Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

borsa yorumları borsa gündemi

Borsa İstanbul için çıkan tüm analizleri, borsa gündemini ve borsa yorumlarını buradan gün içinde canlı olarak takip edebilirsiniz. En son çıkan borsa yorum, haber ve analiz en üstte yer almaktadır. Bu sayfada borsa ile ilgili güncel gelişmeleri devamlı takip edebilirsiniz.

Bu sayfada son bir günlük yorumlara ve daha eski yorumların arasında güncelliğini yitirmemiş olanlara yer veriyoruz. Burada yer alan yorumlar genellikle endeks ve borsa gündemi hakkında olup hisse yorumları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

Borsa nasıl kapandı? Borsada Para Giriş Çıkışlarını görmek için tıklayın

19.10.2018 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

İkinci dalga…
FOMC tutanakları sonrası piyasalardaki satışlar sertleşiyor. ABD ekonomisinin önümüzdeki iki yılda durgunluğa girme riskinin tartışıldığı bir ortamda Fed’in faiz artışında hız kesmeyeceği sinyali üzerine dünya borsalarındaki satış dalgası büyüyor.
Küresel dalga karşısında Türkiye varlıklarından çelişkili sinyaller geliyor. Hisse senedi ve tahvil piyasalarında küresel risk iştahındaki bozulmaya paralel sert kayıplar görülüyor. Türk lirası ise güçlenen dolara rağmen değer kazanmayı sürdürüyor. Geçmiş tecrübe piyasalardan çelişkili sinyaller geldiği zaman genelde hisse senedi piyasasının haklı çıktığını gösteriyor.
Dünya borsalarındaki satışlara paralel Borsa İstanbul’da satıcılı bir açılış öngörüyoruz. Ancak Türk lirasında görülen ilk işlemler satışın sınırlı olacağına işaret ediyor. Kısa vadede Borsa İstanbul için ilk destek olarak 97.000 seviyesi öne çıkıyor.

Haberler & Makro Ekonomi
TCMB Haftalık Menkul Kıymet, Resmi Rezerv ve Yurtiçi Yerleşik Döviz Mevduat İstatistikleri (5-12 Ekim)
Ekim ayının ikinci haftasında hane halkı ve şirketlerin döviz mevduatı (altın hariç ve Euro/Dolar paritesindeki değişimden arındırılmış) önceki haftaya kıyasla sırasıyla 0,6 milyar dolar ve 0,4 milyar dolar arttı. TL’de değer kazancının hızlandığı 12-19 Ekim arasında yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatındaki artışın hızlanması beklenebilir. Böylece yılbaşından bu yana hane halkı döviz mevduatları 5,7 milyar dolar azalırken (85,3 milyar dolara geldi), şirketlerin döviz mevduatı 2,1 milyar dolar azaldı (66,0 milyar dolar).

Aynı haftada hisse senedi piyasasından 73 milyon dolarlık, tahvil piyasasından (repo hariç) ise 106 milyon dolarlık yabancı çıkışı oldu. Yılbaşından bu yana bakıldığında hisse senedi piyasasından 1,5 milyar dolarlık çıkış ve tahvil piyasasına 0,4 milyar dolar yabancı girişi oldu.

Son olarak 12 Ekim itibariyle Merkez Bankası brüt rezervi haftalık bazda 0,1 milyar dolar artarken (66,4 milyar dolar) altın rezervleri değişmedi (18 milyar dolar). Böylece toplam rezervler 84,4 milyar dolara geldi (geçen yılın sonu: 107,7 milyar dolar). Öte yandan hesaplamalarımıza göre aynı dönemde Merkez Bankası net rezervlerinde bir değişim olmadı (26,7 milyar dolar).

