Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Yapı Kredi Ba...

Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz ve Yorumları

yapi-kredi-hisseYapı ve Kredi Bankası YKBNK hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Aracı kurum ve uzmanların YKBNK hissesi ile ilgili çıkmış tüm haber, rapor ve teknik analizlerini bu sayfadan takip edebilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 06.02.2020

Kapanış (TL) : 3 – Hedef Fiyat (TL) : 3.6 – Piyasa Deg.(TL) : 25341 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 21.95 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 20

Bloomberg haberine göre, Unicredit YKB’de sahip olduğu %12’lik hissesini hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile piyasada sattı. Satışın TL 2.88 hisse değeri üzerinden ve dünkü kapanışa göre %4 iskontolu olduğu görülüyor. Satış değerlemesi bankanın son piyasa değeri ve öz sermayesine göre 0.59x PD/DD üzerinden gerçekleşmiş oldu. İşlemden sonra Unicredit’in bankadaki doğrudan payı %19.93’e gerilemiş oldu. Hatırlanacağı üzere daha önce Koç Grubu, Unicredit’ten %9.02 payı satın alarak doğrudan iştirak oranını %49.99’a çıkartmıştı. Bundan sonraki süreçte Unicedit en az altı ay oyunca elindeki YKB hisselerini satamayacak. İşlem kapanışından sonra banka bünyesinde görevli tüm Unicredit kökenli yöneticiler görevlerinden istifa ederek ayrıldılar. İşlem sonucunda ıskontonun düşük olmasını piyasaya olan ilginin görülmesi açısından olumlu görüyoruz.

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 4Ç19 – 05.02.2020

Kapanış (TL) : 3.03 – Hedef Fiyat (TL) : 3.6 – Piyasa Deg.(TL) : 25595 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 21.38 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 18.81

YKB yılın son çeyreğinde TL263mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL132mn (İş Yatırım: TL 136mn)’un oldukça üzerinde gerçekleşti. Beklendiği gibi son çeyrekte takibe atılan kredilerin hızlanması ve mevcut ikinci ve üçüncü grup kredileri için karşılık oranlarının artırılması sonucunda zıplayan karşılık giderleri karın düşüşünde büyük rol oynadı. Bununla beraber tahminlerden iyi gelen net kar rakamı daha çok beklentilerden düşük gelen karşılık ve net ticari zarar kalemiyle destek sağlamış gözüküyor. YKB’nın karşılık öncesi faaliyet gelirleri çeyrek bazında %6 oranında artarken bunda özellikle TÜFEX gelirleri hariç marjların son çeyrekte yaklaşık 50 baz puan genişlemesinin payı büyük gözüküyor.

Banka yeni yılda marjlarında en az 30 baz puanlık bir artış ön görmekte. Aktif kalitesine bakıldığı zaman son çeyrekte takibe atılan krediler ile bankanın takip oranı %7.6’ya yükseldi (73 baz puan çeyreklik artış) bununla beraber tüm yıl net risk maliyeti de 318 baz puan olarak yüksek bir noktada gerçekleşti. Yönetim, 2020 yılında %7 takip oranı ve 225 baz puan risk maliyeti hedefliyor. Bunun sonucunda beklenen iştiraklere göre düzeltilmiş öz kaynak karlılığı muhtemelen 12-15% aralığında gerçekleşecek. Sonuçların tahminlerden daha iyi gelmesine rağmen görece olumlu etkilerin fiyatlandığını düşünüyoruz. Piyasa tepkisinin daha çok nötr yönde olması beklenebilir.

Vakıf Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 4Ç19 – 05.02.2020

Beklentilerin üzerinde net kar

Yapı Kredi Bankası, 4Ç19 için bizim (+%105) ve piyasa tahminlerinin (+%98) üzerinde 263 mn TL net kar açıklarken, bankanın net karında çeyreklik bazda karşılık (+%53) ve faaliyet (+%36) giderlerinde gözlenen artışa bağlı %73,0 gerileme gözlendi. Tahminlerimizin üzerinde gerçekleşen çekirdek gelirler ve diğer faaliyet gelirleri net kar beklentimizde yukarı yönlü sapmaya neden oldu. Bankanın 2019 sonunda Takipteki Krediler Oranı (TKO) %7,6’ya ulaşırken, olumlu seyreden çekirdek gelirlere karşın karşılık giderlerinde önemli derecede artış ile özkaynak karlılık oranı %13,5’den %9,0 düzeyine geriledi. Finansallar ile birlikte 2020 hedeflerini açıklayan banka, takipteki kredi girişlerinde ve tahsilatlarda iyileşme sonucunda TKO’yu yaklaşık %7,0 düzeyinde beklediğini, orta/düşük onlu seviyelerde maddi özkaynak karlılığı hedeflediğini açıkladı. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen 4Ç finansal sonuçlarının banka hisselerinin performansına pozitif yansımasını bekliyoruz. Yapı Kredi Bankası için 3,18 TL olan hedef fiyatımızı 3,38 TL’ye güncellerken, Uzun Vadeli “AL” olan önerimizi ”TUT” olarak revize ediyoruz.

TL mevduat büyümesi sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşti – Bankanın yılın son çeyreğinde TL mevduat büyümesi %9,6 ile sektör ortalamasının üzerinde gerçekleşirken, YP mevduat hacmi ise aynı dönemde %2,7 daralma gösterdi. Böylece bankanın toplam mevduat hacmi 2019 yılında bir önceki yıla göre %10,0 artış kaydetti. Diğer yandan, 4Ç’de çeyreksel %5,6 artış gösteren kredi büyümesi 2019 yılının tamamı için %13,5 ile banka yönetimi tarafından hedeflenen %15,0 düzeyine yakın gerçekleşirken, YP krediler ise 4Ç’de de daralmaya devam ederek yılın tamamı için sektör ortalamasının bir miktar üzerinde %13,4 oranında küçülme gösterdi.

