Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Anadolu Efes ...

Anadolu Efes Biracılık AEFES Hisse Analiz ve Yorumları

aefes-hisse-yorumlari

Anadolu Efes AEFES hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber,rapor ve hisse yorumlarını aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu sayfadan kurum ve uzmanların AEFES ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, haber,veri ve raporları takip edebilirsiniz.

Ak Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 29.01.2019

Anadolu Efes dün İstanbul’daki Merter fabrikasında üretim ekipmanının sökümü sırasında teknik bir aksaklık sonucu yangın çıktığını bildirdi. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında herhangi bir yaralanma veya can kaybı olmadı. Anadolu Efes söz konusu fabrikadaki üretimi Mayıs 2017’de sona erdirmiş olduğundan, yangının şirketin günlük faaliyetlerine bir etkisi bulunmamaktadır.

İş Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 14.01.2019

Kapanış (TL) : 19.52 – Hedef Fiyat (TL) : 31.1 – Piyasa Deg.(TL) : 11558 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.55 ↔ AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 59.32

Anadolu Efes 4Ç18 hacim verisi Anadolu Efes’in konsolide bira hacimleri 4Ç18’de yıllık bazda %3.9 artış gösterdi. Türkiye operasyonlarında görülen daralma, güçlü uluslararası büyüme rakamları ile telafi edildi. Türkiye bira hacimleri 4Ç18’de yıllık bazda %2,9 daraldı. Zayıf büyüme verilerinin arkasında Ekim ayında fiyatlara yapılan zam, düşen tüketici güveni ve geçen senenin yüksek baz etkisi olduğunu düşünüyoruz. Diğer yandan Türkiye’den yapılan ihracatta görülen çift haneli büyüme daha büyük bir daralmayı önledi. Uluslararası operasyonların satış hacmi ise Rusya operasyonlarında görülen yüksek tek haneli büyümeye bağlı olarak, 4Ç18’de yıllık bazda %5,3 artış gösterdi. Sonuçların hisse üzerinde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

Tacirler Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 14.01.2019

Anadolu Efes 4Ç18’de 8,2 milyon hektolitre bira hacmi açıkladı ve yıllık bazda %3,9 proforma büyüme gerçekleştirdi. Coca-Cola İçecek’in hacimleri dahil toplam hacimler %1,9 yükselişle 21,2 milyon hektolitreye ulaştı. Açıklanan rakamlar bizim beklentimiz olan %3 daralmanın üzerindedir. 4Ç18’de Türkiye bira %2,6, 1,4 milyon hektolitre seviyesine daralırken, yurtiçi satışlardaki %4,2 gerileme ihracattaki artışla bir miktar dengelendi. Ekim ayındaki fiyat artışları ve tüketici talebindeki gerileme Türkiye birada daralmaya neden oldu. EBI’ın satışları 4Ç18’de %5,3 artışla 6,8 milyon hektolitreye ulaşırken, Rusya, Kazakistan ve Moldova’da büyümeler görüldü. 2018 itibariyle toplam bira hacimleri proforma bazda %1,2, 31,8 milyon hektolitre ve alkolsüz içecek dahil %4,7, 106,5 milyon hektolitre seviyelerine yükseliş gösterdi. Böylelikle 2018 sonuçları şirketin bira satışları için beklediği proforma bazda düşük tek haneli daralma ve konsolide bazda düşük-orta tek haneli büyümenin üzerinde gerçekleşti. 2018’de Türkiye bira hacimleri %2 daralmayla 5,7 milyon hektolitre seviyesinde gerçekleşirken, yurtdışı bira %2 yükselişte 26,1 milyon hektolitreye ulaştı.

Şeker Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 14.01.2019

Anadolu Efes (AEFES) 4Ç18 ve 2018 yılına ait satış hacmi rakamlarını açıklamıştır. Buna göre AEFES’in konsolide satış hacmi; bira ve meşrubat operasyonlarındaki büyümeyle 4Ç18’de yıllık %1,9 artış göstermiştir. 2018 yılının tamamında ise satış hacmi Şirket’in beklentisine paralel yıllık bazda %4,7 artış göstererek 106,5 mhl seviyesine ulaşmıştır. Türkiye bira operasyonlarının satış hacmi 4Ç18’de yıllık bazda %4,2, 2018 yılında ise %2 oranında düşüş göstermiştir. Uluslararası bira operasyonları ise 4Ç18’de yıllık bazda %5,3 oranında artışla 6,8 mhl seviyesinde gerçekleşmiştir. 2018 yılında uluslararası operasyonların toplam satış hacmi yıllık %2 yükselmiştir (Nötr).

Deniz Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 14.01.2019

Anadolu Efes’in konsolide satış hacmi, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık %1,9 oranında arttı. Anadolu efes tarafından 2018 yılı için satış hacim rakamları açıklandı. 4. Çeyrekte yıllık %1.9 büyüme yakalayan kondolide satış hacminde uluslararası bira operasyonlarındaki güçlü görünüm öne çıkıyor. Yurtiçi satış hacminde son çeyrekte %4.2 düşüş görülürken özellikle Rusya pazarının katkısıyla son çeyrekte yıllık %3.9 büyüyen bira grubu satış hacmi, yılın tamamı için şirket beklentisinin üstünde gerçekleşrek %1.2 büyümeyle 31.8 mhl seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi operasyonların yıllık, toplam satış hacmi ise %2 düşüşle 5.7 mhl seviyesinde kaydedilmiştir.

Meşrubat grubunda ise, yurtiçi piyasada 4Ç18 satış hacmi alkolsüz içecek sektöründeki daralmaya rağmen yatay bir seyirle 120 milyon ünite kasa olurken, tüketici güvenini olumsuz etkileyen makroekonomik koşullar ve Eylül ayındaki liste fiyat artışlarından etkilendi. Söz konusu dönemde, gazlı içecek kategorisi %6,9 daralırken, Şekersiz segmenti büyümeye devam etti. Gazsız içecek kategorisi, %10,4 daralma kaydederken, su kategorisinin satış hacmi %9,4 arttı. Çay kategorisi ise önceki yılın aynı dönemindeki düşük bazın da katkısıyla %11,9 hacim artışı kaydetti. Yurt dışında ise satış hacmi %1,5 artışla 108 milyon ünite kasa oldu. Pakistan’da hacim artışı, tüketici güvenini olumsuz etkileyen makroekonomik koşullar ve Ekim ayı başındaki liste fiyat artışlarına bağlı olarak yavaşlayarak %1,4 oldu.

Sonuç olarak, Anadolu Efes’in konsolide satış hacmi yıllık %4.7 seviyesinde büyüyerek 106.5 mhl seviyensine ulaşmıştır.

 

Anadolu Efes 2018 Satış Hacimlerini Açıkladı – 11.01.2019

Anadolu Efes Konsolide

Anadolu Efes’in konsolide satış hacmi, bira ve meşrubat operasyonlarından gelen büyümeyle 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık %1,9 oranında artış kaydetmiştir. Çeyreksel büyümeye esas olarak uluslararası bira operasyonları katkı sağlamıştır. Sonuç olarak, Anadolu Efes’in konsolide satış hacmi 2018 yılında düşük-tek orta haneli büyüme beklentimize paralel olarak yıllık %4,7 seviyesinde büyüyerek 106,5 mhl seviyesine ulaşmıştır.

Bira Grubu 

2018 yılının dördüncü çeyreğinde bira grubu satış hacmi proforma bazda yıllık %3,9 büyüyerek 8,2 mhl seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu büyümeye en büyük katkıyı Rusya sağlarken diğer uluslararası operasyonlarımız da çeyrek içinde güçlü hacim performansı göstermiştir. 2018 yılında, toplam bira grubu satış hacmi, yılın tamamı için açıkladığımız düşük-tek haneli daralma beklentilerinin çok üzerinde performans göstererek proforma bazda %1,2 oranında büyümüş ve 31,8 mhl seviyesinde kaydedilmiştir.

Türkiye Bira Operasyonları

Türkiye bira operasyonlarımızın yurtiçi satış hacmi, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğindeki yıllık %5,6 oranındaki güçlü büyümenin ardından, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde yıllık %4,2 oranında düşüş göstermiştir. Dördüncü çeyrekte ihracat hacimlerinde gerçekleşen çift haneli büyüme yurtiçi operasyonlardaki düşüşü hafifletmiş, ve sonuç olarak Türkiye operasyonlarımızın satış hacmindeki düşüş %2,6 seviyesinde sınırlı olmuştur.

Türkiye operasyonlarımızın toplam satış hacmi 2018 yılında %2,0 oranında düşüşle 5,7 mhl seviyesinde kaydedilmiştir.

Dördüncü çeyrekte tüketici güveninde oluşan bozulma nedeniyle talepte bir yavaşlama görülmeye başlanmıştır. Ekim ayında yapılan ara dönem fiyat artışlarının da dördüncü çeyrekte pazar üzerinde olumsuz etkisi olmuştur. 2018 yılında da portföyümüzü genişletmeye yönelik stratejimiz odağımızda yer almaya devam etmiştir.

Her ortamda tüketicilerin taleplerini karşılamaya yönelik geniş çeşitlilikte bir ürün portföyüne sahip olma stratejimize paralel olarak 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren dünyanın en büyük 10 bira markasından biri olan “Corona Extra“, neredeyse sekiz yüzyıllık kadim Belçika bira markası “Leffe” ile birlikte yine dünyaca ünlü buğday birası “Hoegaarden” portföyümüze eklenmiştir.

Uluslararası Bira Operasyonları

EBI’nin konsolide satış hacmi Rusya, Kazakistan ve Moldova’nın iyi hacim performanslarının pozitif katkılarıyla 2018 yılının dördüncü çeyreğinde proforma bazda yıllık %5,3 oranında artışla 6,8 mhl seviyesinde kaydedilmiştir. Böylelikle, 2018 yılının tamamında EBI’nin satış hacmi proforma bazda %2,0 oranında artışla 26,1 mhl seviyesinde gerçekleşmiştir.

Dünya Kupası ve yaz döneminde iyi seyreden hava koşulları sayesinde Rusya’da bira pazarının, bizim yatay performans beklentimizin biraz üstünde gerçekleşerek, 2018 yılında düşük-tek haneli büyüdüğü tahmin edilmektedir. Rusya operasyonumuzda gerçekleşen entegrasyon sürecinde pazar uygulamalarımızdan güç alırken, sektördeki iyileşme de hacimlerimize katkı sağlamıştır. Sonuç olarak, Rusya’da satış hacmimiz dördüncü çeyrekte proforma bazda yüksek-tek haneli ve 2018 yılında ise düşük tek haneli büyümüştür.

Ukrayna operasyonumuz beklentilerin üzerinde performans göstererek 2018 yılında büyüme kaydetmiştir. Bu pazarda sahip olduğumuz güçlü ikincilik pozisyonu korunmuştur.

Kazakistan’da pazar tahminimize göre yataya yakın bir performans göstermiştir. Bizim hacim performansımız ise başarılı ürün portföyü ve pazar uygulamaları sayesinde yoğun rekabete rağmen pazarın üzerinde gerçekleşmiştir. Pazarın üzerinde performans gösterilmesi sonucunda pazar payı kazanılırken pazardaki lider konumumuz daha da pekişmiştir.

Diğer uluslararası bira operasyonlarımızda ise özellikle yaz aylarında seyreden elverişsiz hava koşulları nedeniyle pazarlar olumsuz etkilenmiştir.

Meşrubat Grubu

2018’in dördüncü çeyreğinde konsolide satış hacmi %0,6 artarak 228,5 milyon ünite kasa olmuştur. Söz konusu dönemde su ve çay kategorileri sırasıyla %7,0 ve %11,5 büyüme sergilerken, büyük ölçüde Türkiye operasyonuna bağlı olarak gazlı içecek ve gazsız içecek kategorileri %2,2 ve %4,9 daralmıştır.

2018 yılında konsolide satış hacmi %4-%6 aralığındaki beklentimizin üzerinde %6,3 artarak 1.314,9 milyon ünite kasaya ulaşmıştır. 77 milyon ünite kasa artışa denk gelen büyüme, gazlı içecekler (%6,8 artış), gazsız içecekler (%11,6 artış) ve su kategorisindeki (%6,0 artış) güçlü performansla desteklenirken, çay kategorisinin satış hacmi %1,2 gerilemiştir.

2018’in dördüncü çeyreğinde satış hacmi alkolsüz içecek sektöründeki daralmaya rağmen yatay bir seyirle 120,1 milyon ünite kasa olurken, tüketici güvenini olumsuz etkileyen makroekonomik koşullar ve Eylül ayındaki liste fiyat artışlarından etkilenmiştir. Söz konusu dönemde, gazlı içecek kategorisi %6,9 daralırken, Şekersiz segmenti büyümeye devam etmiştir. Gazsız içecek kategorisi, %10,4 daralma kaydederken, su kategorisinin satış hacmi %9,4 artmıştır. Çay kategorisi ise önceki yılın aynı dönemindeki düşük bazın da katkısıyla %11,9 hacim artışı kaydetmiştir.

2018 yılında Türkiye operasyonlarının satış hacmi %4,8 artışla 650,5 milyon ünite kasa olurken, 2012 yılından bu yana en yüksek büyüme oranına ulaşmıştır. 2018’de Çay hariç tüm kategoriler hacim artışı kaydederken, gazlı içecekler 2017 yılındaki %1,7’lik büyümenin ardından %5,7 hacim artışı göstermiştir. Küçük paketlerin gazlı içecek portföyündeki payı artmaya devam ederek 2017 yılındaki %22 seviyesinden %23’e yükselmiştir. Satılan paket sayısı ise, %11 artışla satış hacmindeki artışın üzerinde büyümüştür. 2018 yılında, artan soğutucu yatırımları, ‘Coca-Cola Şekersiz’ ve ‘Fanta C’ gibi inovasyonlar ve büyüyen artan portföy bulunurluğu gazlı içeceklerdeki hacim artışını desteklemiştir.

Şekersiz segmenti, ‘Coca-Cola Şekersiz’ odağımızla %26 büyürken, bu segmentin toplam gazlı içecek portföyündeki payı 1 puan artışla yaklaşık %7 olmuştur. Gazsız içecekler kategorisinin satış hacmi, buzlu çay segmentindeki yatırım artışı ve portföy bulunurluğunun da katkısıyla %5,8 artarken, su kategorisi küçük paketlerdeki çift-haneli büyümeyle yılı %7,6 hacim artışıyla tamamlamıştır. Çay hacmindeki düşüş ise genel olarak liste fiyat artışlarından kaynaklanmıştır.

2018’in son çeyreğinde, uluslararası operasyonların satış hacmi %1,5 artışla 108,4 milyon ünite kasa olmuştur.

Pakistan’da hacim artışı, tüketici güvenini olumsuz etkileyen makroekonomik koşullar ve Ekim ayı başındaki liste fiyat artışlarına bağlı olarak yavaşlayarak %1,4 olmuştur. Orta Doğu operasyonlarının satış hacmi %5,3 gerilemiştir. Irak’ta dini günler ve güvenlik önlemleri nedeniyle piyasanın yaklaşık on gün kapalı kalması ve politik ortamdan kaynaklanan zorlukların devam etmesi satışları olumsuz etkilerken hacim %2,2 gerilemiştir. Ürdün satış hacmi, zayıf makroekonomik ortama bağlı olarak %21,9 daralmıştır. Orta Asya operasyonları, Azerbaycan, Kırgızistan ve Tajikistan’daki %20’nin üzerindeki büyümeyle birlikte %7,2 hacim artışı kaydetmiştir. Yılın son çeyreğinde Kazakistan, önceki yılın aynı dönemindeki %13,4 hacim artışının üzerine %6,7 büyüme göstermiştir. Yeni yıl tüketici promosyonları ve başarılı tüketici aktivasyonları bölge genelinde gazlı içeceklerdeki hacim artışını desteklemiştir.

2018 yılında uluslararası operasyonların satış hacmi büyük ölçüde Pakistan ve Kazakistan pazarlarındaki büyümeyle %7,8 artış göstererek 664,5 milyon ünite kasaya ulaşmıştır.

Pakistan’da satış hacmi, 2017 yılındaki %3,5 büyümenin ardından 2018’de 7.3% artış kaydetmiştir. Dağıtım ve saha uygulamalarındaki iyileşme, yüksek sezon öncesinde faaliyete geçen Faysalabad fabrikası ve başarılı tüketici aktiviteleri hacim artışına katkı sağlayan başlıca unsurlar olmuştur. Gazlı içeceklerdeki hacim artışı %6,7 olurken, saha uygulamalarındaki iyileşme 2018 yılını pazarın üzerinde bir büyümeyle kapatmamızı sağlamıştır. Coca-Cola markası orta-tek haneli büyüme kaydederken, Sprite markası stratejiye paralel olarak düşük-onlu seviyelerde büyüme göstermiştir. Dasani markasının lansmanı da su kategorisindeki yaklaşık %35 büyümeyi destekleyerek hacim artışına katkı sağlamıştır. Orta Doğu operasyonlarının satış hacmi %2,0 artmıştır. Irak’ta gazlı içecek kategorisindeki yüksek tek haneli büyüme su kategorisindeki daralmayı büyük ölçüde telafi ederken, toplam hacim artışı %3,9 olmuştur. Ürdün’deki satış hacmi ise, tüketici harcamalarının genelini olumsuz etkileyen makroekonomik koşullar ve vergi artışlarına bağlı olarak %8,4 gerilemiştir. Orta Asya operasyonlarında, Türkmenistan hariç tüm pazarlarımız çift haneli büyüme kaydederken bölge genelindeki hacim artışı %12,7 olmuştur. Kazakistan, ciro pazar payındaki önemli artışlarla birlikte %14,1 hacim artışı kaydederek şimdiye kadarki en yüksek satış hacmine ulaşmıştır. Ülkedeki güçlü saha uygulamaları, etkin pazarlama kampanyaları ve makroekonomik ortamı destekleyen görece yüksek petrol fiyatlarına bağlı olarak tüm kategoriler çift haneli hacim artışı sergilemiştir. Azerbaycan ise, gazlı içecek kategorisindeki %30’un üzerinde büyümeyle birlikte %29,7 hacim artışı kaydederek şimdiye kadarki en yüksek satış hacmine ulaşmıştır. Diğer yandan, Türkmenistan’ın satış hacmi, konvertasyon sorunu nedeniyle operasyonlarımızda meydana gelen aksamalara bağlı olarak %34,9 gerilemiştir.

Tacirler Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Yorum – 02.01.2019

Biraya uygulanan ÖTV Ocak başı itibariyle bir derece alkol oranı için %13 artışla 1,7694 TL seviyesine yükseltildi. ÖTV artışı regülasyon gereği üretici fiyat artışına paraleldir. Piyasada daha yüksek artışlar olabileceği beklentisini dikkate alarak haberi hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz. Yine de ÖTV artışlarının bira talebindeki büyümeyi 2019’da sınırlayacağını düşünüyoruz.

 

İş Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç18 – 07.11.2018

Kapanış (TL) : 20 – Hedef Fiyat (TL) : 33.65 – Piyasa Deg.(TL) : 11842 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.1 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 68.25

Anadolu Efes 3Ç18 Finansal Sonuçları. Anadolu Efes 3Ç18’de 36mn TL net zarar kar açıklarken piyasa beklentisi 4mn TL karın altında gerçekleşirken bizim tahminimiz 97mn TL zarardan daha iyi gerçekleşti. Operasyonel karın yıllık bazda %47.2 büyümesine rağmen uzun vadeli döviz cinsi borçlardan kaynaklı nakit olmayan kur farkı giderinden dolayı geçen sene aynı dönem elde edilen 254mn TL net karın oldukça altında gerçekleşti. Bizim tahminimizden olumlu sapma kısmen bira operasyonlarının operasyonel karının güçlü gelmesi kısmen de sonuçlarını önceki gün açıklayan Coca Cola içecek’in beklentimizden daha yüksek gerçekleşen katkısından kaynaklandı.

Şirket’in proforma konsolide gelirleri yıllık bazda %38.8 artış göstererek 6.43 milyar TL’ye yükselirken kabaca bizim ve piyasa beklentisi olan 6.4 milyar TL’ye paralel gerçekleşti. Bira grubu gelirlerinde hem hacim ve fiyat artışı hem ürün kompozisyonundaki değişim hem uluslararası operasyonların TL’ye dönüşünden kaynaklı kur çevrim farkı sayesinde %44.2 büyüme gerçekleşti. Şirket’in konsolide FAVÖK’ü hacim artışı, fiyat artışı ve uluslararası operasyonların TL’ye çevrim farkından kaynaklı %37.6 artış göstererek 1.207mn TL’ye yükselirken piyasa beklentisi 1.104mn TL ve bizim 1.071mn TL olan beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşti.

Bira Grubu FAVÖK’ü yıllık bazda %13.7 artış gösterirken uluslararası operasyonlarda gerçekleşen %3.6’lık büyüme Türkiye operasyonlarındaki %31.3’lük büyümeyi bir miktar gölgeledi. Sonuçların ardından Şirket 2018 öngörülerini değiştirmezken, yıl sonu öngörülerini aşabileceklerinin sinyalini verdi.

Özetle, Türkiye bira satış hacimlerinin %6.7 büyüyerek 4Ç14’ten beri en güçlü büyüme rakamına ulaşmış olması, pazar payı kaybının stabil kalması ve güçlü serbest nakit akışı yaratılması çeyrek ile ilgili olumlu olarak öne çıkan unsurlar olurken, özellikle EBI’nin operasyonel kar marjındaki güçlü daralma çeyrek ile ilgili öne çıkan temel negatif unsur olarak dikkat çekiyor.

Ak Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç18 – 07.11.2018

Anadolu Efes 3Ç18 mali tablolarında beklentilerden kötü bir sonuçla 36 milyon TL net zarar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 4 milyon TL, bizim beklentimiz 38 milyon TL net kar yönündeydi. Sapma temelde beklentilerin aşan net finansal giderler (1Y’deki 493 milyon TL gider sonrası 3Ç’de 537mn TL gider) ve vergi giderlerinden (1Y’deki 102 milyon TL gider sonrası 3Ç’de 174mn TL gider) kaynaklandı. Operasyonel performans ise beklentileri aştı (gerçekleşen FAVÖK 1,18 milyar TL, piyasa ortalama tahmini: 1,10 milyar TL, Ak Yatırım: 1,05 milyar TL). FAVÖK marjı %18,3 ile piyasa ortalama tahmininin (%17,3) üzerine çıktı ve bizim tahminimize (%16,8) yakın gerçekleşti.

Yorum: Anadolu Efes’in 3Ç’de beklentiyi aşan operasyonel performans ve beklentinin altında kalan net sonucuna piyasada dengeli bir reaksiyon görülebilir. Bununla birlikte özellikle yurtiçi bira hacimlerinin 3Ç’de yıllık %7 artışla son 14 çeyreğin en yüksek büyümesini kaydetmesini olumlu karşılıyoruz – bu trend ileriki çeyreklerde de devam ederse tahminlerimiz için bir yukarı potansiyel yaratabilir. Yurtdışı bira faaliyetlerinde ise Rusya ve Ukrayna’da AB Inbev’in bira operasyonu ile gerçekleştirilen birleşmenin beklenildiği gibi segmentin karlılığı üzerinde ilk etapta olumsuz etki yaptığını gözlemliyoruz (segmentin proforma FAVÖK marjında 3Ç’de yıllık 5 puan gerileme kaydedilmiştir). Şirket hisselerinin getirisi son 2 ayda endeksin %11 gerisinde kalmıştır. Mevcut tahminlerimiz doğrultusunda Anadolu Efes’in bira faaliyetlerinin düzeltilmiş FD/FAVÖK çarpanının 14,0’e yakın seviyelerde fiyatlandığını hesaplıyoruz, bunun da çekici bir seviye olmadığını düşünüyoruz. Halihazırda şirket hisseleri için 25,20 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Nötr” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

Ziraat Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç18 – 07.11.2018

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Negatif): Şirket 3Ç2018’de 35,8mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Piyasa beklentisi 4,4mn TL ana ortaklık net dönem karıydı. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 253,7mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 3Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %60,5 artan şirketin brüt karı ise %58,2 oranında artarak 2.526mn TL’ye ulaşmıştır. Faaliyet karı %28,6 artışla 755,2mn TL olmuştur. 536,6mn TL’lik finansman gideri sonrası vergi öncesi net kar 180,5mn TL olmuştur. Vergi gideri ise 174,3mn TL ile geçen senenin %155 üzerinde gerçekleşmiştir. Net dönem karı 6,2mn TL olurken, bunun 42,1mn TL’si kontrol gücü olmayan paylara ait olduğu için ana ortaklık net dönem zararı 35,8mn TL olarak hesaplanmıştır. 3. çeyrek zarar ile birlikte Şirket’in 2018 yılının ilk dokuz ayındaki ana ortaklık net dönem zararı 51,1mn TL olmuştur. 2017’nin ilk 9 ayındaki ana ortaklık net dönem karı 343,8mn TL idi.

Ak Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç18 – 07.11.2018

Anadolu Efes 3Ç18 mali tablolarında beklentilerden kötü bir sonuçla 36 milyon TL net zarar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 4 milyon TL, bizim beklentimiz 38 milyon TL net kar yönündeydi. Sapma temelde beklentilerin aşan net finansal giderler (1Y’deki 493 milyon TL gider sonrası 3Ç’de 537mn TL gider) ve vergi giderlerinden (1Y’deki 102 milyon TL gider sonrası 3Ç’de 174mn TL gider) kaynaklandı. Operasyonel performans ise beklentileri aştı (gerçekleşen FAVÖK 1,18 milyar TL, piyasa ortalama tahmini: 1,10 milyar TL, Ak Yatırım: 1,05 milyar TL). FAVÖK marjı %18,3 ile piyasa ortalama tahmininin (%17,3) üzerine çıktı ve bizim tahminimize (%16,8) yakın gerçekleşti.

Yorum: Anadolu Efes’in 3Ç’de beklentiyi aşan operasyonel performans ve beklentinin altında kalan net sonucuna piyasada dengeli bir reaksiyon görülebilir. Bununla birlikte özellikle yurtiçi bira hacimlerinin 3Ç’de yıllık %7 artışla son 14 çeyreğin en yüksek büyümesini kaydetmesini olumlu karşılıyoruz – bu trend ileriki çeyreklerde de devam ederse tahminlerimiz için bir yukarı potansiyel yaratabilir. Yurtdışı bira faaliyetlerinde ise Rusya ve Ukrayna’da AB Inbev’in bira operasyonu ile gerçekleştirilen birleşmenin beklenildiği gibi segmentin karlılığı üzerinde ilk etapta olumsuz etki yaptığını gözlemliyoruz (segmentin proforma FAVÖK marjında 3Ç’de yıllık 5 puan gerileme kaydedilmiştir).

Şirket hisselerinin getirisi son 2 ayda endeksin %11 gerisinde kalmıştır. Mevcut tahminlerimiz doğrultusunda Anadolu Efes’in bira faaliyetlerinin düzeltilmiş FD/FAVÖK çarpanının 14,0’e yakın seviyelerde fiyatlandığını hesaplıyoruz, bunun da çekici bir seviye olmadığını düşünüyoruz. Halihazırda şirket hisseleri için 25,20 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Nötr” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

Tacirler Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç18 – 07.11.2018

3Ç18 sonuçlarını 36 milyon TL zarar ile açıkladı. Açıklanan zarar rakamı, 4.4 milyon TL olan piyasa beklentisinin altındadır. Ancak şirket beklentilerin hafif üzerinde operasyonel karlılık açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 253.7 milyon TL net kar açıklamıştı. Net satışlar 6,430 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %60 yükseldi. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 6,394 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti.

Şirket, 3Ç18’de 1,177 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %47 yükseldi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 1,104 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 165 baz puan azalarak %18.3 oldu. Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 57 baz puandüştü ve %39.3 olarak gerçekleşti. Faaliyet giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 113 baz puan yükseldi ve %26.8 olarak gerçekleşti. Pazarlama giderleri, yıllık bazda, %58 yükseldi. Genel yönetim giderleri ise, yıllık bazda, %103 yükseldi.

Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %4 yükselerek 4,932 milyon TL olarak gerçekleşti. Net işletme sermayesi ise -89 milyon TL (3Ç17: 1,092 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı – %0.5 (3Ç17: %8.8) olarak kaydedildi. Şirket yönetimi sonuçlar sonrası yıl sonu beklentilerini korumaktadır. Proforma bazda şirket az-orta tek haneli hacim büyümesi, bira tarafında orta-üst çift haneli ciro büyümesi ve FAVÖK marjında hafif daralma bekliyor.

 

İş Yatırım – Anadolu Efes AEFES Hisse Yorum – 06.11.2018

Kapanış (TL) : 20.28 – Hedef Fiyat (TL) : 33.65 – Piyasa Deg.(TL) : 12008 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.15 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 65.93

Anadolu Grubu üst yönetiminde görev değişikliği
Anadolu Grubu, Anadolu Efes Bira Grubu Başkanı ve İcra Başkanı (CEO) John Gavin Hudson’ın 31 Aralık 2018 itibari ile pozisyonundan ayrılacağını, yerine 1 Ocak 2019 itibari ile Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı (CFO) Can Çaka’nın atanacağını açıkladı. Ayrıca Anadolu Efes Mali İşler Direktörü olarak görev yapmakta olan Onur Çevikel’in de görevinden ayrılarak, aynı tarih itibariyle Anadolu Grubu Mali İşler Başkanı olarak atanacağı açıklandı. Şirket değişikliklerinin Şirket’lerin operasyonları üzerinde önemli bir kırılma yaratmasını beklemiyoruz.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Kapanış (TL) : 21.6 – Hedef Fiyat (TL) : 30.79 – Piyasa Deg.(TL) : 12789 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.45 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 42.57

Anadolu Efes 2Ç18’de 91mn TL net kar açıklarken piyasa beklentisi 33mn TL’nin üzerinde gerçekleşti. Operasyonel karın yıllık bazda %30.4 büyümesine rağmen uzun vadeli döviz cinsi borçlardan kaynaklı bu çeyrek 360mn TL tutarında nakit olmayan kur farkı gideri kaydedilmiş olması net karın yıllık bazda %48 düşüş göstermesine neden oldu.

Şirket’in konsolide gelirleri yıllık bazda %22.2 artış göstererek 5.4 milyar TL’ye yükselirken piyasa beklentisi olan 5.3 milyar TL’ye paralel gerçekleşti. Bira grubu gelirlerinde hem hacim artışı hem fiyat artışı hem de ürün kompozisyonundaki değişimden dolayı %20.6 büyüme gerçekleşti. Şirket’in konsolide FAVÖK’ü, hacim artışı, fiyat artışı ve uluslararası operasyonların TL’ye dönüşünden kaynaklı kur çevrim farkı sayesinde yıllık bazda %30.4 artış göstererek 962mn TL’ye yükselirken piyasa beklentisi 854mn TL’nin üzerinde gerçekleşti. Bira Grubu FAVÖK’ü yıllık bazda %32.6 artış gösterirken uluslararası operasyonlarda gerçekleşen %44.1’lik büyüme konsolide bira grubu rakamlarına önemli katkı sağladı. Diğer taraftan Türkiye bira operasyonları FAVÖK’ü hammadde maliyetlerindeki artış ve hacim daralması yaşanmasından kaynaklı bu çeyrek yıllık bazda sadece %2.8 oranında artış gösterdi.

Sonuçların ardından yönetim bira operasyonları hacim büyümesi ve FAVÖK marjı öngörülerini aşağı yönlü revize etti.

DENİZ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

AEFES – Güçlenen satışlar ve marjların etkisiyle beklentilerin %173 üzerinde net kar açıkladı. Şirket 2Ç18’de 91 mln TL net kar açıkladı. Bu rakam 33 mln TL olan konsensus tahmininin %173 üzerinde gerçekleşti. Şirketin satışları bir önceki yıla göre %45 yükselişle beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti, FAVÖK marjına bakıldığında ise 2Ç18’de %17 ile beklentilerin 80bps veya %9 üzerinde performans sergilemiş oldu. FAVÖK marjındaki güçlü yükselişin Net kar artışına katkı sağladığı görülmektedir. Geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında FAVÖK marjının 100bps düştüğü anlaşılmaktadır. Sonuç olarak AEFES’in 2Ç18 FAVÖK’ü %37 yükselerek 927 mln TL’ye ulaştı. Sonuçlar hisse üzerinde sınırlı olumlu etki yapabilir.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Uluslararası bira ve alkolsüz içecekler için iyi bir çeyrek var: AEFES’in 2Ç18 gelirleri 5,5 milyar TL (2Ç18’de P & L’de ilk kez Inbev anlaşma etkisini içerdiğinden, proforma bazda% + 45) rapor edildi. bira (+% 21 y / y pf) ve daha önce açıkladığı güçlü alkolsüz içecek (+% 23) gelir büyümesi konsolide gelirlerin% 3 üzerinde gerçekleşti. Düzeltilmiş. FAVÖK% 13 oranında oy birimini aşmış ve 982 milyon TL (+% 40 y / y +% 30 y / y pf) seviyesinde gerçekleşmiştir.

Operasyonel iyileştirme ve finansal riskten korunma işlemlerine bağlı olarak, 91 milyon TL konsolide net kârın 33mn TL’yi aşması net karıdır. Inbev anlaşmasının seyrelme etkisi, mali tabloların hisse senedi performansı üzerindeki olumlu sürpriz etkisini biraz sınırlayabilir. Bugün yerel saatle 16: 00’da arama yapılması önemlidir. Efes, İnbev anlaşmasının ardından, her iki şirketin de 1 Nisan 2017 ile 2018 arasında faaliyet gösteren Anadolu EFes’in Rusya’sı ile birlikte çalışıp çalışmadığını gösteren proforma FY rehberliğini paylaştı.

Buna göre, Türkiye bira hacmi: düşük tek haneli düşüş (pazardaki tek haneli büyümeye karşı) , Rusya bira hacmi: düz (pazar ile uyumlu). Bira grubu gelirleri orta ila yüksek büyüme oranlarını görecek ve Türkiye’nin üst sıraları düşük gençler tarafından büyüyecek. Bira AVFÖKünde orta ve tek haneli büyüme, yüksek hammadde fiyatları ve birleşme giderlerinin bir sonucu olarak düşük marjlarla tahmin edilmektedir. Konsolide FAVÖK büyümesi düşük gençler olabilir. Cons.capex / satışlar yüksek tek haneli ve pozitif FCF’de hem bira hem de alkolsüz içecekler hedefleniyor.

