Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Merkez Bankas...

Merkez Bankası Kararı Dolar Kurunu Nasıl Etkiler? Kudret Ayyıldır

10.09.2018

Enflasyon ve Büyüme verileri ardından yurtiçi piyasaların gündeminde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) 13 Eylül Perşembe günü faiz konusunda alacağı olası aksiyon yer almaktadır. TCMB’nin son dönemde Geç Likidite Penceresi Faiz Oranı ve sadeleşme sonrasında da Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranında attığı adımlar, TRY’lik varlıklar üzerinde etkili oldu. Enflasyon ve kur tarafında yaşanılan yukarı yönlü çıkışların dikkat çektiği bir ortamda TCMB tarafından geçmiş dönemde atılan adımlar, TRY’li varlıklar üzerinde anlık etkilere sahip olması sebebiyle yatırımcıların 13 Eylül Perşembe gününe odaklandığını söyleyebiliriz. Özellikle ilgili günde TCMB’nin atacağı olası adımın piyasa beklentisi ile uyumlu olup olmaması da TRY’lik varlıklar üzerindeki olası etki düzeyinde belirleyici olabilir.

O halde ekonomik takvim verileri yorumlamasında ilk dikkat edilmesi gerekilen husus, mevcut kararın piyasa beklentisini karşılayıp karşılamaması hususu olacaktır…..Teorik olarak faiz artışı ilgili para biriminin değerlenmesini sağlar. O halde ekonomik takvim verileri yorumlamasında ikinci dikkat edilmesi gerekilen husus, mevcut kararın piyasa beklentisinden daha pozitif ya da daha negatif bir sonuç olması durumunda, varlık fiyatları üzerindeki etkileri daha da güçle bir şekilde izlenebilir… Ekonomik takvim verilerinde teorik bilgiler ve olası sonuçlarrı faydalı olsa da / salt bilgiye sahip olmamız gerekse de özellikle uygulama alanında piyasa beklentisine göre kıyaslamaların anlık fiyatlamalar üzerinde etkin olduğu hususu unutulmamalıdır.

Bütün bu gelişmeler ışığında TCMB’nin 13 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştireceği toplantısında Bir Hafta Vadeli Repo Faiz Oranında vereceği olası kararları yorumlayalım.

TCMB 03 Eylül 2018 tarihinde yapılan para politikasına ilişkin basın duyurusunda, Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi vereceğini, bu çerçevede daha önce yapılan iletişimle de uyumlu olmak üzere, son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir bilgisini verdi. Bu referans ile 13 Eylül toplantısında faiz artırımı olma ihtimali yüksek olarak değerlendirilmektedir. TCMB’nin faiz artırım kararına yönelik piyasa katılımcılarının ortak bir konsensus sağlayamaması sebebiyle mevcut karar zamanına kadarki süreçte beklenti rakamında değişiklikler izlenebilir. Şuan ki bilgiler ışığında 500 baz puana kadar faiz artışı beklentisinin yer aldığı bir süreçte, kurum olarak 200 – 300 baz puan faiz artırımı yapılmasını bekliyoruz.

Faiz kararına ilişkin olası senaryolar;

500 baz puan ve üzeri artış : Türk Lirası güçlü değer kazanabilir,
200 – 300 baz puan üzeri artış : Türk Lirası değer kazanımı pozitif,
200 – 300 baz puan arası artış : Türk Lirası değer kazanımı sınırlı pozitif,
200 – 300 baz puan altı artış : Türk Lirası değer kaybı,
Faiz aksiyonu alınmaması artış : Türk Lirası değer kaybı aşırı,

Gelelim USDTRY teknik beklentilere…

USDTRY kuru son süreçte gerçekleştirdiği negatif fiyatlama davranışı ile tarihi zirve 7,1067 seviyyesinden uzaklaşsa da negatif tarafta etkin bir görünüm izleyememektedir. Özellikle 34 ve 50 periyotluk EMA bölgeleri üzerinde kalma çabası, zayıf tepki / güçlü trend temasının gündemde yer almasını sağlamaktadır. Bu hafta TCMB’nin vereceği karar ile birlikte USDTRY kuru zayıf tepki / güçlü trend temasına devam edecek mi, ilgili tepki düşüncesini mevcut ortalamalara taşıyacak mı sorusuna cevap arayacağız.

