Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

PAYLAŞ

  borsa yorumları borsa gündemi

  Borsa İstanbul için çıkan tüm analizleri, borsa gündemini ve borsa yorumlarını buradan gün içinde canlı olarak takip edebilirsiniz. En son çıkan borsa yorum, haber ve analiz en üstte yer almaktadır. Bu sayfada borsa ile ilgili güncel gelişmeleri devamlı takip edebilirsiniz.

  Bu sayfada son bir günlük yorumlara ve daha eski yorumların arasında güncelliğini yitirmemiş olanlara yer veriyoruz. Burada yer alan yorumlar genellikle endeks ve borsa gündemi hakkında olup hisse yorumları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  08.12.2017 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

  ENDEKSTEN GÜÇLÜ SEYREDEBİLECEK HİSSELER..BORSADA TEPKİ HIZLANABİLİR

  Cep telefonunuz videoyu oynatamıyorsa buraya tıklayın

   

  Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

  Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş YatırımZayıf TL güçlü borsa devam edebilir mi?

  Hafta boyu süren kar satışlarından sonra Wall Street teknoloji hisselerinin önderliğinde yönünü yeniden yukarıya çevirdi. ABD vergi indiriminin desteğiyle güçlenen dolar risk iştahını bozmadı. Son dört ayın en düşük seviyesine gerileyen altın risk iştahının güçlendiğini gösteriyor.

  Borsa İstanbul dünya piyasalarına göre daha güçlü seyrini sürdürüyor. MSCI Türkiye dün %1,0 artışla Macaristan ve Hindistan’ın ardından en güçlü performans gösteren piyasa konumundaydı. Petkim, Pegasus, Telekom ve Emlak GYO’nun başı çektiği yükselişte, banka hisseleri (İş Bankası hariç) geride kalmaya devam etti.

  ABD vadelileri ve Asya borsalarının seyri Borsa İstanbul’da hafif yukarı yönlü bir açılışa işaret ediyor. Türk lirasında devam eden değer kaybı hisse senedi piyasasından çok uzun vadeli tahvilleri etkiler.

  Yurtiçinde önemli bir veri akışının olmadığı haftanın son gününde piyasalar ABD tarım dışı istihdam verisine odaklanacak. İstihdamın 195.000, ücret artışının aylık %0,3 beklendiği verideki negatif sürprizler Borsa İstanbul’u destekler.

  Hisse bazında piyasanın gerisinde kalan Emlak GYO hisselerinde yabancı takasındaki artışla birlikte yukarı yönlü hareketin devam edebileceğine inanıyoruz. Zarrap’ın çapraz sorgulamasında savunmanın ortaya koyduğu deliller son dönemde geride kalan banka hisselerinde hareket yaratabilir. Halkbank’ta yüksek volatilite nedeniyle risk almak istemeyenler Garanti ve Vakıfbank hisselerinde pozisyon deneyebilir.

  Haberler & Makro Ekonomi
  Hazine Kasım’da Nakit Fazlası Verdi

  Dün yayınlanan Hazine Nakit gerçekleşmeleri verisine göre Kasım’da Hazine 5,7 milyar TL nakit fazlası verdi. Aynı döneme ait faiz dışı fazla ise 10 milyar TL oldu. Böylece yılın ilk 11 ayında nakit bazlı bütçe dengesi 50,6 milyar TL’ye geldi. Kasım ayında yapılan 5,7 milyar TL’lik borçlanma da hesaba katıldığında Hazine 10,2 milyar TL’yi Merkez Bankası hesabına eklemiş oldu. Yılın ilk 11 ayında bu kalemde toplamda 42 milyar TL birikmiş oldu. Yılın son ayında güçlü bir nakit açığı bekliyoruz. Bu bağlamda banka hesabından kullanım söz konusu olacaktır ancak bütçe açığı hedefinin 60 milyar TL civarında olduğu hesaba katılırsa yılın kalanındaki muhtemel açığa rağmen Hazine 2018 yılına banka hesabında para ile girecektir. Bu da borçlanma cephesinde bir soruna karşı ilave bir korunma sağlayacaktır.

   

  Zeynel Balcı’nın BİST100 ve VİOP30 İçin Dikkat Çektiği Kritik Seviyeleri ve Borsa Yorumları

  Zeynel Balcı'nın BIST100 ve VIOP 30 Borsa Yorumları

  BIST100 Endeksi dünü 1.143 (% 1.09) puanlık yükseliş ile 106.447 seviyesinden ve 4.987 milyon TL işlem hacmiyle kapattı. Borsada dalgalı seyirle birlikte tepki alımları sürerken faiz oranı ve döviz kurlarında ise sakin seyir var.

  Bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi, ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının yansımaları, siyasi gelişmeler, döviz kurları, ABD’deki dava ve dış piyasalar izlenen konu başlıkları. FED faiz toplantısı öncesi son istihdam verisi bugün açıklanacak. Beklentilerden çok fazla sapm a olması halinde Aralık’ta faiz artırım pa ra politikasında belki bir değişiklik olabilir. Dış borsala rdaki olumlu hava iç piyasalara yansımaya başladı. Ancak iç gündem nedeniyle dışarıya uyumda sağlamakta zorlanılıyor. Siyasi gelişmelerle bi rlikte ABD’de devam eden deva ve ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı gündemde ilk sıralara yerleşti. ABD’nin Kudüs kararı, Türkiye-ABD ilişkilerinde ve Ortadoğu’d aki gerilimi artıracak bir gelişme. Bu aşamada piyasalar a etkisi hissedilmedi. ABD’deki davanın sonuçları özellikle bankacılık sektörü için önemli olacak. Mahkemeden henüz karar çıkmadı. Kası m’da enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi merkez bankasının 14 Aralık toplantısı nda faiz artışı olasılığını kuvvetlendirdi. Bu beklentinin döviz kurlarında düşüş yönlü baskısı sürüyor. Para piyasalarında (faiz-döviz) temkinli görünüm korunm akla birlikte sermaye piyasaları (borsa) daha iyimser.

  Endekste tepki yükseliş i sürüyor. Tepki çıkışının devamı için hacim artışı ve katılımın artması gerekecek. İlk destekler 106 .000-105.700 seviyelerinde görülüyor. Gü nlük işlemler için önemli. Sonraki destek noktaları 105. 300 ve 104.500 seviyelerinde. İlk direnç ise 107.000 seviyesinde bulunuyor. Bu seviyelerde satışlar görülebilir. Tepki çıkışının devamı için 107.000 seviyesinin üzerinde kalınması önemli. Sonraki dirençler 107.500 ve 108.000-108.500 seviyelerinde. Endekste direnç seviyelerinde satış denemeleri görülse de tepki çıkışı gücünü koruyabilir.

  VIOP (Günlük)

  Endekste dalgalı seyir d evam ediyor. İlk destekler 131.400-131.00 0 seviyelerinde görülürken sonraki destekler 130.500-1 30.150 seviyelerinde. Dirençler ise 132.5 75 ve 133.100-133.500 seviyelerinde.

   

  Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

  Ergün Tekgül'ün Borsa YorumlarıMeksa Yatırım Borsa VİOP Direktörü Ergün Tekgül’ün hazırladığı borsa viop stratejisi ve dolar kuru yorumudur.

  2 Ay Sonra!

  Kısa Vade Strateji – VİOP30

  130,500 seviyesi teknik destek olarak izlenebilir.

  Üstünde long yönlü pozisyonlar takip edilebilir.

  132,500 – 133,300 ve 134,000 ise teknik direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

  VİOP30 Endeks Yorumu

  Endeks sözleşmesinde bir gün aradan sonra artı kapanış yaşanmıştır.

  Aşağıdaki grafiğimizde de net bir şekilde göreceğiniz üzere endeks 3 gündür yatay bir koridora girmiştir.

  Haftalık, aylık ve 100 günlük ortalamalar 2 ay aradan sonra ilk defa birbirine bu kadar yaklaşmıştır.

  8 aylık yükselen kanalın orta bölgelerinde sıkışan endekste ortalamaların üstünde veya altındaki fiyatlama bize yön konusunda işaret verebilir.

  Bu olasılığın dışında endeks için yatay seyrin devamı beklenebilir.

  VİOP Dolar/TL Sözleşmesi

  VİOP Dolar/TL Aralık vade sözleşmesinde pozitif bir kapanış yaşanmıştır.

  3,8750 teknik destek seviyesidir.

  Üstünde long yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

  VİOP Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

  VİOP Dolar/Ons Aralık vade sözleşmesinde negatif bir kapanış yaşanmıştır.

  1262,00 $ teknik direnç seviyesidir.

  Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

   

  Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, BMD Araştırma

  Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, BMD Araştırma

  PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ

  Dün Ne Oldu…

  Dün ABD’de Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınması ve geçici bütçe tasarısının Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması gündemdeydi. Bunun dışında haftalık işsizlik başvuruları 241.500 artış göstererek beklentilere paralel geldi. Dolar endeksi 93,82 seviyesine kadar yükselirken 10 yıllık tahvil faizleri %2,374 seviyesinde işlem görüyor. Hisse senedi endekslerinin tamamında ise pozitif bir seyre tanıklık ettik. DJ Industrial endeksi 24.211 puana yükselirken, Nasdaq Composite 6.812 puana S&P500 ise 2.637 puana yükseldi. 

