Ana Sayfa Emlak Sahibinden Em...

Sahibinden Emlak Endeksi: Kadıköy’ün Gözde Mahallelerinde Konut Fiyatları Düştü

Kadıköy’ün gözde mahallelerinde konut fiyatları düştü

Kentsel dönüşüm projelerinin büyük ölçüde tamamlandığı, İstanbul Anadolu Yakası’nın gözde yerleşim merkezlerinden Caddebostan ve Suadiye’de satılık konut fiyatları son iki yılda yüzde 25’e varan oranlarda gerileme kaydederken, konutların kira fiyatları ise yüzde 22 oranında düştü.

sahibinden.com Emlak Endeksi* 2017 Kasım ayı verilerine göre, iki yıl öncesine oranla Suadiye’de satılık konut fiyatları yüzde 25 oranında düşerek ortalama 1 milyon 316 bin 480 TL’ye geriledi. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 22 oranında azaldı ve ortalama 3 bin 416 TL oldu. Caddebostan’da ise 2 yıl içinde satılık konutların fiyatı yüzde 18,6 düştü ve ortalama 1 milyon 870 bin 784 TL’den alıcı buldu. Caddebostan’da kiralık konut fiyatları da yüzde 14,4 oranında azalarak, ortalama 4 bin 301 TL oldu.

sahibinden.com Kentsel Dönüşüm ve Büyük Projelerin Devam Ettiği İllerin Verilerini Açıkladı

sahibinden.com Emlak Endeksi* Ekim ayı verilerine göre kentsel dönüşüm ve büyük projelerin devam ettiği İstanbul’da Çatalca, Ankara’da Kızılcahamam ve İzmir’de Karaburun son bir yılda konut fiyatları en fazla yükselen ilçeler olarak ön plana çıktı.

Altyapı projeleri de etkili

sahibinden.com Emlak Endeksi Ekim ayı verilerine göre, kentsel dönüşüm projelerinin ön plana çıktığı İstanbul’un Çatalca ve Silivri ilçelerinde satılık konutların metrekare fiyatları geçen sene aynı döneme oranla yüzde 16,2 ve yüzde 15,5 artış gösterdi.

Ankara’da ise satılık konutların metrekare fiyatlarında Kızılcahamam, geçen sene aynı döneme göre yüzde 22,2 artış ile dikkat çekti, ilçeyi yüzde 15,4 artış ile Beypazarı izledi. İzmir’de ise bir süredir liman, kanal gibi projelerle anılan Karaburun’da, satılık konutların metrekare fiyatlarında son 1 senede yüzde 28,8 artış görüldü, konut projeleri ve adı limanla anılan Seferihisar ise yüzde 23,1 artış ile Karaburun’u izledi.

Kiralık konutların metrekare fiyatlarında da benzer bir durum söz konusu. İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinin görüldüğü Sultangazi’de kiralık konut metrekare fiyatları son bir senede yüzde 11,2, 3.Havalimanı’nın yer alacağı Arnavutköy’de ise yüzde 8,4 oranında arttı. Ankara’nın Çubuk ilçesinde kentsel dönüşüm projesinin etkisiyle kiralık konut metrekare fiyatlarında son bir senede yüzde 26,5’lik artış yaşanırken, altyapı projelerinin ve ulaşım imkânlarının arttığı Akyurt ilçesinde ise metrekare fiyatları yüzde 21,5’lik yükseliş gösterdi. İzmir’in kentsel dönüşüm ile ön plana çıkan ilçeleri Tire ve Çiğli’de kiralık konutların metrekare fiyatları yüzde 53,1 ve yüzde 26,4 oranında arttı.

Yatırıma en hızlı geri dönüş Beypazarı’nda

sahibinden.com Emlak Endeksi* ayrıca üç büyük il genelinde yatırıma en hızlı geri dönüşün alındığı ilçeleri de ortaya koyuyor. Yatırıma geri dönüş 14 yıl 11 ay ile en hızlı Ankara’nın Beypazarı ilçesinde alınırken, burayı 18 yıl 6 ay ile İzmir’in Aliağa ilçesi, 21 yıl 9 ay ile de İstanbul’un Esenyurt ilçesi takip ediyor.

sahibinden.com’da “lise” kelimesi ile yapılan emlak aramaları 4 günde 15 kat arttı!

