Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Global Yatırı...

Global Yatırım Holding GLYHO Hisse Analiz ve Yorumları

Global Yatırım Holding GLYHO hisse senedi ile ilgili tüm güncel analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların GLYHO ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

TACİRLER YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 2Ç19 – 20.08.2019

Global Yatırım Holding – 2Ç19 sonuçlarını 17.5 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 5.6 milyon TL net kar açıklamıştı. Net satışlar 365 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %26 büyüdü. Şirket, 2Ç19’de 131 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %16 büyüme gösterdi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 302 baz puan azalarak %35.9 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %10 artarak 3,501 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 7.5 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 2.1 olarak kaydedilmiştir.

 

VAKIF YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Yorum – 08.07.2019

(+) Global Yatırım Holding (GLYHO): Şirketin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (GPH), kruvaziyer iş kolunda ortaya çıkan fırsatlar ışığında, Goldman Sachs International ile Grubun stratejik değerlendirmesinin yapıldığını, bu stratejik değerlendirmenin, belirli varlıkların satışı ve stratejik yatırım ve ortaklıkları içerdiğini belirtti. Söz konusu stratejik değerlendirme süreci henüz erken bir aşamada olsa da, GPH belli varlıkları için birtakım ön teklifleri aldığını, bu tekliflerin şu anda değerlendirildiğini ve nihai sonuç ile ilgili olarak herhangi bir kesinlik olmadığını bildirdi.

 

ZİRAAT YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 1Ç19- 13.05.2019

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Holding’in 1Ç2019’daki ana ortaklık net dönem zararı 82,4mn TL olmuştur. Geçen sene aynı dönemdeki ana ortaklık net dönem zararı 56,6mn TL idi. Holding’in satış gelirleri ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %67,8 oranında artarak 246,7mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %59,1 oranında artış kaydetmiştir. 12,6mn TL’lik finans sektörü brüt karı ile birlikte toplam brüt kar 1Ç2018’deki 27mn TL’den 1Ç2019’da 50,6mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler %24,8 oranında artarak 68,3mn TL’ye yükselirken, 8mn TL’lik diğer faaliyet gideri sonrası Holding 25,7mn TL net faaliyet zararı kaydetmiştir. Diğer taraftan iştiraklerden gelirler 3,7mn TL’den 8,3mn TL’ye yükselirken, 103,9mn TL’lik finansman gideri sonrasında vergi öncesi net zarar 120,9mn TL seviyesinde gerçekleşirken, ana ortaklık payına düşen net dönem zararı ise 82,4mn TL olarak gerçekleşmiştir.

 

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Yorum – 14.03.2019

Mehmet Kutman 12 Mart’ta BİST’te 563.750 adet Global Yatırım Holding hissesi satın aldı. İşlemin ardından Mehmet Kutman’ın şirketteki hissesi %24.33’ten %24.51’e yükseldi. Nötr.

ZİRAAT YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 4Ç18- 12.03.2019

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Holding 4Ç2018’de 3,7mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding 170mn TL net dönem zararı kaydetmişti. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı döneminde göre %67 oranında artan Holding’in brüt karı ise %73,7 oranında artarak 128,7mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderler de bu çeyrekte %14,8 oranında azalarak karlılığa olumlu katkı sağlarken, diğer faaliyetlerden 40,7mn TL gelir kaydedilmiştir. Finansman tarafında 50,9mn TL gider kaydedilirken, dönem karı 25,9mn TL olurken, kontrol gücü olmayan paylar düşen net dönem karı 29,5mn TL olmuş ve holding 3,7mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Son çeyrek zarar rakamı ile birlikte Holding’in 2018 yılı ana ortaklık net dönem zararı 89,9mn TL olarak gerçekleşmiştir. 2017 yılında Holding 329,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.   

 

Global Ports Holding, Dünyanın En Büyük Kruvaziyer Limanı İhalesini Kazandı – 25.02.2019

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding ile ortakları, Bahamalar’da Nassau Kruvaziyer Limanı’nın İşletme İhalesi’nde birinci oldu. İmtiyaz sözleşmesi görüşmelerinin yılın ikinci yarısında tamamlanarak, işletmenin aynı dönemde başlaması bekleniyor. İhale sonucu Bahamalar Turizm ve Havacılık Bakanı Dionisio James D’Aguilar’ın düzenlediği, Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın katıldığı basın toplantısı ile açıklandı. Bahamalar ekonomisinin yapı taşları arasında yer alan Nassau Kruvaziyer Limanı, yaklaşık 400 bin nüfuslu ülkede 2018’de 3,7 milyon yolcuya hizmet verdi. Nassau Kruvaziyer Limanı’nın portföye eklenmesi ile Global Ports Holding’in hizmet verdiği yolcu sayısı 12 milyona çıkacak. Böylelikle yolcu sayısında yaklaşık yüzde 50 artış sağlanacak. Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Global Yatırım, Global Ports’un Antigua ve Barbuda hükümeti ile münhasıran imtiyaz sözleşmesi imzalanması hakkında açıklama yaptı – 01.02.2019

09.11.2018 tarihli Özel Durum Açıklamamız ile Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”)’nin Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubunda bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda’da yer alan kruvaziyer liman operasyonlarına ilişkin uzun süreli işletme (imtiyaz) hakkının elde edilmesine yönelik görüşmelerde bulunmak amacıyla, Antigua ve Barbuda hükümeti ile bir İyi Niyet Anlaşması imzaladığını kamuya duyurmuştuk.

Dolaylı bağlı ortaklığımız GPH, söz konusu İyi Niyet Anlaşması hükümleri üzerinde her iki tarafın da mutabık kalarak Antigua ve Barbuda Hükümeti ile Antigua’daki kruvaziyer liman operasyonlarının 30 yıl süreyle işletilmesine yönelik olarak münhasıran imtiyaz sözleşmesi imzaladıklarını şirketimize bildirmiştir. Sözleşme ayrıca, proje alanında yer alan birtakım ticari alanları da kapsamaktadır.

İmtiyaz sözleşmesi uyarınca, GPH kruvaziyer liman işletmeciliği konusundaki uluslararası deneyimini ve işletme modelini de kullanarak Antigua’daki kruvaziyer liman operasyonlarını işletecektir. Halihazırda devam eden ve Oasis sınıfı büyük gemilerin yanaşmasına imkan verecek yeni rıhtım inşaatını da finanse edecek olan GPH ayrıca; mevcut ticari alanların yenilenmesi ve amaca uygun yeni ticari alanların dizaynı ve yapımı gibi iyileştirmeye yönelik yatırımlar yapmayı da planlamaktadır.

İmtiyaz hakkının kullanılmaya başlanması, Grubun uygun finansman temin etmesi de dahil olmak üzere birtakım nihai koşulların sağlanmasına bağlıdır. GPH, yerel ve uluslararası bankalarla uzun vadeli finansman için ileri safhalarda görüşmeler yürütmektedir. Zamanlamaya ve nihai koşulların sağlanacağına yönelik kesin bir hükümde bulunmak mümkün olmamakla birlikte, finansal kapanışın ve imtiyaz haklarının kullanılmaya başlanmasının 2019’un ilk yarısında gerçekleşmesi beklenmektedir. Konuya ilişkin gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edecektir.

 

Global Yatırım Holding, Global Ports Holding Şirketindeki Hisselerin Kısmi Satışı ile İlgili Açıklama Yaptı – 29.11.2018

Şirketimizin Yönetim Kurulu; yüzde yüz bağlı ortaklığımız Global Ports Holding B.V.’nin (“Satan Ortak”) Londra Borsası’nda işlem gören GPH PLC’de sahip olduğu asgari 2 milyon adet hissesini (“Tahsisli Hisse”), hisse başına 4,35 İngiliz Sterlini fiyattan olmak üzere, hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle (accelerated bookbuild placing) kurumsal yatırımcılara satışının (“Tahsisli Satış”) değerlendirilmesine karar vermiştir. Tahsisli Hisse, GPH PLC’nin ihraç edilmiş sermayesinin yaklaşık %3’ünü temsil etmektedir.

Tahsisli Satış, Müşterek Talep Toplayanlar ve Global Koordinatörler (“Joint Global Coordinators”) olarak Barclays Bank PLC, Citigroup Global Markets Limited ve Shore Capital Stockbrokers Limited tarafından yönetilecektir.

Tahsisli Satış tamamlandığında satış gelirleri Şirketimize intikal ettirilecek ve başlıca şu amaçlarla kullanılacaktır; Şirket’in ve bağlı ortaklıklarının halihazırdaki TL ve sair nakdi borçlarının geri ödenmesi, Şirket’in bağlı ortaklıklarının sermayelerine katılımı ve Şirket’in işletme masraf ve giderlerinin karşılanması.

 

ZİRAAT YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 2Ç18- 17.08.2018

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Holding 2Ç2018’de 5,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamış ve bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 81mn TL’lik ana ortaklık net dönem zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Brüt karı %77,1 oranında artarak 99,4mn TL’ye ulaşan Şirket diğer faaliyetlerden 2Ç2017’de kaydedilen 62,8mn TL gidere karşın 2Ç2018’de 15,2mn TL gelir kaydetmiş ve buna bağlı olarak da faaliyet karı 53,4mn TL olarak gerçekleşmiştir. Diğer taraftan finansman giderleri 40mn TL’den 50,6mn TL’ye yükselmiş ve karın daha yüksek çıkmasını engellemiştir. İkinci çeyrek kar rakamına karşın, ilk çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle Holding Ocak-Haziran döneminde 51mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde ana ortaklık net dönem zararı 137,8mn TL idi.

