Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Düğüm Çözüldü...

Düğüm Çözüldü, Kazanan Türkiye Oldu!

Metal sektöründe düğüm çözüldü, kazanan Türkiye oldu!

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

MESS’in teklifiyle uzlaşma sağlandı

Türkiye ekonomisinin yaklaşık üçte birini temsil eden metal sektöründe dört ayı aşkın süredir devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmeleri 24 saat içinde uzlaşıyla sonuçlandı. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) yeni teklifi üzerine üç işçi sendikasıyla da imzalar atıldı. Çalışma barışı korunarak sürecin uzlaşmayla tamamlanmasıyla kazanan Türkiye oldu. 130 bin çalışanı kapsayan sözleşme, çalışan refahını artıracak önemli düzenlemeler içeriyor. Sosyal yardımlara yüzde 23 artış getirildi. Çalışanlara tamamlayıcı sağlık sigortası yapılması konusunda da anlaşıldı. İki yıl yürürlükte olacak sözleşmede kıdeme dayalı ücret zammı da uygulandı.

Türkiye ekonomisinin can damarı olan metal sektöründeki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş sendikalarıyla bir gün içinde peşi sıra yapılan müzakerelerle uzlaşmaya varıldı. Ekim ayından bu yana devam eden görüşmelerde işverenleri temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) metal sanayii ücret yapısında köklü iyileştirme getiren teklifi sonrasında sözleşmeler imzalandı. Grup Toplu İş Sözleşmesi, yaklaşık 130 bin çalışanı, aileleriyle birlikte hesaplandığında 600 bine yakın kişiyi ilgilendiriyor. MESS’in uzlaşma getiren teklifiyle çalışanların gelir düzeyinde piyasadaki diğer ücret zamlarına kıyasla daha yüksek oranda artış sağlandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “Çalışma barışının korunması, üretimde sürekliliğin sağlanması ve çalışanların refahında yüksek oranda artış elde edilmesi için gereken adımları attık. Metal sanayiinde ücret düzenini yeniden tanımlayan teklifimiz, görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlanmasını sağladı” diye konuştu.

Yeni sözleşmenin bileşenleri

MESS ile üç işçi sendikası arasında imzalanan sözleşme, iki yıl boyunca geçerli olacak. Çalışanların ücreti üç temel bileşene göre değiştiriliyor. Ücret zammı kıdeme göre düzenlenirken kıdemin dışında bütün çalışanların saat ücretine 1,60 lira seyyanen zam yapıldı. Ücretlere sözleşme süresince her 6 aylık dönemde TÜFE oranında zam yapılacak.

Sosyal yardımlar yüzde 23 arttı

MESS üyesi işyerlerinde çalışanlar yılda dört maaş ikramiye alıyor. İkramiye dışında bayram, yakacak, yıllık izin yardımları veriliyor ve eğitim, evlilik, yemek, ulaşım gibi sosyal yardımlar kalemi altında çalışanlar destekleniyor. İmzalanan sözleşmeyle; sosyal yardımlara birinci yıl için yüzde 23 oranında artış getirildi.

Ayrıca yeni dönem toplu iş sözleşmesine göre çalışanlara tamamlayıcı sağlık sigortası yapılacak.

Önen: İş barışını sürekli kılalım

İşçi sendikalarıyla grup toplu iş sözleşmesinin imzalanmasını değerlendiren MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, “Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan metal sektöründe toplu iş sözleşmesinin çalışma barışı korunarak imzalanması, ülkemize ve işimize bağlılığımızın göstergesidir. Hem ülkemizin içinden geçtiği zorlu süreç hem de küresel rekabet koşulları nedeniyle iş barışının sürekli kılınmasına, birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesine, her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bu nedenle “İşte Barış, Dünyayla Yarış” sözünü hep aklımızda tutmalıyız” dedi. MESS’in teklifiyle metal sanayiinde ücret düzeni yeniden tanımlanırken işletmelerde üretimin devamlılığının sağlandığını vurgulayan Önen, “Böylelikle geleceğe yönelik sürdürülebilir gelir artışının kapısı açıldı. Kazanan Türkiye oldu. Yeni dönem sözleşmemiz tüm metal sanayiine hayırlı olsun” diye konuştu.

 

Grev ve Lokavt Kararlarına Erteleme

26.01.2018

Grev Karar İptali: Türk Metal Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş sendikası tarafından alınan grev kararları ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası tarafından alınan lokavt kararının, 60 gün süreyle ertelenmesine Bakanlar Kurulu’nca karar verildiği Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Türk Metal İş Sendikası, Birleşik Metal İşçileri Sendikası ve Çelik-İş Sendikası tarafından belirli iş yerlerinde alınan grev kararı ile Türk Metal Sanayicileri Sendikası tarafından aynı iş yerleri için alınmış lokavt kararı milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğünden 60 gün süreyle ertelendi. Geçtiğimiz günlerde Türk Metal İş Sendikası’ndan çıkan karara göre Tofaş ve Arçelik’te 12.02.2018 tarihinde, Ford Otosan’da 02.02.2018 tarihinde grev uygulanacaktı. Türk Metal Sanayicileri Sendikası tarafından alınan lokavt kararının tarihi ise belli değildi.

Türk Metal Sendikası Grev ve MESS Lokavt Kararları Hangi Hisseleri İlgilendiriyor?

24.01.2018

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği duyuruldu. MESS üyesi şirketler arasında ARCLK, TOASO, FROTO, TTRAK, OTKAR, AYGAZ, KARSN, MAKTK, PRKAB, ALCAR ve ASUZU bulunmaktadır. Toplu İş sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin gelişmeler ile ilgili bilgilendirmeler şirketler tarafından yapılacaktır.

Türk Metal Sendikasının grev kararlarına karşılık alınan lokavtlar MESS üyesi 145 işletmeyi ilgilendiriyor. Tıkanan görüşmeler sonrası şirketlerden kendilerine ulaşan tebligatlara dair açıklamalar gelmiş ve biz de onları yayınlamıştık. Son durumda Türk Metal Sendikası’ndan bir açıklama daha geldi. Açıklamada Metal İşverenleri Sendikası MESS’in tıkanan Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri kapsamında yeni bir görüşme talebinde bulunduğu bildirilerek, tarafların 26 Ocak 2018 tarihinde sabah saat 9:00’da MESS’in İstanbul’daki Genel Merkezinde bir araya gelecekleri bilgisine yer verildi.

22 Ocak’ta 2 Şubat 2018’de greve çıkılacağını ilan eden Türk Metal Sendikası, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sınır ötesinde gerçekleştirdiği operasyon nedeniyle, ülkemizin içinde bulunduğu koşulları dikkate alarak, kent meydanlarında ya da caddelerde eylem yapmama kararı aldığını” da kamuoyuna duyurmuştu.

Ak Yatırım Yorumu:

Türk Metal Sendikası’nın toplu iş sözleşmesi görüşmelerindeki anlaşmazlık sonrası aldığı grev kararına karşılık Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası lokavt kararı aldığını açıkladı. Grev kararı aralarında ArçelikFord Otosan, Tofaş Oto, Aygaz, Karsan, Otokar, Türk Traktör, Borusan Mannesmann ve Anadolu Isuzu’nun da olduğu bazı halka açık şirketleri kapsamaktadır. Grevin Şubat ve Mart aylarında değişen tarihlerinde başlaması öngörülüyor. Yapılan açıklamalarda tarafların halihazırda görüşmelere devam etmekte olduğu da ifade edildi. Görüşmelerin nihai olarak olumsuzlukla sonuçlanması ve grevin başlaması halinde ilgili şirketler açısından olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

İş Yatırım Yorumu:

Ford Otosan’ın, Tofaş’ın, Türk Traktör’ün ve Otokar’ın da üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından Ford Otosan’ın, Tofaş’ın, Türk Traktör’ün, Arçelik’in ve Otokar’ın tüm fabrikaları için Grev Kararı alındığı belirtilmektedir. Grev kararı Ford Otosan’da 2 Şubat’ta, Tofaş, Arçelik ve Türk Traktör’de 12 Şubat’ta, Otokar’da ise 3 Mart’ta uygulanacaktır. Grev başlangıcına kadar tarafların anlaşmaya varamaması durumunda hisse performanslarını olumsuz etkileyebilir.

Türk Metal Sendikası Aygaz’ın Gebze’deki fabrikasında grev kararı aldı

Aygaz, şirketin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından, tüp imalatı yapan Aygaz’ın Gebze İşletmesi için 12.02.2018 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından Aygaz’a bildirildiğini açıkladı. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam ediyor. Nötr.

Deniz Yatırım Yorumu:

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından Ford Otosan’da 2 Şubat’ta, Aygaz, Karsan, Türk Traktör ve Tofaş’ta 12 Şubat’ta uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından şirketlere bildirildiği açıklandı. Haberin hisseler üzerinde bir miktar olumsuz etki yapmasını ve süreç çözümlenene kadar baskı yaratabileceğini öngörüyoruz.

 

Türk Metal Sendikasının Grev Kararı Sonrasındaki Duruma Dair Şirketlerden Açıklamalar

MAKTK Makine Takım’dan Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Lokavt Kararı Hakkında Açıklama

Üyesi bulunduğumuz Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile fabrikamızda Yetkili İşçi Sendikası Birleşik Metal – İş Sendikası arasında grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması kapsamında alınan grev kararına karşı, MESS Yönetim Kurulu’nca, 23 Ocak 2018 tarih ve 878 sayılı karar ile Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında şirketimizin de içinde bulunduğu 30 üyeye ait işletme ve işyeri için Lokavt Kararı alınmıştır.

Lokavt uygulama tarihinin, gereğine göre ve sonradan ayrıca tespit edilmesine karar verilmiştir. Süreç halen devam etmekte olup gelişmeler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.

 

EREGL Ereğli Demir Çelik Grev Kararı Uygulaması Hakkında Açıklama Yaptı

Bağlı ortaklığımız Erdemir Çelik Servis Merkezi Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin üyesi bulunduğu ve Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde bağlı ortaklığımızı temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası görüşmelerine 5.10.2017 tarihinde başlanacağı, 21.09.2017 tarihli açıklamamızda duyurulmuştu. Görüşmelerde anlaşma sağlanamaması dolasıyla Türk Metal Yönetim Kurulu 18.01.2018 tarih ve 630 sayılı kararı ile grev kararı almış olup, MESS Yönetim Kurulu tarafından 23.01.2018 tarihinde 878 sayılı kararla lokavt kararı alınmıştır.

Demisaş Döküm Emaye DMSAS Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Hakkında Açıklama Yaptı

“Üyesi bulunduğumuz MESS İşveren Sendikası ile, işçilerimiz adına Toplu İş Sözleşmesi yapmaya yetkili Birleşik Metal İş Sendikası arasında yürütülen yeni dönem Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması nedeniyle, anılan işçi sendikasının almış olduğu grev kararına karşı işveren sendikamız da 6356 sayılı kanun hükümleri uyarınca, Şirketimizin de içinde bulunduğu işyerlerinde 23 Ocak 2018 tarihinde lokavt kararı almıştır. Lokavt uygulama tarihi gereğine göre ve sonradan ayrıca tespit edilecektir.”

IZDMC İzmir Demir Çelik’ten Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Açıklaması

23.01.2018 tarihinde açıklamamıza konu Türk Metal Sendikası tarafından grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında alınan grev kararının Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından tebellüğü üzerine MESS Yönetim Kurulu’nca 23 Ocak 2018 tarih ve 878 sayılı kararı ile Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamında şirketimizin de içinde bulunduğu 145 üyeye ait işletme ve işyeri için Lokavt Kararı alınmış olup lokavt uygulama tarihinin gereğine göre ve sonradan ayrıca tespit edilmesine karar verilmiştir. Lokavt kararı ile ilgili gerekli kanuni tebligatlar MESS tarafından yapılmaktadır.

Bu karar çerçevesinde lokavt uygulanmasına karar verilmesi halinde, uygulamanın başlamasından 6 iş günü önce tarafımızca bildirim yapılması gerekmektedir. Süreç halen devam etmekte olup gelişmeler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır. Tüm üretim faaliyetlerimiz aksamadan devam etmektedir.

Anadolu Isuzu ASUZU Lokavt Kararı Alınması Hakkında Açıklama

Şirketimizin üyesi olduğu MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) ile Birleşik Metal İş Sendikası arasında devam eden Toplu İş Sözleşmesi sürecinde;

Birleşik Metal İş Sendikası’nın 22 Ocak 2018 tarihli kararı ile Şirketimizin de içinde yer aldığı işyerlerinde grev kararı aldığı ve grev uygulama tarihinin 2 Şubat 2018 olarak belirlendiğini 22 Ocak 2018 tarihli açıklamamızla kamuoyuna duyurmuştuk. MESS Yönetim Kurulu’nun, Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki üye işyerlerinde ve bu kapsamda Şekerpınar Mah. Otomotiv Cad. No : 2 Çayırova/Kocaeli adresindeki işyerimizde de uygulanmak üzere 6356 sayılı Kanun hükümleri uyarınca Lokavt Kararı alınmasına, lokavt uygulama tarihinin gereğine göre ve sonradan ayrıca tespit edilmesine ilişkin 23 Ocak 2018 tarih ve 879 sayılı kararı şirketimize tebliğ edilmiştir. Kanun gereğince Lokavt Kararı, grev kararının tebliğ tarihinden 60 gün içinde ve karşı tarafa 6 işgünü önceden noter vasıtasıyla bildirilmek kaydıyla uygulanabilmektedir.

Ege Endüstri EGEEN’den Grev ve Lokavt Kararı Alınması Açıklaması

“Şirketimizin üyesi bulunduğu ve toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde şirketimizi temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında 05.10.2017 tarihinde başladığını duyurduğumuz görüşmelerde kanuni süresi içinde anlaşma sağlanmadığı ve Türk Metal Sendikasının 02 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı aldığı kamuoyuna açıklanmıştı, Grev kararı akabinde Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından lokavt kararı alındığı, lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği şirketimize bildirilmiştir. Süreç halen devam etmekte olup gelişmeler kamuoyu ile ayrıca paylaşılacaktır.”

Borusan Boru BRSAN’dan Grev ve Lokavt Kararı Alınması Açıklaması

“Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde,
Türk Metal Sendikası tarafından 02.02.2018 tarihinde şirketimizde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından Şirketimize bildirilmiştir.Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.”

Çemtaş Çelik Makina Sanayi CEMTS:

Şirketimizin üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından 22.02.2018 tarihinde şirketimizde uygulanmak üzere Grev Kararı alındığı; MESS tarafından da lokavt kararı alındığı ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt başlama tarihinin sonradan bildirileceği MESS tarafından Şirketimize bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır.

Çelik Halat ve Tel Sanayi ÇELHA:

Şirketimiz’in de içinde bulunduğu; 01 Eylül 2017–31 Ağustos 2019 dönemine ilişkin MESS (Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde yaşanan uyuşmazlığın, ilgili Bakanlık tarafından atanan “arabulucu” vasıtasıyla da giderilememesi neticesinde, Türk Metal Sendikası’nın Şirketimiz’de 22 Şubat 2018 tarihinde uygulanmak üzere grev kararı aldığı 22 Ocak 2018 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda Özel Durum Açıklaması yapılmak suretiyle kamuoyuna duyurulmuştu. Bu gelişmeyi takiben, MESS tarafından da “lokavt” kararı alındığı Şirketimiz’e 23 Ocak 2018 tarihinde bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili yasal süreçler halen devam etmekte olup, konu ile ilgili gelişme oldukça, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuoyuna açıklama yapılacaktır.