Ana Sayfa Eğitim Teknik Analiz...

Teknik Analiz Eğitimi 07 – Fibonacci Fanları

Teknik Analizde Fibonacci Düzeltme Seviyelerinin Kullanımı

Fibonacci oranları nedir, nereden çıkmıştır, nasıl kullanılır? Tradingview’da fibonacci kullanımı ayarları ve detaylar

Fibonacci oranları, teknik analizde fibonacci seviyelerinin farklı kullanımları, ileri teknikler

İleri Fibonacci Uygulamaları ve Tunç Şatıroğlu Tekniği: Bu bölümde fibonacci geri çekilme seviyelerine ilişkin örnekler ve Tunç Şatıroğlu’nun kendi geliştirdiği tek sabitli fibonacci tekniği gösterilmektedir. Ayrıca geleceğe yönelik bir uygulama olan bu özel fibonacci tekniğinin altın fiyatları ve Borsa İstanbul’daki uygulamaları anlatılmaktadır.

Tunç Şatıroğlu’nun “Teknik Analiz Sırları” Eğitimi

Fibonacci Sayıları ya da Serisi Nedir, Nereden Geliyor?

Fibonacci sayıları, Leonardo Fibonacci tarafından bulunmuştur. İtalyan matemetikçi Fibonacci 12. yüzyılda Hint-Arap sayılarını Avrupa’ya getirmiş ve 1202 yılında Liber Abaci isimli hesaplama yöntemleri kitabını yazmıştır. Kitap o dönemde Doğu’da kullanılan sayılar ve hesaplama yöntemlerini ondalık sistemi ile birleştirerek Avrupa’ya tanıtır ve buna ilave olarak sayı dizileri ve oranlar (Altın oran) üzerine özgün çalışmalar ortaya koyar.

Bu tarihten önce Avrupa’da kulanılan Roma rakamları toplama-çıkartma çarpma gibi temel dört işlemi yapmaya olanak tanımıyor ve tüccarlar boncuk dizilerinden oluşan abaküsleri kullanmak zorunda kalıyorlardı. Arap-Hint sayı sisteminin Avrupa’ya gelmesi ticaret ve bilimsel çalışmaların gelişimini sağlayan temel başlangıçtır.

Matemetikçinin Avrupa’da çığır açan kitabı Liber Abaci’de bir örnek olarak yer alan modern sayılarla hesaplanmış kendi adıyla anılan sayı dizisi Fibonacci Dizisi olarak anılmaktadır.Sadece Fibonacci dizisi ve özellikleri ile ilgili kitaplar hatta haftalık düzenli yayınlanan matematik dergileri bile bulunmaktadır.