Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

TradingView’den XU100 Fiyatları 15 dakika gecikmelidir

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bu sayfada uzmanların borsa yorumları bulunmaktadır. En yeni yorum en üstte yer almaktadır. Günün borsa şirket haberleri ve pay alım satım açıklamaları için tıklayın.

Borsamız Haftayı Rekorla Kapattı, Bundan Sonra Borsa Ne Olur?

Tunç Şatıroğlu: Borsa İstanbul bu haftayı rekor seviyelerde kapatmış oldu. Uzun zamandır borsa yorumumda hep düşüşlerin alım fırsatı olduğunu anlatmıştım. Bundan sonra borsa ne olacak? Buradan borsaya girilir mi? Borsa nereye kadar düşebilir? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

17.01.2020 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Kar satışları ile yükseliş trendi devam

Dün açıklanan kuvvetli Amerikan tüketim verisinden sonra Çin’den beklentilerden iyi gelen aylık sanayi üretim ve beklentiler doğrultusundaki büyüme rakamları dünya ekonomisinin iyileşmekte olduğunu gösteriyor. Çin-Amerika arasındaki ticaret savaşları konusundaki olumlu gelişmeler de genel olarak dünya hisse senedi piyasalarını desteklemeye devam ediyor.

Yılbaşından bu yana benzer ülke endekslerinin üzerinde getiri sağlayan BIST 100 endeksinin yükseliş trendinin korunacağını ancak bu seviyelerden olası kar satışlarının ve geri çekilme ihtimallerinin de arttığını görüyoruz. Dünkü Merkez Bankası faiz indiriminden ve global hisse senedi piyasaları iyimserliğinden yararlanan BIST100 gün içi kazanımlarını koruyamayarak bir önceki güne göre yatay bir seviyeden kapattı. Merkez Bankası kararından sonra TL’nin görece güçlendiği görülüyor. Bu arada bankaların yurtdışı Eurobond ihraçlarını yeniden başlatmaları özellikle gerileyen CDS risk primlerimizin ilk olumlu sonuçları olarak okunabilir.

2019 son çeyrek karlarının açıklanacağı döneme yaklaşırken şirket özelinde ve bilanço beklentilerine yönelik hareketler yoğunlaşabilir. Bugün piyasamızın güne hafif satıcılı başlayacağını öngörmekle beraber gün içi yönümüzü daha çok yabancı ilgisi ve global gelişmeler belirleyecek. Sabiha Gökçen’de yeni hat uçuşlarına yoğunluk nedeniyle izin verilmeyeceği haberinden sonra 2020 beklentilerini koruduğunu açıklayan Pegasus hisselerinde görülen dünkü sert satış sonrası bir miktar sınırlı tepki görebiliriz. Makro gündemimizde önemli bir veri açıklaması bulunmazken, dünyada ise Euro bölgesi Tüfe ve Amerikan sanayi üretim verileri takip edilecek.

Haberler & Makro Ekonomi
Grev kararı

Üyesi oldukları Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan Toplu İş Sözleşmesi müzakere sürecinde, Türk Metal Sendikası tarafından Ford Otosan, Tofaş Fabrika, Aygaz, Türk Traktör ve Otokar ‘ın tüm işyerleri için uygulama tarihi sonradan belirlenmek üzere Grev Kararı alındığı Türk Metal Sendikası tarafından bahsi geçen şirketlere bildirilmiştir. Toplu İş Sözleşmesi imzalanması amacıyla görüşmeler halen devam etmekte olup, sürece ilişkin önemli gelişmeler, ilgili düzenlemeler çerçevesinde kamuya açıklanacaktır. Sınırlı olumsuz

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST100: Dün önemli bir değişim göstermeyen endeks günü 121.001 puandan kapattı. Bu haftaki yükseliş trendinin altına sarkan endekste kısa vadeli grafiklerde göstergeler de zayıflarken, endeks gün içerisinde baskı altında kalabilir. Olası düşüşlerde 120.400 desteğinin kırılması durumunda ise kar satışları bir miktar belirginleşebilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 121.800 civarındaki dirençten satış görülebilir. Aksi durumda 122.500 ve 123.300 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Endeksin güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.
BIST-30 Şubat Kontratı: Dün 148.175 – 150.275 aralığında hareket eden kontrat günü %0,29 oranında düşüşle 148.225 seviyesinden kapattı. Haftalık ortalamasından kapatan kontratta, osilatörler aşırı alım bölgesinden aşağıya gelme eğilimindeler. Dünkü mum görüntüsü de dönüşe işaret ederken, kontrat haftalık ortalamasının altına kayabilir ve yaşanan yükselişlerin ardından kar satışlarıyla karşılaşabilir. Diğer taraftan, olası yükselişlerde 149.100 – 149.400 satış gelebilecek direnç bölgesi olabilir. Kontratta olası yükselişin sürmesi ve söz konusu direnç bölgesini geçilmesi durumunda ise 150.600 hedef olarak izlenebilir.

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Piyasalara Bakış
Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün içinde 122,500 seviyesini test etse de günü %0.1 artışla 121,000 seviyesinden kapattı. Tarihi yüksek seviyeleri test eden endekste işlem hacmi de rekor kırdı ve 16,9 milyar TL olarak gerçekleşti. USD/TL kuru 5.86 seviyelerinde işlem görürken, risk pimi CDS ise 250 seviyesinin altına geriledi.
ABD’de S&P-500 endeksi ilk defa 3,300 seviyesini geçerken, Google’ın ana ortağı Alphabet’in piyasa değeri de ilk kez 1 milyar doları aştı. ABD’de şu ana kadar açıklanan şirket bilançolarının %76’sı beklentileri üzerinde gerçekleşirken, son açıklanan Morgan Stanley de beklentilerin üzerinde kar açıkladı. Öte yandan açıklanan perakende satışlar ve işsizlik başvuruları verileri de güçlü geldi. Çin tarafında ise büyüme piyasa beklentilerine paralel açıklandı ve 2019 yılında Çin ekonomisi %6.1 büyümüş oldu. Bu verilere bağlı olarak tüm majör hisse piyasalarında pozitif seyir izlendi. Sabah saatlerinde de vadeli piyasalarda alıcılı bir seyir takip ediliyor.
İçeride ise en önemli gelişme TCMB faiz kararı oldu. TCMB politika faizini 75 baz puan indirerek %11.25’e çekti. Karar metninde ise en son yapılan aralık ayı toplantısına göre önemli derecede değişiklik bulunmuyor. Enflasyondaki iyileşmenin devam etmesine paralel olarak politikanın şekilleneceği belirtiliyor. Piyasa beklentileri 50-100 baz puan indirim şeklindeydi. Dolayısıyla, bu karar sonrasında kurda bir miktar gevşeme takip edildi.
Bugün Avrupa’da enflasyon, ABD’de ise sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilecek.
BIST-100 endeksinin güne hafif pozitif bir açılış yapmasını bekliyoruz. Dün TCMB kararı sonrasında kar satışları izlendi. Bu aşamada dalgalanma sürebilir, 121,800-122,500 direnç seviyeleri iken 120,500-119,500 destek seviyeleridir. Kısa vadede 119,500 desteği kritik olacaktır.

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün 150.275’e kadar yükselen Şubat vadeli sözleşme günü genelinde dalgalı bir seyir izlemesine rağmen kapanışta güçlenen satışlar ile geriledi ve %0.28 oranında değer kaybı ile 148.225 seviyesinden kapandı.
Güne tepki alımları ile başlamasın beklediğimiz sözleşmede 148.000 desteğinin üzerinde yaşanabilecek tepki yükselişlerinde 149.300 seviyesi ilk direnç olarak izleyeceğiz. Gün içi ataklarda tepki yükselişlerinin güç kazanabilmesi için 149.300’ün üzerinde kalıcı olunmalı. Aksi halde tekrar satışlar görebiliriz. 150.500 seviyesini ise sonraki ve daha önemli direnç olarak verebiliriz.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST100…Gün içi Rekorunu Yukarı Taşıdı…Merkez Bankasının faiz kararının takip edildiği işlem gününde endeks banka hisselerinin öncülüğünde yeni rekor seviyelerini test etti. ABD ve Çin arasında imzalanan ticaret anlaşması küresel hisse senedi piyasalarındaki yükselişe destek sağlıyor. Güne pozitif başlayan endeks akşam saatlerinde gelen satış baskısıyla beraber karışık bir görünüm sergiledi. BIST100 endeksi % 0.05 değer kazancıyla 121,000 puana yükseldi. Jeopolitik risklerdeki gerilemeyle birlikte endeks gün içi rekor seviyesini yeniledi. CDS primini 250 seviyesinin altında olması TL varlıklar üzerindeki pozitif risk algısına katkıda bulunuyor. Libya ateşkes görüşmeleri esnasında Moskova’daki müzakere masasından kalkan Hafter, Berlin’de gerçekleştirilecek konferansta yer almayı kabul etti. Bugün yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmazken ve yurt dışında Euro bölgesi enflasyon verisi takip edilecek.

 

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST-100 Güne Başlangıç
ABD ve Çin arasında ticaret anlaşmasının birinci fazının imzalanması küresel hisse piyasalarını desteklerken, dün pozitif bir görünüm etkili oldu. BIST-100 Endeksi de gün içinde pozitif bir seyir izlemesine karşın kapanışa doğru gelen satışlarla günü %0,05’lik yükselişle 121.000 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’leri bulan yükselişlerle tarihi zirvelerini yenileyerek tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah yataya yakın hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,85 – 5,86 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.
BIST-100 Strateji
Yurt dışı piyasalarda pozitif görünüm korunurken, BIST-100 Endeksi gün içinde pozitif bir seyir izleyerek tarihi zirvesini 122.482 puana taşıdı. Ancak kapanışa doğru gelen satışlarla endeks kazançlarını geri vererek günü 121.000 puandan tamamladı. Teknik göstergeler son zamanlarda aşırı alım bölgesinde negatif uyumsuzluklar sergilemeye devam ederken, yüksek hacimli gelen alımlar momentumun devam ettiğine işaret ediyor. 118.500 desteği üzerinde kalındığı yukarı yönlü seyrin devam edebileceğini değerlendirdiğimiz BIST-100 Endeksi’nde tarihi zirvenin bulunduğu 122.482 ilk direnç noktası olup, devamında 123.000 seviyesi direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 118.500 desteği altında 116.000 seviyesini gündeme gelebilecektir.

BIST – 30 Yakın Vade
Şubat vadeli endeks kontratı dün 148,175 ve 150,275 puanları arasında dalgalanarak günü %0,29’luk düşüşle 148,375 uzlaşma fiyatından tamamladı. Dün TCMB faiz kararı öncesi yükseliş kaydeden vadeli kontrat beklentilerle uyumlu kararın ardından da güçlü görünümü sürdürdü. Fakat kapanışa doğru gelen kar satışları kontratın kazançlarını silmesini sağladı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında sanayi üretimi, tüketici güven endeksi ve inşaat verileri yakından izlenecektir. Kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün dünün en düşüğü 148,175’in altında 147,500 ve 146,500-146,800 bölgesi destek noktaları takip edilecektir. Yükselişlerde ise 149,000-149,200 bölgesinin üzerinde 150,000 ve 150,500 seviyeleri önem kazanacaktır.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

Piyasa Beklentimiz
TCMB beklenen faiz kararını açıkladı. 2020 yılının ilk kararı piyasaların beklentisi doğrultusunda 75 baz puan faiz indirimiyle gerçekleşti. Bu doğrultuda Merkez politika faizini %12.00’dan %11.25’e çekmiş oldu. Karar metninde büyük bir sürpriz yok. Enflasyondaki iyileşme yinelenmiş. Jeopolitik risklere dikkat çekilmiş. Kısacası bundan sonraki süreçte de enflasyon görünümüne göre para politikasında değişiklik yapacağını bir kez daha görmüş olduk. Aslında dünkü karar için Merkezin eli rahattı. Jeopolitik risklerin yumuşaması, CDS primindeki düşüş, TL’deki stabil seyir ve enflasyondaki iyileşme TCMB’ nin faiz kararını vermesini destekleyen olumlu gelişmeler. Dünkü kararla birlikte kurdaki faiz kararı belirsizliği de ortadan kalkmış oldu ve kur daha da rahatladı. Bu durum aslında kurdaki fiyatlama üzerinde çok fazla hissedilmedi. Kur karar sonrası sınırlı bir şekilde aşağı yönlü hareket etti ve hala 5.85 çevresinde tutunma çabasını koruyor. Kurum olarak da beklediğimiz gibi karar sonrası kur üzerinde yeni bir fiyat hareketi görülmedi. Bundan sonraki süreçte de olası gelişmelere karşı dikkatli olunmasında fayda var. Borsa İstanbul dün tüm zamanların rekoru 122480 seviyesini test etti. Endeks için olumlu yorumu koruyoruz. Dünkü faiz kararı borsa ve bankacılık açısından da pozitif. Ancak endeks son günlerde hızlı hareket ettiği için bir noktada yorulması teknik olarak normal. Dolayısıyla bu açıdan zaman zaman kar satışları görülebilir. Ana resimde satışlar 118500 seviyesine kadar karşılandığı sürece olumsuz senaryoları bir süre daha konuşmayabiliriz.

