Ana Sayfa Haberler ABD’de ...

ABD’de Yılın Tabancası Ödülünü Samsun’da Üretilen Canik TP9Fx Kazandı

Samsun Yurt Savunma Şirketi, ABD’den ödülle döndü

Türkiye’de savunma sanayinin önde gelen kuruluşlarından Samsun Yurt Savunma (SYS) Şirketi, Samsun tesislerinde ürettiği Canik TP9Fx modeli ile ABD’de “2017 Yılın Tabancası” ödülünü kazandı.

Türkiye’nin tabanca ihracatının yaklaşık %70’ini gerçekleştiren Samsun Yurt Savunma (SYS) Şirketi, ABD’de bu yıl ikincisi 20-22 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenen “Yılın Ateşli Silahlar Endüstrisi Takım Yarışması ve Ateşli Silahlar Endüstrisi Tercih Ödülleri (Annual Firearms Industry Team Challenge and Firearms Industry Choice Awards) etkinliğinden ödüllen döndü.

Yılın tabancası Canik TP9SFx

Etkinlik kapsamında düzenlenen yarışmaya tüm kategorilerde 98 şirket katıldı. Yarışmaya katılan şirketlerin ürünleri; üreticilerden son kullanıcılara, güvenlik memurlarından (asker/polis) satış temsilcilerine ve atıcılara kadar endüstrinin her kademesinden isimlerin oluşturduğu bağımsız jüri üyeleri tarafından titiz bir şekilde değerlendirildi. Jüri tarafından yapılan 28 saatlik değerlendirmede, ürünlerin teknik özellikleri, performansları, sunumları ve fiyatları dikkate alındı.

Tabanca kategorisinde son değerlendirmeye Canik, Glock, Springfield, H&K ve Sig Sauer olmak üzere beş şirket kalırken, SYS Şirketi tarafından üretilen Canik TP9SFx modeli, 2017 Yılın Tabancası (Handgun of the Year) Ödülüne layık görüldü.

Tabanca ihracatının %70’ini gerçekleştiriyor

Samsun Yurt Savunma (SYS) Şirketi, 2000 yılından bu yana Samsun’daki tesislerinde Canik markası altında yarı-otomatik tabanca üretiminin yanı sıra roket ve füze sistemleri ve havacılık üretimi de yapıyor.

Türkiye’nin tabanca ihracatının yaklaşık %70’ini tek başına gerçekleştiren şirket, 2016 yılı verilerine göre, ABD’ye tabanca ihracatında dünyada sekizinci marka konumunda bulunuyor.

SYS, son üç yıldır Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından organize edilen “Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 firması” programında yer alan tek savunma sanayi şirketi unvanına da sahip.

Canik, bir dünya markası

Verimlilik, öz kaynak yeterliliği, maddi duran varlık verimliliği, iş gücü verimliliği, tedarik zincir yönetimi, yan sanayi kullanımı, lojistik, ihracat ve Ar-Ge olarak belirlenen dokuz kriter ile tüm savunma sanayi kuruluşları içerisinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından, 2017 yılı için Tusaş Motor Sanayi A.Ş. (TEI) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TAI) ardından en başarılı üçüncü sanayi kuruluşu olarak belirlenen SYS, buaşarıya, uzun yıllara dayalı planlı çalışmaları sayesinde ulaştı.

Son kullanıcının ihtiyacının belirlenmesi, bu ihtiyaçları karşılayacak ürünün tasarlanması, tasarımın en verimli şekilde üretilmesi ve doğru bir pazarlama stratejisi ile başta ihracat pazarları olmak üzere, ürünün satışının gerçekleştirilmesinin tüm sektörlerde başarı için zorunlu olduğu çalışmalarını sürdüren SYS, bu vizyonla yürüttüğü çalışmaları sonucunda Canik markasını, tabancada bir dünya markası haline getirdi.