Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri TÜFE ve Yİ-ÜF...

TÜFE ve Yİ-ÜFE Enflasyon Rapor, Yorum ve Analizleri

TÜİK tarafından aylık açıklanan TÜFE ve Yİ-ÜFE enflasyon verileri hakkında, uzman ve kurumların güncel rapor, yorum ve nalizlerini bu sayfada bulabilirsiniz. 03.07.2017 

Enflasyonda “Yaz” etkisi, Melih Kopuz, Işık FX

Yurtiçinde geçtiğimiz günde Haziran ayı enflasyon rakamlarını takip ettik. En son Mayıs döneminde yüzde 11.72 seviyesine gerileyen yıllık TÜFE haziran ayında yüzde 10.90 seviyesine geriledi. Aylık bazda ise yüzde 0.27 düşüş gözlemlenirken, çekirdek enflasyon yüzde 9.50 olan beklentilerin altında gelerek 9.20 seviyesine gerileme kaydetti.

Özellikle yurt içerisinde yaz ayına giriş yapılması ile enflasyondaki geri çekilmenin de beraberinde geldiğini biliyoruz. Mevsimsel geçişler ile bağdaştırabileceğimiz bu aylar içerisinde haliyle bazı veri kalemlerindeki değişimin ise direkt olarak göze çarptığını söyleyebiliriz. Her ne kadar gıda fiyatlarında oynak bir seyirle karşı karşıya kalıyor olsak da Haziran ayında mevsimsel etkiyle birlikte gıda ve alkolsüz içecekler kaleminde kaydedilen düşüş yüzde 15’in altına sarkarak yüzde 14.34 seviyesine ulaşmış durumdayken bu tablo diğer taraftan manşet enflasyonu pozitif etkilediğini gördük. Öte yandan, hükümet kanadının almış olduğu tedbirler Haziran ayına olumlu yansıdığı gibi devamlılık açısından da reformdaki kararlılığın ve tedbirlerin bir kademe daha artırılması gerektiğini düşünüyorum. Önümüzdeki Temmuz dönemi için baktığımızda mevcut aşağı yönlü eğilimin devam edeceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz senenin Temmuz döneminde enflasyon yüksek seviyelerde olmasına karşılık özellikle 2017 Haziran ayı itibariyle gıda enflasyonunu aşağı çekme için uygulamaya geçen tedbirlerin yaz ayı etkisiyle de bir sonraki Temmuz enflasyonunu olumlu etkileyecektir.

Kur tarafına baktığımızda ise TL’nin güçlü duruşunu korumaya devam ettiğini görüyoruz. Her ne kadar son 1 aylık tabloda 3.50-3.55 aralığından yatay bir görünüme bürünmüş olsa da Ocak 2017 itibariyle kurda başlayan aşağı yönlü ana eğilimin sürüdüğünü söyleyebiliriz. Hiç kuşkusuz bu duruşta Merkez kanadının aldığı önlemlerin etkisinden hep bahsettik. Şimdi ise enflasyondaki düşüşe bağlı olarak Merkez’in alacağı tavır biraz daha belirleyici olacak. Sadece Temmuz ayı için düşüş değil yıl sonunda dahi tek hanelere gerileme ihtimalleri kuvvetliyken bu durum sıkı para politikamızda bir miktar gevşemeye gidilme gereksinimi yaratabilir. 27 Temmuz’da gerçekleşecek olan TCMB toplantısının enflasyon beklentileri üzerine yapacağı/yapabileceği açıklamalar ve önümüzdeki dönemler için atacakları adımların oldukça kritik olacağını düşünüyorum.

 

Tacirler Yatırım – Haziran Enflasyon Verileri: Temmuz’da tek haneli enflasyon görebiliriz ama…

Önemli notlar

  • Haziran TÜFE artışı, %0 olan piyasa beklentisi ve -%0,1 olan kurum beklentimizin altında gelerek -%0,25 olarak gerçekleşti. Beklentilerin altında gelen TÜFE artışı, yıllık TÜFE’yi %11,72’den %10,92’ye indirdi.
  • Olumlu baz etkisinin Temmuz ayında da devam etmesini ve yıllık enflasyonun %10’un altına gerilemesini beklemekteyiz. Ancak, Ağustos itibariyle destekleyici etkisini yitirecek olan baz ile birlikte yıllık TÜFE’nin %11,5’e doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. 2017 yıl sonu TÜFE beklentimizi %9,7’de tutuyoruz.
  • Önümüzdeki dönemde AOFM’de önemli bir gevşeme hamlesi beklememekteyiz.  PPK’nın 27 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantısında kısa vadeli faizlerde şu noktada herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz.

