Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Ülker Bisküvi...

Ülker Bisküvi ULKER Hisse Analiz ve Yorumları

Ülker Bisküvi ULKER hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber,rapor ve hisse yorumlarını aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların ULKER ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İŞ YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Yorum – 09.10.2019

Kapanış (TL) : 19.77 – Hedef Fiyat (TL) : 27.74 – Piyasa Deg.(TL) : 6761 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.36 ULKER TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 40.31

Ülker Godiva Belçika’nın sermaye artışına katılmama kararı aldı. Ülker %19,23 oranında ortağı bulunduğu Godiva Belgium BVBA’in, Godiva Belgium BVBA ortaklarının şirketten olan 564.7mn avro tutarındaki alacaklarını sermaye artışına sayacaklarını açıkladı. Ülker Godiva Belgium BVBA’den sermayeye dönüştürülecek bir alacağı bulunmadığını ve olası sermaye artışına nakit akışını maksimize etmek için katılmayacağını açıkladı. Açıklamaya göre Ülker’in payına düşen sermaye artışı tutarı ve alınacak muhtemel temettünün net tutarının, sermaye artışına katılmama durumunda elde edilecek muhtemel temettü tutarından daha düşük olacağı nedeniyle bu yönde bir karar alındığı açıklandı. Sermaye artışı sonrası Ülker’in Godiva’daki payı %19.23’den %12.95’e düşecektir. Ülker’in sermaye artışına katılmama kararını olumlu karşılıyoruz ancak sahiplik oranının düşmesinden dolayı Godiva’nın Asya pasifik operasyonlarının 1.3 milyar dolara satışından kaynaklı Ülker’in almasını öngördüğümüz 120mn dolar temettü de payı oranında azalacaktır.

OYAK YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Yorum – 09.10.2019

Ülker Bisküvi, %19,23 oranında ortağı bulunduğu Godiva Belgium BVBA, Godiva Belgium BVBA ortaklarının şirketten olan EUR564.7mn tutarındaki alacaklarını sermaye artışına sayacaklarını açıklamıştır. Şirketin, Godiva Belgium BVBA’den sermayeye dönüştürülecek bir alacağı bulunmamaktadır. Godiva Belgium genel kurulu henüz yapılmamış olmakla birlikte, sermaye artışına iştirak edilmesi durumunda Ülker Bisküvi payına düşen sermaye artışı tutarı ve alınacak muhtemel temettünün net tutarının, sermaye artışına katılmama durumunda elde edilecek muhtemel temettü tutarından daha düşük olacağı öngörüldüğünden, şirketimiz nakit pozisyonunu maksimize etmek gayesiyle, sermaye artışına iştirak edilmemesi kararı alındığı belirtilmiştir. Sermaye artışı sonrası ortaklık payı %19.23’den %12.95’e düşecektir.

Yorum: Hatırlanacağı üzere Godiva Belgium USD1.3 milyara MBK Partners’a satılmıştı. Şirketle ilgili bazı ödemelerin ve düzeltmelerin yapılmasının ardından yapılacak Genel Kurul sonrası netleşecek temettü rakamının yüksek olması yönünde beklentileri mevcuttur. Gelecek paranın borcun azaltılması, temettü olarak dağıtılması ve Yıldız Holding’in sakız ve şekerleme işlerine ortaklık gibi alanlarda değerlendirilmesi gibi seçenekler mevcuttur.

VAKIF YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Yorum – 09.10.2019

(+) Ülker Bisküvi (ULKER): Şirketin %19,23 oranında ortağı bulunduğu Godiva Belgium BVBA’nın ortaklarının şirketten olan 564,7 mn € tutarındaki alacaklarını sermaye artışına sayacaklarını, Ülker’in ise Godiva Belgium BVBA’den sermayeye dönüştürülecek bir alacağının bulunmadığını belirti. Sermaye artışına iştirak etmeme kararı alan Ülker Bisküvi, sermaye artışı sonrası ortaklık payının %19,23’den %12,95’e düşeceğini belirtti.

 

Ülker Sermaye Artışı Hakkında Açıklama Yaptı – 08.10.2019

KAP: Şirketimizin %19,23 oranında ortağı bulunduğu Godiva Belgium BVBA, Godiva Belgium BVBA ortaklarının şirketten olan 564.737.875,70 AVRO tutarındaki alacaklarını sermaye artışına sayacaklarını şirketimize bildirmiştir. Şirketimizin Godiva Belgium BVBA’den sermayeye dönüştürülecek bir alacağı bulunmamaktadır. Godiva Belgium genel kurulu henüz yapılmamış olmakla birlikte, sermaye artışına iştirak edilmesi durumunda Ülker Bisküvi payına düşen sermaye artışı tutarı ve alınacak muhtemel temettünün net tutarının, sermaye artışına katılmama durumunda elde edilecek muhtemel temettü tutarından daha düşük olacağı öngörüldüğünden,şirketimiz nakit pozisyonunu maksimize etmek gayesiyle, sermaye artışına iştirak edilmemesi kararı alınmıştır. Sermaye artışı sonrası ortaklık payımız %19.23’den %12.95’e düşecektir.

 

ALAN YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz – 01.10.2019

Ülker Faaliyet Kar Marjlarındaki Artış İle Dikkat Çekiyor…Ülker Bisküvi bisküvi, çikolatalı ürünler, çikolata, gofret kek, süt, yağ, mutfak ürünleri ve içecek gibi farklı alanlardaki ürün yelpazesinin üretiminde faaliyet göstermektedir. Yıldız Holding çatısı altında 2006’da alınan Godiva, 2014 yılında alınan United Biscuits , Ülker ile beraber Pladis markası altında 2016 yılında birleştirilmiştir. Şirket 4 ülkede 10 üretim tesisiyle yaklaşık 1 milyon ton/yıl üretim kapasitesine sahiptir. Ülker’in %42’si halka açık olup, yaklaşık 1,2 milyar US$ piyasa değerine sahiptir.

