.Ş.
 • Adese Alisveris Merkezleri Ticaret A.Ş. ADESE
 • Özen Alışveriş Hizmetleri A.Ş.
 • Yunus Market İşletmeleri Ticaret A.Ş.
 • Yeni Çağdaş İhtiyaç ve Gıda Maddeleri İnş. Tic. Ltd. Şti.
 • Mopaş Marketcilik Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda San. Tic. A.Ş.
 • Altunbilekler Ticaret ve Sanayi A.Ş.
 • Soykan Tük. Mal. Paz. San. Tic. A.Ş.
 • Başgimpa Başdurak Gıda İht. Mad. Tic. ve San. Ltd. Şti.
 • Gimsa İnşaat Sanayi Ticaret Turizm İthalat İhracat Ltd. Şti.
 • Çağrı Gıda Temizlik Maddeleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 • Bildirici Gıda Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
 • Turgut Seyhan ve Kardeşleri Gıda San. Tic. Ltd. Şti.
 • Şafak Gıda ve Dayanıklı Tüketim Maddeleri Ticaret Sanayi A.Ş.
 • Metro Grosmarket Bakırköy Alışveriş Hizmetleri Tic. Ltd. Şti.

hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına, 19-06/75-M sayı ile karar verdi.

 

Rekabet Kurumu Google’a Soruşturma Açılması Kararı Aldı

07.01.2018 – Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Google’ın Adwords reklamları ile pazara hakim durumunu kötüye kullanarak teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Bu kapsamda, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti, Google International LLC, Google LLC ve Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında soruşturma açılması kararlaştırıldı.

 

Rekabet Kurumu’nda Dev Piyasaya Sektör İncelemesi

25.12.2018 – Rekabet Kurumu, elektrik piyasasına yönelik sektör incelemesi başlattı. Açıklamada şöyle denildi:

“4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun ile Rekabet Kurulu’na verilen piyasaları denetleme yetkisinin yanı sıra rekabet savunuculuğu kapsamında en önemli faaliyetlerden birisi de sektör incelemeleri olarak adlandırılan; belirli bir sektör ya da piyasaların geneline veya belli bir bölümüne ilişkin yapısal ve/veya davranışsal rekabet sorunlarının tespitine ve çözümüne yönelik olarak yürütülen çalışmalardır.

Bu kapsamda hatırlanacağı üzere, Kurulumuz daha rekabetçi bir elektrik piyasası tasarımına yönelik öneri ve tespitlerini 2015 yılında yayımladığı sektör incelemesi ile kamuoyu ve sektör paydaşlarının dikkatine sunmuştur. Bahse konu çalışmada serbestleşme sürecinde rekabetçi yapıyı olumsuz etkileyebilecek unsurların tespiti, bu kapsamda piyasanın gelişmesine yönelik rekabet politikası önerilerinin oluşturularak kamuoyu ile paylaşılması yoluyla bu alandaki tartışmalara katkı sağlanması ve sektörün rekabetçi yapısına ilişkin kurumsal bilgi birikiminin derinleştirilmesi amaçlanmıştır.

Aradan geçen zaman içinde ülkemiz elektrik piyasasında serbestleşme ve yeniden yapılanma sürecinin devam etmekle birlikte önemli bir aşama kaydettiği görülmektedir. Gelinen bu noktada sektörün mevcut yapısının ve işleyişinin daha yakından incelenmesi ve bu suretle sektör paydaşları tarafından günümüze kadar elde edilen deneyimler doğrultusunda sektör değer zincirindeki uygulamaların bir değerlendirmesinin rekabetçi bakış açısıyla yapılması ve önümüzdeki döneme ilişkin öneriler getirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu doğrultuda Kurulumuz 13.12.2018 tarihli ve 18-47 sayılı toplantısında elektrik sektör incelemesi başlatarak sektörün tüm değer zincirini gözden geçirmeye karar vermiştir. 2015 yılında yayımlanan raporun devamı niteliğini taşıyacak olan bu çalışma ile kavramsal ve teorik tartışmaların yanı sıra sektörün mevcut özellik ve koşullarına yönelik yapısal ve davranışsal unsurların incelenmesi ve uygulamalı analizler yapılması hedeflenmektedir.    

Rekabet savunuculuğu kapsamında yapılacak piyasa incelemesi sürecinde sektörde yer alan tüm paydaşlar konuya ilişkin her türlü görüş ve önerilerini resmi internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Kurumumuza iletebileceklerdir. Kurumumuza iletilen görüş ve öneriler Kurumumuz internet sitesinde yayımlanabileceğinden gizlilik talebi olan görüş sahiplerinin söz konusu taleplerini görüş ve önerileri ile birlikte iletmeleri gerekmektedir.”

 

Rekabet Kurulu Gentaş’ın da İçinde Bulunduğu 12 Şirket Hakkında Soruşturma Başlattı

30.11.2018 – Mobilya sektörünün hammaddesi olan yonga levha ve MDF fiyatlarında artış sektörü derinden etkiledi. Enflasyon rakamlarına da yansıyan bu artıştan hem mobilyacılar hem de tüketiciler şikeyetçi oldular. Rekabet Kurulu da konu ile ilgili ön araştırma başlatmıştı. Yonga levha ve MDF pazarında faaliyet gösteren teşebbüslerin aralarında anlaşmak suretiyle fiyat artırıp artırmadıklarının tespiti amacıyla re’sen yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 01.11.2018 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

–    MDF ve Yonga Levha Sanayicileri Derneği
–    Kastamonu Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.
–    Çamsar Orman Ürünleri Tic. ve San. A.Ş.
–    Yıldız Sunta Orman Ürünleri Sanayi Tesisleri İth. İhr. ve Tic. A.Ş.
–    Divapan Entegre Ağaç Panel San. Tic. A.Ş.
–    AGT Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
–    Yıldız Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.
–    Orma Orman Mahsulleri İntegre San. ve Tic. A.Ş.
–    Starwood Orman Ürünleri A.Ş.
–    Çamsan Ordu Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
–    Çamsan Entegre Ağaç San. ve Tic. A.Ş.
–    Teverpan MDF Levha Sanayii ve Ticaret A.Ş.
–    Gentaş Genel Metal San. ve Tic. A.Ş. – GENTS

hakkında soruşturma açılmasına, 18-41/654-M sayı ile karar verdi.