Ana Sayfa Haberler Palandöken: A...

Palandöken: Açıkta Satılan Yiyecek ve Tatlı Mamullerinden Sakınalım

Son zamanlarda diyabet ve obezitenin genç nüfusumuzu tehdit ettiğinin gündeme geldiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kötü şekerin diyabet ve obeziteyi arttırdığını söyledi.

Palandöken, “Gençlerimizi çocuklarımızı bilinçlendirmemiz lazım. Bilhassa merdiven altında mısır şurubundan (glikoz) üretilmiş mamullerden uzak dursunlar. Yüksek fruktozlu glikoz şurupları obezite ve şeker hastalığına neden olur. İnsan sağlığını ve metabolizmasını bozan azımsanmayacak kadar çok sayıda korsan olarak piyasaya sürülen mamullere fırsat verilmemeli. Denetimler artırılmalı” dedi.

Dünya çapında obezitenin erkeklerde üç kat, kadınlarda ise iki kattan fazla arttığını, diyabette ise Avrupa’da 3. sırada gelen ülkemizde gençlerimizin ve çocuklarımızın bilinçlenmesinin önemine işaret eden Palandöken, “Açıkta satılan yiyecek ve tatlı mamullerinden sakınalım. Çocuklarımızı eğitelim ve bilinçlendirelim. Açıktan herhangi bir şey almamasını öğretelim. Tanıdıktan alışveriş yaparak mahalle kültürünü tanıtalım” diye konuştu. İHA