 

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Yorum – 12.07.2018

GLHYO’nun Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ kararına yaptığı itiraz reddedildi. 2008 yılında gerçekleştirilen Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş. özelleştirme ihalesi çerçevesinde Şirketin de dahil olduğu Ortak Girişim Grubu tarafından Danıştay 13. Dairesi nezdinde açılan “Ankara Büyükşehir Belediyesi Encümeninin Ortak Girişim Grubu tarafından verilen Teminat Mektubunun Belediye lehine irat kaydedilmesine ilişkin kararının iptali” davasının reddine dair karara yönelik yaptığımız karar düzeltme başvurusunun Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından reddedildiğini, kararın dava vekillerimize tebliğ edildiğini ve böylece idari yargıda devam eden yargılamanın sona erdiğini bildirildi. Diğer yandan Şirketin de dahil olduğu Ortak Girişim Grubu tarafından verilen 50 milyon ABD Doları tutarındaki Teminat Mektubunun Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından nakde çevrilmesinin önlenmesi amacıyla Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde devam eden davada mahkemenin davanın reddine ve ihtiyati tedbirin kaldırılmasına karar verdiğini, Şirketin de Teminat Mektubu tutarını 01.03.2013 tarihinde Belediye’ye ödediğini, temyiz mercii olan Yargıtay’ın temyiz gerekçelerini kabul ederek Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin kararını Grubumuz lehine esastan bozduğunu ve Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin temyiz gerekçeleri ve Yargıtay’ın bozma kararı uyarınca davayı yeniden göreceğini önceki özel durum açıklamamızda duyurulmuştu. Ankara 4. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin yapılan son duruşmasında dosyanın mahkeme tarafından seçilecek üç kişilik yeni bilirkişi heyetine tevdiine karar verilmiştir.

 

 

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Yorum – 07.06.2018

GLYHO: Medyada yer alan habere göre Global Yatırım Holding, Londra merkezli Centricus Asset Management ve Çinli bir yatırımcının yer aldığı ortak girişim grubu İstanbul üçüncü köprü hisse alımı için Haziran sonuna kadar Astaldi’ye bağlayıcı teklif sunmayı planlıyor. Köprüde yüzde 33’lük Astaldi hissesinin yanı sıra geri kalan hisseler IC Yatırım Holding AŞ’de bulunuyor. Gelişmeyi şu aşamada nötr olarak değerlendiriyoruz.

VAKIF YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Yorum – 07.06.2018

(=) Global Yatırım Holding (GLYHO): Medyada yer alan habere göre, Global Yatırım Holding, Londra merkezli Centricus Asset Management ve Çinli bir yatırımcının yer aldığı ortak girişim grubunun, İstanbul üçüncü köprü hisse alımı için due dilligence sürecini sürdürürken Haziran sonuna kadar Astaldi’ye bağlayıcı teklif sunacağı belirtildi. Haberde, ortak girişim grubunun, İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü işletmesini 1,3-1,4 mlr $ seviyesinde, köprüdeki %33’lük Astaldi hissesini de en fazla 467 mn $ seviyesinde değerlediğini belirtildi. Haberde ayrıca, Astaldi, Centricus ve Global’in konuya ilişkin yorum yapmadığı ifade edildi.

Global Yatırım Holding Dreamlines GmbH ile İş Ortaklığı Hakkında Açıklama Yaptı – 07.06.2018

Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (GPH); 12 ülkede faaliyet gösteren ve kruvaziyer turizmine yönelik bir online seyahat acentası olan Dreamlines GmbH (Dreamlines) ile münhasır bir iş ortaklığı oluştururken, aynı zamanda bu şirkete yatırım yapma kararı da almıştır.

GPH, 12 ay içinde Dreamlines’ın 13 milyon Euro’ya kadar hisse senedine dönüştürülebilir tahvilini satın alacaktır. GPH’in hisse senedine dönüştürme opsiyonunu kullanması halinde, Dreamlines sermayesindeki hisse oranının tek haneli rakamların orta seviyesinde gerçekleşmesi öngörülmektedir.

 

Global Yatırım Holding, Okullu Gıda A.Ş ile olan Hisse Alım Sözleşmesi’nin Alıcılar tarafından bozulması üzerine ihtarname ile birlikte bir açıklama yayınladı – 23.05.2018

İlgili Şirket: PEGYO, Pera GYO

Şirketimiz tarafından 14.03.2018, 02.05.2018 ve 21.05.2018 tarihlerinde yapılan Özel Durum Açıklamalarında, Şirketimiz ile Cem Okullu ve Cengiz Okullu (“Alıcılar”) arasında Şirketimizin başta %100 bağlı ortaklığı olan Ardus Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’nin (“Ardus”) hisseleri olmak üzere Grubumuzun gayrimenkul yatırımlarının (Ardus’un doğrudan maliki olduğu Denizli’deki gayrimenkuller, Ardus’un maliki olduğu Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ve Global Ticari Emlak Yatırımları A.Ş. hisseleri, Holding ve Pera’nın KKTC’deki müşterek gayrimenkul yatırımı) Alıcılar’a satışına ilişkin bir sözleşme imzalandığını, imzalanan sözleşmede düzenlenen Ön Şartların tamamlandığını ve devir işlemlerinin 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılmasının planlandığını duyurmuş, Ön Şartların tamamlandığını Alıcılara da bildirmiştik.

Alıcılar tarafından Şirketimize yapılan bildirim ile Sözleşme’nin imza tarihinden bugüne kadar döviz kurlarında yaşanan %11,4 oranındaki artış ve çok kısa süre zarfında oluşan öngörülmesi mümkün olmayan ekonomik gelişmeler nedeniyle kendileri tarafından Sözleşme’ye konu İşlem’e devam edilmeyeceği Şirketimize bildirilmiştir.

Alıcılar ile Şirketimiz arasından imzalanan Sözleşme’nin 15.2 maddesinde düzenlendiği üzere, Sözleşme’nin i) Ön Şartların yerine getirilmemiş olması, ii) Satıcı’nın esaslı nitelikli bir ihlali olması; veya iii) Alıcı’nın esaslı nitelikli bir ihlali olması halleri dışında herhangi bir nedenle feshedilemeyeceği veya Sözleşme’den dönülemeyeceği düzenlemeleri dikkate alındığında; somut olayda bu hallerden hiçbirinin gerçekleşmemiş olması ve Alıcılar’ın Sözleşme’den hukuka aykırı olarak dönmüş olmaları sebebiyle Alıcılar tarafından yapılan Sözleşme’den dönme bildirimini kabul etmediğimizi, Alıcıların Grubumuzun maruz kaldığı tüm zararları Şirketimize tazmin etmek zorunda olduğunu, Sözleşme’den haksız şekilde dönmeleri nedeniyle doğmuş ve doğacak tüm zararlar nedeniyle Alıcılara karşı olan tüm talep ve dava haklarımızı saklı tuttuğumuzu bir örneği ekte yeralan İhtarname ile Alıcılara bildirdiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Ayrıca Sözleşme’nin imzalanmasından Alıcılar tarafından feshine kadarki dönemde Alıcıların ve ilişkili kişilerinin halka açık Global Yatırım Holding A.Ş. ve Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hisselerinde işlem yapmış olma ihtimallerine binaen bu konunun araştırılması için Sermaye Piyasası Kurulu’na ihbar ve şikayette bulunacağımızı da kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Ön Şartlar’ın tamamlandığına dair bildirimimiz, Alıcıların Sözleşme’den dönme beyanları ve Alıcılara gönderdiğimiz İhtarname’nin suretlerini ekte kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Global Yatırım Holding Havana Kruvaziyer Limanını İşletecek

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Yorum – 20.03.2018

Global Ports Hırvatistan’daki Zadar limanının işletim hakları için ihaleye katıldı. Global Yatırım Holding’in (GLYHO) iştiraki Global Ports Holding PLC, Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısında bulunan Zadar limanının 20 yıllık işletme hakkını almak için ihaleye katıldığını ve imtiyaz sözleşmesi görüşmelerine davet edildiğini açıkladı. Zadar Limanı Hırvatistan’ın kruvaziyer turizmi açısından en önemli limanı olarak gösteriliyor. Şirketin büyüme stratejisini destekleyen gelişmenin hisse değeri üzerinde olumlu etkisi olabilir.

Global Yatırım Holding Zadar Gazenica Liman İhalesi Hakkında Açıklama Yaptı – 19.03.2018

Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc (“GPH”), Zadar Gazenica Liman İhalesine katıldığını (“İhale”) ve İhale Makamı olan Zadar Liman Başkanlığı’nın (“İhale Makamı”) GPH’yi Zadar Gazenica Limanı’nın 20 yıl süreyle işletilmesine yönelik olarak imtiyaz sözleşmesi görüşmelerine davet ettiğini Şirketimize bildirmiştir. İhalenin kapsamı kruvaziyer liman ve terminal hizmetleri, uluslararası feribot terminali, Ro-Ro hizmetleri, araç ve yolcu hizmetlerinden oluşmaktadır.

Zadar, Adriyatik Denizi’nde yer alan Hırvatistan’da tarihi bir kent olup Zadar kruvaziyer limanı azami 13 metre derinlik ve toplam 1170 metre rıhtım uzunluğu ile büyük kruvaziyer gemilerinin dahi yanaşabileceği altyapıda bir limandır. Limanda ayrıca 2400 metrekarelik kiralanabilir ticari alan da mevcuttur.

İmtiyaz sözleşmesinin imzalanması her iki tarafın da sözleşme hükümleri üzerinde mutabık kalmasına bağlı olup konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.

SPK’dan Global Yatırım Holding A.Ş.’ye İdari Para Cezası – 15.03.2018

15.03.2018 tarihli SPK bülteninin idari para cezaları kısmında Global Yatırım Holding A.Ş.’ye idari para cezası verildiği duyuruldu. Bültende yer alan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Global Yatırım Holding Pera Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (PEGYO) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda, “VI-104.1 Piyasa Bozucu Eylemler Tebliği’nin 4 üncü maddesinin üçüncü fıkrası” gereği 24.672 TL tutarında idari para cezasının uygulanmasına karar verildiği bildirildi.

İdari para cezasının verilmesinin nedeni: “Mali tabloların kamuya duyurulmasına ilişkin işlem yapılamaz dönemde içsel veya sürekli bilgi sahiplerince işlem gerçekleştirilmesi.” olarak ilgili açıklama tablosunda yer aldı.

