Ana Sayfa Finansal Kitaplık Açık Pozisyon...

Açık Pozisyon Ne Demektir?

Açık pozisyonun anlamı kullanıldığı yere göre değişmektedir:

Borsa İstanbul’daki vadeli işlemlerde açılan pozisyonlar kısa veya uzun pozisyon olmaktadır. Açık pozisyon sayısı, piyasadaki uzun veya kısa pozisyon sayısının ayrı ayrı toplamlarına eşittir. (toplam uzun pozisyon sayısı veya toplam kısa pozisyon sayısı).

Vadeli işlemlerde açılan her uzun pozisyonun bir kısa pozisyon karşılığı, benzer şeklide açılan her kısa pozisyonun bir uzun pozisyon karşılığı bulunmaktadır. Örneğin toplamda 10 uzun pozisyon varsa 10 da kısa pozisyon vardır ve toplam açık pozisyon sayısı 10’dur. Vade sonunda ise bütün pozisyonlar kapanır.

Döviz İşlemlerinde Açık Pozisyon Nedir? Açık Pozisyonların Şirketlere Etkisi

Döviz işlemlerinde açık pozisyon ise VİOP’tan farklıdır. Eğer bir tarafın döviz cinsi varlıkları, döviz cinsi yükümlülüklerini karşılamıyorsa o zaman o tarafın döviz açık pozisyonu bulunmaktadır. Örneğin bir şirketin 1 milyon Dolar mevduat ve 2 milyon Dolar alacak olmak üzere toplam 3 milyon Dolar döviz varlığı bulunsun. Buna karşılık olarak 4 milyon Dolar tutarında bir döviz borcu varsa o zaman bu şirketin 1 milyon Dolar tutarında açık pozisyonu bulunmaktadır. Dolar kurundaki artışlardan şirket olumsuz etkilenecektir. Ancak aynı şeklide dolar kurundaki düşüşlerde şirket için olumlu olacaktır.

Eğer örnekteki şirketin toplam döviz varlığı 3 milyon Dolar değil de 4 milyon Dolar olsaydı o zaman varlık ve yükümlülükleri eşit olacağında şirketin açık pozisyonu olmayacak ve Dolar kurundaki iniş ve çıkışlardan etkilenmesi de söz konuşu olmayacaktı.

1 milyon Dolar tutarında açık pozisyonu olan şirket, VİOP’ta hedge amaçlı 1 milyon Dolar tutarında pozisyon alabilir. Bu durumda şirket açık pozisyonunu hedge etmiş olacağından şirket “square” yani kare pozisyondadır denir.

Genel anlamda açık pozisyon bir işleme açılmış ancak karşılığında başka bir işlemle durumun kapatılmamış olduğunu gösterir. Bunun vadeli işlemler veya döviz işlemleri olması gerekmemektedir. Örneğin daha sonra satmak amacıyla bir mal alan tüccar elindeki malları satıncaya kadar açık pozisyonda bulunmaktadır. Zira bu malları satamayabilir veya satın aldığından daha aşağıya satmak zorunda kalabilir.

İstihdam açısından açık pozisyon bir iş yerinde mevcut olan ve işe alınacak bir kişi tarafından doldurulmayı bekleyen bir görevdir.