Ana Sayfa Raporlar Hisse Yorumları Aselsan ASELS...

Aselsan ASELS Hisse Analiz ve Yorumları

AK YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Yorum – 30.10.2018

Aselsan ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki” sözleşmesi ile ilgili olarak toplam bedeli 1 milyar 540 milyon TL + 165 milyon dolar tutarında bir ek sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla HF ve V/UHF Telsiz üretimi yapılacak olup teslimatlar 2019-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir. Aselsan 2018’de bugüne kadar, bu sözleşme dahil ve bizim hesabımıza göre, toplamda yaklaşık 3 milyar 760 milyon dolarlık yeni sözleşmeler imzaladı. Haziran sonunda Aselsan’ın 8,1 milyar dolar tutarında bakiye siparişleri vardı ve bakiye siparişlerin geçmiş 12 aylık satışlara oranı 4,9 idi. Haberin şirket için olumlu olduğunu düşünüyoruz

 

Aselsan’dan Sözleşme Açıklaması26.10.2018

ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında “TSK Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Tedariki” sözleşmesi ile ilgili olarak 26.10.2018 tarihinde toplam bedeli 1.540.000.000,-TL + 165.000.000,- ABD Doları tutarında bir ek sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması maksadıyla HF ve V/UHF Telsiz üretimi yapılacak olup teslimatlar 2019-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.

 

Ziraat Yatırım – Aselsan ASELS Hisse Yorum – 19.10.2018

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Sınırlı Pozitif): Aselsan, savunma sanayi sektörünün ardından tıbbi cihaz sektöründe de işbirliklerini artıracağını, bu çerçevede Biosys Biyomedikal ile yoğun bakım ventilatör cihazlarında birlikte çalışacağını açıkladı. Aselsan’dan yapılan basın açıklamasında Aselsan ve Biosys Biyomedikal arasında yapılacak işbirliği çerçevesinde yoğun bakım ventilatörleri alanında uluslararası pazarda iddialı ürünlerin yerli imkanlarla üretiminin hedeflendiği belirtildi. Basın bülteninde “Dünya genelinde 4 milyar dolarlık yıllık satışı olan ventilatör cihazlarında ülkemiz üretici 6 ülkeden biri olacak” denildi.

 

Ak Yatırım – Aselsan ASELS Hisse Yorum – 12.10.2018

Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı sonrası yapılan açıklamada, “Geliştirilmiş Atak Helikopteri projesinin başlatılması; muhtelif İHA/SİHA, deniz ve kara araçları, elektronik harp ve karıştırıcı sistemler, çeşitli akıllı mühimmat ve silah sistemlerinin geliştirilmesiyle güvenlik birimlerimizin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projeler değerlendirilmiştir” ifadelerine yer verildi. Aselsan bu projelerin çoğunda ana yüklenici veya alt yüklenici olarak yer alacaktır, hisseleri için olumlu değerlendiriyoruz.

Savunma Sanayi İcra Komitesi Açıklaması – 11.10.2018

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan SSİK, iki buçuk saat süren toplantı sonrası basına kısa bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada toplantıda savunma sanayi ve teknolojilerini geliştirme, güçlendirme, destekleme ve ihracat amaçlı muhtelif yatırım ve ve iyileştirme faaliyetleri ile ilgili kararlar alındığı bildirildi.

Açıklamanın devamında alınan kararlar kapsamında “Geliştirilmiş Atak Helikopteri” projesinin başlatılması; muhtelif İHA/SİHA, deniz ve kara araçları, elektronik harp ve karıştırıcı sistemler, çeşitli akıllı muhimmat ve silah sistemlerinin geliştirilmesi ile güvenlik birimlerimizin çeşitli ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik projelerin değerlendirildiği duyuruldu.

Vakıf Yatırım – Aselsan ASELS Hisse Yorum – 10.10.2018

(=) Aselsan (ASELS): Basında yer alan bir habere göre, Aselsan’ın ileri teknoloji tıbbi cihazlar üretmek için İstanbul Aydın Üniversitesi Biocube ile işbirliği protokolü imzaladığı belirtiliyor. Ayrıca, Aselsan ve Ukrayna STE firması arasında Aselsan askeri telsiz ve iç konuşma sistemlerinin Ukrayna’da üretilmesi için mutabakat muhtırası imzalandığı ifade ediliyor. Yorum: Şirketin, savunma dışı ve ihracat pazarlarında büyüme hedefiyle uyumlu söz konusu girişimlerini orta-uzun vadeli beklentilerimiz açısından destekleyici buluyoruz.

