Ana sayfa Haberler MÜSİAD Erdal:...

MÜSİAD Erdal: Enflasyonla Mücadelede Kazanan Türkiye Olacaktır

BAŞKAN ERDAL: “ENFLASYONLA MÜCADELEDE KAZANAN TÜRKİYE OLACAKTIR” 

10.10.2018 – MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ekonomide dengelenme ve normalleşmenin sağlanacağı bir sürece girildiğini ifade eden MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, üreticiler, sanayiciler ve ekonomi yönetimi olarak enflasyonla mücadele başta olmak üzere ekonominin yeniden ivme kazanması için milli bir duruşla beraber güçlü bir dayanışmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

“Tüm Firmaların Bu Güçlü Mücadeleye Destek Vermesini Temenni Ediyorum”

Bakan Albayrak’ın iş dünyasına yönelik dayanışma çağrısına sorumluluk bilinciyle destek vereceklerini belirten Başkan Erdal; “Yıllardır yerli ve milli politikaların sürdürülebilir olması söylemimizin önemi geldiğimiz noktada çok daha iyi görülmüştür. Yarınlara daha güçlü yürüyen bir Türkiye idealimizin gerçekleşmesi üretmekten geçer. Kamu başta olmak üzere yerli ve milli tüm değerlerimize gereken desteği vermeliyiz. Bizler de her biri sektöründe öncü üye firmalarımızla millet ve vatan önceliğiyle açıklanan programa yönelik çalışmalarımızı ivedilikle başlatıyoruz. Devletimizin yanında yer almaya ve elimizi taşın altına koymaya devam edeceğiz. Tüm firmaların da bu güçlü mücadeleye destek vermesini temenni ediyorum. Büyük hedeflere ulaşmanın yolu, büyük fedakarlıklardan geçer” dedi.

“KDV İadelerinin Hızlandırılması Firmalarımıza Kaynak Oluşturacak”

Sürdürülebilir bir mali dengenin sağlanması ve bütçe disiplininde tavizsiz bir politika izlenmesinin önemine değinen Başkan Erdal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enflasyon, toplumun tüm kesimini etkilemektedir. Dolayısıyla tüm paydaşlarla sağlanan güçlü koordinasyon ve işbirliği ile büyük bir toplumsal dayanışma örneği sergileyerek bu mücadeleden galip geleceğimizi düşünüyorum. Enflasyonla mücadeleyle birlikte teknoloji üretimini sağlamaya, ihracatı artırmaya ve cari açığı düşürmeye yönelik çalışmalarımıza devam etmeliyiz. Ekonomi yönetimi tarafından alınan yapısal ve makroekonomik önlemlerin yanı sıra iş dünyasının alacağı mikroekonomik önlemler de tamamlayıcı olacaktır. Ağustos ayından itibaren geçerli olmak üzere bankaların yüksek faizle kullandırılmış kredilerin faizlerinde yüzde 10 indirim yapması ve bekleyen ciddi KDV iadelerinin hızlandırılması firmalarımıza kaynak oluşturacak, piyasaları ve firmalarımızı oldukça rahatlatacaktır. Enflasyonla mücadelede kazanan hiç kuşkusuz Türkiye olacaktır”

 

17. MÜSİAD EXPO iş dünyasını İstanbul’da buluşturacak:

MÜSİAD EXPO’ya başvuran yatırımcı sayısında bu yıl rekor artış yaşandı

28.09.2018 – 2023 için koyulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine yönelik en kritik zirvelerden biri olan 17. MÜSİAD EXPO’ya katılım başvurusu yapan yabancı yatırımcı sayısında bu yıl rekor sayıya ulaştı. Geçen yıllara oranla 6 kat artış yaşanan yabancı yatırımcıların dağılımı da çeşitlilik arz ediyor. Aralarında Almanya, Fransa, Hollanda gibi AB ülkeleri olduğu kadar, Çin, Malezya, Kazakistan, Hindistan, Pakistan gibi Asya ülkeleri, Birleşik Arap Emirlikleri ve Nijerya, Kenya, Sudan gibi Körfez Bölgesi ile Afrika’nın bulunduğu 100 kadar farklı ülkeden katılımcı bekleniyor. Şu ana kadar teyit edilmiş toplam 600 kadar yabancı yatırımcının katılıyor olmasını Türkiye’nin artan önemine bağlayan MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan: “Dünyada ticaret doğuya kayıyor çünkü gelecek, nüfus ve üretim yoğunluğu olan ülkelerin olacak. Türkiye ticaret savaşları içinden hep kazançlı çıkacak çok önemli değerlere sahip. Yapmamız gereken tüketim ekonomisinden uzaklaşıp, üretim ekonomisine doğru yönelmek. Dünya 5’ten büyük dedik. Bunu bir kez daha MÜSİAD EXPO’da gözler önüne sereceğiz” dedi.

MÜSİAD EXPO 500 milyar dolarlık ihracat hedefine koşuyor

İstanbul, Kasım ayında bölgenin en önemli ekonomik ve ticari zirvelerinden birine sahne oluyor. 17. MÜSİAD EXPO 21-24 Kasım 2018 tarihleri arasında CNR Expo İstanbul’da gerçekleşecek. Her iki yılda bir gerçekleştirilen MÜSİAD EXPO, Asya’dan Avrupa’ya, Orta Doğu ve Afrika’dan Türki Cumhuriyetlere kadar yabancı iş adamları ve devlet adamlarını konuk edecek. «İş Burada» sloganıyla hayata geçecek olan 17. MÜSİAD EXPO’nun hedefi «fikir ve hedeflerini hayata geçirmek isteyen yerli ve yabancı iş adamlarını bir iş platformunda bir araya getirmek ve Türkiye’nin ticari hacmini artırmak. 2023 için koyulan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine yönelik en kritik zirvelerden biri olan MÜSİAD EXPO, potansiyel ihracat ilişkilerinin kurulacağı önemli bir iş platformu oluşturacak.

MÜSİAD EXPO’nun ekonomik darboğazdan çıkışta misyonu büyük

MÜSİAD EXPO’nun Türkiye ekonomisinin büyümesinde önemli misyon üstlendiğini belirten MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu darboğazdan çıkabilmesi, cari açık dengesinin kurulması ve yabancı yatırımcının yanı sıra yerli yatırımcının yeni yatırımlara motive edilmesini sağladığını ifade etti. Kaan, “İş dünyasına ve vatandaşa ülke ekonomisinin geleceği konusunda güven veren bir zirve olarak MÜSİAD EXPO, İmalat-Yatırım-İhracat anlayışıyla çalışan inanmış MÜSİAD üyeleriyle ekonomimizin itici gücü olacak. Ülkemizin 2023 itibariyle 500 milyar dolarlık ihracat hedefine en önemli katkıyı MÜSİAD EXPO ile yapacağız” dedi.

MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan, MÜSİAD EXPO hakkında bilgi verdi. Bostan, 2016 yılında 72.000 ziyaretçi ağırlayan MÜSİAD EXPO’da bu yıl, yerli yabancı en az 600 firmanın katılımının, 8000’in üzerinde B2B görüşmenin, 30 kadar ülkeden Bakan düzeyinde katılımın beklendiğini belirtti. Yurtiçi ve yurtdışından binlerce iş adamı ve satın almacı da B2B iş platformumuzda yüz yüze görüşme ve yeni iş anlaşmalarının temelini atma olanağı bulacaklar.

Bir zirvede dört büyük etkinlik

MÜSİAD EXPO bu yıl küresel iş dünyasından temsilcilerin makro ekonomi gündemini konuşacağı IBF International Business Forum, yüksek teknoloji üreten kuruluşların ve savunma sanayiinin bir araya geldiği High-Tech Port geleceğin iş adamları ve sanayicilerini buluşturan UGİK (Uluslararası Genç İş Adamları Kongresi)’e de ev sahipliği yapacak.

