Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Gözde Girişim...

Gözde Girişim Sermayesi GOZDE Hisse Analiz ve Yorumları

Gözde Girişim GOZDE hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber,rapor ve hisse yorumlarını aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların GOZDE ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Gözde Girişim Şok Marketler Payları Hakkında Açıklama Yaptı – 16.11.2018

Portföy şirketlerimizden Şok Marketler Tic. A.Ş.’deki (Şok Marketler) paylarımız Şok Marketler’in halka arzı sürecinde yayımlanan izahnamede de belirtildiği gibi, payların borsada ilk işlem görmeye başladığı günden itibaren 180 gün süre ile lock-up koşuluna tabidir. Şok Marketler paylarımızın bahsi geçen 180 günlük lock-up süresinin 14 Kasım 2018 tarihinde sona ermesi sonucu, şirketimiz rutin politikası gereği hisselerin Borsada İşlem Gören Tipe çevrilmesi için başvuru sürecinin başlatılmasına karar verilmiştir.

 

VAKIF YATIRIM – Gözde GOZDE Hisse Haber Yorum – 14.11.2018

(+) Gözde Girişim (GOZDE): Merger Market kaynak gösterilerek yer verilen bir habere göre, şirketin %51’ine sahip olduğu Kümaş Manyezit’in, Hindistanlı Dalmia Bharat Grubu dahil olmak üzere çeşitli gruplardan teklif aldığı belirtildi. Haberde, Dalmia Bharat’ın, Kümaş Manyezit’e 500 mn $’a talip olduğu belirtildi.

Yorum: Gözde Girişim, 18 Mayıs tarihinde Kümaş Manyezit ile ilgili muhtemel stratejik alıcılarla görüşmek üzere şirket yöneticilerine yetki vermişti. Gözde Girişim’in 9A18 finansallarında Kümaş Manyezit’in %51’lik payının defter değeri 320 mn TL olarak görünmektedir. 30 Haziran itibariyle, Kümaş için yılsonu ciro beklentisi 244 mn $, FAVÖK marjı beklentisi ise yaklaşık %35 seviyesinde olup, Kümaş’ın net borcu 171 mn $ seviyesindedir. Kısa vadede haberin hisse performansına pozitif katkı vereceğini düşünmekle birlikte, Haziran ayında yine basına yansıyan haberlerde Kümaş için 500 mn $ satış bedeli telaffuz edilmişti. Gözde Girişim 13 Kasım tarihinde (dün) BİST’e göre %4 pozitif getiri performansı ile günü tamamlamıştı.

 

ZİRAAT YATIRIM – Gözde GOZDE Hisse Analiz 3Ç18 – 31.10.2018

Gözde Girişim (GOZDE, Negatif): Şirket bu çeyrekte 129,1mn TL zarar açıklamıştır. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 31,7mn TL zarar kaydetmişti. Brüt kar 3Ç2018’de 0,4mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı dönemine göre %88,3 oranında azalmıştır. Brüt kar marjı da 3Ç2018 %20,6 gerçekleşerek bir önceki yılına aynı dönemine göre %13,8 oranında gerilemiştir. Finansman giderinin 33,9mn TL’den 150,8mn TL’ye yükselmesi zarar kaydedilmesinde ana etken olmuştur. Son olarak, üçüncü çeyrekteki zarara paralel Şirket’in yılın ilk dokuz ayındaki zararı 1.539mn TL olmuştur. Bir önceki yılın aynı dönemindeki zarar 71,7mn TL idi.

 

VAKIF YATIRIM – GOZDE Hisse Haber Yorum – 28.06.2018

(+) Gözde Girişim (GOZDE): Medyada yer alan habere göre Yıldız Holding, maden ve refrakter tuğla birimi Kümaş Manyezit’i yaklaşık 500 mn dolarlık işletme değeri üzerinden satmak üzere birçok uluslararası yatırımcı ile görüşmeler yürütüyor.

