Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Sigorta Sektö...

Sigorta Sektörü ve Sigorta Şirketleri Hisseleri Analizleri

İŞ YATIRIM – Sigorta Sektörü Haber Analizi – 02.04.2018

2018 İş Yatırım Sigorta Sektörü Yatırımcı Günü Notları

İş Yatırım’da ilk defa düzenlediğimiz Sigorta Sektörü Yatırımcı Günü 27 Mart tarihinde gerçekleştirildi. Yatırımcı Günü’ne katılan 15 Portföy Yönetim Şirketi, Şubat 2018 sonu itibarı ile sektörde yönetilen 165 Milyar TL’nin %88,4’ünü yönetmektedir.

Anadolu Sigorta ANSGR, Aksigorta AKGRT, AvivaSa AVISA ve Anadolu Hayat ANHYT ile toplantılar yapıldı. Yatırımcılar, şirketlerin büyüme ve karlılık ile ilgili önümüzdeki dönemlerde şirket beklentilerini sorguladığı toplantılarda ayrıca rekabet, regülasyon değişimlerinin olası etkileri ve makro ekonomik gelişmelerin sektörün mali yapısını nasıl etkileyeceğine yönelik sorular yöneltti.

Bu soruların cevapları ve analistlerin önemli notlarını hisse sayfalarında bulabilirsiniz.

 

İŞ YATIRIM – Sigorta Sektörü Haber Analizi – 18.09.2017

Hükümet altyapı projelerinde kullanılmak üzere sigorta teminatı getiriyor

Şu ana kadar kullanılan banka teminat mektupları yerine alt yapı yatırımı yapacak yatırımcılar teminatlarını sigorta şirketleri aracılığıyla temin edebilecekler. Bundan önce sadece banka teminat mektupları kabul edilirken bundan sonra Sigorta şirketlerinin proje teminat poliçeleri de aynı işlevi görebilecek. Bunun hayat dışı sigorta şirketleri için potansiyel bir büyüme alanı olabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanında bankaların önemli bir komisyon kaynağı olan bir alana da baskı anlamına gelebilir.

 

İŞ YATIRIM – Sigorta Sektörü Haber Analizi – 25.07.2017

RK sigorta şrirketlerine ceza verecek bir durum oluşmadığına karar verdi Rekabet Kurumu Sigorta şirketlerinin trafik segmentinde prim fiyatlarını aşırı arttırarak rekabet kurallarını bozdukları gerekçesiyle açılan soruşturmada cezai bir duruma gerek bulunmadığı kararını verdi. Olumlu.

 

OYAK YATIRIM – Sigorta Sektörü Haber Analizi – 11.07.2017

Hayat-dışı sigorta: Zorunlu trafik sigortasında havuz uygulaması Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Geçen hafta değişik haber kaynaklarında aktarıldığı gibi, uygulama ile beraber en riskli poliçeler ve ticari araç poliçelerin büyük kısmından gelen primler bir havuzda toplanacak ve hasar ödemeleri bu havuzdan şirketler arasında paylaştırılacak. Bu paylaşımda, toplam hasarın %50’si trafik sigortası satan şirketler arasında eşit pay edilecekken, kalan yüzde %50 şirket trafik sigortasında son üç senedeki pazar payına göre pay edilecek.

 

Sigorta Sektörü ve Tavan Fiyat Uygulaması: Sektöre ve İlgili Hisselere Etki Ne Yönde Olacak?

Deniz Yatırım – Sektör Haber Yorum 11.04.2017

Biz bu haberin sektör hisseleri için kısmi pozitif etkisi olabileceğini düşünüyoruz

Trafik sigortalarında 12 Nisan’dan itibaren yeni fiyat uygulaması başlıyor. Sigorta priminde ortalama yüzde 20 indirim meydana getiren yeni düzenleme ile İstanbul’da iyi sürücülere 470, kötü sürücülere 2 bin 137 lira tavan geldi. Yeni düzenlemeye göre Türkiye genelinde baz olarak kabul edilen İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri için tavan fiyat iyi sürücülerde (otomobilde) 444 lira oldu. Trafik sigortasında araçların sigorta primi 7 ayrı basamakta belirleniyor. Sürücü eğer kaza yaparsa 1’inci basamağa doğru eğer kaza yapmaz ise 7’nci basamağa doğru gidiyor. 7’nci basamak 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan iyi sürücüleri içeriyor.