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz – 15.03.2018

Global Yatırım Holding (GLYHO), %100 iştiraki olan Ardus Gayrimenkul Yatırım şirketini 298 mln TL fiyatla sattığını açıkladı. Satılan gayrimenkul portföyü içerisinde GLYHO’nun Karaköy’deki tarihi Genel Müdürlük Binası ve Bilecik’teki 29,500 metrekarelik arsanın dahil olmadığı belirtildi. Satışın Global Yatırım Holding’e 44.3 mln $ nakit girişi sağlayacağı ve brüt borcu 38.1 mln $ seviyesine düşüreceği, bunun yanısıra gelirlerin biyokütle-bazlı enerji üretimi faaliyetlerini geliştirmek için kullanılacağı şirket tarafından belirtildi. Satışın Nisan ayında tamamlanması bekleniyor. GLYHO hissesi üzerinde haberin olumlu etkisi olabilir.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz – 15.03.2018

GLYHO: Global Yatırım Holding, bağlı ortaklığı Ardus Gayrimenkul Yatırımları hisseleri olmak üzere bazı taşınmazları (Karaköy’deki Genel Müdürlük binası ve Bilecik’teki 29.500 metrekare arsa) hariç Ardus Grubu gayrimenkul yatırımlarının satışı için sözleşme imzaladı. Toplam şirket değeri 298mn TL olarak belirlendi. Söz konusu işlem ile 44.3mn dolar nakit şirkete girecek ve 38.1mn dolar borçlarda azalma sağlanacak. Hisse devir işleminin 30 Nisan 2018 tarihine kadar tamamlanması planlanıyor. İşlem şirketin daha önce açıkladığı gayrimenkul işinden çıkarak liman, enerji ve portföy yönetimi işine odaklanma stratejisiyle uyumlu görünüyor. Şirketin 2017 sonu itibari ile 1,413mn TL konsolide, 89mn TL de solo net borç pozisyonu bulunmaktaydı.

Global Yatırım Cem Okullu ve Cengiz Okullu arasında imzalanan Alım Satım Sözleşmes ile İlgili Açıklamada Bulundu – 14.03.2018

Şirketimiz ile Cem Okullu ve Cengiz Okullu (“Alıcılar”) arasında Şirketimizin başta %100 bağlı ortaklığı olan Ardus Gayrimenkul Yatırımları A.Ş.’nin hisseleri olmak üzere (“Ardus”) Grubumuzun gayrimenkul yatırımlarının aşağıda ayrıca belirtilmiş olan Devre Konu Edilmeyen Taşınmazlar hariç tamamının alım ve satımına ilişkin sözleşme (“Sözleşme”) imzalanmıştır.

Konuya ilişkin olarak;

1.Sözleşme Rekabet Kurumu izni ve Sözleşme’de yer alan sair “Ön Şartlar”a bağlıdır.

2.Sözleşme’ye konu şirketlere ait toplam Enterprise Value (EV-Şirket Değeri-) 298.038.000,-Türk Lirası olarak belirlenmiş olup İlk Satın Alma Bedeli toplam 79.000.000,-Türk Lirası ve 23.000.000,-ABD Doları olarak kararlaştırılmıştır. İşbu bedel, Kapanış Günü’nde Şirket’in net borç durumu ve döviz kuruna göre fiyat ayarlamasına tabi tutularak ayrıca kesinleştirilecektir. Söz konusu tutarın 10.300.000,-ABD Doları ve (artı) kapanış düzeltmeleri tutarındaki kısmı, hisse devrinin tamamlandığı gün peşin olarak ödenecektir. Bakiye tutar ise Kapanış Günü döviz kuru üzerinden ABD Dolarına dönüştürülmek suretiyle vadeli olarak tahsil edilecek olup işbu bakiye tutar için teminat alınacaktır. Söz konusu işlem ile 44.300.000 ABD Doları tutarında bir nakdin Şirketimize girecek olmasının yanında, Grubumuzun 38.100.000 ABD Doları tutarında da borcunun azalması sağlanacaktır. Ardus’un ve Ardus Grup Şirketleri’nin banka kredi borcu ve finansal kiralama borçları da Alıcılar’a devredilecek olup bu krediler için Şirketimiz tarafından verilmiş olan tüm kefaletler Kapanış Günü kaldırılacaktır.

3.Ardus’un hisselerinin devri ile birlikte Ardus’un sahibi olduğu tüm gayrimenkuller ve Ardus Grup Şirketleri’nin şirket hisseleri aşağıdaki sayılanlar hariç olmak üzere Alıcılar’a devredilmiş olacaktır.

Devre Konu Edilmeyen Taşınmazlar:

(i)İstanbul ili, Beyoğlu ilçesi, Rıhtım Caddesi, N 51 Karaköy, 121 pafta, 77 ada, 61 parselde yer alan, Satıcı tarafından genel müdürlük merkezi olarak kullanılan, 943 m2 yüz ölçümlü “dükkanları olan kargir (Hüdavendigar hanı)” niteliğindeki gayrimenkulü; ve

(ii)Bilecik ili, Bozüyük ilçesi, Poyra köyü, Arapdamı mevkii İ24A14D pafta, 277 parselde yer alan 29.500 m2 yüzölçümlü tarla niteliğindeki gayrimenkulü olarak belirlenmiş olup

söz konusu taşınmazlar devre konu edilmeyen taşınmazlar ve malvarlıkları olarak satış kapsamının dışında tutulmuştur. Devre konu edilmeyen taşınmazlar ve malvarlıklarına ilişkin olarak, işbu devre konu edilmeyen taşınmazlar ve malvarlıkları, hukuksal ve vergisel olarak yapılacak inceleme akabinde Şirketimizce belirlenecek en uygun yöntem ile Şirketimiz bünyesinde doğrudan veya dolaylı olarak tutulmaya devam edilecektir.

4.Ön Şartlar’ın tamamlanmasını takiben Şirketimiz ile Alıcılar arasındaki hisse devir işleminin 30 Nisan 2018 tarihe kadar tamamlanması planlanmaktadır.

Gelişmeler hakkında ilerleyen günlerde kamuoyuna bilgi verilmeye devam edilecektir.

 

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 4Ç17- 13.03.2018

Global Yatırım Holding’de marjlar düşerken 4. çeyrekte net zarar 170 mln TL oldu. Global Yatırım Holding 4Ç17’de 170 mln net zarar açıkladı. Şirketin FAVÖK marjı 4. çeyrekte geçtiğimiz yılın aynı çeyreğine göre 10 puan gerileyerek %9.7 seviyesine geldi. Satışlar yıllık bazda %27 büyürken, 18 mln TL olan FAVÖK yıllık bazda %37 küçülmüş oldu. Bütün yıla baktığımızda FAVÖK’ün tamamına yakını Şirket’in liman aktivitelerinden geldi. Oldukça yüksek 170 mln TL net zarar ise şirketin Başkent Doğalgaz davasına ilişkin ayırdığı 63 mln TL karşılık, aktifleştirilmeyen 44 mln TL proje giderleri, ve HES lisans bedeli’ndeki düşüşün katkısı olan 51 mln TL maddi duran varlık değer düşüklüğü giderinin etkisi var. Açıklanan negatif kar rakamı açılışta hissenin piyasa değeri üzerinde olumsuz etki yapabilir.

 

Global Yatırım, Global Ports Holding Plc 2017 Sene Sonu Kar Payı ve Finansal Sonuçları Hakkında Açıklama Yaptı – 12.03.2018

Hisseleri Londra Borsası’nda işlem gören, Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc Yönetim Kurulu, ilki 29 Eylül 2017 tarihinde dağıtılan ara dönem karpayı ile birlikte 2017 yılına ilişkin olarak toplam 35 milyon ABD doları karpayı dağıtma kararı almıştır.

Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc, diğer taraftan, 01.01.2017 – 31.12.2017 dönemine ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıklamıştır. 2017 sonuçlarına ilişkin olarak özet bilgiler şu şekildedir:

Şirketin finansal performansı yılın ikinci yarısında önemli bir iyileşme kaydetmiş olup; yılın son çeyreğinde ABD doları bazında ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla gelirler %15.8, kruvaziyer ve ticari segment’lere ilişkin FAVÖK (Faiz ve Vergi Öncesi Kar) ise %1.5 artış kaydetmiştir. 2017 yılında kruvaziyer ve ticari segmentlere ilişkin FAVÖK 80.5 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşmiştir.

Şirketin faaliyet karı 10.9 milyon ABD Doları olarak, 2016 yılına kıyasla daha düşük bir seviyede gerçekleşmiştir. Bunun sebebi ise, 2017 yılında Londra Borsası’nda gerçekleşen halka arza ilişkin giderler ile liman işletme haklarından kaynaklanan ve nakit çıkış yaratmayan amortisman giderlerinin daha yüksek seviyede gerçekleşmiş olmasından kaynaklanmıştır.

Konsolide FAVÖK bir önceki yıla kıyasla yatay seyrederken, konsolide EBITDA marjı, Türk kruvaziyer limanlarındaki jeopolitik tedirginliğe rağmen %64.7 ile güçlü seviyesini korumuştur

Toplam yolcu sayısı 2017 yılında %15.2 seviyesinde güçlü bir artış göstermiştir. Jeopolitik tedirginlikten dolayı, karlılığı yüksek Türk limanların konsolide rakamlara katkısı sınırlı olmuş ve kruvaziyer gelirleri ABD Doları bazında %6.3 gerilemiştir. Ancak, Türk limanları hariç tutulduğunda ABD Doları bazında kruvaziyer gelirleri %9.9, kruvaziyer segmentin FAVÖK’ü ise %6.3 artış kaydetmiştir.

2017 yılında Şirketin ticari segmenti çok güçlü bir performans sergilemiş; kargo hacimleri %16’nın üzerinde büyüme kaydederken, ticari segmente ilişkin FAVÖK ABD Doları bazında %9.7 artış göstermiştir.

Global Yatırım Holding, hisse geri alım programı açıkladı – 01.03.2018

Global Yatırım Holding, azami fon tutarı 150 milyon TL olmak üzere, hisse geri alım programı açıkladı. Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Başta küçük hissedarlar olmak üzere tüm paydaşların menfaatlerinin korunmasını amaçladık” dedi.

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun 21.07.2016 ve 25.07.2016 tarihli duyurularına uygun olarak, hisse geri alım programı açıkladı. Azami fon tutarı 150 milyon TL (yaklaşık 40 milyon dolar) olmak üzere planlanan program, Global Yatırım Holding yatırımcıları için hisse başına 0.51 TL (yaklaşık 0.13 USD) tutarında temettü eşdeğeri bir gelire işaret ediyor. Söz konusu hisse geri alım programı tamamlandığında, geçmiş yıllardaki hisse geri alımları da dahil edildiğinde yatırımcılara yaklaşık 234 milyon TL getiri sağlanmış olacak.

