Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

borsa yorumları borsa gündemi

Borsa İstanbul için çıkan tüm analizleri, borsa gündemini ve borsa yorumlarını buradan gün içinde canlı olarak takip edebilirsiniz. En son çıkan borsa yorum, haber ve analiz en üstte yer almaktadır. Bu sayfada borsa ile ilgili güncel gelişmeleri devamlı takip edebilirsiniz.

Bu sayfada son bir günlük yorumlara ve daha eski yorumların arasında güncelliğini yitirmemiş olanlara yer veriyoruz. Burada yer alan yorumlar genellikle endeks ve borsa gündemi hakkında olup hisse yorumları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

17.08.2018 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Ergün Tekgül'ün Borsa YorumlarıMeksa Yatırım Borsa VİOP Direktörü Ergün Tekgül’ün hazırladığı borsa viop stratejisi ve dolar kuru yorumudur.

Kanalın Alt Bandına Devam Ediyor!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 • 110,500 seviyesi teknik direnç olarak izlenebilir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 • 107,800 – 107,100 – 106,500 ise teknik destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

VİOP30 Endeks Yorumu

 • Endeks sözleşmesinde iki gündür eksi kapanış yaşanmaktadır.
 • Aşağıdaki grafiğimizden de göreceğiniz üzere endeks düşen kanal bant içindeki yolculuğuna devam etmektedir.
 • Bandın üstünden gelen satışlar devam etmektedir.
 • Ortalamalar önemli direnç bölgesi olarak izlenebilir.
 • Ortalamalar altında baskı kanalın alt bandına doğru devam edebilir.

VİOP Dolar/TL Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/TL Haziran vade sözleşmesinde eksi bir kapanış yaşanmıştır.
 • 5,9500 teknik direnç seviyesidir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

VİOP Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/Ons Haziran vade sözleşmesinde artı bir kapanış yaşanmıştır.
 • 1189,00 $ teknik direnç seviyesidir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

 

16.08.2018 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa BIST 100 Akşam Raporu, Ahlatcı Yatırım

BİST100 endeksi hafta genelinde esen satış rüzgarına paralel 3119 puan düşüş kaydetmiş, günü %3,46 aşağıda 87.143 puanda tamamlamıştır. Toplam işlem hacmi 8.5 milyar TL düzeyinde gerçekleşmiştir. Teknik olarak baktığımızda daha önce alımların devreye girdiği 88.500-89.800 bölgesinin aşağı yönlü geçilmesi ile 87.000 seviyelerine gelinirken, negatif görünüm oldukça güçlendiği söylenebilir. Bu seviye aşağısında 85.000 seviyeleri konuşulmaya başlanmış olup yukarı yönlü bir toparlanma için 90.000 seviyesi üzerine çıkılması gerektiği düşünülmektedir.

 

Borsa ve Piyasalara Bakış – Ahmet Mergen, Acar Menkul

BIST 100 :

Ortalamalar fiyatın yükselmesine engel oldu..Son günlerde görülen “88.168” ve ” 88432″ deki dip seviyelerine doğru sarkıyor.. Gerileyen dolar destek seviyesinde alım getirebilir belki ama önemli olan konunun son zamanlardaki gerilimin ne şekilde kendisini yavaş yavaş sakinliğe terk edeceği gibi gözüküyor.. “88168” deki son dibin tutmaması halinde stoplosslar çalışabilir ve satışlar artabilir..

 

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Körfez’den uzanan dost eli…

Küresel piyasalardaki satış dalgası sertleşiyor. Güçlü dolar, dış ticaret savaşları ve gelişmekte olan ülkelere yönelik endişeler hisse senedinden, tahvile, dövizden emtia piyasalarına tüm varlık guruplarını vuruyor. Buna rağmen henüz altın, İsviçre frangı ve yen gibi emin liman yatırım araçlarına bir yöneliş görülmüyor.

Türkiye piyasalarında bir ayrışma yaşanıyor. BDDK ve Merkez Bankası’nın aldığı önlemler nedeniyle kapatılan açık pozisyonlar sayesinde Türk lirasındaki yangın kontrol altına alındı. Türk lirasının dip noktasına göre değer artışı %20’yi geçti. Ancak küresel piyasalardaki satışlar nedeniyle halen hisse senedi ve tahvil piyasalarında bir toparlanma görmüyoruz.

ABD vadelilerinde yaşanan yükseliş ve Katarın Türkiye ekonomisine 15 milyar dolar yatırım yapacağı haberi bugün Türkiye varlıklarını destekleyecek. Katar parasının hangi alanlara yatırılacağı ve ne kadar zamanda geleceğine bağlı olarak piyasa tepkisi şekillenecek. Günün önemli haberi, ÖTV artışı nedeniyle benzine yapılan %9 zam bütçe için iyi enflasyon için kötü haber.