Yorum: Kümaş Manyezit’in %51 ana ortağı konumundaki Gözde Girişim, 18 Mayıs tarihli açıklamasında Kümaş Manyezit’in muhtemel stratejik alıcılara satışına yönelik çalışmalar ve görüşmeler yapılmasına ilişkin şirket yöneticilerine yetki vermişti. Şirketin 1Ç18 finansallarında Kümaş Manyezit’in %51 payının gerçeğe uygun değeri 319,6 mn TL olarak yer almaktadır. Satışa ilişkin haber ardından 27 Haziran (dün) tarihinde Gözde Girişim, BİST performansına göre yaklaşık %5 pozitif bir getiri performansı sergiledi. Kısa vadede satışla ilgili haber akışlarının hisseyi desteklemeye devam edeceği görüşündeyiz.

OYAK YATIRIM – GOZDE Hisse Haber Yorum – 28.06.2018

Basında yer alan haberlere göre Gözde Girişim Rusya, Hindistan, Avrupa ve Çin’den farklı yatırımcılar ile hisselerinin %51’ine sahip olduğu Kümaş‘ın potansiyel satışı için görüşmeler yapıyor. Şirket’in satışına ilişkin bahsedilen firma değeri seviyesi 500mn dolar seviyesinde. Kümaş’ın kalan %49’luk payı geçtiğimiz aylarda 6.5milyar dolarlık borç yapılandırmasını tamamlayan Yıldız Holding’e ait. Gözde Girişim’in 1Ç18 itibariyle TL693mn seviyesinde net borcu bulunmaktadır.

 

İŞ YATIRIM – GOZDE Hisse Haber Yorum – 21.05.2018

Kapanış (TL) : 3.41 – Hedef Fiyat (TL) : n.a – Piyasa Deg.(TL) : 1313 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 5.04 GOZDE TI Equity- Öneri :N.R Get.Pot.%: n.a

Kümaş Manyezit’in muhtemel stratejik alıcılara satışına yönelik çalışmalar ve görüşmeler: Şirket bağlı ortaklıklarından Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.’nin muhtemel stratejik alıcılara satışına yönelik çalışmalar ve görüşmeler yapılmasına başlanılması amacıyla şirket yöneticilerine yetki verilmiştir. Haberin hisse fiyatını pozitif etkileyebileceğini düşünüyoruz.

VAKIF YATIRIM – GOZDE Hisse Haber Yorum – 21.05.2018

Gözde Girişim (GOZDE): Şirketin %51’ine sahip olduğu Kümaş Manyezit Sanayi’nin muhtemel stratejik alıcılara satışına yönelik çalışmalar ve görüşmeler yapılmasına ilişkin şirket yöneticilerinin yetkilendirildiği belirtildi.

Gözde Girişim Basında Çıkan Haber ve Söylentilerle İlgili Açıklama Yaptı – 18.05.2018

Şirketimiz bağlı ortaklıklarından Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.’nin muhtemel stratejik alıcılara satışına yönelik çalışmalar ve görüşmeler yapılmasına başlanılması amacıyla şirket yöneticilerimize yetki verilmiştir. Bu çalışmalar ve görüşmeler kapsamında gerçekleşecek gelişmelerin II-15.1 no.lu Özel Durumlar Tebliğine uygun olarak yatırımcılarımıza KAP üzerinden duyurusu ayrıca yapılacaktır.

 

Şok Marketler Paylarının Halka Arzına İlişkin Borsa İstanbul A.Ş. ve Sermaye Piyasası Kurulu Onayları Alındı – 04.05.2018

5.100’den fazla mağazası ve 24 bin’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin tüm şehirlerinde faaliyet gösteren, %39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Şok Marketler Ticaret A.Ş.’nin paylarının halka arzına ilişkin Borsa İstanbul A.Ş. ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun izin süreci 4 Mayıs 2018 tarihinde tamamlanmıştır.