USDTRY kuru kısa vadeli olarak kanal üst noktası 6,7200 bariyeri altında kalmayı sürdürürse, trend içi tepki düşüncesine devam etmek isteyebilir. Bu düşünce yapısı ile birlikte 6,3800 ve 6,2950 desteklerine doğru tepki düşüncesi istekli olabilir.

Özellikle kanal alt noktası 6,2950 seviyesi altındaki kalıcı hareketler, tepki beklentisinin daha da güçlenmesine ve yukarıda izah ettiğimiz 34 ve 50 periyotluk EMA bölgelerine doğru olası tepki düşüncesinin güçlenmesini sağlayabilir. İlgili ortalamalar şu sıralar 5,7300 – 5,9850 seviyelerden geçmektedir. Aksi takdirde yani kurun 6,2950 desstek noktası üzerinde kalması durumunda ise, zayıf tepki / güçlü trend teması gündemde yer alacağı için bu düşünce ile 6,7200 bariyerine doğru tekrar çıkışlar izlenebilir.

10 Eylül Pazartesi yani hafta başında USDTRY kurunun 6,2950 destek noktası üzerinde kalma çabası, TCMB öncesi 6,7200 bariyerine doğru bir çıkış oluşturabilme beklentisini gündeme taşımaktadır.

USDTRY kuru kısa vadeli olarak kanal üst noktası 6,7200 bariyeri üzerinde kalıcı hareket oluşturabilirse, trend içi tepki düşüncesinin sona erdiğine yönelik beklentiler gündemi meşgul edebilir. Bu düşünce yapısı ile birlikte 6,8360 başta olmak üzere 6,9500 ve 7,1067 bariyerlerine doğru trend fiyatlaması dikkat çekebilir. Özellikle bu tür bir çıkış, son zirve ile birlikte teorik olarak Fibonacci Expansion %61,8’lik oranına doğru da trend davranışını destekleyebilir. Bu bölge, trend içi tepki düşüncesi tekrar gündemde yer alır mı sorusunun cevabı için de ayrıca takip edilebilir.

 

Seçimler Sonrası Dolar Kuru, Kudret Ayyıldır

02.08.2018

Türkiye’nin 24 Haziran seçimi sonrası yeni bir döneme başladığı bir süreçte Türk Lirasının çeşitli gelişmeler eşliğinde negatif görünümünü güçlendirmesi, USDTRY ve EURTRY gibi varlıkların zirve seviyelerinin revize edilmesine imkan tanıdı. Seçim sonrası TRY’li varlıklar üzerinde etki sahibi olduğunu düşündüğümüz gündem maddelerini kısaca tekrarlayacak olursak;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bozulan enflasyon dinamikleri ve ileriye dönük beklentileri dikkate alarak Mayıs ayı enflasyonundan sonra politika faizinde 125 baz puanlık artışa giderek 1 haftalık repo faiz oranını %16,5’tan %17,75’e çıkardı. USDTRY kuru, mevcut karar ardından kısmi geri çekilme oluştursa da pozitif trend görünümünde herhangi bir değişim oluşturamadı ve ilgili düşüş sonrasındaki toparlanmasına kaldığı yerden devam etti.

Haziran ayında açıklanan enflasyon verisinin 2003’ten sonraki en yüksek seviyeye çıkması yani 15 yılın en yüksek seviyesinde yer alması ardından da gözler 24 Temmuz Salı günü TCMB toplantısı ve 31 Temmuz tarihindeki Enflasyon raporu sunumundaydı.

24 Temmuz Salı günü gerçekleştirilen TCMB toplantısında 1 Hafta Vadeli Repo Faiz oranında 100 baz puan artış beklentisi mevcut olmasına karşın banka politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmedi. %17,75’de kalan faiz sonrasında USDTRY kuru yukarı yönlü çıkışını 15 kuruş hızlandırarak 4,90 üzerine taşıdı.