 

Aselsan Yeni Şirket Kurduğunu Açıkladı – 04.10.2018

KAP Açıklaması: Komuta ve kontrol sistemleri, termal ve gece görüş kamerası, kripto, uzaktan komutalı silah sistemlerinin üretim, satış ve pazarlaması ile ilgili faaliyet göstermek amacıyla, %51’i BARZAN, %48’i ASELSAN’a, %1’i SSTEK A.Ş.’ye ait olmak üzere “BARQ QSTP LLC.” ünvanlı şirket kurulmuştur. Şirketin sermayesi 1.000.000,- QAR olup, kuruluşu 3 Ekim 2018 tarihinde tescil edilmiştir.

 

OYAK YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Haber Analiz – 02.10.2018

Aselsan Ulak Haberleşme A.Ş.’nin %51’ini devralmak için sözleşme imzaladığını duyurdu. Açıklamaya göre, %100 hissesi SSTEK Savunma Teknolojileri’ne ait olan Ulak Haberleşme, mobil haberleşme sistemleri ve geniş bant haberleşme cihazlarının araştırma, tasarım, geliştirme ve mühendislik alanında faaliyet gösteriyor. Hisse devir bedeline ilişkin bir bilgi yer almadı.

ULAK hakkında bilgi : Yerli Baz İstasyonları Bugün Hizmete Başlıyor

 

DENİZ YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Haber Analiz – 10.09.2018

ASELSAN, yerli tıbbi cihazların geliştirilmesi ve bu alandaki yurt dışı bağımlılığın azaltılması için çok yönlü çalışma yürütüyor. Medyada yayınlanan habere göre; Türkiye’nin teknoloji merkezlerinden ASELSAN, yerli tıbbi cihazların geliştirilmesi ve bu alandaki yurt dışı bağımlılığın azaltılması için çok yönlü çalışma yürütüyor.

Sağlık Bakanlığı, manyetik rezonans (MR) görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, dijital röntgen cihazlarının yerlileştirilmesiyle ilgili bir projeyi hayata geçirmek için çaba sarf ediyor. ASELSAN da sağlık endüstrisi açısından çok önemli olan bu proje kapsamında savunmada edindiği tecrübeyi, sağlık endüstrisi ekosistemiyle çalışarak ülkenin hizmetine sunmayı hedefliyor. ASELSAN, bu projeye hazırlık olması amacıyla öz kaynaklarıyla “mobil dijital röntgen” ve “yerli MR görüntüleme sistemi” geliştirilmesi projelerini başlattı. Gelecek yıl ürünlerin ilk örneklerinin çıkarılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

 

AK YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Yorum  – 05.09.2018

Basında yayınlanan habere göre; Aselsan Kuzey Kıbrıs’ta, Güzelyurt bölgesindeki Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) AR-GE ve test merkezi kuracak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü içerisinde bulunan KALTEV’de ASELSAN için ofis ve laboratuvar alanları ayrıldı, ayrıca ürünlerin test edilebilmesi için de arazi tahsis edildi. ASELSAN, burada gerçekleştireceği çalışmalarda Kıbrıs’ın akademik gücünden faydalanacak, yeni projeleri için ihtiyaç duyduğu bazı testleri de yapma imkanı bulacak. Haberin hafif olumlu etkisi olacağını düşünüyoruz.

OYAK YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Haber – 05.09.2018

Aselsan, Kuzey Kıbrıs’ta Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) AR-GE ve test merkezi kuracak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü içerisinde bulunan KALTEV’de Aselsan için ofis ve laboratuvar alanları ayrıldı, ayrıca ürünlerin test edilebilmesi için de arazi tahsis edildi. Aselsan, burada gerçekleştireceği çalışmalarda Kıbrıs’ın akademik gücünden faydalanacak, yeni projeleri için ihtiyaç duyduğu bazı testleri de yapma imkanı bulacak.