Tamamı sermaye artışı yoluyla gerçekleştirilecek olan halka arza ilişkin 1 TL nominal değerli pay başına talep toplama fiyat aralığı 12.00 TL – 14.40 TL olarak belirlenmiş olup,  talep toplama günleri 8-9 Mayıs 2018’dir.

 

VAKIF YATIRIM – GOZDE Hisse Haber – 17.04.2018

Şok Marketler CEO’su Demirel: Halka arz için en doğru zaman. Halka arz için en doğru zamanda başvuru yaptıklarını dile getiren Şok Marketler CEO’su Demirel, Mayıs ayında şirketi halka arz etmiş olmayı planladığını, gelen kaynağın da şirkete enjekte edileceğini belirtti. Ana hissedarı Yıldız Holding’in bu süreçte herhangi bir satışının olmayacağını vurgulayan Demirel, Şok Marketler’in minimum %30 temettü dağıtma hedefi olduğunu bildirdi. Halka arz sonrası borçların tamamının kapanmış olacağı belirtildi.

 

Gözde Girişim Sermayesi Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş’nin Halka Arz Başvurusu Hakkında Açıklama Yaptı – 15.03.2018

%54,30 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.’nin (Penta) paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu’na (Kurul) Penta paylarının halka arzına ilişkin olarak hazırlanan izahnamenin onaylanması amacıyla başvuru yapılmıştır.

Penta paylarının halka arzına ilişkin hazırlanan ve Kurul’un incelemesine sunulan taslak izahname, Penta’nın (www.penta.com.tr/yatirimci) ve Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’nin (www.garantiyatirim.com.tr) internet sitelerinde ilan edilecektir.

Gözde Girişim Sermayesi Şok Marketler Halka Arz Başvurusu Hakkında Açıklama Yaptı – 14.03.2018

%39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Şok Marketler Ticaret A.Ş.’nin (Şok Marketler) paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu’na (Kurul) 14 Mart 2018 tarihinde Şok Marketler paylarının halka arzına ilişkin olarak hazırlanan izahnamenin onaylanması amacıyla başvuru yapılmıştır.

Şok Marketler paylarının halka arzına ilişkin hazırlanan ve Kurul’un incelemesine sunulan taslak izahname, Şok Marketler’in (www.sokmarketyatirimciiliskileri.com) ve Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’nin (www.garantiyatirim.com.tr) internet sitelerinde ilan edilecektir.

 

VAKIF YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Analiz 4Ç17– 02.03.2018

Gözde Girişim (GOZDE): Piyasa beklentisi bulunmamakla birlikte şirket 4Ç17 döneminde, 2,06 mlr TL net kar açıkladı. Şirketin net karı 4Ç16 dönemindeki 148,6 mn TL’ye göre 13 kat artış göstermiştir. Net karda gözlenen bu yüksek oranlı artışta, şirketin portföyünde yer alan başta Şok Marketler (Şok Marketler’de 2016 yılı sonunda Gözde Girişim’in sahip olduğu %39’lık payın gerçeğe uygun değeri 543,5 mn TL’den, 2017 yılı sonunda 2,45 mlr TL’ye yükselmiştir) olmak üzere sahip olduğu finansal yatırımların değer artışı kaynaklı kaydedilen gelir etkilidir.

Yorum: Şirketin 4Ç finansallarında gözlenen net kar, finansal yatırımların değer artışı kaynaklıdır. Bununla birlikte, Şok’un halka arz sürecinde olması dolayısıyla da şirketin halka arzdan sağlayacağı gelire ilişkin bir gösterge olarak dikkate alınacağını düşünüyoruz. Son 1 haftada şirket hisselerinde endekse göre %12 daha iyi bir getiri performansı görsek de finansalların hisse performansına pozitif yansıyacağını düşünüyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Analiz 4Ç17– 02.03.2018

Gözde Girişim Sermayesi- 4Ç17 sonuçlarını 2,1 milyar TL net kar ile açıkladı. Şirket, 3Ç17’da 31,7 milyon TL zarar açıklamıştı. Şirketin net karındaki ciddi artışın altında yatan ana sebep finansal yatırımların (ağırlıklı olarak Şok Marketler ve Penta Dış Ticaret) değer artışından kaynaklı gelirlerdir. Şirket 4Ç17’de 2.25 milyar TL değer artışı geliri kaydetti.