Trafik sigortası yeni tavanlarına göre sisteme yeni girenler İstanbul’da 855 lira ödeyecek. Bir yıl sonra kaza yapanlar (üçüncü basamak) yüzde 50, ikinci yıl kaza yapanlar (ikinci basamak) yüzde 100 ve üç yıl arka arkaya kaza yapanlar yüzde 150 zamlı sigorta primi ile karşılaşacak. Aksine sisteme girdikten sonra 1 yıl kaza yapmadan geçiren sürücü için ilk yıl yüzde 15, ikinci yıl yüzde 30 ve üçüncü yıl kaza yapmayan sürücüye de yüzde 45 indirim yapılacak.

Böylece iyi sürücüler için çok ucuz olan sigorta kaza yapıp hasar çıkaranlar için pahalı hale gelecek. Geçtiğimiz yıl ortalama poliçe fiyatları otomobil segmentinde (toplam trafik sigortası primlerinin %53’ü) 628 TL olarak gerçekleşmişti. Yeni uygulamada ortalama fiyatın bu seviyenin çok da altında kalmayabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle de son iki haftadır trafik sigortası fiyatlarının gerileyeceği beklentisi ile hisse fiyatları baskı altında kalan sigorta şirketleri için haberin kısmi pozitif etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

İş Yatırım – Sektör Haber Yorum – 11.04.2017

Trafik sigortalarında tavan fiyat uygulaması belli oldu.

Hazine Müsteşarlığı dün, trafik sigortası tarifelerinde tavan fiyatını belirleyen bir genelge yayınladı. Değişiklikler bugün itibariyle derhal yürürlüğe girdi. Buna göre binek otomobilin trafik sigortası primi poliçe başına 807 TL ile sınırlanırken iyi bir şoför ise% 45 düzeyindeki hasarsızlık indirimi ile poliçe başına 444 prim ödeyebilecek. Bu tutar Nisan ayındaki poliçe başına ortalama 619 TL tarife ile karşılaştırıldığında% 30 indirime denk geliyor.

Tarife sınırlamaları bu yılın sonuna kadar geçerli olacak. Bununla birlikte, yetkili makamlar, uygun görülürse son başvuru tarihini uzatmayı seçebilirler. Bu genelge ayrıca Mayıs ayından başlayarak aylık % 1 oranında tarife artırımına izin veriyor. Bu gibi katkılar genelgenin sigorta şirketleri üzerindeki olumsuz yansımalarını sınırlayacak olsa da tarifelere üst sınır uygulamaları şirketler açısından olumsuzluk teşkil ediyor.

Ak Yatırım – Sektör Haber Yorum – 07.04.2017

Hayat Dışı Sigorta Sektörü: Gazetelerde yer alan haberlere göre, zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması birkaç gün içerisinde açıklanacak. Kesin olmamakla birlikte, tavan fiyat uygulamasının ardından ortalama primin %18‐%20 arasında düşmesi bekleniyor. Tavan fiyatın şehir bazında, araç sınıfı ve risk sınıfı bazında değişiklik göstermesi bekleniyor. Her ne kadar ortalama primde ilk başta telaffuz edilen %30 indirimden daha düşük %18‐%20 seviyelerinde olması beklense de, tavan fiyat düzenlemesinin zorunlu trafik sigortası sınıfında marjları önemli ölçüde olumsuz etkileyebileceğini tahmin ediyoruz.

 

Avivasa Emeklilik AVISA Hisse Analiz ve Yorumları

Aksigorta AKGRT Hisse Analiz ve Yorumları

Anadolu Sigorta ANSGR Hisse Analiz ve Yorumları

Anadolu Hayat Emeklilik ANHYT Hisse Analiz ve Yorumları

Bunlar da ilginizi çekebilir:

borsa hisse önerileri hissenet