ZİRAAT YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Haber – 05.09.2018

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Türk Savunma Sanayii’nin lider kuruluşu ASELSAN, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) AR-GE ve test merkezi kuracak. Aselsan, Yavru Vatan Kıbrıs’ta, Güzelyurt bölgesindeki Kalkanlı Teknoloji Vadisi’nde (KALTEV) AR-GE ve test merkezi kuracak. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü içerisinde bulunan KALTEV’de Aselsan için ofis ve laboratuvar alanları ayrıldı, ayrıca ürünlerin test edilebilmesi için de arazi tahsis edildi. Aselsan, burada gerçekleştireceği çalışmalarda Kıbrıs’ın akademik gücünden faydalanacak, yeni projeleri için ihtiyaç duyduğu bazı testleri de yapma imkanı bulacak.

ZİRAAT YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Haber – 04.09.2018

Aselsan (ASELS, Öneri “AL”, Nötr): Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla Aselsan ile Milli Savunma Bakanlığı arasında 21 Aralık 2016 tarihinde imzalanan Ateş Destek Otomasyon Sistemleri (ADOP-2000) sözleşmesi kapsamında 1. Teslimat faaliyeti 18 Temmuz 2018 tarihinde tamamlandı.

 

VAKIF YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Haber Yorum – 27.08.2018

Tıbbi Cihazlarda Yüksek Potansiyel

(+) Aselsan (ASELS): Medyada yer alan bir habere göre, elektroşok cihazlarının üretimini gündemine alan Aselsan’ın, yenilikçi ve uluslararası pazarlarda iddialı yerli ürünler geliştirmeyi amaçladığı belirtildi. Yorum: Aselsan, savunma sektöründeki güçlü bilgi birikimini yurt içi ve yurt dışı pazarlarda savunma dışı alanlara da aktarmayı hedeflemektedir. Özellikle de sağlık alanında önemli çalışmalar yürüten Şirketin, hükümetin yerlileştirme politikası yürüttüğü ve bu doğrultuda desteklediği tıbbi cihaz üretimi konusunda büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.

 

AHLATCI YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Analiz 2Ç18 – 15.08.2018

Şirket tarafından açıklanan  2018 2. çeyrek bilançoya göre satışlar bu çeyrek dönemde 1.9 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, 6 aylık süreçte toplam satışlar 3.3 milyar TL düzeyine yükselmiştir. Bununla birlikte 2017 2. çeyrek döneme göre satışlar %68 artarken, altı aylık süreçler karşılaştırıldığında satışlar %48 oranında artış kaydetmiştir. Güçlü bakiye satışları ve döviz bazlı getiri potansiyeli şirket özelinde pozitif bir durum oluşmasına neden olmaktadır. Operasyonel tarafta beklentilerin üzerinde performans ön plana çıkarken, net faaliyet karı geçen yılın aynı dönemine göre %113 artışla 488 milyon TL olarak gerçekleşmiş, 6 aylık toplamda 243 milyon TL’den 620 milyon TL düzeyine yükselmiştir. 2018’in ilk yarı döneminde FAVÖK karı %47 büyüme ile 703 milyon TL seviyesinde oluşurken, çeyreklik bazda değerlendirildiğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre %100’lük bir büyüme ortaya çıkmıştır. Bu olumlu görünüm içerisinde net kar rakamı da 2. çeyrek dönem içerisinde 590 milyon TL ile geçen yılın aynı dönemine göre %194 oranında artmış, kümülatif oalrak 942 milyon TL seviyesine yükselen net kar, geçen yıla göre %73 daha fazla olmuştur.

Şirket’in 2 milyar 941 milyon TL halk arz gelirinin yarattığı destek ile 2 milyar 902 milyon TL net nakiti bulunurken, bu duruma paralel cari oran 2.92 ve likidite oranı 1.96 seviyelerine yükselmiş, güçlü bir nakit durumu yaratılmıştır. Şirket tarafından döviz kredisi yerine TL kredi kullanıldığı vurgulanırken, harcamalarının %60’ı TL, %25’i Dolar ve %15’i Euro cinsinden oluştuğu, gelirlerin ise %45’i Dolar, %32’i Euro ve %23’ü TL’den oluştuğu belirtilmiştir.

Yılın ilk yarısında toplam sipariş tutarı 8.1 milyar Dolar seviyesinde olduğu ve bu dönemde 2.1 milyar dolar tutarında yeni sipariş alındığı açıklanmıştır. Bununla birlikte şirket 2018 yılı için beklentilerinde revizyona giderken, tahmini net satış gelirinde %40 civarında büyüme ve FAVÖK marjının ortalama %20 civarında olması hedeflenmektedir. Diğer yandan 2018 yılında toplam yatırım harcamasının 650 milyon TL civarında olması planlamaktadır.

Mevcut finansal görünüm ve yarı yıl performansı ile ön plana çıkan şirket için 26,70 seviyesinde bulunan hisse fiyatında, yaptığımız değerleme çalışmalarına göre %18’lik getiri potansiyeli ile 31,50 seviyelerinin hedef konumuna gelebileceği düşünülmektedir. Ayrıca teknik olarak baktığımızda açıklanan 2. çeyrek rakamları sonrasında fiyatın aşağı yönlü direnç çizgisi üzerinde işlem görmeye başladığı, piyasalarda havanın normalleşmesi ile tekrar yukarı yönlü bir eğilim içerisine girebileceği düşünülmektedir.

 

DENİZ YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Analiz 2Ç18 – 15.08.2018

ASELS Net Karı beklentileri %42 oranında aşarak güçlü bir büyüme gerçekleştirdi Aselsan 2Ç18’de cirosunu yıllık bazda %68 artırırken, karlılığın yükselmesi nedeniyle FAVÖK büyümesi %48 ile beklentilerin %15 oranında üzerinde gerçekleşti. 351 mln TL olan net kardaki %68’lik artış da operasyonel performansın daha güçlü olmasına bağlı olarak piyasa beklentisi olan 415 mln TL’nin bir hayli üzerinde gerçekleşti. Net Kar Marjı %30.8 ile bir önceki çeyreğe göre +510bps ile güçlü bir artış gerçekleştirdi. 1. Yarıda yeni alınan sözleşme tutarı 2.1 miyar USD ve bakiye siparişleri 8.1 milyar USD’ye ulaştı. Şirket yatırım harcamalarını yarttırmaya devam ederek 2Ç18’de yatırım harcamalarını 242 mln TL’ye yükseltti. Finansal sonuçların hisse üzerinde olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

VAKIF YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Analiz 2Ç18 – 15.08.2018

Güçlü sonuçlar, yükselen hedefler…

Aselsan, 2Ç18’de Research Turkey beklenti anketinin her anlamda en üst bandında yer alan tahminlerimizi de aşan güçlü sonuçlar açıkladı. Net kâr, beklentimizin %12, piyasa ortalama beklentisinin ise %42 üzerinde, yıllık %194 artarak 590 mn TL’ye ulaştı. Özellikle güçlü operasyonel büyüme net karın beklentileri aşmasına neden olurken, operasyonel olmayan kalemler de buna destek oldu.

Piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşen sonuçlar ve Şirketin yılsonu tahminlerini yukarı revize etmesi ile birlikte piyasada hisseye yönelik yukarı yönlü güncellemelerin geleceğini düşünüyoruz. Aselsan’ı, i) hükümetin destekleyici politikalarına devam ederek savunma sanayiini stratejik öncelikli sektörler arasında öne çıkmaya devam edeceği, ii) döviz bazlı iş modeli, iii) ihracat pazarlarında ve savunma dışı alanlarda öngördüğümüz büyüme potansiyeli ve iv) kur ve faiz riskine karşı dirençli bilanço yapısı ile beğenmeye devam ediyoruz. 2Ç18 sonuçlarının ardından tahmin ve varsayımlarımızda yaptığımız güncellemeler sonucunda, Aselsan için 12 aylık hedef fiyatımızı 38,2 TL’den 42,1 TL’ye yükseltiyor, uzun vadeli önerimizi “AL”, kısa vadeli önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak koruyoruz.

Bakiye siparişlerde yeni rekor – Aselsan 2Ç18’de yıllık bazda %169 artışla 2,1 mlr $ yeni sözleşme imzalamıştır. Böylece Şirketin bakiye siparişleri 2Ç18’de 8,1 mlr $’a yükselerek yeni rekor seviyeye ulaşmıştır (1Ç18: 7,5 mlr $). Yıllıklandırılmış bazda yeni siparişlerin net satış gelirlerine oranı 2Ç17’deki 1,46x seviyesinden 2Ç18’de 2,04x’e yükselmiştir.