ZİRAAT YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Analiz 4Ç17– 02.03.2018

Gözde Girişim (GOZDE, Pozitif): Şirket 4Ç2017’de 2.062mn TL net kar açıklamıştır. Geçen yılın aynı dönemindeki net kar 148,6mn TL idi. Yüksek kar açıklanmasında borsada işlem görmeyen nitelikteki Şok Marketler hisselerindeki değer artışı etkili olmuştur. Şirketin 2017 yılı karı ise 1.990mn TL ile 2016 yılındaki 116,8mn TL karın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir.

ANADOLU YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Analiz 4Ç17– 02.03.2018

Gözde Girişim (GOZDE, Pozitif)4Ç17’de finansal yatırımların değer artışından kaynaklı 2,2 milyar TL’lik gelirin sayesinde 2 milyar TL net kar elde etti. Şirketin yatırım portföyünde yer alan şirketlerden Şok Marketler’in değer artışı 1,9 milyar TL oldu.

 

Gözde Girişim Sermayesi Şok Halka Arz Süreci Hakkında Açıklama Yaptı – 27.02.2018

Şok Marketler Halka Arz Çalışmaları Kapsamında Esas Sözleşme Tadili SPK Başvuru

%39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Şok Marketler Ticaret A.Ş.’nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, Şok Marketler’in Esas Sözleşmesi’nin ilgili maddelerinde sermaye piyasası mevzuatı doğrultusunda yapılacak olan değişikliklere izin verilmesi talebiyle Sermaye Piyasası Kurulu’na yaptığı başvuru olumlu karşılanmıştır.

 

 

Gözde Girişim Basında Çıkan Haberlerle İlgili Açıklama Yaptı – 14.02.2018

Yıldız Holding şirketimizde azınlık ortak olup %17.73 paya sahiptir. Bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde ortağımız Yıldız Holding’in ayrı ayrı ve çok sayıda olan kısa vadeli kredilerinin bir çatı altında toplanarak uzun vadeli bir sendikasyon kredisine çevrilmesi hakkında haberler yayımlanmıştır. Nitekim, bu kapsamda bir yerel bankanın liderliğinde çalışmalara devam edilmektedir. Bu doğrultuda, geçtiğimiz hafta içerisinde Yıldız Holding, bahsi geçen kısa vadeli kredilerden 1 Milyar USD tutarındaki bir kısmın, uzun vadeli bir kredi şekline getirilmesi sürecini başarıyla tamamlamıştır.

Şirketimizin kredi ilişkilerinde ve yapısında şu an için herhangi bir değişiklik yoktur.

Makina Takım Endüstrisi MAKTK Basında Çıkan Haberlerle İlgili Açıklama Yaptı – 14.02.2018

Şirketimizin ana ortağı Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı olup, Yıldız Holding veya kontrol ettiği şirketlerin şirketimizde doğrudan ortaklığı bulunmamaktadır. Şirketimizin herhangi bir banka borcu bulunmamakta olup, kredi ilişkilerinde ve yapısında şu an için herhangi bir değişiklik de yoktur.

Şirketimiz, 2017 yılını piyasa beklentilerinin üzerinde kapatacağı öngörülmüş olup, 2018 yılına yönelik de çift haneli büyüme hedeflenmektedir.