BIST 100 Endeksi

Güne yükselişle başlayan BİST 100 endeksinde seans sonuna doğru gelen satışlarla yükselişinin çoğunu geri verip hafif artı bir kapanış yaptığını izledik. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi halinde 121.600 ve 122.800 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağı yönlü hareketlerdeyse 119.200 ve 117.700 seviyelerini destek olarak takip ediyor olacağız.

Destekler: 119.200 – 117.700 – 115.100
Dirençler: 121.600 – 122.800 – 125.000

BIST 30 Endeksi ve VIOP

Seans sonuna doğru satışların gelmesiyle BİST 30 endeksinin yatay bir kapanış yaptığını izledik. Yukarı yönde hareketlerde 148.900 ve 151.000 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor. Aşağı yönlü hareketlerdeyse 145.500 – 144.000 seviyelerini destek olarak takip ediyor olacağız.
VİOP 30 endeks kontratında 146.900 seviyesi stop loss olmak kaydıyla uzun pozisyonlar korunabilir.

Destekler: 145.500 – 144.000 – 141.800
Dirençler: 148.900 – 151.000 – 153.700

 

Borsa Yorumu, A1 Capital

TCMB kararı sonrasında endeks yeniden rekor tazeler mi?
Dün piyasa tahminlerine paralel şekilde gelen 75 baz puanlık faiz indirimi sonrasında Dolar/TL cephesinde 5.84’lü seviyeler test edilirken, endekste dün sabah görülen rekorun ardından realizasyon gerçekleşti. Günü bu realizasyonla birlikte 121.000 seviyesinden %0.05 artıda tamamladı. Diğer yandan bu sabah Asya borsalarında pozitif hava var ve bu durum içeride endeksin pozitif hareketine destek verebilir. Aşağıda 120.000-118.500 bandı önemli olacaktır. Kur cephesinde ise düşüşün devamı açısından 5.85 altındaki kalıcılık, yukarıda 5.94 direnci önemli. Bugün veri gündemi sakin fakat hafta sonu Almanya’da Libya konulu konferans düzenlenecek buraya Türkiye’nin de katılımı olacak. Öncesinde gelebilecek açıklamalara dikkat etmek gerekebilir. Bir diğer detay ise bugün ve yarın 17 Türk şirketin Londra’da yatırımcılarla görüşmesi bekleniyor. Dolayısıyla endekste hisse bazlı fiyatlamalar öne çıkabilir.
Yurtdışında ise ABD-Çin’in faz-1 anlaşması sonrası artan risk iştahını bu sabah Çin’den gelen 4.çeyrek büyüme verileri de destekledi. Gelen veri Çin hükümetinin tahmini ile paralel olduğu görülüyor. ABD’de ise yalnızca ticaret iyimserliğinin yarattığı tablo değil, bilanço bazlı fiyatlamalarda öne çıkmakta. Dün Morgan Stanley, J.P.Morgan ve Goldman Sachs’tan iyi gelen 4.Ç bilanço değerleri sonrasında endekslerde rekor seviyeler görüldü. Bugün ikincil düzey verilerin yer aldığı Yurtdışı piyasalarda olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

TEKNİK ANALİZ
BIST100 Endeksi günü +0,05% ile 121,000 seviyesinde yatay kapattı. Gün içerisinde 2900 puanlık marj içerisinde hareket etti. İşlem hacmi rekor düzeylerde gerçekleşti. RSI 74 seviyesine geriledi.
-Grafikte tarihi zirve üzerinde 1000 puan yukarı geçildi, 122,500 ile gün yükseği görüldü. Ardından satış aktivitesi ile gerileyerek kapattı. Bu seviye üzerinde ana hedefini 124,200 ve 126,000 olarak belirliyoruz. RSI Negatif Uyumsuzluğa dikkat çekiyoruz. Özellikle 119,500 aşağısında 117,500 ve 115,000 ana destekleri olarak görüyoruz.