Türkiye bira operasyonları: 2Ç18’de, Türkiye bira sektörü hacmi% 3,5 oranında azaldı. Bu artış 1Ç18’deki% 12’lik düşüşün ardından (portföy genişlemesi, turizm, prim ve pazar payı kazanımları) ve gelirler% 15 oranında arttı. fiyat artışları. 2Ç18’de Efes, Türkiye’de Budweiser ve Varım’ı (düşük alkollü bira) piyasaya sundu. Daha yüksek arpa fiyatları, ürün karması ve yüksek sabit maliyetler, brüt kar marjını 250 baz puan azaltarak% 53,3’e, 2Ç18 FAVÖK marjı ise% 18,1 düşüşle 204 bp / y seviyesine geriledi. Uluslararası bira operasyonları: Proforma bazında uluslararası bira hacimleri% 2,5 oranında artarken (elverişli hava koşulları, Dünya Kupası, pazar payı artışı, güçlü Kazakistan) ve TL bazında gelirler% 22 arttı. Uluslararası bira operasyonları brüt kar marjı 22 baz puan ile% 43,3’e gerilerken, FAVÖK marjı sıkı operasyon yönetimi nedeniyle 208 baz puan artarak% 13,7’ye yükseldi. EBI’nın 2Ç17 rakamını 2Ç17 proforma rakamları ile karşılaştırdığımızda, Inbev’in anlaşmasının EBI gelirlerinde% 86 ve% 38’lik artışlar sağladığını ve 2Ç17 proforma FAVÖK marjı ile% 11,6’ya karşılık geldiğini gördük. 2Q17 proforma net geliri 9mn TL’ye karşılık 2Q17’nin 25mn TL olduğu bildirildi.

Proforma olarak, Efes’in konsolide FAVÖK marjında 110 baz puanlık bir artış: Efes’in konsolide pr. bira FAVÖK marjı, uluslararası bira tarafından desteklenen 126 b / y y / y ile% 13.9 arttı. Alkolsüz içecekler segmentinin% 20,3 oranında artarak 93 baz puan artarak, Efes’in konsolide FAVÖK marjı 110 baz puan / y / y ile% 17,7 arttı. Daha yüksek borçluluk: Efes ‘in net borcu 2Ç18 itibarıyla net 1,8 milyar TL net borç / FAVÖK 1,8 kat, bu da 1Y17 proforma 1,7x seviyesinin biraz üzerindedir.

ZİRAAT YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Pozitif): Şirket 2Ç2018’de 90,9mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Piyasa beklentisi 33mn TL ana ortaklık net dönem karıydı. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 175,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri 2Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %45,1 artan şirketin brüt karı ise %47,9 oranında artarak 2.196mn TL’ye ulaşmıştır. Faaliyet karı %42,1 artışla 617,9mn TL olmuştur. 294,2mn TL’lik finansman gideri sonrası vergi öncesi net kar 302,8mn TL olmuştur. Vergi gideri ise 68,5mn TL ile geçen senenin %1,6 altında gerçekleşmiştir. Karın 143,3mn TL’si kontrol gücü olmayan paylara ait olduğu için ana ortaklık net dönem karı 90,9mn TL olarak hesaplanmıştır. 2. çeyrekteki kar rakamına rağmen şirketin 6 aylık ana ortaklık net dönem zararı 15,2mn TL olmuştur. 2017’nin ilk 6 ayındaki ana ortaklık net dönem karı 90,2mn TL idi.

ŞEKER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Anadolu Efes (AEFES), 2Ç18’de 90,9 mn TL net kar açıkladı (2Ç17:175mn TL kar). Şirket’in açıklamış olduğu net kar rakamı piyasa beklentisi olan 33mn TL kar rakamından daha iyi gerçekleşti. Operasyonel tarafta net satış gelirleri ve FAVÖK rakamı piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Net satış gelirleri 2Ç18’de 5.4mlyr TL (Piyasa: 5.3mlyr TL) seviyesinde gelirken, FAVÖK ise 2Ç18’de 927mn TL (Piyasa: 854mn TL) seviyesinde geldi.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Anadolu Efes Biracılık – 2Ç18 sonuçlarını 90.9 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 33.3 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerindedir. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %48 azaldı. Şirket, 1Ç18’da 106.2 milyon TL zarar açıklamıştı. Şirketin konsolide bira satış hacmi, yıllık bazda, %1.5 arttı. Net satışlar 5,450 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %22 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 5,270 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. Şirket, 2Ç18’de 962 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %30 artış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 854 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 111 baz puan azalarak %17,7 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %17 artarak 4,736 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 04.07.2018

Kapanış (TL) : 22.68 – Hedef Fiyat (TL) : 30.79 – Piyasa Deg.(TL) : 13429 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.52 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 35.78

Alkollü içeceklerde özel tüketim vergisi artışı %15.5 olarak açıklandı. Hatırlatmak gerekirse daha önce Şubat ayında %7.1 artış olmuştu. Yeni vergi oranları yıl sonuna kadar geçerli olacak. Anadolu Efes vergi artışını fiyatlara yansıtacaktır ancak fiyat ayarlamaları gecikmeli olabilir ve bu durum marjları baskılayabilir. İlave olarak fiyat artışları talep üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir. Haberin Anadolu Efes ve Tuborg TBORG için hafif olumsuz olduğunu düşünüyoruz.

AHLATCI YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 28.05.2018

2018 yılı ilk üç ayında şirket 2.764 milyon TL net satış geliri elde ederken, satış gelirini yıllık bazda %14 oranında artırmayı başarmıştır. 2017 yılı içerisinde maliyet ve giderlerde gerçekleşen azalma dikkat çekerken, bu durumun 2018 yılı ilk çeyreğinde bozulduğu görülmektedir. Diğer taraftan bu üç aylık süreçte net finansman giderinin de %37 artması ile birlikte net dönem karı bundan olumsuz etkilenmiştir. Bu dönem için şirket, geçtiğimiz seneye benzer şekilde, -147 milyon TL zarar açıklamıştır. Piyasa çarpanlarından FK oranı ise kaydırılmış yıllık net kar baz alındığında 120 seviyesi gibi oldukça yüksek bir noktadadır. Sektör F/K ortalaması 38 olarak belirlenmiştir. Mevcut mali görünüm ile birlikte aşağı yönlü eğilimin devam etme ihtimali güçlü görüldüğü söylenebilir.

Teknik olarak bakıldığında hisse fiyatı geçtiğimiz şubat ayında neredeyse 1 yıllın en yükseği olan 28,74 seviyesini test ederken, daha sonra piyasalarda ters rüzgar esmeye başlaması ile ilk olarak yatay bir seyir izlenmiş, daha sonra aşağı yönlü sert bir hareket yapmıştır. Bununla birlikte en düşük 23,55 seviyesini gören hisse, gelen sert tepki ile 27,40 direncini test etmiştir. Mevcut görünüm içerisinde 25,70 seviyesi pivot noktası olarak belirlenmiş olup, bu seviye üzerindeki fiyatlamalarda Ocak ayından beri etkili olan negatif baskının tekrar test edilmesi söz konusu olabilir. Aşağıda 24,50 ve 23,55 seviyeleri ise destek olarak güncelliğini korumaktadır.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Yorum – 15.05.2018

Kapanış (TL) : 25.68 – Hedef Fiyat (TL) : 33 – Piyasa Deg.(TL) : 15205 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.69 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 28.5

Anadolu Efes Merter’deki fabrika alanının satışı için karar aldı
Anadolu Efes İstanbul Merter’de bulunan ve 22 Mayıs 2017 tarihinde üretimi durdurulduğu ve diğer tesislere kaydırıldığı açıklanan 120.657 m2 arazinin satışı için yeniden değerleme raporu hazırlatılmasına ve Şirket yönetiinin yetkili kılınmasına karar verildiğini açıkladı. 15.4mn TL defter değeri olan arazinin bulunduğu bölgedeki m2 fiyatları dikkate alındığında çok daha yüksek bedel ile satılabileceğini ve haberin hisse için olumlu olduğunu düşünüyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Yorum – 15.05.2018

Anadolu Efes – Şirket yönetim kurulu, Merter Fabrikası’nın üzerinde bulunduğu 120.657 m² alana sahip arsanın satışı için Şirketin üst yönetimini yetkililendirdi. Değerleme çalışmasına konu olacak taşınmazların 31.12.2017 tarihli finansal tablolarına göre net defter değeri 15,4 milyon TL’dir. Arsanın değerinin 150 milyon ABD doları civarında olacağını düşünüyoruz, bu değer piyasa değerinin %4’ünü kadar bir büyüklüğü işaret etmektedir.

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Yorum – 15.05.2018

Anadolu Efes Yönetim Kurulu, 121bin metrekare büyüklüğe sahip Merter arazisinin satışına ilişkin gerekli çalışmaları yapmak üzere şirket yönetiminin yetkilendirildiğini bildirdi. Şirket Merter fabrikasındaki üretim faaliyetlerini Mayıs 2017’de durdurmuştu. 2017 yılsonu itibariyle arazinin toplam defter değeri 15,4 milyon TL’dir. Genel bir fikir vermek adına, arazinin metrekare değeri 2,000 Dolar olarak alındığında, potansiyel bir satıştan elde edilecek tutar Anadolu Efes’in mevcut piyasa değerinin %7’sine ulaşabilir.

Merter arazisinin satış sürecine ilişkin yönetimin yetki kılınması hakkında açıklama – 14.05.2018

KAP: Şirketimizin çevresel, ekonomik, toplumsal sürdürülebilirlik stratejisi ve üretim verimliliği programı çerçevesinde, İstanbul Merter’de bulunan fabrikamızın üretim faaliyetlerini 22 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla durdurarak; Adana, Ankara ve İzmir’de bulunan diğer tesislerine kaydırma kararı alındığı 20 Nisan 2017 tarihinde kamu ile paylaşılmıştı.

Şirketimiz Yönetim Kurulu, Merter Fabrikası’na ait olan üretim lisansının iptali izninin alınması önkoşulunun sağlanması durumunda İstanbul ili, Bahçelievler ilçesinde 23 ve 24 no.lu parsellerinde kayıtlı bulunan toplam 120.657 metrekare taşınmazın satışa konu edilmesi amacıyla gayrimenkul değerleme şirketlerine değerleme yaptırılması dahil çalışmalara başlanması ve bu iş ve işlemlerin yürütülmesi için Şirket yönetiminin yetkili kılınmasına karar vermiştir.

Değerleme çalışmasına konu olacak taşınmazların 31.12.2017 tarihli finansal tablolarına göre net defter değeri 15,4 milyon TL olup, Maddi Duran Varlıklar hesap grubu içindeki arsa, arazi ve binalar toplamı içindeki payı %0,6 toplam aktifler içindeki payı ise %0,05’tir.

Yeni bir gelişme olması durumunda duyurular usulüne uygun şekilde yapılacaktır.

1969 yılından bu yana tüm fabrikalarında aynı kalite ve standartta yüksek teknoloji ile üretim yapan Anadolu Efes, Türkiye’deki diğer üç fabrikasında Anadolu’nun özenle seçilen doğal hammaddeleri ile üretilmiş geniş ürün portföyünü tüketicileri ile buluşturmayı sürdürecektir.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç18 – 08.05.2018

Kapanış (TL) : 25.26 – Hedef Fiyat (TL) : 33 – Piyasa Deg.(TL) : 14957 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.68 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 30.64

Zayıf bira operasyonlarını meşrubat faaliyetlerinde iyileşme kurtardı
Anadolu Efes 1Ç18’de bizim 146 milyon TL ve piyasanın 139 milyon TL net zarar beklentisinden biraz daha iyi 106 milyon TL zarar açıkladı. Türev enstrümanlarının kullanılmasıyla beklentimizin altında gerçekleşen kur farkı giderleri net zarar tahminimizdeki sapmanın ana nedenini oluşturuyor. 1Ç18’de gerçekleşen yıllık bazda %6 artış kaydeden 287 milyon TL FAVÖK rakamı hem bizim 312 milyon TL tahminimizin hem de piyasanın 339 milyon TL beklentisinin altında kaldı.

Meşrubat faaliyetlerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşen FAVÖK katkısına rağmen Türkiye ve uluslararası bira operasyonlarında hacimlerin daralması ile bira operasyonlarının beklentilerden daha kötü operasyonel performansı konsolide FAVÖK rakamının beklentilerden kötü gerçekleşmesine neden oldu.

Uluslararası bira operasyonlarda şirketin pazar payını arttırmasına rağmen hacmin daralması Rusya’da 1Ç17’de güçlü baz etkisi nedeniyle olurken , Türkiye bira operasyonlarında ise pazar payındaki düşüşle birlikte hacimler yıllık bazda %6.1 geriledi. Türkiye ve uluslararası bira operasyonlarının FAVÖK marjı düşen satış hacimlerinin ve cironun yüksek birim maliyetlerine neden olması sonucu yıllık bazda sırasıyla yüzde 5.4 puan ve 3.4 puan geriledi.

DENİZ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç18 – 08.05.2018

Anadolu Efes’in operasyonel sonuçları hayal kırıklığı yarattı. Şirket’in %14 ciro büyümesi piyasa beklentileri ile uyumlu gelirken, geçtiğimiz hafta Coca Cola Icecek’in beklentilerin üzerinde gelen FAVÖK rakamına rağmen, Anadolu Efes’in %6 artış gösteren FAVÖK’ü konsensus tahmininin %15 gerisinde kaldı. Olumsuz kur farkı etkisinden dolayı 106 mln TL olan net zarar ise 139 mln TL net zarar beklentisinin altında kaldı. Bunun sebebinin 60 mln TL’lik ertelenmiş vergi geliri olduğunu düşünüyoruz. Beklentilerin altında kalan operasyonel sonuçların hisse üzerinde olumsuz etki yapabileceğini düşünüyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç18 – 08.05.2018

Anadolu Efes Biracılık – 1Ç18 sonuçlarını 106.2 milyon TL zarar ile açıkladı. Açıklanan zarar rakamı bizim ve piyasa beklentisi olan 139.1 milyon TL’den daha iyidir. Şirket geçen yılın aynı döneminde de, 84.9 milyon TL zarar açıklamıştı. Net satışlar 2,764 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %14 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 2,775 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. Yurtiçi bira, yurtdışı bira ve içecek operasyonlarında, sırasıyla, %5, %2 ve %20 büyüme kaydedilmiştir.

Şirket, 1Ç18’de 352 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %19 artış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 339 milyon TL’nin hafif üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 57 baz puan iyileşerek %12,7 oldu. Detaylarına baktığımızda gerek yurtiçi gerekse yurtdışı bira operasyonları düşük performans sergilemiş olup, içecek operasyonlarında ise güçlü operasyonel performans mevcuttur. Şirket 1Ç18’de 145 milyon TL net kur farkı gideri kaydetmiş olup, bu durum karlılığı olumsuz etkilemiştir. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %35 artarak 4,062 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 30.03.2018

Anadolu Efes ile AB InBev, Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarını eşit sahiplik oranlarıyla birleştirilmesi sürecinin tamamlandığını açıkladı. Geçen hafta detayları açıklanan anlaşmada, her iki tarafın yeni kurulacak ABInBev Efes B.V. adlışirkete Rusya ve Ukrayna’daki ilgili varlıklarını transfer etmesi ve tarafların bu şirkette %50’şer payları ve yönetim kurulunda da eşit sayıda üyelerinin bulunması kararlaştırılmıştı.

Bu işlem için yaptırılan bağımsız değerleme çalışmasında Anadolu Efes’in Rusya bira faaliyetinin değeri 962 milyon – 1,062 milyon Dolar arasında tespit edilmiştir – bu tutarı makul olarak değerlendiriyoruz. Anadolu Efes ve ABInBev, birleşmiş operasyonun yılda 80 milyon-100 milyon Dolar maliyet tasarrufu yaratmasını bekliyorlar. Birleşmiş operasyon Anadolu Efes’in mali tablolarına tam konsolidasyon yöntemiyle dahil edilecek. Haberin etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 30.03.2018

AEFES: Anadolu Efes, 22 Mart tarihli bağlayıcı antlaşma açıklamasında da belirtildiği üzere AB InBev’le Rusya ve Ukrayna operasyonlarının birleştirilmesine yönelik sürecin tamamlandığını açıklamıştır. Anadolu Efes’in tam konsolide edeceği yeni şirkete ilişkin bilgi akışı uzun vadeli tahminler açısından önemlidir.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 23.03.2018

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat 32TL), dün AB InBev’le Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleştirilmesine yönelik bağlayıcı anlaşma imzaladıklarını açıkladı. Birleşme sürecinin Mart sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir. Anlaşma kapsamında Anadolu Efes, Rusya’daki iştiraki Moscow Efes Brewery (MEB)’in %100’ünü yeni kurulan Hollanda merkezli AB InBev Efes’e devredecek ve AB InBev Western European Holding de Rusya ve Ukrayna’da bulunan varlıklarını sermaye artışı yoluyla aynı şirkete devredecektir. AB InBev ve Anadolu Efes yeni şirkette %50’şer paya ve yönetim kurulunda %50 oranında temsil hakkına sahip olacakken, Tuncay Özilhan şirketin yönetim kurulu başkanı olacaktır.

Anadolu Efes yeni şirketi tam konsolidasyon yöntemiyle konsolide edecektir. Birleştirilen iki şirket için toplam açıklanan sinerji tutarı yıllık 80-100 milyon dolardır. Birleşme sürecinde indirgenmiş nakit akışı modeli baz alınarak üçüncü şirket tarafından yapılan analize göre AB InBev’in Rusya ve Ukrayna varlıkları 1.002-1.233 milyon dolardan değerlenirken, Anadolu Efes’in Rusya’daki şirketi 962-1.145 milyon dolardan değerlenmiştir. Daha önce Anadolu Efes’in yönetimi birleşmenin nakit değişimine neden olmayacağını belirtmişti.

9 Mart’ta yayınladığımız Anadolu Efes raporunda 2019’dan itibaren Efes’in payına düşen 40 milyon dolarlık sinerjiyi (%4,6 sinerji/satış rasyosu) modelimize dahil etmiş ve hedef fiyatı 32 TL’ye yükseltmiştik. Korumaya devam ettiğimiz 32TL hedef fiyat %20 yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. Raporu sayfanın aşağısında okuyabilirsiniz.

 

DENİZ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 23.03.2018

Anadolu Efes ve Anheuser Busch’un Rusya ve Ukrayna operasyonlarını tek çatı altına alınması onaylandı. Anadolu Efes ve Belçika merkezli Anheuser Busch arasında Rusya ve Ukrayna’daki operasyonları tek bir yönetim altında toplanmasına yönelik bağlayıcı anlaşmaları imzaladıklarını açıkladılar.

Anadolu Efes, %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) tarafından %99,999 oranında pay sahibi olduğu Moscow Efes Brewery (“MEB”) şirketini, yine tamamına EBI’nin sahip olduğu Hollanda’da yerleşik yeni kurulan iştiraki AB InBev Efes B.V. (“AB Inbev Efes”) şirketine transfer edecektir. Hemen ardından, AB InBev’in tamamına sahip olduğu iştiraki AB InBev Western European Holding B.V. (“Western European Holding”) şirketi, Rusya ve Ukrayna’da bulunan varlıkları ile AB InBev Efes şirketine sermaye artışı yoluyla iştirak edecektir. AB InBev Efes’in yeni hisseleri ihraç etmesinin ardından EBI ve Western European Holding’in her biri AB InBev Efes’te %50 oranında paya sahip olacaklardır.

İNA değerlemesine göre, AB InBev şirketinin AB InBev Efes’e sermaye olarak koyacağı varlıkların değeri 1.002 milyon USD ile 1.233 milyon USD aralığında belirlenmiştir. Aynı değerleme çalışmasının bir parçası olarak, Moscow Efes Brewery şirketinin değeri 962 milyon USD ile 1.145 milyon USD aralığında belirlenmiştir. Birleşme sonrası yaklaşık %29-30 pazar payına sahip olacak AB Inbev Efes yapısının hedefi, farklı markalardan oluşan portföyü ve tüketicilere sunacağı geniş bira yelpazesi ile Rusya ve Ukrayna pazarlarına liderlik etmek olacağı açıklandı. Yeni yapının yıllık 80-100 mln $ civarında bir maliyet sinerjisi yaratması beklenmektedir. Haberin Anadolu Efes hissesi üzerinde olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 23.03.2018

Kapanış (TL) : 26.78 – Hedef Fiyat (TL) : 33 – Piyasa Deg.(TL) : 15857 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 5.02 AEFES TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 23.23

Anadolu Efes ve AB InBev’in mevcut Rusya ve Ukrayna işletmelerinin birleşmesi için Anadolu Efes ile AB InBev bağlayıcı anlaşma imzaladı

Anadolu Efes, AB InBev ile Anadolu Efes ve AB InBev’in mevcut Rusya ve Ukrayna işlerini tek bir çatı altında, AB InBev-Efes olarak birleştirmek için bağlayıcılık anlaşması imzaladığını açıkladı. Anadolu Grubu ve Anadolu Efes’in mevcut Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacağı AB InBev Efes şirketinin Yönetim Kurulu’nda hem Anadolu Efes hem de AB InBev eşit bir şekilde temsil edilecektir. Sürecin tamamlanmasının ardından, yeni şirket AB Inbev Efes, Anadolu Efes altında tamamen konsolide edilecektir.

Birleşme için AB InBev’in, değeri 1-1,23 milyar dolar aralığında (hisse senedi değeri) belirlenmiştir, Moskova Efes Bira Fabrikası ise, 0,96-1,15 milyar dolar seviyesinde değerlendiriliyor.

EBI’nin 2017 FAVÖK’ünün ve 2017 yılsonu net nakit değerinin (mevcut nakit pozisyonunun yılsonu rakamından farklı olabileceğini not edin) % 60’ının Moskova Efes Brewery’den geldiğini ve değerleme ortalamasını göz önüne aldığımızda, bizim değerlememizle de uyumlu olarak, Anadolu Efes’in mevcut Rusya/Ukrayna operasyonları için 11,5x 2017 FD/ FAVÖK çarpanı hesaplıyoruz.

Şirket yönetimi birleşmiş Şirket’in 80-100mn dolar seviyesinde maliyet sinerjisi yaratacağını öngörmektedir. Şirket’in öngördüğü maliyet sinerjisini (yarısını Efes’in mevcut operasyonlarına atfederek) modelimize uygulayarak hedef fiyatımızı 28 TL’den 33 TL’ye yükseltiyoruz. Yeni hedef değerimiz %24 artış potansiyeli sunmakta. Bu nedenle, AEFES önerimizi TUT’tan AL’a yükseltiyoruz.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 23.03.2018

AEFES: Anadolu Efes, AB Inbev’le Rusya ve Ukrayna’daki mevcut operasyonlarının tek bir yönetim altında toplanmasına yönelik bağlayıcı anlaşmaları imzaladıklarını açıklamıştır. Mart ayında sürecin tamamlanması beklenmektedir. İNA değerlemesine göre, AB InBev şirketinin AB InBev Efes’e sermaye olarak koyacağı varlıkların değeri 1.002 milyon USD ile 1.233 milyon USD aralığında belirlenmiştir. Aynı değerleme çalışmasının bir parçası olarak, Moscow Efes Brewery şirketinin değeri 962 milyon USD ile 1.145 milyon USD aralığında belirlenmiştir. Yeni yapının yıllık 80-100 milyon USD civarında bir maliyet sinerjisi yaratması beklenmektedir. Sürecin tamamlanmasıyla yeni yapının ciro, FAVÖK ve borç yapısı hakkında bilgi paylaşımının yapılmasını bekliyoruz. Efes’in Rusyadaki iki numaradaki pozisyonunu güçlendirmesi açısından haber hafif pozitif katalist etkisi yapabilir.

Anadolu Efes Dünyanın En Büyük Bira Şirketi Anhauser Busch ile Bağlayıcı Anlaşmayı İmzaladığı Açıkladı – 22.03.2018

Türkiye’nin en büyük bira şirketi Anadolu Efes ve Belçika merkezli dünyanın en büyük bira şirketi Anheuser Busch InBev SA/NV (“AB InBev”), bugün tarafların Rusya ve Ukrayna’daki mevcut operasyonlarının tek bir yönetim altında toplanmasına yönelik bağlayıcı anlaşmaları imzaladıklarını açıklamışlardır. Şirketler, Rusya ve Ukrayna’daki düzenleyici makamlardan gerekli tüm onayları almış olup, Mart ayı içinde sürecin tamamlanması beklenmektedir.

Anadolu Efes, %100 iştiraki Efes Breweries International N.V. (“EBI”) tarafından %99,999 oranında pay sahibi olduğu Moscow Efes Brewery (“MEB”) şirketini, yine tamamına EBI’nin sahip olduğu Hollanda’da yerleşik yeni kurulan iştiraki AB InBev Efes B.V. (“AB Inbev Efes”) şirketine transfer edecektir. Hemen ardından, AB InBev’in tamamına sahip olduğu iştiraki AB InBev Western European Holding B.V. (“Western European Holding”) şirketi, Rusya ve Ukrayna’da bulunan varlıkları ile AB InBev Efes şirketine sermaye artışı yoluyla iştirak edecektir. AB InBev Efes’in yeni hisseleri ihraç etmesinin ardından EBI ve Western European Holding’in her biri AB InBev Efes’te %50 oranında paya sahip olacaklardır.

Sürecin tamamlanmasının ardından, yeni şirket AB Inbev Efes, Anadolu Efes’in finansal sonuçlarına tam konsolidasyon yöntemiyle konsolide edilecektir. AB InBev ise Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarını konsolide etmeyi durduracak ve bu anlaşmadan doğacak yatırımını özkaynak yöntemi ile muhasebeleştirecektir.

Şirketlerin Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının Anadolu Efes’e konsolide olan yapıda tek yönetim altında toplanması hem Anadolu Efes’in hem de AB InBev’in bu pazarlarda sahip oldukları markalara büyüme potansiyeli sağlarken rekabetçi pozisyonlarını da güçlendirecektir.

AB Inbev Efes yapısının hedefi, farklı markalardan oluşan portföyü ve tüketicilere sunacağı geniş bira yelpazesi ile Rusya ve Ukrayna pazarlarına liderlik etmek olacaktır. Yeni yapının yıllık 80-100 milyon USD civarında bir maliyet sinerjisi yaratması beklenmektedir.

Anadolu Grubu ve Anadolu Efes’in mevcut Yönetim Kurulu Başkanı olan Tuncay Özilhan’ın Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapacağı AB InBev Efes şirketinin Yönetim Kurulu’nda hem Anadolu Efes hem de AB InBev eşit bir şekilde temsil edilecektir.

Daha önce de duyurulduğu üzere, hem Anadolu Efes hem de AB InBev, AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonunun başkanı Dmitry Shpakov’un AB InBev Efes yapısına CEO olarak ve MEB’in genel müdürü Roy Cornish’in de yapının CFO’su olarak atanması üzerinde anlaşılmıştır.

İşlem değeri, Ernst Young Kurumsal Finansman Danışmanlık A.Ş. tarafından Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlar için yapılan bağımsız değerleme raporunda gösterilen değerleme aralığı dikkate alınarak belirlenmiştir.

Değerleme çalışmasında, ana yöntem olarak indirgenmiş nakit akımı (“İNA”) analizi kullanılmıştır. İNA çalışması şirketlerin gelecekteki tahmini nakit akışlarının detaylı bir analizi üzerine kurulmuştur. Piyasa yaklaşımı kapsamında kullanılmak üzere benzer şirketler ve benzer işlemler çarpanları da gözönünde bulundurulmuştur, ancak emsal şirketlerin veya benzer işlemlere konu şirketlerin faaliyet gösterdiği coğrafyaların farklılık göstermesi, büyüme potansiyellerinin farklı olması ve konu şirketlerin büyüklüklerinin farklı olması nedeniyle, Piyasa Çarpanları Yöntemi değerleme çalışması kapsamında dikkate alınmamıştır. İNA değerlemesine göre, AB InBev şirketinin AB InBev Efes’e sermaye olarak koyacağı varlıkların değeri 1.002 milyon USD ile 1.233 milyon USD aralığında belirlenmiştir. Aynı değerleme çalışmasının bir parçası olarak, Moscow Efes Brewery şirketinin değeri 962 milyon USD ile 1.145 milyon USD aralığında belirlenmiştir.

Barclays bu işlemde Anadolu Efes’in ana finansal danışmanı olarak hareket etmiştir.Kapanış işlemleri aşamasında konuyla ilgili bir duyuru daha yapılacaktır.

 

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 09.03.2018

Anadolu Efes – Yükselişin devam edeceğini düşünüyoruz              Hedef fiyat:32 TL  AL

Anadolu Efes, 12 aylık dönemde %41 yükselirken, BIST-100 endeksinin %8 üzerinde performans gösterdi. Türkiye ve yurtdışı bira faaliyetlerinde son dönemde görülen pazar payı kazanımları, hacim artışları ve rublenin TL’ye karşı güçlü seyri ile beklentilerin üzerinde ciro artışı ve verimli işletme sermayesi yönetimi operasyonel iyileşmedeki ana unsurlar oldu. Böylelikle kur farkı giderleri nedeniyle gerileyen net kâra rağmen, Anadolu Efes’in %7-9 seviyesinde serbest nakit akışı marjı elde etmeye devam edeceğini düşünüyoruz. Bu doğrultuda tahminlerimizi yukarı revize ediyor, ABI ve Efes’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesi sonucu doğacak sinerjileri kısmen modelimize ekliyoruz. Hedef fiyatı 26 TL’den 32 TL’ye yükseltiyoruz.

Birleşme potansiyeli fiyatlara henüz yansımadı – Yönetim, planlanan ABI-Efes birleşmesinin faaliyetlere katkısıyla ilgili henüz bilgi vermemekle beraber Mart sonuna kadar çalışmanın tamamlanmasını planlıyor. AB InBev ve Efes birleşmesinin, tedarik zincirinde elde edilebilecek verim artışıyla sinerji yaratabileceğini düşünüyoruz. Ancak Rusya bira pazarında modern perakende kanalının güçlenmesiyle marjların baskılanması ve yerel üreticilerle rekabetin artması nedeniyle geçmiş verilere göre daha düşük seviyede katkının oluşabileceğini düşünüyoruz. Modelimizi 2019’dan itibaren 40 milyon dolar yıllık oluşabilecek sinerjiyi dahil ederek güncelliyoruz.

Operasyonel iyileşme devam ediyor – Yeni tahminlerimiz 2018’de ciro ve FAVÖK’te sırasıyla %15 ve %18 artışa işaret ediyor. Konsolide hacimde beklenen %3,5 büyüme, fiyat artışları ve marj iyileşmesi büyümede rol oynayacak. Anadolu Efes’in Türkiye’de beklediğimiz %2 pazar büyümesi üzerinde %3 büyüyeceğini ve pazar payını %61’den (2017 itibariyle) yukarı taşıyacağını düşünüyoruz. Avrupa’dan gelen turist sayısında beklenen artış ve tüketici güvenindeki iyileşme büyümede destekleyici unsurlar olacaktır. Yurtdışında ise 2017’de Rusya hacimlerinde görülen çift haneli büyümenin ardından 2018’de %1,5 büyüme öngörüyoruz. Rusya’da biraya uygulanan verginin sabit kalması, tüketici güvenindeki iyileşme ve 2018 FIFA Dünya Kupası’nın Rusya’da Haziran-Temmuz aylarında gerçekleşmesi beklentimizin üzerinde hacim artışına neden olabilir.

Orta vadeli görünüm pozitif – 2017-2019 döneminde ciro ve FAVÖK’te sırasıyla %14 ve %15 yıllık ortalama büyümeler (sinerji dahil olmadan) öngörüyoruz. Kapasite kullanım oranındaki artış, fiyat yükselişleri ve ölçek ekonomisinin katkıları büyümede etkili olacak. 2020 itibariyle Türkiye birada %29,5 ve yurtdışı birada %18 seviyesinde beklediğimiz FAVÖK marjları, yönetimin uzun vadeli hedeflerinin altındadır.

 

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 05.03.2018

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat 26TL) Cuma günü analist telekonferansı düzenledi. Şirket yönetimi Rusya’da yatay pazar performansı ve pazara benzer satış performansı öngörüyor. Ancak 2Ç17’de mevsim normallerinin altındaki hava koşullarını ve HaziranTemmuz döneminde düzenlenecek Dünya Kupası’nın etkilerini dikkate aldığımızda şirket daha iyi pazar performansının olabileceğini belirtti. Ayrıca rublenin dolara karşı güçlü seyri ve hammadde maliyetlerindeki avantaj karlılığı desteklemeye devam edecek. Türkiye birada ise turizm ve ekonomideki iyileşme ve 2017 ortasında yeniden lanse edilen Efes markalı biranın katkısıyla hafif hacim büyümesi beklemekte. Şirket ABI ve Efes’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleştirilmesi konusunda çalışmanın Mart sonuna kadar tamamlanacağını yineledi. Son olarak şirket verimli işletme sermayesi ve nakit akışı yönetimin devam edeceğini açıkladı.

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 4Ç17 – 02.03.2018

Kapanış (TL) : 26.04 – Hedef Fiyat (TL) : 28 – Piyasa Deg.(TL) : 15418 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 4.86 AEFES TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 7.55

AEFES 4Ç17: Güçlü operasyonel performans
Bizim tahminimiz olan 170 mn TL net zarar ve piyasanın 157mn TL net zarar beklentisinin üzerinde Anadolu Efes 194mn TL net zarar açıkladı. Esas faaliyetlerden beklentilerimiz üzerinde gerçekleşen giderler net kar tarafında görülen sapmanı nedeni oldu. Satış gelirleri beklentilere paralel gerçekleşirken, FAVÖK tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Özellikle Cola İçecek’in beklentilerin üzerinde FAVÖK katkısı sapmanın nedeni oldu. CCOLA’da marj iyileşmemesine ek olarak, hem Türkiye hemde uluslararası bira operasyonları güçlü ciro büyümesi ile FAVÖK marjı artışı kaydetti. Sonuçlara hisse tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

Şirket 2018 hedeflerini paylaştı. Buna göre Türkiye bira hacimleri için sabit veya düşük tek haneli büyüme beklenirken Rusya bira içinde sabit görünüm bekleniyor ve şirket Rusyada piyasaya paralel satış hacmi bekliyor. Konsolide satış hacminde ise düşük tek haneli büyüme bekleniyor. Şirket 2018’de iyileşen bira operasyonlarının etkisi ile EBITDA marjını arttırmayı planlıyor.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 4Ç17 – 02.03.2018

Anadolu Efes’in 4Ç17 finansalları, ciro TL2758mn (yıllık+%28) ve FAVÖK TL418mn (yıllık +%87%) tarafında beklentileri sırasıyla %7 ve %22 oranında aşmıştır. Salı akşamı açıklanan CCOLA finansallarının operasyonel olarak güçlü gelmesinin yanısıra bira segmenti de beklentileri aşmıştır. Öte yandan net finansal giderlerin de etkisiyle net zarar TL194mn’la piyasa beklentisi olan TL157mn’luk zararın üzerindedir. 2018 beklentilerini de paylaşan şirket ana hatlarıyla 2018’de 2017’den marjlar açısından bira tarafında daha olumlu bir yıl öngörmektedir. Şirket, hisse başına brüt TL0.4224 temettü dağıtımına 29 Mayıs’ta başlamayı amaçlamaktadır. Dünkü kapanışa göre temettü verimi %1.6’dir. Operasyonel olarak kuvvetli finansalların hisse performansını hafif ölçüde desteklemesi muhtemeldir. Şirketin telekonferansı bugün 16:30’dadır.

