Ana Sayfa Haberler BM Raporunda ...

BM Raporunda İsrail’in Apartheid (Irkçı, Ayrılıkçı) Rejimi Kurduğu Açıklandı

Birleşmiş Milletler, İsrail’i Filistin halkının tamamına baskı ve sindirme esasına dayalı bir apartheid (ırkçı ayrılıkçı)rejimi kurduğunu açıklayan yeni bir rapor yayınladı.

Bu raporun, “İsrail, Filistin’de işgal altındaki topraklara yeni yerleşim bölgeleri açarak Filistinlilerin kendi geleceklerine karar verme haklarını reddeden fiili bir tek devlet mi kurmak mı istiyor?” tartışmalarının yeniden gündeme geldiği bir zamanda yayınlanmasının dikkat çektiği kaydedildi.

Raporda hükumetlere, İsrail’in bu tutumuna karşı, yatırımların tasfiyesi ve boykot yönündeki isteklere destek vermesi çağrısında bulunuldu.

İsrail’in Filistin halkına karşı uygulamaları ve apartheid konusundaki rapor BM’nin Batı Asya Ekonomik İçtimai Komisyonu tarafından hazırlandı ve yayınlandı.

İsrail’in BM elçisi Danny Danon raporu suçlayan bir beyanat yayınladı.

BM sözcüsü Stephane Dujarric, raporun önceden Genel Sekretere danışılmadan yazılıp yayınlandığını, raporun Genel Sekreterin görüşlerini yansıtmadığını söyledi.

İsrail’in uygulamalarını tenkit eden rapor, Güney İllinois Üniversitesi Siyaset Bilimleri Profesörü Virginia Tilley, BM’nin Filistin topraklarındaki İnsan hakları durumu eski raportörü Richard Falk ve Princton Üniversitesi’nde Milletlerarası Hukuk profesör Emeritus tarafından yazıldı.

Raporda uzman görüşü olarak ise apartheid rejiminin yasaklanmasının evrensel olarak kabul edildiği, İsrail’nin apartheid suçu oluşturan siyaset ve uygulamalarından dolayı milletler arası hukuk ve Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsüne göre suçlu kabul edildiğine vurgu yapıldı.

Raporda, İsrail’in demografik mühendisliği dahil, detaylı kanun çıkarma analizleri, siyasetleri ve uygulamalarına dikkat çekilerek, apartheid rejimini nasıl işlettiklerine yer verildi.

Raporda Filistinlilerin, Yahudi olmadıkları için baskıya maruz kaldığı, Filistinlilerin Doğu Kudüs’te eğitim, sağlık hizmetleri, istihdam, ikamet, bina inşası, sınır dışı edilme ve evlerinin yıkılması şeklinde ayırımcılığa uğradığı kaydedildi.

Batı Şeria ve Yahudi yerleşimcilerin bulunduğu Gazze Şeridinin askeri kanunla yöneltildiğine dikkat çekildi.

Raporda, demografik tehdit ve geri dönüşlerin İsrail’in demografik karakterine tehdit oluşturacağı sebebiyle Filistinli mültecilerin ve sınır dışı edilenlerin İsrail işgali altında bulunan Filistin topraklarına geri dönmelerinin yasaklandığına işaret ediliyor.

Raporda, BM’ye üye ülkelerin apartheide karşı özel bir komite oluşturulması tavsiyesinde bulunuldu. İHA