Ana sayfa Haberler Kariyer ve İstihdam Piyasası Haberleri Kariyer &#821...

Kariyer – Çalışanlar Arasında Ayrım Yapmayan Şirketler Rekabette Öne Çıkıyor

Çalışanlar arasında ayrım yapmayan şirketler rekabette öne çıkıyor

Herkes için mükemmel olan iş yerleri gelir artışında yüzde 9,6’lık fark elde ediyor 

Great Place to Work Enstitüsü, küresel çapta yaptığı çalışmalarla şirketlere mükemmel bir kurum kültürü oluşturmaları, bunu sürdürmeleri ve ölçebilmeleri için yardımcı oluyor. Great Place to Work tarafından gerçekleştirilen yeni değerlendirmeye göre, iş yeri kültürünü ayrım yapmaksızın herkes için mükemmel hale getiren şirketlerin yıllık gelir artış performansları, bunu göz önüne almayan şirketlere göre yüzde 9,6 oranında daha iyi.

Great Place to Work tarafından yapılan yirmi yıllık araştırmanın sonuçlarına göre, Fortune 100 listesinde yer alan en iyi işveren şirketlerin, diğer şirketlere oranla daha yüksek performans sergiledikleri görülüyor. Araştırmada ortaya konan en önemli bulgu, güvene dayalı kültürün şirketin geleceğini önemli oranda etkilemesi. Şirketler tarafından bilinmeyen veya önemsenmeyen çalışan odaklı yaklaşımlar, şirketlerin ekonomik performanslarını olumlu etkiliyor. Ayrıca çalışanların iletişim, yenilikçilik, yöneticilik becerisi ve işbirliği gibi alanlarda kendilerini geliştirmelerini mümkün kılıyor.

Çalışana verilen değer ekonomik büyümeyle doğru orantılı

Great Place to Work tarafından geliştirilen ve şirketlerin analiz edilemsinde kullanılan yeni “For All Score” metodolojisi, etkileşim ve inovasyonun yanı sıra çalışanların işbirliği kurma yeteneklerini de değerlendiriyor. Rapor, çalışanın kim olduğuna ve şirket için ne yaptığına bakılmaksızın tüm çalışanları kapsayacak mükemmel bir iş yeri kültürü oluşturan şirketlerin, halihazırda güven kültürü sağlayabilmiş olanlara göre daha da hızlı ve istikrarlı bir gelir artışı yakaladığını gösteriyor. Ayrıca bu şirketler, borsa performansı açısından da diğerlerini geride bırakıp, rekabet güçlerini geliştirebiliyor.

Yıllık gelir artışında 2,3 yerine 3,6 kat büyüme

Yapılan araştırmada, “For All Score” metodolojisi ile sıralama yapıldığında liste başı gelen şirketlerin daha hızlı büyüme elde ettikleri belirtiliyor. Bu metodolojinin sonuçlarına göre, şirketlerin yıllık ortalama gelirlerinde yüzde 13,7 artış kaydettikleri görülüyor. Geleneksel metodoloji ile sıralanan şirketlerin ise yıllık ortalama gelir artışlarında yüzde 12,5’lik bir artış sağladığı ifade ediliyor. “For All Score” metodolojisiyle liste başı ve liste sonu şirketler karşılaştırıldığında ortalama yıllık gelir artışında 3,6 katlık bir fark ortaya çıkıyor. Sadece çalışanların değerlendirmesini baz alan geleneksel metodolojide ise bu oran 2,3’te kalıyor.

Sürdürülebilir büyüme için çalışanı anlamak şart

Sürdürülebilir başarı için yenilikçi bir kurum kültürüne ihtiyaç duyulduğunu belirten Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Hangi sektörde hizmet verilirse verilsin, yüksek güven kültürüne sahip olmak, istikrarlı bir ilerlemenin değişmez kriterleri arasında. Yeni araştırmamız, şirketlerin ayrım yapmaksızın tüm çalışanlar için mükemmel bir iş yeri kültürü yaratmaları gerektiğini gösteriyor. Kim olduğuna ve şirket için ne yaptığına bakmaksızın herkes için mükemmel bir iş yeri kültürü tasarlayan şirketler, verimliliğin yanı sıra gelir artışını da hızlandırmış oluyor. Teknolojinin getirdiği fırsatları kullanmanın yanında, çalışanları anlamanın ve bu doğrultuda strateji geliştirmenin altını önemle çiziyoruz. Great Place to Work olarak gerçekleştirdiğimiz araştırmalarla, sunduğumuz destek ve danışmanlık hizmetlerimizle şirketlerin performanslarını yükselttiklerini ve çalışan deneyimini zenginleştirdiklerini gözlemliyoruz.” dedi.

Great Place to Work Hakkında:

Great Place To Work Enstitüsü, kurum kültürü konusunda uzmanlaşmış, 5 kıtada ve 56 ülkedeki ofisleri ile sektör ayrımı olmadan tüm ölçeklerdeki şirketlere mükemmel işyerlerini inşa etmeleri, geliştirmeleri konusunda destek veren bir araştırma ve danışmanlık kurumudur. Great Place to Work’ün güvene dayalı felsefesi dünyanın her yerinde çalışan odaklı ve yüksek güven kültürü yaklaşımı ile mükemmel iş yeri kültürlerinin yaratılmasına katkı sunarken, şirketlerin ekonomik performanslarını da artırmalarına yardımcı oluyor. Kamu ve kâr amacı gütmeyen sektörler de dahil tüm sektörlere hizmet sunmaktadır. Bu çalışmaları sebebiyle küresel dünyadaki ekonomik yapıları ve şirket yapılarını yakından tanımakta; akademik alanda ve diğer araştırma şirketleri ile geliştirdiği işbirlikleri sayesinde de yöntemlerini sürekli geliştirmektedir. 1991 yılında kurulan Great Place to Work’ün Türkiye Ofisi 2012 yılında açılmıştır. Great Place to Work, 25 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirlemekte ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktadır. En İyi İşverenler listeleri, işveren markasının duyurulması ve güçlendirilmesi için şirketler tarafından tercih edilen ve kabul görmüş bir araştırmadır. Enstitü’nün her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı dahil ettiği analizleri, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşımaktadır. Hizmet verdiği ülkelerdeki en iyi işveren listelerinin yanı sıra, 100 Best Workplaces in Europe (Avrupa’nın En İyi İşverenleri) ve World’s Best Multinationals (Dünyanın En İyi Çok Uluslu İşverenleri) listelerini hazırlamaktadır. Fortune’s 100 Best Companies To Work For listesi de Great Place to Work tarafından belirlenmektedir.

Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri