Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Enflasyon Bek...

Enflasyon Beklentilerinde Gevşeme, Dolar Kuru Beklentilerinde Gerileme…

TCMB Beklenti Anketi: Enflasyon, Faiz ve Döviz Kuru

Enflasyon beklentilerinde gevşeme… TCMB dün Aralık ayı beklenti anketi sonuçlarını açıkladı ve buna göre 12 ay ileriye dönük enflasyon beklentisi, diğer bir deyişle gelecek yıl Aralık enflasyonu, %16.46 olarak gerçekleşti. Bu oran, beklenenden düşük gelen Kasım enflasyonu sayesinde önceki ay görülen %17.4’ün altında.

Benzer şekilde 24 ay ileriye dönük enflasyon beklentisi de %12.4’ten %13.0’e yükseldi. Enflasyon beklentileri TCMB’nin para politikası kararları için büyük önem arzediyor ancak uzman ve kurumlar TCMB’nin henüz düşüşün kalıcı olduğunu teyit etmeden para politikasında herhangi bir gevşemeye gideceğini düşünmüyor…

Kasım ayında beklentilerin ötesinde bir düşüş sergileyen enflasyon sonrasında, orta vadeli bekleyişlerdeki kötüleşmenin de durulduğu görülüyor. Bu çerçevede uzun zamandır beri ilk kez 12 ve 24 aylık vadedeki TÜFE beklentilerinde sırasıyla %17,38’den %16,46’ya, %12,97’den %12,43’e düşüşler yaşandı.

Anket sonuçlarına göre, kurum beklentilerimiz paralelinde, bu hafta gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında herhangi bir değişikliğin beklenmediği görülüyor.

Katılımcılar politika faizinde 1Ç19’da da herhangi bir değişiklik beklemezken, yılsonunda %20’lere yakın bir politika faizi öngörüyor.

Tacirler Yatırım kurum olarak, yıllık enflasyonun ilk yarıda yüksek seyrini korumasını beklerken, ikinci yarıda önemli bir düşüş sergileyebileceğini tahmin ettiğini raporlarında belirtti. Bu çerçevede Mayıs-Haziran civarında (1Y sonuna doğru) faiz indirimlerinin başlayabileceğini ve bu noktada yılı %19 seviyesinden bitirebileceğimizi düşünülmekte…

İş Yatırım konu ile ilgili şu yorumda bulundu

Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketine göre Aralık’ta 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi %21,3’e geriledi. Kasım ayında yıl sonu enflasyon beklentisi %24,5 seviyesindeydi. Ayrıca 12 ve 24 ay sonrasına ait enflasyon tahminleri önceki aya göre sırasıyla 0,9 puan ve 0,5 puan azalarak %16,5 ve %12,4 oldu. Enflasyon beklentilerindeki toparlanmada Kasım enflasyonundaki olumlu sürpriz ve kur beklentilerindeki gerileme etkili oldu.

TL’de görülen olumlu seyir yıl sonu kur tahminlerine de yansımaya devam ediyor. Katılımcılar yıl sonu Dolar/TL beklentisini 5,64’ten 5,44’e düşürmüşler. İktisadi faaliyette 2018 ve 2019 büyüme beklentileri sırasıyla %3,0 ve %1,5 olarak veriliyor (önceki: %3,1 ve %1,6). Ek olarak son cari fazla verisi ardından katılımcılar dengelenme sürecinin hızlanacağı kanısında. Geçen ay 37 milyar dolar olan 2018 cari açık beklentisi Aralık anketinde 33 milyar dolara indirilmiş. Son olarak para politikasında önümüzdeki 3 ayda faizlerde bir değişiklik beklemiyor. Sonrasındaki 3 ayda ise yaklaşık 75 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor.

Özetle son enflasyon verisindeki olumlu sürpriz ve TL’deki olumlu seyir nedeniyle yıl sonu enflasyon beklentilerinde gerileme gördük. Para politikasında ise önümüzdeki 3 ayda bir değişiklik beklenmiyor. Perşembe günü yapılacak yılın son PPK toplantısında sıkı duruşun korunacağını ve politika faizinin %24’te tutulacağını düşünüyoruz. İlk faiz indiriminin gelecek yılın ikinci yarısında geleceği kanısındayız.

 

TCMB Beklenti Anketi Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Beklenti Anketi, her ay itibarıyla 75 ’i finansal sektör, 12 ’si reel sektör, 8 ’i ise profesyonellerden oluşan 95 katılımcıya gönderilmektedir.

Beklentiler, her değişken için hesaplanan uygun ortalamayı ifade etmektedir.

İlgili verilere ve yöntemsel açıklama metnine, http://www.tcmb.gov.tr İnternet adresindeki “İstatistikler/Eğilim Anketleri/Beklenti Anketi” başlığı altından ulaşılabilir. Veriler ayrıca zaman serisi olarak “İstatistikler/Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS)/Anketler” başlıkları altında da yer almaktadır. 

Anket sonuçları, katılımcıların beklentileri esas alınarak hesaplanmakta olup, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın görüş ve tahminlerini yansıtmamaktadır.

 

Uzmanların Yıl Sonu Dolar ve Döviz Beklentileri

2018 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini, Tonguç Erbaş

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, ekonomideki yeni gelişmeler ışığında 2 Ekim itibari ile 2018 yıl sonu dolar kuru tahminini açıklıyor. Yıl sonuna kadar dolar ne kadar düşebilir, dolar neden yükseliyor nereden dolar alınır sorularına yanıt veriyor.

Yıl sonuna kadar dolar ne olur, ne kadar yükselebilir? Ece Pulaş

Ekonomist Ece Pulaş 7 Ekim itibari ile teknik analizle dolar kurunu inceliyor. Yıl sonuna kadar doların ne kadar düşebileceğini ve yukarı yönlü tepkilerinin hangi seviyelere kadar devam edebileceğini açıklıyor. Dolar ne kadar yükselebilir, yıl sonunda dolar ne olur?