 

Gözde Girişim Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş’nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar hakkında açıklama yaptı – 26.12.2017

%54,30 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz, bilgi ve iletişim teknolojisi ekipmanlarının toptan ticareti işlerini yapan Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.’nin (Penta) paylarının Borsa İstanbul’da halka arzı planlanmakta olup, uluslararası piyasalarda, söz konusu işlemi koordine etmek ve çeşitli konularda danışmanlık yapmak üzere WOOD & Company Financial Services, a.s.’nin (WOOD&CO) global koordinatör olarak yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

 

Gözde Girişim’den Halka Arza İlişkin Açıklama – 07.12.2017

%39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Şok Marketler Ticaret A.Ş.’nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, uluslararası piyasalarda, İstanbul ve/veya Londra’da söz konusu halka arzda bookrunners olarak Ünlü&Co ve Citi’nin yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

 

Gözde Girişim’den Muhtemel Halka Arza İlişkin Açıklama – 05.12.2017

%39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğumuz Şok Marketler Ticaret A.Ş.’nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, uluslararası piyasalarda, İstanbul ve/veya Londra’da söz konusu halka arzı koordine etmek ve çeşitli konularda danışmanlık hizmeti vermek üzere Bank of America Merrill Lynch, J.P. Morgan ve Credit Suisse’in global koordinatörler olarak yetkilendirilmesine karar verilmiştir.

 

 

Olağandışı Fiyat ve Miktar Hareketleri Hakkında Açıklama – 07.11.2017

Şirketimiz payları üzerinde gerçekleşen olağan dışı fiyat ve miktar hareketlerine ilişkin olarak daha önce Şirketimizce KAP açıklaması yapmak suretiyle duyurulan konular haricinde kamuya açıklanmamış özel bir durum bulunmamaktadır.

ZİRAAT YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Analiz 3Ç17 – 31.10.2017

Gözde Girişim (GOZDE, Negatif): Şirket 3Ç2017’de 31,7mn TL zarar kaydetmiştir. Geçen yılın aynı dönemindeki zarar 21mn TL idi. Zarar kaydedilmesinde net finansman (33,9mn) giderleri etkili olmuştur. Şirket’in yılın dokuz ayındaki zararı ise 71,7mn TL ile geçen yılki 31,8mn TL zararın üzerinde gerçekleşmiştir.

ALNUS YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Analiz 3Ç17 – 31.10.2017

Şirket 2017/3Ç döneminde 31,6 milyon TL zarar açıkladığını bildirdi (2016/3Ç: 21,0 milyon TL zarar) Şirket ana faaliyetinden kar üretse de kur farkı ve faiz giderleri zarardaki ana etken olmakta. Sadece kur farkı ve faiz gideri miktarı 52,3 milyon TL. Bu da genel resmi olumsuz hale getiriyor.

 

TACİRLER YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Haber Yorum – 30.10.2017

Gözde Girişim Sermayesi – Yıldız Holding, elinde bulunan 19,25 milyon adet (%5 hisse payı) Gözde Girişim Sermayesi hissesini borsa dışı 2,4TL ortalama fiyattan sattığını açıkladı. Açıklanan fiyat Gözde’deki Cuma kapanış fiyatı 3,9TL ‘nin %38 altındadır. Satış sonrası Yıldız Holding’in şirketteki payı %10,83’ten %5,83’e geriledi. Haberin kısa vadeli Gözde hisselerinde satış baskısına neden olabileceğini düşünüyoruz.

 

Gözde Girişim Propak İçin Rekabet Kuruluna Başvurdu – 04.10.2017

Şirketimizin 22 Eylül 2017 tarihli özel durum açıklamasında, dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti A.Ş. tarafından baskılı esnek ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Ş hisselerinin devralınmasına ilişkin Hisse Satım ve Alım Sözleşmesi imzalandığı ve hisse devir işleminin, Rekabet Kurumu’nun onayı da dahil olmak üzere Hisse Satım ve Alım Sözleşmesi ‘nde öngörülen şartların gerçekleşmesini müteakip gerçekleşeceği duyurulmuştu.

Bu kapsamda gerekli yasal iznin alınması için, bugün itibarıyla Rekabet Kurumu’na başvuru yapılmıştır.