Liselere geçişte TEOG yerine getirilen “en yakın okula yerleştirmeye” dayalı sistem emlak sektörüne de yeni bir emlak arama kriteri kazandırdı. Öğrencilerin evlerinin yakınındaki okullardan birini tercih edebilmelerine olanak sağlayan yeni sistem, emlak ilanlarının içeriğini de değiştirmeye başladı. Fen liseleri, proje okullar gibi başarı ortalaması daha yüksek olan liselerin bulunduğu bölgelerdeki emlak ilanlarında, “liseye yakın” ibaresi önemli bir emlak arama kriteri olarak öne çıkarken, kullanıcıların sahibinden.com’da yaptıkları kelime bazlı emlak aramalarında “lise” içeren sorgular 4 günde ortalama 15 kat arttı.

sahibinden.com verilerine göre, TEOG yerine getirilen yeni sistemin ayrıntılarının belli olduğu 5 Kasım 2017 tarihi itibarıyla sahibinden.com’da “fen lisesine yakın” emlak araması bir bütün olarak görülmeye başlandı ve bu arama “lise” kelimesini içeren sorgularda 2. sıraya yerleşti. 5 Kasım – 8 Kasım tarihleri arasında aynı emlak aramalarında en çok kullanılan ibareler ise sırasıyla “fen lisesi”, “fen lisesine yakın”, “Anadolu lisesi” ve ”liseye yakın” olarak gerçekleşti.

 

Ataşehir’de Konut Fiyatları Değer Kazanmaya Devam Ediyor

Son yıllarda artan konut projeleri, alışveriş merkezleri ve yeşil alanlarıyla İstanbul’un en gözde ilçelerinden biri haline gelen Ataşehir’de, konut fiyatları değerlenmeye devam ediyor. Ülke ekonomisine değer katacak İstanbul Finans Merkezi Projesi’ne de ev sahipliği yapan ilçenin bazı mahallelerinde, sahibinden.com Emlak Endeksi* Ekim verilerine göre konut fiyatları son 4 senede yüzde 100’e varan oranlarda artış gösteriyor.

Fiyat artışlarında İnönü ve Kayışdağı Mahalleleri öne çıkıyor

TÜİK 2016 verilerine göre, toplam 17 mahallesinde yarım milyona yaklaşan kişinin yaşadığı Ataşehir’de, son 4 senede satılık konut fiyatlarındaki artış en fazla Kayışdağı, İnönü ve İçerenköy mahallelerinde görülüyor. sahibinden.com Emlak Endeksi* Ekim verilerine göre de bu 3 mahallede satılık konutların fiyatları sırasıyla son 4 senede yüzde 91,1, yüzde 81,4 ve yüzde 56,9 oranlarında arttı. Buna göre İnönü Mahallesi’nde konut fiyatı ortalama 412 bin 949 TL, İçerenköy Mahallesi’nde ortalama 489 bin 519 TL ve Kayışdağı Mahallesi’nde ortalama 309 bin 345 TL oldu.

Kiralık konut fiyatlarında ise son 4 sene içerisinde en fazla değerlenen mahalleler; Esatpaşa, Fetih ve İçerenköy oldu. Esatpaşa Mahallesi’nde kiralık konutlarda fiyatlar ortalama 1.357 TL, Fetih Mahallesi’nde ortalama 1.528 TL ve İçerenköy Mahallesi’nde de ortalama 1.653 TL oldu.

 

sahibindex Emlak Endeksi*

sahibinden.com tarafından bilgi amaçlı paylaşılan konut ve konut metrekare fiyatları, ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü ile yapılmış akademik işbirliği sonucunda oluşturulan sahibindex Emlak Endeksi uygulaması tarafından il, ilçe, mahalle istatistiki ortalamaları olarak hesaplanmıştır. Fiyatlar; konutun m2’si, konumu, cephesi gibi iç ve dış kriterlere göre değişiklik gösterebilir.