Ana sayfa Emlak Konut Satışla...

Konut Satışları Ne Durumda? Konut Sektörü Özel Analizleri

PAYLAŞ

Emlak ve gayrimenkul sektöründen gelen verileri kurum ve uzmanlar yorumluyor. Sektör ne durumda, konut satışları nasıl seyrediyor…. Sektörün geleceği ve Türkiye ekonomisine etkileri veriler ışığında masaya yatırılıyor. Her zaman güncel yorumları bulabileceğiniz bu sayfadan veri ve özel analizlerin hepsini takip edebilirsiniz.

TACİRLER YATIRIM – Konut Satışları Analizi – 25.07.2017

TÜİK, Haziran ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Buna göre; Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 oranında azalarak 97.579 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %3,2 oranında azalış göstererek 35.210 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %36,1 olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %7,9 azalarak 45 433 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı %46,6 oldu.

ZİRAAT YATIRIM – Konut Satışları Analizi – 25.07.2017

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,1 oranında  azalarak 97.579 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 17.970 konut satışı ve %18,4 ile en yüksek paya  sahip oldu. İpotekli konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre %3,2 oranında azalış göstererek 35.210 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %36,1 olarak gerçekleşti. Son olarak, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %24,8 artarak 1.926 olurken, ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Suudi Arabistan (612) vatandaşlarına oldu.

 

Analizler

Konut Satışlarında Yükseliş Eğilimi Devam Ediyor, Lina Barokas 25.05.2017

Türkiye’de konut satışı rakamları Nisan ayında geriledi. Nişantaşı Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Öğretim Görevlisi Lina Barokas konut satış rakamlarını değerlendirdi. Barokas, Mart ayında yaklaşık 128 bin konutun satışı yapılırken, nisan ayında bu rakam yaklaşık 114 bine gerilediğini ve konut fiyatları artış eğilimini korumaya devam ettiğini belirtti.

Bu hafta Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından nisan ayı konut satış istatistikleri açıklandı. Rakamlara baktığımızda, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında bir artış söz konusu. Fakat bu rakamı mart ayı rakamı ile kıyaslarsak satışlarda düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Mart ayında yaklaşık 128 bin konutun satışı yapılırken, nisan ayında bu rakam yaklaşık 114 bine geriledi. Fakat 2017 yılı başından itibaren konut satışlarının artış eğiliminde olduğu görülüyor. Yabancılara yapılan satışlara baktığımızda ise talep gücünü korumaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından hesaplanan hedonik konut fiyat endeksine baktığımızda ise fiyatların artış yönünde hareket ettiğini görüyoruz. Bu durumu iktisat teorisi tarafından incelersek, fiyatı artan bir malın talebinin azalması beklenir ama Türkiye’de talebin arttığını görüyoruz.

Neden konut piyasasında fiyatlar artarken talep de artıyor?

Fiyat artışlarının arkasındaki en büyük etkenlerden biri arsa arzının sınırlı olması olabilir. Talep tarafında ise yapılan teşvik ve kampanyalar ön plana çıkıyor. Emlak Konut’un yaptığı kampanyalar sonrası diğer inşaat şirketleri de benzer kampanyalar uygulayarak konut satışını arttıracak teşvikler sağladı. Bu kampanya ile düşük maliyetli ve uzun vadeli ödeme seçeneklerinin olması, peşinat indirimleri gibi teşviklerin sunulması konut fiyatları artsa da konut satışlarını güçlendirdi. Diğer taraftan gayrimenkul sertifikasının ihracının borsada ilk defa gerçekleşmiş olması da önemli bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Her ne kadar sadece tek bir proje adına gayrimenkul sertifikası çıkarılsa da ilerleyen süreçte çeşitlendirmenin artması da konut satışlarını olumlu etkileyebilir. Diğer taraftan ülkemizde elinde nakit bulunduran kişilerin konutu uzun vadeli yatırım aracı olarak görmesi de satışları destekliyor.

Konut satışlarının 3’te 1’i kredi ile gerçekleşti

TUİK’in açıkladığı son rakamlara baktığımızda mart ayına göre ipotekli satışların azalması olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Ama diğer taraftan da yaklaşık olarak konut satışlarının 3’te 1’nin kredi yöntemiyle gerçekleşmiş olması, halkın satın alma gücünün bu fiyat artış hızını yakalamakta zorlandığının bir göstergesi olabilir.

 

OYAK YATIRIM – Konut Sektörü Analizi – 25.05.2017

Konut Talebi Açısından Bu Göstergeye Dikkat!

Konut satışları Nisan ayında %8 artışla 114bin adet olarak gerçekleşti. Konut satışlarının yıl başından bu yana büyümesi %7 oldu. Konut talebi açısından daha iyi bir gösterge niteliğinde olan yeni konut satışlarındaki %11’lik büyümenin ikinci el satışlara göre daha güçlü olması olumlu olarak görülebilir. Nisan ayında görece güçlü seyreden satışların arkasındaki en önemli etkenin Şubat Mart aylarında sektöre verilen teşviklerin gecikmeli etkisi olduğunu düşünüyoruz. Konut fiyatları en son açıklanan dataya göre Şubat’ta %13 yükseldi. Şubat-Mart döneminde yapılan kampanyalardan önce birçok inşaat şirketinin zam yapmış olması sebebiyle konut fiyat artışlarının Mart ve Nisan aylarında hızlanabileceğini düşünüyoruz.

Yabancıya konut satışları sadece 1.624 adette kaldı ve Nisan ayı toplam satış işlemlerinin %1,4’ü oldu. Satışlarda başı çeken ülkeler Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt oldu. Önümüzdeki döneme ilişkin risklere baktığımızda, konut kredi faizlerinin tekrar aylık %0,8-0,9 seviyelerine yükselmiş olması ve yüksek konut fiyatları tüketicinin önündeki en büyük engeller olarak görünmektedir. Ayrıca konut stoklarının yükselmeye devam ettiği bir ortamda talepteki olası bir yavaşlama fiyatların normalden daha hızlı düşmesine neden olarabilir.

 

 

PAYLAŞ