Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri TİSK: Seçim V...

TİSK: Seçim Vaatlerinde Hükümet, İşçi ve İşveren İlişkilerindeki Dengeler Gözetilmeli

TİSK Yönetim Kurulu Açıklaması

TİSK tarafından seçim kampanyaları sırasında çalışma hayatı ile ilgili olarak gündeme gelen konulara ilişkin yapılan açıklamada, “Ekonomik gelişmelerdeki belirleyici diğer etmenlerin en önemlileri de hükümet-işveren-işçi ilişkilerindeki uyum ve çalışma barışıdır. Bizler için bu uyum, siyaset üstüdür ve seçim vaatlerinde bu dengelerin gözetilmesi çok önemlidir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), seçim kampanyaları sırasında çalışma hayatı ile ilgili olarak gündeme getirilen konulara ilişkin açıklama yaptı. TİSK Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada; erken seçim çağrısı sonrasında başlatılan seçim kampanyaları sırasında özellikle çalışma hayatının temel bileşenleri ile ilgili konuların gündeme getirildiği belirtildi ve hükümet-işveren-işçi ilişkilerinde uyum vurgusu yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İşverenler olarak temel hedefimiz dünyada ve bölgemizde yaşanan çalkantılara rağmen, küresel ekonomideki olumsuz gelişmelerin ülkemize etkilerini azaltacak, önüne geçecek zemini hazırlamaktır.

Ekonomik gelişmelerdeki belirleyici diğer etmenlerin en önemlileri de hükümet-işveren-işçi ilişkilerindeki uyum ve çalışma barışıdır. Bizler için bu uyum, siyaset üstüdür ve seçim vaatlerinde bu dengelerin gözetilmesi çok önemlidir.

Çalışma hayatının temel unsurlarından olan asgari ücretin ülkenin ekonomik koşulları, ekonomik hayatı etkileyen diğer parametreler ve işletmelerin durumları ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir konu olduğuna inanıyoruz.

Asgari ücretin belirlenmesinde büyüme, enflasyon gibi dengeleri objektif bir şekilde gözeten yatırım-üretim-ihracat-istihdam zincirindeki halkalara zarar vermeden, ücretler ile verimlilik arasındaki ilişkiyi sağlayan bir yaklaşım içinde olmamız gerekmektedir.

Rekabet gücü, yatırımların, dolayısıyla istihdamın belirleyicisidir. Çalışma hayatı içerisinde yer alan her alanda başarılı ve sürdürülebilir sonuçlara ulaşabilmek için ulusal ve küresel düzeyde çalışma hayatında yaşanan gelişmeleri dikkate alan değişime açık, esnek ve dengeleri gözeten çalışmaların ortak sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz.”

 

TİSK’in Türkiye’deki Teşvik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantıları devam ediyor 17.05.2018

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile düzenlediği Teşvik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantıları 21 Mayıs 2018 tarihinde İzmir’de, 22 Mayıs 2018 tarihinde Bursa’da gerçekleştirilecek.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) işbirliği ile Teşvik Uygulamaları Bilgilendirme Toplantılarının ikincisi 21 Mayıs 2018 tarihinde Swissotel Büyük Efes İzmir Otel’de, üçüncüsü ise 22 Mayıs 2018 tarihinde Divan Otel Bursa’da gerçekleştirilecek.

İşverenlere sunulan mevcut ve yeni teşvikler hakkında işveren camiasını bilgilendirmek amacıyla düzenlenen toplantılardan; 21 Mayıs tarihinde İzmir’de yapılacak toplantının açılış konuşmaları TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi İdil Yiğitbaşı tarafından yapılacak. 22 Mayıs 2018 tarihinde Bursa’da gerçekleşecek toplantının açılış konuşmalarını ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ile TÜSİAD İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Üyesi İlber Aydemir yapacak.

Toplantılar sırasında; Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ekonomi Bakanlığı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Temsilcileri istihdam, yatırım ve KOBİ teşvikleri uygulamaları konusundaki uygulamalar hakkında bilgi sunacak.

 

TİSK YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUDRET ÖNEN’DEN FİLİSTİN MESAJI 15.05.2018

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, Gazze’deki olaylarda yaşamını yitiren Filistinlilere ilişkin bir mesaj yayımladı.

Kudret Önen mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ortadoğu’da son yıllarda yaşanan olaylar, ülkemizin siyasi dengeleri kadar ekonomik büyüme ve istikrarına da etki etmektedir.

Ülkemizin de bulunduğu coğrafyanın daha refah seviyelere yükselerek,dünya medeniyet yarışında hız kesmeden yoluna devam etmesi için bölgemizin en kısa sürede barışave huzur ortamına kavuşması gereklidir.

Türk İşverenleri olarak, Ortadoğu’da yaşanan acıların en kısa sürede son bulmasını istiyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım ve Camiamız adına, yaşamlarını yitiren Filistinli kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.”

 

TİSK YÖNETİM KURULU BAŞKANI KUDRET ÖNEN’DEN ÇALIŞANLARA 1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ MESAJI 30.04.2018

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. 

Önen, mesajında şu ifadelere yer verdi:  

“Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu olarak, tüm çalışan kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.  

Türk işverenleri olarak işçilerimizle birlikte, ülkemiz ekonomisinin büyümesine ve rekabet gücünün artışına katkıda bulunmak amacıyla çalışma barışı içinde büyük bir özveriyle çalışıyoruz. 

Daha güçlü ve refah düzeyi daha yüksek bir Türkiye dileğiyle birlikte üretiyor, birlikte büyüyoruz.  

Şahsım ve Camiamız adına, tüm çalışanlarımızın 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü huzur ve barış içinde kutlamalarını dilerim.”