Ana sayfa sorular Proforma Ne D...

Proforma Ne Demektir? Proforma Bilanço, Proforma Gelir Nedir?

Proforma bilanço, proforma gelir, proforma fatura ve teklif ne anlama geliyor…

Proforma fatura, herhangi bir mali yükümlülük taşımayan ön fatura anlamına gelmektedir. Proforma fatura, teklif niteliği taşıyan bir fatura türüdür. Ticaret ve Vergi Hukukunda “Proforma Fatura” ile ilgili herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Dolayısı ile her firma proforma faturayı kendi ihtiyaçlarına göre düzenleyebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken şey proforma göndermek amacıyla asla resmi fatura kullanılmamalıdır ve fatura üstüne mutlaka “Proforma Fatura” ibaresi yazmalıdır.

Proforma fatura nerede ve neden kullanılır?

Proforma fatura özellikle alım yapılacak durumlarda bir teklife ve planlamaya ihtiyaç duyulacağı zamanlarda kullanılır. Herhangi bir alım için izin, peşinat alınması gereken durumlarda proforma fatura talep edilebilir.

İthalat ihracat işinde kullanılması şu şekilde gerçekleşir; ihracatçı tarafından, ithalatçıya verilen teklife ilişkin veya ihracatçı ile ithalatçının anlaşması sonucunda açılacak bir Akreditife esas teşkil etmesi için sevk/yükleme öncesi hazırlanması sırasında kullanılabilir. İthalatçı, ihracatçının teklifini kabul eder ve bu kabule dayalı olarak bir sipariş geçmek isterse, proforma fatura koşullarını kabul ettiğini proforma faturada belirtilen (Proformadaki teslim tarih-miktar-fiyat opsiyonu) süre içinde beyan etmesi zorunludur. Bundan sonra proforma faturanın ticari faturaya dönüşmesi gerekecektir.