Çekirdek gelirler tahminlerimizi aştı – 4Ç’de bankanın muhasebe politikasındaki değişimin de etkisi ile net faiz gelirleri çeyreksel %3,0 oranında azalırken, komisyon gelirleri ise aynı dönemde %18,0 düzeyinde artış kaydetti. Diğer yandan, özellikle mevduat maliyetlerindeki gerilemesini katkısı ile 4Ç’de kredi-mevduat makasındaki devam eden pozitif seyir bankanın net faiz marjı için destekleyici oldu. Bankanın son çeyrekte beklentimizin altında gerçekleşen swap giderlerinin de etkisi ile daha düşük seviyede oluşan net ticari zararı, çekirdek gelir tahminimizde yukarı yönlü sapmaya neden oldu. Ayrıca bankanın 4Ç’de tahsilatlardan elde ettiği gelirlerin beklentilerimizi aşması da diğer faaliyet gelirlerine olumlu (ç/ç:+%90) yansıdı. Son çeyrekte Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından bankaya verilen 187 mn TL (%25 indirimli 140 mn TL) para cezası için karşılık ayırması da faaliyet giderlerinde beklentimizin üzerinde artış getirdi.

TKO %7,6’ya ulaşırken, karşılık oranı %62,5’e geriledi – Bankanın 4Ç’de riskli krediler için adımlar atması sonucunda yakın izlemedeki krediler karşılık oranı %11’den %13’e ulaşırken, kayıt silmenin de (817 mn TL) etkisi ile takipteki krediler karşılık oranı %63,1’den %62,5 düzeyine geriledi. Diğer yandan, bankanın takipteki krediler oranı ise artan intikaller ile %7,6 düzeyine ulaştı. 2020 yılında yavaşlamasını beklediğimiz intikaller iler birlikte bankanın aktif kalitesinde iyileşme öngörüyoruz. Öte yandan, 4Ç’de bir önceki çeyreğe göre 68 bp artan risk maliyetinde de 2020’de kademeli düşüş öngörümüzün bankanın karlılığını olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz.

Banka 2020 yılı hedeflerini açıkladı – 2020 yılında yüksek onlu (%17-18) seviyelerinde TL kredi büyümesi hedefleyen Yapı Kredi Bankası, YP kredi hacminde ise hafif daralma öngörmektedir. Banka 2020 yılında devam eden yeniden fiyatlama çabaları ve etkin aktif-pasif yönetimi sonucunda net faiz marjında genişleme (=>%3,7) hedeflerken, regülasyon değişiklikleri nedeniyle komisyon gelirlerinde tek haneli seviyelerde büyüme tahmin etmektedir. Ayrıca banka yönetimi 2020’de yasal maliyetlerdeki artışın etkisi ile faaliyet giderlerinde orta onlu seviyelerde büyüme beklemektedir. Aktif kalitesi tarafında ise, takipteki kredi girişlerinde ve tahsilatlarda iyileşme sonucunda Takipteki Krediler Oranı’nı (TKO) yaklaşık %7,0 düzeyinde beklerken, karşılık oranlarında süren ihtiyatlı yaklaşım ile risk maliyetinin 225 bp civarında gerçekleşeceği öngörülmektedir. Banka ayrıca, 2020’de orta/düşük onlu seviyelerde maddi özkaynak karlılığı hedeflemektedir.

Değerleme ve öneri – Bankanın 2020 yılsonu beklentilerini paylaşmasının ardından risk maliyeti tahminimizde yaptığımız aşağı yönlü revizyon sonucunda Yapı Kredi Bankası için 2020 yıl sonu net kar tahminimizi 5,4 mlr TL’den 6,1 mlr TL’ye revize ediyoruz. Bu revizyon ardından banka için 3,18 TL olan hedef fiyatımızı 3,38 TL’ye yükseltirken, sınırlı yükselme potansiyeli nedeniyle Uzun Vadeli “AL” olan önerimizi “TUT” olarak güncelliyoruz. Banka için kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” önerimizi ise koruyoruz. Son 1 aylık dönemde banka hisseleri, BIST-100 endeksine göre %16,1, bankacılık endeksine göre ise %8,8 oranında pozitif ayrıştı.

Tacirler Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 4Ç19 – 05.02.2020

4Ç19 mali tablolarını 263 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı beklentimiz olan 125 milyon TL ve piyasa beklentisi olan 133 milyon TL’den daha yüksek gerçekleşmiş olup, %73 ve yıllık bazda ise %76 gerilemeyi ifade etmektedir. Provizyon öncesi bankacılık gelirleri beklentilerimiz dahilinde gerçekleşmiş olmasına ragmen, beklentilerimizden daha düşük gerçekleşen provizyon giderleri net kardaki sapmayı yaratmıştır. 4Ç19’da banka sigorta cezasına ilişkin olarak 140 milyon TL tutarında karşılık da ayırmıştır. Kredi portföyü, çeyreksel bazda %4 büyüdü. TL krediler %6 büyürken YP krediler, ABD doları bazında, %4 daraldı. 4Ç19’da swap maliyetlerini de içeren ana bankacılık gelirleri, çeyreksel bazda, %7 arttı. TÜFE endeksli menkul kıymetlerden daha düşük gelir elde edilmesine rağmen (4Ç19: 304 milyon TL, 3Ç19: 830 milyon TL), azalan TL fonlama maliyetleri ve swap giderleri (4Ç19: 677 milyon TL, 3Ç19: 854 milyon TL) bu olumsuzluğu telafi etti ve swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı, çeyreksel bazda 8 baz puan iyileşti.

