Ana Sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Model Portföy...

Model Portföy Hisseleri, IşıkFX

Model Portföyümüzde “alım” yönlü yer alan hisse senetleri 

PGSUS: Yeni yıla hızlı bir giriş yapan şirket, yılın ilk dört ayında yolcu sayısını iç hatlarda yüzde 6, dış hatlarda ise yüzde 18 artırmayı başardı. Şirket yönetimi yolcu sayısı ve yolcu doluluk oranının yıl boyunca artacağı öngörüyor. Dip seviyelerden toparlanan hissede yukarı yönlü potansiyel bir hayli fazla.

ULKER: ilk çeyrekte yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda satışlarını önemli ölçüde artıran şirket, 2017 ilk çeyrekte yüzde 19’luk ciro büyümesi ve yüzde 5.6’lık hacim büyümesi gerçekleştirdi. 2017 ikinci çeyrekte düzelen yurtiçi talebe paralel olarak karlılık ve satışlardaki güçlü görünüm sürebilir.

AKENR: Yılın ilk çeyreğinde döviz kurlarındaki yüksek seyir ile 152 mlyn TL net zarar açıklayan şirket, ikinci çeyrekte kurun ılımlı seyri sebebiyle beklenenden daha iyi bir net kar rakamı açıklayabilir. Oldukça düşük seviyelerden yükselişe geçen hissenin yukarı yönlü ataklarının devam etmesi olası gözüküyor.

TUPRS: ikinci çeyrek bilançolarında 1.457 mlyn TL kar açıklayan şirket, senenin kalanında da kar ve rafineri karlılıklarıyla pozitif bir tablo ortaya koymaya aday. Hisse şu an için zirve seviyelerde bulunsa da, sene içerisinde daha yüksek seviyelere ulaşma potansiyeli oldukça yüksek.

HALKB: İkinci çeyrekte 1.009 mlyn TL kar açıklayan banka, özsermaye karlılığı açısından sektör ortalamasının oldukça üzerinde yer alıyor. Hisse, sektör içerisinde yukarı yönlü potansiyeli en yüksek kağıtlardan.

BJKAS: Geçtiğimiz sezonun lig şampiyonu Beşiktaş, 2017/18 sezonuna da iddialı bir şekilde hazırlanıyor. Gerek adından söz ettirecek transferlerin yapılmış olması gerekse 1 milyar 104 milyon TL ile temmuz ayında spor şirketleri arasında en fazla piyasa değerine sahip oluşları hisse için umutla bakmamızı sağlıyor.

ADEL: Geride bıraktığımız faaliyet döneminde yeni fabrikaya taşınılması sebebiyle şirket bilançolarında faaliyet giderlerinin ve maliyetlerindeki artışı nedeniyle karlılıkta bir düşüş görülmüştür. Ancak bu sene içerisinde bu etkilerin büyük oranda azalarak şirket bilançolarına olumlu yansımasını görebiliriz.

TUPRS: 2017 yılının ilk yarısında Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin etkisiyle tam kapasite çalışmayı sürdürerek, satışlarını yüzde 5.1 oranında artırdığını görüyoruz. Güncel petrol fiyatlarını da baz aldığımız zaman uzun vadede yatırımcısının yüzünü güldürebileceğini düşünüyoruz.

BRİSA: Şirketin temmuz ayında organizasyon yapısında yapmış olduğu stratejik revizeler ile birlikte meyvelerin henüz alınamadığını görmüştük. Şirket bu yeni yapılanmadan hareketle 2017 yılı büyüme stratejisine ivme katmayı düşünüyor olması hissenin geleceği açısından oldukça olumlu.

KATMR: Zırhlı araç ve zırhlama alanlarında üretim yapmayı planladığı tesisin üçüncü etabı içi kolları sıvayan hisseden 13 milyon TL bazında bir yatırım geldi. Ayrıca bu tesisin daha da büyütülmesi gelen dedikodular arasında. Temel sebeplerin dışında teknik olarak da olumlu düşündüğümüz hissenin önü açık gözüküyor. 

IşıkFX – Araştırma Departmanı

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi