Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Enflasyon Bek...

Enflasyon Beklentileri Yukarıda Duruyor…

TCMB Beklenti Anketi: Enflasyon, Faiz ve Döviz Kuru

TCMB’nin yayınladığı 2018 yılı Kasım ayı Beklenti Anketi,

Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketine göre Kasım’da 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi %24,5’e yükseldi. Eylül ayında yıl sonu enflasyon beklentisi %24,2 seviyesindeydi. Ayrıca 12 ve 24 ay sonrasına ait enflasyon tahminleri önceki aya göre sırasıyla 0,4 puan ve 0,3 puan artarak %17,4 ve %13,0 oldu. Enflasyon beklentilerindeki bozulma önceki aya kıyasla büyük ölçüde azaldı ancak son verideki yukarı yönlü sürpriz beklentileri yukarıda tutuyor.

Öte yandan TL’de görülen olumlu seyir yıl sonu kur tahminlerine de yansımaya devam ediyor. Katılımcılar yıl sonu Dolar/TL beklentisini 5,99’dan 5,64’e düşürmüşler. İktisadi faaliyette 2018 ve 2019 büyüme beklentileri sırasıyla %3,1 ve %1,6 olarak veriliyor (önceki: %3,2 ve %1,6). Ek olarak son cari fazla verisi ardından katılımcılar cari dengedeki hızlanma sürecinin hızlanacağı kanısında. Geçen ay 41 milyar dolar olan 2018 cari açık beklentisi bugünkü ankette 37 milyar dolara indirilmiş. Son olarak para politikasında önümüzdeki 6 ayda faizlerde bir değişiklik beklemiyor. Sonrasındaki 6 ayda ise yaklaşık 300 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor.

Özetle enflasyon beklentilerindeki yükseliş Kasım’da hız kesti ancak son enflasyon verisindeki yukarı yönlü sürpriz yıl sonu beklentileri yüksek tutmaya devam ediyor. Kasım ayında enflasyonda görülecek olası düşüş ardından sıradaki beklenti anketinde yıl sonu enflasyon beklentilerinde gerileme göreceğiz. Para politikasında önümüzdeki 6 ayda bir değişiklik beklenmiyor. Gelecek ayki PPK toplantısı (13 Aralık) öncesinde bir beklenti anketi daha (10 Aralık) yayınlanacağı için bugünkü anketin önemli bir etkisi olmayacak.

 

TCMB Beklenti Anketi Nedir? Nasıl Yapılmaktadır?

Beklenti Anketi, her ay itibarıyla 75 ’i finansal sektör, 12 ’si reel sektör, 8 ’i ise profesyonellerden oluşan 95 katılımcıya gönderilmektedir.

Beklentiler, her değişken için hesaplanan uygun ortalamayı ifade etmektedir.

İlgili verilere ve yöntemsel açıklama metnine, http://www.tcmb.gov.tr İnternet adresindeki “İstatistikler/Eğilim Anketleri/Beklenti Anketi” başlığı altından ulaşılabilir. Veriler ayrıca zaman serisi olarak “İstatistikler/Elektronik Veri Dağıtım Sistemi (EVDS)/Anketler” başlıkları altında da yer almaktadır. 

Anket sonuçları, katılımcıların beklentileri esas alınarak hesaplanmakta olup, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın görüş ve tahminlerini yansıtmamaktadır.

 

Uzmanların Yıl Sonu Dolar ve Döviz Beklentileri

2018 Yıl Sonu Dolar Kuru Tahmini, Tonguç Erbaş

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, ekonomideki yeni gelişmeler ışığında 2 Ekim itibari ile 2018 yıl sonu dolar kuru tahminini açıklıyor. Yıl sonuna kadar dolar ne kadar düşebilir, dolar neden yükseliyor nereden dolar alınır sorularına yanıt veriyor.

Yıl sonuna kadar dolar ne olur, ne kadar yükselebilir? Ece Pulaş

Ekonomist Ece Pulaş 7 Ekim itibari ile teknik analizle dolar kurunu inceliyor. Yıl sonuna kadar doların ne kadar düşebileceğini ve yukarı yönlü tepkilerinin hangi seviyelere kadar devam edebileceğini açıklıyor. Dolar ne kadar yükselebilir, yıl sonunda dolar ne olur?