Hisse geri alımına ilişkin Yönetim Kurulu Kararı, ‘Özel Durum Açıklaması’yla da kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Piyasalardaki olağandışı gelişmelerin etkisinin asgariye indirilmesi, borsada şirketimiz paylarında sağlıklı fiyat oluşumuna uygun bir ortamın sağlanmasına katkıda bulunulması ve sonuç olarak başta küçük hissedarlarımız olmak üzere tüm paydaşlarımızın menfaatlerinin korunması amacıyla, Şirketimizin kendi paylarını (GLYHO) borsadan geri alabilmesine, geri alıma konu azami fon tutarının ise 150.000.000,-TL olarak belirlenmesine karar vermiştir”

“Hisse fiyatının istikrarını sağlamak hedeflendi”

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Söz konusu hisse geri alım programı kararı, bir yandan hisse fiyatının istikrarını sağlamak, öte yandan şirketimizin piyasa değeri ile dayanak varlıklarının değeri arasındaki arayı kapatmak amacı ile alındı. Başta küçük hissedarlar olmak üzere tüm paydaşların menfaatlerinin korunmasını amaçladık” diye konuştu.

 

Global Yatırım Holding Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Kredi Anlaşması Hakkında Açıklama Yaptı – 26.02.2018

KAP: Şirketimizin Liman Grubu bağlı ortaklıklarından Karadağ’da bulunan ve Bar Limanını işleten Port of Adria şirketi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 20.000.000€ (yirmi milyon Avro) tutarında ve 7 (yedi) yıl vadeli bir kredi sözleşmesi imzaladığını, kredinin alt yapı yatırımları, rıhtım rehabilitasyonu ve liman ekipmanı alımı finansmanı amacıyla kullanılacağını Şirketimize bildirmiştir.

 

Global Yatırım Bağlı Ortaklıklarının Sermaye Artırımına İştirak Edilmesi Hakkında Açıklama Yaptı – 25.12.2017

Şirketimizin %100 bağlı ortaklıklarından olan Tora Yayıncılık A.Ş. ve Sümerpark Gıda İşletmeciliği A.Ş., sermayesinde %90,91’lik oranla pay sahibi olduğumuz Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve %90’lık oranla pay sahibi olduğumuz Global Gemicilik ve Nakliyat Hizmetleri A.Ş.’nin aşağıda detaylarına yer verilen sermaye artırımlarına Şirketimiz tarafından iştirak edilmesine karar verilmiş olup işbu husus 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 15. maddesi ile II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 27. maddesine dayanılarak hazırlanan Özel Durumlar Rehberi düzenlemeleri gereğince kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

1. Şirketimizin tek pay sahibi olduğu Tora Yayıncılık A.Ş.’nin sermayesinin 2.000.000,-TL’den 5.100.000,-TL’ye artırılmasına ilişkin sermaye artırımına iştirak edilmesine ve bu amaçla “Sermaye Ve Pay Senetlerinin Nev’i” başlıklı 6. maddesinin tadil edilmesine karar verilmiştir.

2. Şirketimizin tek pay sahibi olduğu Sümerpark Gıda İşletmeciliği A.Ş.’nin sermayesinin 650.000,-TL’den 2.850.000,-TL’ye artırılmasına ilişkin sermaye artırımına iştirak edilmesine ve bu amaçla Sümerpark Gıda İşletmeciliği A.Ş. Ana Sözleşmesi’nin “Sermaye” başlıklı 6. maddesinin tadil edilmesine karar verilmiştir.

3. Şirketimizin, sermayesinde %90’lık oranla hakim hissedarı olduğu Global Gemicilik ve Nakliyat Hizmetleri A.Ş.’nin sermayesinin 250.000,-TL’den 1.250.000,-TL’ye artırılmasına ilişkin sermaye artırımına iştirak edilmesine ve bu amaçla Global Gemicilik ve Nakliyat Hizmetleri A.Ş. Ana Sözleşmesi’nin “Sermaye” başlıklı 6. maddesinin tadil edilmesine karar verilmiştir.

4. Şirketimizin, sermayesinde %90,91’lik oranla hakim hissedarı olduğu Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin 66.000.000,-TL olan sermayesinde, 25.000.000,-TL’lik sermaye azaltımı yapılması ve eş zamanlı olarak 25.000.000,-TL’lik sermaye artırımı yapılması işlemlerine iştirak edilmesine ve bu amaçla Naturelgaz Sanayi ve Ticaret A.Ş. Anasözleşmesi’nin 6. maddesinin (A) bendinin, 7. maddesinin yalnızca (C) bendinin tadil edilmesine karar verilmiştir

Global Yatırım Holding’den Yatırımlar Hakkında Açıklamalar – 07.12.2017

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Kutman’ın geçtiğimiz günlerde çeşitli basın yayın organlarında yayınlanan açıklamalarının tüm paydaşlarımıza ulaşmasını teminen;

Grubumuzun liman işletmeciliği, altyapı yatırımları, temiz enerji ve portföy yönetimi alanlarında büyüme stratejisinin olduğunu, yeni alımlar ile ilgili somut gelişmeler olduğunda bu bilgilerin ivedilikle paydaşlarımız ile paylaşılacağını,

Gayrimenkul, maden vb. yatırımlardan çıkmak hususunda karar verilmiş bir strateji değişikliğinin söz konusu olmadığını, bununla birlikte bir yatırım holding olarak fiyatını bulduğunu düşündüğümüz her yatırımın satılabilir olduğunu, bu açıdan gelen tekliflerin her zaman değerlendirildiğini, ancak bu yönde alınmış somut bir karar olmadığını, diğer yandan bu alanlarda yeni büyük yatırımlara girilmesinin de planlanmadığını

kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz.

 

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Haber Yorum – 01.12.2017

Global Yatırım Holding Straton Maden’deki payını %75’ten %97.7’ye çıkardı. Feldspat üretimi yapan Straton Maden’in sermayesinin 2.5 milyon TL’den 24.5 milyon TL’ye artırılması işlemine katılmayan azınlık ortağın da haklarını kullanan Global Yatırım Holding şirketteki toplam payını %97.’7 ye çıkardı.

Ancak Straton Maden’in beklenen karlılık performansını göstermemesi nedeniyle, Global Yatırım Holding’in bu adım ile elde ettiği avantajın tekabül ettiği ekonomik değerinin hisse performansını ciddi anlamda değiştirecek bir etkiye sahip olduğunu düşünüyoruz.

 

Global Yatırım Holding, Straton Maden Yatırımları Sermaye Artırımına İlişkin Açıklama Yaptı – 30.11.2017

Şirketimizin bağlı ortaklıklarından olan Straton Maden Yatırımları ve İşletmeciliği Anonim Şirketi’nin aşağıda detaylarına yer verilen sermaye artırımına Şirketimiz Global Yatırım Holding A.Ş. tarafından iştirak edilmesine karar verilmiş olup işbu husus 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 15. maddesi ile II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği’nin 27. maddesine dayanılarak hazırlanılan Özel Durumlar Rehberi düzenlemeleri gereğince kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

Şirketimizin %75 oranında bağlı ortaklığı konumunda bulunan Straton Maden Yatırımları ve İşletmeciliği Anonim Şirketi’nin 2.500.000,-TL olan ödenmiş sermayesinin 24.500.000,-TL artırılarak 27.000.000,-TL’ye çıkarılmasına ve bu amaçla Anasözleşme’nin 6. maddesinin tadil edilmesine karar verilmiştir.

Straton Maden Yatırımları ve İşletmeciliği Anonim Şirketi’nin %25 oranında pay sahibi olan diğer hissedarın söz konusu sermaye artırım işlemine katılmaması nedeniyle, söz konusu paylara ilişkin Şirketimiz alım hakkını kullanmış ve tüm sermaye artırım tutarı olan 24.500.000 TL Şirketimiz tarafından ödenmiştir. Böylece Straton Maden Yatırımları ve İşletmeciliği Anonim Şirketi’nde Şirketimizin pay oranı %97,7’ye çıkmıştır.

Global Yatırım Holding Bağlı Ortaklığının Sermaye Artırımına İştirak Konusunda Açıklama Yaptı – 20.11.2017

Şirketimizin, sermayesinde %90,1’lik oranla hakim hissedarı olduğu Actus Portföy Yönetimi A.Ş.’nin 25.000.000,-TL’lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 5.000.000,-TL olan çıkarılmış sermayesinin nakit karşılığı ve toplamda 1.000.000,-TL olmak üzere 6.000.000,TL’ye artırılmasına ilişkin sermaye artırımına iştirak edilmesine karar verilmiştir.

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Global Yatırım Holding yine net zarar açıkladı. Global Yatırım Holding 3Ç17’de 21 milyon TL net zarar açıkladı. Bu zarar geçen sene 18 milyon TL’idi. Şirketin liman tarafında dolar bazında sabit kalan FAVÖK’üne rağmen, zayıf liranın etkisiyle şirketin daha yüksek bir FAVÖK yaratmasını beklerken artan faaliyet giderleri ve diğer faaliyet alanlarından gelen kısıtlı katkı nedeniyle FAVÖK yıllık bazda sadece %5 artış gösterebilmiş. Global Liman’ın halka arzı sonrası azalan borçluluk oranına rağmen faiz giderlerinde görülen sınırlı azalış ve dolar bazlı amortisman giderlerinin de artmasıyla şirket bu çeyrek de pozitif net kar performansı gösteremedi. Sonuçlar son 3 ayda %15 relatif getiri sağlayan hisse üzerinde hafif olumsuz etki bırakabilir.

TACİRLER YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Global Yatırım Holding, 3Ç17 sonuçlarını 21.3 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde de, 17.8 milyon TL zarar açıklamıştı. Net satışlar 248 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %30 büyüdü. Şirket, 3Ç17’de 90 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %5 büyüme gösterdi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 834 baz puan azalarak %36.2 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %6 yükselerek 1,458 milyon TL olarak gerçekleşti.

ZİRAAT YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Negatif): Holding 3Ç2017’de 21,3mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde holding 17,8mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti. Holding’in brüt karı %11,7 oranında artarak 95,8mn TL’ye yükselirken, faaliyet karı ise %12,8 oranında azalarak 38,7mn TL’ye gerilemiştir. 49mn TL’lik net finansman giderine bağlı olarak da holding 3.çeyrekte zarar kaydetmiştir. Üçüncü çeyrek zarar rakamıyla birlikte Holding’in ilk dokuz aylık ana ortaklık net dönem zararı 159,1mn TL’ye ulaşmıştır. Bir önceki yılın aynı döneminde Holding 62,9mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

GLYHO: Yılın üçüncü çeyreğinde 21.3 milyon TL zarar açıklarken bir önceki yılın aynı çeyreğinde 17.8 milyon TL zarar bulunmaktaydı. Şirketin FAVÖK rakamı ise 94.2 milyon TL ile 2016 üçüncü çeyrekteki 79.2 milyon TL’nin üzerine çıktı. Liman segmenti FAVÖK katkısının TL bazında artmış olması konsolide rakamları olumlu destekledi. Özellikle Antalya Limanındaki konteyner hacminde yaşanan artış Kuşadası’nın olumsuz etkisini bir miktar bertaraf etmiş oldu. Diğer taraftan şirketin Kasım ayında devreye aldığı biokütle kaynaklı 17MW’lık santralin önümüzdeki çeyreklerde FAVÖK rakamlarına katkı yapması bekleniyor.

 

GARANTİ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz – 09.11.2017

Global Yatırım Holding Analist Notları

Global Yatırım Holding (GLYHO, Not Yok, Fiyat:3.80TL, Piyasa Değeri TL1,238mn): Global Yatırım Holding düzenlediği analist toplantısında 1Y17 itibariyle 4.6mlr TL olan toplam aktif değeri ve 1.7mlr TL toplam özkaynaklarının 2021 yılında sırasıyla 10mlr TL ve 4mlr TL’ye yükselmesini öngörüyor.

  • Şirket’in en önemli işkolu olan liman faaliyetlerinde orta vadede şirket yeni satınalmalar planlamaktadır. Liman’ın halka arzı sırasındaki öngörüler sonrasında Dubrovnik limanı satılmasının sürecinde yaşanan olumsuzluklar, Karadağ’da yaşanan kargo hacim daralması ve Kuşadası limanında düşen kruvaziyer trafiği nedeniyle aşağı revize edildi.
  • Şirket Global Liman’ın halka arz fiyatına gelmesi durumunda ek hisse satışı olabileceğini bildirmiştir. Şirket enerji işkolunda Ekim sonunda 17MW biyokütle kurulu gücünü devreye almış olup 2020 yılına kadar 250MW kurulu güce ulaşmayı hedeflemektedir.
  • Portföy yönetimi iş kolunda ise satınalma ile Türkiye’deki en büyük bağımsız portföy yönetim şirketi olmayı hedeflemektedir.
  • Ayrıca, Global Yatırım Holding portföyündeki gayrimenkulleri bir şirket altında toplayarak bunları elden çıkarmayı hedeflemektedir.

 

Mehmet Kutman Global Yatırım’da Hisse Geri Alımı Yaptığını Bildirdi – 02.11.2017

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman KAP’a gönderdiği bildirimde dün 3,34 fiyatından 300.000 adet GLYHO hissesi aldığını açıkladı. Böylelikle Kutman’ın sermayedeki payı %21,74’e ulaştı. Aşağıda bildirimi bulabilirsiniz:

“01.11.2017 – 01.11.2017 tarihleri arasında GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,34 3,34 TL fiyat aralığından 300.000 adet alış işlemi ve 0 adet satış işlemi Tarafımca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki paylarımız/oy haklarımız 01.11.2017 tarihi itibariyle %21,74 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür. İşlemin detaylarına ilişkin bilgiler aşağıdaki tabloda verilmektedir.”

Borsa İstanbul’dan Global Yatırım Holding Hakkında Duyuru – 19.09.2017

Yarın 20.09.2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere GLYHO hissesinin endekslerdeki filli dolaşımdaki pay oranı %33 (yüzde 33)  olarak değişecektir.

Endekslerde Kullanılan Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Değişiklikleri

Pay AdıFDPO (%)Geçerlilik Tarihi
GLOBAL YAT. HOLDING3320.09.2017

 

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 2Ç17 – 22.08.2017

Global Yatırım Holding’in (GLHYO) zayıf net kar performansı önümüzdeki dönem toparlanabilir. Global Yatırım Holding 2Ç17’de 81 milyon TL net zarar açıkladı. Bu rakam geçen sene 10 milyon TL zarar idi. Şirket cirosunu, yurtdışı limancılık faaliyetlerinin döviz bazlı gelirleri sayesinde geçen seneye kıyasla %19 arttırdı. Buna paralel olarak FAVÖK rakamı da %13 artarak 65 milyon TL’ye ulaştı. Ancak şirketin sahip olduğu HES lisanslarına yönelik tek sefere mahsus ancak beklenmedik 51 milyon TL’lik değer düşük karşılığı zararı şirketin olumsuz bir net kar performansı sergilemesine sebep oldu. Ancak Global Liman halka arzınının gerçekleşmesi ile beraber şirketin iyileşen borçluluk durumunun önümüzdeki dönem doğuracağı daha düşük finansal giderler ve güçlü sezonsallık etkisi nedeniyle şirketin 3ç’de daha olumlu bir net kar performansı sergilemesini bekliyoruz.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Analiz 2Ç17 – 22.08.2017

GLYHO yılın ikinci çeyreğinde 81 milyon TL zarar açıklarken 2016 ikinci çeyrekte 10.2 milyon TL’lik zarar bulunmaktaydı. Özellikle bir HES lisansı için yazılan 51 milyon TL’lik değer düşüklüğü ve net 45 milyon TL’lik finansal giderler şirketin finansallarına olumsuz yansımış oldu. Şirketin düzeltilmiş FAVÖK rakamı ise 79 milyon TL ile 2016 aynı çeyrek rakamı olan 76 milyon TL paralelinde geldi. FAVÖK’de liman grubu 79 milyon TL ile katkı verirken enerji grubunun katkısı 3 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Bunun yanında şirketin defter değeri ise yapılan sermaye artırımı ve Liman hisse satışı neticesinde 650 milyon TL artarak 1,116 milyon TL seviyesine ulaştı.

 

Global Yatırım’dan Mevcut Tahvillerin Faiz ve Vadelerinde Değişiklik Açıklaması – 19.06.2017

Yeni bir ihraç olmaksızın Şirketimizin mevcut tahvilinin faiz ve vadesindeki değişiklik hk

Sadece yurtdışında ihraç edilmiş olan 30 Haziran 2017 vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli, yıllık % 11 kupon faizli, 40.119.000,-Amerikan Doları tutarlı, SPK kaydında bulunan Şirketimiz tahvilinin sahiplerinin 15.06.2017 tarihinde yaptıkları Tahvil Sahipleri Genel Kurulu’nda; tahvil faizinin %8’e indirilmesi de dahil Şirketimiz lehine çeşitli iyileştirmeler yapmak suretiyle vadesinin 30 Haziran 2022 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir. Bununla birlikte sahip oldukları tahvillerin vadesinde itfasını talep eden tahvil sahiplerinin bu talepleri de karşılanacaktır.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Haber Analiz – 15.06.2017

GLYHO yapılan bedelli sermaye artırımında 32.4mn adet yeni hisse için hak kullanımı yapıldığını açıkladı. FAB Partners’a kullandırılan 100 milyon adetlik hak ile birlikte şirketin sermayesinin 193.5 mn TL seviyesinden 325.9 mn TL seviyesine çıkmış olduğu açıklandı. Bu sermaye artırımı ile birlikte GLYHO’ya 324 mn TL’lik nakit girişi gerçekleşmiş oldu.

Borsa İstanbul’dan Global Yatırım Holding’de GLYHO Tahsisli Sermaye Artırımı Hakkında Duyuru – 14.06.2017

Global Yatırım Holding’in çıkarılmış sermayesinin 193.500.000 TL’den 325.888.409,93 TL’ye yükseltilmesi işlemleri gerçekleşmiş olduğundan 15.06.2017 tarihinden itibaren BIST Pay Endeksleri’nin hesaplanmasında, şirketin paylarının sayısı 325.888.409,93, fiili dolaşımdaki pay oranı % 41 olarak dikkate alınacaktır.

Borsa İstanbul’dan Global Yatırım Holding GLYHO Toptan Alış Satış İşlemi Duyurusu – 13.06.2017

Borsamız Yıldız Pazarı’nda işlem gören Global Yatırım Holding A.Ş. (Şirket) nin 193.500.000 TL olan sermayesinin 393.500.000 TL’ye artırılması kapsamında, artırılan 100.000.000 TL nominal değerli kısmını temsil eden “Borsada İşlem Gören” nitelikteki payların 1 TL nominal değerli pay için 2,45 TL fiyatla tahsisli olarak alıcı F.A.B. Partners LP’ye satış işlemi Global Menkul Değerler A.Ş. (alıcı/satıcı üye) aracılığıyla toptan alış satış işlemleri kapsamında 14/06/2017 tarihinde gerçekleştirilecektir.

Satılacak Payların Grubu
Satılacak Payların Nominal Tutarı (TL)
Satılacak Payların Sermayeye Oranı (%)
C Grubu, GLYHO, TRAGLMDE91R3
100.000.000
 
Alıcıların Unvanı / Satın Alacakları Payların Nominal Tutarı
F.A.B. Partners LP / 100.000.000 TL
İşleme Aracılık Edecek Kuruluşlar
Global Menkul Değerler A.Ş.
İşlem Fiyatı (TL)
2,45
Toptan Alış Satış İşlemleri Düzenlemesine Göre Fiyat Marjları
2,33 TL – 3,49 TL
İşlem Tarihi
14.06.2017

Global Liman halka arzı ek satış ve sonuç bildirimi – 12.06.2017

Liman yatırımlarımızı bünyesinde barındıran Global Ports Holding Plc’nin Londra Borsası’nda halka arzı ile ilgili olarak 7,40 İngiliz Sterlini üzerinden 724.553 adetlik ek satış hakkı opsiyonu kullanılmıştır. Netice itibarı ile Global Ports Holding Plc’nin halka arzında Global Yatırım Holding’in dolaylı olarak sahip olduğu hisselerden mevzubahis ek satış opsiyonu hisseleri de dahil olmak üzere toplam 10.967.352 adet hisse satılmış olup, Global Yatırım Holding dolaylı olarak Global Ports Holding Plc’nin %60,6 oranında hissesine sahip olmaya devam etmektedir.

 

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Haber Analiz – 12.06.2017

GLYHO bedelli, sermaye artırımı. 14 Nisan tarihinde elinde hisse bulunduran mevcut GLYHO hissedarları 2.45TL’den kendi hisselerinin %51.8’i oranında hisse alma hakkı olacak. 13 Haziran GLYHO bedelli sermaye artırımının son günü.

İŞ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Haber Analiz – 09.06.2017

Kapanış (TL) : 2.86 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 553 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.24 GLYHO TI Equity- Öneri :N.R Get.Pot.%: n.a A

Global Yatırım Holding %103’e kadar tahsisli sermaye artırımı yapacak
Global Yatırım Holding sermaye artırımı başvurusu ile ilgili yeni bir açıklama yayınladı. Şirket buna göre en fazla 200mn TL nominal değerli pay tutarı kadar rüçhan hakkı kullandırılmadan tahsisli sermaye artırımı yapacak. Sermaye artırımın 100mn TL nominal değere kadar olan kısmı mevcut hissedarlara, geriye kalan 100mn TL nominal değere kadar olan kısmı ise F.A.B Partners’a tahsis edilecek. Eğer mevcut hissedarlar bütün haklarını kullanırlarsa şuanki mevcut sermaye 193.5mn TL’den 393.5mn TL’ye yükselecek. SPK’nın kurul karar tarihi olan 14 Nisan 2017 itibari ile Global Yatırım Holding hissedarı olan yatırımcılar o gün itibari ile ellerindeki hisse miktarının %51.68’i oranında sermaye artırımına katılabilecekler.

Sermaye artırımı 2.45TL/hisse bedelle gerçekleştirilecek. Hissenin dünkü kapanışına olan 2.85TL’ye göre yaklaşık %14 iskontoya işaret ediyor. Sermaye artırımına katılan yatırımcılar sermaye artırımı ile aldıkları mevcut hisseleri 1 yıl süre ile satamayacaklar. Yine bütün hakların kullanıldığı varsayımı ile Şirket’e en fazla 450mn TL nakit girişi olacak. Şuanli piyasa değeri 551.5mn TL seviye dikkate alındığında yaklaşık 1.04 milyar TL piyasa değerine ulaşılacak. Hisse sayısı bütün hakların kullanıldığı durumda 393.5mn’a yükseleceği için hissenin fiyatı sermaye artırımı sonrası 2.65 TL/hisseye revize edilecek. Ancak biz bütün hissedarların sermaye artırımına katılmasını beklemiyoruz. O nedenle sermaye artırımı sonrası piyasa değeri ve torik fiyat şuanki değerler ile yukarıda belirttiğimiz oranlar arasında bir yerde oluşacaktır. Biz haberin bugün hisse fiyatını baskılayabileceğini düşünüyoruz.

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Haber Analiz – 09.06.2017

SPK kararına uygun olarak Global Yatırım Holding 200 milyon yeni hisse ihraç edecek. Yeni hisse ihracı, mevcut piyasa fiyatına %14 iskontolu şekilde hisse başına 2.45TL’den gerçekleşecek. Hatırlatmakta yarar var, Şirket ilk 14 Nisan’da uluslararası fon FAB’a tahsis edilmek üzere 100 milyon adetlik yeni hisseyi belirtilen fiyatta ihraç edecekti. SPK kararı sonrası, 14 Nisan öncesi Global Yatırım Holding hisse sahipleri de aynı fiyattan 100 milyon adetlik sermaye artırımına başvurabilecekler. 12-13 Haziran’daki başvurular sonrası ihraç için önceki ortaklara tahsis edilen hisselerden talep görmeyen kısmı iptal edilecek ve sonrasında FAB için 100 milyon adetlik diğer artırım işlemine geçilecek. Yeni hisseler için 1 yıllık elde tutma zorunluluğu olacak. Kısa vadede iskontolu fiyattan yeni arzın hisse üzerinde olumsuz etki bırakması beklenebilir. Uzun vadede ise bu riskin bertaraf edilmesi nedeniyle şirketin en büyük iştiraki Global Liman’ın halka arz edilmesiyle açığa çıkan değerin hisseye daha fazla yansıyacağı beklentisi GLYHO hisseleri için olumlu olabilir.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım GLYHO Hisse Haber Analiz – 09.06.2017

GLYHO tahsisli bedelli sermaye artırımının 12 ve 13 Haziran tarihlerinde yapılacağı açıklandı. Bu artırımda 14 Nisan tarihinde elinde hisse bulunduran GLYHO hissedarları 2.45TL’den kendi hisselerinin %51.5’i oranında hisse alma hakkı olacak. Alınan bu hisseler 1 yıl boyunca satılamayacak. Bu işlemin tamamlanması ardından 2.45TL’den 100mn adet hissenin de FAB Partners’e satışı da tamamlanacak. Bu tahsisli bedelli sermaye artırımı hisse fiyatı üzerinde baskı yaratmaktayı.

 

Global Liman Halka Arz Detayları Belli Oldu – 12.05.2017

19 Nisan 2017 ve 5 Mayıs 2017 tarihli açıklamalarımıza ek olarak: Roadshow, 11 Mayıs 2017 tarihinde başarılı bir şekilde sona ermiştir. Gelen talebin yeterli olduğunun değerlendirilmesi neticesinde arzın neticelendirilmesi istikametinde karar verilmiştir. Bu çerçevede, Global Yatırım Holding’in liman işletmeciliği faaliyetleri, %89,16 hissesine sahip olduğu ve liman işletmeciliği faaliyetlerini bünyesinde barındıran Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin hisselerinin tamamının Global Yatırım Holding’in dolaylı olarak %89,16’sına sahip olacağı İngiltere’de kurulu olan Global Ports Holding Plc’nin altında toplanacağı şekilde yapılandırılmakta, ve halihazırda Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin hisselerinin %10,84 hissesine sahip olan European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Global Ports Holding Plc’nin %10,84 hissesine sahip olmaktadır. Neticede arz anında Global Port Holding Plc’nin 55.000.000 hissesinin 49.038.000 adedi dolaylı olarak Global Yatırım Holding’e, 5.962.000 adedi ise EBRD’ye ait olmaktadır.

Arz hisse başına 7,4 İngiliz Sterlini fiyattan gerçekleşmiş olup, sermaye artışı ile 7.826.963 yeni hisse ihraç edilmekte ve bunun yanı sıra Global Yatırım Holding de dolaylı olarak sahip olduğu hisselerden, 3.130.785 adet ek satış opsiyonu hissesi de dahil olmak üzere toplam 13.373.584 adet hisseyi, EBRD ise sahip olduğu hisselerden 2.802.140 hisseyi satmaktadır, arz neticesinde Global Yatırım Holding dolaylı olarak Global Ports Holding Plc’nin asgari %56,77 oranında (ek satış opsiyonunun tamamı kullanılsa) hissesine sahip olmaya devam etmektedir. Arzın toplam büyüklüğü 177,6 milyon İngiliz Sterlinidir (230 milyon ABD Doları) ve arz edilen hisselerin %10,8’i İngiltere’de yerleşik 3.935 adet bireysel yatırımcıya, %89,2’si ise 55 adet kurumsal yatırımcıya tahsis edilmiştir. Kurumsal yatırımcıların menşei ve yatırım stratejileri aşağıdaki gibidir. Arz edilen hisseler, bu sabah itibarı ile işlem görmeye başlamaktadır. Hem Global Yatırım Holding hem de EBRD’nin kotasyonu takip eden 180 gün boyunca hisse satmama taahhütleri vardır.

Menşei:
İngiltere – %63
ABD – %12
Asya – %13
BAE – %4
Diğer – %9

Yatırım prensibi:
Hisse fonu – %63,9
Hedge fonu – %25,3
Bireysel – %10,8

Global Liman İşletmeleri A.Ş.’yi bünyesinde barındırarak hisseleri arz edilmiş olan Global Ports Holding Plc’nin İngiltere’de kurulu olması sebebi ile Türkiye’de arz edilmemiştir, Türkiye’de bu arz ile ilgili hiçbir davet yapılmamış ve arz ile ilgili hiçbir doküman yayınlanmamıştır.

DENİZ YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz – 12.05.2017

Global Liman halka arz detayları bugün belli olabilir. Global Yatırım Holding’in 5 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre, şirketin %89 iştiraki Global Liman Holding’in Londra Borsası’nda halka arzı için talep toplama sürecinde dün son gündü. Şirket bugün arz sonuçlarını açıklayabilir. Arzın olumlu (olumsuz) tamamlanması Global Yatırım Holding (GLYHO.TI) hissesi üzerinde pozitif (negatif) katalizör etkisi yaratabilir.

 

DENİZ YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 20.04.2017

Global Yatırım Holding Global Liman’ın halka arzı için Londra borsasına başvurdu. KAP’a yapılan açıklamada halka arz büyüklüğünün 250 milyon dolar olarak hedeflendiği duyuruldu. %40 ila %50 halka arz büyüklüğü varsayımıyla şirkete biçilen hedef değerin 500 ila 600 milyon dolar arasında olduğunu hesaplamaktayız. Kaba bir hesaplamayla bu değer holding iskontosu ve borcu düşüldükten sonra Global Yatırım Holding için 5.0TL civarında hisse başına net aktif değerine işaret etmektedir.

Halka arzın gerçekleşmesi hisse üzerinde gözle görülür bir pozitif potansiyelin ortaya çıkmasına vesile olabilir. Ama hatırlatmakta yarar var şirket 2015 yılında da Türkiye’de bir halka arz girişimi gerçekleştirmiş ama başarılı olamamıştı. Aynı olumsuz sonucun bu girişimde de yaşanması hisse üzerinde görülen son dönemdeki olumlu havanın tersi bir seyre dönmesine de neden olabilir.