Gözde Girişim’den Ambalaj Sektöründe Dev Satın Alma – 22.09.2017

Gözde Girişim Propak Ambalaj Hisse Devri ile İlgili Açıklama Yaptı – 22.09.2017

Gözde Girişim Sermayesi GOZDE Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Ş hisselerinin devralınması hakkında açıklama yaptı. KAP’a yapılan açıklama şu şekilde yer aldı:

“Dolaylı bağlı ortaklıklarımızdan Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti A.Ş. tarafından baskılı esnek ambalaj sektöründe faaliyet gösteren Propak Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Ş hisselerinin 46.977.953 EUR hisse değeri üzerinden devralınmasına ilişkin Hisse Satım ve Alım Sözleşmesi imzalanmıştır.

Hisse devir işlemi, Rekabet Kurulu’nun onayı da dahil olmak üzere Hisse Satım ve Alım Sözleşmesi ‘nde öngörülen şartların gerçekleşmesini müteakip gerçekleşecektir. İşlemin kapanışını müteakip, Polinas Plastik Sanayii ve Ticareti A.Ş’nin şirketteki hisse oranı %90 olacaktır. Konuyla ilgili gelişmeler hissedarlarımız ile paylaşılacaktır.”

 

ANADOLU YATIRIM – Gözde Girişim GOZDE Hisse Teknik Analiz – 06.09.2017

Hissede Alımlar Devam Edebilir

Ağustos ayı ortasında 3,95’e kadar çıkan hissede sonrasında yaşanan geri çekilmede 3,44 seviyesi görüldükten sonra yaşanan tepki alımlarında dün 3,78 seviyesi görüldü. 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 3,68 üzerinde tepki alımlarının devamı beklenebilecekken dün gelen tepkilerin devamı için 3,75 üzerine yerleşme sağlanmalı. Bu durumunda 3,80-3,85 bandı hedef olarak takip edilebilir. 3,85 üzerinde ise daha önce test edilen 3,95 yeni hedef olmaya aday. Yeni pozisyonlar için stop-loss öneri seviyemiz ise 3,62’dir.

Kapanış:3,72
Destekler:3,72-3,68-3,62
Dirençler:3,75-3,78-3,82

 

Perakende Şirketlerimiz ve teknolojik ürün dağıtımı yapan Şirketimiz ile ilgili stratejik opsiyonların değerlendirilmesi hakkında açıklama – 24.08.2017

Yönetim Kurulu’muzun 8 Ağustos 2017 tarihinde perakende şirketlerimizin ve teknolojik ürün dağıtımı yapan şirketimizin stratejik opsiyonlarının değerlendirilmesi için yönetime yetki verdiği kamuoyu ile paylaşılmıştı. Faaliyet alanımızın doğal gereği; tüm paydaşlarımız için en optimum değerlerin ortaya çıkarılabilmesi için bu tarz opsiyonların değerlendirilmesi oldukça tabiidir.

Şok Halka Arzı Hakkında Açıklama
Bu çerçevede, varlıklarımızın her birine yönelik olarak çalışmalar ve alternatif opsiyonlar her zaman değerlendirilmekte olup, Şok Marketler Ticaret A.Ş.’deki yatırımımız ve bunun 2018’de halka arzı konusu da dahil olmak üzere, yatırımlarımıza dair Yönetim Kurulu onayına sunacağımız bir yol haritası ya da öneri henüz oluşmamıştır.

Konuya ilişkin somut adımlar oluştukça ve Yönetim Kurulu kararına bağlandığında kamuoyu ile ivedilikle paylaşılacaktır.