Borsa İstanbul’un Perşembe gününe %0,5 – 1,0 bandında yükselişle güne başlamasını bekliyoruz. Ancak piyasalardaki asıl hareketlilik Bakan Albayrak’ın küresel yatırımcılarla yapacağı telekonferansta piyasaları ne kadar ikna edebileceğine bağlı olarak belirlenecek.

Haberler & Makro Ekonomi

Temmuz 2018 Bütçe

​YORUM:Temmuz’da bütçenin bir önceki ayki kayda değer açık sonrasında fazla vermesi iyi haber. Ancak yılın ilk 7 ayında dair bütçe rakamlarına bakıldığında vergi gelirleri kaynaklı güçlü performansa rağmen harcamalardaki artıştan dolayı bozulma olduğu görülüyor. Son dönemde ekonomi yönetiminden yılın kalanında mali disiplinin süreceğine dair verilen mesajı olumlu buluyoruz. Bu mesajın yılın kalanında bütçe rakamlarına ne kadar yansıdığı piyasalarca yakından takip edilecek. 2018 bütçe açığı milli gelir oranı tahminimizi %2,0 seviyesinde (73 milyar TL) tutuyoruz.

Detaylar:

Temmuz ayında Merkezi Yönetim bütçesi 1,1 milyar TL fazla verdi (Temmuz 2017: 0,9 milyar TL). Aynı dönemde faiz dışı fazla 9,3 milyar TL oldu (geçen yıl: 6,7 milyar TL). Bütçede geçen yıla kıyasla iyileşme faiz hariç harcamaların geçen yıla kıyasla daha az artmasından kaynaklanıyor. Faiz dışı harcamalar yıllık bazda %15 (Temmuz 2017: yıllık %20 artış) artarken faiz giderleri %41 arttı.

Harcama tarafında personel giderleri, mahalli idarelere ayrılan paylar ve savunma sanayiye ayrılan paylarda artış dikkat çekiyor. Yılın ilk 7 ayında savunma sanayiyi destekleme fonuna ayrılan miktar geçen yılın aynı dönemine kıyasla %153 artarak 7,7 milyar TL’ye ulaştı. Öte yandan sermaye transferlerinde azalma bütçe harcamalarını 2,0 puan aşağı çekiyor.

Gelir tarafında vergi gelirleri yine öne çıkıyor. Yıllık bazda %18 artan gelirlere vergi cephesi 16 puan katkı veriyor. Bu katkının yarısı TL’deki değer kaybının yansımasıyla artan ithalden alınan KDV’den geliyor. Öte yandan yurtiçinde alınan KDV ve ÖTV gelirlerindeki azalış dikkat çekiyor. Petrol ve doğal gaz ürünlerinden alınan ÖTV gelirlerindeki sert düşüş muhtemelen akaryakıt fiyatlarındaki artışın ÖTV’den telafisini sağlayan eşel mobil sisteminden kaynaklanıyor.

Son olarak yılın ilk 7 ayına ait birikimli rakamlara bakıldığında, harcamaların %23 gelirlerin ise %18 arttığı, bu bağlamda bütçe açığının 45 milyar TL, faiz dışı açığın ise 3,0 milyar TL olduğu görülüyor. Geçen sene ilk 7 ayda bütçe açığı 24,3 milyar TL faiz dışı fazla ise 8,4 milyar TL seviyesindeydi. Geçen yıla kıyasla bütçedeki bozulmada personel giderlerindeki ve faiz harcamalarındaki artış öne çıkan kalemler.

Akaryakıt fiyatları ÖTV artışı nedeniyle %9 arttı.

Akaryakıt fiyatları ÖTV artışı nedeniyle %9 arttı. Devletin 21 Mayıs’tan bu yana TL’deki değer kaybını fiyatlara yansıtmadığı bu nedenle de ÖTV gelirlerinde erozyona neden olduğun hatırlatmak isteriz. ÖTV artışı vergi gelirlerindeki erozyonu düzeltmeye yönelik. Bütçe için olumlu, enflasyon için olumsuz. Enflasyona etkisinin %0.5 olarak hesaplıyoruz.

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Ergün Tekgül'ün Borsa YorumlarıMeksa Yatırım Borsa VİOP Direktörü Ergün Tekgül’ün hazırladığı borsa viop stratejisi ve dolar kuru yorumudur.

Aynı Direnç Çalıştı!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

115,000 seviyesi teknik direnç olarak izlenebilir. Altında short yönlü pozisyonlar takip edilebilir.

111,000 – 110,400 – 109,500 ise teknik destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

Endeks sözleşmesinde bir gün aradan sonra eksi kapanış yaşanmıştır. Endeks yüksek bir dalga ile fiyatlamaya devam etmektedir.

Haftalık&aylık ortalama bölgesi direnç olarak izlenebilir.