Kredi-mevduat spreadi gelişimine baktığımızda, TL kredi-mevduat spreadi çeyreksel bazda yaklaşık 203 baz puan artarken, TL+YP kredi-mevduat spreadlerindeki artış 98 baz puan oldu. Takipteki krediler oranı, çeyreksel bazda, 70 baz puan artarak %7,6 oldu. Bankanın toplam kredi maliyetleri, tahsilatlardan sonra, 481 baz puan olarak gerçekleşirken 3Ç19’a göre 204 baz puan arttı. 2. Gruptaki kredilerin toplam krediler içindeki payı 110 baz puan azalarak %15,1 olarak kaydedildi. Çekirdek sermaye yeterliliği, ana sermaye yeterliliği ve sermaye yeterliliği rasyoları, sırasıyla, %13,3, %14,6 ve %17,8 olarak gerçekleşti. Bankanın 2019 yılının tamamında özkaynak karlılığı %9 olarak gerçekleşirken maddi özkaynak karlılığı ise %9,4 olarak gerçekleşti.

Banka yönetimi 2020 beklentilerini açıkladı. Şirket yönetimi kredi büyümesini yüksek onlu seviyeler olarak beklerken, swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjının %3,7’den daha yüksek gerçekleşmesini beklemektedirler (2019: %3,4). Komisyon ve ücret artışı yüksek tek haneli büyüme olarak gerçekleşmesi beklenmektedir. Takipteki kredi oranının %7 olarak gerçekleşmesi ve toplam kredi riski maliyetinin 225 baz puan olarak kaydedilmesi beklenmektedir (2019: 329 baz puan). Banka yönetimi maddi özkaynak karlılığının orta/düşük onlu seviyelerde olması beklenmektedir.

Şeker Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 4Ç19 – 05.02.2020

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 4Ç19 solo finansal sonuçlarında beklentilerin üzerinde 263 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %73 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 129 milyon TL olan tahminimizin ve 133 milyon TL olan piyasa beklentisinin %103 ve %98 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 12 aylık karı 3,600 milyon TL olup geçen yıla göre %22,9 azalarak %9 oranında ortalama öz kaynak karlılığına işaret etmektedir. Beklentilerden iyi gelen net faiz gelirleri, diğer gelirler ve diğer karşılıklar ile beklentileri aşan kredi karşılıkları ve faaliyet giderleri sebebiyle bankanın net karı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. 140 milyon TL tutarında, sigorta idari para cezası için ayrılan karşılık ile düzeltildiğinde net kar rakamı 404 milyon TL seviyesindedir.

2020 beklentileri: Kredi/Mevduat: >105%, Sermaye Yeterlilik Rasyosu: >16, TRY krediler: Yüksek %10, Net Faiz Marjı (Düzeltilmiş): >3.7% (+30bp), Ücret ve Komisyon Gelirleri: yüksek tek hane, Faaliyet Giderleri: Orta %10, TGA Rasyou: ~7%, Kredi Risk Maliyeti (net) 225 baz puan, Maddi Özkaynak Getirisi: Düşük-Orta 10%.

Rakiplerine göre zayıf çekirdek bankacılık gelirleri artışı, güçlü bireysel kredi büyümesi, taksitli ticari kredilerde daralma, vadesiz mevduat tabanında güçlü artış, TGA rasyosunda yüksek artış, yeniden yapılandırılan kredilerin ağırlığında yüksek artış, toplam kredi karşılık rasyosunda artış çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

4Ç19 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Hisse için 21% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 3,20 TL olan hedef fiyatımızın %6 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “TUT” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 4,8x F/K (Benzerlerine göre %2 iskontolu) ve 0,55x F/DD çarpanlarıyla ve %12,2 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir.

 

Oyak Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Haber Yorum – 29.01.2020

KCHOL/YKBNK: Koç Holding tarafından yapılan açıklamaya göre Rekabet Kurumu Yapı Kredi ve Koç Finansal Hizmetler’in hisse devriyle ilgili onay verdi. 2019’un Kasım ayında UniCredit ve Koç Topluluğu, Yapı Kredi ve Koç Finansal Hizmetler’deki payların devirleri ile aralarındaki ortaklık sözleşmesinin feshini kapsayan anlaşmalar imzalamıştı. Böylece UniCredit ve Koç Topluluğu’nun %50 – %50 ortak olduğu Koç Finansal Hizmetler’in tüm hisseleri Koç Topluluğu’na geçmiş olacak. Diğer onay süreçleri devam etmekte olup tüm işlemlerin 2020’nin ilk yarısında tamamlanması planlanıyor.

Oyak Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Haber Yorum – 27.01.2020

Hazine ve Maliye Bakanlığı Akbank ve Yapı Kredi’ye, Sigortacılık Kanunun 32.maddesindeki aykırılıklar sebebiyle, sırasıyla 95mnTL ve 187mnTL tutarında idari para cezası kesti. Her iki banka da %25 peşin ödeme indiriminden yararlanacağını açıkladı. İndirim sonrası ödenecek tutar Akbank için 71mnTL ve Yapı Kredi için 140mnTL olurken, kurumum tahminimizin ilgili bankalar nezdinde, 2020 net kar beklentilerine göre sırasıyla %0.8 ve %2.4’lik kısmına tekabül ediyor.

Şeker Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Haber Yorum – 27.01.2020

Hazine ve Maliye Bakanlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Sigortacılık Kanununun 32. maddesine ve ilgili diğer mevzuat hükümlerine aykırılıklar nedeniyle Yapı Kredi Bankası’na (YKBNK) 187 milyon TL idari para cezası uygulanmasına karar vermiştir (Hafif negatif).

Sigortacılık Kanunu 32. Madde:  İyiniyet

MADDE 32 – (1) Sigorta şirketleri ve aracılar, her çeşit broşür, izahname ve diğer belgeler ile ilan ve reklamlarını, taahhütleriyle sigortalıya sağlayacakları hak ve menfaatlerin sınır ve kapsamı dışında bir anlayışa neden olacak şekilde düzenleyemez ve kişi ve kuruluşlara gerçeğe aykırı, yanıltıcı, aldatıcı ve haksız rekabete yol açan beyanda bulunamaz. Bu hükme aykırılığın tespiti halinde durum, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca faaliyet gösteren Reklam Kuruluna bildirilir.