Güçlü operasyonel kârlılık – Aselsan, operasyonel olarak uzun döviz pozisyonuna sahip olup TL’deki değer kaybından olumlu yönde etkilenmektedir. 2Ç18 sonu itibariyle bakiye siparişlerin %77’si (%45’i $ ve %32’si €), harcamalarının ise %40’ı döviz (%25’i $ ve %15’i €) bazlıdır.

Şirketin 2Ç18’de net satış gelirleri beklentimize paralel, piyasa ortalama beklentisinin %7 üzerinde, yıllık bazda %68,3 artarak 1,9 mlr TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Güçlü ciro büyümesine karşın maliyetlerdeki kontrollü artış sayesinde, Şirketin 2Ç18’de FAVÖK’ü beklentimizin %6, piyasa ortalama beklentisinin %15 üzerinde, yıllık bazda iki kat artarak 419 mn TL’ye yükselmiştir. Böylece FAVÖK marjı beklentimizin 1,4 puan, piyasa ortalama beklentisinin ise 1,5 puan üzerinde, yıllık bazda 3,5 puan artışla %21,9 seviyesinde gerçekleşmiştir

Kur ve TFRS etkisi – Aselsan, bilanço yapısı ve yüksek nakdi sayesinde mevcut piyasa dinamiklerinden olumlu etkilenmektedir. 1Ç18 sonu itibariyle 25 mln TL net borcu olan Şirket 2Ç18 sonu itibariyle 2,9 mlr TL net nakde ulaştı (halka arz geliri dâhil). Aselsan’ın 2Ç18’de faaliyetlerinden kaynaklı olarak 281,8 mn TL net kur farkı geliri (2Ç17: -35 mn TL) ve 33,7 mn TL (2Ç17: 8 mn TL) net faiz geliri elde etmesi net kârını desteklemiştir. Diğer yandan TFRS 15 kaynaklı olarak 2Ç18’de kaydettiği 52,3 mn TL’lik net finansal bileşen faiz gideri (2Ç17: -36 mn TL) net kârı sınırlı da olsa olumsuz yönde etkilemiştir.

Şirket beklentilerinde yukarı yönlü revizyon – 2Ç18 sonuçlarıyla birlikte Şirket 2018 yılı tahminlerinde yukarı yönlü revizyona gitti. Buna göre, net satış gelirlerinde büyüme beklentisini ‘%25-35’ aralığından ‘≥%40’a yükseltirken, FAVÖK marjı beklentisini ‘%18-20’ aralığından ‘%19-21’e yükseltti. Yatırım harcamalarına yönelik beklentisini ise 650 mn TL seviyesinde korudu.

Hedef fiyatımızı 42,1 TL’ye yükseltiyoruz – Güçlü 2Ç18 sonuçları, son dönemde aldığı yeni siparişler ve piyasalardaki son gelişmeleri göz önünde bulundurarak Aselsan’a yönelik tahminlerimizde revizyona gittik. Buna göre, Şirket için 2018-19 yılları için gelir, FAVÖK ve net kâr tahminlerimizi sırasıyla ortalama %7,5, %9 ve %12 arttırdık. Hisse için 12 aylık hedef değerimizi 38,2 TL’den 42,1 TL’ye yükseltirken, uzun vadeli önerimizi “AL”, kısa vadeli önerimizi “Endeksin Üzerinde Getiri” olarak devam ettiriyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Analiz 2Ç18 – 15.08.2018

Aselsan – 2Ç18 sonuçlarını 590.4 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 414.9 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerindedir. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %194 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde %68 arttı. Net satışlar 1,915 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %68 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 1,788 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Şirket, 2Ç18’de 419 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %100 artış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 364 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 349 baz puan artarak %21.9 oldu. Şirketin net nakit pozisyonu 2,901 milyon TL olarak gerçekleşmiş olup, bir önceki çeyrekte şirketin net borcu 25 milyon TL olarak kaydedilmiştir.

Ayrıca, şirket yönetimi 2018 yılı beklentilerini yukarı yönlü revize etti. 2018 yılına ait net satış büyümesi tahmini %40’ın üzerine revize edilirken (önceki %25-35 büyüme), FAVÖK marjı beklentisi %18-20’den %19-21’e revize edildi. En son kapanış fiyatına göre, şirket 17.3 F/K çarpanından ve 22.0 FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir.