Piyasa beklentilerini karşılayamayan TCMB sonrasında gözler 31 Temmuzdaki Enflasyon Raporundaydı. Piyasa katılımcılarının beklediği gibi, piyasa beklentilerinin oldukça altında kalan eski enflasyon tahminleri yukarı yönlü revize edildi. Başkan Çetinkaya, konuşmasında Merkez Bankası’nın politikasının enflasyon görünümüne bağlı olduğunun altını çizdi ve 500 baz puanlık faiz artırımı yapılırken enflasyon görünümüne bakıldığını ifade ederek 24 Temmuz’daki toplantıda faiz artırımı olmamasının sebeplerini aktardı. Başkana göre iç talep koşullarındaki yavaşlamanın ekonomiye aktarılması beklenen etkilerini gösterdiğini, bunun etkilerinin belirgin şekilde son çeyrekte görülmesini beklediklerini ifade etti. Ayrıca bununla birlikte de ilave sıkılaştırma gerektiğinde Banka’nın bunu gerçekleştirmekte tereddüt etmeyeceğini aktardı. USDTRY kuru enflasyon raporu sunumu ile birlikte sakin bir fiyatlama davranışı oluşturdu.

Makro açıdan enflasyon ve faiz konularına ilişkin gelişmeleri bu şekilde özetleyecek olurken, fiyatlama reaksiyonlarında dikkat çeken en önemli husus, hiç şüphesiz ki ABD – Türkiye arasındaki gerginlikti.

Türkiye’de yargılanan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson hakkında 35 yıla varan hapis cezası talep edildi ve adli kontrol şartıyla ev hapsine alındı. Kararın ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Brunson’un serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulanacağını söylemesi, ABD – Türkiye arasındaki gerginliğin artmasını sağladı.

Mevcut gerilim devam ederken ve Türk yetkililerden ilgili iletişimin ılımlı bir şekilde ilerlediği bilgileri paylaşılırken, ABD Hazine Bakanlığı’ndan dün akşam yapılan resmi açıklama dikkat çekti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya yaptırım getirilmesi bilgisinin aktarılması ardından yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz şeklindeki Türkiye Dışişleri Bakanlığı açıklaması ile mevcut gerilimin daha da artacağı yeni bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz.

USDTRY kuru dün akşamki yaptırımın ardından 4,91 seviyesinden 5,0150 seviyesine, bugün ise 5,0150 seviyesinden 5,0910 seviyesine çıkış gerçekleştirerek yeni döneme ilişkin pozitif fiyat beklentilerinin güncellenmesini sağladı. Genel anlamda ise 24 Haziran tarihinden itibaren Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri karşısında ABD Doları karşısında %8’lik değer kaybı gerçekleştirdiğini görmekteyiz.

TRY’li varlıklar üzerinde etki sahibi olduğunu düşündüğümüz gündem maddelerini özetledikten sonra yeni döneme ilişkin TRY’li varlıklar üzerinde etki sahibi olacağını düşündüğümüz önemli başlıklara aşağıda maddeler halinde görebilirsiniz. USDTRY ilgili gündem maddeleri ile birlikte yeni zirve rakamlar oluşturabilir mi sorusunun cevabı adına önem arz etmektedir.

  • Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 03 Ağustos tarihinde 400 projeden oluşan 100 günlük eylem planının ilk aşamasını açıklaması ve piyasaların mevcut eylem planına olan reaksiyonu,
  • ABD – Türkiye arasındaki gerginliğin yeni dönemde nasıl şekilleneceği,
  • USDTRY, EURTRY gibi varlıkların gerçekleştirdiği yukarı yönlü fiyatlama davranışı sonrasında Sayın Albayrak ve Çetinkaya’nın konuya ilişkin yapacağı olası açıklamalar,
    TCMB’nin 13 Eylül Perşembe günü gerçekleştireceği planlı toplantısı öncesinde ek bir toplantı yapıp yapmayacağı,
  • 03 Ağustos tarihinde ABD’den Tarım Dışı İstihdam, Türkiye’den ise Enflasyon verisi sonuçları,
  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne ilişkin 17 Ağustos tarihindeki planlı toplantısına yönelik verilecek karar,

USDTRY için hangi teknik seviyeler önemli?

USDTRY kuru bu yılın başından itibaren 30 ve 50 günlük üssel hareketli üssel hareketli ortalamalar üzerinde pozitif trend görünümüne devam etmektedir. İlgili ortalamalar en son Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yeni kabinesi belli olduğu zamanlarda (4,51) test edilmekle birlikte mevcut ortalamalardan aldığı güç ile pozitif trend görünümüne kaldığı yerden devam etti. Şu sıralar da 4,6885 – 4,7850 bölgesinden geçmektedir.

Teknik olarak USDTRY kuru yeni dönemde 30 ve 50 günlük üssel hareketli üssel hareketli ortalamalar üzerinde kaldığı müddetçe 5,10 başta olmak üzere Fibonacci Expansion %100’lük oranları temsil eden 5,1998 ve 5,3663 seviyelerine doğru çıkışını sürdürmek isteyebilir.

Özellikle de bu süreçte 5,20 üzerindeki kalıcı hareketler, ilgili çıkışların daha da güçlenmesini sağlayabilir. Aksi takdirde yani kurun 5,20 seviyesinde baskı görmesi durumunda trend içi tepkiler gündemde yer alabilir. Bu tür bir tepki için Türk Lirasının ABD Doları karşısında güçlü bir performans oluşturması gerektiği unutulmamalıdır. Bu tür bir tepki düşüncesinde 30 ve 50 günlük üssel hareketli üssel hareketli ortalamalar öncesindeki olası tepki seviyeleri ise 5,0155 ve 4,9250 olarak kaydedilmiştir.

Özetle: USDTRY kuru yukarı yönlü çıkışını trend desteği ile devam ettirmektedir. Bu süreçte yukarıda maddeler halinde yer verdiğimiz gündem maddeleri, USDTRY kuruna yönelik tepki mi yoksa trend yönlü fiyatlama davranışı mı oluşturabilir sorusunun cevabı için yakinen takip edilmelidir.

 

Seçimler Sonrası Dolar Kuru, Kudret Ayyıldır

25.06.2018

Türkiye’nin yeni bir döneme başladığı ve modern tarihinin en önemli seçimi olarak görülen Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçiminin resmi olmayan sonuçlarına ulaştık. Buna göre, Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan %50 üzerinde oy alarak Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu.  Cumhurbaşkanlığı seçimiyle birlikte özellikle takip edilen parlamento seçimi sonucunda da AK Parti ile MHP’nin yer aldığı Cumhur İttifakı salt çoğunluğa ulaştı.

Seçim sonucuna ilişkin finansal varlıklarda nasıl bir değişim oldu sorusunun cevabında USDTRY ilk etapta dikkat edilen en önemli varlıkların başında yer aldı ve açılış ile birlikte kurdaki negatif seyir dikkat çekti. Cuma günkü kapanışını 4,6700 seviyesine yakın gerçekleştiren USDTRY, açılış sonrasında kaydettiği aşağı yönlü baskısını kısa vadeli olarak dikkatleri üzerine çeken teorik 165 periyotluk EMA (4,5750) / psikolojik 200 periyotluk EMA bölgesine (4,5420) ulaştırsa da ilgili bölge altında kalıcı hareketler oluşturamadığı için anlık negatif görünüme rağmen kısa vadeli pozitif trend beklentisinde herhangi bir değişim oluşmadı.

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkması sonrasında gözler yeni kabine içerisinde ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve bu süreçte de maliye ve para politikası adımlarının yakın gündemde USDTRY kuru için önem arz ettiğini söyleyebiliriz.

Mali politikalarda oluşturulacak disiplin, kamu harcamalarında gerçekleşecek olası kısıntılar ile sıkı para politikası koşullarının desteklenmesi, kurdaki oynaklığı kısmi olarak engelleyebilir. Ayrıca özellikle enflasyon beklentilerinin yükseldiği ve gelişen ülke tahvillerindeki çıkışların dikkat çektiği bir ortamda, TCMB’nin para politikası yönelik atacağı adımlarda yakın dönemde takip edilecek en önemli gündem maddeleri olarak kaydedilmiştir. Bu süreçte makro-ekonomik anlamda 24 Temmuz’daki TCMB kararı ve 31 Temmuz’daki Enflasyon raporu sunumu ile birlikte Başkan Çetinkaya’nın süreçte piyasalara vereceği mesaj, USDTRY kuru için belirleyici olabilir.

Teknik ve Temel analiz yöntemlerini birlikte değerlendirirken, yatırımcıların dikkat etmesi gereken altın kural olarak varlık fiyatlarını etkileyecek temel haber akışının teknik görünümü değiştirip değiştirmeyeceği hususuna dikkat çekmiş ve seçim sonucu ile birlikte USDTRY kurunda oluşabilecek olası negatif fiyatlama davranışının kısa vadeli pozitif trendi değiştirip değiştirmeyeceğinin takip edilmesi gerektiği üzerinde durmuştuk hatırlarsak.

USDTRY, açılış sonrasında kaydettiği aşağı yönlü baskısını kısa vadeli olarak dikkatleri üzerine çeken teorik 165 periyotluk EMA (4,5750) / psikolojik 200 periyotluk EMA bölgesine (4,5420) ulaştırsa da ilgili bölge altında kalıcı hareketler oluşturamadığı için mevcut negatif görünüme rağmen pozitif trend beklentisinde herhangi bir değişim oluşturmadı.

Bu sebeple de kura yönelik yeni süreçteki olası negatif fiyatlama davranışının trend içi tepki olduğu ve ana pozitif trend görünümünün belirli bölgeler üzerinde devam ettiği unutulmamalıdır.

Yeni döneme ilişkin dikkat edilmesi gerekilen en önemli iki bölgenin ilki teorik 165 periyotluk EMA (4,5750) / psikolojik 200 periyotluk EMA bölgesi (4,5420), ikincisi ise tarihi zirve 4,9253 sonrasında çeşitli müdahalelere rağmen bir türlü kırılamayan 4,4500 – 4,4800 bölgesi olarak kaydedilmiştir.

USDTRY kuru özellikle 4,4500 – 4,4800 bölgesi üzerinde kalmayı sürdürürse, 4,7750 bariyeri başta olmak üzere tarihi zirve 4,9253 ve tepkiler sona ermesi sonrasında teorik olarak ilk hedef seviyesine (5,0155) doğru orta – uzun dönemli trend hareketine devam etmek isteyebilir.

Kısa vadeli olarak USDTRY kuru 4,4500 – 4,4800 bölgesine mi yoksa 4,7750 bariyerine mi bir hamle gerçekleştirebilir sorusunun cevabında da 4,5750 – 4,5420 bölgesi takip edilmelidir. Kurun seçim sonucu ile birlikte ilgili bölgeye ulaşması ve bu bölge üzerinde kalma konusunda önemli bir çaba sarf etmesi, kura yönelik kısa vadeli pozitif görünümün bir adım daha önde yer almasına imkan tanımıştır.

Özetle: Seçim sonucuna rağmen USDTRY kuru 4,5750 – 4,5420 bölgesi altında kalıcı hareketler oluşturamamıştır. Bu sebeple de kur yeni dönemde kısa vadeli olarak 4,4500 – 4,4800 bölgesinden ziyade 4,7750 bariyerine doğru trend yönlü fiyatlama davranışı oluşturmak isteyebilir.

 

Dolar Kurunda Yol Haritası, Kudret Ayyıldır

23.05.2018

Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri arasındaki performansında ABD Dolar’ı karşısında gerçekleştirmiş olduğu negatif fiyatlama davranışı Nisan ayından beri dikkat çekmektedir.  USDTRY kuru Nisan ayının hemen başında 3,90 – 3,95 seviyeleri arasında seyrini sürdürürken zayıf Lira / güçlü Dolar sürecinin etkin bir rol oynadığı yaklaşık 2 aylık bir zaman diliminde tarihi zirve seviyesini sürekli olarak revize etti ve bugün (23 Mayıs 2018) Asya seansı ile birlikte 4,80 seviyesine ulaştı. Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri arasındaki performansında ABD Dolar’ı karşısında gerçekleştirmiş olduğu negatif fiyatlama davranışını sürdürmesi sebebiyle USDTRY kuru hafta başında 4,50 seviyesinden başlattığı yukarı yönlü çıkışını hafta ortasında 4,80 seviyesine taşıdı ve şu sıralar (23 Mayıs 2018 – 09:30) 4,75 seviyesine yakın seyrini sürdürmektedir.

Gözler TCMB’de! USDTRY kurunun tarihi zirve seviyesini sürekli olarak revize ettiği ve yukarı yönlü çıkışlarda soluksuz adımlar attığı bu süreçte, gerek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gerekse hükümet kaynaklı gelebilecek olası açıklamalar / müdahaleler, olası tepki düşüncesinde dikkatle takip edilmelidir. Son süreçte ilgili müdahaleler kur tarafında kısmi olarak belirli bir tepkilerin oluşmasını sağlasa da ana görünümde herhangi bir değişim oluşturamamıştı hatırlarsak. Özellikle de TCMB’nin 07 Haziran’da gerçekleştireceği toplantı öncesinde bankanın ara bir toplantı yaparak faiz artırımına yönelik herhangi bir aksiyon alıp almaması hususu, mevcut müdahaleler içerisinde gerek yurtdışı gerekse yurtiçi kurumların / yatırımcıların dikkatle takip ettiği hamlelerden birisi olarak takip edilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gerekilen en önemli husus, makroekonomik anlamda varlık fiyatlarını etkileyecek haber akışında teknik görünümün ilgili haber sonrasında değişip değişmeyeceğidir. Bu sebeple de TCMB ya da Hükümet kaynaklı olası açıklama / müdahale sonrasında USDTRY kurunun önce 13 – 21 daha sonra da 50 periyotluk EMA bölgesine yönelik vereceği reaksiyon, tepki mi yoksa trend değiştirici bir adım mı olduğunu görmemize katkı sağlayabilir. Bu süreçte özellikle geri çekilmelerin trend yönlü fırsat olduğu hususu bir adım önde görülmektedir.

USDTRY kuruna yönelik yol haritamız nedir?

Teknik olarak 2018 – Mart tarihinden beri USDTRY kurunun 150 periyotluk EMA (üssel hareketli ortalama) bölgesinden aldığı destek ile ana pozitif trend görünümüne devam ettiğini izlemekteyiz. Bu ortalama şu sıralar 4,30 desteğinden geçmektedir.

USDTRY,  4,30 destek noktası kaldığı müddetçe ana trend görünüme devam etmek ve kısa vadeli olarak teorik hedefimize (Fibonacci Expansion %161,8’lik oranını temsil eden 4,8472) yaklaşmak / ulaşmak isteyebilir.

Özellikle 4,8472 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketler, Fibonacci kurallarına göre bir diğer oranı temsil eden bölgeye (Fibonacci Expansion %261,8’lik oranını temsil eden 5,1279) ulaşma düşüncesini gündeme taşısa da bu beklentinin orta – uzun vadeli olabileceği hususu göz ardı edilmemelidir.

Bu süreçte kura yönelik pozitif fiyatlama davranışında 4,8472 üzerindeki kalıcı hareketlerde, kısa – orta vadeli olarak 4,90, 4,95 ve psikolojik olarak 5,00 seviyeleri daha yakın seviyeler olarak gündemimizde yer alabilir.

USDTRY kuru 4,8472 seviyesinde baskı görmesi durumunda ise, trend içi tepki düşüncesi gündemde yer alacağı gibi bu tür bir düşünce de kısa vadeli pozitif trendi destekleyen 13 – 21 periyotluk EMA 4,60 – 4,63 bölgesine doğru geri çekilme / tepki satışı dikkat çekebilir.

Kurun ilgili ortalamaların altına sarkması, tepkilerin daha da istekli olmasına imkan tanıyacağı gibi ilgili ortalamaların üzerinde kalması durumunda ise, zayıf tepki / güçlü trend görünümü ön planda yer alabilir. Burada tepkilerin istekli olup olmaması hususunda TCMB / Hükümet’in konuya ilişkin yapacağı açıklama / müdahale yakinen takip edilmelidir.

Tepkilerin 4,60 – 4,63 bölgesi altına sarkması durumunda ise, psikolojik ve aynı zamanda da 50 periyotluk EMA bölgesini temsil eden 4,50 destek noktasına ulaşabilme düşüncesi gündemde yer alabilir. Ancak son süreçte kurun tepkilerini her fırsatta 13 – 21 periyotluk EMA bölgesinde sınırlandırması sebebiyle olası tepki şiddeti için piyasa katılımcılarının daha istekli olması gerektiği unutulmamalıdır.

Ancak bu tür bir tepki düşüncesi gündemde yer alsa dahi, uzun vadeli olarak 150 periyotluk EMA (4,30), orta vadeli olarak da 50 periyotluk EMA (4,50) bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe USDTRY kurunun yukarı yönlü çıkışlarına devam edebileceği düşüncesi göz ardı edilmemelidir.

Özetle: 4,30 ve 4,50 seviyeleri üzerinde kaldığı müddetçe USDTRY kuruna yönelik orta – uzun vadeli pozitif görünüm devam etmektedir. Bu süreçte TCMB ya da Hükümet kaynaklı olası açıklama / müdahale, tepki düşüncesini gündeme taşıyabileceğini,  olası tepkilerin istekli olup olmaması hususunda da 13 – 21 periyotluk EMA bölgesinin(4,60 – 4,63) yakinen takip edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. (GCM Forex)