             (2) Sigorta şirketleri, reasürans şirketleri, aracılar ve sigorta eksperleri sigortalıların hak ve menfaatlerini tehlikeye sokabilecek hareketlerden kaçınmak, mevzuat ve işletme planı esaslarına uygun faaliyette bulunmak, sigortacılığın icaplarına ve iyiniyet kurallarına uygun hareket etmek zorundadır.

             (3) Sigorta şirketleri, iyiniyet kurallarına aykırı olarak sigorta tazminatının ödenmesini geciktiremez.

             (4) Müsteşarlık, sigorta şirketleri, reasürans şirketleri, aracılar ve sigorta eksperlerinin yukarıda sayılan kurallara uymalarını sağlamak üzere gerekli her türlü tedbiri almaya yetkilidir.

             (5) Kişilerin, sigorta şirketini seçme hakkı sınırlandırılamaz. Bir sözleşmenin unsurları içinde, taraflardan birinin bu sözleşmede yer alan herhangi bir hususta sigorta yapmaya zorunlu tutulduğu hallerde, söz konusu sigortanın belli bir şirkete yaptırılmasına ilişkin sözleşmeye konulmuş her türlü şart hükümsüzdür.

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 02.12.2019

Kapanış (TL) : 2.4 – Hedef Fiyat (TL) : 3.3 – Piyasa Deg.(TL) : 20273 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 21.94 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 37.5

Koç Holding ve Unicredit YKB hisselerinin satışı konusunda anlaştı. Koç Holding, Unicredit’ten %9.02 pay alarak Koç Grubu’nun bankaya doğrudan ve KFS aracılığıyla payını %49.99 oranına çıkartacak. Böylece Koç Holding için YKB hisseleri için bir çağrı yükümlülüğü ortaya çıkmamış olacak. Anlaşma bankanın Cuma kapanış fiyatının yaklaşık %12 altında TL 2.12 fiyat üzerinden gerçekleşirken, Koç Holding Unicredit’e TL 1.617 milyar ödeyecek ancak Unicredit’de Koç grubuna TL 570mn iptal komisyonu ödeyeceği için Koç Holding’in İtalyan ortağa ödeyeceği net rakam TL 1.2 milyar civarında. Otoritelerden gerekli izinler alındıktan sonra işlemin kapanışının 2020’nin ilk yarısında kapanması bekleniyor. Unicredit elinde bulunduracağı %31.93’lük hisseleri hızlandırılmış talep toplama veya blok satış yöntemi ile satabilecek ama ilk yönteme göre bankanın %5 sermayesinin üzerinde veya blok satışta %10’un üzerindeki tek bir alıcıya satış Koç Holding iznine tabi olacak. Bu iki yöntem dışında Unicredit YKB hisselerini 2021 üçüncü çeyreğe kadar elden çıkarmamayı taahhüt ederken bu tarihten sonra %5 ve üzeri satışlarda ilk hak Koç Holding’in olacak.

Yorum: Bankanın satış fiyatının piyasa fiyatına göre %11 düşük olması ve Unicredit’in elinde %31.93 gibi önemli bir payın piyasaya gelebilecek olması YKB hisseleri üzerinde baskı yaratacaktır. Ancak uzun süredir yurtdışı faaliyetlerini sınırlama stratejisi güden ve artık konsantrasyonu kaybolmuş bir ortağın ve ortaklığın yerine tek ve güçlü bir ortakla faaliyetlerine devam etmek banka açısından daha olumlu olabilir. Bununla beraber hisse satış baskısı kısa ve orta vadede daha ön plana çıkacaktır.

Koç Holding Yapı Kredi’nin %9.02 hissesi karşılığında 1.24 milyar TL nette ödemeye yapacak. Alınan payın Yapı Kredi hisselerinin cuma günkü kapanışı ile piyasa değeri 1.83 milyar TL seviyesinde. Aradaki değer farkı Koç Holding’in piyasa değerinin %1.2 sine denk geliyor. Bu nedenle biz haberin Koç Holding hisseleri üzerinde hafif olumlu olduğunu düşünüyoruz. Ancak net nakit pozisyonun azalacak olmasının 2020 yılında ödenecek temettü dağıtım oranını azaltabileceğini düşünüyoruz.

Yapı Kredi Paylarında Satış – 30.11.2019 – Detaylar

Koç Holding ile UniCredit S.P.A. arasında, (Koç Finansal Hizmetler (KFS)’nin sahibi olduğu Yapı ve Kredi Bankası (YKB) sermayesinin %31,93’üne denk gelen 2.696.868.300 TL nominal değerli YKB paylarının toplam 5.722.754.533 TL bedel ile UniCredit’e, YKB sermayesinin %9,02’sine denk gelen 762.197.343 TL nominal değerli YKB paylarının ise toplam 1.617.382.762 TL bedel ile Koç Holding’e satışı için YKB Pay Alım Satım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Koç Holding, Yapı Kredi Bankası Paylarında Unicredit’ten Satın Alım Yapacak

Vakıf Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 28.11.2019

(=) Yapı Kredi Bankası (YKBNK), Koç Holding (KCHOL): Basında yer alan habere göre, Unicredit SpA’nın Yapı Kredi Bankası’nda doğrudan hisseye sahip olduktan sonra ilk etapta %10’dan daha az hissesini satmayı planladığı belirtildi. Ayrıca haberde, Koç Holding ve Unicredit’in, Yapı Kredi Bankası’nın hakim hissedarı olan Koç Finansal Hizmetler’i (KFH) ortadan kaldırarak, bankada doğrudan hisse sahibi olma konusunda anlaştığı ifade edildi.