Direnç: 122.500 – 124.200 – 126.000
Destek: 115.000 – 117.500 – 119.500

F_XU030 ŞUBAT VADE Kontratında yeniden 149,000 – 150,000 bandı test edildi ve gerileyerek 148,200 seviyesinde kapattı. Yükselen kanalın üst sınırında işlemler devam etti. Kısa vadede destekleri 146,000 – 147,500, dirençlerini ise 149,200 ve 150,000 olarak görmeye devam ediyoruz. RSI daki negatif uyumsuzluğa dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 147,500 aşağısında satış aktivitesinde hızlanma görebiliriz.

Direnç: 149.200 – 150.000
Destek: 146.000 – 147.500

USDTRY dün 5,8380 – 5,92 bandında işlem gördü. Seans sonunda 5,84 seviyesinde kapattı. Bu sabah 5,86 ile yatay işlem görüyor. Destekleri 5,77 ve 50g ort 5,83 dirençlerini ise 5,94-6,00 olarak görüyoruz.

Direnç: 5,94 – 6,00
Destek: 5,77 – 5,83 – 5,85

– Bu sabah yatay açılış sonrasında 118,000 – 122,500 arasındaki işlem aktivitesi bekliyoruz. Takip edilecek Destekleri 116,300 – 118,000 – 119,500, dirençlerini ise 121,400 – 122,500 ve 124,200 olarak belirliyoruz

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Yeni Zirve 200 Puanla Kaçtı!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

  • 147,100 seviyesi teknik destek olarak izlenebilir.
  • Üstünde long yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
  • 149,700 – 150,475 – 151,800 ise teknik direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

  • Endekste eksi bir kapanış yaşanmıştır.
  • Endekste 2 gündür hafif eksi kapanışlar olmuştur.
  • Endeks dün Ocak 2018 ‘de gördüğü zirvenin 200 puan altından dönüş yaşayarak zirve yenileyememiştir.
  • Haftalık ortalama kritik destek olmaya devam etmektedir.
  • Üstünde kaldıkça yukarı ataklar devam edebilir.
  • Ortalama desteği altında ise endekste bir düzeltme süreci başlayabilir.

 

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

BİST100

XU100 endeksi önceki günü %0.05 yükselişle 121.001 seviyesinde tamamladı 16.9 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %1.13 yükselirken, sanayi endeksi ise %0.19 düşüş yaşadı.

Önceki gün endekste açılışın ardından yaşanan yükselişte 122.482 ile yeni rekor gün içi zirve görüldükten sonra yukarı yönlü hareketin hız kestiği ve gün sonuna doğru kısmi düzeltme hareketlerinin oluştuğu gözlendi. TCMB politika faizinde 75 baz puan daha indirime gitmesi sonrası endekste geri çekilme gözlendi. Son günlerde denenen yeni zirveler sonrası endekste teknik göstergelerdeki yorgunluk belirtileri bir süre konsolidasyon süreci oluşturabilir. Bu süreçte yaşanacak kimi zaman geri çekilmelere karşın ana yönün yukarı yönlü olmaya devam edeceğini düşünmeye devam ediyoruz.

ABD-Çin ticaret anlaşması ile ilgili gelişmelerle güne başlayan endekste alıcılı açılış sonrası yine hacimli yükselişle 122.482 rekor seviye test edildi. Endekste dün bir ara düşüş olsa da yaşanan bu hareketle yükseliş trendindeki eğilim sürüyor. Zaman zaman düzeltme hareketleri oluşsa da risk alma iştahı sürdüğü sürece yükselişin devamını beklediğimiz endekste 121.500 ilk direnç olarak izlenecek. Üzerine geçişte 122.200 ve 123.500 yeni hedefler olacak. Olası düzeltme hareketlerinde 120.000 ilk bariyeri izlenmeli. Altında düşüşlerde 119.500 ve 118.500 seviyelerini izleyeceğiz.

Destekler: 120.000 / 119.500 / 118.500
Dirençler: 121.500 / 122.500 / 123.500

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Şubat ayı vadeli endeks 30 kontratı önceki işlem gününü %0.29 düşüşle 148.225 seviyesinde tamamladı.