Yurtiçi Faaliyetleri: Şirketin yurt içinde 6 fabrikası bulunmaktadır. Silivri, Hadımköy, Topkapı İstanbul içinde kurulu fabrikaları olup, İstanbul Silivri fabrikasında çikolata, çikolata kaplamalı bisküvi üretilmektedir. 53 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. Hadımköy 56 bin ton yıllık üretim kapasitesine sahip olup, mevcut fabrika da markanın kek üretimi yapılmaktadır. İstanbul Topkapı fabrikasında çikolata üretimi yapılmakta olup, 210 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. İstanbul dışı fabrikalar ise 3 şehirde bulunmakta olup, bunlar Ankara, Karaman ve Gebze’de bulunmaktadır. Ankara fabrikasında sadece bisküvi üretimi yapılmaktadır ve 146 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. İzmit, Gebze fabrikasında sadece bisküvi ve kraker üretilmekte olup, 137 bin ton yıllık üretim seviyesindedir. Şirketin en güneydeki fabrikası olan Karaman fabrikasında bisküvi, kek, kraker ve çikolata üretimi yapılmaktadır. Fabrikanın üretim kapasitesi yıllık 158 bin ton seviyesindedir.

Yurtdışı Faaliyetleri: Şirket yurt dışında Suudi Arabistan, Mısır ve Kazakistan olmak üzere 3 ülkede üretim faaliyetlerini sürdümektedir. Mısır fabrikası 2016 yılında satın alınmış olup, 44 bin ton yıllık üretim kapasitesi bulunmaktadır. Kazakistan fabrikası 2017 yılında satın alınmıştır ve yıllık kapasitesi 47 bin tondur. Suudi Arabistan’da 2 fabrika alınmıştır. 2016 yılında 57 bin tonluk FMC fabrikası, 2018 yılında ise 20 bin ton yıllık kapasitelik IBC (International Biscuit Company) fabrikası satın alınmıştır. Yurtiçinde toplam yaklaşık 760 bin ton yıllık atıştırmalık segmentinde üretim kapasitesi bulunurken yurtdışındaki toplam üretim kapasitesi yıllık yaklaşık 168 bin tondur.

Finansallar ile Operasyonel Bazda Ülker: Şirket 2012 yılından itibaren %28’lik FAVÖK bazında yıllık bileşik büyüme sahip olup, net satışlarda ise bu rakam %18 seviyelerindedir. 2018 yılı net satışlar yaklaşık 1 milyar US$ (6 milyar TL) seviyelerinde seyrederken 2019 yıl sonu hedefleri yaklaşık 1,3 milyar US$ (7,6 milyar TL) seviyelerindedir. Yaklaşık 1,457 milyon TL Haziran 2019 itibariyle şirketin borç seviyesi olup, şirketin Aralık 2018 döneminde bu rakamı 1,544 milyon TL seviyelerinde seyretmekteydi. Bu net borçların Haziran 2019 itibariyle %52’si uzun vadeli ve %48’i kısa vadeli borçlardan oluşmaktadır. Net satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %58 artmış ve bu rakam brüt kar kalemi için %64 seviyelerindedir.

Sonuç: Ülker için piyasa çarpanları bazında global ve yurtiçi benzer şirketlerle karşılaştırmamız ve indirgenmiş nakit akımlarına göre yaptığımız değerleme çalışmamıza göre olması gereken hedef fiyat için tıklayınız.

İŞ YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz – 18.09.2019

En Çok Önerilen Hisseler Listesi Hedef Fiyat: 27,74 Getiri Pot: %39

Yatırım Teması: Ülker’i en çok önerilenler listemize ekliyoruz. Yatırım temamızın öne çıkan unsurları i) şirketin karlılığı yüksek ve hızlı büyüyen uluslararası operasyonlarının artan katkısı, ii) Türkiye pazarındaki güçlü konumu, iii) kur riski barındırmayan sağlıklı bilançosu ve iv) önümüzdeki iki yılda normalleşmesini beklediğimiz işletme sermayesi ve güçlü FAVÖK büyümesi ile artan nakit yaratımı.

Değerleme: Ülker 2019/2020 7,0x/6,1x FD/FAVÖK çarpanı ile uluslararası benzer şirketlere göre %58/%57 iskonto ile işlem görüyor.

Riskler: i) Net işletme sermayesinde bu seviyelerin üzerinde bozulma ve dolayısıyla beklentilerimizin altında gerçekleşecek operasyonel nakit akımı, ii) Ülker’in uluslararası operasyonlarının yoğunlaştığı Orta Doğu , özellikle Sudi Arabistan’da ortaya çıkabilecek jeopolitik riskler, iii) kakao ve palm yağın, buğday ve şeker fiyatlarında ani yükseliş ve Ülker’in rakiplerinin daha agresif fiyatlama stratejileri öne çıkan temel risk faktörleri.

Yıldız Holding Analist Toplantısı Notları (11.09.2019)

• Yıldız Holding, Godiva’nın daha önce duyurulan Asya Pasifik Operasyonlarının satış fiyatını 1,3 milyar dolar olarak açıkladı. Hisse satışı Haziran ayı itibari ile gerçekleşti.

• Godiva Belgium, satıştan elde ettiği gelirler ile 130 milyon dolarlık borç ödemesi gerçekleştirdi. Daha önce paylaştığımız üzere şirket satış gelirlerinden kalan tutarı temettü olarak ödemeyi planlıyor. Ancak kalan tutardan vergi ödemesi ve yasal giderlerin düşülmesi gerekiyor. Dolayısı ile şirket Ülker’in %19,2’lik payı için ne kadarlık bir temettü alabileceğini kesin olarak paylaşmadı. Bizim tahminimiz bu rakamın 120-170 milyon dolar aralığında olabileceği yönünde.

• Hatırlanacağı üzere Ülker, 3 Temmuz tarihinde Godiva Amerika operasyonlarının (G New Inc) büyümesini desteklemek amacı ile şirkte 60 milyon dolar sermaye avansı vereceğini açıklamıştı. Yıldız Holding bu toplantıda G. New Inc şirketinin büyüme stratejisinin detaylarını paylaştı. Buna göre şirket önümüzdeki 5 yılda, 400 tanesi Amerika’da, 1600 tanesi başka yerlerde olmak üzere toplam 2000 tane (franchise dahil) Godiva Cafe açmayı planlıyor. Yeni formatla şirket Godiva’nın marka değerinden yeni bir iş alanında faydalanıp ek değer yaratmayı planlıyor. Ek olarak, kesin olmamak ile birlikte Yıldız Holding’de sermaye artışına benzer veya daha yüksek oranda katılacağı için Ülker’in G New Inc’de payının azalması olası değil.