 

25.09.2018 – MÜSİAD Mobilya ve Orman Ürünleri Sektör Kurulu Başkanı Davut Altunbaş, son dönemlerdeki döviz artışını gerekçe göstererek fahiş fiyatlar üzerinden ürün satışında bulunan sektör temsilcilerine yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu hususlara dikkat çekildi: Üzülerek görüyoruz ki, dövizdeki dalgalanmayı sektörümüzde fırsatçılığa çevirmeye çalışanlar olmaktadır. Stokculuk yapan, fahiş fiyat artışları gerçekleştiren ve yüksek fiyattan ürün satmaya zorlayan firmalarla karşılaşmaktayız.

Dövizdeki yükselişin duracağını ve spekülatif hareketlerin son bulacağını söylememize rağmen söz konusu firmalar,yüksek kurdan açıkladıkları fiyatları, kur düşmeye başlamasına rağmen geri çekmemektedirler.

60 bine yakın firmayı 120.000 aileyi ilgilendiren sektörümüzde,

Bu firmalara ilanen tebliğ etmek isteriz ki ;

Bu günler geçicidir, her kışın bir baharı olacaktır.Sektörümüze yaşattıkları bu olumsuz havayı bir an evvel sonlandırmaları, normal piyasa sistemine dönmeleri gerekmektedir. Ticaretin kaos ortamlarından beslenmenin, bu sürecin sonlanmasıyla bir bedeli olacağını belirtmek isteriz. Sektörümüzün de alt paydaşlarının kendine göre hesabı olacaktır.

Bu vesileyle, mobilya sektöründe faaliyet gösteren üyelerimiz ile yapmış olduğumuz istişarelerde, kriz öncesi fiyat istikrarının devam ettiğini, bu süreci fırsat bilenlerin de takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

Bu krizin savuşturulması için MÜSİAD Mobilya ve Orman Ürünleri sektörü olarak her zaman mağdur tarafın yanında olacağız.

Kamuoyunun ve sektörümüzün tüm paydaşlarının dikkatine sunarız.

 

MÜSİAD Kaan: Gizli Zam Yapanla, Ahlaklı Esnaf Aynı Kefeye Konmamalı

07.09.2018 –Tüketiciyi zor duruma düşüren fırsatçı fiyat manevraları yapan markalarla, dürüst ticaret yapan yerli ve milli markaların kamuoyunda ayrıştırılması gerektiğini ifade eden MÜSİAD Genel Başkanı Kaan “yerli ve milli markaları yıpratmamalıyız” çağrısı yaptı:

“Gizli zam” yapanla, ahlaklı esnaf aynı kefeye konmamalı”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, yurt dışından, döviz ve faiz üzerinden başlatılan ekonomik kuşatma sonrasında piyasalarda enflasyona neden olan fiyat artışı tartışmaları kapsamında, fırsatçılık yapan firmalarla ülkesi için üretim ve istihdam gerçekleştiren işletmelerimizin ayrıştırılmasının büyük bir zaruret olduğuna dair bir açıklama yaptı.

Ülkenin bütün kurum, kuruluş ve fertleriyle kenetlenmesi gereken bir dönemde, hem iş hayatını ilgilendiren konulara büyük bir hassasiyet ile yaklaşmalı hem de manipüle edici haberlerin sorumsuzca yaygınlaştırılmaması gerektiğini vurgulayan Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Yurt dışından, döviz ve faiz üzerinden ülkemize yönelik başlatılan ekonomik kuşatmaya karşı devletimiz ve hükümetimizin doğru hamleleri neticesinde, olumlu sonuçlar alınmaktadır. Fakat etkilerinin tamamen ortadan kalkmasının zaman alması muhtemel olan bu ekonomik savaşta, ülkenin tüm kurum, kuruluş ve fertleri üzerine düşen görevleri yapmalıdır. İş insanları olarak bizler de, hükümetimizin aldığı kararları uygulayarak devletimizin arkasında olduğumuzu göstermek ve elimizi taşın altına koymak zorundayız.

Bu bağlamda TÜİK verilerine göre bir önceki yıla oranla yurt içi üretici fiyatlarının ortalama %32, yurt içi tüketici fiyatlarının ise%17,9 oranında arttığı böyle bir ortamda; iş ahlakının gerekliliklerini yerine getirerek yalnızca rutin fiyat düzenlemeleri yapan yerli ve milli perakendeci ve markalarımızla, fırsatçılık, stokçuluk ve karaborsacılık yapan firmaların yan yana zikredilmesini manidar buluyorum. Özellikle piyasadaki dalgalanmayı istismar ederek fırsatçılık yapan firmalarla, ülkemiz için üretim ve istihdam gerçekleştiren işletmelerimizin ayrıştırılmasının büyük bir zaruret olduğunu düşünüyorum. Güçlendirmemiz gereken yerli ve milli markalarımızın, çeşitli iletişim araçları üzerinden manipülatif haberlere sorumsuzca konu yapılmasını, ülke ekonomimize ve toplumsal dayanışmamıza zarar verecektir.

Bunun yanında, “krizi, fırsatçılık üzerinden fırsata çevirme” anlayışıyla bazı firmaların fiyatlarda artışa gittiğini ya da ürün gramajlarıyla oynayarak “gizli zam” yaptıklarına yönelik tartışmaları da yakından takip ediyoruz. Bu iddialara konu olan fırsatçı yaklaşımların, kadim Anadolu geleneği olan dürüst ve ahlaklı ticaret mirasıyla ters düştüğünü özellikle belirtmek isterim. Aynı zamanda bu yanlış uygulamaların, toplumda güven duygusunu zedeleyerek, tüketicileri geri çekilmeye yönlendireceğini de unutmamak gerekir. Dolayısıyla firmalarımızı, bu dönemde tüketiciyi zor durumda bırakacak bu tarz hamlelerden kaçınarak, ticarette dürüstlük ve şeffaflığı elden bırakmadan hareket etmeye davet ediyoruz.”

 

MÜSİAD-Ümmet Âlimleri Ortak Basın Açıklaması: Ekonomimiz Zamanla Daha da İyi Olacak

MÜSİAD ile Ümmet Âlimler Birliği, ABD’nin Türkiye ekonomisine yönelik uyguladığı hukuk ve etik dışı yaptırımlara karşı İstanbul’da ortak basın açıklaması düzenledi

16.08.2018 – MÜSİAD ile Ümmet Âlimler Birliği, ABD’nin Türkiye ekonomisine yönelik uyguladığı hukuk ve etik dışı yaptırımlara karşı İstanbul’da ortak basın açıklaması düzenledi

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ve Ümmet Âlimler Birliği adına Filistin Âlimler Birliği Başkanı Navas Tekruri tarafından gerçekleştirilen açıklamada Türkiye’nin yaptırımlara karşı boyun eğmeyeceği ve birlik ve bütünlük halinde bu zorlukların da üstesinden gelineceğine dikkat çekildi.

“Ekonomimiz Zamanla Daha da İyi Olacak”

Açıklamasında, ABD’nin yaptırımlarının doğru ve yerinde hamlelerle bertaraf edilmeye başlandığı belirten Kuralay, ekonomik durumun zamanla daha iyi bir noktaya geleceğini kaydetti. Kuralay, “ Hiçbir etik kurala ve uluslararası hukuka uymayan bu savaş yöntemiyle, daha önce de karşılaştık. Siyasi çekişmeleri, ağır sonuçları olacak çirkin bir oyuna çeviren bu tutum karşısında bir kez daha ülkece kenetlendik. Siyasi irade başta olmak üzere, iş dünyası ve toplumun her kesimi, oynanmak istenen oyunu görerek hızlıca organize oldu ve karşı hamleye geçti.

Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ekonomi yönetimimiz çok kısa bir sürede alınacak tedbirleri tespit ederek uygulamaya geçirdi. Bunun olumlu sonuçlarını da hamdolsun görmeye başladık; zamanla daha da iyi olacaktır.” dedi.

Tamamen Hayal Ürünü

ABD’nin Türkiye’yi dünya ekonomisinin dışına itme düşüncesinin tamamen bir hayal ürünü olduğunun altını çizen Kuralay,ABD Başkanının malum açıklamayı yaptığı günün ertesi, Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, aralarında Rusya, Çin ve İran’ın da olduğu birçok ülkeden destek mesajları gelmeye başladı. Türkiye bugün, dünya ticareti içerisinde önemli bir yere sahip, dünyanın hemen hemen her noktasına ihracat yapan, büyük yatırımlara imza atan güçlü bir aktördür. Dolayısıyla, Amerika tarafından Türkiye’yi ekonomik anlamda zorda bırakma ya da dünya ekonomisi dışına itme düşüncesi bir hayalden ibarettir. Her şeyden önce buna ilk itiraz edecek olan, gördüğümüz üzere diğer ülkelerdir.” diye konuştu.

Türkiye Güçlü Bir Ekonomiye Sahip

Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi artık kırılgan bir ekonomik yapıya sahip olmadığını ve güçlü bir ekonomisi olduğunu vurgulayan Kuralay şöyle konuştu:

“Bankacılık sistemimizle, sağlam temellerde seyreden serbest piyasa ekonomimizle ve tüm paydaşlarımızla artık sarsılsak da, yıkılmayız. Bu güçlü yapıya bir de milletimizin dik duruşu ve sağlam kardeşlik bağı da eklenince, sadece ekonomimiz değil, toplumsal yapımız da aynı şekilde en ufak yara almıyor. Son yaşanan gelişmelerle, bunu tarihe bir kez daha yazmış bulunuyoruz.

Bizler, tüm dünyayla iyi ilişkiler kurarak, dostluk temelli anlayışla ilerlemeyi amaçlayan bir ülkeyiz.

Bunun en iyi örneklerinden biridir bugün sizlerin burada bizlerle bir arada olmanız.

Zor günlerimizde yanımızda olan dostlarımızı her zaman hayırla anıyoruz; fakat İslam dünyasından kardeşlerimizin desteği, bizim için çok kıymetli. Her fırsatta dile getiriyoruz; dili, dini, ırkı ne olursa olsun, bizler kardeşlerimizin dertleriyle dertleniyoruz. Dünyanın bir ucunda bir haksızlık varsa, karşısında durmayı, var gücümüzle haykırmayı kendimize ödev biliyoruz. Geçtiğimiz yaz aylarında nasıl ki Kudüs’e giderek İsrail’in haksız uygulamalarına karşı Filistinli kardeşlerimizin yanında olduysak, bu tavrımızı her koşulda sürdüreceğiz.”

“Türk Mallarını Satın Alarak Türkiye’ye Destek Olun”

Ümmet Alimler Birliği adına konuşan Filistin Alimler Birliği Başkanı Navas Tekruri de ABD’nin Türkiye’ye karşı düşmanca tavır sergilediğini, ABD’nin sadece Türkiye’yi değil, dünyadaki mazlumları da hedef aldığını söyledi.

Türkiye’nin, mazlumların yanında olduğu için hedef alındığını belirten Tekruri, ABD’nin Müslümanları hedef aldığı her zaman hüsrana uğradığını vurguladı.

Tekruri, “Tüm Müslümanlar Türkiye’nin yanındadır. Kardeş Türkiye’nin yanında duran herkese teşekkür ediyorum. Ekonomik gücü olan her Müslüman, gücü nispetinde Türkiye’ye destek olmalıdır. Müslümanları Türkiye’ye destek olmaya davet ediyorum. Türkiye’yi siyasi, ekonomik ve turizm alanlarında desteklemek gerekiyor. İnsanların tatillerini Türkiye’de yapmasını teşvik edin. Türk mallarını satın alarak Türkiye’ye destek olun. Elinizdeki dolarları TL’ye çevirin. ABD mallarını boykot edin. Bu savaş Türkiye’nin savaşı değil, herkesin savaşıdır. Bütün Müslüman ülkeleri Türkiye’nin yanında durmaya çağırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

MÜSİAD’dan 18 Dilde Devletimizin Yanındayız Mesajı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ABD tarafından doğrudan ülke ekonomisini hedef alan yaptırımlara karşı, tüm dünyaya 11dilde devletimizin yanındayız mesajı verdi

12.08.2018- Ticaret diplomasisi vizyonuyla yurt içinde 84, yurt dışında 74 ülke, 206 farklı noktada hizmet veren, Türkiye’nin en yaygın Sivil Toplum Kuruluşu MÜSİAD, Türkiye üzerinde oynanan ve doğrudan ülke ekonomisini hedef alan siyasi ve ekonomik yaptırımlara karşı 18 dilde basın açıklamasında bulundu.

Türkçe, İngilizce, Arapça, Fransızca, İspanyolca, Malayca, Japonca, Felemenkçe, Rusça, Gürcüce, Romence, Yunanca, Bulgarca, Makedonca, Boşnakça, Sırpça, Arnavutça ve Hausa dili üzerinden tüm dünyaya mesaj veren MÜSİAD, yurt dışında bulunan teşkilatları üzerinden Türkiye’ye karşı yapılmak istenen etik ve hukuk dışı uygulamalara karşı devletimize ve hükümetimize destek çağrısında bulundu.

Her türlü yaptırım ve baskılara rağmen seçilmiş meşru hükümetin yanında yer alacaklarının altını çizen MÜSİAD’ın açıklamasında şu hususlara dikkat çekildi:

“MÜSİAD olarak son dönemde ülkemizin maruz kaldığı, hiçbir ekonomik kaide ile açıklanmayan etik dışı siyasi oyunları en ağır şekilde kınıyoruz. Çıktığımız uzun yolda, milli ekonomi modelimizi hedef alan tüm saldırılara karşı, sonucu ne olursa olsun Sayın Devlet Başkanımızın ve ekonomi yönetimimizin sonuna kadar arkasında olduğumuzu beyan ederiz. Bu ekonomik savaşı kaybetmeyeceğiz. Dik ve kararlı duruşumuzdan ödün vermeyeceğiz. Zor zamanlarda kenetlenmeyi bilen halkımız, alt edilemeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya gösterecektir. Bu hususta devletimize ve halkımıza güvenimiz tamdır. Türkiye’nin en geniş tabanlı sermaye kuruluşu olarak MÜSİAD, bu mücadelede üzerine düşen her ne varsa yapmaya hazırdır. Cenab-ı Allah doğruların yanındadır.”

 

MÜSİAD Erdal: Eylem Planı Yeni Bir Kalkınmanın Fitilini Ateşlemiştir

 

05.08.2018 – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin 400 projeyi içeren 100 günlük Eylem Planını kamuoyuna açıkladı. Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa ilişkin açıklamalarda bulunan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, eylem planının yeni dönemin yeni kadrosuyla vizyoner bir bakışla hazırlandığını belirterek,“Bütçe disiplininden vazgeçmeden, kaynakları çeşitlendirerek yüz günde hayata geçirilmesi planlanan dört yüz proje, yeni bir kalkınmanın fitilini ateşlemiştir.” dedi.

Açıklanan eylem planından büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade eden MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal, “Sayın Cumhurbaşkanımızın, özellikle konuşmalarının başında çizdiği tarihsel panorama ile Türkiye’nin gelecek vizyonunun ilhamının kaynağını net bir şekilde ortaya koymaktadır. Kadrosuyla beraber ortaya koyduğu kararlı tavır da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin olumlu bir yansıması olarak değerlendirilebilir” şeklinde konuştu.

“Açıklanan projelerin dikkat çeken tarafı milletimizin tüm ihtiyaçlarına seslenmesi” diyen Başkan Erdal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomiden eğitime, sosyal güvenlikten sağlığa, adaletten çevre ve şehirciliğe, savunma sanayiinden istihdamakadar açıklanan tüm projeler toplum kademelerinin hepsine seslenen bir nitelik taşımaktadır.

Seçimlerin hemen ardından temennimiz olan yapısal dönüşümlerin bir an önce tamamlanmasını, sosyal devlet anlayışını önceleyerek ihtiyaçların belirlenip gündemin ekonomiye ve sürdürülebilir büyümeye odaklanmasını son derece değerli buluyoruz.

MÜSİAD Ankara olarak dış ülkelerle ekonomik hacmimizi artıracak yeni bir modelin benimsenerek Ticaret Merkezlerinin ve Ticaret İrtibat Merkezlerinin oluşturulmasının ve yaygınlaştırılmasının o ülkelerde yapılan yatırımları daha güçlü ve daha kalıcı bir hale getireceğini ve sürdürülebilir ekonomik ve ticari ilişkilere temel oluşturacağını vurgulamış; bu doğrultuda Kazakistan, Senegal, Endonezya ve Malezya gibi ülkelere yönelik birçok girişimimiz olmuştu. Eylem planında Ticaret Bakanlığı icraatlarında yer alan mevcut 5 merkeze ilave olarak 35 yeni Türkiye Ticaret Merkezinin (TTM) açılacağı müjdesi, 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefimize giden yolda bir ışık olmuştur. Özellikle büyük bir potansiyel barındıran Asya Pasifik ve Afrika gibi pazarlara tam anlamıyla açılmamız için bu Ticaret Merkezlerinin giderek artmasını temenni ediyoruz.

Bunların yanında MÜSİAD Ankara olarak yıllardır savunma sanayi alanındaki çabalarımızın meyvesini de bu açıklamada bir kez daha görmüş olmak bizleri mutlu etmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamasında dört yüz projenin kırk sekizinin savunma sanayi alanında olduğunu açıklaması ve ‘Savunma sanayi projelerine ayrı bir önem veriyorum’ sözleri bu konuda ortaya koyduğumuz çabaların boşa gitmediğini gösterdi ve gelecek adına umudumuzu diri tuttu. Ayrıca iş dünyası olarak, ticari süreçlerde karşılaştığımız zorluklar, sektörel gelişimin güçlenmesinin önündeki engellerin giderilmesive ihracatın artırılması noktasında ekonomi yönetimine sunduğumuz önerilerin eylem planında karşılık bulduğunu görmekdaha azimli bir şekilde hedeflerimize odaklanmamızı sağladı.Ancak bu tarz kararlı ve önemli adımlar atıldığı ve köklü reformlar hayata geçirildiği sürece ülkemizin yapısal sorunlarına çözüm üretebiliriz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı somut projeleri içeren eylem planının, özellikle inşaat gibi sektörlerin içinden geçtiği durgunluk sürecinden çıkışını hızlandırarak ekonomimiz için yeni bir ivme kazandıracağını ve canlılık getireceğini düşünüyorum. Bununla birlikte son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar ve yükselen enflasyon üzerindenoluşturulmaya çalışılan olumsuz algıları da karşılıksız bırakacağı kanaatindeyim.

Bu 100 günlük süre zarfında bizlere düşen görev,yakaladığımız rekor ihracat ve büyüme rakamlarını artırarak sürdürülebilir kılmak adına yeni istihdam sahaları ve dış ticaret açığımızı kapatacak yüksek katma değerli üretim ile ekonomimize katkı sağlamaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yerli ve milli dev projeleri içeren bu reformları büyük bir memnuniyetle karşılıyor; daha güçlü ve daha müreffeh bir Türkiye yolundaülkemizi geleceğe taşıyacak bu çalışmaların devam edeceği inancıyla ülkemize ve milletimize hayırlı olsun diyorum.

 

MÜSİAD’dan Güney Afrika ve Zambiya Çıkarması

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan ve Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güney Afrika programı kapsamında bir dizi temaslarda bulundu.

Müstakil Sanayi ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın BRICS Zirvesi için gittiği Güney Afrika ve ardından gerçekleşen Zambiya temasları kapsamında bir takım ziyaretlerde bulundu. Programda Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar ve MÜSİAD Güney Afrika Şube Başkanı Ebubekir Salim de yer aldı.

Genel Başkan Kaan, Güney Afrika programı kapsamında ilk olarak Pretorya Büyükelçiliği Kançılarya Binası’nın açılışına katıldı. Açılışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Kaan, Güney Afrika Şubesinin faaliyetleri ve MÜSİAD’ın çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

MİNERA İle MoU Anlaşması İmzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından Güney Afrika’daki temaslarına devam eden Kaan,23 Müslüman ülkede canlı yayın yapan ITV’ye katılarak MÜSİAD’ın projelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaan TV programının ardından Güney Afrika’nın ilk siyahi Başkanı Nelson Mandela’nın torunu ve aynı zamanda MÜSİAD Güney Afrika Şubesi Kurucu Üyesi Mandla Mandela ile bir araya geldi.

Güney Afrika’da iş dünyasının önde gelen temsilcileri ile bir araya gelen Kaan, Güney Afrika’nın en önemli ticari kuruluşlarından MİNERA ile MoU anlaşması imzaladı. Programın ikinci gününde de temaslarını sürdüren Kaan, Emine Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleşen Maarif Vakfı Güney Afrika Ofisi açılışına katıldı.

Güney Afrika-Türkiye Networking Toplantısı MÜSİAD Ev Sahipliğinde Düzenledi

MÜSİAD Güney Afrika Şubesi ev sahipliğinde, Johannesburg’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle Türkiye-Güney Afrika Networking Yemeği programı düzenlendi. Güney Afrikalı iş insanları ile ikili görüşmelerde bulunan Kaan, Güney Afrika’daki iş ve yatırım fırsatları hakkında bilgi aldı.

Zambiya’daki Temsilcilik Çalışmaları Hızlandırıldı

Genel Başkan Abdurrahman Kaan ve Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, Güney Afrika’daki temaslarının ardından Zambiya’ya geçti. Burada iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Kaan, Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) ile Zambiya Yatırım Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katıldı. Zambiya’daki temsilcilik çalışmaları için bir dizi temaslarda bulunan Kaan, Afrika’daki teşkilat ağının genişletilmesi adına önemli adımlar attı.

Finansman Sorununu Afrika’da Çözebiliriz

Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Güney Afrika ve Zambiya ziyaretlerine ilişkin izlenimlerini anlattı. Afrika’dan daha fazla istifade etmek istediklerini belirten Kaan, Afrika’nın bugününü değil geleceğini düşündüklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“2050 senesinde şu anda 1,3 milyar olan Afrika nüfusunun 4 milyarın üzerine çıkmasının bekliyoruz. Bu anlamda Afrika müthiş bir potansiyel barındırıyor. MÜSİAD olarak 2018 yılını, “Afrika Yılı” olarak ilan ettik. Dünya genelinde 74 ülkede faaliyet gösteriyoruz. MÜSİAD’da gıdadan inşaata, tekstilden otomotive her türlü altyapıya sahip üyeler mevcut. Şu anda 12 olan Afrika şube sayısını 21’e çıkarmayı planlıyoruz.

Yakın süreçte, ne kadar çok Afrika’yla ilgilenilirse, ne kadar iş temsilcisi gelirse o kadar fırsat yakalayabiliriz. Diğer ülkelerden kaynaklanan finansman sorunlarının çözümlerinin de buralara taşınması gerekiyor. Bu minvalde Afrika, hedef pazarlarımızın başında geliyor.”

Afrika Stratejik Bir Öneme Sahip

Yurt Dışı Teşkilatlanma Başkan İbrahim Uyar ise, Güney Afrika ve Zambiya ziyaretlerinin ülkemiz ve MÜSİAD adına son derece verimli geçtiğini, kurulan iki ilişkiler ile MÜSİAD’ın belirlediği “Ticari Diplomasi” vizyonu doğrultusunda önemli bir adım attıklarını kaydetti. Uyar, Afrika’nın MÜSİAD’ın faaliyet ve çalışmalarında stratejik bir öneme sahip olduğunu ve bu nedenle 2018 yılını Afrika Yılı olarak ilan ettiklerini belirtti. Afrika’daki teşkilat ağının genişletilmesine yönelik faaliyetlerin hızla sürdüğüne dikkat çeken Uyar, yıl sonuna kadar 30 Afrika ülkesinde temsil edileceklerini belirtti.

 

Eximbank Yıldırım, Başkent’e İlk 6 Ayda 1,1 Milyar Dolarlık Destek Sağladık

KÜRESEL TİCARET SİSTEMİNE DAHA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE ENTEGRE OLMALIYIZ 

26.07.2018 – MÜSİAD Ankara’da da düzenli olarak gerçekleşen bilgilendirme toplantılarının bu haftaki konuğu Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım oldu. Türk Eximbank’ın çalışmaları ve destekleri ile ihracatın konuşulduğu toplantıda MÜSİAD Ankara üyelerinin sorularını yanıtlayan Genel Müdür Yıldırım Eximbank’ın Türkiye ihracatına yaptığı katkıları anlattı.

Dünyadaki Yeni Oluşumlara Kayıtsız Kalamayız

MÜSİAD Ankara Başkanı ve DEİK Türkiye-Endonezya İş Konseyi Başkanı İlhan Erdal ve MÜSİAD Ankara ev sahipliğinde gerçekleşen toplantının konuğu Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Türk Eximbank yöneticileri oldu. İhracatın artırılması konusunun öne çıktığı toplantıda konuşan MÜSİAD Ankara Başkanı İlhan Erdal “Özellikle MÜSİAD’lı iş adamları olarak, dünyanın birçok noktasında olan KOBİ ve KOBİ üzeri firmalarımızla ihracatın bundan sonraki süreçte daha önemli bir hale geldiğini üyelerimiz ile paylaşıyor ve biliyoruz. MÜSİAD Ankara olarak daha güçlü bir Türkiye yolunda hedeflerimize ihracata yönelik katma değeri yüksek üretimle ulaşacağımızın farkındayız. Hem Asya Pasifik hem de Afrika‘da ihracatı ve DEİK’in faaliyetlerini konu ediniyoruz. Dünya’daki ülkeler arası dengelerle birlikte ekonomik sınırlar ve modeller de değişiyor. Artık sınırlar çok yakın, rekabet çok daha keskin ve yeni iş modelleri oluşturuluyor. Dünyadaki yeni oluşumlara ihracatçılarımız kayıtsız kalmamalıdır. Küresel ticaret sistemine daha güçlü bir şekilde entegre olacak bir vizyon ortaya koymalıyız. 2023 yılı 500 Milyar dolar ihracat hedefine yeni pazarlarla daha hızlı ulaşacağız. Finansman konusunda, birçok önemli çalışmalarda bulunan Türk Eximbank’ın müteşebbislerimize vereceği destekler, ihracatla birlikte Türkiye’nin hem cari açığını hem de dalgalı kurla birlikte sıkıntılarını aşması noktasında önemli” dedi.

Hedef 46 Milyar Dolar

Türk Eximbank’ın faaliyetlerinden ve ihracatçılar için sunduğu finansal çözümlerden bahseden Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, ihracatta bir adım önde olmak için orta ve uzun vadeli finansman sağladıklarını belirterek “Eximbank, kredi büyüklüğünde Türkiye’nin 9. büyük bankası. Aynı zamanda da ihracat kredilerinin yüzde 45’ini tek başına veren, kredi, sigorta ve garanti ile tüm hizmetleri tek çatıda veren Banka konumundayız.2017 yılında 39.3 Milyar Dolar destek sağladık. Bu desteğin 15,2’si sigorta, 24,1 ise kredi. 2018’de 46 Milyar Dolar tutarında destek hedefimiz bulunuyor” diye konuştu.

Ankara’ya Desteklerimiz Sürüyor

30 farklı program ile firmalara destek sağladıklarını aktaran Genel Müdür Yıldırım ise, Ankara’ya da desteklerinin devam edeceğini kaydetti. Başkent’e ilk 6 ayda 1,1 milyar dolarlık destek sağladıklarını anlatan Yıldırım sözlerine şunları ekledi: “Bu rakam toplam ihracatının yaklaşık %29’u ediyor. Ankara’da bulunan 3.378 firmanın 422’si müşterimiz. En fazla lojistik ve taşımacılık anlamında desteklerimiz olmuş. 12 şube, 11 irtibat bürosu ve 689 personel ile Türkiye’de hizmet vermekteyiz”

Toplantı, katılımcıların görüşlerini aktarıp sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

“Dünya Bor Rezervinin %73’ü Türkiye’de Bulunuyor”

Bor madeni ve kullanım alanları temalı MÜSİAD 99. Genel İdare Kurulu Toplantısı (GİK), Türkiye’deki tüm Şube Başkanlarının katılımıyla, hafta sonu Uşak Şubesi ev sahipliğinde düzenlendi. BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Abdülkerim Yörükoğlu ve ETİ Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer’in katılımlarıyla gerçekleşen kurulda, Türkiye’deki Bor rezervleri, Bor ürünlerinin ileri teknoloji ürünlerindeki kullanımı, Bor üretiminde yeni inovasyon anlayışı ve Bor’a dayalı sektörlerde iş birliği çalışmaları konuları detaylı bir şekilde ele alındı.

Bor madeni ve kullanım alanları temalı MÜSİAD 99. Genel İdare Kurulu Toplantısı (GİK) Uşak Şubesi ev sahipliğinde düzenlendi. BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Abdülkerim Yörükoğlu ve ETİ Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer’in katılımlarıyla gerçekleşen kurulda, Türkiye’deki Bor rezervleri, Bor ürünlerinin ileri teknoloji ürünlerindeki kullanımı, Bor üretiminde yeni inovasyon anlayışı ve Bor’a dayalı sektörlerde iş birliği çalışmaları konuları detaylı bir şekilde ele alındı.

Türkiye’nin her noktasından şube başkanlarının katılımlarıyla gerçekleşen kurulda ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Seçimleri sonrası Türkiye’yi bekleyen süreçler, yeni hükümetten beklentiler ve yeni sistemin getirdiği fırsatlar üzerine önemli çalışmalara imza atıldı.

Programa Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Uşak Valisi Salim Demir, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ekrem Savaş. BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, ETİ Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer, Uşak Şube Başkanı Nuri Arslan, MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Ali Reis Topçu ve Ali Gür, Yönetim Kurulu Üyeleri Gökhan Yetkin, Soner Meşe, İbrahim Uyar, Hikmet Köse, Zeki Güvercin, Faruk Akbal, İzzet Alagöz, Muhammet Ali Özeken ile MÜSİAD üyesi iş adamları katıldı.

“Bor Madenini Etkin Bir Şekilde Kullanmalıyız”

Kurulun açılış konuşmasını gerçekleştiren Genel Başkan Abdurrahman Kaan, Bor madeninin Türkiye’nin geleceği adına çok önemli bir konumda yer aldığını vurguladı.

Bor madeninin kullanımı konusunda atılması gereken çok fazla adım olduğunu belirten Kaan, MÜSİAD olarak ülkemizin potansiyelinin açığa çıkarılması adına çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. Kaan; “Bor, kullanım alanı ve üreteceği katma değer düşünüldüğünde, son derece kıymetlidir. Dünyadaki kaynaklar hızla tükenirken ve alternatif kaynaklara ilgi artıyorken Türkiye, önemli bir ham madde olan Bor madeninden, değerini teslim edecek şekilde istifade edilmelidir. Türkiye bugün, dünyadaki Bor rezervinin yüzde 73’ünü barındırıyor. Dünyadaki pazar payımıza baktığımızda ise, 2017 yılında yüzde 57 olduğunu görüyoruz. Diğer yandan örneğin Amerika, toplam rezervin yaklaşık yüzde 5’ine sahipken, pazarın yüzde 27’sini elinde bulunduruyor. Mevcut potansiyelimizi kullanma oranımızı ifade eden bir veridir bu. Elimizde Bor madeni gibi bir kıymet varken, bunu en etkin şekilde kullanarak, yerli ve milli üretim kapasitemizi artırmalıyız.” dedi.

“Ar-Ge Çalışmaları Hızlandırılmalı”

Ar-Ge çalışmalarına yönelik faaliyetler yürütülmesinin elzem olduğunun altını çizen Kaan, “2003 yılında, başbakanlığı döneminde Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kurulmasına öncülük ettiği Bor Araştırma Enstitüsü’nü, daha etkin şekilde kullanmamız gerekiyor. Tarım, cam sanayii, seramik sanayii, metalürji, yalıtım, sağlık ve enerji, bilhassa yenilenebilir enerji gibi çok geniş bir kullanım alanı olan Bor’u, tüm dünyaya satabilmek ve pazar payını rezerv seviyesine yükseltmek için önümüzde hatırı sayılır hiçbir engel yoktur. Bu hedefe, peyderpey ulaşacağımıza inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk Milleti İstikrardan Yana Tavır Aldı”

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilleri Seçimleri ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Kaan, Türk milletinin istikrar yana tavır aldığını kaydetti. Yeni sistemle birlikte iş dünyasının ihtiyaç duyduğu ortama kavuşacağını vurgulayan Kaan şöyle konuştu:

“Huzur, güven ve istikrar ortamına ihtiyaç duyan iş dünyası, yeni sistemle birlikte aradığı ortama kavuşacaktır. Önünü gören, yatırımlarını korkmadan yapan, bürokraside boğulmayan iş insanlarımız da ülkemizi geleceğe taşıyacak büyük projelerin sorumluluğunu artık daha rahat alabilecektir. İşte, iş dünyası olarak ısrarla talep ettiğimiz istikrar ve güven, bunun için gereklidir. Kalkınmamız için, refah seviyesi yüksek bir ülke olmamız için, gelecek nesillerimizi müreffeh bir ülkede yetiştirebilmek için buna ihtiyacımız vardı. Artık daha rahat, daha kendimize güvenerek söyleyebiliyoruz; Güçlü Türkiye hedefimize kararlı ve emin adımlarla yürüyeceğiz. Türkiye’mizin hedefleri büyük; bu hedeflere, hep birlikte daha çok çalışarak, birbirimize daha sıkı sarılarak ulaşacağız.”

Açılış konuşmasının ardından MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Dr. İzzet Alagöz moderatörlüğünde panel düzenlendi. Panelde, BOREN Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü Başkanı Doç.Dr. Abdülkerim Yörükoğlu, Bor’un kullanım koşulları ve getirdiği fırsatlara ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Öncelik: Bor’a Dayalı Sanayinin Geliştirilmesi

Konuşmasında Bor’un kullanıldığı sektörlere ilişkin bilgi veren Yörükoğlu; “Dünyada borun en fazla kullanıldığı sektör cam sektörü. Borcam adında Şişecam’ın ürettiği bir ürünümüz de var. Bor, camın ısıya dayanıklı hale getirilmesinde kullanılıyor. Bor madeni şu an için özellikle sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılmaya başlandı. MR cihazlarının yapımında Bor madeni kullanılıyor. Sağlık sektöründe özellikle beyin tümörlerinin tedavisinde radyoterapi tedavilerinde Bor kullanılıyor. Son günlerde kırıkların tedavisinde protez yapımında kullanılıyor. Demir-Çelik sektöründe bir malzemenin yüzeyinin sertleştirilmesinde kullanılıyor. Bor’un en çok kullanıldığı üretim malzemelerinden biri de cam elyaf. Ayrıca askeri malzemelerde de Bor madeninden yararlanılıyor.” şeklinde eklinde konuştu.

Dünya Bor rezervinin %73’ünün Türkiye’de bulunduğunu ifade eden Yörükoğlu, BOREN olarak bilgi ve teknik alt yapı konusunda yatırımcılara önemli destekler sunduklarını vurguladı.İş dünyası ile birlikte iş birliği çalışmalarına önem verdiklerini belirten Yörükoğlu, potansiyeli olan ürünlerinin ticarileşmesinin sağlanması adına yatırımcılara yardımcı olduklarını kaydetti. Bor’un etkin bir şekilde kullanımının hükümet programına da girdiğini ifade eden Yörükoğlu, Bor’a dayalı sanayinin gelişmesi adına çalışmaların devam ettiğini vurguladı.

854 Milyon Dolarlık Bir İhracat Getirisi

ETİ Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Serkan Keleşer, dünyadaki ve Türkiye’deki Bor rezervleri ve bölgesel bazda Bor rezervinin tüketimine ilişkin bilgilendirmelerde bulundu. Dünyadaki Bor rezervinin 4,5 milyar ton olduğuna dikkat çeken Keleşer, bunun 3,3 milyon tonunun Türkiye’de bulunduğunu vurguladı. ETİ Maden’in dünya üzerindeki pazar payının %57 oranında olduğunu kaydeden Keleşer, 2017 yılı sonu itibariyle Bor’un Türkiye ekonomisine 854 milyon dolarlık bir ihracat getirisi sağladığını belirtti.

İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına ilişkin yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Keleşer, bu bağlamda üniversiteler, BOREN ve özel sektör temsilcileri ile iş birliği çalışmaları yürüttüklerini vurguladı. Patent ile ilgili olarak da bilgi veren Keleşer 9’u ulusal 3’ü uluslararası olmak üzere 12 patent aldıklarını ve 2 adet ulusal patent başvuru sürecinin de devam ettiğini kaydetti.

Bor ürünlerinin kullanım alanlarına ilişkin olarak konuşan Keleşer, “Bor ürünleri; temel olarak cam, seramik ve tarım sektörlerinde kullanılıyor. Bor, ana bileşen olarak kullanılmıyor. %20 ile %0,01 arasında değişen oranlarda nihai ürünlerin bünyesinde katkı maddesi olarak yer alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasında potansiyel iş birliği ve gelişim alanlarına ilişkin olarak da bilgi veren Keleşer, seramik, cam, tarım, demir-çelik, enerji, nükleer sektörler ve savunma sanayine yönelik yatırım çağrısında bulundu.

MÜSİAD Başkanı Kaan: Tarihe Tanıklık Ediyoruz

10.07.2018 – MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni kabineye ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.Yeni yönetim sistemin hayata geçmesiyle birlikte, Türkiye’nin önündeki parlak geleceğe yönelik engellerin ortadan kalktığını vurgulayan Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

“24 Haziran’da gerçekleşen seçim sonucunda Türk Milleti’nin vermiş olduğu kararla, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi yürürlüğe girmiş ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan, yeni sistemin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Bu kararla milletimiz, istikrar, huzur ve güvenden yana tavır almıştır. Bürokrasiyi azaltarak karar alma ve kalkınma hızının artmasını sağlayacak olan yeni yönetim sistemi, Güçlü Türkiye’ye giden yolda önümüzdeki tüm engellerin kaldırılmasını ifade etmektedir.

“Yeni Türkiye’nin İlk Cumhurbaşkanı Erdoğan”

17-25 Aralık ve 15 Temmuz gibi FETÖ eliyle organize edilen hain girişimlere karşı dik duruşu ve sergilediği güçlü liderlikle halkına güven, dünyaya ise ülkemizin birliğine yönelik önemli bir mesaj veren Yeni Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni hizmet döneminde ülkemizin önemli atılımlar yapacağına olan inancımız tamdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu yeni kabineyi, tarihe tanıklık ettiğimiz bu yeni döneme imza atacak olması bakımından son derece değerli buluyoruz. İş dünyası olarak, ekonominin emanet edildiği değerli ekibin, Türkiye’nin son 16 yılda kazanmış olduğu ivmeyi daha yukarı taşıyarak üretim, ihracat, yatırım ve büyüme rakamlarını, ülkemizin gelecek hedefleri doğrultusunda yükselteceğine inanıyoruz.

“Türkiye’nin Kaybedecek Zamanı Yok”

Güçlü iktidar ve güçlü lideriyle iç ve dış tehditlere karşı daha sağlam ve daha güvenli olan Türkiye, bundan sonraki süreçte hiç vakit kaybetmeden artık büyümeye ve kalkınmaya odaklanarak yoluna kararlı bir şekilde devam edecektir.

MÜSİAD olarak, “Meselemiz Türkiye Olsun” diyerek bu yolda ülkemize katkı yapmaya ve her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Anadolu’nun bizlere kadim mirası olan kardeşlik ruhu ve barışa olan inancımızdan vazgeçmeden, yalnızca ülkemizin refahı için çalışacağız. Yeni yönetim sistemimizin ve yeni kabinenin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. ”

 

MÜSİAD Ankara Başkanı Erdal: Ortak Payda Türkiye İçin Aynı Zeminde Buluşulmalı

24.06.2018 – Ülke ve millet olarak, daha önceki seçimlerden farklı, yeni bir Hükümet sisteminin oylandığı çok önemli bir seçimi geride bıraktık. Seçimlerin sükunet içinde geçmesi, millet olarak büyük bir demokrasi geleneğine sahip olduğumuzu bir kez daha göstermiştir. Millet iradesi, istikrardan ve daha güçlü bir Türkiye’den yana bir tavır ortaya koymuştur. Bundan sonra yapılacak ilk iş, seçim sürecinde yaşanan kırgınlıkların, gerginliklerin ve tartışmaların bir an önce unutularak kutuplaşmadan uzak, ortak payda Türkiye için aynı zeminde buluşulması ve sorumluluk alınmasıdır.

Yeni dönemde üretimin, istihdamın ve ihracatın artırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması; ekonomik, sosyal ve hukuki alanda reformların ivedilikle hayata geçirilmesi; teşviklerin ve desteklerin daha erişebilir olması ve yeni sistemin getireceği değişikliklerin bir an önce tüm kurumlarda ve yapılarda tamamlanması gerekmektedir.

Bizler de STK olmanın yanında üreticiler, sanayiciler ve iş adamları olarak bu süreçte yatırımlarımızı ve istihdamı artırmaya, sektörlerin gelişimine katkı sağlamaya ve ülkemiz için her alanda görev üstlenmeye devam edeceğiz. Belirsizlikleri geride bıraktığımız bu seçimden sonra zaman, artık ekonomik reformlara ve mega projelere daha iyi odaklanarak hedeflerimize daha hızlı bir şekilde ilerleme zamanıdır.

Seçim sonuçlarının ülkemize, milletimize, ümmete ve iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçimde demokrasi kazanmıştır, milletimiz kazanmıştır, tüm Türkiye kazanmıştır.

İlhan ERDAL
MÜSİAD Ankara Başkanı

 

MÜSİAD’ın Son Yurt Dışı Faaliyetleri ve Açılan Şubeleri

Dünyaya Açılan Kapı: MÜSİAD

27.05.2018 – MÜSİAD, ticaret diplomasisi anlayışıyla, temsil edildiği tüm coğrafyalarda teşkilatlanma çalışmaları ve işbirliği anlaşmalarına imza atıyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), küresel vizyon çerçevesinde yurtdışındaki ağını genişletmeye devam ediyor. Tüm dünyada hızlı bir yapılanma gerçekleştiren MÜSİAD, ticaret diplomasisi anlayışıyla, temsil edildiği tüm coğrafyalarda işbirliği anlaşmalarına imza atıyor. Türkiye’nin kalkınması ve ihracat pazarının artırılması hedefi doğrultusunda hareket eden MÜSİAD, gerek üyelerine gerekse Türkiye’deki iş dünyasının temsilcilerine fırsat kapıları aralıyor.

İşte MÜSİAD’ın son dönemlerde hayata geçirdiği proje ve faaliyetlere ilişkin satır başları:

74 Ülkede 198 İrtibat Sayısına Ulaştı

MÜSİAD Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu, yakın dönemde Özbekistan, Pakistan ve Fas’a temsilcilik atamaları gerçekleştirdi. MÜSİAD böylelikle yurt dışındaki teşkilat ağını 74 ülkede 198 noktaya ulaştırdı.

MÜSİAD Belçika Şubesi Faaliyetlerine Başladı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), dünyanın her noktasına ulaşma hedefiyle, şube ve temsilci sayısını artırmaya devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında yurtdışı teşkilatlanma çalışmalarını sürdüren MÜSİAD, Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde 14 Nisan 2018 Cumartesi günü, Belçika’nın Başkenti Brüksel’de şube açılışı ve Avrupa Genel İdare Kurulu (AGİK) toplantısı gerçekleştirdi.

MÜSİAD Tiflis Şubesi Açıldı

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın katılımıyla MÜSİAD Tiflis Şubesi’nin açılışı yapıldı. Açılışa, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, MÜSİAD Tiflis Ofisi Başkanı Özgür Yücel, Gürcistan İşverenler Konfederasyonu Başkanı Elguja Meladze, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Tiflis Koordinatörü Hüseyin Şanlı, Türk ve Gürcü İşadamları Derneği (GÜRTİAD) Başkanı Celal Sancar, MÜSİ̇AD yurt dışı şube başkanları ve temsilcileri ile diğer davetliler katıldı.

Hindistan’da Mou Anlaşmaları

Nisan ayının başında Hindistan’a yapılan ziyaret neticesinde, Mahashtra Ticaret Sanayi ve & Tarım Odası ve Mumbai Ticaret ve Sanayi Odası ile MoU anlaşması imzalandı.

Rusya Müslüman İşadamları Derneği İle Mou Anlaşması Yenilendi

Rusya Müslüman İşadamları Derneği (APMRF) Başkanı Aydar Shagimardanov ve beraberindeki heyet, MÜSİAD Genel Merkez’e ziyarette bulundu.Dış İlişkiler koordinatörlüğünde gerçekleşen toplantıya, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Başkan Yardımcısı Adnan Bostan ve Yurtdışı Teşkilatlanma Başkanı İbrahim Uyar katıldı. Görüşmede, APMRF ile 16.MÜSİAD EXPO fuarında imzalanan MOU anlaşması, MÜSİD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan adına güncellendi. Anlaşma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Shagimardanov, bu tür anlaşmaları iş birliği noktasında başlangıç adımları olarak gördüklerini ifade etti.