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 4Ç17 – 02.03.2018

Anadolu Efes 4Ç17 mali tablolarında beklentilerden kötü bir sonuçla 194 milyon TL net zarar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 157 milyon TL zarar, bizim beklentimiz 108 milyon TL zarar yönündeydi. Beklentilerin üzerinde gelen satış gelirlerine rağman net zararın beklentileri aşması şirketin Ukrayna bira operasyonu ile ilgili kaydettiği 94 milyon TL’lik değer düşüklüğü karşılığından kaynaklandı.

Şirketin 4Ç17 satış gelirleri beklentileri ortalama %8 aşarken FAVÖK rakamı da353 milyon TL ile beklentilerin üzerinde kaldı (piyasa ort. beklentisi: 342 milyon TL, AK Yatırım: 319 milyon TL). 4Ç17’deki %12,8’lik FAVÖK marjı ise beklentilere paralel seviyede kaldı. Bu arada Anadolu Efes yönetim kurulu 29 Mayıs tarihinde ödenmek üzere hisse başı 0,4224 TL brüt nakit temettü dağıtım kararı aldı (%1,6 temettü verimi, son 7 yıldaki ortalama temettü verimine paralel). Anadolu Efes’in yüksek 4Ç17 net zarar rakamına piyasadaki ilk tepki olumsuz olabilir.

Ancak sonrasında piyasanın kuvvetli operasyonel görüntüyü olumlu olarak algılayacağını düşünüyoruz. Diğer yandan, bu operasyonel sonucun piyasa açısından tümüyle sürpriz olmadığını, daha önce açıklanan Coca Cola İçecek’in kuvvetli 4Ç17 operasyonel rakamlarının Anadolu Efes için de benzer bir görüntüye işaret etmiş olduğunu hatırlatırız. Şirket hisselerinin getirisi son 1 ayda endeksin %8 gerisinde kalmıştır. Halihazırda şirket hisseleri için 28,50 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Nötr” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 4Ç17 – 02.03.2018

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat: 26 TL) 4Ç17’de 194 milyon TL net zararla beklentilerin altında karlılık açıkladı (Tacirler 122 milyon TL net zarar ve konsensüs 157 milyon TL net zarar. Ancak FAVOK 418 milyon TL seviyesinde güçlü açıklandı. Tacirler Yatırım’ın beklentisi 300 milyon TL ve konsensüs 342 milyon TL’ydi. Konsolide bazda FAVÖK marjı 480 baz puan yıllık artışla %15,2’ye yükseldi. Net kârın beklentinin altında gerçekleşmesi, Ukrayna’daki varlıklara ilişkin bir seferlik 64 milyon TL değer düşüklüğü gideri elde edilmesi ve beklentinin üzerinde gerçekleşen kur farkı gideridir.

Toplam ciro %28 yıllık yükselişle 2.758 milyon TL, seviyesine ulaştı. Bira faaliyetlerinin cirosu %41 yükselirken, Coca-Cola İçecek cirosu %21 yükseldi. Türkiye bira satışlarında görülen %34 yükseliş, %5 hacim büyümesi, Efes markasının lansmanı sonrası ürün portföyündeki olumlu katkıdan kaynaklandı. Türkiye biranın FAVÖK marjı 160 baz puan artışla %29’a yükseldi. Yurtdışı bira faaliyetleri cirosu güçlü ruble, fiyat artışları ve %14 hacim büyümesiyle %47 büyürken, FAVÖK marjı 590 baz puan arttı. Ayrıca faaliyet karlılığındaki iyileşme ve işletme sermayesindeki gerileme net borç/FAVÖK rasyosunun yıllık bazda 50 baz puan azalışla 1,4x’e gerilemesine neden oldu.

Şirket yönetimi 2018 için görece muhafazakâr tahminler paylaştı. Türkiye birada yatay veya düşük tek haneli hacim büyümesi beklerken yurtdışı birada yatay performans öngörmektedir. Ciro büyümesinin hacim artışının üzerinde olmasını beklerken FAVÖK marjında hafif iyileşme öngörmektedir. Tahminler ABI ve Efes’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleştirilmesi sonrası doğacak maliyet avantajlarını kapsamamaktadır. Ayrıca yönetim kurulu 29 Mayıs’ta hisse başına brüt 0,4224 TL ve net 0.35904 TL temettü dağıtımı konusunda teklifte bulunacak.

ŞEKER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 4Ç17 – 02.03.2018

Anadolu Efes (AEFES), 4Ç17’de 194 mn TL zarar açıkladı (4Ç16:434mn TL zarar). Şirket’in açıklamış olduğu net zarar rakamı piyasa beklentisi olan 157mn TL zarar rakamından hafif üzerinde gerçekleşti. Operasyonel tarafta net satış gelirleri ve FAVÖK rakamı beklentilerin üzerinde geldi. Net satış gelirleri 4Ç17’de yıllık bazda %28 artışla 2.758mn TL (Piyasa: 2.589mn TL) seviyesinde gelirken, FAVÖK ise 4Ç17’de 4Ç16’ya göre %136 artışla 353mn TL seviyesine yükseldi

 

Anadolu Efes AEFES 4Ç17 Beklentileri – 01.03.2018

Oyak Yatırım: AEFES 4Ç17’de Türkiye ve yurtdışı bira operasyonlarındaki yıllık bazda sırasıyla %5 ve %14’lük büyümenin sezonsal olarak zayıf olan çeyreğin finansallarını destekleyeceğini öngörüyoruz. Çeyreksel olarak bakıldığında TL’nin USD ve EUR karşısında değer kaybı geçen senenin aynı dönemine göre daha düşüktür ve net kara baskısı muhtemelen daha az olacaktır.

Tacirler Yatırım: Anadolu Efes (AL, hedef fiyat 26 TL) bugün 4Ç17 sonuçlarını açıklayacak. Tacirler Yatırım beklentisi 122 milyon TL net zarar ve konsensus 157 milyon TL net zarardır.

Ak Yatırım AEFES 4Ç17 net kar beklentisi: (milyon TL)-108 Ortalama Piyasa Beklentisi: -157

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Yorum – 26.02.2018

Kapanış (TL) : 26.44 – Hedef Fiyat (TL) : 28 – Piyasa Deg.(TL) : 15655 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 4.63 AEFES TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: 5.92

Anadolu Efes ve AB InBev’in Rusya ve Ukrayna operasyonlarının birleştirilmesine ilişkin Ukrayna’dan yasal onay alındı
Hatırlanacağı üzere Anadolu Efes ve AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50-50% birleşmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya vardığını ve due diligence sürecinin tamamlanması ve Rusya ve Ukrayna’dan alınacak yasal onayların ardından bağlayıcı bir anlaşma üzerinde çalışacaklarını açıklamıştı. Rusya Rekabet Kurulu’nun onayının ardından Ukrayna’da da gerekli yasal onayların alındığı açıklandı. Finansal teknik değerlendirme (due dilligence) süreci ise hala devam etmekte.

Birleşmeyi takiben ortaya çıkacak şirket %28 pazar payına ulaşarak Carlsberg’den sonra pazarın ikinci büyük oyuncu haline gelecek. Dolayısı ile birleşme ile hem markalarının pazardaki pozisyonlarını güçlendirmesini hem de bazı maliyetlerin elemine edilmesi ile birlikte önemli maliyet avantajı elde etmesini bekliyoruz. Her ne kadar Ukrayna’nın yasal onayı birleşme için önemli bir adım olsa onayın beklenen bir durum olması nedeni ile hisse üzerinde önemli bir hareket yaratmasını beklemiyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Yorum – 26.02.2018

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat: 26 TL) Anadolu Efes ve AB InBev’in Ukrayna faaliyetlerinin birleştirilmesine yönelik izinlerin alındığını ve birleşme sürecinin devam ettiğini açıklandı. Birleşme gerçekleşene kadar faaliyetler iki ayrı şirket olarak devam edecek. Nötr haber etkisi bekliyoruz.

 

 

GARANTİ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber – 17.01.2018

Anadolu Efes (AEFES, EP, Fiyat:26.10TL, Piyasa Değeri TL15,454mn): Oppenheimer Developing Markets Fund, Anadolu Efes’in %1 hissesini 25,45TL fiyat ile (toplam işlem tutarı 150mn TL) satın aldı, şirketteki toplam payı %5.79 seviyesine ulaştı.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber – 17.01.2018

AEFES: Oppenheimer Funds 25.45 TL hisse fiyatından 5.9mn adet Anadolu Efes hissesi satın almış ve şirketteki toplam payını ödenmiş sermayenin %5.79’una denk gelen 34.3mn hisseye çıkartmıştır.

ŞEKER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber – 17.01.2018

Anadolu Efes (AEFES) Oppenheimer Developing Markets Fund (Fon), Anadolu Efes’in hisse başı fiyatı 25,45 TL olmak üzere 5.902.152 adet hissesini satın almıştır. Böylece; Fon’un, Anadolu Efes sermayesi üzerindeki payları %5 sınırını aşmıştır.

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 15.01.2018

Kapanış (TL) : 26 – Hedef Fiyat (TL) : 23 – Piyasa Deg.(TL) : 15395 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.54 AEFES TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: -11.54

AEFES 2017 hacim verisi
Anadolu Efes konsolide bira satış hacmi 4Ç17’de %11 artış gösterdi. Özellikle Rusya bira operasyonlarının büyümeye güçlü katkısı ile 2013 yılından beri en yüksek çeyreksel satış hacim büyümesi gerçekleşti. 2017’nin tamamında hacim büyümesi %5.6 olarak gerçekleşti.

Türkiye bira operasyonları satış hacmi 4Ç17’de %5.6 artış göstererek güçlü bir büyüme sergiledi. 2017’nin tamamında ise %3.1 daralma gerçekleşmiş oldu. Uluslararası bira operasyonlarının satış hacmi 4Ç17’de %13.7 seviyesinde oldukça güçlü bir büyüme gösterdi. Bütün pazarlarda güçlü büyüme yaşanırken özellikle Rusya satış hacimlerinde yaşanan çift basamaklı artış uluslararası bira operasyonlarındaki büyümeyi destekledi. 2017 yılının tamamına bakıldığında yine Rusya operasyonlarındaki çift haneli büyümenin etkisi ile Uluslararası bira operasyonları satış hacminin %9.3 büyüme gösterdiğini görüyoruz.

Yılın son çeyreğinde hem Türkiye hem uluslararası bira operasyonlarında yaşanan güçlü büyümenin hisse fiyatını olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Hacim verilerinin beklentimizden yüksek gelmesi, AB Inbev ile birleşmenin yaratacağı olası sinerjiler ve Rusya’da iyileşen operasyonel görünüm ve Merter arazisinin olası satışının ortaya çıkaracağı değeri dikkate alarak AEFES için hedef değerimizi 28TL/hisseye yükseltiyoruz (önceki: 23TL). Hedef değerimize %8 getiri potansiyeli sunan hisse için TUT tavsiyemizi yineliyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 15.01.2018

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat: 26 TL), 2017’de 21,1 milyon hektolitre ve 4Ç17’de3 4,8 milyon hektolitre satış hacmi açıkladı. Bizim beklentilerimiz 20,6 milyon hektolitre ve 4,3 milyon hektolitrenin oldukça üzerindedir. 2017’de toplam satışlar %5,6 büyürken, Türkiye %3,2 daraldı ve EBI (yurtdışı %9,3 büyüdü). Coca-Cola İçecek hacimlerini de dahil ettiğimizde toplam hacimler %4,4 büyüdü. Bira kısmında 4. çeyrekte hacimler %11 büyürken, Türkiye bira %5,2 ve yurtdışı bira %13,7 büyüdü. Rusya faaliayetleri hem çeyreksel hem de yıllık bazda çift haneli büyümeler gerçekleştirdi. Türkiye faaliyetleri ise Efes markasının 3Ç17’de yeniden lansmanının katkısıyla 2013’ten beri en yüksek çeyreksel büyümesini gerçekleştirdi. Şirketin 2017 sonuçlarını açıklaması sonrası paylaşacağı beklentilerle tahminlerimizi güncelleyeceğiz. Hafif olumlu.

DENİZ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 15.01.2018

Anadolu Efes’in 4Ç17’de bira hacimleri gayet güçlü gerçekleşti. Anadolu Efes’in konsolide bira hacmi 4Ç17’de yıllık bazda %11 gibi güçlü bir büyümeyle 4,8 mhl olarak gerçekleşti. Burada hem Türkiye hem de uluslararası pazarlarda tatminkar büyümeler dikkat çekiyor. Şirket 4Ç17 rakamlarıyla beraber 2017’de bira hacmi olarak yıllık %5,6 gibi bir büyüme sergiledi. Türkiye bira hacmi: Efes markasının yaz aylarındaki yeniden lansmanının ardından şirketin bunun meyvelerini topladığını gördük. Ayrıca görece yumuşak seyreden hava koşulları da yardımcı oldu. Böylece Türkiye bira hacimleri yıllık bazda %5,2 büyüdü. 4Ç17’deki bu toparlanmanın ardından şirket 2017’yi Türkiye pazarında %3,2 gibi bir daralmayla kapatmış oldu. Uluslararası bira hacmi: 4Ç17 faaliyet gösterilen tüm pazarların olumlu katkı yaptığı bir dönem oldu. Böylece ana Rusya pazarındaki güçlü performanstan aldığı katkıyla beraber 4Ç17’de bira hacimleri %13,7 büyümüş oldu. Uluslararası pazarlardaki 2017 büyümesi de %9,3 düzeyinde gerçekleşmiş oldu. 2018’de Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nın uluslararası operasyonlardaki bu momentumu devam ettirmesini bekliyoruz.

ŞEKER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 15.01.2018

Anadolu Efes (AEFES) 4Ç17 satış hacmi verilerini açıkladı. Şirket, konsolide satış hacminin 4Ç17’de yıllık %3,8 oranında büyüme kaydettiğini açıkladı. Büyümeye en büyük katkı, dördüncü çeyrekte yıllık %13,7 oranında büyüyen uluslararası bira operasyonlarından geldi. Dolayısıyla, Anadolu Efes’in buna göre konsolide satış hacmi 2017 yılı için vermiş olduğu orta-tek haneli büyüme beklentisine paralel olarak yıllık %4.4 oranında büyüyerek 91,3 milyon hektolitre (“mhl”) seviyesine yükselmiştir.

Şirket’in Bira grubu, başta Rusya olmak üzere uluslararası operasyonlarının pozitif katkısıyla 4Ç17’de %11,0 oranında güçlü bir büyüme göstererek 2013 yılından bu yana en yüksek çeyreksel büyümesini kaydetmiştir. Toplam bira satış hacmi yılın son çeyreğinde 4,8 mhl seviyesinde kaydedilirken, yılın tamamı için vermiş olduğu orta-tek haneli büyüme beklentisiyle uyumlu olarak, 2017 yılı satış hacmi yıllık %5,6 oranında artışla 21,1 mhl seviyesine ulaşmıştır.

 

Anadolu Efes, AB InBev ile Rusya ve Ukrayna operasyonlarının birleştirilmesine ilişkin açıklama yaptı – 25.12.2017

KAP: 09.08.2017 tarihli özel durum açıklamamızda, Şirketimiz ile AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50:50 birleşmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya vardıkları ve due diligence sürecinin tamamlanması ve Rusya ve Ukrayna’dan alınacak yasal onayların ardından bağlayıcı bir anlaşma üzerinde çalışacakları kamuoyu ile paylaşılmıştı. Yine 26.10.2017 tarihinde kamuya duyurulduğu üzere alınması gereken yasal onaylardan bir tanesi olan Rusya Federasyonu Rekabet Kurumu onayı da 26.10.2017 tarihinde alınmış idi.

Ukrayna’daki yasal onay süreci halen devam etmekte olup, taraflar bağlayıcı bir anlaşma yapılmasına yönelik olarak çalışmalarını sürdürmekte, due dilligence süreci devam etmektedir. Tüm süreçler tamamlanıp birleşme gerçekleşene kadar Şirketimiz ve AB InBev iki bağımsız operasyon olarak Rusya’da faaliyet göstermeye devam edecektir. Yeni bir gelişme olması durumunda duyurular usulüne uygun şekilde yapılacaktır.

Rekabet Kurulu İzni – 27.11.2017

Rekabet Kurulu, Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. (AE) üzerindeki bazı azınlık koruma haklarının AE’ye Dair Değiştirilmiş ve Yeniden Düzenlenmiş İlişki Sözleşmesi kapsamında Anheuser-Busch InBev SA/NV’ye yeniden tesis edilmesi işlemine izin verdi.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz  – 15.11.2017

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat 26TL) – Medya haberine göre AB InBev Avrupa genel müdür yardımcısı Maria Rocha Barros, Rusya’ya ziyaretinde Anadolu Efes- AB InBev’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesi sonrasında kurulacak yeni şirketin 4 yılda Rusya’da pazar lideri Baltika-Carlsberg’in pazar payına erişebileceğini öngördüklerini ve önümüzdeki dönemde hacim büyümesinin mümkün olabileceğini belirtti.

