Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları En Çok Beğend...

En Çok Beğendiğimiz Hisseler, Ak Yatırım

PAYLAŞ

  Ak Yatırım’ın temel analize dayalı güncel 29.11.2017 tarihli güncel hisse senedi portföy önerisidir.

  En Çok Beğendiğimiz Hisseler: Migros’u en çok beğendiğimiz hisseler arasına ekliyor, Kardemir’i en çok beğendiğimiz hisseler arasından çıkarıyoruz.

  Migros: 2017 yılı için hesapladığımız 8,2 FD/FAVÖK çarpanının şirketin güçlü büyümesini dikkate aldığımızda cazip olduğunu ve hisse satışı sonrasında yaşanan gerilemenin bir miktar aşırıya kaçtığını düşünüyoruz.

  Kardemir: Porftöye aldığımız tarihten buyana güçlü bir getiri sağladı. Diğer taraftan Çin demir çelik ithalatına konulan anti‐damping vergisi ile ileriye dönük global bazda artan dampingli Çin demir çelik ürünleri olabilir bu da sektörün olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

  Değişiklikler sonrası en çok beğendiğimiz hisseler: Garanti Bankası, İş C, Migros, Şişe Cam, Tofaş ve Türk Hava Yolları olarak sıralanmaktadır.

  En çok beğendiğimiz hisseler

  ŞirketKodKapanış*Hedef Fiyat*Yukarı Pot.*
  Garanti BankasıGARAN9.2112.20%32
  İş Bankası (C)ISCTR6.038.70%44
  MigrosMGROS22.9432.00%39
  Şişe CamSISE4.295.40%26
  Tofaş Otomobil Fab.TOASO32.3036.50%13
  Türk Hava YollarıTHYAO11.1812.80%14

   

  Portföy Performansı

  Öneri listemizin 2014’teki başlangıcından bu yana nominal ve BIST‐100 Getiri Endeksi’ne göre rölatif getirisi sırasıyla %138 ve %41 olarak gerçekleşmiştir.

   

  Hisselerin Tercih Edilme Nedenleri

  GARAN: Garanti Bankasını güçlü özsermaye kârlılık performansı, büyümeyi destekleyici yüksek sermaye yeterlilik rasyosu (SYR), e nakit sermayesi ve enflasyona karşı marj üzerinde önemli bir koruma sağlayan TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyü nedeniyle beğenmeye devam ediyoruz. Değerlendirmenin devamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

  İŞ BANKASI – ISCTR: İş Bankası için 12 aylık fiyat hedefimiz olan 8,70 TL %44 artış potansiyeli taşıyor. Bankayı operasyonel performansındaki güçlenme ve iştirak portföyündeki değerleme nedeniyle beğenmeye devam ediyor ve cazip yukarı potansiyel nedeniyle model portföyümüzde tutuyoruz. Değerlendirmenin devamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

  MİGROS: Migros, ortaklarından Moonlight Capital’ın Migros’un %7.3’ünü (13 milyon nominal hisse) hisse başı 26.0 TL’den yabancı kurumsal yatırımcılara sattığını açıkladığı 21 Kasım’dan itibaren endeksin %13 altında kaldı, nominal %15 düşüş gösterdi. Bu düşüşün Şirket’in güçlü operasyonel performansı dikkate alındığında fazla olduğunu düşünüyoruz. Değerlendirmenin devamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

  Şişecam – SISE: Faaliyet gösterdiği ana pazarlardaki olumlu dinamiklere paralel olarak tüm halka açık Şişe Cam grup şirketleri son 12 ayda yüksek fiyat performansı göstermiştir (ortalama %62 kazanç). Bu dönemde ana holding şirketi olan Şişe Cam ise %46 kazanç sağlamış ancak bu getiri halka açık iştiraklerinin (Trakya Cam, Anadolu Cam, Soda Sanayi) getirisinin %11 gerisinde kalmıştır. Bu gerçekleşmede halka açık bir şirket tarafından temsil edilmeyen cam ev eşyası segmentinin finansal performansının dalgalı bir seyir izlemesinin etkili olduğunu düşünüyoruz. Değerlendirmenin devamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

  Türk Hava Yolları THY -THY: için olumlu görüşümüzün ardında temel performans göstergelerindeki toparlanma ve ileriye dönük kuvvetlenen beklentiler bulunmaktadır. Özellikle 1Ç’de yolcu sayısında görülen %8 gerilemeden sonraki 7 ayda yakalanan yıllık %8’lik büyüme ve sektör oyuncularının yakın gelecekteki talebe ilişkin olumlu beklentileri cesaret vericidir. Değerlendirmenin devamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

  Tofaş Otomotiv – TOASO: Tofaş Oto hissesi son 1 ayda endeksin %12 üzerinde getiri sağlayarak yılın önceki bölümünde kaydedilen kayıpları geri aldı. Hisse üzerinde daha önce görülen baskıda özellikle 1Ç17 finansal sonuçları sonrası şirketin Mayıs ayında 2017 ihracat satışlarına yönelik öngörülerini aşağı çekmesi etkili olmuştu. Aynı dönemde Ford Otosan’ın ise kendi 2017 öngörülerinde artışa gitmesi yatırımcı ilgisinin Tofaş’tan Ford’a kaymasına yol açtı. O günden bugüne, Tofaş Oto hissesinin getirisi Ford Otosan’ın yaklaşık %20 gerisinde kalarak yatırımcı algısındaki bu değişimi fiyatladı. Değerlendirmenin devamını hisse sayfasında bulabilirsiniz.

  01.11.2017 tarihli portföy revizyonu

  Tüpraş’ı öneri portföyümüzden çıkartıyoruz. Tüpraş’ı portföyümüze eklediğimiz 19 Eylül’den bu yana gösterdiği %7 rölatif performansın ardından kâr realizasyonu amacıyla portföyümüzden çıkarıyoruz. Arz‐talep dinamiklerinin Tüpraş için avantajlı olmaya devam edebileceğini düşünmekle beraber, 8 Kasım’da açıklanmasını beklediğimiz güçlü 3Ç17 finansal performansın hisse fiyatlarına önemli derecede yansıdığını değerlendiriyoruz.

   

  24.10.2017 tarihli portföy revizyonu 

  Arçelik’i öneri portföyümüzden çıkartıyoruz. Şirketin 3Ç17 performansının, özellikle kârlılığın, artan hammadde maliyetleri (çelik) sebebiyle  istenilen yükselişi kaydedememesi sonucu olumsuzluk yarattığını düşünüyoruz. Demir çelik fiyatlarında yaşanan yükselişin devam etmekte  olması marj baskısının devam edebileceği anlamına geliyor. Ayrıca, ÖTV (%6,7 kaldırılması) uygulamasının Eylül ayında bitmesinin yurtiçi  talebi özelikle 4Ç17’den itibaren yavaşlatabileceğini düşünüyoruz. Diğer taraftan yüksek baz etkisini dikkate aldığımızda yurtiçi beyaz eşya  satışlarının 1Y18’e kadar zayıf seyretmesini bekliyoruz. Arçelik hisseleri öneri listemize girdiğinden bu yana Endekse paralel getiri performansı  sergiledi (+0,1%). Şirketi takip eden dönemde yeni haber akışının zayıf kalacağı  düşüncesiyle portföyden çıkartıyoruz.

   

  Ak Yatırım – Araştırma

  Ak Yatırım daha farklı kriterlere göe hazırladığı Kantitatif Portföyü ise bu çalışmadan ayrıdır. Güncel Kantitatif Portföy’e buradan bakabilirsiniz.

  Bunlar da ilginizi çekebilir:

  borsa hisse önerileri hissenet

PAYLAŞ