Çin Yatırım Ajansı ile MoU Anlaşması

Çin NingxiaBölgesiYatırım AjansıBaşkanı Xie Zhongmei ve beraberindeki heyet, MÜSİAD Genel Merkez’e ziyarette bulundu. MÜSİAD Uluslararası İlişkiler ve Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu ortaklığında düzenlenen görüşmede, Çin Yatırım Ajansı ile MÜSİAD arasında MOU anlaşması imzalandı.

Gürcistan İşverenler Konfederasyonu ile MoU Anlaşması

Geçtiğimizde günlerde Tiflis Şube açılışını gerçekleştiren MÜSİAD, Gürcistan’ın en büyük derneklerinden biri olan “Gürcistan İşverenler Konfederasyonu” ile Tiflis Şube gala programında MoU anlaşması imzaladı. Gürcistan Ekonomi Bakan Yardımcısı ve T.C. Tiflis Büyükelçisi nezaretinde yapılan anlaşmanın, her iki ülke ilişkilerine çok olumlu katkılar sağlayacağı öngörülüyor.

Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası İle MoU Anlaşması

MÜSİAD ile Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası arasında MoU Anlaşması imzalandı.Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde gerçekleştirilen programda, YTK Başkanı İbrahim Uyar ve Moldova-Romanya İkili Ticaret ve Sanayi Odası Constantin Vieru anlaşmayı imzaladı. MÜSİAD Romanya Başkanı Cem Aksoy da törende hazır bulundu.

Afrikalı ve Türk İş İnsanları Konya’da Buluştu 

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Yurt Dışı Teşkilatlanma Komisyonu koordinatörlüğünde, Konya Şube ev sahipliğinde “Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu” düzenlendi.

Programda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka, MÜSİAD üyeleri ve 33 Afrika ülkesinin Büyükelçileri, 200 Afrikalı iş insanı yer aldı.

 

MÜSİAD Başkanı Kaan: “Kur Manipülasyonları ile Seçimlere Müdahale Yapılmak İsteniyor”

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan’ın Fitch Ratings Açıklaması:  “Fitch’in İddiaları Realiteden Uzak, Politik Bir Açıklama”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Amerika merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in, Türkiye’ye ilişkin hazırladığı rapor hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kaan açıklamasında şunları kaydetti:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in ülkemiz ekonomisi hakkında yaptığı açıklamaları üzüntüyle takip etmekle beraber, maalesef bu tarz açıklamaların artık bizleri şaşırtmadığını ifade etmeliyiz. Zira Fitch ve benzeri diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, birçok kritik sürecin arifesinde, Türkiye’nin aleyhine açıklamalar yaptığına daha önce de şahit olmuştuk. Üstelik bu kuruluşların yaptıkları açıklamaların, ekonomik olmaktan daha çok siyasi yorumlar taşımasını da maalesef kanıksamış durumdayız.

Bu tür açıklamaların, kritik 24 Haziran Seçimleri öncesinde, uluslararası kamuoyunda özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın nezdinde, Türkiye ekonomisine yönelik bir algı manipülasyonu yapmayı amaçladığı görülmektedir. Kur üzerinden gerçekleştirilen manipülasyonlarla, mevcut hükümetimiz üzerinde baskı kurmak ve 24 Haziran Seçimlerine dolaylı yoldan müdahale yapılmak istenmektedir. Bu bağlamda Fitch’in, 24 Haziran Seçimleri sonrasında Türkiye’nin para politikasının bağımsızlığının azalacağına dair iddialarını; realiteden oldukça uzak, gayriciddi ve tamamıyla politik bir açıklama olarak değerlendiriyoruz.

Buna ek olarak; Fitch ve benzeri diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği notların ekonomimiz üzerindeki etkisi incelendiğinde, tutarlı bir korelasyondan söz edilememektedir. Nitekim 2010 ve 2011 yıllarında; S&P, Fitch ve Moody’s’in “yatırım yapılamaz” dediği ülkemize yapılan doğrudan yabancı yatırımlar bu dönemde artmış kaydetmiştir.

Bu vesileyle, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının kredi notu belirleme yöntemlerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi ve tutarlılığının sorgulanması gerektiğine dair görüşlerimizi yineliyoruz.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Yıldız Holding’e Destek Mesajı Verdi

10.05.2018

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Yıldız Holding hakkında basına yansıyan borç haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Kaan, açıklamasında şunları kaydetti:

Gerçekleştirdiği hizmetler ve büyük çaplı yatırımlarıyla Türkiye ekonomisinin kalkınmasında önemli bir pay sahibi olan Yıldız Holding hakkında çıkan asılsız haberleri teessüfle karşılıyoruz. Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği ticari faaliyetlerle ülkemizi başarılı bir şekilde temsil eden ve aynı zamanda MÜSİAD üyemiz olan Yıldız Holding hakkında üretilen olumsuz algının art niyetli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’nin en büyük bankalarının, ülkemizin en büyük global şirketlerinden biri olan Yıldız Holding’le bir araya gelmeleri, Türkiye ekonomisinin ve finans sektörünün güçlülüğünü gözler önüne sermektedir. Aynı zamanda bu durum, Türk Bankacılığı’nın ülke ekonomisindeki sorumluluk bilincini ve Türk iş insanlarının girişimcilik ruhunu da ortaya koymaktadır. Durum böyleyken, Yıldız Holding hakkında art niyet sahibi bazı kişiler tarafından basına asılsız haberlerin servis edilmesini ve olumsuz algı oluşturulmaya çalışılmasını, asla tasvip etmiyoruz. Türkiye’nin en yaygın STK’sı olarak, 74 yıllık güçlü mazisiyle ülkemizin global markalarından biri olan Yıldız Holding’e, bu yapılanları doğru bulmadığımızı bir kez daha kamuoyuna arz ediyoruz.

 

MÜSİAD Başkanı Olpak: Gün, Demokrasi ve Milli İradeye Sahip Çıkma Günüdür

16.07.2018

Musiad-Nail-Olpak-09Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, darbe girişimiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, darbe girişimiyle ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz tarihi bir gün yaşıyor. Demokrasiyi ve milli iradeyi sekteye uğratmaya çalışan güçler bir kez daha harekete geçti. Gün, demokrasi ve milli iradeye sahip çıkma günüdür. Gücünü milletten almayan bir grubun kalkışması, meşru hükümeti alaşağı etme çabası sonuçsuz kalacaktır. Tüm MUSIAD üyelerini bu kalkışmaya karsı demokrasinin ve milli iradenin yanında olmaya çağırıyoruz. Askerle vatandaşı karşı karşıya getirme çabaları sonuçsuz kalacak, milletimizin özgürlük ve demokrasi hakki bu anti demokratik kalkışma ile engellenemeyecektir. Herkes bilmelidir ki MÜSİAD olarak demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkacak vatandaşlarımızın yanındayız. Allah yar ve yardımcımız olsun.” İHA

 

MÜSİAD Hakkında

MÜSİAD’ın açılımı Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’dir. MÜSİAD kendisini “hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun sağlandığı; tarihe ve topluma mal olmuş mahalli ve evrensel değerlerin gözetildiği, kendi içinde bütün, bölgesinde, ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının kurduğu bir dernek olarak” tanımlamaktadır.

Dernek 9 Mayıs 1990 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Bugün Müsiad’ın 11 bini aşkın üye sayısı bulunmakta ve yurtiçinde 86 irtibat noktası bulunmakta, yurtdışında ise 68 farklı ülkede toplamda 181 nokta ile hizmet vermektedir.