Ana sayfa Haberler Ekonomi ve Pa...

Ekonomi ve Para Politikası Yönetiminde Değişim Haberleri

Ekonomi ve para politikası yönetiminde değişim haberleri… Enver Erkan

Hafta sonunda para politikaları ve genel ekonomi yönetimi açısından iki önemli gelişmeyi izledik:

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alınarak yerine, eski maliye bakanı Sn. Naci Ağbal getirildi.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın Instagram hesabından istifa ettiği paylaşıldı. Bu konu ile alakalı resmi bir açıklama yapılmadı.

Ekonomi yönetimi açısından; Sn. Albayrak’ın istifasının resmiyet kazanıp kazanmayacağı, resmileşirse de yerine hangi ismin getirileceği önemli. Yaşanan gelişmeler, ekonomi yönetimi ve para politikalarında köklü değişimler yaratma potansiyeli taşıyor. Bunun en başında da, son dönemde süregelen TRY değer kayıpları ve geleneksel olmayan para politikası hamlelerinin bu değer kaybını durduramaması konusuna getirilebilecek çözümler geliyor.

Ağbal, hafta sonu banka müdürleriyle görüştü. Muhtemelen başta aktif rasyosu olmak üzere sektörün taleplerinin dinlendiği bir toplantı olmuştur. Pazartesi itibariyle yaptığı açıklamada da, “19 Kasım 2020 tarihinde yapılacak Para Politikası Kurulu Toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilecek, gelişmeler yakından izlenecek” denilerek, mevcut veriler ve nihai değerlendirmelerle gerekli politika kararlarının alınacağını söyledi. Fiyat istikrarı amacı, tüm araçların kararlılıkla kullanılacağı vurgusu, para politikası iletişiminin şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde güçlendirilmesi vurguları yapıldı.

Ekonomi politikalarının şekillenmesi ve para politikasıyla koordinasyonu konusunda öngörü yapılabilmesi için, Sn. Albayrak’ın istifasının resmiyet kazanıp kazanmayacağı, kazanırsa yerine hangi ismin geleceğinin görülmesi gerekir. Merkez Bankası yönetiminde yapılan değişiklik, geleneksel para politikalarına dönüş beklentisini güçlendirmektedir. Sn. Ağbal’ın ilk resmi açıklaması 19 Kasım’a kadar mevcut durumun değerlendirileceği yönünde, dolayısıyla şu aşamada ara toplantı ihtimali elemine olmuş oluyor.