• Ülker CFO’su, Yıldız Holding’den herhangi bir şirket alımını değerlendirip değerlendirmedikleri sorusuna, Yıldız’ın Danimarkalı Gumlink ile ortak olduğu sakız ve şekerleme işini beğendikleri ancak şu noktada herhangi somut bir gelişmenin olmadığı şeklinde cevap verdi. Dolayısı ile verilen iş Ülker’in orta uzun vadeli satın alma planlarının içinde olabilir.

• Ülker yılın ikinci yarısında da operasyonel performansın güçlü olduğunu söyledi.

TACİRLER YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz – 11.09.2019

Yıldız Holding Analist Toplantısı Notları – Dün, Yıldız Holding grup şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yer aldığı Yıldız Holding Analist Toplantısına katıldık. Toplantının ana başlıkları aşağıdadır:

1) Godiva, Godiva Japan operasyonunu Şubat ayında MBK Partners’a 1.3 milyar ABD Doları karşılığında sattı. Yapılan satış anlaşması, Godiva’nın Japonya, Güney Kore ve Avustralya’daki operasyonlarını ve bu operasyonlara tedarikte bulunan Belçika’daki üretim tesislerini içeriyordu. Satış işlemine bağlı oluşan bazı giderler ve vergiler düşüldükten sonra, Godiva geri kalan satış hasılatını iki hissedarına, yani Yıldız Holding (% 80 hissesine sahip) ve Ülker (% 20 hissesine sahip) temettü olarak dağıtacak. Yönetim, temettü ödemesinin 2019 yıl sonundan önce gerçekleşmesini bekliyor.

2) Godiva, Godiva Cafe’leri açarak yeni bir iş modelini uygulayacak ve buna bağlı olarak önümüzdeki beş yıl içinde 2.000’den fazla Godiva Cafe açılacak. Açılacak Godiva Cafe’lerin yaklaşık 400 tanesi ABD’de olacak ve diğerleri ise Avrupa, Çin, Japonya, Asya, Güney Amerika ve MENA bölgelerinde açılacak. Ülker, bu stratejinin bir parçası olarak Ülker’in % 12,2 oranında hisseye sahip olduğu Godiva US’te yapılacak sermaye artışına 60 milyon ABD Dolarına kadar katılacak. Şirket yönetimi, önümüzdeki beş yıl içerisinde, Godiva’nın konsolide cirosunu 5 kat, FAVÖK’ünü ise 10 kat arttırmasını tahmin ediyor.

3) Yıldız Holding’in 2019 gelir artışına ilişkin olarak, yönetim, yıllık % 27 konsolide satış büyümesini hedefliyor. Yönetim, perakende gelirlerinde yıllık % 31, Pladis’te yıllık % 28, gıda segmentinde yıllık % 24 ve Gozde Girişim’de ise, yıllık % 15 büyüme kaydetmeyi planlıyor. iv) Ülker ve Sok Marketler’in yönetimleri 2019 beklentilerini muhafaza ettiler.

Hatırlanacağı üzere, 1Y19 sonuçlarının açıklanması sonrasında Ülker yönetiminin 2019 yılına ait beklentilerinde konsolide net satış beklentisini 7,4 milyar TL’den 7,55 milyar TL’ye ve FAVÖK marjını ise %15’den % 16,5’e revize etti. Şok Marketler’de ise, yönetim 800 yeni mağaza açmayı planlıyor. (1Y19: 480 mağaza açıldı) ve % 35 (- / + %2) net satış büyümesi, %5 FAVÖK marjı (-/ +% 0,5) elde etmeyi – UFRS 16 hariç olmak üzere, ve son olarak da 320-350 milyon TL tutarındaki yatırım harcaması yapmayı planlıyor.

İŞ YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 2Ç19 – 08.08.2019

Kapanış (TL) : 18.8 – Hedef Fiyat (TL) : 24.6 – Piyasa Deg.(TL) : 6430 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.13 ULKER TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 30.85

ULKER 2Ç19: Operasyonel karlılık beklentilerin üzerinde. Ülker 2Ç19’da, beklentilere paralel, 121mn TL net kar açıkladı. (İŞY: TL120mn TL; Piyasa: 115mn TL). Konsolide ciro 2Ç19’da yıllık %38 büyüme ile 1,820 milyar TL olurken, beklentilere büyük ölçüde paralel gerçekleşti. (İŞY: TL1,730mn TL; Piyasa: 1,747mn TL). Türkiye ve uluslararası operasyonların cirosu yıllık bazda, sırası ile %28 ve %61% büyüme kaydetti. 2Ç19 FAVÖK yıllık bazda %59 büyüme ile 319mn TL olurken beklentilerin üzerinde gerçekleşti. (İŞY:282mn TL piyasa:288mn TL).

FAVÖK marjı yıllık bazda 2,2 puan artışla, tarihsel olarak gördüğü en yüksek seviye olan %17,5’e ulaştı. FAVÖK büyümesine en önemli katkı karlılığı yüksek yurtdışı operasyonların güçlü büyümesinden ve marj artışından gelirken, Türkiye operasyonlarının FAVÖK marjı da etkin maliyet yönetimi ve %27’lik ortama fiyat ürün fiyat artışının pozitif etkisi ile yıllık bazda 1,5 puan artış gösterdi. Ülker’in operasyonlardan nakit yarattığı nakit hem yılık hem çeyreksel bazda önemli artış gösterse de işletme sermayesi ihtiyacı yüksek kalmaya devam etti. Hissenin sonuçlara beklentilerin üzerinde gerçekleşen FAVÖK yaratımı ve marjlarda görülen iyileşme nedeni ile olumlu tepki vermesini bekliyoruz.

AK YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 2Ç19 – 08.08.2019

Ülker 2Ç19’da beklentilerin hafif üzerinde 122 milyon TL net kar açıkladı (bizim beklentimiz 120 milyon TL, piyasa ortalama beklentisi 115 milyon TL net kar). Net karın beklentilerin hafif üzerinde gelmesinin nedeni, şirketin zayıf TL ile özellikle yurtdışı operasyonlarından elde ettiği yüksek karlılıktan kaynaklanmaktadır. Şirketin 2Ç19 FAVÖK marjı beklenti olan %16,5’un üzerinde %17,5 oldu ve net kara katkı sağladı. Ciro yıllık bazda %39 artarak 1,820 milyon TL olurken (piyasa ortalama tahmini 1,747 milyon TL), FAVÖK 319 milyon TL oldu (piyasa ortalama beklentisi 288 milyon TL). Brüt marj 2Ç19’da yıllık 303 baz puan artarak %28’e yükselirken, FAVÖK marjı yıllık 223 baz puan artarak %17,5’a yükseldi. Beklentilerin hafif üzerinde gelen 2Ç19 net karının hisseyi bugün hafif olumlu etkilemesini bekliyoruz. Mevcut durumda hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 23.0 TL ile “Endeksin Üzerinde” önerimizi koruyoruz.