Bilindiği üzere AB InBev ve Anadolu Efes’in Rusya’da hacim/satış bazında toplam pazar payı %27 seviyesindeyken, Baltika- Carlsberg’in payı %31’dir. Barros ayrıca 2018’de Rusya’da gerçekleşecek World Cup’ın satışlara olumlu etkisi olacağını belirtti. World Cup’ın sponsoru AB InBev markası Budweiser’dır.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz  – 06.11.2017

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat: 26 TL) Analist toplantısı notları – Şirket AB InBev ve EBI Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesine yönelik Kasım sonu daha detaylı bilgi paylaşabileceklerini açıkladı. Şirket yurtiçi bira satışlarında 3Ç17’de görülen olumlu seyrin ardından olumlu görüşünü sürdürüyor. Şirket ayrıca EBI faaliyetlerde marj iyileşmesinin devam edeceğini açıkladı.

 

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç17 – 03.11.2017

Hedef Fiyat: 22,90 TL

Anadolu Efes 3Ç17 mali tablolarında beklentilerden iyi bir sonuçla 254 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 222 milyon TL, bizim beklentimiz 243 milyon TL net kar yönündeydi. Sapma beklentilerin altında kalan net diğer ve finansal giderler kalemlerinden kaynaklandı. Şirketin operasyonel rakamları ise tümüyle beklentilere paralel gerçekleşti: satış gelirlerinde yıllık %24 büyüme sonrası 3Ç17 FAVÖK rakamı, %20,2 marj seviyesiyle, 799 milyon TL’ye ulaştı (piyasa ort. beklentisi: 783 milyon TL, %19,7 marj – AK Yatırım: 801 milyon TL, %20,2 marj).

Beklentilerimiz doğrultusunda şirketin yurtiçi bira satışları 3Ç17’de toparlanma gösterdi (1Y17’deki %9 gerilemeden sonra 3Ç’de sadece %1 düşüş), bu performansta Efes Pilsen markasının Temmuz ayındaki yeniden lansmanının başarılı sonuç vermesi etkili oldu. Yurtdışı bira hacimleri ise 1Y17’de %10 artış gösterdikten sonra 3Ç16’daki yüksek baz nedeniyle 3Ç17’de %3 büyüme kaydetti. Şirket yönetimi 3Ç sonuçları sonrası 2017 öngörülerinde değişiklik yapmadı: Türkiye bira hacimlerinde hafif gerileme, Rusya toplam bira talebinde hafif gerileme ancak Efes’in pazar payı kazanımı ve bira operasyonları konsolide FAVÖK marjında yıllık bazda hafif gerileme öngörülüyor.

Anadolu Efes’in 3Ç17 performansını bir miktar olumlu olarak değerlendiriyoruz (özellikle yurtiçi bira satışlarındaki toparlanma kayde değer bir gelişmedir). Bu bağlamda, getirisi son dönemde endeksin gerisinde kalmış olan Anadolu Efes hisselerine (son 6 ayda göreceli %7 kayıp) 3Ç sonuçları paralelinde hafif olumlu bir piyasa reaksiyonu görülebilir. Halihazırda şirket hisseleri için 22,90 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Nötr” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç17 – 03.11.2017

Kapanış (TL) : 22.04 – Hedef Fiyat (TL) : 20.96 – Piyasa Deg.(TL) : 13050 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.01 AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: -4.9

Konsolide net kar tahminimiz 222mn TL ve net satış beklentimiz 220mnTL’den yüksek gerçekleşerek Anadolu Efes, 3Ç17’de 255 milyon TL net kar elde etti. Geçen yılın aynı dönemine göre %92 artış gösteren şirketin geçen yıl net karı 172mn TL olarak gerçekleşmişti. Satışlardaki toparlanmaya rağmen, FAVÖK marjı, Türkiye operasyonlarındaki marj daralmasının etkisiyle tahminimizden daha düşük seviyelerde gerçekleşti. Türkiye satış hacmi, yurtiçi bira ticaretinde yıllık bazda bir artışa rağmen zayıf ihracat performansı nedeniyle 3Ç17’de geçen yılın aynı dönemine göre %0,8 oranında daralma gösterdi.

Öte yandan, fiyatlardaki artış nedeniyle şirketin Türkiye satış gelirleri% 14 oranında arttı. Modern ticaret kanalındaki penetrasyonun artmasıyla ve Rusya’da Upper Mainstream and Premium segmentlerinde varlığı kuvvetlendirilmesiyle birlikte EBI satış hacmi 3Ç’de geçen yılın aynı dönemine göre % 3.3 artış gösterdi. EBI’nın net satışları, döviz farkının pozitif etkisiyle % 35 artarak 766 milyon TL’ye ulaştı.

Buna göre, alkolsüz içecekler dahil konsolide gelirler 4.0 milyar TL (yıllık % 24 artış) olarak gerçekleşti. Konsolide FAVÖK, bizim beklentimiz 830 milyon TL ve piyasa beklentisi 783 milyon TL ile paralel olarak 799 milyon TL olarak gerçekleşti. Türkiye operasyonlarının zayıf FVAÖK performansı, yıllık bazda % 2 artış göstererek, toplamda güçlü giden FAVÖK büyümesine gölge düşürdü. Düşük değerlemeden dolayı AEFES için SAT önerimizi sürdürüyoruz ancak bu sonuçlara karşı olumlu bir piyasa tepkisi bekliyoruz.

DENİZ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç17 – 03.11.2017

Anadolu Efes’in 3Ç17 performansı son derece tatminkar. Anadolu Efes 3Ç17’de beklentilerin yaklaşık %14 üzerinde 254 milyon TL net kar açıkladı. Bu yıllık bazda %92’lik bir büyümeye işaret ediyor. Tahminleri aşan performansın özellikle operasyonel kalemlerden olduğunu görüyoruz. Coca Cola İçecek zaten sonuçlarını açıkladığı için sapmanın bir kısmı oradan kaynaklanıyor. Bunun yanında şirketin bira operasyonları da beklenenden güçlü gelmiş gibi gözüküyor. Konsolide bazda 4,0 milyar TL olan satış rakamı genelde beklentileri karşılarken 826 milyon TL olan FAVÖK ise tahminlerin %5 üzerinde gerçekleşti.

Satışlar yıllık bazda %24 büyürken FAVÖK büyümesi %25 oldu. Genel olarak güçlü gelen sonuçların hisse üzerinde olumlu bir etki yaratmasını bekliyoruz. Türkiye bira satışları yıllık bazda hacim olarak yatay kaldı. Türkiye’deki toplam talep de yataydı. Böylece şirket çok uzun bir süre sonra rakibi Tuborg’a karşı pazar payı kaybındaki kanamayı durdurmuş oldu. Bunda özellikle “Efes” markasının yenilenerek piyasaya sürülmesi etkili oldu. Türkiye bira satış rakamı TL bazında %14 büyüdü. FAVÖK marjı ise marka yenileme projesi nedeniyle bir miktar baskı altında kalarak geçen yılın bir parça altında kaldı. Yurt dışı tarafta ise ana Pazar olan Rusya piyasası genel anlamda zayıf olmaya devam ederken şirket piyasanın üzerinde bir performans sergiledi. Toplam yurt dışı bira hacimleri %3 civarında büyüdü.

Hacim büyümesinin yanında fiyat artışları ve kur etkisiyle yurt dışı bira satışları TL bazında %35 büyürken FAVÖK ise marjdaki genişlemeyle beraber %54 büyüdü. Şirketin net borcu da 3Ç17’de bir önceki çeyreğe göre 3,6 milyar TL’den 3,1 milyar TL’ye geriledi.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç17 – 03.11.2017

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat: TL26) – 3Ç17 sonuçlarını 254 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, 222 milyon TL olan piyasa beklentisinin üzerinde ve 271 milyon TL Tacirler Yatırım beklentisine paraleldir. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %92 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde %45 arttı. Net satışlar 4,006 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %24 yükseldi. Bira satışları %26 yükselirken, gazlı içecek satışları yıllık %22 arttı. Toplam bira hacimleri yıllık %2,2 artarken, yurtiçi ve yurtdışı bira ciroları %14 ve %29 yıllık yükseldi.

Şirket, 3Ç17’de 826 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %25 büyüme gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı Tacirler yatırım beklentisi 812 milyon TL’ye yakın, piyasa beklentisi 783 milyon TL’nin hafif üzerindedir. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 282 baz puan artarak %23 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %16 azalarak 3,060 milyon TL olarak gerçekleşti. Net işletme sermayesi ise 1,092 milyon TL (3Ç16: 1,325 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %8.8 (3Ç16: %13.0) olarak kaydedildi. Şirket yıl sonu beklentileri korurken, orta tek haneli hacim büyümesi, hacim artışının üzerinde ciro büyümesi ve yatay FAVÖK marjı beklemeye devam ediyor.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç17 – 03.11.2017

AEFES: Anadolu Efes’in 3Ç17 finansalları, operasyonel olarak beklentileri %5 oranında aşsa da net kar düşük efektif vergi oranının etkisiyle piyasa beklentisinin %14 üzerindedir. Turizmdeki canlanmanın da etkisiyle Türk bira operasyonlarında önceki çeyreklere nazaran nispeten düzelme söz konusudur. Zayıf TL ve Türkiye operasyonlarındaki fiyat artışı cironun yıllık bazda %24 artışında etkendir. Şirketin konsolide FAVÖK marjı geçen seneye paraleldir. Net finansal giderlerdeki azalma ve düşük vergi oranı net karda yıllık bazda %92’lik artışı beraberinde getirmiştir. Hafif pozitif. Telekonferansı bugün 16:30’dadır.

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 3Ç17 – 03.11.2017

Anadolu Efes 3Ç17 mali tablolarında beklentilerden iyi bir sonuçla 254 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 222 milyon TL, bizim beklentimiz 243 milyon TL net kar yönündeydi. Sapma beklentilerin altında kalan net diğer ve finansal giderler kalemlerinden kaynaklandı.

Şirketin operasyonel rakamları ise tümüyle beklentilere paralel gerçekleşti: satış gelirlerinde yıllık %24 büyüme sonrası 3Ç17 FAVÖK rakamı, %20,2 marj seviyesiyle, 799 milyon TL’ye ulaştı (piyasa ort. beklentisi: 783 milyon TL, %19,7 marj – AK Yatırım: 801 milyon TL, %20,2 marj). Beklentilerimiz doğrultusunda şirketin yurtiçi bira satışları 3Ç17’de toparlanma gösterdi (1Y17’deki %9 gerilemeden sonra 3Ç’de sadece %1 düşüş), bu performansta Efes Pilsen markasının Temmuz ayındaki yeniden lansmanının başarılı sonuç vermesi etkili oldu. Yurtdışı bira hacimleri ise 1Y17’de %10 artış gösterdikten sonra 3Ç16’daki yüksek baz nedeniyle 3Ç17’de %3 büyüme kaydetti.

Şirket yönetimi 3Ç sonuçları sonrası 2017 öngörülerinde değişiklik yapmadı: Türkiye bira hacimlerinde hafif gerileme, Rusya toplam bira talebinde hafif gerileme ancak Efes’in pazar payı kazanımı ve bira operasyonları konsolide FAVÖK marjında yıllık bazda hafif gerileme öngörülüyor.

Anadolu Efes’in 3Ç17 performansını bir miktar olumlu olarak değerlendiriyoruz (özellikle yurtiçi bira satışlarındaki toparlanma kayde değer bir gelişmedir). Bu bağlamda, getirisi son dönemde endeksin gerisinde kalmış olan Anadolu Efes hisselerine (son 6 ayda göreceli %7 kayıp) 3Ç sonuçları paralelinde hafif olumlu bir piyasa reaksiyonu görülebilir. Halihazırda şirket hisseleri için 22,90 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Nötr” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

 

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Analiz – 27.10.2017

Kapanış (TL) : 21.6 – Hedef Fiyat (TL) : 20.96 – Piyasa Deg.(TL) : 12789 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.08 AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: -2.96

Anadolu Efes ve AB InBev’in Rusya ve Ukrayna operasyonlarının birleştirilmesine ilişkin Rusya Federasyonu Rekabet Kurumu onayı alındı

Anadolu Efes, şirketin AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50:50 birleşmesine yönelik olarak Rusya Rekabet Kurulunun onayını aldığını duyurdu. Hatırlanacağı üzere şirket AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50:50 birleşmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya vardığını ve due diligence sürecinin tamamlanması ve Rusya ve Ukrayna’dan alınacak yasal onayların ardından bağlayıcı bir anlaşma üzerinde çalışacaklarını açıklamıştı. Rusya Rekabet Kurulu’nun onayı ile gereken yasal onaylardan biri alınmış oldu. Ukrayna rekabet kurlunun onayı ve finansal teknik değerlendirme (due dilligence) süreci ise hala devam etmekte.

Anadolu Efes and AB InBev bölgede güçlü oyuncular. Birleşmeyi takiben ortaya çıkacak şirketin %28 pazar payı ile Carlsberg’den sonra ikinci büyük oyuncu olmasını bekliyoruz. Dolayısı ile birleşme markaların bölgedeki pozisyonlarını güçlendirmek ile beraber, yeni şirkete önemli maliyet avantajları getirebilir.Birleşme ile alakalı önemli yasal süreçlerden birinin tamamlanmasının hisse üzerinde olumlu etki yaratacağını düşünüyoruz.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Analiz – 27.10.2017

Anadolu Efes, AB Inbev’le Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50:50 birleşmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya vardığını Ağustos ayında açıklamıştı. Şirket, gerekli onaylar kapsamında dün Rusya Rekabet Kurumu’ndan onay aldığını belirtmiştir. Ukrayna’daki yasal onay süreci devam etmektedir. Nötr.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Haber Analiz – 27.10.2017

Anadolu Efes (AL, hedef fiyat: 26 TL), Rusya’daki Rekabet Kurumu’nun Anadolu Efes ve AB InBev Rusya operasyonlarının birleşmesine onay verdiğini, Ukrayna’daki Rekabet Kurumu’nun onaylama sürecinin devam ettiğini duyurdu. Haberi nötr olarak değerlendiriyoruz.

 

Anadolu Efes ve AB InBev’in Rusya ve Ukrayna operasyonlarının birleştirilmesine ilişkin açıklama yaptı – 26.10.2017

09.08.2017 tarihli özel durum açıklamamızda, Şirketimiz ile AB InBev’in Rusya ve Ukrayna’daki operasyonlarının 50:50 birleşmesine yönelik bağlayıcı olmayan bir anlaşmaya vardıkları ve due diligence sürecinin tamamlanması ve Rusya ve Ukrayna’dan alınacak yasal onayların ardından bağlayıcı bir anlaşma üzerinde de çalışacakları kamuoyu ile paylaşılmıştı. Alınması gereken yasal onaylardan bir tanesi olan Rusya Federasyonu Rekabet Kurumu onayı 26.10.2017 tarihinde (bugün) alınmış olup, Ukrayna’daki yasal onay süreci halen devam etmektedir. Yasal onaylar ve due diligence süreci tamamlanıp birleşme gerçekleşene kadar Şirketimiz ve AB InBev iki bağımsız operasyon olarak Rusya’da faaliyet göstermeye devam edecektir. Yeni bir gelişme olması halinde duyurular usulüne uygun şekilde yapılacaktır.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 23.08.2017

Hedef fiyat 26TL            Getiri potansiyeli 21%

Tavsiyemizi AL’a revize ediyoruz

Anadolu Efes için tavsiyemizi “AL”a yükseltirken, hedef fiyat tahminimizi 26 TL’ye (önceki 23 TL) yükseltiyoruz. Anadolu Efes yılbaşından bu yana BIST 100 endeksinin %11 altında performans gösterdi ve 9,9x 2018T FD/FAVÖK sadece-bira operasyonlarını kapsayan rasyosuyla yabancı çarpanlara ve 3 yıllık ortalamasına göre %20 iskontolu işlem görmektedir. Türkiye bira faaliyetlerinde devam eden daralma son zamanda Anadolu Efes açısından önemli bir endişe kaynağı oldu.

Ancak 3Ç17’de özellikle Türkiye bira ve Coca-Cola Efes’te yıllık ciro ve karlılık büyüme oranında artış öngörüyoruz. AB InBev ve Anadolu Efes Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesinin olumlu etkilerini henüz modelimize dahil etmesek de birleşmeden doğabilecek sinerjinin Anadolu Efes’te uzun vadede değer artışına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

ABI- Efes Birleşmesi değer yaratımı için fırsat sunuyor

Rusya bira pazarında yıllar itibariyle hacim ve karlılıktaki süregelen daralmanın sonucunda konsolidasyonun kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. 2012-2016 döneminde EBI’in (yurtdışı bira) VFÖK/hektolitre rasyosu %60 düşüşle 3 dolara geriledi. Bu nedenle Anadolu Efes ve AB InBev’in Rusya ve Ukrayna faaliyetlerinin birleşmesinin değer yaratımı açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. AB InBev ve Efes’in Rusya’da hacim/ciro olarak toplam Pazar payı %27 seviyesindeyken, Baltika- Carlsberg’in payı %31’dir. Carlsberg’in Rusya’yı kapsayan Doğu Avrupa faaliyetleri ve EBI’da gerçekleşen marjlardaki önemli farklılık nedeniyle birleşme sonrası Rusya’da sinerji yaratımı konusunda fırsat oluşabileceğini düşünüyoruz. Genişleyen ürün yalpazesi, güçlenen pazar konumu ve büyüyen hacimle alımlarda yaratılabilecek maliyet avantajı marjdaki iyileşmeyi destekleyecektir. Ayrıca Rusya bira pazarının 1,5 litre üzeri PET şişeye uygulanan yasağın ardından 1Y17’deki daralması sonrası dibi gördüğünü düşünüyor ve 2018’de Rusya’da gerçekleşecek FIFA dünya kupasının talebe olumlu katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Anadolu Efes’te birleşme sonrası 2019’da 30 milyon dolar seviyesinde tahmini sinerji gerçekleşmesi hedef fiyatımızı %11 yükseltebilir.