  Euro Bölgesinde 3. Çeyrek GSYH %0,6 artış gösterirken yıllık büyüme beklentileri(%2,5) aşarak %2,6’ya ulaştı. Hane halkı ve kamu harcamaları beklentilerin altında kalırken sermaye yatırımlarının büyümeye etkisi beklentilerin üzerinde oldu. Almanya’da Ekim ayı sanayi üretimi aylık %1,4 azalırken yıllık artış beklentilerin (%4,3) çok altında kalarak %2,7 olarak gerçekleşti. Euro/USD paritesinde düşüş sürerken sabah saatlerinde 1,1765 seviyesinden işlemler geçiyor. 

  Dolar endeksindeki toparlanmaya paralel USD/JPY paritesi 113,40 seviyesinde pozitif bir seyir izlerken Asya hisse senetleri endekslerinin tamamı pozitif bir seyir izliyor. Dünya piyasalarının ilk işlemlerin geçtiği Asya piyasalarında önemli ekonomik veriler ise Japonya 3. Çeyrek büyüme rakamı ve Çin’in Kasım ayı dış ticaret rakamları. Japonya’nın 3. Çeyrek GSYH büyümesi beklentileri aşarak %0,6 olurken yıllık büyüme %2,5 seviyesine yükseldi.  

  Altın bu hafta boyunca olumsuz bir seyir izlerken haftanın son gününe kayıplarını telafi etmeye çalışıyor. Doların değer kazanmasına paralel olarak hafta boyunca zayıflayan Ons altın fiyatı 1.249,5 USD seviyesinde işlem görüyor. Brent tipi petrol ise 62,21 USD seviyesinde işlem görüyor. 

  Yurtiçinde ekonomik veri akışı sakin geçerken gündemi güncel siyaset meşgul ediyor. Dün Cumhurbaşkanı’nın Yunanistan ziyareti takip edilirken kulaklar bir yandan da ABD’de sürmekte olan davada. Hisse senetlerinde toparlanma çabası sürerken dün BİST-100 %1,09 artışla 1.414 puan yükselerek 106.448 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. USD/TL dün artış göstererek 3,8647 seviyesinde kapanırken Euro/TL 4,5545 seviyesinden kapandı. Sabah itibariyle USD/TL 3,8706 seviyesinde Euro/TL ise 4,5555 seviyesinde işlem görüyor. Altın fiyatlarında ise gram altın 155,50 TL fiyatlarından işlemler geçtiğini görüyoruz.

   Bugün Ne Bekliyoruz…

  Bugün yurtiçinde Ekim ayı sanayi üretim verisi beklenirken, bu veri son çeyrek büyümesi ile ilgili vereceği sinyal nedeniyle önem arz ediyor. Bunun dışında OSD’nin Kasım ayı otomotiv satışları ve Hazine’nin Kasım ayı iç borç çevirme oranı takip edilecek. Yurtdışında ABD Kasım ayı tarım dışı istihdam ve Aralık ayı tüketici güven endeks verisi beklenirken Euro bölgesinde sanayi üretim verileri takip edilecek. 

  Uzun Vadede Ne Bekliyoruz…

  8,3x olan MSCI Türkiye F/K17 çarpanı 13,6x olan MSCI EM F/K17 çarpanına göre %39 iskontolu. İskontonun tarihi ortalamasının %18 olduğu dikkate alındığında Türkiye için son dönemde artan piyasa volatilitelerinin bir katalizör sonrası normalize seviyeye gelmesi durumunda Türk borsası için önemli bir potansiyelin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Türkiye’nin taşıdığı riskleri dengeleyebilecek büyüme potansiyeli de dikkate alınmalı. Türk şirketlerinin 2018 ve 2019 yılları için satış, FAVÖK, net kar ve temettü büyüme beklentileri EM ortalama beklentilerin hafif üzerindedir. TCMB’nin 2017 yılında FED’in atacağı adımlara göre pozisyon alacağını beklemekteyiz. Bloomberg konsensüs verisine göre 2017 sonunda 10 yıllık tahvil faizlerinin %10,86 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir. Aynı şekilde Dolar/TL’nin 2017’de ortalama 3,65 seviyelerinde seyredeceği, 2017 sonunda ise 3,88 seviyesinde dengeleneceği beklenmektedir. 

  ŞİRKET HABERLERİ

  İş Bankası (ISCTR; Haberin etkisi: Sınırlı Olumlu)

  Banka, havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı çerçevesinde 5 yıl ve 7 yıl nihai vadeli serilerden oluşan, toplamda 265 milyon ABD Doları ve 125 milyon EUR tutarında finansman sağlamıştır. 