DENİZ YATIRIMGözde Girişim GOZDEHisse Haber Analiz – 22.08.2017

Medyada yer alan bir habere göre Şok’un halka arzı seneye tamamlanacak. Dünya’da yer alan haberlere göre Şok’un ortakları halka arzı seneye tamamlamayı planlıyor. Bilindiği üzere Şok’ta Gözde Girişim’in (GOZDE) %39’luk bir payı bulunuyor. Gözde Girişim bu ayın başında perakende iştirakleriyle ilgili stratejik opsiyonları değerlendirdiklerine dair bir açıklama yapmışlardı. Dolayısıyla haber yatırımcılar için yeni olmasa da bu tarz haber akışlarının Gözde hisseleri üzerinde olumlu hava yaratmasını bekliyoruz.

 

İŞ YATIRIMGözde Girişim GOZDEHisse Analiz – 18.08.2017

Toplam katılım portföyünde% 32,4 pay ile perakende mağaza olan Şok’ı da içeren Gozde Girişim (GOZDE.IS) iştirakleri ile ilgili ayrıntılar:

  • Yönetim, iştiraklerle ilgili aşağıdaki operasyonel istatistiklerini paylaştı.
  • Gözde yönetimi toplantıda bu yıl yatırımlarından birinden çıkacaklarını söyledi.

Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere, Gözde Girisim’in iştirakları ortalama 25% seviyelerine ulaşan FAVÖK büyümesi ile 2017 yılının ilk yarısını güzel geçirmiş. Paylaşılan rakamlar arasında Şok’un büyümesi ve FAVÖK marjında görüne iyileşme, özellikle benzer şirket Bim’in zengin değerlemesi göz önüne alındığında dikkat çekici.

Şok (TL mn)2016/122016/62017/6Değişim2017T
Gelirler6.0712.7063.90644,30%8.000
FAVÖK11852144177,6%
FAVÖK marjı1,9%1,9%3,7%1,7ppt
Mağaza Sayısı4.0005.000
Flo (TL mn)20162016/62017/6Değişim2017T
Gelirler2.0009291.26336%2.700
Derby (TL mn)2016/62017/6Değişim
Gelirler577125%
Kümaş (US$ mn)2016/62017/6Değişim
Gelirler66729%
FAVÖK9,812,326%
Penta (US$ mn)2016/62017/6Değişim
Gelirler2823079%
FAVÖK10,211,614%
Polinas (TL mn)2016/62017/6Değişim
Revenues29836723%
EBITDA19,623,721%

 

KAP Haber – 09.08.2017

Yönetim Kurulumuzda portföydeki şirketlerimizin mali tabloları incelenmiş olup perakende şirketlerimizin ve teknolojik ürün dağıtımı yapan şirketimizin stratejik opsiyonlarının değerlendirilmesi için yönetime yetki verilmiştir.

ZİRAAT YATIRIM – Gözde Girişim Sermayesi GOZDE Hisse Analiz 2Ç17 – 09.08.2017

Gözde Girişim Sermayesi (GOZDE, Sınırlı Negatif): Şirket 2Ç2017’de 10,3mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde net zarar 11,2mn TL idi. İkinci çeyrek zarar rakamıyla birlikte Gözde’nin ilk yarı net dönem zararı 40,1mn TL’ye ulaşmıştır. 2016 yılının ilk yarısında şirket 10,8mn TL net zarar kaydetmişti.

 

Gözde Girişim Hakkında Genel Bilgiler – GOZDE Yatırım Portföyü

ŞirketSektörAçıklamaSatın Alma TarihiHisse Oranı

(%)