2017 ve 2018 tahminlerini hafif aşağı revize ediyoruz

Beklentilerin altında gerçekleşen 1Y17 sonuçları ve yönetimin yıl sonu hacim büyümesi tahmininde yukarı ve FAVÖK marjı tahmininde yaptığı aşağı revizyon sonrası tahminlerimizi gözden geçirdik. Rusya’da modern kanalda gerçekleşen hacim artışları ve Ruble’nin dolara karşı güçlenmesinin etkisiyle 2017 EBI ciro tahminimizi yükselttik. Türkiye birada ise 1Y17’de hacimlerde görülen zayıflığın ardından yıl sonu ciro beklentimizi aşağı revize ettik. Ancak alkolsüz içecek kategorisindeki beklenen büyümenin katkısıyla konsolide bazda ciro ve FAVÖK beklentilerimizi koruyoruz.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç17 – 09.08.2017

Kapanış (TL) : 20.86 – Hedef Fiyat (TL) : 20.96 – Piyasa Deg.(TL) : 12351 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.63 AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: 0.48

Zayıf 2Ç17 sonuçları: AEFES 2Ç17’de yıllık bazda %2 yükselişe işaret eden, 175mn TL net kar açıkladı. (Piyasa: 256m, İŞY: 281m). Net kar tahminimizdeki sapmanın en önemli nedeni olarak, özellikle uluslararası bira operasyonları tarafında beklenenden kötü gelen operasyonel performans ön plana çıkıyor. FAVÖK yıllık bazda %9 artış göstererek beklentilerimizin altında kaldı. (Piyasa: 707m, İŞY: 749m). Hem Türkiye hem uluslararası operasyonlarının performansının zayıf olduğunu düşünüyoruz ve sonuçların piyasa etkisinin önemli ölçüde negatif olmasını bekliyoruz.

 

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç17 – 09.08.2017

Anadolu Efes’in 2Ç17 finansalları operasyonel olarak beklentilere paralel gelse de net kar beklentinin %32 altında kalmıştır. Şirket yıllık öngörüsünü bira marjlarında hafif gerileme beklentisi yönünde revize etmiştir. Normal şartlarda hafif negatif katalist etkisi yapabilecek finansallar yeni açıklanan AB Inbev Efes’in Rusya Ukrayna operasyonlarının birleşmesi haberinin etkisinde kalabilir. Birleşme haberi detayları netleşmemiş olsa da hisseyi destekleyecektir.

ZİRAAT YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 2Ç17 – 09.08.2017

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Negatif): Şirket’in 2Ç2017’deki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,9 oranında artarak 175,1mn TL’ye yükselmiştir. Piyasa beklentisi şirketin 256mn TL ana ortaklık karı açıklaması yönündeydi. Geçen sene 2. çeyrekteki ana ortaklık karı 171,9mn TL idi. Satış gelirleri %21,6 oranında artarak 3,8 milyar TL’ye ulaşan Şirket’in brüt karı aynı dönemler itibariyle %13,8 oranında artarak 1.485mn TL olmuş ve karın artmasında ana etmek olmuştur. Diğer taraftan operasyonel giderlerdeki %18,3’lük artışın etkisiyle faaliyet karındaki artış %2,9 olmuştur. İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte ilk çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle Şirket’in 2017 yılının ilk yarısındaki ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %61 oranında azalarak 90,2mn TL olmuştur.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 17.07.2017

Kapanış (TL) : 21.72 – Hedef Fiyat (TL) : 20.96 – Piyasa Deg.(TL) : 12861 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.22 AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: -3.5 Analist: [email protected]

AEFES 1Y17 hacim verisi
Anadolu Efes 2Ç17’de %3,3 hacim büyümesi gerçekleştirdi. Konsolide satış hacmi yılın ilk yarısında %4,4 oranında artarak 44,6 mhl seviyesine ulaştı. Toplam bira satış hacimleri 2017 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %2,7 artış gösterdi. Özellikle uluslararası bira operasyonlarında görülen güçlü büyüme, Türkiye operasyonlarında görülen zayıflığı dengeledi.

Türkiye bira operasyonları yılın ikinci çeyreğinde özellikle on günlük ek ramazan etkisi ve normalden soğuk geçen çeyrek nedeni ile %12,2 daralma gösterdi.

Uluslararası bira operasyonlarının satış hacmi yıla güçlü bir başlangıç yapmasının ardından ikinci çeyrekte %8,7 oranında büyümüştür. Böylece, uluslararası bira operasyonları yılın ilk yarısında %11,1 seviyesinde büyüme kaydederek özellikle güçlü Rusya bira hacimleri sayesinde beklentilerin üzerinde performans göstermiştir. Sonuçların hisse üzerinde etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 17.07.2017

Anadolu Efes’in Cuma akşamı açıkladığı satış hacmi verilerine göre ikinci çeyrekte Türkiye bira operasyonları satış hacmi %12.2 daralırken uluslararası bira operayonlarının hacmi %8.7 arttı. Türkiye’deki daralmanın hisse performansı üzerinde hafif negatif katalist etkisi yapması muhtemeldir.

HALK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 17.07.2017

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Anadolu Efes 2017 yılının ikinci çeyreğinde meşrubat ve uluslararası bira operasyonları sayesinde yıllık %3,3 hacim büyümesi gerçekleştirdi. Konsolide satış hacmi yılın ilk yarısında %4,4 oranında artarak 44,6 mhl seviyesine ulaştı. Toplam bira satış hacimleri 2017 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %2,7 oranında artarak 5,9 mhl seviyesinde gerçekleşti. Sonuç olarak, 2017 yılının ilk yarısında hacimler %5,3 oranında yükselerek 10,2 mhl seviyesinde kaydedildi. İkinci çeyrekteki büyüme esas olarak uluslararası bira operasyonlarının özellikle de Rusya’nın sene başından bu yana beklentilerin üzerinde performans göstermesi sayesinde gerçekleşti. Meşrubat grubu konsolide satış hacmi 2017 yılının ikinci çeyreğinde yıllık %3,5 artışla 373 milyon ünite kasa olurken, yılın ilk yarısında %4,1 artış göstererek 605,6 milyon ünite kasa oldu. Türkiye operasyonlarının toplam satış hacmindeki payı, 2017 yılının ilk yarısında önceki yılın aynı dönemine göre önemli bir değişim göstermeyerek %50 seviyesinde gerçekleşti.

TACİRLER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz – 17.07.2017

Anadolu Efes (TUT, hedef fiyat 23TL) 2Ç17’de 5,9 milyon hektolitre, +%2,7, toplam
bira satışı açıkladı. EBI satışları yıllık %8,7 artışla 4,4 milyon hektolitre seviyesine
yükselirken, Türkiye bira satışları yıllık %12,2 daraldı. Türkiye’deki daralmanın ana
nedenleri mevsim normallerinin altında seyreden hava koşulları, Ramazan ayı günlerinin
daha fazla 2. çeyreğe denk gelmesi ve yoğun rekabet ortamıdır. Efes yüksek sezonda
markaları yeniden lanse ederek satışlarını 2. yarıyılda artırmayı hedefliyor. Rusya’da ise
pazardaki daralmaya rağmen, modern kanalda DIOT bira (yüksek hacimli düşük marjlı
bira satışı) satışlarının katkısıyla Anadolu Efes’in satışları yükseldi. Alkolsüz içecek
kategorisi satışlarını da eklediğimizde Anadolu Efes’in toplam hacmi yıllık %3,3 yükseldi.
Sonuç olarak Anadolu Efes’in bira hacim verileri beklentimizin hafif üzerinde. Ancak
Türkiye’deki hacim verilerindeki sert düşüş nedeniyle açıklanan verilerin nötr olarak
değerlendirileceğini düşünüyoruz.

 

ZİRAAT YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Teknik Analizi– 28.06.2017

Hissede Çanak Kulp ve Yukarı Yönlü Sinyaller

Hissenin çanak – kulp formasyon çalışması yaptığını izliyoruz. Halihazırda ortalamalar da yukarı yönü sinyaller üretirlerken, 50 günlük ortalama 100 günlük ortalamayı yukarı kesmek üzere. Göstergeler tarafından da RSI kendi yükselen trend çizgisinin üzerinde kalmaya devam ederken, işlem hacminde kısmi artışlar gözlenmekte. Bu kapsamda, hissenin 21,20/35 yakın direnç bölgesini aşarak formasyonu tamamlama eğilimine girebileceğini düşünüyoruz.

Kapanış: 21,02   Satış Seviyeleri: 21,94 22,04    Zarar Kes: 20,70

Gizmen Nalbantlı, Uzman – Anadolu Efes AEFES Hisse Teknik Analizi– 16.05.2017

Hissde bu bandın üzerindeki kapanışlar önemli olabilir…

Anadolu Efes’te 20.24 seviyesi üçgenin üst bandıdaki kritik nokta olarak öne çıkıyor. Şu anda bu bandın üzerindeki kapanışlar hissede gidişat açısından önemli. Hareket bu bandın üzerinde kalırsa ilk direnç 20.55 seviyesi. Daha sonra haraket 200 haftalık ortalama olan 21.65’e dek uzayabilir.

 

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç17 – 05.05.2017

Kapanış (TL) : 19.85 – Hedef Fiyat (TL) : 21 – Piyasa Deg.(TL) : 11753 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.83 AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: 5.81 Analist: [email protected]

AEFES 1Ç17 Piyasa beklentisi olan 69 mn TL net zararın bir miktar altında fakat bizim 95 mn TL net zarar beklentimizin üzerinde olarak, Anadolu Efes 1Ç17’de 85 mn TL net zarar açıkladı. Satış gelirleri beklentilerin üzerinde olmasına ragmen, hem Rusya hem Türkiye’de maliyetlerin artmasıyla FAVÖK marjı beklentilerin altında kaldı.
Türkiye bira satış hacmi ilk çeyrekte vergi artışı sonucu talebin zayıf olması ve zayıf tüketici güveninin neticesinde %3,6 geriledi. Satış gelirleri ise fiyat artışlarıyla %4 büyüdü. Uluslararası operasyonlar ise Rusya’da güçlü toparlanma neticesinde hacimler %14,8 büyüdü. EBI’nin satış gelirleri ise rublenin de değer kazanmasıyla %66 olarak gerçekleşti. Sonuç olarak, konsolide satış gelirleri 1Ç17’de %25 olarak gerçekleşti.
FAVÖK marjı, her iki faaliyet coğrafyasında da artan maliyetler neticesinde geriledi. Dolayısıyla, FAVÖK rakamı beklentilerin altında kalarak (IS Yat:302 mn TL, Piy:292 mn TL), 271 mn TL olarak gerçekleşti.

Hissenin sonuçlara bir miktar olumsuz tepki vermesini bekliyoruz. AEFES için değerleme olarak pahalı bulmamızdan ötürü SAT tavsiyemizi koruyoruz.

AK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç17 – 05.05.2017

Anadolu Efes 1Ç17 mali tablolarında beklentilerden kötü bir sonuçla 85mn TL zarar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 69 milyon TL zarar, bizim beklentimiz 47 milyon TL zarar yönündeydi. Şirketin operasyonel performansı (satış gelirinde %25 artış, FAVÖK’de %15 artış, FAVÖK marjında yıllık 1 puan düşüş) tümüyle bizim beklentilerimize paralel gerçekleşti. Ancak açıklanan %11,2’lik FAVÖK marjı piyasa ortalama tahmini olan %12,6’nıın gerisinde kaldı. Diğer yandan, net finansal gider ve vergi giderlerinin beklentilerimizin bir miktar üzerinde gelmesi ile şirketin nihai zarar rakamı tahminimizi aştı. Şirket yönetimi 1Ç sonuçları sonrası mevcut 2017 öngörülerinde herhangi bir değişikliğe gitmedi.

Anadolu Efes’in piyasa ortalama tahmininin gerisinde kalan 1Ç17 operasyonel performansı piyasada ilk etapta olumsuz karşılanabilir. Sonrasında ise, TL’deki toparlanma sonrası kur farkı giderlerinden kaynaklanan baskının azalma potansiyeli ve Rusya bira pazarından gelen olumlu sinyaller hisseye yönelik yatırımcı ilgisini artırabilir. Anadolu Efes hisselerinin getirisi, son 3 ayda endeksin %12 gerisinde kalmıştır. Halihazırda şirket hisseleri için 20,64 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Endekse Paralel” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç17 – 05.05.2017

Anadolu Efes’in açıkladığı 1Ç17 finansallarında gelir, FAVÖK, net zarar sırasıyla TL2426mn (yıllık +%25), TL295mn (+%17) ve TL85mn (1Ç16 net kar TL60mn)’dur. Operasyonel olarak finansallar konsolide bazda beklentilere paralel olsa da net zarar beklenti olan TL69mn’un vergi ve finansal giderlerin etkisiyle üzerindedir. Hisse fiyatına olası etki hafif negatiftir. Şirketin telekonferansı bugün 16:30’dadır

DENİZ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç17 – 05.05.2017

Anadolu Efes 1. Çeyrekte 85 milyon TL net zarar açıkladı. Bu piyasa tahmini olan 69 milyon TL’nın altında kaldı. Sapmanın genel itibariyle bir önceki gün açıklanan Coca Cola İçecek’in net karındaki sapmadan kaynaklandığını düşünüyoruz. Bira operasyonlarına baktığımızda ise satış rakamları beklentileri bir miktar aşmış gibi gözüküyor. Burada özellikle hacim bazında %15 büyüyen uluslararası operasyonları etkili oldu. Türkiye tarafında ise hacimler zayıf kalmaya devam etti. Bira operasyonel marjlarına baktığımızda ise genel itibariyle maliyetlerin satıştan daha hızlı artması nedeniyle beklentilerin altında kaldığı görülüyor. Genel itibariyle yurtdışı operasyonlarındaki hacim büyümesinin marjlardaki zayıflık nedeniyle gölgelendiğini düşünüyoruz. Dolayısıyla sonuçların hisse üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

ZİRAAT YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Hisse Analiz 1Ç17 – 05.05.2017

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Negatif): Anadolu Efes’in 1Ç2017 ana ortaklık net dönem zararı 84,9mn TL olmuş ve 2016 ilk çeyrekteki 60,3mn TL’lik net karın tersi yönünde gerçekleşerek olumsuz bir görüntü sergilemiştir. Piyasa beklentisi 69mn TL’lik zarar açıklanmasıydı. Anadolu Efes’in satış gelirleri 1. çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %25,5 oranında artarak 2.426mn TL’ye yükselirken, satışların maliyeti ise %29,5 oranında artış kaydetmiş ve buna bağlı olarak brüt kar %18,8 oranında artarak 869,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. Brüt kar marjı ise 2 puan düşüşle %35,8’e gerilemiştir. Şirketin operasyonel giderleri aynı dönemde %21,1 oranında artmış ve 829,2mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 19,4mn TL gelir kaydedilmesi sonucu faaliyet karı %31,2 artışla 59,7mn TL’ye ulaşmıştır. Faaliyet karı marjı 0,1 puan iyileşerek %2,5 olarak gerçekleşmiştir. Şirketin zarar etmesinin ana sebebi olan finansman tarafında 162,7mn TL’lik gider kaydedilmiştir. Tüm bunların etkisiyle de vergi öncesi net zarar 108,5mn TL seviyesinde gerçekleşirken, net dönem zararı da 147,2mn TL olmuştur. Ana ortaklığın payına düşen zarar ise 84,9mn TL olarak gerçekleşmiştir.

 

AK YATIRIM – AEFES Hisse Haber Analiz  – 21.04.2017

Anadolu Efes İstanbul Merter’deki fabrikasında üretim faaliyetlerini 22 Mayıs 2017 tarihi itibariyle durdurarak ve talebin Adana, Ankara ve İzmir’deki fabrikalardan karşılanacağını açıkladı. Şirket, bu kararın fabrikanın şehir merkezinde kalması sonrası çevresel ve lojistik etkiler göz önünde bulundurularak alındığını bildirdi. Merter fabrikası toplam Türkiye bira üretim kapasitesi içinde %15 paya sahipti – üretimin diğer fabrikalara kaydırılması şirketin kapasite kullanım oranını da olumlu etkileyecektir. Anadolu Efes fabrikanın bulunduğu alana ilişkin alternatifleri (proje geliştirilmesi ve alanın satışı… vb. gibi) değerlendireceklerini bildirdi. Kaba bir hesapla, 120bin m2 büyüklükteki bu alanın şirket için 120-240 milyon dolar aralığında bir değer yaratması halinde, bu tutar aralığı şirketin mevcut piyasa değerinin (3,2 milyar dolar) %4-%8’i gibi bir büyüklük ifade edecektir.

İŞ YATIRIM – AEFES Hisse Haber Analiz  – 20.04.2017

Anadolu Efes Merter’deki operasyonlarını taşıma kararı aldı

Anadolu Efes İstanbul Merter’deki operasyonlarını Adana, Ankara ve İzmir’deki operasyonlarına taşıma kararı aldı. Toplam kapasite içerisinde %15 paya sahip olan Merter fabrikasının üretiminin kaydırılması ile kapasite kullanım oranının artması beklenmektedir. Diğer taraftan Şirket fabrikanın bulunduğu 120bin m2’lik alanın satışı ile ilgili opsiyonları değerlendirdiğini açıkladı. Haberden sonra AEFES hisseleri %3 yukarıda işlem görüyor.

İŞ YATIRIM – AEFES Hisse Analiz  – 15.03.2017

Sınırlı artış potansiyeli           SAT Yükselme Potansiyeli* 4%

Açıklanan 4.çeyrek sonuçları ve sonrasında telekonferansta paylaşılan hedefler doğrultusunda Anadolu Efes tahminlerimizi güncelledik. Şirket, 2017’de Türkiye’de bira satış hacminin sabit kalmasını, Rusya’da ise pazar payını artırarak hacim büyümesi yakalamayı hedefliyor. Paylaşılan hedeflerin ulaşılabilir olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de devam eden zayıf tüketici güveni, turizm sektöründe yaşanan sorunlar, vergi artışları ve rekabet baskısı nedeniyle 2017 zor olmaya devam edecek. Öte yandan, Rusya’da 1,5 litre üzerine getirilen PET satış yasağına rağmen ekonomik toparlanma ile birlikte Rusya pazarında görünümün daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Güncellenen tahminler sonrasında 12 aylık yeni hedef fiyatımız 21 TL (önceki19,44 TL) sadece %4 artış potansiyeli sunuyor. Dolayısıyla, hisse için SAT tavsiyemizi koruyoruz.

Türkiye pazarında zorluklar devam ediyor

Türkiye satış gelirlerindeki büyümenin 2017’de fiyat artışları sonrasında %4 olmasını tahmin ediyoruz. Hükümet, önceki yıllara kıyasla vergi artışını bir ay önce yaparak biradan alınan vergiyi Aralık 2016’da %10 artırdı. Şirketin bu artışı ürün fiyatlarına yansıtmasını öngörüyoruz. Fakat, vergi artışının talep üzerinde olumsuz etki yapmasını bekliyoruz. Ek olarak, pazarda rekabet şartları zorlayıcı olmaya devam ediyor. Şirketin Türkiye bira pazarındaki payı 2015’teki %68’den 2016’da %66,6’a geriledi. Fakat, bundan sonraki dönemlerde pazar payında önemli bir değişiklik olmasını tahmin etmiyoruz.

Rusya bira pazarında görünüm daha iyi

Rusya bira satış hacim büyümesinin ekonomideki toparlanma ile birlikte %2 olmasını bekliyoruz. 1,5 litre üzeri PET bira satışları yasaklanmasınarağmen, talebin fıçı biraya doğru kayarak pazarın dengede kalmasını tahminediyoruz. Dolayısıyla, Rusya bira pazarının sabit kalmasını bekliyoruzAnadolu Efes’in ise pazar dinamiklerini yakından takip etmesi ve doğrustratejik kararlar alması neticesinde pazar payı (16’ pazar payı: %14, 15’: %13.4) kazanacağını düşünüyoruz.

Benzerlerine kıyasla primli işlem görüyor.

CCI’daki payı düzeltilmiş olarak bakıldığına, AEFES bira operasyonları 16,2x 17T FD/FAVÖK çarpanı ile işlem görürken, uluslararası benzerlerinin ortalaması aynı dönem için 12.0x. F/K bazında bakıldığında AEFES 17T 34x ile işlem görürken, benzerleri 19,7x F/K ile işlem görüyor.

Riskler: Ek vergi artışları ve bira satışlarına getirilebilecek ek düzenlemeler risk faktörüdür. Rekabetin artması ve kurdaki dalgalanma diğer risk faktörleri olarak sıralanabilir.

 

OYAK YATIRIM – AEFES Hisse Analiz 4Ç16 – 03.03.2017

Anadolu Efes’in dün akşam açıkladığı 4Ç16 sonuçlarında TL2155m ciro (yıllık +%11), TL224mn FAVÖK (yıllık +%25), TL435mn net zarar açıklamıştır. Ciro ve FAVÖK beklentilere paralel olmakla birlikte net zarar beklenti olan TL403mn üzerindedir. Çarşamba akşamı açıklanan CCOLA sonuçlarının nispeten zayıf olması sebebiyle, AEFES’in konsolide bazda operasyonel beklentiyi karşılaması beklenenden kuvvetli gelen bira segmenti sayesindedir. Bira segmentindeki fiyat artışları, Rusya’daki makro toparlanma ve özellikle faaliyet giderleri kontrolü sonuçları desteklemiştir. Finansalların hisse performansına hafif olumlu katalist etkisi olabilir. Şirket, 29 Mayıs’ta hisse başına brüt TL0.245 brüt temettü ödemesini (verim %1.2) de Genel Kurul’a sunacaktır. Paylaşılan 2017 beklentileri ise şöyle özetlenebilir: Türkiye bira segmentinde yatay pazar beklentisi ile pazara paralel performans, Rusya bira segmentinde yatay pazar beklentisi ile pazardan daha iyi performans. Tüm segmentlerde satış hacimlerinin üzerinde performans, konsolide FAVÖK marjında yıllık bazda yatay performans.

İŞ YATIRIM – AEFES Hisse Analiz 4Ç16 – 03.03.2017

Kapanış (TL) : 20.62 – Hedef Fiyat (TL) : 19.44 – Piyasa Deg.(TL) : 12209 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.96 AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: -5.72 Analist: [email protected]

AEFES 4Ç16 Finansal Sonuçlar: Bizim kötümser tahminimiz olan 529 mn TL net zarardan daha iyi fakat piyasa beklentisi 403 mn TL net zarara paralel olarak, Anadolu Efes 435 mn TL net zarar açıkladı. Satış gelirleri beklentilere paralel gerçekleşirken, FAVÖK tahminlerin altında gerçekleşti. Bira operasyonları FAVÖK marjında iyileşme olmasına rağmen, Coca Cola İcecek kar marjındaki gerileme konsoldie kar marjının düşük kalmasına neden oldu. Sonuçlara piyasanın tepkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

Şirket 2017 hedeflerini paylaştı. Buna göre Türkiye bira hacimlerini sabit beklerken, fakat Rusya satış hacminde büyüme yakalamayı hedefliyorlar. Konsolide satış hacminde ise düşük tek haneli büyüme hedefi paylaştılar. Hedefler genel olarak bizim beklentilerimize paralel. Şirket için tahminlerimizi ve SAT tavsiyemizi koruyoruz.

Anadolu Efes bizim beklentimize paralel 145mn TL (0.245TL/hisse) brüt nakit temettü dağıtma kararı aldı. Temettü verimi %1.19’a denk geliyor. Temettü dağıtımına 29 Mayıs itibari ile başlanacak.

AK YATIRIM – AEFES Hisse Analiz 4Ç16 – 03.03.2017

Anadolu Efes 4Ç16 mali tablolarında beklentilerden kötü bir sonuçla 435mn TL zarar açıkladı. Piyasa ortalama tahmini 403 milyon TL zarar, bizim beklentimiz 369 milyon TL zarar yönündeydi. Şirketin konsolidasyona dahil ettiği Coca Cola İçecek’in bir gün önce yayınlanan 4Ç16 mali tablolarında beklentilerden kötü bir sonuç açıklaması Anadolu Efes için de bu yönde sinyalleri vermişti. Efes’in 4Ç16 satış gelirleri piyasa ortalama tahminine paralel gelirken, FAVÖK rakamı beklentilerin altında kaldı. %6,9’luk FAVÖK marjı da beklentileri karşılamadı (%10,2 piyasa ortalama tahmini, %11,2 Ak Yatırım beklentisi). Coca Cola İçecek’in Güney Irak faaliyetlerine ilişkin kaydettiği 54 milyon TL tutarındaki pozitif şerefiye değer düşüklüğü karşılığı da toplam zarar miktarının beklentilerden sapmasında rol oynadı. Zararın beklentilerden yüksek gelmesine rağmen Anadolu Efes’in bira segmentinin 4Ç16’daki kuvvetli operasyonel performansını olumlu karşılıyoruz (segmentin şirket tarafından tanımlanan FAVÖK marjı yıllık bazda 4,6 puan artış gösterdi). Anadolu Efes yönetiminin bugün düzenleyeceği telekonferans sonrasında şirket için projeksiyonlarımızı gözden geçireceğiz. Halihazırda şirket hisseleri için 20,64 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Endekse Paralel” getiri beklentimiz bulunmaktadır. Diğer yandan Anadolu Efes Yönetim Kurulu, Genel Kurul’da hisse başı 0.245 TL nakit temettü dağıtılmasını teklif edecek (temettü verimi %1,2’dir).

ZİRAAT YATIRIM – AEFES Hisse Analiz 4Ç16 – 03.03.2017

Anadolu Efes (AEFES, Sınırlı Negatif): Anadolu Efes 4Ç2016’da 435mn TL zarar kaydetmiştir. Şirket geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde 18,6mn TL zarar açıklamıştı. Brüt karlılık ise %8 oranında artarak 2016 yılının son çeyreğinde 780mn TL olmuştur. Yüksek döviz açık pozisyonu (863mn USD, 284mn EUR) bulunan Şirket, kurlardaki artıştan dolayı 842,5mn TL çeyreksel kur farkı gider kaydetmiştir. 2015 yılının son çeyreğindeki kur farkı gideri ise 44,5mn TL idi. Diğer yandan, Şirket’in 2016 yılındaki ana ortaklık net dönem zararı 70,8mn TL olarak gerçekleşirken, 2015 yılındaki net dönem zararı 197,8mn TL idi. 2016 yılındaki kur farkı gideri ise 1,37 milyar TL olmuştur. Anadolu Efes, 1TL nominal değerli beher hisseye brüt 0,245 TL (net 0,20825 TL) olmak üzere toplam 145.065.789TL tutarındaki kar payının 29 Mayıs 2017 tarihinden itibaren nakden ödenmesi hususunun Genel Kurul’un onayına sunulmasına karar vermiştir. Şirket ayrıca 2017 yılı beklentilerini de açıklamıştır. Buna göre 2017 yılında satış hacminde düşük-orta tek haneli büyüme hedeflenirken, satış gelirlerinin satış hacminin üzerinde büyüme kaydetmesi öngörülmüştür. FAVÖK marjının da konsolide bazda 2017 yılında yatay kalması beklenmektedir.

DENİZ YATIRIM – AEFES Hisse Analiz 4Ç16 – 03.03.2017

Anadolu Efes 4. Çeyrekte 435 milyon net zarar açıkladı. Bu rakam piyasa beklentisi olan 403 milyondan daha kötüydü. Bu zayıflığın daha ziyade sonuçları Çarşamba günü açıklanan Coca Cola İçecek’ten kaynaklandığı anlaşılıyor. Bira operasyonları ise genelde beklentileri aştı. Konsolide satış rakamı 4. Çeyrekte 2,2 milyar TL’ydi. Bu piyasa beklentisini karşıladı. Coca Cola İçecek’in satış rakamının beklentilerin altında kaldığı düşünülürse bira operasyonlarının tahminlerden daha iyi geldiği anlaşılıyor. Aynı durumun çeyrekte 224 milyon TL gelen VAFÖK için de geçerli olduğunu görüyoruz. Sonuçların beklentilerden daha iyi gelen bira operasyonları nedeniyle hisse üzerinde pozitif etki yaratmasını bekliyoruz. Şirket ayrıca hisse başına 0,25 TL temettü dağıtmaya karar verdi bu da %1,2 gibi bir temettü verimine işaret ediyor.

 

ŞEKER YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Analiz – 16.01.2017

4Ç16 satış hacmi verilerini açıkladı. Anadolu Efes, Meşrubat ve uluslararası bira operasyonlarının önemli katkılarıyla 4Ç16’da yıllık bazda satış hacmi büyümesinin%4,5 artış gösterdiğini, böylece konsolide satış hacminin 2016 yılında Şirket beklentileri doğrultusunda %1,5 oranında artarak 87,5 mhl seviyesine ulaşmış olduğunu belirtti.

Toplam bira satış hacmi 4Ç16’da yıllık bazda %3.0 artış gösterdi. Türkiye bira operasyonları satış hacmi 4Ç15’e göre %9,9 azalışla 6,0 mhl seviyesinde gerçekleşirken, %10 oranındaki ÖTV artışı Aralık ayı satışlarının yavaşlamasına neden olmuş ve 2016 yılı hacimlerini olumsuz etkilemiştir. Uluslararası bira operasyonlarının konsolide satış hacimleri ise ülkelerde devam eden tüm makroekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen 4Ç16’da yıllık bazda %8,1 oranında artış göstermiştir. Şirketin meşrubat satışlarının konsolide satış hacmi ise 4Ç16’da yıllık % 5,0 artışla 224,0 milyon ünite kasa olmuştur.

İŞ YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Analiz – 16.01.2017

Kapanış (TL) : 20.02 – Hedef Fiyat (TL) : 19.44 – Piyasa Deg.(TL) : 11854 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.89   AEFES TI Equity- Öneri :SAT Get.Pot.%: -2.89 Analist: [email protected]

Anadolu Efes 4Ç16 hacim datasını açıkladı. Türkiye bira satış hacmi 4Ç16’da yıllık bazda %6.8 daraldı. EBI satış hacmi ise Rusya’daki iyileşen tüketici talebi neticesinde 4Ç16’da %8.1 büyüdü. Hacim verileri beklentilerimize paralel ve hisse üzerinde önemli bir etki yapmasını beklemiyoruz.

OYAK YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Analiz – 16.01.2017

Anadolu Efes’in Cuma akşam açıkladıgı 4Ç16 satış hacmi verilerine göre Türkiye bira operasyonlarındaki daralma %6.8, yurtdışı operasyonlarındaki büyüme ise %8.1 olarak gerçekleşmiştir. Yurtdışı operasyonlarındaki büyüme güçlü Rusya hacminin de etkisiyle beklentilerimize paralel olsa da Türkiye hacim verisi daralma beklentimiz olan %6’nın hafif üzerindedir. Jeopolitik olaylar, zayıf tüketici güveni ve vergi artışının beklenenden önce gerçekleşmesi hacimlerde hafif baskı yaratmıştır. Hafif negatif.

ZİRAAT YATIRIM – Anadolu Efes AEFES Analiz – 16.01.2017

Anadolu Efes (AEFES, Nötr): Anadolu Efes 2016 yılının son çeyreğinde geçtiğimiz yıla göre %4,5 konsolide satış hacmi büyümesi elde etmiştir. Böylece, konsolide satış hacmi 2016 yılında beklentiler doğrultusunda %1,5 oranında artarak 87,5 mhl seviyesine ulaşmıştır.

KAP HABER – Anadolu Efes, İştiraki Tarbes ile Birleşme Kararı Verdi – 30.11.2016

Türkiye’de bira üretimimizin ana hammaddelerinden şerbetçiotu işleme faaliyetimiz halen Şirketimizin % 100 oranında iştiraki “Tarbes Tarım Ürünleri ve Besicilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” (Tarbes A.Ş.) tarafından yürütülmektedir. İştirak yapısının sadeleştirilmesi ve işlem maliyetlerinin azaltılmasına yönelik olarak; Yönetim Kurulumuz 29 Kasım 2016 tarihli toplantısında; ilgili mevzuat çerçevesinde, Şirketimizin %100 oranındaki bağlı ortaklığı Tarbes A.Ş.’ni devir almak suretiyle kolaylaştırılmış usulde birleşmeye yönelik karar vermiştir.

Birleşme işlemlerinde Şirketimizin 30/09/2016 tarihli mali tabloları esas alınacaktır. Halihazırda Şirketimizin devrolacak şirketin % 100 pay sahibi olması nedeniyle birleşme neticesinde herhangi bir sermaye artışı söz konusu olmayacaktır. Şirketimizce yapılacak duyuru metninin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuruda bulunulmuştur .

Pay Grup Bilgileri
Mevcut Sermaye
Birleşme Nedeniyle Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
Ulaşılacak Sermaye
Birleşme Nedeniyle Verilecek Menkul Kıymet ISIN Bilgileri
AEFES, TRAAEFES91A9
592.105.263
  
592.105.263

 

Anadolu Efes’in Yeni CEO’su John Gavin Hudson Oldu – 21.11.2016

Anadolu Efes Bira Grubu Başkanlığı ve Anadolu Efes İcra Başkanlığı (CEO) görevine, Efes Rusya Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan John Gavin Hudson atandı.

Robin Michael Goetzsche’nin yerine atanan Hudson, 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle görevine başlayacak. Efes Rusya Genel Müdürlüğü’ne ise Efes Rusya Mali İşler Direktörü Roy Alan Cornish vekalet edecek.

John Gavin Hudson, 1991 yılında katıldığı SABMiller Güney Afrika’da; pazarlama, satış, dağıtım ve yönetim gibi üst düzey görevlerde bulunduktan sonra, 2011 yılından 2016 yılına kadar SABMiller Kolombiya Satış Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Hudson 2016 yılının Ocak ayından bu yana Efes Rusya Genel Müdürlüğü görevini yürütüyordu.