   

  Borsa İstanbul Teknik Yorumu, Anadolu Yatırım

  BIST 100 Endeksi

  106.000 üzerinde kapanış pozitif…

  Global piyasalarda bu sabahki pozitif havaya karşılık TRY’de değer kaybı gelişmekte olan diğer ülke para birimlerine paralel devam ediyor. USDTRY’de işlemler bu sabah 3,8710’dan geçmekte. Bu açıdan 106.448 puandan kapanan 100 Endeksi’nde hafif alıcılı başlangıç bekliyoruz. Dün 106.800 direncini bir kez daha test eden endekste, 106.800 direncinin kırılıp kırılamayacağı günlük hareket için belirleyici olacak. Üç gündür test edilen ancak kırılamayan bu direnç bölgesinin kırılması durumunda alımların 107.500’e doğru devam etmesi beklenebilirDün ikinci yarıda bankalara gelen alımlarla 106.000 üzerine yaşanan kapanışı pozitif tarafta değerlendiriyor, 106.800 direncinin kırılma ihtimalinin güçlendiğini düşünüyoruz. Aşağıda 106.000 ilk önemli destek iken haftalık bazda 105.000 seviyesi stop-loss seviyemiz olmaya devam ediyor. Bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporunun her ne kadar 13 Aralık FOMC toplantısında faiz artırımına kesin gözle bakıldığı ortamda çok etkili olması beklenmese de ortalama saatlik kazançlar enflasyon beklentileri açısından ve Fed’in 2018 yılı faiz artırımı beklentileri açısından önemini korumaya devam ediyor. ABD’de devam eden dava ile ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması sonrasında bugün yapılacak BM Güvenlik Konseyi toplantısı izlenecek.

  Kapanış:106.448
  Destekler:106.300-106.000-105.500
  Dirençler:106.800-107,000-107.500

  VIOP 30 Endeks

  132,500 direncini izliyoruz…

  Dün 130,150-132,300 bandında hareket eden kontratlarda kapanış, 132,000 seviyesinden gerçekleşti. Bugüne hafif alıcılı yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz kontratlarda, 132,000 üzerinde 132,500 test edilmesi beklenebilir. 132,500’ün üzerine yerleşme halinde alımların güçlenerek 133,500-134,000 bandına doğru devam etmesi beklenebilir. 132,000 altına inilmesi durumunda ise 131,000-130,500 desteklerine doğru yeni bir geri çekilme oluşabilir. 130,500 yükseliş trendini korunması için önemli destek seviyesi.

  Kapanış:132,000
  Destekler:131,500-131,000-130,00
  Dirençler:132,500-133,000-133,500

   

  Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

  Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

  BIST-100

  (Destek: 106.000/105.600/105.000 Direnç: 106.800/107.100/108.000)

  Teknik Yorum: BIST100 endeksi dün %1,09 oranında değer kazanarak günü 106.448 puandan kapattı. İşlem hacmi ise 5,0 milyar TL (20 günlük ortalama işlem hacmi 6,4 milyar TL) olarak gerçekleşti. Dün tekrar ortalamaların yoğun olarak bulunduğu direnç bölgesini test eden endeksin söz konusu direnç bölgesinden satışla karşılaştığını ancak bunun sınırlı kaldığını izledik. Güne alıcılı bir görüntüle başlamasını beklediğimiz endeks 106.800 civarındaki direncini tekrar test edebilir. Göstergelerde de düşüş trendinin bittiğine yönelik sinyaller alırken, söz konusu direnç seviyesinin geçilmesi yükseliş hareketinin ivmelenmesine neden olabilir. Yakın direnç 107.100 seviyesinde iken; buranın da geçilmesi 108bin seviyesini gündeme getirebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde ise 106bin desteğinin altında 105.600 ve 105.000 sıralı destekler.

  BIST-30 Aralık Kontratı

  (Destek: 131.500/130.900/130.150 Direnç: 132.600/133.300/133.900)

  Teknik Yorum: BIST-30 Aralık kontratı, Perşembe günü 130.150 – 132.300 fiyat aralığında işlem görerek günü 132.000 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 5.697 adet artarak 376.760 adet kontrat olarak gerçekleşti. Dünkü alıcılı görüntünün ardından, 20 günlük ortalamasının üzerinde kapatan kontratta göstergelerdeki toparlanma da netleşti. Dolayısıyla, kontratın bu hafta boyunca satışlarla karşılaştığı 132.600

  civarındaki direncin ara dirence dönüştüğünü düşünüyoruz. Güne de alıcılı bir görüntüyle başlamasını beklediğimiz kontrat, söz konusu seviyeyi kırabilir. Bu seviyenin kırılması durumunda ise 133.300 ara direnci hedef olabilir. Ana hedef ise 133.900 seviyesinde. Diğer yandan, olası satıcılı görüntüde 131.500 desteğinin altında 130.900 ve 130.150 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

  GÜNLÜK TEKNİK ÖNERİ LİSTESİ

  HisseKapanış FiyatıSatış SeviyeleriZarar Kes
  ASELS31,8032,5832,7031,56
  GARAN9,8410,0710,089,77
  VESTL7,297,487,497,23

   

  Borsa Gündemi, Enver Erkan

  enver erkan borsa gündemi

  Küresel bazda USD’nin bugünkü NFP verisi öncesinde ABD’de federal hükümetin kapanmasını önleyen iki haftalık geçici bütçe tasarısının kabul edilmesiyle beraber haftalık bazda kazanca doğru yöneldiğini görmekteyiz. Bugün NFP’nin piyasa üzerinde önümüzdeki hafta Fed kararları öncesinde belirleyici bir etkisi olması bekleniyor, beklenti ise 195K gibi güçlü bir istihdam artışı olacağı yönündedir. Aynı zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki ay uzun zamandır beklenen altyapı yatırımları planını açıklayacağı beklentisi içeren haberler de USD’ye destek olmaktadır. Haftaya da Fed’den faiz artışı beklenmektedir. Yatırımcıların vergi planının son halini bekledikleri bir ortamda, petrol fiyatındaki artışın da yardımıyla ABD endeksleri yükselmiştir.

  Euro Bölgesi’nde 3Q17 GSYH büyümesinin yıllık bazda beklentileri aştığı görülürken, Avrupa’da endekslerde ise fazla bir değişim görülmedi. Telekom sektöründeki kazançların, sağlık sektöründeki kayıpları telafi ettiği gözlendi. Asya’da Beklentilerin üzerinde gelen Japonya GSYH ve Çin ticaret fazlası dataları Wall Street’ten gelen iyimserliği artırdı ve borsaları %1 üzerinde kazançlarla günü geçti.

  TRY, ZAR ile birlikte dün değer kaybeden EMEA para birimleri arasında başı çekti. 10 yıllık tahvil faizleri hafif yükselirken, piyasaların halen Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği PPK toplantısında en az 100 bps faiz artırımı beklediği görülmektedir. Türk hisseleri dün 7. günde de EM’lere karşı pozitif ayrışmasını sürdürdü. 105K üzeri seyir devam ederken, alımlar havacılık (THYAO, PGSUS, TAVHL), holdingler (KCHOL) ve sanayi (EREGL, PETKM) sektörlerinde yoğunlaştı. Endeksin bu pozitif momentumunu devam ettirmesini beklemekle beraber, buna karşılık direnç seviyelerinden bir miktar kar realizasyonu ile karşılacabileceğini düşünüyoruz.

  Bugün açılışın Asya EM grubundaki pozitif ortalama getiri ve global hisse senetlerindeki olumlu görünüm itibariyle pozitif olmasını bekleriz.

   

  Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

  seda Yalçınkaya borsa yorumu

  Piyasa Beklentimiz

  Endeksteki ılımlı hava dünde devam etti diyebiliriz. 105000 seviyesinin üzerinde ısrarlı bir şekilde tutunmuş olmasının sonucunda 106600 seviyesindeki 50- günlük ortalamasını yeniden test etti. Endeksin diğer gelişmekte olan ülke borsalarına göre son birkaç gündür pozitif ayrıştığını söyleyebiliriz. Daha fazla güçlenmekten bahsedebilmek için 106600 seviyesini geçen ve bu seviye üzerine yerleşen bir endekse ihtiyacımız var. Bugün içeride ekim ayı sanayi üretim verisi gelecek. Son çeyreğe ait ilk veri olması nedeni ile büyümeye yönelik ilk ipuçlarını alacağız. Öğleden sonra ise ABD Tarımdışı istihdam verisi günün önemli verisi olacak.

  BIST 100 Endeksi

  BIST 100 endeksi son iki üç gündür 105000 seviyesi üzerinde tutundu ve dün teknik beklentimize paralel olarak 106600 seviyesini yeniden test etti. Endekste 105000 seviyesi üzerinde seyir korunduğu sürece 106600 seviyesinin geçilme olasılığıda artacaktır. Pozisyonlar 105000 seviyesi stop loss alınıp korunabilir.

  Dirençler:  106700 (50 g-ort) / 108000

  Destekler: 105000 / 103600 / 101500

  BIST 30 Endeksi ve VIOP

  BIST 30 endeksi 129500 seviyesi üzerinde tutundu ve teknik beklentilere paralel olarak 130900 seviyesindeki 50-günlük ortalamasını test ediyor. Endeksin 130900 seviyesini geçmesi durumunda yukarı yönlü hareket güçlenebilir. 129500 seviyesi destek.

  VIOP endeks kontratında ise kısa pozisyonlar için 130900 seviyesi stop loss alınmalıdır. Endeksin 130900 seviyesi üzerine yerleşmesi durumunda kısa pozisyonlar kapatılabilir ve uzun pozisyonlar denenebilir.