Şok Marketler Ticaret A.Ş.PerakendeŞok Marketler Ticaret A.Ş. ülke geneline yayılmış mağazalarıyla organize perakendecilik sektöründe faaliyet göstermekte olup temel ihtiyaç maddelerini müşterilerin rahatlıkla ulaşabileceği lokasyonlarda en uygun fiyata sağlayarak sürdürülebilir büyümeyi hedeflemektedir.25.08.1139
Flo Mağazacılık ve Pazarlama A.Ş.PerakendeÜretim ve perakendecilik tecrübesiyle Türkiye ayakkabı perakende sektörünün lideri FLO, bünyesindeki FLO, Polaris, Kinetix ve Lumberjack gibi markaları ve Türkiye geneline yayılmış FLO, Polaris ve Sport in Street mağazalarıyla ayakkabı ve aksesuar satışı gerçekleştirmektedir.12.12.1311,5
Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.Endüstriyel MinerallerKümaş Manyezit Sanayi A.Ş.;  sinter manyezit, sinter dolomit, kalsine manyezit, monolitik ürünler ve refrakter tuğla üreten ve demir-çelik, çimento, cam, kireç, demir dışı metaller ve bazı diğer endüstrilerin ihtiyacını karşılayan Türkiye ve Doğu Avrupa’daki en büyük tedarikçi ve üretici konumundadır.03.05.1251
Makina Takım Endüstrisi A.ŞSanayi GereçleriTürkiye’nin ilk kesici takım üreticisi olarak 1957 yılında kurulan Makina Takım Endüstrisi A.Ş., delici, vidalı, kesici ve testere ürün gruplarında çok geniş bir yelpazede üretim yapmaktadır.01.09.1283,14
Azmüsebat Çelik San. ve Tic. A.Ş.Hızlı TüketimAzmüsebat Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Türkiye’nin kendi alanında en eski ve en bilinen markalarından DERBY marka tıraş malzemelerinin üreticisidir.13.05.1397,61
Sebat Çakmak Sınai ve Tük. Mal. San. ve Tic. A.Ş.Hızlı TüketimSebat Çakmak Sınai ve Tük. Mal. San. ve Tic. A.Ş., Türkiye’nin kendi alanında en eski ve en bilinen markalarından TOKAI marka çakmaklarının üreticisidir.02.08.16100
Penta Teknoloji Ürünleri Dağıtım Ticaret A.Ş.
Toptan Ticaret
Penta 1990 yılında kurulmuş ve 2012 yılı sonunda Mersa Sistem ile birleşmiştir. Penta, 150’yi aşkın küresel markanın ürünlerini ülke geneline yayılmış 7500’ün üzerinde bayisi aracılığı ile tüm Türkiye’ye dağıtmaktadır. Penta’nın dağıtıcısı olduğu başlıca markalar; Acer, Airties, Asus, Benq, Casio, Dell, HP, Huawei, IBM, Intel, Inform, Lenovo, Maxell, MSI, OKI, Toshiba, Seagate, Zyxel, Kaspersky, Autodesk, Wacom ve Adobe’dir.27.03.1454,3
Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.Finansal HizmetlerTürkiye’deki Katılım Bankalarından birisi olan Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş., özel cari hesap ve katılma hesapları üzerinden fon toplayıp borç vermekle ve faizsiz bankacılık uygulamalarıyla çeşitli finansal ve bankacılık hizmetleri sunmakla yetkilendirilmiştir.22.01.1010,57
AlBaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.Finansal HizmetlerTürkiye’deki Katılım Bankalarından birisi olan Albaraka, özel cari hesap ve katılma hesapları üzerinden fon toplayıp borç vermekle ve faizsiz bankacılık uygulamalarıyla çeşitli finansal ve bankacılık hizmetleri sunmakla yetkilendirilmiştir.29.09.10<1
Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.Finansal HizmetlerTürkiye’deki Katılım Bankalarından birisi olan Kuveyt Türk, özel cari hesap ve katılma hesapları üzerinden fon toplayıp borç vermekle ve faizsiz bankacılık uygulamalarıyla çeşitli finansal ve bankacılık hizmetleri sunmakla yetkilendirilmiştir.  20.01.11<1
İsmet Ambalaj Yatırımları A.Ş.Ambalajİsmet Ambalaj’ın başlıca faaliyet konusu kâğıt, karton, metal, cam, akrilik cam, plastik, tekstil, ahşap, hasır v.b. malzemelerin çeşitli bileşimlerinden imal edilen her türlü ambalajı üretmektir.04.07.11100