Enflasyon beklentilerinde bozulma devam ediyor
Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketine göre Ekim’de 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi %24,2’ye yükseldi. Ağustos ayında yıl sonu enflasyon beklentisi %19,6 seviyesindeydi. Ayrıca 12 ve 24 ay sonrasına ait enflasyon tahminleri önceki aya göre sırasıyla 2,6 puan ve 1,3 puan artarak %17,0 ve %12,7 oldu. Enflasyon beklentilerindeki bozulma son enflasyon verisindeki sürprizden kaynaklanıyor (Eylül’de aylık enflasyon %6,3 ile beklentilerin oldukça üzerinde gelmişti).

Öte yandan son dönemde TL’de görülen olumlu seyir yıl sonu kur tahminlerine de yansımış durumda. Katılımcılar yıl sonu Dolar/TL beklentisini 6,59’dan 5,99’a düşürmüşler. İktisadi faaliyette 2018 ve 2019 büyüme beklentileri sırasıyla %3,2 ve %1,9 olarak veriliyor (önceki: %3,4 ve %2,7). Ek olarak son cari fazla verisi ardından katılımcılar cari dengedeki hızlanma sürecinin hızlanacağı kanısında. Geçen ay 50 milyar dolar olan 2018 cari açık beklentisi bugünkü ankette 41 milyar dolara indirilmiş. Son olarak para politikasında katılımcılar gelecek haftaki PPK toplantısında haftalık repo faizinde bir değişiklik beklenmiyor. Ayrıca katılımcılar gelecek yıl haftalık repo faizinde 250-300 baz puan arasında faiz indirimi bekliyor.

Özetle, Eylül ayındaki enflasyon sürprizinin etkisiyle yıl sonu enflasyon beklentisinde kayda değer bir artış var. Aynı zamanda orta vadeli enflasyon beklentilerinde bozulma görülüyor. Öte yandan son dönem TL’de görülen değer kazancı yıl sonu Dolar/TL beklentilerine olumlu yansıyor. Para politikasında katılımcılar enflasyon beklentilerindeki bozulmaya rağmen gelecek haftaki toplantıda faiz artışı beklemiyor.

Para politikasında bizim görüşümüz de beklenti anketi ile uyumlu. Enflasyon görünümündeki bozulma faiz artışını destekler durumda olsa da son çeyrekte ekonomide başlayabilecek sert iniş tehlikesini ve son dönemde TL’deki değer kazancını dikkate alarak Merkez Bankası’nın gelecek haftaki toplantısında haftalık repo faizinde bir değişikliğe gitmeyeceğini düşünüyoruz.

Bütçe tasarısında ÖTV gelir artışı fiyat artışı kaynaklı
Basındaki bir habere göre Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin dün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunduğu ilk bütçe tasarısına göre 2019 yılında motorlu taşıtlardan sağlanan ÖTV gelirlerinde %15.4, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyadan alınan ÖTV gelirlerinin ise %47.6, alkollü içkilerden elde edilen ÖTV gelirlerinin %23.9 ve sigara üzerinden alınan ÖTV’nin %2.8 artacağı öngörülüyor. Motorlu taşıtlar ve beyaz eşyadaki ÖTV gelir artışının oran artışından değil kurdaki yükselişin yansıtılması nedeniyle artan ürün fiyatlarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Alkollü içkideki ÖTV gelir artış oranın ise tahmini ÜFE artışı oranıyla ilişkin olduğun düşünüyoruz.

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Meksa Yatırım Borsa VİOP Direktörü Ergün Tekgül’ün hazırladığı borsa viop stratejisi ve dolar kuru yorumudur.

3 Haftada 2 Defa Çalıştı!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 • 121,400 seviyesi teknik destek olarak izlenebilir.
 • Üstünde long yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 • 124,000 – 124,700 – 125,500 ise teknik direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

 • Endeks sözleşmesinde bir gün aradan sonra eksi kapanış yaşanmıştır.
 • Endekste son üç haftadır Ocak ayından gelen düşen trend direncinin öneminin altını çiziyorduk.
 • İşte bu üç haftada tam iki defa bu direnç net bir şekilde çalışmıştır.
 • Bunu aşağıdaki grafiğimizden görebilirsiniz.
 • Bu satışla birlikte kısa, orta ve uzun vadeli ortalamalar destek olarak çalışmıştır.
 • Bu destek bandı kırılırsa aşağı yönlü baskı artabilir.
 • Aksi halde yeniden trende doğru ataklar izleyebiliriz.

VİOP Dolar/TL Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/TL Ekim vade sözleşmesinde eksi bir kapanış yaşanmıştır.
 • 5,7000 teknik direnç seviyesidir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

VİOP Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/Ons Ekim vade sözleşmesinde artı bir kapanış yaşanmıştır.
 • 1222,00 $ teknik destek seviyesidir.
 • Üstünde long yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

 

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya’da açıklanan Ticaret Dengesi verilerine göre, 2018 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre İhracat yüzde 1,2 oranında azalırken ithalat yüzde 7,0 oranında artış gösterdi. İlgili dönemde dış ticaret fazlası 139,6 milyar Yen dış ticaret fazlası verildiği görülüyor. İngiltere’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 azalırken yıllık bazda yüzde 3,0 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Philadelphia Fed İmalat Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre 0,7 puan geriledi ve 22,2 düzeyinde gerçekleşti. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TCMB tarafından yayımlanan Uluslararası Yatırım Pozisyonu Gelişmeleri raporuna göre, 2018 Ağustos sonu itibarıyla, Uluslararası Yatırım Pozisyonu (UYP) verilerine göre, Türkiye’nin yurtdışı varlıkları, 2017 yıl sonuna göre % 2,5 oranında azalışla 226,9 milyar dolar, yükümlülükleri ise % 20,6 oranında azalışla 551,1 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye’nin yurtdışı varlıkları ile yurtdışına olan yükümlülüklerinin farkı olarak tanımlanan net UYP, 2017 yıl sonunda -461,7 milyar dolar iken 2018 Ağustos sonunda -324,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Dün, yurtiçinde zayıf veri akışı ile birlikte küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kazanımları ile birlikte kurun fiyatlamalarda, 5,5178-5,6929 aralığında hareket ettiği ve günü 5,6349 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi günü yüzde 1,55 düşüş ile 97.453 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 7,8 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 24,00 seviyesi civarında gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 2,71 düşüş ile yüzde 25,80 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 2,12 artış ile yüzde 18,28 düzeyinde günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi 391,10 seviyeleri civarında olduğu görülüyor.

BİST100

XU100 endeksi önceki ggünü %1,55 kayıpla 97,454 seviyesinde tamamladı. 7.8 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %2,6, sanayi endeksi ise %1,6 düşüş kaydetti. Dün Avrupa vdelileri öncülüğünde gerçekleşen satış dalgası ABD borsaları açılışında da devam etti ve bu etki Avrupa’ya da sıçradı. Bu görünümden de etkilenen endekste gün içerisinde 99.200 direnci denense de potansiyel korunamadı.
Bir süredir 100.000 direncini aşmakta zorlanan endekste yaklaşan bilançolar öncesi olası şirket karlılıklarındaki düşüş beklentisi temkinli yaklaşımı beraberinde getiriyor. Ayrıca küresel anlamda riskli varlıklara olan ilginin de azalmış olması diğer bir etken.
Bugün endekste 97.000 ilk desteği takip edilmeli. Altına geçişte satış baskısı 96.300 ve 94.600’e doğru devam edebilir. 97.000 veya biraz altından olası geri dönüşte ise gelebilecek tepki yükselişlerinde 98.000 ilk direnç olarak takip edilmeli. Bu seviye aşıldığında 99.200 daha önemli bir direnç olacaktır.