  Dirençler Bist-30: 130900 (50 g. ort)/ 133600

  Destekler Bist-30: 129500 / 127600 / 124700

   

  Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Vahap Taştan

  vahap taştan borsa gündemi

  Piyasa Beklentimiz

  BİST100 endeksini dün 106.150 direnci üzerinde kapattık ve uluslararası politik konjonktürdeki endişelere rağmen gerçekleşmiş bir yükseliş. Aslında detay olarak baktığımızda sanayi ve hizmetler sektörü öncülüğünde bir yükseliş var. Bankalar bu yükselişi arkadan takip etse de dünkü yükseliş endekse ilişkin genel bakışı değiştirecek nitelikte. Bazı gündemlerin altını çizelim ve hatırlayalım;

  1) ABD’deki davanın jüri sürecinin yarattığı şok büyük ölçüde atlatıldı. Bundan sonraki süreçte şoklarla karşılaşabiliriz fakat bunun bir trend yaratacağı görüşünde değiliz. 2) Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını belirtmesi uluslararası anlamda tepki yarattı. Bu durumun şimdilik ABD – Türkiye ikili ilişkilerinde henüz bir gelişme yok ve olmadığı sürece de endeksin ciddi bir şoka uğraması zor gibi görünüyor.

  Dışarıda ise ABD’de Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’in FBI’ya yalan söylediğini açıklaması, buna karşın Rusya’nın bu durumu yalanlaması büyük ölçüde bir altın negatif hareket yarattı. Bu gelişmenin henüz piyasalara yansımasını görmedik.

  Dünü ABD2de yatay kapatırken, Asya piyasası da sakin bir seyir izliyor. Gün içerisinde veri akışı önemli. Haftalık kapanışı ise BİST100’de 106.150 üzerinde gerçekleştirmemiz yukarı yönlü hareketin devamı açısından kritik olacak.

  BİST100 Teknik Analiz
  Endekste 106 bin üzeri kapanış günlük bazda yükselişin devamı açısından bir istek olurken, aynı zamanda bollinger orta bandının da üzerindeyiz. Direnç olarak bir süre 107.100 bölgesini takip edeceğiz ki burası hem eski zirvelerin olduğu yer, hem de saatlik grafikte aşırı alım bölgesine denk geliyor. Geri çekilmede ise 105.000 ana destek olarak öne çıkmakta.

  Dirençler: 106.150 / 107.100 / 108.600

  Destekler: 105.000 / 103.350 / 102.100

  VİOP30 Teknik Analiz

  Vadeli kontrat 132.200’lerde yukarı yönlü hareketini yavaşlatırken, bu zorlanmayı olağan karşılamak mümkün. Vadeli kontrattaki hareket aynı zamanda bollinger orta bandın üzerinde. Son zirvenin aşılması teknik anlamda bir yorulma sinyalini tersine çevirebilir fakat olası bir dönüş zirve formasyonu anlamına gelebilir.

  Dirençler: 132.200 / 133.500 / 134.250

  Destekler: 130.650 / 129.200 / 127.950

   

  Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

  Dolar’daki Yükselişler Hız Kesmeden Devam Ediyor…

  Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Ekim ayı Sanayi üretimi verisi piyasa beklentisinin aksine yüzde 1,4 oranında geriledi. Euro Bölgesi’nde açıklanan 3.Çeyrek Büyüme verisi çeyreklik bazda yüzde 0,6 ve bir önceki yılın çeyreğine göre yüzde 2,6 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan İşsizlik maaşı başvuru sayısı piyasa beklentisinin altında 236 Bin olarak gerçekleşti. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi yaptığı açıklamalarda para politikasına değinmedi. ABD borsaları günü artıda tamamladı.  Yeni işlem gününde, Japonya’da açıklanan 3.çeyrek Büyüme verisi piyasa beklentilerinin üzerinde çeyreklik bazda yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. Çin’de açıklanan Kasım ayı İhracat verisi yüzde 12,3 ve aynı zaman aralığında açıklanan Kasım ayı İthalat verisi yüzde 17,7 oranında artış kaydetti. Çin’de açıklanan Kasım ayı Dış ticaret fazlası 40,21 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TL’de artan volatilite ve dolar kanadında yaşanan değer kazanımı sonrasında kurun dün, 3,8721 seviyeleri civarını test ettiğini gördük.  BİST-100 Endeksi yüzde 1,09 değer kazanımı ile 106.447 puandan günü tamamladı. İşlem hacmi 4,99 milyar TL olarak gerçekleşti.  TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,25 seviyesinde gerçekleşti.  Yurtiçinde gösterge tahvil getirisi yüzde 0,22 düşüş ile yüzde 13,33 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 12,01 seviyesinden günü tamamladı. 5 yıllık CDS ülke risk primi yüzde 0,05 artış ile 186,91 seviyesinde olduğu görülüyor. 

  BİST100

  BİST100 endeksi önceki günü %1,1 yükselişle 106.447 seviyesinde tamamladı. 5,0 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde Bankacılık endeksi %0,72, Sanayi endeksi ise %1,15 değer artışı yaşadı. Endeksin takip ettiğimiz yukarı yönlü trend üzerindeki kalıcılığının devam ettiğini izliyoruz. Son üç gündür ise endeksin daha önce de takip ettiğimiz 50 günlük üssel hareketli ortalama direncine takıldığını görüyoruz. Yeni güne yatay bir açılış yapmasını beklediğimiz endekste 104.900 üzerinde kalıcı olacak hareketler bizim için yukarı yönün devam edeceğine olan inancımızı koruyacak. Gün içinde 50 günlük üssel h.o. yu geçebilmesi durumunda ise 106.800 ilk direnci takip edilmeli. Bu seviye aşılabilirse yükseliş eğilimi 107.500 ve 108.000 seviyelerine doğru devam edebilir. 104.900 seviyesinin altına doğru yaşanacak geri çekilmelerde 104.300 ve 103.500 destek seviyeleri test edilebilir. 

  Destekler 104.900 / 104.300 / 103.500 

  Dirençler 106.800 / 107.500 / 108.000

  VİOP30

  Aralık vadeli kontrat önceki günü %0,94 yükselişle 132.000 seviyesinde tamamladı. Kontratta bugün 128.500 yılbaşından bu yana izlenen yükselen trendin desteği üzerinde kalınabildiği ve 50 günlük üssel hareketli ortalamanın üzerine geçilebildiği takdirde yükseliş hareketinin bugün de devam etmesini bekliyoruz. Gün içerisinde 132.100 hareketli ortalama seviyesi aşılabilirse güçlenecek alışlar kontratın 133.000 ve 134.000 direnç seviyelerini test etmesi beklenebilir. Yaşanacak olası geri çekilme hareketlerinde ise 130.500 ve 129.300 ara destekleri takip edilebilir. 

  Destekler 130.500 / 129.300 / 128.500

  Dirençler 133.000 / 134.000  / 134.900

  ASUZU: Distribütörü olan Universal Trucks Israel Ltd.’nin kazanmış olduğu ve yaklaşık 18,6 Milyon Euro tutarında siparişin alındığı ihale kapsamında siparişe konu araçlar Otobüs sınıfındaki Citiport model araçların olduğunu, teslimatın İsrail distribütörüne yapılacağını açıklamıştır.

  ISCTR: 265 milyon USD ve 125 milyon EUR tutarında finansman sağladığını açıklamıştır.

  GLYHO: Gayrimenkul, maden vb. yatırımlardan çıkmak hususunda karar verilmiş bir strateji değişikliğinin söz konusu olmadığını açıklamıştır.

  SONME: Sermayesine %15 oranında iştiraki olan Sönmez Çimento Yapı ve Madencilik A.Ş. nin Liman tesisleri yatırımında Liman için Ruhsat Başvuru işlemleri başladığını açıklamıştır.

   

  Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

  DÜN NE OLDU? 

  BIST 100 ENDEKSİ SANAYİ HİSSELERİ ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜKSELDİ… 

  BIST 100 Endeksi dün, global hisse piyasalarındaki satış baskısının hafiflemesi, gelişen ülkelere göre cazip çarpanlara sahip olması ve kendi tarihsel iskontosunun %17 altında işlem görmesi paralelinde sanayi hisseleri öncülüğünde günü %1,1 yükselişle 106,448 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %0,7, BIST Sanayi Endeksi ise %1,2 oranında yükseldi. Ayrıca dün ekonomik veri olarak Euro bölgesinde 2017 yılı üçüncü çeyrek büyüme verisi takip edildi. Euro bölgesi ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde beklentilere paralel olarak çeyreklik bazda %0,6, yıllık bazda ise %2,6 büyüdü.

  BUGÜN NE BEKLİYORUZ? 

