Ana sayfa Haberler Otomatik Vite...

Otomatik Vitesli Arabalarda Sert Kalkışlardan Uzak Durun

Bursa’da ve Türkiye’de otomatik araba bakımı konusunda uzman olarak gösterilen Raif Kaplan, otomatik vitesli araba kullanan sürücüleri uyardı.

Bugüne kadar Türkiye genelinde bilirkişi olarak bir çok araç testlerine katılarak arıza tespiti ve bakımlarını yapan Burak Oto Raif Özel Servisleri’nin sahibi Raif Kaplan,”Otomatik şansızmanlı araçlarda çok fazla problem yaşanmaz. Ancak eğer kalkışlarda sert kaldırıyorsak, aracı zaman içerisinde şansımanın içinde metalik dediğimiz bakır pullar dökülür. Aynı manuel şansımanlı araçlarda debriyaj kaçırdığı zaman nasıl boşa devir çeviriyorsa araba bu otomatik şanzımanlı araçlarda da boşa devir çevirme başlar. Bu da şansımanın indirilmesini ve tamir edilmesini gerektirir. Bu durumları yaşamamak için sert kalkışlardan muhakkak uzak durmalıyız. Bunun dışında süresi geldiğinde periyodik aralıklarla şanzıman yağları yetkili servisler tarafından değiştirilmelidir” dedi.

Otomatik vitesli araçlarda yakıt tasarrufu yapmanın püf noktalarını anlatan Kaplan, “Bilhassa şehir içerisinde trafik ışıklarında bekleme yaparken boşa almakta yakıt tasarrufu ve fren balatalarının aşınması engellemek açısından büyük fayda var. Araç vitesteyken bizi devamlı itmeye çalışır, dolayısıyla bu az da olsa bir benzin sarfiyatı demektir. Ama boşa aldığımızda bu sarfiyattan kurtuluruz. Otomatik şanzımanlı araçların bazılarında kullanma kılavuzlarında eğer 20 saniyeden daha fazla bekleyecekseniz vitesi boşa alın ibaresi bulunur. Eğer vitesi boşa almazsak otomatik şanzımanın özelliğinden kaynaklanan bir durum vardır. Bu da bizi sürekli ileri itmeye çalışır. Bu durum fazla yakıt tasarrufuna ve fren balatalarının aşınmasına sebebiyet verir” diye tavsiyelerde bulundu. İHA