Şeker Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 28.11.2019

Medyada yer alan habere göre Unicredit SpA Yapı Kredi Bankası’nda (YKBNK) doğrudan hisseye sahip olduktan sonra ilk etapta %10’dan daha az hissesini satmayı planlıyor. Banka, söz konusu satış ile sermaye yeterlilik rasyolarını daha iyi hale getirmeyi hedefliyor. Habere göre Koç Holding ve Unicredit, Yapı Kredi’nin hakim hissedarı olan Koç Finansal Hizmetler’i (KFH) ortadan kaldırarak bankada doğrudan hisse sahibi olma konusunda anlaştı ve KFH’nin ortadan kalkmasıyla %41 doğrudan hisseye sahip olacak ortaklar, istedikleri zaman ve diğer tarafa danışmadan üçüncü tarafa hisse satışı yapabilecekler. Haberde Unicredit’in Koç Holding’e %10 hisse satışı teklif edeceği belirtilirken Koç’un söz konusu hisseleri almak istememesi durumunda üçüncü tarafa satış planı yapıldığı ifade edildi.

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 27.11.2019

Kapanış (TL) : 2.48 – Hedef Fiyat (TL) : 3.3 – Piyasa Deg.(TL) : 20949 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 23.52 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 33.06

Uncredit CEO’su yaptığı açıklamada YKB’nin performansından son derece memnun olduklarını açıkladı. Bununla beraber bu haberin Unicredit’in YKB’deki yatırımını azaltmak amacıyla fırsatları değerlendirebileceği yönündeki planında bir değişiklik olacağı şeklinde yorumlamak da yanıltıcı olabilir. Şu ana kadar her iki taraftan yapılan açıklamalar konuyla ilgili henüz somut bir gelişme olmadığı yönünde.

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 25.11.2019

Kapanış (TL) : 2.51 – Hedef Fiyat (TL) : 3.3 – Piyasa Deg.(TL) : 21202 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 23.22 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 31.47

Basında yer alan haberler göre Unicredit YKB hisselerindeki payını azaltacak.
Cuma günü basında yer alan haberlere göre YKB’de KFS üzerinden %42 direk payı bulunan Unicredit bankadaki payını azaltacak. Bankada Unicredit ile eşit paya sahip olan Koç Holding YKB’nin %11’ini Unicredt ‘ten alarak ve herhangi bir çağrı yükümlülüğüne katlanmadan iştirak payını artabilir. Nitekim Holding’den bu sabah yapılan açıklama da iştiraklerdeki payların çoğunluğa ulaşmadan (çağrı doğuracak bir pay alımı olmadan) artırılabileceği belirtildi. Koç Holding Unicredit’ten %11 pay alımı yaparsa Unicredit’in elinde kalan %32 pay hisse üzerinde baskı oluşturacaktır. Koç Holding 3Ç19 sonu itibari ile 427 mn dolar (YKB AT1 dahil 651mn dolar) net nakit pozisyonu taşıyor.

Koç Holding, Yapı Kredi’ye dair medyada çıkan haberler hakkında açıklama yaptı – 25.11.2019

KAP Açıklaması: Basın-yayın organlarında, müşterek yönetime tabi ortaklıklarımızdan Koç Finansal Hizmetler A.Ş. (KFS) hisselerinin tamamının iş ortağımız Unicredit’ten satın alınarak Yapı Kredi Bankası A.Ş.’de (YKB) çoğunluğun Şirketimize geçeceği ve iş ortaklığının sona erdirileceği yönünde bazı haberler çıkmıştır.

Konu hakkında daha önce yaptığımız açıklamada belirtildiği üzere, portföyümüzde yer alan şirketlere ilişkin hissedarlık alternatiflerinin değerlendirilmesine yönelik çalışma ve görüşmeler her zaman yapılmakta olup, bu değerlendirmeler sonucunda somut kararlar alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun II-15.1 Özel Durumlar Tebliği’ne göre kamuya açıklanmaktadır.

Bu kapsamda, YKB sermayesinde doğrudan ve dolaylı olarak çoğunluğa ulaşmamak kaydıyla, pay alımı dahil KFS ve YKB ortaklık yapılarının yeniden yapılandırılmasına yönelik olarak Unicredit ile görüşmelerimiz devam etmekle birlikte, konuya ilişkin olarak herhangi bir yönetim kurulu kararı alınmamıştır. Bu nedenle, Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte bir gelişme bulunmamakta olup, işbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.

Yapı ve Kredi Hisseleri Hakkında Çıkan Haberler – 23.11.2019

Yurtdışı medyada yer alan haberlere göre Yapı Kredi’nin ortağı olan İtalyan bankacılık grubu Uni Credit, hisselerinin Koç Holding’e satacak. Söz konusu hisse devri gerçekleşir ise Koç Holding Yapı Kredi’deki tek hakim ortak olacak. Henüz haber ile ilgili olarak 23.11.2019 saat 12:30 itibari ile ne Yapı Kredi Bankası ne de Koç Holding tarafından Kamuoyunu Aydınlatma Platformuna bir açıklama yapılmadığını hatırlatmak isteriz.

Vakıf Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 3Ç19 – 05.11.2019

Beklentilere paralel sonuçlar, aktif kalitesine ilişkin riskler devam ediyor. Yapı ve Kredi Bankası 3Ç19 için beklentimizin %6,2 üzerinde 976 mn TL (ç/ç:-12,8, y/y:- %12,5) net kar açıkladı. Piyasa beklentisi ise 944 mn TL seviyesinde yer alıyordu. 3Ç’de bankanın çekirdek gelirleri bir önceki çeyreğe göre sınırlı değişim göstermesine rağmen, diğer faaliyet gelirlerinin azalması ve efektif vergi oranının artması net karı olumsuz etkiledi. Diğer yandan, bankanın 3Ç’de hem kredi hem de mevduat hacmi daralma gösterirken, aktif kalitesinde bozulma sektördeki genel trende paralel devam etti. Bankanın beklentiye yakın gerçekleşen 3Ç19 sonuçlarının hisse performansına etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. 3Ç finansal sonuçlarının ardından Yapı Kredi Bankası için 2019 yılsonu net kar tahminimizi 4,8 mlr TL’den 4,4 mlr TL’ye revize ediyoruz. Böylece banka için 3,13 TL olan hedef fiyatımızı 3,07 TL’ye güncellerken, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, Uzun Vadeli ise “AL” önerimizi koruyoruz.