  SAAT 10:00 TÜRKİYE EKİM AYI SANAYİ ÜRETİMİ…

  SAAT 16:30 ABD KASIM AYI TARIM DIŞI İSTİHDAM…

  Bugün yurtiçi piyasalarda Ekim ayı sanayi üretimi, ABD’de ise istihdam verileri takip edilecek. Sanayi üretimi, yılın son çeyreğinin ilk verisi olduğu ve son çeyreğe nasıl bir başlangıç yaptığımızı gösterecek olmasından dolayı önem taşımakta. Beklentilerin üzerinde gelebilecek veri, sanayi hisselerindeki yükselişi destekleyebilir (beklenti aylık %0,3, yıllık %5,3 artış). ABD’de ise istihdam verilerinde en yakından takip edilecek olanı enflasyon açısından da önem taşıyan ortalama saatlik kazançlar olacak. Bloomberg anketlerine göre tarım dışı istihdamın 195 bin kişi ve ortalama saatlik kazançların yıllık bazda %2,7 artması beklenmekte. Verilerin güçlü gelmesi durumunda kısa süreli olarak Dolar ve ABD 10 yıllıklar pozitif etki gözlemleyebiliriz. Ancak kısa süreli değer kazançlarının endeks üzerinde baskı yaratmasını beklememekteyiz. Sabah itibariyle dış piyasalara göz attığımızda ise, Asya hisse piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlerken, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi’nin bugün yatay/hafif alıcılı seyir ile açılmasını ve bu seyrini sürdürmesini beklemekteyiz.

  ŞİRKET HABERLERİ

  AKBNK…Nötr… Şirket, Gebze Şekerpınar’da yer alan “Akbank Bankacılık Merkezi” kompleksi içerisinde “Akbank Veri Merkezi ” ve “Akbank Yaşam Merkezi” olarak adlandırılan iki proje için yaklaşık 250 milyon USD tutarında yatırım planlandığını ve inşaat çalışmalarına başlandığını açıkladı. Akbank Veri ve Yaşam Merkezi’nin 2019 yılı içinde tamamlanarak faaliyete geçmesinin öngörüldüğü belirtildi. (KAP) 

  GOZDE…Nötr… Şirket, %39 oranında sermaye payı ile hissedarı olduğu Şok Marketler Ticaret A.Ş.’nin paylarının muhtemel halka arzına ilişkin olarak yapılan çalışmalar kapsamında, İstanbul ve/veya Londra’da söz konusu halka arzda birinci dereceden sorumlu kurumlar olarak Ünlü&Co ve Citi’nin yetkilendirilmesine karar verildiğini açıkladı. (KAP)

  BMELK…Pozitif… Şirket, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Destekleme Mekanizmasına yapılan başvurunun onaylandığını ve 01 Ocak 2018 tarihinden 31.12.2018 tarihine kadar tüm elektrik satışlarının bu destek kapsamında yapılacağını belirtti. (KAP)

  BIST 30 Kontratı

  Aralık vadeli kontrat, BIST 30 Endeksi’ne paralel olarak günü %1,0 yükselişle 132,000 seviyesinden tamamladı.

  Aralık vadeli kontratın, gün içerisinde 131,250 – 132,750 bandında hareket etmesi beklenebilir.

   

  Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

  Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

  BIST güne hafif alımlarla 105.500 üzerinden başlangıç yaptı. Endeks gün içinde yukarı denemelerini sürdürdü ve 106.800 seviyelerine kadar yükseldi. Günün kapanışı ise 106.448 seviyesinden gerçekleşti.

  İngiltere Başbakanı May’in Brexit görüşmelerinde ilerleme kaydettiğine yönelik beklentinin artmasının ardından sterlin değer kazanırken, Londra borsası düşüş göstererek olumsuz ayrıştı. Avrupa’da gösterge endeks ise yatay bir seyirle günü kapattı. ABD’de vergi reformuna yönelik haberler yakından izlenirken, federal hükümetin kapanması tekrar gündeme geldi. Dün piyasa kapanışı ardından ABD’de temsilciler meclisi, hükümetin kapanmasını önlemek için 2 haftalık bütçe tasarısını onayladı. ABD borsaları da günü alıcılı tamamladı.

  Bugün yurt içinde sanayi üretimi verisi açıklanacak. Avrupa tarafında Almanya’dan dış ticaret verisi, Fransa ve İngiltere’den gelecek sanayi üretimi verileri izlenecek. ABD’de ise tarım dışı istihdam ve tüketici güveni takip edilecek. Bu sabah Asya tarafında gelen pozitif verilerle alıcı bir seyir görüyoruz. Japonya piyasalarında beklenenden iyi gelen büyüme ve cari açık verileri ardından piyasalar alıcılı seyrediyor. Çin’de de beklenen doğrultuda gelen ticaret dış ticaret verileri ile alımlar görüyoruz. Bugün ABD ve Avrupa piyasalarında yükselişler bekleniyor. BIST’in de güne 107.000 seviyelerine yönelerek alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

   

  Fed Faiz Artışı İç ve Dış Piyasaları Nasıl Etkiler? Serhat Gürleyen

  Çekinceler:

  Burada yer alan borsa bist yorumları, analiz ve tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi analiz veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Yorumların içinde geçen hisse önerileri ve hisse analizlerine de Kanal Finans tarafından müdahale edilmemektedir. O nedenle yorumların birbiriyle farklı olması doğaldır.

  Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

  Bunlar da ilginizi çekebilir:

  borsa hisse önerileri hissenet

PAYLAŞ