Destek: 97.000 / 96.300 / 94.600
Diirenç: 98.000 / 99.200 / 100.000

VİOP 30 ENDEKS (F_XU0301018)

Ekim vadeli kontrat önceki günü %1.96 düşüşle 122.350 seviyesinde tamamladı. Dün riskli varlıklardan küresel anlamda kaçış eğilimi kontratta da düşüş yönlü hareketlerin görülmesiyle sonuçlandı.
Bugün Ocak ayından bu yana başlayan aşağı yönlü hareketler ile oluşan düşüş trend direnci olan 125.900 seviyesini izleyeceğiz. Bu seviye geçilemediği sürece yaşanacak satış baskısında ise girilebilecek satış pozisyonlarında 121.300 ve 119.800 destek seviyeleri takip edilecek.
125.900 öncesinde ise 123.300 ve 125.000 dirençleri izlenmeli. Takibimizdeki 125.900 seviyesi aşılabilirse yükselişler 128.000 ve 129.800’e doğru devam edebilir.

Destekler: 121.300 / 119.800 / 119.000
Dirençler: 123.300 / 125.000 / 125.900

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün gn boyunca zayıf bir görünüm sergileyen Ekim Vadeli sözleşme %1.97 oranında değer kaybı ile 122.350 seviyesinden tamamladı.
Güne yatay başlamasını beklediğimiz sözleşmede dün yaşanan kayıp sonrasında yaşanabilecek yükseliş hareketlerinde 123.300’ü ilk direnç seviyesi olarak takip edeceğiz. Gün içinde yaşanacak tepki denemelerinin güç kazanabilmesi için ilk etapta bu direnç aşılmalı.Aksi halde satış baskısının tekrar güç kazandığını görebiliriz. 123.300’ün aşılması halinde ise 124.300 üst direnç konumunda olacaktır. Sözleşmede 122.100 seviyesi ise gün içi ilk destek konumunda olacaktır.

 

Borsa Teknik Yorumu, Sevgül Düzgün, Piramit Menkul Araştırma Müdürü

BIST100 endeksi son dört işlem gününde test edilen 99.000 direncinden gelen satışlarla günü aşağı çevirdi. Endeks %1,55 oranında düşüşle ile günü 97.453 seviyesinden kapattı. Gün içinde artan satışlarla 5 günlük AO’sı 98.200 altında harekete başlayan endekste satışların 22 günlük AO 97.200 civarında karşılanmaya çalışıldığını izledik. Endekste kısa vadede 97.000 üzerinde kalınması satışların hız kazanmaması için önem arz etmektedir. Bu seviye altında 95.500 sonraki destek olarak izlenebilir.
Olası yukarı tepki hareketlerinde ise 98.000 ve 99.200 direnç noktalarını oluşturmaktadır. Dolar bazında dün 1,78 cente yükselen endeks dünkü işlemleri 1,72 centten kapattı. Dolar bazında ilk destek 1,70 centte bulunurken, sonraki destekler 1,65 ve 1,60 centte bulunmaktadır. Dünkü yoğun satışların ardından güne hafif tepki alımları ile başlanabilir

 

Borsa BIST100 ve VİOP30 Teknik Yorumları, Gülizar Türk Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü

Küresel piyasalar bu sabah sakin…
Fed tutanaklarının şahin olarak nitelendirilmesi sonrasında %3,20’nin üzerine yükselen faiz oranları ve güçlenen doların etkisinde yurtdışı piyasalarda yaşanan satış baskısı sonrasında bu sabah piyasalarda karışık seyir var. 10 yıllık faizler bu sabah %3,18’de, dolar endeksi ise 95,96’dan işlem görüyor. Çin’de Eylül ayında üretim %6,1’in altında %5,8 olarak gerçekleşirken 3Ç18 büyümesi %6,6’nın hafif altında %6,5 gerçekleşti. Buna karşılık yılsonu için hedeflenen %6,5’lik büyümenin gerçekleştirilebileceği tahmin ediliyor. Bu verilere karşılık finansal düzenleyicilerin mali riskleri kontrol altında tutacakları garantisini vermesiyle Shanghai endeksi bu sabah %1,45 primli. Dünü %1’in üzerinde değer kaybıyla kapatan ABD endekslerinde ise bu sabah vadeli işlemlerde %30’u aşan primler var.