OYAK YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 2Ç19 – 08.08.2019

Ülker Bisküvi’nin 2Ç19 sonuçlarına göre satışlar, FAVÖK, net kar piyasa beklentilerini sırasıyla %4, %11 ve %6 oranlarında aşmıştır. %27 ciro büyümesi kaydeden Türkiye’nin yanısıra göreceli yüksek marjlı yurtdışı operasyonlarındaki %61’lık ciro ve marj artışı konsolide finansalları olumlu etkilemiştir. Operasyonel olarak güçlü olan sonuçlar hisseyi destekleyebilir. Telekonferansı bugün TSİ 18:00’dedir.

 

İŞ YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Yorum – 03.07.2019

Kapanış (TL) : 20.4 – Hedef Fiyat (TL) : 24.6 – Piyasa Deg.(TL) : 6977 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.11 ULKER TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 20.59

Ülker’in G. New Inc’e sermaye koyması (negatif) Ülker, %12,2 oranında ortağı olduğu G.New Inc’de (Godiva’nın Amerika kolu) sermaye artışı yapılmasına ilişkin Yıldız Holding A.Ş ile görüşmelerin başlatılmasına karar verdiğini duyurdu. G.New Inc’in %87,8 payı Yıldız Holding’e ait. Ek olarak Ülker, G. New Inc’in yeni iş modelinde yapılacak olan yatırımlarda kullanılmak üzere 60 milyon dolar bedele kadar sermaye avansı gönderilmesine karar verdiğini açıkladı. Haberi, Ülker’den nakit çıkışı yaratacak neden olması nedeni ile negatif olarak yorumluyoruz.

GEDİK YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz – 30.05.2019

Ülker Şirket Ziyaret Notu

Şirket seneye güçlü başladı. Şirket ilk çeyrekte 330 milyon TL (yıllık +%47) FAVÖK ve 365 milyon TL (yıllık +%174) net kâr açıklayarak yıla güçlü bir başlangıç yapmıştır. Güçlü manşet rakamlarla birlikte, gelirlerin kalitesi de marj ve nakit akışı yaratmaya katkı sağlamaktadır. Performanstaki temel belirleyiciler (1) yerelde optimize edilmiş fiyatlama stratejisi ve (2) uluslararası yeni işletmelerin başarılı optimizasyonu (uluslararası operasyonlar yurtiçinden 2 katından fazla brüt marj yaratmaktadır) olarak değerlendirilebilir. Bu segment oldukça iyi bir çeşitlendirme kaynağı da sağlamaktadır. İlk çeyrekte satış gelirlerinin %38’i (yıllık +420bp) ve FAVÖK’ün %47’si (yıllık +590bp) uluslararası operasyonlardan sağlanmıştır.

Satış gelirleri – mevcut trendde değişiklik yok. Şirket şekerleme hacimlerinde yıllık %4,4, satış gelirlerinde %38 büyüme sağlamıştır. Güçlü büyümenin ana belirleyicileri (1) yurtiçinde fiyat artışları (2) uluslararası operasyonlarda güçlü satış hacimleri (3) daha iyi maliyet yönetimi ve (4) optimal ürün karışımı stratejisidir. Yurtiçinde yeni ürünler ve fiyat ayarlamalarıyla satış gelirleri %29 artış kaydederken, satış hacimleri %1,9 yükselmiştir. Uluslararası operasyonlarda satış gelirlerindeki artış %54 olurken, hacimler %10,5 artış kaydetmiştir. Yerel para cinsinden şirketin en büyük uluslararası operasyonları arasında yer alan Suudi Arabistan yıllık %15 gelir büyümesi ve 270bp marj artışı sağlamıştır.

Marjlardaki gelişim güçlü değer artışının anahtarı ve şirket bu konuda iyi konumda: Şirket 2019 yılsonu için %16 FAVÖK marjı (1Ç19: %17) beklemekte. Ancak güncel eğilimin daha yüksek FAVÖK marjı gerçekleşmesi ihtimalini öne çıkardığını düşünmekteyiz.  Zira, şirket geçen sene fiyatlarını %25 artmıştır; bu da dolar/TL kuru 6,5 seviyesine yükselse dahi kârlılığın sürdürüleceği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla, TL varlıklarının güçlenmesi şirkete yurtiçi marjları yönetmekte güçlü esnekliğe sahip olma fırsatı sunacaktır.

Nakit akışı ve net borç: Şirket nakit akışı ve borçların azaltılması konusuna odaklanmaktadır. Net borcu 1,7 milyar TL seviyesinde olup, tamamı uzun vadeli ve hedge edilmiş durumdadır. Şirket 1Ç19’da 52 milyon TL nakit elde etmiştir.

Godiva Japonya satışından olası gelir: Ülker, Japonya’daki operasyonlarını satma niyetini açıklayan Godiva Belçika’da %19 paya sahip olup, bu operasyonlar şirketin bilançosunda 1,3 milyar TL değer ile aktifleştirilmiştir. Godiva Belçika, satış sonrası geliri kendi ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra dağıtmayı planladığından, bu satıştan elde edilecek gelir sınırlı kalabilir.      

Sonuç: Hisse, son 6 aylık dönemde %31 getiriyle güçlü bir performans sergilemiştir. Bundan daha önemli olarak, mevcut gerçekleşmelerin, piyasanın 2019 yılı için 1,1 milyar TL seviyesinde olan konsensüs FAVÖK tahmininde %10’un üzerinde bir yukarı revize sağlayabileceğine inanıyoruz. Hisse, tarihsel ortalamaları yüksek tek haneli seviyelerde olmasına karşın, son durum itibariyle 6.2x FD/FAVÖK çarpanıyla işlem görmektedir. Dolayısıyla, hissenin yakın dönemdeki sergilediği güçlü görünümün kalıcı bir şekilde bozulmasına yol açacak bir risk gözükmemekte.

İŞ YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 1Ç19 – 09.05.2019

Kapanış (TL) : 18 – Hedef Fiyat (TL) : 21.93 – Piyasa Deg.(TL) : 6156 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.98 ULKER TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 21.82

Ülker 1Ç19: Güçlü operasyonel performans ve net kar. Ülker 1Ç19’da, beklentilere paralel, yıllık bazda %174 artışla, 365mn TL net kar açıkladı. (İŞY: TL255mn TL; Piyasa: 254mn TL). Konsolide ciro 4Ç18de yıllık %33 büyüme ile 1,735 mlyr TL olurken beklentilere paralel gerçekleşti. Türkiye ve uluslararası operasyonların cirosu yıllık bazda, sırası ile %35 ve %55 büyüme kaydetti. Yurtdışı işlerinde görülen güçlü büyümenin önemli bir kısmı zayıf TL’den kaynaklanırken, Türkiye operasyonlarında ton başına ortalama %27 fiyat artışları büyümeyi destekledi. 4Ç18 FAVÖK ise yıllık bazda %38 büyüme ile 330m TL olurken beklentilerin üzerinde gerçekleşti. (İŞY:295mn TL piyasa:298mn TL).

FAVÖK marjı ise yıllık bazda 1,0 puan iyileşme göstererek çeyreksel olr gördüğü en yüksek seviye olan %17’e ulaştı. FAVÖK büyümesine en önemli katkı karlılığı yüksek yurtdışı operasyonların güçlü büyümesinden gelirken, Türkiye operasyonlarının karlılığı da, maliyet baskılarına rağmen artış gösterdi. Şirketin operasyonel nakit akışı ise geçen yılın dönemine göre iyileşme göstererek pozitif gerçekleşti. Ülker’in net borcu çeyreksel bazda %13 azalma ile 1,350 milyar TL’ye geriledi. Sonuçlara piyasa tepkisinin oldukça olumlu olmasını bekliyoruz.

AK YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 1Ç19 – 09.05.2019

Ülker 1Ç19’da beklentilerin üzerinde 365 milyon TL net kar açıkladı (bizim beklentimiz 273 milyon TL, piyasa ortalama beklentisi 254 milyon TL net kar). Net karın beklentilerin üzerinde gelmesinin nedeni, şirketin zayıf TL ile özellikle yurtdışı operasyonlarından elde ettiği yüksek karlılıktan ve yüksek kur farkı gelirinden kaynaklanmaktadır. Şirketin 1Ç19 FAVÖK marjı beklenti olan %15,9’un üzerinde %17 oldu ve net kara katkı sağladı. Ciro yıllık bazda %38 artarak 1,942 milyon TL olurken (piyasa ortalama tahmini 1,869 milyon TL), FAVÖK 330 milyon TL oldu (piyasa ortalama beklentisi 298 milyon TL). Brüt marj 1Ç19’da yıllık 0,6 baz puan artarak %27,7’ye yükselirken, FAVÖK marjı yıllık 100 baz puan artarak %17’ye yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen 1Ç19 sonuçlarının hisseyi bugün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Mevcut durumda hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 23.0 TL’ye yükseltiyor (önceki; 22 TL) ve önerimizi “Endeksin Üzerinde” (önceki; Nötr) getiriye yükseltiyoruz.

VAKIF YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 1Ç19 – 09.05.2019

(+) Ülker Bisküvi (ULKER): 1Ç19’da 254 mn TL’lik Research Turkey ortalama beklentisinin %44 üzerinde 365 mn TL net kar açıkladı. Şirket 1Ç18 döneminde 133 mn TL net kar kaydetmişti. Operasyonel taraftaki pozitif gerçekleşmelere ek olarak yatırım faaliyetleri kaynaklı kaydedilen 528 mn TL’lik gelir (1Ç18: 307,6 mn TL gelir) net kar büyümesini desteklerken, 320 mn TL’lik net finansal gider (1Ç18: 300 mn TL net finansal gider) kaydedilmesi, net karlılık artışını sınırlandırmıştır. 1Ç19’da şirketin satış gelirleri yıllık bazda %38 artış göstererek 1,94 mlr TL’ye ulaşırken, 1,87 mlr TL olan Research Turkey ortalama beklentisine paralel gerçekleşti.

Şirketin 1Ç19 FAVÖK’ü 298 mn TL olan Research Turkey ortalama beklentisinin %11 üzerinde 330 mn TL olarak gerçekleşirken yıllık bazda %47 artış göstermiş oldu. FAVÖK marjı ise 1Ç18’deki %16 seviyesinden 1 puan iyileşerek 1Ç19’da %17 seviyesine yükseldi. Yorum: Operasyonel taraf piyasa beklentilerine paralel gerçekleşirken, net kar en yüksek piyasa beklentisi olan 273 mn TL’nin de üzerinde gerçekleşmiştir. Şirket hisseleri yılbaşından bugüne endekse göre %24 pozitif ayrışsa da sonuçların hisse performansına olumlu yansıyacağı görüşündeyiz.

TACİRLER YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 1Ç19 – 09.05.2019

Ülker – 1Ç19 sonuçlarını 366 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 253.9 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerindedir. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %174 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde %175 arttı. Net satışlar 1,942 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %38 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 1,869 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. Şirketin yurtdışı satışları, yıllık ve ABD doları bazında, %10 artış kaydetti ve net satışlardaki payı %38 oldu. (1Ç18:%34) Şirket, 1Ç19’de 330 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %47 artış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 298 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 102 baz puan artarak %17.0 oldu.

Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 63 baz puan arttı ve %27.7 olarak gerçekleşti. Faaliyet giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 72 baz puan azaldı ve %12.8 olarak gerçekleşti. Pazarlama giderleri, yıllık bazda, %36 arttı. Genel yönetim giderleri ise, yıllık bazda, %11 arttı. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %7 azalarak 1,727 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 1.7 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 0.4 olarak kaydedilmiştir. Net işletme sermayesi ise 1,866 milyon TL (1Ç18: 773 milyon TL ve 4Ç18: 1,622 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %28.8 (1Ç18: %15.6 ve 4Ç18: 27.2%) olarak kaydedildi. En son kapanış fiyatına göre, şirket 6.6 F/K çarpanından ve 8.0 FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir.

 

İŞ YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 4Ç18 – 06.03.2019

Kapanış (TL) : 19.23 – Hedef Fiyat (TL) : 21.93 – Piyasa Deg.(TL) : 6577 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.74 ULKER TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 14.03

Ülker 4Ç18: Güçlü operasyonel performansa rağmen zayıf nakit yaratımı
Ülker 4Ç18’de, piyasa beklentisine paralel %24 artışla, 133mn TL net kar açıkladı. (İŞY: TL115mn TL; Piyasa: 120mn TL). Şirketin serbest nakit akımı ise, tüm sene devam eden trende paralel olarak, artan işletme sermayesi nedeni ile zayıf kalmaya devam etti. Konsolide ciro 4Ç18’de yıllık %33 büyüme ile 1,735 mlyr TL olurken beklentilere paralel gerçekleşti. Türkiye ve uluslararası operasyonların cirosu yıllık bazda, sırası ile %35 ve %55 büyüme kaydetti. 4Ç18 FAVÖK ise yıllık bazda %38 büyüme ile 235m TL olurken beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. (İŞY:245mn TL piyasa:251mn TL).

FAVÖK marjı ise yıllık bazda 0,5 puan iyileşme göstererek, %16,’e ulaştı. FAVÖK büyümesine en önemli katkı karlılığı yüksek yurtdışı operasyonların güçlü büyümesinden gelirken, Türkiye operayonlarının karlılığında artış gösterdi. Olumsuz tarafta ise şirketin nakit yaratım gücü artan işletme sermayesi ihtiyacına bağlı olarak son çeyrekte de zayıf kalmaya devam etti. Son olarak, Ülker 1997’den beri ilk defa temettü ödemeyeceğini açıkladı. Sonuçlara piyasa tepksinin hafif olumsuz olmasını bekliyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 4Ç18 – 06.03.2019

Ülker – 4Ç18 sonuçlarını 133 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 123.1 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerindedir. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %24 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde %40 azaldı. Net satışlar 1,798 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %34 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 1,680 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. Şirket, 4Ç18’de 278 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %38 artış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 251 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 51 baz puan artarak %16.1 oldu.

Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 56 baz puan azaldı ve %23.3 olarak gerçekleşti. Faaliyet giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 96 baz puan azaldı ve %9.6 olarak gerçekleşti. Pazarlama giderleri, yıllık bazda, %24 arttı. Genel yönetim giderleri ise, yıllık bazda, %20 arttı. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %13 azalarak 1,866 milyon TL olarak gerçekleşti. Net işletme sermayesi ise 1,622 milyon TL (4Ç17: 319 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %27.2 (4Ç17: %6.6) olarak kaydedildi. En son kapanış fiyatına göre, şirket 9.4 F/K çarpanından ve 9.4 FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir. Şirket temettü dağıtmama kararı almıştır.

ŞEKER YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 4Ç18 – 06.03.2019

Ülker Bisküvi (ULKER) yılın dördüncü çeyreğinde 133mn TL net kar elde ettiğini duyurdu, geçen yılın aynı döneminde ise 107mn TL net kar elde etmişti. Böylelikle net kar 4Ç18’de, yıllık bazda %24,1 oranında artış göstermiş oldu. Şirket’in net kar rakamı için piyasadaki ortalama net kar beklentisi ise 123mn TL seviyesindeydi. 4Ç18 net kar rakamının da eklenmesiyle şirketin 12A18’de kümüle net kar rakamı, yıllık bazda %76,4 artış göstererek 701mn TL seviyesine ulaşmış oldu (12A17: 397mn TL net kar). Şirket’in operasyonel tarafta; açıklamış olduğu net satış gelirleri ve FAVÖK rakamı da beklentilerin üzerinde gerçekleşmiştir.

Konsolide bazda net satış gelirleri; dördüncü çeyrekte yıllık bazda %33,2’lik yükselişle 1.735mn TL seviyesinde gelirken (4Ç17: 1.3mlr TL) piyasadaki ortalama net satış gelirleri beklentisi 1.68mlr TL idi. Şirket’in açıklamış olduğu FAVÖK rakamı ise 278mn TL olarak gerçekleşirken (4Ç17: 202mn TL), FAVÖK marjı ise 4Ç18’de yıllık bazda 0,6 puan artarak 4Ç17’deki %15,5 seviyesinden %16,1 seviyesine çıkmıştır. Piyasanın ortalama FAVÖK beklentisi ise 251mn TL seviyesindeydi. Şirket’in 2018 yıl sonu itibariyle satış hacmi, yıllık bazda %1,5’lik büyüme yakalamış; çikolata kategorisi %5’lik yıllık 188 bin ton satış hacmi), bisküvi kategorisi (yıllık 313 bin ton satış hacmi) ise %2’lik büyüme kaydetmiştir.

Kek kategorisinde ise (yıllık 53 bin ton satış hacmi) 2018 yılında yıllık bazda %11’lik daralma yaşanmıştır. Şirket’in satış gelirleri dağılımında ise bisküvi kategorisinin payı, 2017 yılındaki %43 seviyesinden 2018 yılında %44’e ulaşmıştır ve bu kategoriden 2018 yılında 2.6mlr TL gelir elde edilmiştir (yıllık bazda %28 satış geliri büyümesi). Çikolata kategorisi, satış gelirleri içerisindeki payını (%47) korumuş; bu kategoriden elde edilen satış gelirleri 2018 yıl sonunda 2.8mlr TL’ye ulaşmıştır (yıllık bazda %25 satış geliri büyümesi). Kek kategorisinden ise 2018 yılında toplamda 489mn TL (yıllık bazda %10 satış geliri büyümesi) satış geliri elde edilmiştir.

VAKIF YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 4Ç18 – 06.03.2019

(=) Ülker Bisküvi (ULKER): 4Ç18 döneminde 123 mn TL’lik Research Turkey konsensüs net kar tahminine paralel 132,7 mn TL net kar açıkladı. Açıklanan 4Ç18 net karı yıllık bazda %24 artışa işaret ederken, bu dönemde yatırım faaliyetleri kaynaklı kaydedilen 579 mn TL’lik kambiyo zararı net kara negatif, 539 mn TL’lik net finansal gelir ise net kara pozitif katkı vermiştir. Yılın son çeyreğinde şirketin cirosu yıllık %33 artarak 1,73 mlr TL’ye yükselmiş ve 1,68 mlr TL’lik Research Turkey konsensüs tahminine paralel gerçekleşmiştir.