Kredi ve mevduat hacmi daraldı – 3Ç’de faiz oranlarının gerilemeye başlaması ile beraber rekabetin artış gösterdiği TL kredilerde banka çeyreksel %0,6 daralma gösterirken, YP kredilerde görülen %4,1’lik daralmanın etkisi ile toplam kredi hacmi %2,7 düşüş kaydetti. Fonlama tarafında ise zayıf kredi büyüme performansına bağlı olarak bankanın 3Ç’de toplam mevduat hacminin çeyreksel %3,0 daraldığı görülmektedir.

Aktif kalitesine ilişkin riskler sürüyor – BDDK’nın enerji ve inşaat sektörüne ilişkin takibe alınmasını tavsiye ettiği kredilerle birlikte sektöre paralel bankanın aktif kalitesinde bozulma devam etti ve 2Ç19’da %5,9 olan Takipteki Krediler Oranı (TKO) 3Ç19 itibariyle 100 bp artarak %6,9’a ulaştı. Aynı dönemde bankanın takipteki krediler karşılık oranı %65,9’dan %63,1’e gerilerken, grup 2 kredilerin toplam içerisindeki payı %15,1’den %16,2’ye çıktı. Ayrıca 3Ç’de bankanın grup 2’de içerisinde yeniden yapılandırılan kredilerin payının %21’den %45’e ulaşması dikkat çeken gelişmeler arasındadır. Banka enerji sektörü kredilerine ilişkin detayları açıkladı. Buna göre, bankanın enerji kredilerinin %9,3’ü takipteki kredilerde yer alırken, bu kategori için karşılık oranı %52,0 düzeyindedir. Kredilerin %42,1’nin Grup 2’de yer aldığı enerji segmentinde ise karşılık oranı %15,0 olurken, bu segmentteki riskli dosyalar için karşılık oranı %26,0 düzeyindedir. Bankanın aktif kalitesine ilişkin risklerin sektöre paralel devam ettiğini değerlendiriyoruz.

Komisyon gelirlerindeki artış çekirdek gelirleri destekledi – Yapı Kredi Bankası’nın 3Ç’de TL kredi-mevduat makasındaki yatay seyir sonucunda net faiz gelirleri çeyreksel sınırlı (-%1,1) düşüş gösterirken, net ücret & komisyon gelirlerindeki güçlü seyir bankanın çekirdek gelirlerini (ç/ç:+%1,0) olumlu etkiledi. Diğer yandan, 3Ç’de daha düşük seviyede gerçekleşen karşılık iptalleri nedeniyle bankanın diğer faaliyet gelirlerinin çeyreksel %24,0 oranında azalması ve aynı dönemde efektif vergi oranının artması net kara çeyreksel %12,8 düşüş getirmiştir.

2019 yıl sonu hedefleri değişmedi ancak – Banka yönetimi 3Ç sonuçlarının ardından 2019 yıl sonu hedeflerine ilişkin değişikliğe gitmedi ancak bazı finansal tahminlere yönelik yukarı ya da aşağı yönlü değişikliklerin olabileceği öngörüsünü paylaştı. Bankanın 2019 yılın ilk dokuz ayında %7,0 düzeyinde olan TL kredi büyümesinin yılsonu için %15,0 olarak hedeflenen değere ilişkin aşağı yönlü risklerin olduğu, aktif kalitesinde ise yılsonu hedeflerinin (TKO:<7,0) üzerinde bozulma görülebileceği gözlemlenmektedir. Diğer yandan, bankanın hem net faiz marjı (9A19:+20 bp) hem de> <7,0) üzerinde bozulma görülebileceği gözlemlenmektedir. Diğer yandan, bankanın hem net faiz marjı (9A19:+20 bp) hem de komisyon gelirleri (9A19:+%28,0) açısından 2019 yılsonu hedeflerine yönelik yukarı yönlü sapma potansiyeli bulunmaktadır.

Değerleme ve öneri – 3Ç finansal sonuçlarının ardından Yapı Kredi Bankası için 2019 yılsonu net kar tahminimizi 4,8 mlr TL’den 4,4 mlr TL’ye revize ediyoruz. Bunun sonucunda ise banka için 3,13 TL olan hedef fiyatımızı 3,07 TL’ye güncellerken, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri”, Uzun Vadeli ise “AL” önerimizi koruyoruz. Son 1 aylık dönemde Yapı Kredi Bankası hisselerinin BIST-100 endeksine göre %4,3, banka endeksine göre ise %7,9 daha iyi performans sergilediği görülmektedir.

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 3Ç19 – 05.11.2019

Kapanış (TL) : 2.36 – Hedef Fiyat (TL) : 3.3 – Piyasa Deg.(TL) : 19935 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 25.24 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 39.83

YKB yılın üçüncü çeyreğinde TL975mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı beklenti ortalaması olan TL944mn (İş Yatırım: TL 955mn)’un yaklaşık %3 ve %2 üzerinde gerçekleşti. Bankanın 3Ç19 net karı çeyrek bazında %13 düşüş kaydederken, yıllık bazda ise %12 gerilemiş durumda. YKB’nin üçüncü çeyrek öz kaynak karlılığı 158 baz puan azalarak %9.8 olarak gerçekleşirken, bunda daha çok BDDK kararı sonrası karşılık giderlerinin yüksek kalışı ve kredi büyümesi olmaması nedeniyle TL kredi faizlerinin daha çok yatay kalması rol oynamış gözüküyor. Bankanın swaplara göre düzeltilmiş marjları çeyrekte sabit kalırken, ücret ve komisyon gelirlerinin çok olumlu katkısı üçüncü çeyrekte de yıllık %31’lik artışla devam etti. Karşılık giderlerinde devam eden yüksek seyir BDDK’nın kararnamesinden sonra takibe atılan kredilerin hızlanmasıyla devam etti. Buradaki olumlu nokta ise bankanın bu kredilerin önemli kısmını takibe atmış olması ve halen ikinci grupta bulunan kalan kısım için de yüksek karşılık politikasını sürdürmesi olarak gösterilebilir. Yine de bankanın bu kararname kaynaklı takibe aktarımı son çeyrekte de devam edip aktif kalite ile ilgili hedeflerin olumsuz anlamada bir miktar aşımına sebep olabilir. Yine de tüm yıl için hedeflenen düşük çift haneli öz kaynak hedefi korunuyor.