Haziran TÜFE  aylık artışı, %0 olan piyasa beklentisi ve -%0,1 olan kurum beklentimizin altında gelerek -%0,25 olarak gerçekleşti. Verinin tahminimize göre sapma göstermesinin temel nedeni, temel mallardaki düşüşün devam etmesi oldu. Beklentilerin altında gelen aylık artış, yıllık TÜFE’yi %11,72’den %10,92’ye indirdi. Olumlu baz etkisinin Temmuz ayında da devam etmesini ve yıllık enflasyonun %10’un altına gerilemesini beklemekteyiz. Ancak, Ağustos itibariyle destekleyici etkisini yitirecek olan baz ile birlikte yıllık TÜFE’nin %11-11,5’e doğru yükselişe geçebileceğini düşünüyoruz. 2017 yıl sonu TÜFE beklentimizi %9,7’de tutuyoruz.

TÜFE-C, çekirdek enflasyon, Haziran itibariyle aylık %0,07 yükselirken, yıllık artış ise %9,38’den %9,2’ye geriledi. Enflasyondaki ana düşüş trendinin (Mevsim. Arındır. TÜFE-C, yıllıkland.3 aylık HO) de devam ettiği ve Haziran ayı itibariyle Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviye olan %7,9’a gerilediği görülüyor. Temel mallardaki düşüşün enflasyondaki gerilemeye oldukça yardımcı olduğunu görmekteyiz. Ancak bu noktada, giyim grubu fiyatlarına yönelik yapılan yöntem değişikliğinin Ağustos-Ekim döneminde olumsuz bir baz etki yaratacağını ve daha yüksek bir giyim enflasyonu görüyor olacağımızı belirtmekte fayda var. Bu koşullar altında, hükümetin, maliye politikaları çerçevesinde ek bir enflasyon baskısı yaratmak istemediğini görüyoruz. Bu çerçevede dikkat çeken adımlar; (i) sigara ve tütün mamulleri üzerinden alınan maktu ve asgari maktu ÖTV tutarlarının Temmuz – Aralık dönemi için artırılmaması uygun görülmesi, (ii) büyükbaş hayvan ve karkas et ve tarım ürünleri ithalatında uygulanan gümrük vergisinin büyük oranda düşürülmesi.

Bunların yanı sıra, hizmet fiyatlarındaki artışın dikkat çekici ölçüde ağır hareket ettiğini ve yıllık artışın Haziran itibariyle %9,18 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Ağustos 2016’dan bu yana aralıksız bir yükseliş kaydeden yıllık hizmet enflasyonu 2008’den bu yana en yüksek düzeyinde. (2016 Ocak seviyesi %9,16 idi.) Diğer bir deyişle, hizmet sektörü fiyatları yüksek seviyelerdeki seyrini sürdürerek fiyatlama davranışındaki bozulmanın altını çiziyor. 

Haziran enflasyon gerçekleşmesinin para politikası duruşu üzerinde etkili olmasını beklemiyoruz. Önümüzdeki dönemde AOFM’de önemli bir gevşeme hamlesi beklememekteyiz.  PPK’nın 27 Temmuz’da gerçekleştireceği toplantısında kısa vadeli faizlerde şu noktada herhangi bir değişikliğe gitmesini beklemiyoruz.

 

İş Yatırım – Odak Noktası – Haziran 2017 Enflasyon

Enflasyonda gıda sürprizi

Haziran’da tüketici fiyatları %0,1’lik artış beklentisinin aksine aylık bazda %0,27 geriledi. Aylık rakam Nisan’da %11,72 olan yıllık enflasyonu %10,90’a çekti.

Aylık enflasyon tahminimizdeki sapma gıda grubu fiyatlarındaki düşüşün öngörümüzden daha fazla olmasından kaynaklanıyor. Et fiyatlarındaki artışa rağmen yaş meyve sebze fiyatlarındaki düşüş sayesinde gıda grubu fiyatları aylık %1,1 gerileme ile manşeti 0,24puan aşağı çekti. Mevsim normallerinin üzerinde olan hava sıcaklığı ve kuraklık nedeniyle önümüzdeki aylarda gıda fiyatlarının artabileceğini düşünüyoruz. Akaryakıt ve otomobil fiyatlarındaki düşüşle ulaştırma grubunun manşeti 0,15 puan aşağı çekerken, mevsimsel indirimlerin etkisiyle gerileyen giyim grubu aylık enflasyonu 0,10 puan düşürdü. Diğer ana gruplar (haberleşme ve eğlence hariç) manşete sınırlı pozitif katkı sağladı.
Çekirdek enflasyonda yıllık B ve C (eski H ve I) grubu enflasyonlarında önceki aya göre düşüş var. Ancak manşeti düşüren gıda fiyatları çekirdek enflasyon hesaplamasına dâhil edilmediği için çekirdek göstergelerdeki düşüş daha sınırlı. Yıllık B grubu enflasyonu %9,19’dan %9,07’ye gelirken C grubu enflasyonu %9,38’den %9,20’ye geriledi. Öte yandan enflasyon momentumu %10,1’den %8,0’e geriledi. Ancak Merkez Bankası tarafından yayınlanan bir notta belirtildiği gibi enflasyon hesaplamasında ağırlık yapısındaki yöntemsel değişim giyim ve ayakkabı grubu vasıtasıyla enflasyon momentumundaki düşüşün daha fazla görünmesine neden oluyor. Dolayısıyla geçiş yılı olan 2017 için enflasyon momentumundaki eğilime bakmak doğru sonucu vermiyor.

Özetle yaş meyve-sebze fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileyen gıda fiyatları bu ay enflasyonda olumlu sürprize yol açtı. Ancak manşetteki ger çekirdekteki düşüş görece daha sınırlı. Bugünkü rakam sonrasında Temmuz ayında enflasyonun tek haneye gerileme ihtimali doğdu. Tahminlerimize göre yıllık enflasyon Ağustos itibariyle yönünü tekrar yukarı çevirecek ve yıl sonuna kadar çift hanede kalacak. %9,4 olan yıl sonu tahminimizi koruyoruz. Son olarak, çekirdek enflasyondaki gerilemenin sınırlı olması nedeniyle TCMB’nin sıkı duruşunu koruyacağı kanısındayız.

Muammer Kömürcüoğlu

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ekonomist | Araştırma

Enflasyon yorumu, Tuncay Turşucu, İntegral Yatırım

TÜFE beklentilerin altında geldi

TÜFE Haziran ayında %0.27 düştü. Beklentiler %0.1 gibi sınırlı bir yükseliş olacağı yönündeydi. Yıllık enflasyon ise %11.72’den %10.90 seviyesine geriledi.

Çekirdek enflasyon tarafında ise yıllık bazda %9.38’den %9.20 seviyesine gerileme var. Buradaki gerileme sınırlı kaldı.

Gıda iki aydır düşüyor

Aylık bazda bakıldığında Gıda enflasyonunda %1.06’lık bir düşüş görülüyor. Gıda mayıs ayında da %0.55 düşüş göstermişti. Gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmesi enflasyondaki gerilemeyi destekleyecek. Ancak gıda tarafında yıllık bazda %14.34 gibi bir enflasyon ile karşı karşıyayız.

Aylık bazda enflasyona negatif katkı veren gıda dışındaki kalemler ise giyim ve ayakkabı, ulaştırma ve haberleşme grupları oldu. Enerji fiyatlarının da enflasyona aşağı yönlü katkısı sürüyor.

Mevsimsel etkiler öne çıkmış

Enflasyondaki düşüşte mevsimsel etkilerin başrol oynadığını söylemek mümkün. Öyle ki mevsimsel ürünler hariç TÜFE %0.25 seviyesinde geldi. Bu durum mevcut düşüşte mevsimselliğin oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Öyle ki gıda grubunda işlenmemiş gıda fiyatları haziran ayında %2.47 gerilemiş. Bunun alt gruplarında ise taze meyve ve sebze fiyatlarında %9.36’lık gerileme var. Ancak yıllık bazda %21.21 seviyesinde işlenmemiş gıda enflasyonu bulunuyor. Taze meyve ve sebze grubunda ise yıllık enflasyon %26.65 düzeyinde. Bu rakamlar halen yüksek.

Yaz aylarında mevsimselliğin etkileri giderek daha sınırlı biçimde devam edebilir. Ancak kış aylarında mevsimsellik etkisi bu sefer yukarı yönde çalışmaya başlayacak.

Çekirdek tarafında ise aylık enflasyon %0.07 olurken, yıllık artış baz etkisinin de yardımıyla  %9.38’den %9.20 seviyesine gerilemiş durumda.

Temmuz ayında enflasyon tek haneye inecek görünüyor

Geçen yıl temmuz ayı enflasyonu %1.16 gibi yüksek bir rakam açıklanmıştı. Gelecek ay enflasyon verisinin yine sınırlı kalması durumunda yıllık bazda TÜFE rakamımız tek haneye gerileyebilir. Buna baz etkisinin rolü yüksek olacak. Önemli olan tek haneli enflasyonun ne kadar kalıcı olacağı.

Kalıcı tek hane için kış ayları belirleyici olacak

Temmuz ve Ağustos aylarında kurda önemli hareketler oluşmaz ise enflasyonda %10 seviyesinin altında rakamlar görebiliriz. Temmuz ve ağustos aylarında %0.1 ve %0.2 eksi enflasyon alırsak yıllık enflasyon %9.30 seviyesine geriler. Ancak kış aylarında mevsimlik etkilerin ne şiddette olacağı önemli olacak. Kış aylarında da kontrollü rakamlar gelirse yine ekim ayındaki yüksek baz etkisiyle gerileme devam edebilir.

TCMB sıkı duruşu koruyacaktır

TCMB’nin sıkı duruşunu korumasını bekliyorum. Merkez’in enflasyonun tek hanede kalıcı olacağına yönelik ikna olması sonrasında gevşemeye başlaması muhtemel.

Dolarda önemli bir hareket olmadı

Veri sonrasında dolar kurunda önemli bir hareket olmadı. USDTRY kuru 3.5284 seviyesinde bulunuyor. Piyasanın enflasyondaki düşüşün mevsimsel etkilerini ön plana çıkardığını ve bu şekilde değerlendirdiğini düşünüyorum. TCMB’nin Cuma günü AOFM’ni %11.98 seviyesine çekmesi, piyasa algılarının hassas kalmasına neden olmuş olabilir. İlerleyen günlerde TCMB’nin AOFM takip edilmeli.

 

Enflasyon Yorumu, Enver Erkan Reel Kapital

Kısa vadeli gıda arzı önlemleri ve baz etkisi enflasyonu daha aşağıya götürecektir…

Türkiye’de Haziran ayında tüketici fiyatları (TÜFE) %0,10 artış yönünde olan piyasa beklentisine karşın %0,27 oranında düşüş gösterdi. Böylece yıllık enflasyon da beklenti olan %11,20’nin altında %10,90 seviyesinde gerçekleşti. Çekirdek TÜFE, Haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %9,50 olan beklentilerin altında %9,20 artış gösterdi. ÜFE ise Haziran’da %0,12 gerileme beklenirken %0,07 arttı ve yıllık artış oranı da %14,55 olan piyasa beklentisinin bir miktar üzerinde %14,87 oldu.

Haziran ve Temmuz ayları enflasyon açısından yılın en düşük aylık rakamların görüldüğü periyod olarak bilinmektedir. Hatta dönem dönem eksi yönde değişimler de söz konusu olabilmektedir. Bu genellikle mevsimsel etkilerden kaynaklanmaktadır. Haziran ayında gıda ve alkolsüz içecekler kaleminde görülen düşüş ile beraber, gıda enflassyonu %15’in altına, %14,34 seviyesine gerilemiştir. Bu, enflasyonun en pozitif yanı gibi durmaktadır. Bu iyileşmenin önemli bir kısmı mevsimsel etkilerden kaynaklıdır. Gıda Komitesi’nin çalışmalarının etkileri ise önümüzdeki aylarda görülecektir. Son derece oynak olan gıda fiyatlarını kontrol atlında tutmak amacıyla, önümüzdeki aylarda her ne kadar dış açık üzerinde olumsuz etkide bulunacak olsa da, ithalat önlemleri üzerinde durulacaktır.

