Ana sayfa Haberler Amerikan Post...

Amerikan Postacılarının Aracı Bursa’dan

22.05.2017 – Bursa’daki fabrikasında yeni ürettiği toplu taşıma aracı Jest+’yı tanıtan Karsan, elektrikli modelinin de yıl sonu itibariyle seri üretimine başlanacağını açıkladı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Toplu ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan Jest’i ilk kez 2013 yılında görücüye çıkaran Karsan, 4 yıl aradan sonra yenilik yaparak Jest+’yı üretti. Amerika’nın posta servisinde kullanmak üzere yeni nesil araçlardan üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Karsan CEO’su Okan Baş, “Amerika Posta Servisi’nin bir ihalesine katılıyoruz. Onunla ilgili hazırlığımız var. Onlara özel bir araç tasarlıyoruz. 6 adet prototipi eylül ayında teslim edeceğiz. Şimdi var gücümüzle o ürünlerin en iyi seviyede testleri geçmesi için çaba gösteriyoruz. Amerika Posta İdaresi’nin açtığı, kendi maksatlarına uygun yeni nesil posta aracı prototiplerini yapıyoruz. Tabii bu konuyu detaylı olarak paylaşamıyoruz. Çünkü ihale sürecinin bize getirdiği bir takım sınırlamaları var. Prototipleri teslimden sonra altı ay süreyle deneyecek olan ABD Posta Servisi, deneme süresinin ardından nihai tedarikçi şirketi seçecek” dedi.

Elektrikli üretimde seriye geçiyoruz

Jest modelinin elektriklisinin seri üretiminin yapılabilmesi için birtakım testlerinin olduğunu ve o testlerin devam ettiğini belirten Baş, “Elektrikli Jest modelini bu yıl sonu pazarlarda satmak üzere hazır hale getirmeyi planlıyoruz. Tabii ki elektrikli araçlardaki en önemli konu menzil konusu. Burada bir kilometre söylemek doğru değil. Ama benzer boyuttaki araçlar içinde en yüksek menzili sağlayacak bir araç olarak. Bunun yanında Jest modelinde motor şanzıman haricinde aracın tasarımı dahil hepsi yerli” şeklinde konuştu.

Ürettikleri Jest+ modeliyle ilgili bilgi de veren Baş şöyle devam etti:

“Jest kendi sınıfının lideri. Zaten pazar payı da yüzde 35. Avrupa pazarlarına da odaklanıyoruz. Çünkü aracımız Avrupa’daki regülasyonlara uygun hale geldi. İlk ürünümüzü de Yunanistan’a gönderiyoruz. Arkasından Romanya, İtalya, Fransa’da geliyor. Avrupa pazarında gelişmek bizim önemli hedeflerimizden bir tanesi. Jest+’nın gittiği önemli noktalar var. Dominik Cumhuriyeti’ndeki havaalanında 7 adet Jest’imiz var. Biz potansiyeli artırmak adına her noktaya ulaşmak istiyoruz. Birçok müşterinin aracı aldıktan sonra Jest’e uyguladığı siyah zeminli far grubu ve radyatör ızgarası, Karsan Jest+’ya fabrika üretiminden itibaren adapte edildi. Aracın önüne ise yeni LED gündüz farları takıldı. Karsan logosu ve öndeki Karsan yazısı da yenilenirken arka bölümdeki Karsan ve Jest+ yazıları da büyütüldü. Araç sürücülerinin sonradan yaptığı cam altı çıta uygulaması da Jest+’da yerini aldı. Geçtiğimiz yıl devreye alınan yeni şanzıman sistemi sayesinde tırmanma kabiliyeti yüzde 15 artırılan Jest+’ya Euro 5 normlarını karşılayan ve AdBlue katkısına ihtiyaç duymadan bu normları yakalayabilen az yakıt tüketimli FPT motoru takıldı.” İHA