Ana sayfa Eğitim Teknik Analiz...

Teknik Analiz Eğitimi 06 – Fibonacci Yayları

Teknik Analiz Eğitimi – Umut Gümülcineli ile Teknik Analize Giriş adlı eğitim serisinin bu beşinci bölümünde Fibonacci Yayları anlatılıyor. Bunların Fibonacci geri çekilme seviyeleri ve impulse çizgileri ile birlikte kullanımları gösteriliyor.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Umut Gümülcineli ile Teknik Analiz Eğitimi – Teknik Analize Giriş eğitiminin tüm videolarını burada bulabilirsiniz.

Teknik Analiz Eğitimi 04 – Fibonacci Düzeltme Seviyeleri

Teknik Analiz Eğitimi 05 – Fibonacci Impulse

Teknik Analiz Eğitimi 07 – Fibonacci Fanları

Sitemizde borsa ve forex / foreks yatırımcıları için temel analiz ve teknik analiz eğitim serileri bulacaksınız. Tüm eğitimlere ait sayfa için buraya tıklayabilirsiniz

MERAKLISINA NOT: Fibonacci Sayıları. Leonardo Fibonacci tarafından bulunan sayı dizisidir. İtalyan matemetikçi Fibonacci 12. yüzyılda Hint-Arap sayılarını Avrupa’ya getirmiş ve 1202 yılında Liber Abaci isimli hesaplama yöntemleri kitabını yazmıştır. Kitap o dönemde Doğu’da kullanılan sayılar ve hesaplama yöntemlerini ondalık sistemi ile birleştirerek Avrupa’ya tanıtır ve buna ilave olarak sayı dizileri ve oranlar (Altın oran) üzerine özgün çalışmalar ortaya koyar.

Bu tarihten önce Avrupa’da kulanılan Roma rakamları toplama-çıkartma çarpma gibi temel dört işlemi yapmaya olanak tanımıyor ve tüccarlar boncuk dizilerinden oluşan abaküsleri kullanmak zorunda kalıyorlardı. Arap-Hint sayı sisteminin Avrupa’ya gelmesi ticaret ve bilimsel çalışmaların gelişimini sağlayan temel başlangıçtır.

Matemetikçinin Avrupa’da çığır açan kitabı Liber Abaci’de bir örnek olarak yer alan modern sayılarla hesaplanmış kendi adıyla anılan sayı dizisi Fibonacci Dizisi olarak anılmaktadır.Sadece Fibonacci dizisi ve özellikleri ile ilgili kitaplar hatta haftalık düzenli yayınlanan matematik dergileri bile bulunmaktadır.