Bu direnç bölgesi geçilemediği sürece düşen kanalın alt bandına doğru baskı devam edebilir.

VİOP Dolar/TL Sözleşmesi

VİOP Dolar/TL Haziran vade sözleşmesinde eksi bir kapanış yaşanmıştır.

6,3000 teknik direnç seviyesidir.

Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

VİOP Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

VİOP Dolar/Ons Haziran vade sözleşmesinde artı bir kapanış yaşanmıştır.

1190,00 $ teknik direnç seviyesidir.

Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

 

Zeynel Balcı’nın BİST100 ve VİOP30 İçin Dikkat Çektiği Kritik Seviyeleri ve Borsa Yorumları

Zeynel Balcı'nın BIST100 ve VIOP 30 Borsa YorumlarıBIST100 Endeksi dünü 3.155 (% 3.38) puanlık düşüş ile 90.262 seviyesinden ve 11.262 milyon TL işlem hacmiyle kapattı. Borsada yükseliş denemeleri satış fırsatı olarak görülüyor. Banka hisseleri öncülüğünde düşüş devam ediyor. Gösterge faiz oranı ve döviz kurlarında ise yükseliş eğilimi devam ediyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün yapacağı telekonferans, Katar Emirinin Türkiye ziyareti ve 15 milyar dolarlık yatırım vaadi, döviz kurları, BDDK ve merkez bankası kaynaklı önlemler etkisi, Türkiye-ABD ilişkileri öne çıkan gündem konuları. Türkiye ile ABD ilişkilerine bağlı gelişmeler yakından izleniyor. Tutuklu rahip eksenli Türkiye-ABD ilişkilerindeki gerilim karşılıklı yaptırımlarla devam ediyor. Döviz kurlarındaki sert yükselişe ilişkin olarak BDDK ve Merkez bankasından önlemlerin olumlu etkileri görülürken piyasalar yeni denge oluşturmaya çalışıyor. Katar’ın 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım vaadi önemli. Yarın günü S&P’den kredi notu konusunda değerlendirmeler bekleniyor. Diğer gündem konularına duyarsızlık sürüyor. Döviz kurlarındaki gevşemede BDDK’nın likidite önemleri, bankaların fonlama faizinin % 19.5’e yükselmesi sonrası parasal sıkılaştırmanın artması gibi gelişmeleri de dikkate almak gerekir. Piyasalarda temkinli görünüm korunuyor.

Endekste düşüş trendi devam ediyor. İlk destek 90.000 seviyesinde. Bu seviye günlük işlemler için önemli. Sonraki destekler 88.500-88.000 seviyelerinde. 88.000 seviyesinin üzerinde henüz teyit olmazsa da çıkış formasyonlarından “ikili dip” formasyon olasılığı gündemde kalacak. Tepki alımlarında ilk dirençler ise 91.300-92.500 seviyelerinde görülüyor. Tepki çıkışının devamı için 92.500 seviyesi geçilmeli. Sonraki dirençler 94.000-94.500 seviyelerinde bulunuyor. Endekste sert düşüş sonrası tepki alımları görülebilir. Ancak direnç seviyelerinde satışla karşılaşma olasılığı yüksek.

VIOP (Günlük)

Endekste düşüş sürüyor. İlk destekler 112.000 ve 11.000-110.500 seviyelerinde görülürken ilk dirençler ise 113.500-115.000 ve 117.500 seviyelerinde bulunuyor.

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

seda Yalçınkaya borsa yorumu

Piyasa Beklentimiz

Bilanço sonrasında güçlü seyirler göstererek endekse destek veren hisselerde dün kar satışlarının gelmesi, banka hisselerindeki satışla birleşince %3.4 gibi sert bir düşüşü getirdi. Endekste genel olarak 88500-95000 gibi geniş bir aralıkta dalgalanma devam edebilir. TL’deki güçlenme veya dengelenme eğilimi piyasalar için pozitif olurken, bugün Bakan Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla yapacağı konferans önemli olacak.

BIST 100 Endeksi

BIST 100 endeksi 95300 direncine doğru hareketini yapmasına karşın, bu seviyenin üzerine kalamayarak 90000 seviyesine doğru düşüş kaydetti. Endeks hala çok güçlü değil. Yükselişinde zayıf kalıyor. Endeks için 88000 seviyesini destek olarak izliyoruz. endeks bu destek noktasının üzerinde kalırsa bu durumda yukarı yönde hareketini korumak isteyebilir. Ancak güçlenmesi içinse 92000 seviyesinin üzerinde yerleşik seyirlerin görülmesinde fayda var.

Dirençler: 92000 / 94000 / 95300

Destekler: 88000 / 85880

BIST 30 Endeksi ve VIOP

BIST30 endeksi 109260 destek noktasının üzerinde ve bu seviyenin üzerinde kalırsa yukarı yönlü hareketini korumak isteyebilir. Ancak güçlenmesi için 113000 seviyesinin üzerinde ısrarcı olmasında fayda var. Endeks 109260 seviyesinin altına geçerse bu durumda geri çekilmeler hız kazanabilir.

VIOP kontratında BIST 30 endeksinde sağlıklı yeni uzun ve kısa pozisyonlar için bir süre beklenebilir. Endeks yükselişinde zorlanmaya devam ederse VIOP kontratında yeni uzun pozisyon denemesi riskli olabilir. Mevcut kısa pozisyonlar 113000 seviyesi stop loss alınarak bir süre daha korunabilir. Yeni kısa pozisyon için spot piyasada 109260 seviyesinin altındaki güçlü seyirlerin oluşmasında fayda var. Endeks 109260 seviyesinin altında kalmaya başlarsa VIOP kontratında mevcut uzun pozisyonlar temkinli olmak amacıyla kapatılabilir.

Dirençler: 113000 / 116685 (50 Günlük HO) / 121100

Destekler: 109260 / 108300

 

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

Küresel Piyasalarda Risk İştahı Azalırken, Yurtiçinde Sanayi Üretimi Verisi Ön Planda… 

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi Temmuz ayında bir önceki aya göre değişim göstermezken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Temmuz ayında piyasa beklentisinin üzerinde aylık bazda yüzde 0,5 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Çekirdek Perakende Satışlar verisi Temmuz ayında beklentilerin üzerinde yüzde 0,6 oranında artış kaydetti. ABD’de açıklanan New York Empire State İmalat Endeksi verisi Ağustos ayında bir önceki aya göre artış ile 25,60 seviyesine yükseldi. ABD’de açıklanan Sanayi Üretimi  verisi Temmuz ayında aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 4,2 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan İmalat Üretimi verisi Temmuz ayında aylık bazda beklentilere paralel yüzde 0,3 olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Kapasite Kullanım Oranı Temmuz ayında yüzde 78,1 düzeyinde gerçekleşti. ABD borsaları günü ekside tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yayımladığı basın açıklamasında, Bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swaplarından, işlemin başlangıç tarihinde spotta yurtiçi bankaların TL verip döviz aldıkları swap işlemleri ile yine bu mahiyetteki swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemler toplamı bankaların en son hesapladıkları yasal öz kaynaklarının %25’ini geçemeyeceği duyuruldu. TÜİK tarafından açıklanan İşgücü İstatistikleri raporuna göre, 2018 yılı Mayıs ayında işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,5 puanlık azalış ile yüzde 9,7 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri verilerine göre, 2018 yılı Temmuz ayında Türkiye geneli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,9 oranında artış ile 123.878 olarak gerçekleşti. TCMB tarafından yayımlanan Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu raporuna göre, Haziran sonu itibarıyla özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu, 2017 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 36 milyon dolar azalarak 221,7 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 486 milyon dolar artarak 19,1 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği açıklandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan Aylık Bütçe Gerçekleşmeleri Raporuna göre, 2018 yılı Temmuz ayında Merkezi Yönetim Bütçesi 1,1 milyar TL fazla verirken, 2018 yılı Ocak-Temmuz döneminde 45 milyar TL açık vermiştir. Dün, küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kayıpları ile birlikte yurtiçinde TL’de yaşanan değer kazanımları sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,8570-6,5707 aralığında hareket ettiği ve günü 5,8990 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi günü yüzde 3,38 düşüş ile günü 90.262 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 11,3 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 17,92 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 5,68 yükseliş ile yüzde 28,27 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 0,42 yükseliş ile yüzde 21,46 düzeyinde günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 2,68 düşüş ile 498,57 düzeyinde olduğu görülüyor.

BİST100 

BİST100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününde 3155 puan düşüş kaydederek bir kez daha sert bir düşüş yaşarken, %3,38 oranında değer kaybı ile 90.262 seviyesine gerilemiştir. Toplam işlem hacmi 11.2 milyar TL olarak kaydedilmiştir. Mevcut hareket, yatırımcıların bayram sürecinde oluşabilecek riskleri taşımak istememesine bağlanmaktadır.

Teknik olarak değerlendirdiğimizde tekrar yoğunlaşan satış baskısı nedeniyle 90.000 seviyelerine yaklaşan endeks için 89.800 ve 88.500 kritik destek seviyeleri olmaya devam ederken, daha önce alımların devreye girdiği bu seviyelerin aşağı yönlü geçilmesi halinde 87.000 seviyelerine doğru hareketin devam edebileceği söylenebilir. Yukarıda ise 91.800 ilk direnç noktası olarak belirlenmiştir.

Destek: 89.800 / 88.500 / 87.000

Direnç: 91.800 / 93.400 / 95.200 

VİOP 30 ENDEKS (F_XU0300818) 

Ağustos vadeli VİOP30 endeksi arka arkaya dördüncü günü negatif kapatarak kayıplarını derinleştirmiş, %-3,26 oranında değer kaybıyla 111.449 seviyesine gerilemiştir. Genel olarak negatif bir trend içerisinde olan endeks için 113.500-110.800 ve 108.200 seviyeleri destek olarak takip edilirken, bir kez daha 110.800-113.500 bölgesinden alımların devreye girip girmeyeceği takip edilecektir. Yukarı yönlü olası bir toparlanmada ise 116.400 seviyesi ilk direnç noktası olarak takip edilecektir.

Destekler: 113.500 / 110.800 / 108.200

Dirençler: 116.400 / 119.500 / 122.600

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST 100… Tahvil faizlerindeki hızlı yükseliş eşliğinde geriledi… Güne beklentimize paralel şekilde yükselişle başlayan endekste 95.000 seviyelerine kadar yükselmesinin ardından 5000 puan gerileyerek günü %3.38 düşüşle 90.263 seviyesinden tamamladı. Endeksin kurdaki volatiliteye karşı güçlü bir direnç sergilediği gözlemlenmişti, fakat dün kurdaki volatilite önceki günlere kıyasla azalmasına rağmen endeksteki volatilite oldukça yüksekti. Söz konusu volatilitenin ABD’li rahip Brunson’ın ev hapsi itirazının mahkeme tarafından reddedilmesi ile ilgili haber akışının gerçekleştiği saatlerde arttığı gözlemlendi. Güçlü karlılıklarıyla dikkat çeken şirketlerin birçoğu açılışta tepki yükselişlerini beraberinde getiren satışlarla karşılaştı. Bankacılık endeksi Salı günü kayıplarını toparlamasının ardından dün yeniden satıcılı seyir izleyerek %4.08 düşüşle endeksteki düşüşe öncülük etti. BDDK ve TCMB’nin hamleleri paralelinde gerçekleşen kurdaki toparlanma eğiliminin devam etmesi halinde, endeksin pozitif seyri devam edebilir, buna paralel olarak ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik haber akışları yakın takibimizde kalacak.

Şirket Haberleri… 6 aylık bilançosu gelen şirketler arasında AKENR 591 milyon TL net zarar, ANELE 27 milyon TL net kar ve TRCAS 18 milyon TL net zarar açıkladı.

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

BIST güne 95.000 seviyesi üzerinden alıcılı bir başlangıç yaptı ancak yukarı yönde hareket kalıcı olmadı. Açılış ardından endeks sert satış baskısı altında kaldı ve günün kapanışı 90.263 seviyesinden gerçekleşti.

Dün Avrupa’da emtia ile bağlantılı şirketler öncülüğünde borsalar %1’in üzerinde düşüşler gösterdi. Özellikle petrol fiyatlarının düşüş göstererek Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye gerilemesi piyasaları olumsuz etkiledi. Enerji sektöründe artan satış baskısı ABD borsalarını da olumsuz etkiledi. Bunun yanı sıra devam eden ticaret savaşı endişeleri ABD borsalarında düşüşü destekleyen faktörlerdendir.

Bugün yurt içinde haziran ayı sanayi üretimi verileri açıklanacak. Piyasanın beklentisi sanayi üretiminde yıllık bazda %5 artış olacağı yönünde bulunuyor. Aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın TSİ 16.00’da yabancı yatırımcılarla yapacağı telekonferans takip edilecek. Avro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi, ABD’de ise konut başlangıçları verileri izlenecek. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya piyasaları satıcılı seyrediyor. ABD ve Avrupa’da alıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST’in ise güne hafif alıcılı başlayabileceğini düşünüyoruz.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST-100

(Destek: 89.400/88.500/87.500 Direnç: 91.900/93.200/94.100)

Teknik Yorum: Dün güne alıcılı bir görüntüyle başlayan endeks en yüksek 95.245 seviyesini gördükten sonra satışlarla karşılaşarak günü %3,38 oranında değer kaybıyla 90.263 puandan kapattı. İşlem hacmi ise 11,3 milyar TL olarak gerçekleşti. (Son bir aylık işlem hacmi ortalaması 9,6 milyar TL) Dün yine 20 ve 50 günlük ortalamasından satışlarla karşılaşan endeks gün boyu baskı altında kalarak Bollinger alt bandına kadar geriledi. Satış baskısının devam etmesi durumunda daha önce birçok defa test edilen 88.500 seviyesi ana destek olarak takip edilmeye devam edilebilir. Diğer yandan endeksin güne tepki alımları ile başlamasını beklerken, olası yükselişlerde 94.100 ana direnç olarak takip edilebilir. Öncesinde 91.900 ve 93.200 sıralı ara dirençler.

BIST-30 Ağustos Kontratı

(Destek: 112.500/111.600/110.500 Direnç: 115.300/117.000/118.200)

Teknik Yorum: BIST-30 Ağustos kontratı, Çarşamba günü 112.025 – 118.200 fiyat aralığında işlem görerek günü 113.775 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 903 adet azalarak 377.957 adet kontrat olarak gerçekleşti. Dün aylık ortalamasından satışla karşılaşan ve gün boyu baskı altında kalan kontrat Bollinger alt bandından tepki ile karşılaştı. Kontratın güne alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklerken, olası alıcılı görüntüde 115.300 ara direncinin geçilmesi aylık ortalamanın geçtiği 118.200 seviyesini tekrar gündeme getirebilir. Ara direnç ise 117.000 seviyesinde. Diğer yandan, baskının devam etmesi durumunda 112.500 desteği önemli gözüküyor. Bu seviyenin altında 110.500 desteğine doğru hareketlilik görülebilir. Ara destek 111.600 seviyesinde.

 

Borsa BIST100 ve VİOP30 Teknik Yorumları, Gülizar Türk Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü

BIST100

90.000 desteğini izliyoruz…

Kurlardaki geri çekilme ile BIST’te pozitif açılış bekliyoruz, ancak sonrasında haber akışları paralelinde volatil seyirler görebiliriz. Yükselen faizlerle bankacılık hisselerine gelen yabancı satışların durulup durulmayacağı bugünkü hareket için belirleyici olacak. 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam edilen ABD’li rahip Brunson hakkında bugün ya da yarın verilmesi beklenen karar kritik gündem olmaya devam ederken bugün açıklanması beklenen Haziran ayı sanayi üretimi ile Bakan Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla TSİ 16:00’da yapacağı telekonferans izlenecek. BDDK’dan dün gelen swap hamlesi ile TRY’de değerlenme ile faizde yükselişe neden olması ile yabancı satışlarının etkisinde bankacılık ve THY gibi hisselerde yoğunlaşan satışlarla 90.173 puana kadar geri çekilen BIST100 Endeks günü %3,38’lik kayıpla 90.263 puandan kapattı. Kritik destek ve stop-loss olarak gördüğümüz 93.000 altında kapanışı negatif olarak değerlendirirken dün test edilen 90.000 seviyesi satış baskısının derinleşmemesi için korunması gereken destek. Bu desteğin altına gerilemede bu hafta başında test edilen 88.500 seviyesi test edilebilir. Olası tepki alımlarının güçlenmesi için ise öncelikle 93.000 üzerine yerleşme sağlanmalı. Bu durumda olumlu haber akışı ile 94.000 ardından 95.300 dirençleri test edilebilir.

Kapanış:90.263
Destekler:90.000-88.500-85.500
Dirençler:92.000-92.800-94.000

VİOP 30

112,000-115,000 bandını ve bu bandın kırılımını takip edeceğiz…

Dün sabah BDDK’nın swap ile ilgili hamlesi sonrasında 118,200’e kadar çıkan kontratlarda sonrasında yaşanan satış baskısında 112,025 puana kadar geri çekilme yaşanırken kapanış %1,9’luk kayıpla 113,775’den gerçekleşti. Tepki alımları için dün gün içinde test edilen 112,000 üzerinde kalınmalı. Kalınması halinde gelebilecek tepki alımlarında 115,000 ilk güçlü direnç olarak izlenebilir. Tepki alımlarının güçlenmesi için 115,000 üzerine yerleşme sağlanmalı. Bu durumda 118,000 yeniden hedeflenebilir. 112,000’nin altına gerilemede ise 110,500’e doğru yeniden geri çekilme yaşanabileceğinden tepki için açılan uzun pozisyonlar 112,000’i gün içi kritik destek olarak izleyebilirler.

Kapanış:113,775
Destekler:113,000-112,000-110,500
Dirençler:114,600-115,000-116,000

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, BMD Araştırma

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

Dün Ne Oldu…

Güne pozitif başlamasına rağmen seans içinde satıcılı bir seyir izleyen BİST100 Endeksi %3,38 değer kaybıyla 90.263 puandan günü kapattı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi bir önceki kapanışa göre 75 baz puan azalarak %24,76’ya gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi 9 baz puan artarak %21,46 seviyesine yükseldi. Dün sabah BDDK’nın bazı yönetmeliklerde yaptığı değişiklilere ek olarak swap işlemlerinin bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının %25’ini geçemeyeceği (Daha önce%50 ile sınırlandırılmıştı) şeklinde yapılan açıklamanın TL üzerinde pozitif etkileri görüldü. 6,23 seviyesinden güne başlayan Dolar/TL, 5,92 seviyesine gerilemesinin ardından seans kapanışına yakın tekrar yükselişe geçti. Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yatırım yapacağı şeklindeki açıklamanın da etkisiyle parite sabah itibariyle 5,8078 seviyesinden işlem görüyor. Dün 6,83-7,07 bandında hareket eden Euro/TL ise bugün 6,6114 seviyesine kadar gevşedi. Dolardaki güçlenmeye paralel olarak ons altında düşü trendi devam ediyor. Ons altın fiyatı 1.175 usd’ye gerilerken yurtiçinde gram altın 220,2 liradan alıcı buluyor.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Mayıs ayı işsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile %9,7 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 89 bin kişi azalarak 3 milyon 136 bin kişi oldu. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı %11,6 olarak tahmin edilirken genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı %17,8 ve 15-64 yaş grubunda %9,9 olarak gerçekleşti.  İşgücüne katılma oranı ise 0,3 puan artarak %53,3 oldu.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları 2018 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,9 oranında  artarak 123.878 oldu. Konut satışlarında, İstanbul en yüksek paya  sahip olurken Ankara ve İzmir onu takip etti. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre %65,6 artarak 2.858 oldu. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Irak vatandaşlarına yapılırken, Irak’ı sırasıyla İran, Suudi Arabistan, Rusya Federasyonu ve Kuveyt izledi.

ABD hisse senetleri piyasaları güne düşüşle başlarken, Dow Jones Sanayi Endeksi %0,54, S&P 500 Endeksi %0,76 ve  Nasdaq Teknoloji Endeksi %1,23  değer kaybıyla günü tamamladı. ABD 10 yıllık devlet tahvil faizi %2,879 seviyesinden işlem görüyor. Dün de 96 sınırının üzerindeki hareketini sürdüren dolar endeksi 96,33 seviyesinde bulunuyor. 1,14 seviyesinin altında kalmaya devam eden Euro/Dolar paritesi ise sabah itibariyle 1,1384 seviyesinden işlemlerini sürdürüyor. Brent tipi petrolün varili 71,0 dolardan işlem görüyor.

ABD’de 2. çeyrek tarım dışı verimlilik beklentinin üzerinde %2,9 artış gösterdi. Temmuz ayında perakende satışlar beklentinin üzerinde aylık %0,5 artarken, sanayi üretimi %0,3’lük piyasa beklentisinin altında  %0,1 arttı. Kullanım oranı ise 78,1 olarak açıklandı.

Bugün Ne Bekliyoruz…

Bugün yurtiçinde sanayi üretimi ve hedonik konut fiyat endeksi verileri takip edilecekken yurt dışında Euro Bölgesi dış ticaret dengesi ve ABD konut başlangıç verileri ön plana çıkıyor.

 

Borsa Gündemi ve Borsa Stratejisi, Alnus Yatırım

Pazartesi günü TCMB, BDDK, Hazine, SPK, BIST aldığı önlemlerle TL değer kazanmaya başladı. Dün sabah BDDK swapda sıkılaşmayı daha da artırınca dolar kuru 6 TL’ye indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’ye gelen Katar emiriyle görüşmesi sonrasında Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolar değerinde doğrudan yatırım yapacağı açıklandı. Bu açıklama borsa kapandıktan ama VIOP kapanmadan arada gelince BIST30 Endeks kontratı borsa kapanışından 1600 puan yukarda kapandı. Yani bugün endeksten farklı bir getiri oranı olacak. Bu sabah dolar kuru 5.98den 5.77 ye kadar geriledi. Swapta dolarda sıkışanların satışlarının etkili olduğu söyleniyor. Ancak bayram tatiline yaklaşırken; Takasbank VIOP’ta teminatları yükseltti ve SPK da Forekste TL kaldıraçı 1’e indirdi. Trump’ın ne yapacağı belli olmaz, bu yüzden yatırımcıyı korumak için doğru karar olarak görüyoruz.

Borsada dün yüksek başlayıp sürekli bir satış gördük. Oysa TL değer kazanıyordu. Birçok tuhaf yorum duyduk. Oysa uzun zamandır borsayı tutan ve satanın malını alan bir yatırımcı gurubu “malını boşaltıyordu”. İnsanları anlamak zor: Borsayı tutmasa endeks 80 binlerin altına inecekken onlar gelip 19 Temmuz-14 Ağustos arası tam 4 milyar TL hisse alımı yaptılar. Hep mi alsınlar isteniyor ki şimdi portföyünü biraz rahatlatmak için satınca kızıyorlar. Dün Dude (Herif)in  işlem yaptığı kurum 707 milyon TL satış yaprak borsa tarihinin bir günde gerçekleşen en büyük kurum satışını yaptı. Ekürisi CS’in de 181 mn TL satış yaptığını dikkate alırsak toplamda 888 mn TL satış yaptılar. Böylece BIST100 Endeksi dünü % 3.38 düşüşle 90,262 seviyesinden kapattı. Ancak dediğimiz gibi yaklaşık bir ayda 4 milyar TL hisse almışlardı. Yani ellerinde öncekiler hariç 3 milyar TL hisse var. Bunu grafikten net görebiliyoruz. Üstelik henüz bu bir aylık işlemlerinden kâr etmiş değiller. Bugün dönüp alabilirler bile!

Bugün piyasaların gözü 16:00’da başlayacak olan Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın 4.000’e yakın yabancı yatırımcılarla yapacağı telekonferans görüşmesinde olacak. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14:00’da başkanlık edeceği Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı ve 10:00’da açıklanacak olan Haziran ayı sanayi üretimi takip edilecek. Yurtdışında ise 12:00’da Euro bölgesi TÜFE verisi kur açısından önem sarf etmekte. Global piyasaların genelinde kırmızı rengin hakim olduğu görülmekte fakat kurdaki geri çekilmenin pozitifi etkilisiyle endeksin güne olumlu başlamasını beklemekteyiz.

15.08.2018 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa Teknik Yorumu, Sevgül Düzgün, Piramit Menkul Araştırma Müdürü

BIST-100

BIST 100 endeksinde dünkü işlemlere pozitif başlangıç yapıldıktan sonra gün genelinde pozitif yönde hareket edildi. Endeksin gün içi hareket bandı ise 92.810-95.299 aralığında gerçekleşti. Gün sonunda endeks %0,79 kazanç ile 93.419 puandan kapanış gerçekleşti. Son üç işlem gününde yoğun satış baskısı altında kalan endeks dün yükselişini 95.299 puana kadar sürdürdü. Endekste son satış dalgasında 88.500 iki defa test edildikten sonra dünkü işlemlerde en düşük 93.869 seviyesi görüldü. Kısa vadeli tepki alımlarının devam etmesi için 22 günlük AO 95.000 seviyesinin üzerinde güç kazanılması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu seviye üzerinde ise 97.000-97.400 bölgesi önemli direnç bölgesini oluşturmaktadır. Aşağı yönde 92.500 ve 90.500 önemli destek noktalarını oluşturmaktadır. Dün gelen tepki hareketinin bugün açılışta da etkisini sürdürmesini, gün içinde 95.500’ün önemli direnç olacağını tahmin etmekteyiz.

 

HİSSELER SON DURUM…TUPRS ASELS THYAO ARCLK DOHOL HURGZ EKGYO TTRAK NTHOL

Borsada Beğendiğimiz Hisseler ve Aselsan Yorumu, Barış Ürkün

 

Şirketlerin Mali Tablo Açıklama Tarihleri

HisseTar.
Al BarakaALBRK6-10 Ağs.
Garanti BankasıGARAN26-Tem.
HalkbankHALKB6-10 Ağs.
İş bankasıISCTR30Tem- 3Ağs.
ŞekerbankSKBNK6-10 Ağs.
TSKBTSKB27-Tem.
VakıfbankVAKBN6-10 Ağs.
Yapı ve KrediYKBNK31-Tem.
Emlak KonutEKGYO6-9 Ağs.
İş gYOISGYO27-Tem.
Torunlar GYOTRGYO13 – 17 Ağs
Anadolu EfesAEFES9-Ağs.
AkçansaAKCNS3-Ağs.
Aksa AkrilikAKSA14-Ağs.
Anadolu CamANACM23-27 Tem.
ArçelikARCLK27-Tem.
Bim MarketlerBIMAS14-Ağs.
Bizim ToptanBIZIM30-Tem.
Bolu ÇimentoBOLUC1-3 Ağs.
BorusanBRSAN13-17 Ağs.
CocaColaCCOLA8-Ağs.
ÇimsaCIMSA4-Ağs.
Doğtaş KelebekDGKLB17-Ağs.
ErdemirEREGL13-17 Ağs.
Ford OtosanFROTO30Tem.-3Ağs.
İndeks BilgisayarINDES8-10 Ağs.
KardemirKARDM6-8 Ağs.
KordsaKORDS9-Ağs.
LogoLOGO1-3 Ağs.
MigrosMGROS9-Ağs.
PetkimPETKM8-Ağs.
PegasusPGSUS15-Ağs.
Selçuk EczaSELEC13-17 Ağs.
ŞişeSISE23-27 Tem.
Soda SanayiSODA23-27 Tem.
Tav HoldingTAVHL26-Tem.
TurkcellTCELL25-Tem.
THYTHYAO6-10 Ağs.
TekfenTKFEN2-Ağs.
TofaşTOASO26-Tem.
Trakya CamTRKCM23-27 Tem.
Türk TelekomTTKOM24-Tem.
TüpraşTUPRS9-Ağs.
ÜlkerULKER9-Ağs.