FAVÖK ise 251 mn TL’lik Research Turkey konsensüs tahmininin üzerinde 278,5 mn TL’ye ulaşarak yıllık bazda %38 yükseliş kaydetmiştir. FAVÖK marjı ise yıllık bazda yarım puan artarak %16 düzeyine ulaşmıştır. Şirket finansallar ardından yaptığı açıklamada ise kar payı dağıtmama kararı almıştır.

Yorum: Şirketin 4Ç18 finansalları piyasa beklentilerinden önemli bir ayrışmaya işaret etmemekle birlikte, şirket hisseleri yılbaşından bugüne endekse göre %15 pozitif performans sergilemiştir. Şirket hisselerinin beklentiler doğrultusundaki finansallara nötr tepki vermesini bekliyoruz.

AK YATIRIM – Ülker Gıda ULKER Hisse Analiz 4Ç18 – 06.03.2019

Ülker 4Ç18’de beklentilerin üzerinde 133 milyon TL net kar açıkladı (bizim beklentimiz 125 milyon TL, piyasa ortalama beklentisi 123 milyon TL net kar). Net karın beklentilerin üzerinde gelmesinin nedeni, şirketin zayıf TL ile özellikle yurtdışı operasyonlarından elde ettiği yüksek karlılıktan kaynaklanmaktadır. Şirketin 4Ç18 FAVÖK marjı beklenti olan %15’in üzerinde %16.1 oldu ve net kara katkı sağladı. Ciro yıllık bazda %33 artarak 1,735 milyon TL olurken (piyasa ortalama tahmini 1,680 milyon TL), FAVÖK 278 milyon TL oldu (piyasa ortalama beklentisi 251 milyon TL). Brüt marj 4Ç18’de yıllık 0,6 baz puan düşerek %23,3’e gerilerken, FAVÖK marjı yıllık 0,5 baz puan artarak %16.1’e yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen 4Ç18 sonuçlarının hisseyi bugün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Mevcut durumda hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 22.0 TL ile “Nötr” getiri beklentimizi koruyoruz.

 

Tacirler Yatırım – Ülker Hisse Haber Analizi – 21.02.2019

GODİVA HABERİ YORUMU

Medya haberine göre Godiva’nın Japonya, Güney Kore ve Avustralya’daki faaliyetlerinin MBK Partners’a satışı konusunda anlaşma sağlandı ancak satış rakamı paylaşılmadı. Ülker’in Godiva’ya sahip olan Godiva Belgium’da %19 ve G-New’da %12 payları vardır. Godiva’nın Japonya birimi en karlı birim olarak geçiyor ancak finansallarının detayı kamuya açıklanmış bilgi değildir. Bloomberg’de Godiva’nın Japonya birimi için 1.5 milyar dolara yakın bir değer beklenebilir yorumu daha önce yapılmıştı. Eğer bu seviyelerde satış gerçekleşir ve satış sonrası Godiva tarafından temettü dağıtımı yapılırsa Ülker’e 1.5 milyar TL’ye yakın nakit girişi gerçekleşebilir. Bu rakam Ülker’in piyasa değerinin %23’üne denk gelmektedir. Tüm Godiva’nın Ülker’in finansal tablolarında finansal yatırım olarak duran toplam değeri 934 milyon TL’dir. O nedenle sadece Godiva Japonya birimi için bahsedilen 1.5 milyar dolar rakamı iddialı olabilir diye düşünüyoruz. Gerçekleşecek satış fiyatı Ülker hissesi üzerinde de etkili olacaktır.

Yıldız Holding, GODIVA’nın Dört Ülkedeki Haklarını MBK Partners’a Satmak İçin Anlaşmaya Vardı

İş Yatırım – Ülker Hisse Analizi 3Ç18 – 09.11.2018

Kapanış (TL) : 15.35 – Hedef Fiyat (TL) : 24.52 – Piyasa Deg.(TL) : 5250 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.22 ULKER TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 59.71

Güçlü operasyonel performansa rağmen zayıf nakit yaratımı
Ülker 2Ç18’de, piyasa beklentisinin üzerinde yıllık bazda %161 artışla, 222mn TL net kar açıkladı. (İŞY: TL140mn TL; Piyasa: 151mn TL). Beklentimizin üzerinde gelen net karın en önemli nedeni yatırım faaliyetlerinden beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen kur farkı gelirleri oldu. Operasyonel karlılık beklentilerimizin üzerinde gerçekleşe de net kar tarafında görülen sapmayı açıklamaya yeterli değil. Şirketin serbest nakit akımı ise, sene başından beri, özellikle ilişkili taraflardan olan ticari alacaklardaki artış nedeni ile zayıf kalmaya devam etti.

Konsolide ciro 3Ç18’de yıllık %38 büyüme ile 1,463 mlyr TL olurken beklentilere paralel gerçekleşti. Türkiye ve uluslararası operasyonların cirosu yıllık bazda, sırası ile %15 ve %79% büyüme kaydetti. 3Ç18 FAVÖK ise yıllık bazda %45 büyüme ile 235m TL olurken beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşti. (İŞY:206mn TL piyasa:212mn TL). FAVÖK marjı ise yıllık bazda 0,8 puan iyileşme göstererek, çeyreklik bazda tarihsel olarak gördüğü en yüksek seviye olan %16,1’e ulaştı. FAVÖK büyümesine en önemli katkı karlılığı yüksek yurtdışı operasyonların güçlü büyümesinden gelirken, Türkiye operayonlarının karlılığı maliyet baskıları nedeni ile görece zayıf kaldı.

Özellikle zayıf TL ve Sudi Arabistan’da gerçekleştirilen satın alımları takiben yaratılan verimlilik artışı yurtdışı operasyonlarının karlılık artışında etkili oldu. Yurtdışı operasyonların FAVÖK’ü 3Ç18’de yıllık bazda %89 artış ile 118mn TL’ye ulaştı. Olumsuz tarafta ise şirketin nakit yaratım gücü artan işletme sermayesi ihtiyacına bağlı olarak zayıflamaya devam etti. Şirketin 2018 başından beri devam eden nakit yaratma gücündeki zayıflığı oldukça olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

Vakıf Yatırım – Ülker Hisse Analizi 3Ç18 – 09.11.2018

(+) Ülker Bisküvi (ULKER): Şirket, 3Ç18’de beklentilerden daha iyi operasyonel kârlılığın ve operasyonel olmayan gelirlerin desteğiyle piyasa ortalama beklentisinin %47 üzerinde, yıllık bazda yaklaşık %161 artışla 222 mn TL net kâr açıkladı. 3Ç18’de net satış gelirleri piyasa ortalama beklentisine paralel yıllık bazda %37,7 artışla 1,5 mlr TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK’ü piyasa ortalama beklentisinin %11 üzerinde, yıllık bazda %45 artışla 235 mn TL oldu. Böylece FAVÖK marjı piyasa ortalama beklentisinin 1,1 yp üzerinde yıllık bazda 0,8 yp iyileşerek %16,1 seviyesinde gerçekleşti.