Her ne kadar son birkaç gündür aşırı sıcaklar söz konusu olsa da Mayıs ayında ve Haziran ayının başındaki iyi hava koşulları ve yağmurlar yurtiçi tarımsal üretimi olumlu yönde etkilemiştir. Bunun etkisini %15’in altına, %14,87 seviyesine gelen yıllık ÜFE’deki düşüşte görebiliyoruz. Aynı zamanda kur geçişkenliğinin etkisinin yıl ortası ile beraber geçmesinin etkilerini de %9,20’ye düşen çekirdek TÜFE’den gözlemlemekteyiz. Enflasyondaki düşüş Temmuz ayında da devam edecektir. Geçen yılın Temmuz enflasyonu çok yüksekti, %1’in üzerinde. Bu yıl, olağandışı koşullar oluşmazsa gelecek olan normal bir data ile yıllık enflasyon daha aşağılara gerileyecektir. Yaz sonrasında ise, enflasyonda yeniden bir yükseliş görülmesi muhtemeldir. Bunun ana belirleyicisi de kur ve Gıda Komitesi’nin kısa vadeli arz önlemleri olacaktır. Gelen son verilerle beraber, enflasyonda yılın tek hanelerde bitirilmesi olasılığı artmıştır.

Enflasyonda Haziran ayında beklenenden daha fazla gerçekleşen yavaşlama çerçevesinde, enflasyon beklentileri de olumlu yönde etkilenecektir. Bunun Merkez Bankası’nın para politikası üzerinde de yansımaları olacaktır. Ancak bunun elbette tek bir veri ile yapılması önemli derecede risk unsuru içermektedir. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %11,98’e yükseldi. Enflasyon ile piyasa fonlaması arasındaki gap büyüdü. Dolayısıyla, şimdi Merkez Bankası’nın piyasa fonlamasını gevşetmesi olasılığı vardır. Bunu kur seviyeleri ve dolayısıyla enflasyon görünümü açısından bir risk olarak görüyorum. Merkez Bankası’nın sıkı para politikası duruşundan ve enflasyon odağından ödün vermeyen görüntüsü, kur seviyelerindeki stabilitenin en önemli nedeni olmayı sürdürmektedir ve enflasyonu da çıpalayıcı bir etkide bulunmaktadır. Bu bakımdan 27 Temmuz’da gerçekleşecek olan TCMB toplantısının ana konusu enflasyon beklentileri olacaktır ve önemi büyük olacaktır.

 

 

Enflasyonda Nisan Zirvesinden Sonra Düşüş Sürüyor – Politika Önerileri – Enflasyonda 2003’ten Bakış, Vahap Taştan

TÜİK verilerine göre Türkiye’de Haziran ayında TÜFE %0,27 oranında düşüş gösterdi ve enflasyon geçen yılın Ağustos ayından sonra ilk kez sıfırın altında gerçekleşti. Yıllık enflasyon 0,82 puan azalarak %10,90’a gerilerken, yıl başından bu yana birikimli enflasyon ise %5,89 düzeyinde.

Verinin detayı incelendiğinde bazı kalemleri baz aldığımızda karşımıza çıkan görüntü özellikle lokanta ve otel fiyatlarındaki yükseliş olmakta. Bunula birlikte eğitim kalemi içerisinde de aylık bazda yükseliş %1,05 düzeyinde. Enflasyon sepetinde %21,77 ağırlığı olan gıda ve alkolsüz içeceklerde ise %1,06 düşüş görülmekte ve enflasyonu aylık bazda 0,23 puan aşağı çeken ana etken olmakta. Buraya kadarki kısım tamamen kısa vadeli bir bakış sunuyor. Biraz daha büyük resme bakalım. Bilindiği üzere TÜFE 2003 yılı baz fiyatları kullanılarak hesaplanıyor. Bu durumda enflasyondaki ana kalemlerin 2003 yılından bu yana değişimini aşağıdan takip edebiliriz. Aşağıdaki radar grafikte merkezden uzaklaşıldıkça 2003 yılından bu yana fiyatların daha hızlı arttığı kalemleri izliyoruz. Örneğin, uzun süredir üzerinde tartışılan alkollü içecekler ve tütün grubunda 2003 – 2017 Haziran dönemindeki fiyat değişimi yaklaşık 5,9 kat büyüklüğünde. Çok tartışılmasa da sürekli gündemde tutmaya çalıştığımız bir diğer konu da lokanta ve oteller grubunda. Ağırlığı gıda fiyatlarının yaklaşık 3’te 1’ine denk gelirken, lokanta ve otel fiyatlarındaki 2003 – 2017 Haziran arası değişim 4,57 kat. Türkiye ortalamasında ise aynı dönemde fiyatlar ortalamada 3,09 kat artmış durumda.

