Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Çimbeton CMBT...

Çimbeton CMBTN Hisse Analiz ve Yorumları

Çimbeton CMBTN hisse senedi ile ilgili tüm güncel analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların CMBTN hissesi ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

AHLATCI YATIRIM – Çimbeton CMBTN Hisse Analiz – 19.08.2018

Çimbeton Temel Görünüm

2018 yılı ilk üç aylık döneminde, satış gelirlerinin 63,5 milyon TL olduğu ve geçen seneye göre %70 gibi bir artış kaydedildiği görülmektedir. Ayrıca hazır beton toplam satış miktarı bir önceki yılın aynı dönemine oranla %37,8 oranında arttığını belirten şirket, ülke ekonomisi ve inşaat sektöründeki büyümenin satışlar açısından önemine dikkat çekmiştir. Fakat satışların maliyetinin geçen yılın aynı dönemine göre %5 oranında artış göstermesi net faaliyet kar marjı üzerinde dramatik bir düşüşe neden olmuş, bu sene pazarlama satış ve dağıtım giderlerine harcanan tutarın %120 oranında artırılmasının yanında genel yönetim giderlerinin de %20’den fazla yükselmesi, -3,8 milyon TL net esas faaliyet zararı oluşmasına neden olmuştur.

Mevcut görünümde şirket esas faaliyetinden zarar etmektedir. Net dönem zararı ise -3,1 milyon TL düzeyinde gerçekleşmiştir. Kaydırılmış yıllık bazda bakıldığında şirket karlılığının 2016 yılının 4. Çeyrek döneminden beri zayıflama göstermektedir. Diğer taraftan özellikle temel rasyolar incelendiğinde faaliyet raporunda da belirtildiği gibi şirket sermayesi karşılıksız kalmadığı gibi, şirketin borca batık olmadığı görülmektedir. Cari oran 1.00, likidite oranı 0.95 olarak hesaplanmaktadır. Finansal görünüm değerlendirildiğine karlılık oranında artış sağlanmadıkça görünüm negatif olrak değerlendirilmetkedir.

CMBTN Teknik Görünüm

2018 Şubat ayından sonra aşağı yönlü bir trend içerisinde hareket eden hisse fiyatı son üç aylık süreçte 31,35 desteği üzerinde yatay bir seyir izlemiştir. Haftalık grafikte dönem dönem hisse fiyatının bu seviyelere geldiği fakat daha sonra değişen konjonktürle yükseliş gerçekleştirdiği görülmektedir.

Teknik indikatörlerin mevcut yatay seyre rağmen fiyatta bir güçlenme olduğunu işaret etmesi ise bir diğer gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş fiyat hareketleri değerlendirildiğinde, önümüzdeki süreçte hisse fiyatının 34,30-36,00 seviyelerinin üzerine hareket etmesi durumunda yeni bir yükseliş eğilimine girebileceği düşünülürken, aşağıda 30,00-31,35 fiyat aralığı önemli bir destek bölgesi olarak takip edilmektedir.

 

ZİRAAT YATIRIM – Çimbeton CMBTN Hisse Analiz 1Ç18 – 08.05.2018

Çimbeton (CMBTN, Negatif): Şirket 1Ç2018’de 3,2mn TL ana ortaklık zararı kaydetmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 0,7mn TL zarar kaydedilmişti. Diğer yandan, brüt kar ise 1Ç2018’de 0,6mn TL gerçekleşerek bir önceki yılın aynı çeyreğindeki 2,2mn TL brüt karın altında gerçekleşmiştir.

Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret A.Ş Hakkında:

Çimbeton 1985 yılında, bağlı bulunduğu Grup Şirketi olan Çimentaş tarafından hazır beton üretimi, satışı ve dağıtımı amacı ile kuruldu ve bir yıl sonra üretime başladı. Çimbeton, Ege Bölgesi’nde faaliyete geçen ilk kurumsal hazır beton üretim şirketi olmasının yanında sektörde de halka açık ilk şirkettir. Çimbeton hisseleri 18 Aralık 1997 tarihinden bu yana borsada işlem görmektedir.

Çimentaş şirketlerinin çatısı altında olduğu Cementir Holding, beyaz çimento, gri çimento, hazır beton ve agrega üretimi yapan, inşaat sektörünün yanında atık konusunda da faaliyet gösteren uluslararası bir kuruluştur. Cementir Holding 15 çimento fabrikası, 15 milyon ton çimento üretim kapasitesi, 2 AR-GE laboratuvarı, 20 terminal, 112 hazır beton ve 3 atık bertarafı tesisi ile 4 kıtada ve 15 ülkede yatırımları ile sektöründe Dünya’nın önemli gruplarındandır.