Ana sayfa Haberler Faydalı Bilgiler Mantık sorula...

Mantık sorularının ne işe yaradığını hiç merak etmiş miydiniz?

Photo by Gianandrea Villa on Unsplash

Mantık sorularının ne işe yaradığını hiç merak etmiş miydiniz?

Mantık, var olan ya da verilen yargılardan yararlanarak yeni bir yargıya varma işidir. Bunu yapmak için akıl yürütmek gerekir.

İnsanlar doğru ile yanlışı ayırmak için mantıklarını kullanırlar. Tabii ki insanın mantıklı sonuçlara ulaşması için zeki olması gerekir. Zeki insanlar daha hızlı ve mantıklı çıkarsamalar yaparlar. Bu nedenle insanlar her zaman kendilerinin ve çocuklarının zekâlarını geliştirmeyi amaç edinmiştirler. Bu şekilde hayatta daha başarılı olabileceklerini düşünmektedirler.

Bu aşamada karşımıza zekâ geliştirme yol ve yöntemleri çıkmaktadır. Bunun için uzmanlar bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde farklı zekâ geliştirme yöntemleri önermektedirler.

Çeşitli ortamlarda yer alan mantık soruları veya zekâ soruları çözmek zekâ geliştirme yol ve yöntemlerinden biri olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ilgili soruların kişinin takvim yaşına göre seviyesine uygun olup olmadığıdır. Bu konuda bir uzmandan yardım alarak kolaydan zora doğru basamaklandırmak gerekmektedir.

İnsan vücudu gelişmek için nasıl ki besin ve vitaminlere ihtiyaç duyarsa, insan zekâsı da gelişmek için zihin egzersizlerine gerek duymaktadır. Bu aşamada çeşitli zekâ soruları ve cevapları faydalı olabilmektedir. Lakin zekayı geliştirmenin yolları arasında doğru beslenme, doğru sıvı tüketimi ve fiziksel hareketler de vardır. Yani zekâ geliştirme egzersizleri sadece zihin gücünü zorlayan aktivitelerden ibaret değildir. Çünkü zekâ çok fonksiyonludur.

İnsan, zekâsı ile öğrenir, problem çözer, uygulama yapar, topluma uyum sağlar, mantıklı sonuçlara ulaşır. Bu açıdan bireylerin zekâ gelişimi çok önemlidir. Bireyin seviyesine uygun mantık soruları ile zamanında karşılaşması ve çözmesi, onlara kafa yorması gelişimi açısından çok önemlidir.

İnsanlar nasıl spor yaparak vücutlarındaki kasları güçlendirirlerse, belirli zamanlarda zekâ bulmacaları çözerek hem eğlenir hem de zihinlerini geliştirebilirler. Yine zihin egzersizleri için matematik zekâ soruları çözmek de etkili bir yoldur.

Aslında insanların zekâ güçlerini artırmak için en uygun zaman dilimi doğumdan iki yaşına kadar olan zaman dilimidir. Çünkü bu dönemde, insan beynindeki milyarlarca beyin hücresi ile sinirler arasındaki iletişimi sağlayan sinapsların sayısı büyük bir hızla artar.

Çocukların büyüme dönemlerinde verilen her bilgiyi sünger gibi çekmesi bu sebeptendir. Ancak yaş ilerledikçe kullanılmayan sinapslar etkinliğini yitirmeye başlar. Onun için çocukluk döneminde bireyler seviyelerine uygun mantık soruları ile karşılaşmalı, onlara kafa yormalıdırlar.