Bankanın son çeyrekte yönetmelik nedeniyle karşılık oranı yüksek olmaya devam edecek ancak bu sene için konulan hedef olan düşük çift haneli öz kaynak karlılık oranı rahat bir şekilde yakalanacak gibi duruyor. Bunda son çeyrekte beklediğimiz kredi büyümesi ile TL fonlama maliyetlerinin hızlı aşağıya gelmesinin olumlu katkıları olacak. Banka yönetimi karşılıklarda normalleşmenin 2021 yılında yakalanabileceğini belirtirken, karşılık öncesi faaliyet gelir büyümesinin devamı ise söz konusu takip için ayrılan karşılıkların etkisini azaltmaya devam edecek. Sonuçlara piyasa tepkisinin nötr düzeyde kalacağını ön görüyoruz.

Şeker Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 3Ç19 – 05.11.2019

Yapı Kredi Bankası (YKBNK) 3Ç19 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 976 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %12,8 azalış). Açıklanan net kar rakamı bizim 939 milyon TL olan tahminimizin ve 944 milyon TL olan piyasa beklentisinin %4 ve %3 üzerinde g erçekleşmiş oldu. Bankanın 9 aylık karı 3,337 milyon TL olup geçen yıla göre %7,0 azalarak %11,2 oranında ortalama öz kaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden yüksek gelen diğer bankacılık gelirleri ve beklentilerden düşük gelen faaliyet giderleri sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Banka 2019 bütçe tahminlerinde şu an için bir değişikliğe gitmemiştir ancak TGA rasyosu ve kredi riski maliyetinin bütçeyi aşması olasılığı bulunmaktadır. Kredi riski maliyetinde normalleşmenin 2021 yılında gerçekleşmesi beklenmektedir.

Kredi mevduat makasındaki güçlü toparlanma, TL tüketici kredilerindeki güçlü büyüme, ücret ve komisyon gelirlerindeki toparlanma, İkinci grup yeniden yapılandırılan kredilerdeki yüksek artış, güçlü tahsilat performansı ve yüksek karşılık oranları çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır. 3Ç19 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz.

Hisse için 23% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 2,95 TL olan hedef fiyatımızın %25 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2019T 4,3x F/K (Benzerlerine göre %18 iskontolu) ve 0,46x F/DD çarpanlarıyla ve 2019T için %11,2 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Ak Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 3Ç19 – 05.11.2019

Yapı Kredi Bankası 3Ç19 net kârını önceki çeyreğe göre %13 gerilemeyle 976 milyon TL olarak açıkladı. Sonuç bizim 940 milyon TL ve piyasanın 944 milyon TL net kâr beklentilerinden önemli sapma göstermedi. Bu sonuçla bankanın 2019 ilk dokuz ayında net kârı 3,34 milyar TL ve öz kaynak kârlılık oranı %11,2 oldu (2018’de %13,1). Net kârın önceki çeyreğe göre gerilemesi etkin vergi oranının yükselmesinden ve emekli sandığı için ayrılan 79 milyon TL karşılık giderinden kaynaklandı.

Diğer taraftan Yapı Kredi Bankası’nın kredi karşılık giderleri (sektördeki genel eğilimden farklılaşarak) önceki çeyreğin altında kaldı. Yapı Kredi Bankası bazı kritik enerji ve inşaat sektörü kredilerine ilişkin karşılık politikasının BDDK ile değerlendirmeler sonrası 4Ç19’da ele alınacağını belirtti. Diğer taraftan bankanın net faiz marjı ve net faiz gelirlerinin bir önceki çeyreğe göre artış gösterdiği görülüyor. Yapı Kredi Bankası kredi ve mevduat tarafında 3Ç19’da önceki çeyreğe göre daha muhafazakâr bir yaklaşım sergiledi. Bankanın takibe dönüşen kredileri ise 3Ç19’da 2,7 milyar TL düzeyinde kaldı (2Ç19’da 3,1 milyar TL). Bu durumda 0,9 milyar TL’yi bulan tahsilatlar ve iptal edilen sorunlu krediler ile birlikte toplam takipteki alacak tutarı Eylül sonunda 15,9 milyar TL düzeyine (takipteki alacak rasyosu %6.9) ulaştı.

Bankanın karşılıklarının kredilerine oranı 2019 ilk dokuz ayında %2,6 düzeyinde olurken, son çeyrekte karşılık yükünün artması ile yıllık bazda %3’ün bir miktar üzerine çıkabileceği belirtildi. 3Ç19 sonuçlarının ardından kuvvetli kalmaya devam eden komisyon gelirleri ve düşük seyreden faaliyet giderlerini dikkate alarak 2019 net kâr beklentimizi 4,0 milyar TL’ye yükselttik (%7 artış). 2020 beklentimiz 6,7 milyar TL olarak sabit kaldı. Hisse için 12 aylık fiyat hedefi 2,90 TL ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ görüşümüz korunuyor.