OYAK YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Analiz 2Ç18 – 15.08.2018

Aselsan, 2Ç18’de 590mn TL net kar açıklayarak karını bir önceki yılın aynı dönemine göre +194 oranında arttırırken, piyasa beklentisi olan 415mn TL net karın oldukça üzerinde bir gerçekleşme sağlamıştır. Şirketin satışları %68 oranında artarak 1,9 milyar TL’ye ulaşırken FAVÖK’ü %100 oranında artıp 419mn TL’ye çıkmıştır. Şirket bu çeyrekte TL’sının değer kaybından ve gelirlerindeki hızlı büyümeden olumlu etkilenerek FAVÖK marjını %21,9’a yükseltmiştir. Aselsan 2018 tahminlerinde yukarı yönlü revizyon yapmıştır. Şirket 2018’de gelirlerinde %40’ın üzerinde büyüme (bir önceki tahmin %25-35) ve FAVÖK marjının %19-21 arasında (bir önceki tahmin %18-20) gerçekleşmesini bekliyor. Beklentilerin üzerinde gelen 2Ç18 sonuçları ve şirketin 2018 beklentilerini yukarı yönlü revize etmesinden sonra Aselsan için tahminlerimizi güncelledik ve hedef fiyatımızı 34 TL/hisseye yükselttik. Şirketin güçlü iş modelini ve cazip yükselme potansiyelini dikkate alarak önerimizi Piyasa Üzerinde Getiri olarak revize ediyoruz.

ŞEKER YATIRIM – Aselsan ASELS Hisse Analiz 2Ç18 – 15.08.2018

Aselsan’ın (ASELS) 2Ç18’de net kar rakamı yıllık bazda %194 artışla 590mn TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin açıklamış olduğu net kar rakamı beklentimiz olan 402 milyon TL net kar rakamı ve piyasa beklentisi olan 415 milyon TL net kar rakamının üzerinde geldi. Operasyonel tarafta sonuçlar beklentilerin üzerinde geldi. Net satış gelirleri 2Ç18’de 2Ç17’ye göre güçlü dolar ve artan sipariş büyüklüğüne bağlı olarak yıllık bazda %68 artışla 1.915mn TL seviyesinde (Piyasa:1.788mn TL, Şeker: 1.676mn TL) gelirken, FAVÖK rakamı da artan net satış gelirleri sayesinde yıllık bazda %100 artışla 419mn TL seviyesine yükseldi (Piyasa: 364mn TL, Şeker: 345mn TL). Ayrıca güçlü gelen operasyonel sonuçlar 2Ç’de Şirket’in marjlarını da pozitif etkiledi. 2Ç17’de % 23,3 ve %%18,4 seviyesinde bulunan brüt ve FAVÖK marjı 2Ç18’de sırasıyla %25,5 ve %21,9 seviyesine yükseldi. Şirket’in net kar ve operasyonel sonuçlarının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesi sonrasında piyasanın tepkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz.

Şirketin 2Ç18 sonuçları sonrası Aselsan için daha önce 24 TL seviyesinde bulunan hedef pay fiyatımızı yukarı yönlü revize ederek 30.0 TL seviyesine yükseltiyoruz. Hedef pay fiyatımızın cari pay fiyatına göre %11 prim potansiyeli taşıması nedeniyle bu aşamada Aselsan için “TUT”önerimizi koruyoruz. Toplam sipariş tutarı 8.1 milyar dolar seviyesine yükseldi– Şirket kamuya açıklamış olduğu bilgilere göre 1Y18’de yaklaşık 2.1 milyar dolar tutarında yeni sipariş almıştır. Dolayısıyla yeni alınan sipariş ile birlikte Aselsan’ın 1Y18 sonu itibariyle uzun vadeli sipariş miktarı 8.1 milyar dolar (1Ç18: 7.5 milyar dolar – YS17:6.8 milyar dolar) seviyesine yükselmiştir. 2018 Beklentilerini revize etti –Aselsan 2018 yılına ilişkin beklentilerini revize etti. Buna göre Şirket 2018 yılında net satış geliri büyümesinin TL bazında %40 (daha önce %25-35%) olmasını beklerken FAVÖK marjının %19-%21 (daha önce %18-20) seviyesine yükseltti. Şirket öte yandan 2018 yılında toplam yatırım harcamasının 650 milyon TL seviyesinde olmasını planlamaktadır.