ZİRAAT YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 20.04.2017

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Şirketin liman yatırımlarının, Londra Borsası’nda halka arzına ilişkin çalışmalara başlanmasına karar verilmiş olup, halka arz büyüklüğünün 2 Mayıs 2017’de başlayacak olan roadshow’da gelecek olan talebe, oluşacak olan fiyata ve nihai olarak Yönetim Kurulu’nun onayına vabeste olarak yaklaşık 250mn USD tutarında olmasına ve halka arzın Mayıs ayı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Hisse haberin ardından dün günü %7,9 oranında artışla kapamıştır.

HALK YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 20.04.2017

Global Yatırım Holding (GLYHO, Pozitif): Şirket, liman yatırımlarının, Londra Borsası’nda halka arzına ilişkin çalışmalara başlanmasına karar verildiğini, halka arz büyüklüğünün roadshow’da gelecek olan talebe, oluşacak olan fiyata ve nihai olarak yönetim kurulu onayına bağlı olarak 250 milyon dolar tutarında olacağını açıkladı

 

Sermaye Artırımı – Azaltımı İşlemlerine İlişkin Açıklama – 11.04.2017

irketimizin sermaye artırımı başvurusuna ilişkin 14.03.2017 tarihinde yapmış olduğu Özel Durum Açıklaması kapsamında ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun VII-128.1 Sayılı Pay Tebliği’nin 33. maddesi çerçevesinde hazırlanan ve Yönetim Kurulumuzca onaylanan Fon Kullanım Raporu ilgili Yönetim Kurulu kararının eki olarak ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Bedelli Sermaye Artırımı (Tahsisli)
Pay Grup Bilgileri
Mevcut Sermaye (TL)
Rüçhan Hakkı Kullandırılmadan Tahsisli Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
Rüçhan Hakkı Kullandırılmadan Tahsisli Artırılacak Sermaye (%)
Verilecek Menkul Kıymet
Nevi
A Grubu, İşlem Görmüyor, TREGLMD00028
0,2
    
C Grubu, GLYHO, TRAGLMDE91R3
193.474.999,8
100.000.000
51,68626
C Grubu, GLYHO, TRAGLMDE91R3
Nâma
D Grubu, İşlem Görmüyor, TREGLMD00036
10.000
    
E Grubu, İşlem Görmüyor, TREGLMD00044
15.000
    
 
Mevcut Sermaye (TL)
Rüçhan Hakkı Kullandırılmadan Tahsisli Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
Rüçhan Hakkı Kullandırılmadan Tahsisli Artırılacak Sermaye (%)
İptal Edilen Pay Tutarı (TL)
TOPLAM
193.500.000
100.000.000,000
51,67958
 
Artırılacak Sermayenin Tahsis Edildiği Kişi
F.A.B Partners LP

OYAK YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 15.03.2017

Yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcı olan F.A.B. Partners’in GLYHO’da tahsisli bedelli sermaye artırımı yoluyla %34 pay alacağını duyurdu. F.A.B. Partners hisse başına 2.45TL ödeyerek GLYHO’ya ortak olacak. Satış fiyatı GLYHO’nun önceki gün kapanış fiyatı olan 2.68TL’ye göre %9 iskontoya işaret ediyor.Bu işlemle GLYHO’nun sermayesi 100 milyon TL’lik artırımla 293.5 milyon TL seviyesine çıkacak. Bu bedelli artırımla GLYHO’nun 499 milyon TL seviyesinde olan holding borcu da 245 milyon TL’lik nakit girişiyle gerilemiş olacak (-Konsolide net borç: 1.99 milyar TL).

AK YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 15.03.2017

Global Yatırım Holding tahsisli sermaye artırımı ile sermayesini 193,5 milyon TL’den 293,5 milyon TL’e çıkarıp, artırılan sermayeyi hisse başına 2,45TL’den İngiltere merkezli F.A.B Partners LP’ye toplam 245 milyon TL bedelle satma kararı aldı. Satışın onaylanması durumunda, F.A.B Partners’ın Global Yatırım Holding’deki payı %34,1 olacak.

ZİRAAT YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 15.03.2017

Global Yatırım Holding (GLYHO, Sınırlı Pozitif): Global Yatırım Holding sermayesini bedelli 100mn TL nominal tutarda artırma ve yurtdışında yerleşik F.A.B. Partners LP’ye 245mn TL’ye satma kararı aldı. Yönetim Kurulu’nun verdiği sermaye artırım kararı çerçevesinde sermaye artırım izni için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılacak. Sermayenin artırımı ile birlikte şirketin sermayesi %51,7 oranında artırılarak 293,5mn TL yükselmiş olacak. Buna göre F.A.B. Partners’ın şirketteki payı %34,1 olacak. Hisse haber sonrasında dün günü %1,9 oranında artışla kapadı.

 

ZİRAAT YATIRIM – GLYHO Hisse Haber Analiz  – 23.11.2016

Global Yatırım’ın İtalya’daki Hisse Devirleri Gerçekleşti

Global Yatırım Holding (GLYHO, Nötr): Şirketin bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin %100’üne sahip olduğu bağlı ortaklığı aracılığıyla, İtalya’da bulunan Ravenna Yolcu Limanını işleten Ravenna Terminal Passeggeri S.r.l.’nin %51 hissesini ve Cagliari Yolcu Limanını işleten Cagliari Cruise Port S.r.l.’nin %21 hissesini devraldığını bildirilmişti. Global Liman, bahsi geçen, %100’üne sahip olduğu Ports Operation Holding aracılığıyla, Cagliari Yolcu Limanı ve Catania Yolcu Limanını işleten şirketler ve ayrıca Portovenere’de kruvaziyer yolcu gemisi yolcularına karaya ulaşım hizmeti veren şirkete ait hisseleri dolaylı olarak devraldığını Şirkete bildirmiştir.

 

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz 3Ç16 – 10.11.2016

Global Yatırım Holding 3Ç16 sonuçları: Faaliyet performansı pozitif net kar yaratmaya yeterli olmadı. Global Yatırım Holding 3Ç16 bilançolarını dün açıkladı. Şirket, 18mln TL’lik net zarar açıklarken geçtiğimiz yılın 3.çeyreğinde 9mlntl net zarar açıklamıştı. Net kar rakamına yönelik bir piyasa beklentisi bulunmuyordu. Türkiye’deki zayıf turizm sezonuna rağmen şirket turistik gemi yolculuğu faaliyetleri için alınan Valetta limanı sayesinde gelen inorganik büyümeyle satış rakamlarında %12’lik bir büyüme gerçekleştirmeyi başardı. Yüksek yolcu ücretleri, güçlenen Euro ve Barcelona ile Malaga güzergahı üzerinde artan yolcu trafiği sayesinde 3Ç16 FAVÖK’ü 85mlnTL olarak yıllık bazda %27 artış gösterdi. Düşük gaz fiyatları nedeniyle enerji segmentinden gelen sınırlı katkı yüzünden şirketin daha iyi bir faaliyet performansı göstermesi mümkün olmadı.

Öte yandan, net borç 3Ç’de 1.6 mlrTL’den 1.7mlrTL’ye gelerek bu çeyrek de yükselmeye devam etti. Borç seviyesi 2016T için 8.0x Net borç/FAVÖK oranına gelerek endişe verici bir seviyeye geldi. Şirketin faiz karşılama oranının (FAVÖK/Net faiz gideri) 1.0 seviyesine yaklaşması da borçluluğu düşürme konusunda bir aksiyonu gerekli kılıyor. GYH’nin, 11 Kasım’da saat 17:00’de düzenleyeceği konferans görüşmesinde şirkete daha sağlıklı bir bilançoya sahip olmak için liman/enerji faaliyetlerinden kısmi çıkış yapılıp yapılmayacağını sormayı planlıyoruz. Açıklanan finansalların hisse fiyatı üzerinde bugün önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz 2Ç16 – 10.11.2016

Yılın üçüncü çeyreğinde -17.8 milyon TL net zarar açıklarken bu rakam 2015 aynı dönemindeki -9.4 milyon TL’lik zarara göre artmış oldu. Özellikle finansal giderlerdeki artış zararın artmasında etkili oldu. Ancak şirketin faaliyet karlılığını gösteren VAFÖK rakamına baktığımızda 83 milyon TL ile geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 65 milyon TL’nin üzerinde gerçeklemiş oldu. Özellikle Liman segmentinin karlılığının satın almalarla ve tarife iyileştirmesiyle artması konsolide VAFÖK rakamını da destekledi. Enerji segmenti karlılığı da artan hacimlerin etkisiyle artışı destekledi

 

ZİRAAT YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz 2Ç16 – 18.08.2016

Global Yatırım Holding (GYHOL, Nötr): Holding 2016 yılının ikinci çeyreğinde 10,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. (2Ç2015’te ana ortaklık net dönem zararı 23,5mn TL idi). Zarar rakamında 2Ç2015’teki 52,4mn TL’den 36,4mn TL’ye gerilemesine karşın yüksek finansman gideri etkili olmuştur. 2. Çeyrekte Holding’in brüt karı %33,4 oranında artarken, faaliyet karı ise operasyonel giderlerdeki yüksek artışın etkisiyle sadece %8,9 oranında artmış ve 18,7mn TL olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekteki zarar rakamı ile birlikte Holding’in Ocak-Haziran dönemi ana ortaklık net zararı 45,1mn TL’ye ulaşmış ancak bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 51,6mn TL’nin altında gerçekleşmiştir.

OYAK YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz 2Ç16 – 18.08.2016

GLYHO: Yılın ikinci çeyreğinde 10.2 milyon TL zarar açıklarken geçtiğimiz yıl aynı dönemde zarar 24 milyon TL seviyesindeydi. Şirketin faaliyet karlılığına baktığımızda ise VAFÖK 58 milyon TL ile geçtiğimiz yılın 55 milyon TL seviyesine göre hafif bir iyileşmeye işaret ediyor. Özellikle Liman segmentinin karlılığını artırdığı görülürken Holding’in solo faaliyetlerinin ise olumsuz katkı verdiği görülüyor.

DENİZ YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz 2Ç16 – 18.08.2016

Global Yatırım Holding 2Ç16 sonuçları: Operasyonel iyileşme net kar yaratmaya yetmedi. Global Yatırım Holding 2ç16’da 10mln net zarar açıkladı. Bu rakam geçen seneki 23mln TL zarardan daha az olsa da hala pozitif kara dönüş bu çeyrek itibari ile de geçerli değil. Barcelona ve Malaga limanındaki tarife iyileştirmesi ve yolcu büyümesinin yanında Malta Valetta limanının satın alımının yarattığı etki ile şirket 2Ç FAVÖK’ü geçen yıla kıyasla %20’lik bir artışla 58mlnTL’ye ulaştı. Yine de şirketin 1.6mlrTL’ye dayanan net borcu ve bu seviyenin işaret ettiği Net Borç / FAVÖK oranının 10’u geçmesi, borçluluk oranı ile kaygıları artırıyor. Şirketin bugün saat 5’te yapacağı telekonferansta bilançoyu rahatlatmak için alınacak önlemleri soracağız. Sonuçların hisse üzerinde herhangi bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

 

İŞ YATIRIM – Global Yatırım Holding Yorumu – 17.05.2016

Kapanış (TL) : 1.55 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 300 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.06 GLYHO TI Equity- Öneri :GÖZDEN GEÇİRİLİYOR Get.Pot.%: n.a

Global Yatırım Holding 10mn TL temettü kararı aldı / temettü verimi %3.3

Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu 23 Haziranda yapılacak olan Genel Kurul’a 10mn TL brüt temettü dağıtma teklifi sunacak. Temettü verimi %3.3’e denk geliyor. Temettü dağıtımının 15 Ağustos tarihine kadar yapılması teklif edilecek.

 

KAP AÇIKLAMASI – 11.05.2016

Global Yatırım Holding, Venedik Kruvaziyer Limanı İhalesi ile ilgili bilgilendirme yaptı. Şirket’ten konu ile ilgili KAP’a yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

31 Mart 2016 tarihinde yapılan özel durum açıklamamızda, Venedik Limanını işleten Venezia Terminal Passeggeri S.p.A.’nin (“VTP”) hisselerinin %53’üne sahip olan APVS S.r.L.’nin (“APVS”) hisselerinin %65.98’inin satışına ilişkin ihaleye tek teklifin Şirketimizin bağlı ortaklığı Global Liman İşletmeleri A.Ş.’nin (“Global Liman”), Costa Crociere S.p.A, MSC Cruises S.A. ve Royal Caribbean Cruises Ltd ile kurduğu uluslararası bir konsorsiyum (“Konsorsiyum”) tarafından verildiğini ve İhale sonucunun Konsorsiyum lehine kesinleşmesi için, APVS seviyesindeki diğer ortak olan Venetto Sviluppo’nun (“VS”) öncelikli ve VTP seviyesindeki diğer 3 ortağın ikinci öncelikli ön alım haklarından feragat etmesi gerektiğini bildirmiştik.

VS, APVS’nin satışa konu olan %65.98 hissesinin tamamı için ön alım hakkını kullanmaya karar verdiğini İhale Makamına iletmiştir. VS’nin ön alım hakkını kullanmasının ardından sahibi olacağı APVS hisselerinin %48’inin Konsorsiyum üyeleri tarafından kurulan Venezia
Investimenti S.R.L’ye (“VI”) satışı için bir ön anlaşma imzalanmış olup, Global Liman bu vesileyle VS’nin %48 hisseyi VI’ye satarak devretmek niyetinde olduğunu Şirketimize dolaylı olarak bildirmiştir. Sözkonusu hisselerin VI’ye satışı, VTP seviyesindeki diğer 3 ortağın ikinci öncelikli ön alım haklarından feragat etmeleri halinde gerçekleşecektir.

 

İŞ YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz 1Ç16 – 11.05.2016

Kapanış (TL) : 1.7 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 329 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.03 GLYHO TI Equity- Öneri :GÖZDEN GEÇİRİLİYOR Get.Pot.%: n.a

GLYHO 1Ç16 Sonuçları

Global Yatırım Holding 1Ç16 konsolide finansallarında 35 milyon TL net zar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 28 milyon TL net zarar açıklamıştı. Kıyaslama yapmak için herhangi bir tahmin bulunmuyor. Düzeltilmiş FAVÖK yıllık bazda %41 artış göstermiş olmasına rağmen finasman giderlerindeki artış ve diğer operasyonel gelirlerdeki düşüş nedeni net zarar geçtiğimiz yıla göre artış gösteriyor.lobal Yatırım Holding 1Ç16 konsolide finansallarında 35 milyon TL net zar açıkladı.

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 28 milyon TL net zarar açıklamıştı. Kıyaslama yapmak için herhangi bir tahmin bulunmuyor. Düzeltilmiş FAVÖK yıllık bazda %41 artış göstermiş olmasına rağmen finasman giderlerindeki artış ve diğer operasyonel gelirlerdeki düşüş nedeni net zarar geçtiğimiz yıla göre artış gösteriyor.

Holding’in gelirleri enerji ve liman segmentlerinin güçlü katkılarıyla yıllık bazda %29 büyüyerek 109 milyon TL olarak gerçekleşti. Konsolide liman gelirleri yıllık bazda %28 atış göstererek 55 milyon TL’ye yükselirken enerji segmenti gelirleri yıllık bazda %17 büyüme göstererek 40 milyon TL olarak gerçekleşti.

Holding’ün düzeltilmiş konsolide FAVÖK’ü liman ve enerji segmentlerinin güçlü katkıları ile yıllık bazda %41 büyüyerek 1Ç16’da 22 milyon TL seviyesine yükselmiştir. Liman segmentinin FAVÖK’ü yıllık bazda %21 artış göstererek 24 milyon TL’ye ulaşırken, enerji segmenti FAVÖK’ü operasyonel kaldıraç sayesinde yıllık bazda %94 büyüyerek 1Ç16’da 4 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

 

ANADOLU YATIRIM – Global Yatırım Holding Hisse Analiz – 28.03.2016

Global Yatırım Holding (GLYHO, Pozitif), %89,16 oranında bağlı ortaklığı olan Global Liman İşletmeleri A.Ş’nin 99.63 milyon TL tutarındaki dağıtılabilir karın tamamının en geç 31 Mart’a kadar hissedarlara dağıtılmasının karara bağlandığını açıkladı. Bu karar ile Global Yatırım Holding, 88,8 milyon TL temettü geliri elde edecek.

Yorum: 2015 yılını 163 milyon TL’lik FAVÖK’e karşılık 147 milyon TL’lik finansal gider ve 149 milyon TL’lik faaliyet gideri yüzünden 48 milyon TL zarar ile bitiren şirkete iştirakinden gelecek 88,8 milyon TL temettü gelirini pozitif olarak değerlendiriyoruz. Hisse Cuma gününü haberin etkisiyle %6,25’lik yükselişle tamamlamıştır. Global Yatırım Holding, ayrıca Goldman Sachs ile Münhasırlık Sözleşmesi’nin karşılıklı mutabakat ile sonlandırılmasına karar verildiğini açıkladı..

 

İŞ YATIRIM – Global Yatırım Holding Yorumu – 28.03.2016

Kapanış (TL) : 1.7 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 329 – 3A Ort. İşl.Hac. (TL) : 0.52 GLYHO TI Equity- Öneri :GÖZDEN GEÇİRİLİYOR Get.Pot.%: n.a

Global Yatırım Holding, Goldman Sachs ile Anlaşmasında Majör Değişikliğe Gitti

Global Yatırım Holding kendi sermayesinde sahip olduğu hisselerin satışı için imzaladığı münhasırlık sözleşmesini sonlandırdı

Global Yatırım Holding kendi sermayesinde sahip olduğu ve sermayenin %9,31’ini temsil eden GLYHO hisselerinin satışı için Goldman Sachs ile daha önce imzalanan münhasırlık sözleşmesinin sonlandırılmasına ve hisselerinin satılması yerine sermaye azaltımı, elde tutmaya devam edilmesi, blok satış ve sair alternatifler üzerinde çalışma yapılmasına karar verdi.

 

İŞ YATIRIM – Global Yatırım Holding Yorumu – 25.03.2016

Global Holding iştiraki Global Liman’dan 88.8mn TL temettü alacak

Global Yatırım Holding, %89,16 oranında bağlı ortaklığı Global Liman’ın 25 Mart 2016 tarihinde gerçekleşen Olağan Genel Kurul toplantısında 99.6mn TL turatındaki dağıtılabilir karın tamamının dağıtılmasına karar verdiğini duyurdu. Buna göre Global Holding’in kendi payı oranında 88,8mn TL temettü geliri elde edecek. Ayrıca açıklamada kar dağıtımının en geç 31 Mart 2016 tarihinde gerçekleşeceği belirtildi. Global Liman’a EBRD’nin %10,84 oranında ortak olması ve şirkete 53.4mn euro tutarında kaynak girmesi sonrası borçluluk azalmış ve temettü imkanı artmıştı. Holding’in iştirakinden güçlü temettü geliri elde etmesinin hisse fiyatı üzerinde olumlu etki yaratması beklenmektedir.

 

İŞ YATIRIM – Global Yatırım Holding GLYHO Hisse Analiz 4Ç15 – 09.03.2016

Global Yatırım Holding 4Ç15 Finansalları

Global Yatırım Holding 4Ç15 finansallarında 13mn TL net kar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 73mn TL zarar söz konusuydu. Net karda yıllık bazda yaşanan iyileşme hem operasyonel karın daha güçlü olması hem de geçen yıla kıyasla finansal giderlerin daha düşük olmasından kaynaklandı.

Konsolide gelirler yıllık bazda %37 artış göstererek 136mn TL’ye yükselirken, FAVÖK yıllık bazda %67 artış göstererek 32mn TL yükseldi. Liman segmenti gelirleri 2015 yılında yıllık bazda %45 büyüyerek 287mn TL’ye yükselirken FAVÖK’ü %53 artış gösterek 194mn TL’ye yükseldi. Her ne kadar gelirler ve operasyonel kar yıllık bazda güçlü büyüme göstermiş olsa da Yönetimin öngörüsünün bir hayli gerisinde kalırken bizim tüm yıl beklentimizin biraz altında gerçekleşti.