Operasyonel olmayan tarafta ise, net kambiyo zararı 3Ç17’deki 101 mn TL’den 3Ç18’de 1,1 mlr TL’ye yükselerek net kârı baskılarken, yatırım faaliyetlerinden kaydettiği 1,3 mlr TL’lik net gelir (3Ç17: 142 mn TL) net kârı destekledi. Şirketin 2Ç18 sonu itibariyle 1,7 mlr TL olan net borç pozisyonu 3Ç18 sonu itibariyle 2,1 mlr TL’ye, net borç/FAVÖK’ü de 2,23x’den 2,55x’e yükseldi. Yorum: Şirket hisselerinin BIST100 endeksine göre son 1 ve 3 ayda sırasıyla yaklaşık %3 ve %9,6 oranında negatif ayrışmasını da göz önünde bulundurarak 3Ç18 sonuçlarının hisse fiyatına olumlu yansıyacağını tahmin ediyoruz.

Tacirler Yatırım – Ülker Hisse Analizi 3Ç18 – 09.11.2018

Ülker Bisküvi – 3Ç18 sonuçlarını 222 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 151 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerindedir. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %161 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde %8 azaldı. Net satışlar 1463,2 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %38 yükseldi. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 1413,4 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. Şirket, 3Ç18’de 235,4 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %38 yükseldi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 212,1 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 8 baz puan artarak %16 oldu.

Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 147 baz puan yükseldi ve %28 olarak gerçekleşti. Faaliyet giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 120 baz puan yükseldi ve %15 olarak gerçekleşti. Pazarlama giderleri, yıllık bazda, %62 yükseldi. Genel yönetim giderleri ise, yıllık bazda, %19 yükseldi. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %25 yükselerek 2137,8 milyon TL olarak gerçekleşti. Net işletme sermayesi ise 1668,8 milyon TL (3Ç17: 709,4 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %30 (3Ç17: %15) olarak kaydedildi. En son kapanış fiyatına göre, şirket 08 F/K çarpanından ve 09 FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir.

Oyak Yatırım – Ülker Hisse Analizi 3Ç18 – 09.11.2018

Ülker Bisküvi’nin 3Ç18 sonuçlarına göre satışlar, FAVÖK, net kar piyasa beklentilerini sırasıyla %4, %11 ve %47 oranlarında aşmıştır. %20 ciro büyümesi kaydeden Türkiye’nin yanısıra göreceli yüksek marjlı yurtdışı operasyonlarındaki %78’luk ciro ve marj artışı konsolide finansalları olumlu etkilemiştir. Operasyonel olarak güçlü olan sonuçların yanısıra hedging katkısıyla net kar desteklenmiştir . Hafif pozitif. Telekonferansı bugün TSİ 16:30’dadır.

Ak Yatırım – Ülker Hisse Analizi 3Ç18 – 09.11.2018

Ülker 3Ç18’de beklentilerin üzerinde 222 milyon TL net kar açıkladı (bizim beklentimiz 165 milyon TL, piyasa ortalama beklentisi 151 milyon TL net kar). Net karın beklentilerin üzerinde gelmesinin nedeni, şirketin zayıf TL ile özellikle yurtdışı operasyonlarından elde ettiği yüksek karlılıktan kaynaklanmaktadır. Şirketin 3Ç18 FAVÖK marjı beklenti olan %15’in üzerinde %16,1 oldu ve net kara katkı sağladı. Ciro yıllık bazda %38 artarak 1,463 milyon TL olurken (piyasa ortalama tahmini 1,413 milyon TL), FAVÖK 235 milyon TL oldu (piyasa ortalama beklentisi 212 milyon TL). Brüt marj 3Ç18’de yıllık 1,5 baz puan artarak %28,1’e çıkarken, FAVÖK marjı yıllık 0,8 baz puan artarak %16,1’e yükseldi. Beklentilerin üzerinde gelen 3Ç18 sonuçlarının hisseyi bugün olumlu etkilemesini bekliyoruz. Mevcut durumda hisse için 12 aylık hedef fiyatımız 20,0 TL ile “Nötr” getiri beklentimizi koruyoruz.

Ziraat Yatırım – Ülker Hisse Analizi 3Ç18 – 09.11.2018

Ülker Bisküvi (ULKER, Pozitif): Şirket’in 3Ç2018’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %161,4 oranında artarak 221,9mn TL’ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi şirketin 151mn TL kar açıklaması yönündeydi. Ülker Bisküvi’nin satış gelirleri 3. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %37,7 oranında artarak 1.463mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %35 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %45,3 oranında artarak 410,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 1,5 puan artışla %28,1’i göstermiştir. Ülker Bisküvi’nin operasyonel giderleri aynı dönemde %50,1 oranında artmış ve 213,9mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 26,1mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı %60,7 artışla 222,8mn TL olmuştur. Faaliyet karı marjı 2,2 puan artışla %15,2’yi göstermiştir. FAVÖK 3Ç18’de geçen sene aynı periyoda göre %38,2 artarak 235,4mn TL’ye yükselmiştir. FAVÖK marjı bir önceki döneme oranla 0,1 puan artarak %16,1 olarak gerçekleşmiştir. Yatırım faaliyetlerinden, 1.320mn TL gelir kaydeden şirketin finansman öncesi karı 1.543mn TL olmuştur. Finansman tarafında 1.223mn TL’lik gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net kar 315,4mn TL seviyesinde gerçekleşirken, net dönem karı da 257,9mn TL olmuştur. Ana ortaklığın payına düşen net dönem karı ise 221,9mn TL’dir. Net kat marjı 7,2 puan yükselişle %15,2 olmuştur. Şirketin 9 aylık ana ortaklık net dönem karı %95,7’lik artış ile 568,1mn TL’ye ulaşmıştır.