Yine rekor seviyelerin test edilmesinden sonra arka arkaya ikinci gün düşüşle günü kapatan kontratta yükselen kanala hareketi üstündeki hareket eğilimi devam ediyor. TCMB’nin politika faizinde 75 baz puan daha indirime gitmesi sonrası endekste geri çekilme gözlendi. Son günlerde denenen yeni zirveler sonrası kontratta teknik göstergelerdeki yorgunluk belirtileri bir süre konsolidasyon süreci oluşturabilir. Bu süreçte yaşanacak kimi zaman geri çekilmelere karşın ana yönün yukarı yönlü olmaya devam edeceğini düşünmeye devam ediyoruz.

Şubat ayı vadeli kontrat önceki işlem gününde hafif alıcılı açılış sonrası gün içinde 150.275 seviyesine kadar yükseliş gösterdi ve günü yine rekor yüksek seviyelerde tamamladı. Kontratta yeni günde 147.500 ilk desteği takibimizde olacak. Bu seviye altına geçiş görülürse düzeltme eğilimi 145.800 ve 144.000 seviyelerine kadar devam edebilir. Genel yönün yukarı olduğu kontratta 145.800 yükselen kanal desteği üzerinde tutunma devam ederse 148.500 ve 149.400 seviyeleri hedeflenebilir.

Destekler: 147.500 / 145.800 / 144.000
Dirençler: 149.500 / 150.500 / 152.000

 

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım

BİST100 endeksinde hafif yukarı açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe ABD ile Çin arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşması sonrası % 0,36 artışla 121.377 seviyesinden başladı. Ardından gözler TCMB’nin açıklayacağı politika faiz kararına çevrildi. Açılışın hemen ardından endeks tüm zamanların yeni rekorunu kırdı ve 122.220 seviyesini gördü.

TCMB’nin politika faizinde 75 baz puan indirime gittiğini açıklamasıyla özellikle banka hisselerine gelen alımlarla endeks rekorunu fazlasıyla geliştirdi. İndirimin ardından Dolar/TL kuru başta yatay seyrini sürdürürken sonrasında 5,84 seviyelerinin altına geriledi.
Kapanışa doğru gelen sert kar satışları rüzgarı adeta tersine çevirdi. Endeks günü %0,05 yükselişle 121.000 seviyesinden kapattı. İçeride önemli bir veri akışı bulunmazken, Euro Bölgesi’nden gelecek TÜFE kararı ile ABD tarafında açıklanacak Sanayi Üretim endeksi piyasaların odağında olacak.

Gün içinde takip edeceğimiz direnç seviyeleri 121.800 – 122.500 – 123.200 olacakken, destek seviyeleri ise 120.400 – 119.800 olacak.

VİOP 30 Endeks kontratında hafif yukarı açılış bekliyoruz.

VİOP 30 Endeks Şubat kontratı, Perşembe günü 148,175-148,225 fiyat aralığında işlem görerek günü 148,375 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 14.425 adet artarak 473.477 adet kontrat olarak gerçekleşti.

VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 146,200 seviyesinin üzerinde hareket etmesi kısa vadede yükseliş eğilimini canlı tutuyor, özellikle 150,000’ün üstüne çıkmamız durumunda ilk aşamada 152,800 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirebilir.
Aşağı yönde kısa vadeli düşüşün devam edebilmesi için ise 147,500 desteğinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 149,500 ve 150,300 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 148,200 ve 147,500 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Şubat vade endeks sözleşmeleri 60 dakikalık grafiğinde görüldüğü üzere yükseliş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Trendin direnç noktasından geri çekilmelerin başladığını görmekteyiz.

Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın 147,500 destek noktasına kadar geri çekilmeler yaşanabilir. 147,500 destek noktasının kırılması durumunda 146,000 destek noktasına kadar devam edebilir. Endekste geri çekilmelerin hızlanması durumunda 146,000 destek noktasının altında 145,000 seviyesi takip edilebilir.

Sözleşmelerde yükselişlerin yeniden hızlanması için 150,000 direnç noktasının kırılması gerekmektedir. 150,000 direnç noktasının kırılması durumunda 151,000 seviyesi ilk direnç noktamız olacaktır.

 

16.01.2020 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Faiz kararı öncesi piyasalar
Gelişmiş ülke borsalarındaki yükseliş kar satışlarına rağmen devam ediyor. ABD – Çin Faz -1 anlaşmasını geride bırakan Wall Street şirket karları ve ekonomi verilerle S&P 500 yeni zirveler yapmaya devam ediyor.

Gelişmekte olan ülke borsalarında ise tedirgin bir hava var. Güney Amerika ve Asya borsalarındaki satışların devam etmesi yatırımcıların ABD – Çin anlaşmasını geçici bir ateşkes olarak gördüğüne işaret ediyor.

Borsa İstanbul uzun bir aradan sonra ilk kez dünyanın yörüngesine geri döndü. Gelişmekte olan piyasalardaki satışlarla %0,4 gerileyen Borsa İstanbul Ocak 2018 zirvesinin altında 120.939 seviyesinde kapandı.

Borsadaki gerilemeyi 11.000 puanlık yükselişten sonra sağlıklı bir düzeltme olarak görüyoruz. Akbank’ın %1,9’unun (145mn dolar) %4’lük bir ıskontoyla hızlandırılmış talep toplama yöntemi kullanılarak satılması, TSKB’nin 400 milyon dolarlık %6 faizli 5 yıllık eurobond ihracına 8 kat talep gelmesi Türkiye varlıklarına ilginin güçlü olduğunu gösteriyor.

Gelişmekte olan borsalardaki satışlara paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılış öngörüyoruz. Akbank ortak satışı nedeniyle banka hisselerinde önemli bir baskı öngörmüyoruz. Ancak satışların devam etmesi durumunda Borsa İstanbul için ilk destek noktası 119.250 olarak öne çıkıyor.

Bugünkü Para Politikası Kurulu toplantısında Merkez Bankası’nın politika faizini 50 baz puan indirmesini bekliyoruz. Ancak swap piyasasında oluşan fiyatlar 100 baz puanlık bir indirimin fiyatlandığını gösteriyor. Faiz indirimi sonrası Türkiye gerçekleşen enflasyona göre eksi reel faiz veren ülkeler kulübüne katılacak.

Haberler & Makro Ekonomi
Aralık ayında konut satışları yıllık bazda %48 artış gösterdi.
Aralık ayında konut satışları 146.903 ünite olarak gerçekleşerek yıllık bazda %47.7 aylık bazda ise %46’lık artış gösterdi. Satış rakamlarındaki artışta konut faizlerindeki düşüş ve 31 Aralıkta sona eren KDV ve tapu harcı indirimleri etkili oldu. Hatırlanacak olursa, 2019 yılının başında konut teslimlerinde uygulanan %18 KDV oranı %8’e, %4 olan tapu harcı ise sene sonuna kadar %3’e indirilmişti. Diğer yandan kümüle olarak bakıldığında konut satışları 2019 yılında %2 daralma gösterdi.

Aralık ayında ipotekli konut satışları yıllık bazda altı kat yükseliş gösterirken, aylık bazda %15 arttı. İpotekli satışların toplam satışlar içindeki payı geçen senenin aynı dönemindeki %19 seviyesinde %25’ yükseldi. Merkez Bankası’nın Temmuz 2019’dan beri toplamda 1200 baz puan faiz indirimine gitmesi ve kamu bankalarının aylık mortgage oranlarını 0.99% sınırının altına çekmesi ipotekli satışları desteklemeye devam etti. İlk satışlar ise yıllık bazda %8, aylık bazda %54 artış kaydetti. İpotekli konut satışı yolu ile gerçekleşen ilk konut satışları geçen seneye göre üç kat artış gösterdi. Yine de, faiz indirimlerinin ikinci el konut satışlarındaki toparlanmaya katkısının daha belirgin olduğu gözlemleniyor. İpotekli konut satışı yolu ile gerçekleştirilen ikinci el konut satışları yıllık bazda %970 arttı.

Yabancılara konut satışı ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %16 artış gösterdi. En çok konut alımı yapan ülke vatandaşları arasında Irak ve İran vatandaşları bulunuyor.

Çekinceler:

Borsa İstanbul için çıkan tüm analizleri, borsa gündemini ve borsa yorumlarını buradan gün içinde canlı olarak takip edebilirsiniz. En son çıkan borsa yorum, haber ve analiz en üstte yer almaktadır. Bu sayfada borsa ile ilgili güncel gelişmeleri devamlı takip edebilirsiniz.

Bu sayfada son bir günlük yorumlara ve daha eski yorumların arasında güncelliğini yitirmemiş olanlara yer veriyoruz. Burada yer alan yorumlar genellikle endeks ve borsa gündemi hakkında olup hisse yorumları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.