Tacirler Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz 3Ç19 – 05.11.2019

3Ç19 mali tablolarını 976 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı beklentimiz olan 928 milyon TL’den %5 daha yüksek ve piyasa beklentisi olan 944 milyon TL dahilinde gerçekleşmiş olup, çeyrek bazda %13 büyümeyi ve yıllık bazda ise %12 gerilemeyi ifade etmektedir. Kredi portföyü, çeyreksel bazda %1 azaldı. TL krediler %1 azalırken, YP krediler, ABD doları bazında, %6 daraldı. 3Ç19’da daha düşük swap maliyetlerine (3Ç19: 854 milyon TL, 2Ç19: 933 milyon TL) ve daha yüksek TÜFE endeksli menkul kıymetlerden elde edilen faizlere rağmen (3Ç19: 830 milyon TL, 2Ç19: 770 milyon TL) swap maliyetlerine göre düzeltilmiş ana bankacılık gelirleri, çeyreksel bazda, %3 arttı.

Bunun altında yatan ana sebep diğer finansal kurumlardan sağlanan fonlamanın net faiz marjı üzerindeki 34 baz puanlık negatif etkisidir. Kredi-mevduat spreadi gelişimine baktığımızda, TL kredi-mevduat spreadi çeyreksel bazda yaklaşık 183 baz puan artarken, TL+YP kredi-mevduat spreadlerindeki artış 65 baz puan oldu. Swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı ise, çeyreksel bazda, 2 baz puan artarak %3,36 olarak kaydedildi. Takipteki krediler oranı, çeyreksel bazda, 100 baz puan artarak %6,9 oldu.

Bankanın toplam kredi maliyetleri, tahsilatlardan sonra, 258 baz puan olarak gerçekleşirken 2Ç19’a göre yatay kaldı. 2. Gruptaki kredilerin toplam krediler içindeki payı 110 baz puan artarak %16,2 olarak kaydedildi. Çekirdek sermaye yeterliliği, ana sermaye yeterliliği ve sermaye yeterliliği rasyoları, sırasıyla, %13,3, %14,6 ve %17,8 olarak gerçekleşti. Çeyreksel bazda özsermaye karlılığı %10,1 olarak kaydedilmiş olup, 2Ç19’da ve 9A19’da %11,8 olarak gerçekleşmişti.

 

Şeker Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 30.10.2019

Yapı Kredi Bank (YKBNK) 370 milyon dolar ve 520 milyon Euro olmak üzere toplam 950 milyon dolar sendikasyon kredisini 367 gün vadeli olarak temin etmiştir. Kredinin yenileme oranı 91% olup (AKBNK: 87) toplam maliyetleri LİBOR +2,25 ve Euribor + 2,10 baz puan’dır. Bankanın geçtiğimiz Mayıs ayında temin ettiği sendikasyon kredisinin maliyetleri LİBOR +2,50 ve Euribor + 2,40 baz puan seviyelerindeydi. Fonlama maliyetlerindeki gerilemenin marjları olumlu etkilemesini bekliyoruz (Hafif pozitif).

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Yorum – 30.10.2019

Yapı Kredi Bank Uluslararası piyasalardan US$950mn sendikasyon kredisi temin etti. Söz konusu kredi vadesi dolan kredinin %86 oranında çevrilmesiyle alınmış durumda. Geçen yılki maliyetlere göre alınan bu kredinin maliyetinin 50 baz puan aşağıya geldiğini görüyoruz.

 

İş Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz – 29.08.2019

Kapanış (TL) : 2.36 – Hedef Fiyat (TL) : 3.25 – Piyasa Deg.(TL) : 19935 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 28.81 YKBNK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 37.71

Unicredit Yapı Kredi’deki paylarında değişikliğe gitmek için Koç Holding ile görüşmelere başladı. Medyada yer alan habere göre Unicredit Yapı Kredi’deki dolaylı hissesini doğrudan sahipliğe çevirmek amacıyla Koç Finansal Hizmetler’deki (KFH) paylarında değişikliğe gitmek için Koç Holding ile görüşmelere başladı. Koç Holding ve Unicredit ortak girişimi olan KFH’nin bankadaki payı %82. Eğer haber doğruysa, bu değişiklik UniCredit’in Yapı Kredi paylarında satış ya da azaltım yapabilmesine imkân verecek. Haberin doğruluğu teyit edildiği takdirde banka hisseleri üzerinde belirgin bir düşüş yaşanabilir. Belirsizlik nedeniyle Koç Holding hisseleri üzerinde de baskı oluşması muhtemel. Eğer Unicredit satış kararı alırsa ilk olarak Holding’e gidecektir. Haberin her iki ortak tarafından doğrulanması halinde Negatif.

Vakıf Yatırım – Yapı Kredi Bankası YKBNK Hisse Analiz – 29.08.2019

(-) Yapı Kredi Bankası (YKBNK): Medyada yer alan haberde, UniCredit’in Yapı Kredi’deki %41,0 düzeyinde olan dolaylı hissesini doğrudan sahipliğe çevirmek istediği belirtildi. Haberde, bankanın sahiplik yapısındaki bu değişimin, UniCredit’in Yapı Kredi paylarında satış yada azaltım yapabilmesine imkan vereceği ifade edildi. Ayrıca haberde, UniCredit için bir seçeneğin halka arza gitmek olabileceği belirtilirken, görüşmelerin tamamlanmadığı ve herhangi bir işlemle sonuçlanmasının kesin olmadığı vurgulandı. Yorum: UniCredit ile Koç Holding’in (KCHOL) ortak girişimi olan Koç Finansal Hizmetler’in (KFH) Yapı Kredi Bankası’nda %81,9 oranında payı bulunurken, Unicredit’in KFH’deki payı ise %50,0’dir. Sahiplik yapısındaki değişiminin, bankanın finansalları üzerine etkisinin olmayacağını düşünmekle birlikte, Yapı Kredi Bankası 28 Ağustos tarihinde (dün) endekse göre %5,9 negatif ayrıştı. Habere ilişkin Koç Holding ve Yapı Kredi Bankası tarafından resmi bir açıklama ise henüz yapılmadı. Haberin, düne benzer olarak banka hisseleri üzerinde baskı yaratmaya devam edeceği görüşündeyiz.