BIST 100 Endeksi 
97.000 üzerinde tepki beklentisi korunabilir…
Küresel piyasalardaki sakin havaya paralel BIST’te hafif alıcılı başlangıç bekliyoruz. Dün sabah 99.173 puana kadar yükselen 100 Endeksi’nde öğleden sonra artan satış baskısında 97.191 puana kadar düşüş yaşanırken kapanış 97.454’den gerçekleşti. 22 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 97.200 üzerinde kapanış yükseliş eğiliminin korunması açısından pozitif. Yükselişin devamı için bugün de 97.200/97.000 üzerinde kalmalı. Kalması halinde 98.000 ardından 98.500-99.500 yeniden hedef olarak takip edilebilir. 97.200’ün altına gerilemede ise 96.000’e doğru düşüş mümkün. Günlük bazda stop-loss seviyemiz 97.000’de.
Kapanış : 97.454
Destekler : 97.000-96.500-96.000
Dirençler : 98.000-98.500-99.200

VIOP30 Yakın Vade 
Tepkinin güçlenmesi için 123,700 üzerine yerleşmeli…
Dün sabah 124,900’ü gördükten sonra yaşanan satış baskısında 121,875 puana kadar gerileyen kontratlarda kapanış 122,350’den gerçekleşti. 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 123,700 altında kapanış zayıflamanın işareti. Bu açıdan olası tepkilerin güçlenmesi için yeniden 123,700’ün üzerine yerleşmeli. Yerleşme sağlanmadığı takdirrde 50 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 121,300’e doğru geri çekilme görülebilir.
Kapanış : 122,350
Destekler : 121,900-121,500-121,300
Dirençler : 123,000-123,700-124,600

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, BMD Araştırma

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ
Dün Ne Oldu…
Güne yatay 98.988 seviyesinden başlayan BİST100 Endeksi küresel piyasalardaki olumsuz havanın etkisiyle satıcılı bir seyir izleyerek %1,55 değer kaybıyla 97.454 puandan günü tamamladı. 2 yıllık gösterge tahvil faizi bir önceki kapanışa göre 72 baz puan azalarak %25,80’e gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi 38 baz puan artarak %18,28 seviyesine yükseldi. ABD ile ilişkilerin normalleşmeye başladığına dair iyimserlikle güne düşüşle başlayan ve 5,51’li seviyelere kadar gerileyen Dolar/TL, seans kapanışına yakın doların hem gelişmiş hem de gelişmekte olan para birimleri karşısında değer kazanmasıyla yükselişe geçti. 5,67 seviyesinin üzerine kadar çıkan parite sabah itibariyle 5,61 seviyesinde işlem görüyor. Altının gram fiyatı 221,8 liradan alıcı buluyor.

TCMB, 2018 yılı Ekim ayı Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2018 yılı Ekim ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %2,05 iken, bu anket döneminde %1,99 oldu. Cari yılsonu TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde %19,61’den bu anket döneminde %24,22’ye yükselirken, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir bu anket döneminde %17,03 oldu. 2018 yılsonu Doları/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 6,59 TL iken, bu anket döneminde 5,99 TL’ye geriledi ve 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 6,53 TL oldu. 2018 yılı için cari işlemler açığı beklentisi, bir önceki anket döneminde 49,7 milyar ABD Doları iken, bu anket döneminde 40,7 milyar ABD Doları’na ve GSYH 2018 yılı büyüme beklentisi %3,4’ten %3,2’ye geriledi.

