Ana sayfa Haberler Finansal Tavs...

Finansal Tavsiye İçin Aile ve Arkadaşlara Danışıyoruz

HSBC-Namik-AkselFinansal tavsiye için aile ve arkadaşlara danışıyoruz

HSBC Grubu’nun “Emekliliğin Geleceği: Nesiller ve Hayat Yolculuğu” raporuna göre; bireyler, emeklilik ile ilgili tavsiye için profesyoneller yerine aile ve arkadaşlarına danışıyor ve ilerleyen yıllarda finansal kararlarına ilişkin pişmanlık yaşıyorlar

HSBC Grubu’nun 17 ülkeden 18 binin üzerinde kişinin görüşünü alarak gerçekleştirdiği araştırma, bireylerin emeklilik planlarını yaparken tavsiye ve bilgi almak için finansal danışmanlar yerine ailelerine, arkadaşlarına ve hatta doktorlarına danıştıklarını ortaya koydu.

Emekliliğin Geleceği: Nesiller ve Hayat Yolculuğu” raporuna göre; emekli adaylarının yarısından fazlası (%52) emeklilik ile ilgili tavsiye ve bilgi almak için aile üyelerine gidiyor. Bu grubun %26’sı eşlerinden, %25’i ise arkadaşlarından tavsiye aldığını belirtiyor. Bununla birlikte, her 10 emekli adayından biri (%13) emeklilik ile ilgili meslektaşlarına danışırken; %5’i sağlık profesyonellerinden tavsiye istiyor.

Araştırmaya katılan emekli adaylarının dörtte birinden fazlası (%27) ise emeklilik ile ilgili daha önce hiç bilgi ve tavsiye almadığını belirtiyor.

Emekliler finansal planlarından memnun değil

Rapora göre, çalışma çağındakilerin beşte biri (%20) emeklilikleri ile ilgili olarak bilgi ve tavsiye için ebeveynlerine başvuruyor. Ancak her beşinden ikisi (%40) kendi ebeveynlerinin ve diğer emeklilerin emeklilik deneyimlerine şahit olduktan sonra onlardan tavsiye aldığını ifade ediyor.

Günümüzde emekli olanların büyük çoğunluğu (%69) ise emeklilik planlarını yaparken farklı bir yol izlemiş olmayı dilediğini ifade ediyor. Dolayısıyla bu durum emekli adayları için hali hazırda emekli olanların önlerindeki en iyi örnek olmayabileceğine işaret ediyor. Araştırmaya katılan emeklilerin her üçünden biri (%31) daha erken bir yaşta birikim yapmaya başlamış olmayı, %23’ü gelirinin daha büyük bir kısmını birikime ayırmış olmayı; emeklilerin %13’ü ise profesyonel finansal danışmanlık almış olmayı dilediğini belirtiyor.

Bunun yanı sıra rapor, çalışma çağındakilerin emeklilik ile ilgili finansal planlarının önceki neslin emekliliğinden bu yana değişim gösterdiğini ortaya koyuyor. Bugün 25 ile 29 yaşları arasındaki bireylerin sadece yaklaşık dörtte biri (%23) emekliliğini devlet emekliliği veya sosyal güvence ile desteğiyle karşılamayı öngörüyor. Buna karşın; 60 ve üzeri yaşlardaki bireylerin %48’i emekliliğini finanse etmek için devlet katkısından faydalanıyor. HSBC Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü Namık Aksel, HSBC Grubu’nun küresel çapta gerçekleştirdiği araştırma ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Birçok kişinin emeklilik planlamasına ilgi gösterdiğini ve profesyonel desteğe yöneldiğini görmek umut verici olsa da rapor; hala çoğu bireyin önemli finansal kararlarını alırken sadece aile ve arkadaşlarına danıştığını ortaya koyuyor. Emeklilerin üçte birinin daha erken yaşta birikim yapmaya başlamadığı için pişmanlık duyduğunu göz önüne alırsak, erken yaşlarda birikim yapma alışkanlığı edinmenin ve birikim konusunu uzun vadeli düşünmenin önemi ortaya çıkıyor. Emekli olarak geçirilen sürenin uzadığı bu zamanda, gerekli emeklilik birikimini yapabilmek için emeklilik sisteminde daha uzun süre kalınması gerekiyor. Bu nedenle, bireylerin birikimlerinin geleceği için tümüyle güvenebilecekleri profesyonel bir yatırım danışmanı seçmeleri, uzun vadede piyasa volatilitilerine hazırlıklı olmaları için önemli. Daha kısa vadeli performansa odaklanan yatırımcıların varlıklarını nakde çevirerek piyasadan tamamen çekilmesi ya da portföylerini sürekli değiştirerek genel alım satım maliyetlerini yükseltme riski bulunuyor.”

Pratik adımlar

HSBC Grubu’nun “Emekliliğin Geleceği: Nesiller ve Hayat Yolculuğu” raporunda emeklilikteki finansal şartların iyileştirilmesi için atılabilecek dört adım şöyle sıralanıyor:

1-Tüm emeklilik giderlerinizi gözden geçirin

Emeklilik planlarınızı yaparken tüm harcamalarınızı listelediğinizden emin olun

2- Birikim yapmaya erken başlayın

Emeklilik için erkenden birikim yapmaya başlayarak daha büyük bir fon oluşturmaya çalışın

3- Profesyonel danışmanlık alın

Farklı kaynaklardan bilgi edinin ancak mutlaka profesyonel danışmanlık alın.

4- Finansal iniş-çıkışlara hazır olun

Emeklilik için birikim yapmak zorlaştığında tüm kaynaklarınızı gözden geçirin ve alternatif yollar arayın.

Raporun tamamı için:

http://www.hsbc.com/news-and-insight/2016/the-retirement-countdown