Sonuç: Enflasyonda Yılın İlk Zirvesini Geride Bıraktık

Yıllık enflasyonda Nisan zirvesinden düşüş başladı ve Şubat ayından sonraki en düşük seviyedeyiz. Tahminlerimiz yılın üçüncü çeyreğinde Ağustos ve Eylül aylarında ikinci bir zirve daha görülebileceği yönünde fakat bu zirve Nisan’daki kadar yüksek olmayacak. Bununla birlikte Yılın son çeyreğinde ise kademeli olarak enflasyonda düşüşün devam edeceğini öngörmekteyiz. Özellikle son çeyrekteki baz etkisi enflasyonda düşüşte katkı sağlayacaktır. Yıl sonu beklentimizi ise Haziran ayı beklenti anketi medyan değeri olan 9,50’nin üzerinde oluşturduk. Yıl sonu beklentimiz %10 etrafında seyrediyor. Rakamlar gösteriyor ki sadece gıda fiyatları ile değil, politika yapıcıların turizm sektöründeki fiyatlara da müdahale etmesi gerekiyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca turizm sektörü fiyatlarını uzun süre gündeme getirdik. Bu konuda ise gıda komitesine benzer şekilde bir turizm komitesi oluşturulması önerimzi koruyoruz.

Vahap Taştan

Araştırma Uzmanı, Alnus Yatırım

 

Türkiye Tüketici Fiyat Endeksi (Haziran), Özgecan Özdemir, Ahlatcı Yatırım

Türkiye enflasyonu Haziran ayında yıllık yüzde 10,90 arttı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Haziran ayı tüketici fiyat endeksi aylık bazda beklentilerin altında yüzde 0,27 düşüş gösterdi. Yıllık enflasyona baktığımızda ise yüzde 10,90 olarak bir önceki aylara oranla daha ılımlı seyrettiği görülüyor. Verinin detayında, aylık enflasyon rakamına en çok katkı yapan kalemin yüzde 1,05 artış ile eğitim grubunda yaşandığı görülüyor. Yıllık rakamda ise bir önceki aylara paralel en fazla artış yüzde 21,70 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda meydana gelmeye devam ediyor. Aylık enflasyondaki yükselişi tetikleyen diğer kalemler ise yüzde 1,03 ile lokanta ve oteller, yüzde 0,52 ile çeşitli mal ve hizmetler ve yüzde 0,48 ile ev eşyası grubu olarak karşımıza çıkıyor.

2017 yılı Haziran ayı ana harcama grupları arasında ise endeksi aşağı çeken ana grupların yüzde 1,25 düşüş ile giyim ve ayakkabı grubunda olduğu görülüyor. Bu düşüşü ise yüzde 1,06 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubu takip ediyor. İstatistiki bölge sınıflandırmasında ise, aylık enflasyon rakamını yukarı çeken illerin sırasıyla Van, Muş, Bitlis ve Hakkari olduğu görülmekte.

 

SONUÇ

2016 yılı Kasım ayı itibariyle meydana gelen yukarı yönlü enflasyon trendinin 2017 yılı Haziran ayında sekteye uğradığı görülüyor. Ramazan bayramını içerisine alan Haziran ayı enflasyonunda gıda sektörünün baskısı yakından hissediliyor. TCMB son toplantısında herhangi bir faiz hamlesinin gündeme gelmemiş olması enflasyonun yaratacağı risklerin tölere edilebilirliğini gösteriyor. Bu verinin TL varlıkları üzerinde olumlu etkisi pek hissedilmezken, 27 Temmuz tarihinde gerçekleşecek olan TCMB toplantısının ana gündem maddesi olan enflasyon riskine dair tedirginliğin azaldığı görülüyor.