ABD hisse senetleri piyasaları negatif başladıkları günü sert düşüşle tamamladı. Dow Jones Sanayi Endeksi %1,27 azalışla 25.379 puandan, S&P 500 Endeksi %1,44 düşüşle 2.769 puandan ve Nasdaq Teknoloji Endeksi %2,06 değer kaybıyla 7.485 puandan kapandı. Fed’in toplantı tutanaklarının ardından %3,21 seviyesine kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün %3,184 seviyesinden işlem görüyor. Güçlü görünümünü sürdüren dolar endeksi 95,688 seviyesinde bulunurken Euro/Dolar paritesi 1,14’lü seviyelerden işlemlerini sürdürüyor. ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki artışın ardından 80 doların altına inen brent tipi petrolün varil fiyatı 79,6 dolardan alıcı buluyor.

ABD’de de haftalık işsizlik başvuruları 5 bin kişi azalarak 210 bine geriledi. Beklentiye paralel açıklanan veride önceki hafta verisi 214 binden 215 bine revize edildi. Eylül ayı CB öncü göstergeler endeksi de beklenti paralelinde %0,5 arttı.

Bugün Ne Bekliyoruz…
Bugün yurtiçinde konut satışları yurtdışında ise Euro Bölgesi cari işlemler dengesi ve ABD 2. el konut satışları verileri takip edilecek.

 

Borsa BIST 100 Endeks Yorumu, Invest AZ

BIST100 Endeks – Yükselişler Şimdilik Sınırlı Kalıyoor / 96.000 Seviyesi Önemli Destek / Günlük Değişim % -1.55

Endeks günü % 1,55 değer kaybıyla 97.454 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 7,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 0,31 ile elektrik, en çok gerileyen ise % 3,36 ile iletişim oldu. Küresel borsalardaki değer kayıpları ve banka hisselerinde yoğunlaşan satışların etkisiyle 97.191 puana kadar gerileyen endeks günü 97.500 civarında tamamladı. Veri akışının son derece zayıf olduğu günde ABD tarafından açıklanacak ikinci el ev ve konut satışları ile Fed Başkanlarının açıklamaları takip edilecek. Gelecek hafta gerçekleşecek TCMB PPK Toplantısı ve ABD’den gelecek yaptırım kararlarındaki haberlerin etkisi altında piyasada şimdilik bekle gör havası hâkim.

Günlük ve dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üzerinde tutunmaya çalışan endeks için pivot 98.000 üzerinde 98.500 – 99.000 – 100.000 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 97.000 – 96.500 ve 96.000 destek seviyelleri olarak takip edilebilir.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

Piyasa Beklentimiz

Global piyasalarda dün görülen satış baskısı içeride hisse senetleri üzerinde de etkili oldu. Bir süredir 99000 seviyesi üzerine uzamakta zorlanan endekste bu durum kar satışı için bahane olmuş görünüyor. Diğer yandan TL tarafında da aynı görünüm var diyebiliriz. Bir süredir güçlenen TL, ABD Doları karşısında 5.50 seviyelerine yakın noktalardan tepki gösterdi. Bu seviye 22-haftalık ortalamasına oldukça yakın bir nokta ve dün DolarTL’de görülen yükselişi teknik olarak normal karşılıyoruz. Diğer yandan GOÜ para birimlerinde genel olarak bir kar satışı olduğunu belirtmekte fayda var. ABD doları küresel piyasalarda değer kazandı ve bunun hareketini pariteler üzerinde yaşadık. Endeks için halen olumlu görünüm devam ediyor. Bu pozitif görünüm içerisinde teknik geri çekilmeler dün olduğu gibi zaman zaman görülebilir. BIST100 endeksi için 97300 seviyesini günlük destek olarak izliyoruz. Satışların bu seviye altına devam etmesi durumunda kar satışlarının ölçüsü kaçmış olacak ve bu durumda düşüş daha aşağı seviyelere kadar sürebilir. Ana resimde 95000 seviyesi üzerindeki 50-günlük ortalaması üzerinde kaldığı sürece endeksi olumlu izleyeceğiz. