Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Martı Otel MA...

Martı Otel MARTI, Martı GYO MRGYO Hisse Analiz ve Yorumları

Martı Otel MARTI ve Martı GYO MRGYO hisse senetleri ile ilgili tüm güncel analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların MARTI, MRGYO ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Martı GYO Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama Yaptı – 14.05.2018

28.04.2018 tarihinde gerceklesen analist toplantısı ile ilgili olarak basın, yayın ve internet ortamında çıkan Martı Grubu hakkındaki haberler ile ilgili açıklamamız aşağıda sunulmaktadır.

İlgili toplantıda;

1.Martı Otel İşletmeleri A.Ş. ile GEM arasında imzalanan ve 29.03.2018 tarihinde KAP açıklaması ile duyurulan; Sermaye İştiraki Taahhüdü ve Pay Ödünç Sözleşmesi ile bu kapsamda yer alan olası tahsisli sermaye artışı konusu hakkında bilgilendirme yapılarak,

Martı Otel İşletmeleri A.Ş.’nin sermaye yapısını güçlendirmek amacıyla, tahsisli sermaye artırımı konusunun benzer metodoloji ile önümüzdeki dönem planlarına dahil edilmesinin değerlendirilmekte olduğu hususu paylaşılmıştır.

2.Martı Otel İşletmeleri A.Ş. ile Servotel arasında imzalanan ve 17.04.2018 tarihinde KAP açıklaması ile duyurulan; uluslararası otel zincirleriyle işletme alanında büyümeye yönelik stratejik işbirliği, Joint Venture ve / veya ortak yeni marka oluşturulması imkanlarının değerlendirilmesi, marka entegrasyonu, ve mevcut projelerimiz için yatırımcı bulunması konularında görüşmelere aracılık ve danışmanlık hizmeti alınması konuları hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

3.Martı GYO A.Ş. gayrimenkul portföyünde yer alan taşınmazlardan, ilgili kanun hükmü kapsamına girenlerin sürelerinin 49 yıla uzatılması süreci hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Bu süreçle ilgili ayrıca; 04.05.2018 tarihli KAP açıklamamız ile Kanunun uygulama yönetmeliğinin yayınlandığı ve İlgili yönetmelik kapsamına giren Şirket portföyümüzde yer alan taşınmazlar için sürelerinin 49 yıla uzatılması başvurusu en kısa sürede yapılacağı belirtilmiştir.

4-Diğer yandan, Grubumuzun onumuzdeki donemde gelir ve karlılığının arttırılması, finansal yapısının güçlendirilmesi amacıyla yukarıda bahsettiğimiz olasi tahsisli sermaye arttırımı ve Servotel ile imzalanan anlaşmaya ek olarak, net borc stokunun  yarıya indirilerek uzun vadede sürdürülebilir hale gelmesi hedefiyle, sahip olduğumuz varlıklardan değerlemesi yüksek olmakla birlikte yarattığı nakit akışı göreceli daha düşük olanlara, Marina da dahil olmak üzere, gelebilecek taleplerin, uygun şartların oluşması durumunda  yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilebileceği ifade edilmiştir.

Son olarak; sermaye artışı ve varlık satışı ile ilgili alınmış bir Yönetim Kurulu Kararı bulunmamaktadır.

 

TACİRLER YATIRIM – Martı Otel, GYO MARTI MRGYO Hisse Analiz – 02.05.2018

Martı Otel & Martı GYO – Yatırımcı toplantısı notları

Hafta sonu Martı Otel ve Martı GYO tarafından düzenlenen yatırımcı toplantısına katıldık. Şirket Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Narin’in yaptığı sunumda Martı Grubunun yakın geçmişteki performans ve önümüzdeki döneme ait beklentilerini paylaştı. Toplantı ile ilgili olarak önemli beş noktanın olduğunu düşünüyoruz.

    1. 2015 ve 2016 yıllarında düşük performans sergileyen turizm sektöründe 2017 yılı bir toparlanma yılı olarak geçti. Ancak 2018 yılına baktığımızda ise, turizm sektörünün 2018 yılında çok iyi bir performans sergilemesi beklenmekte olup, bunun altında bazı yapısal sebepler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi birçok Avrupalı tur operatörleri İspanya ve Portekiz gibi ülkelerdeki kapasitelerin büyük ölçüde dolmasından ötürü yeni turizm noktaları arayışı içinde olmaları ve bu kapsamda 2015 ve 2016 yıllarında Türkiye’den vazgeçen turistlerin tur operatörlerin yaptığı kampanyalar vasıtasıyla tekrar Türkiye’yi tercih etmeleridir. Bu kapsamda, Mart ayında Berlin’de düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı’nda çok iyi geri bildirimler alınmıştır. İkinci olarak, oda fiyatlarında, geçen sene TemmuzAğustos ayları ortalamasına göre %40’lık artış olması söz konusudur.
  1. Martı Otel, 16 Nisan 2018’de Servotel ile bir danışmanlık sözleşmesi imzalamış olup, bu sözleşmenin kapsamı, uluslararası otel zincirleriyle işletme alanında büyümeye yönelik stratejik iş birliği, JV ve/veya ortak yeni marka oluşturulması imkanlarının değerlendirilmesi, marka entegrasyonu ve mevcut projelerimiz için yatırımcı bulunması konularında görüşmelere aracılık ve danışmanlık hizmeti alınmasıdır. İmzalanan sözleşme ile Martı grubunun uluslararası satış, pazarlama ve yatırım olanakları arttırılarak, grubun karlı bir şekilde büyümesine gereken katkıyı sağlaması hedeflenmektedir. Yapılacak iş birliklerinde Martı ismi muhafaza edilecektir.

Servotel, 1984’ten beri turizm ve yaşamsal gayrimenkul yatırımları alanında 43 ülkede geliştirme, planlama, strateji danışmanlığı ve yatırım bankacılığı hizmetleri vermektedir. Londra haricinde Doğu Avrupa, Akdeniz, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika bölgesel merkez ofisi İstanbul’da bulunan Servotel’in Türkiye özelindeki tecrübeleri arasında, İstanbul İzmir Ankara ve Bodrum başta olmak üzere 15 şehirde, Kempinski, Four Seasons, Mandarin Oriental, Starwood, Marriott, Wyndham, Intercontinental, Hilton, Accor, Raffles / Fairmont / Swissotel ve Banyan Tree gibi otel gruplarınca markalanan projelerde yatırım danışmanlığı, proje geliştirme danışmanlığı ve varlık yönetimi çalışmaları bulunmaktadır.

  1. Yönetim, 2018 yılının faaliyetler açıdan iyi geçmesini beklemektedir. Bunun altında yatan sebepler, yükselen doluluk oranları, daha yüksek oda fiyatları ve TL’nin zayıf seyri sonucu şirketin cirosunda ciddi artış olması beklenmektedir. Öte yandan, maliyet yapısında ağırlıklı TL maliyet girdilerinin olması da şirketin mevcut durumda faaliyet karlılığının yüksek olacağını göstermektedir.
  1. Martı Otel’in borçluluğu oldukça yüksek olup, 2017 yıl sonu itibariyle, şirketin cari borcu 120 milyon ABD doları seviyesindedir. Her ne kadar faaliyetlerinden güçlü nakit akımı 2018 yılında borçluluğunu bir miktar azaltsa da şirket yönetimi mevcut yüksek borçluluğunu azaltmak için varlık satışını planlamakla birlikte sermayeyi güçlendirici diğer tedbirleri de almayı planlamaktadır. Bu bağlamda, 29 Mart 2018 tarihinde yapılan açıklamada yer alan ve GEM Equities LLC ile imzalanan sermaye iştiraki suretiyle finansman sağlanmasına ilişkin sözleşmenin önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Şirket yönetiminin orta vadeli hedefi mevcut finansal borcu yarıya indirmektedir.
  1. Son olarak, üst kullanım hakkı tahsisi ile Hazine’den kiralanan arsalar ile ilgili olarak Martı GYO’nun mevcut tahsisli arazilerin kullanım süresi 49 yıl uzatılmakta olup, bunun karşılığında ödenecek bedel göreceli olarak düşük olup 3 eşit taksitte devlete ödenecektir. Bu durum, Martı Grubu gibi otel işletmecilerin konumunu güçlendirecektir

 

Martı GYO Hakkında Bilgi

Martı GYO A.Ş.’nin %48 ine sahip Martı Otel İşletmeleri A.Ş. 1967 yılında kurulmuştur. Martı Otel İşletmeleri A.Ş. Türkiye’de çevreye duyarlı, yüksek yaşam standartlarına sahip tatil mekanları geliştirme ve aynı zamanda Türkiye’deki en karlı yatırım alanlarından biri olma hususunu da dikkate alarak turizm sektörüne 50 yılı aşkın bir süredir hizmet vermektedir.

Ortakların İsimleri   Ortaklık Tutarı   Ortaklık Oranı (%)
Martı Otel İşletmeleri A.Ş.52.639.998,000,4785
N. Emre Narin1.120.000,000,0102
P.Oya Narin 1.064.000,000,0097
Mine Narin 1.120.000,000,0102
Zemin Sigorta ve Aracılık Hizmetleri A.Ş.56.000,000,0005
İ. Metin İplikçi 10
H. Bülent Çorapçı10
Diğer (Halka Açık)54.000.000,000,4909
Genel Toplam 110.000.000,001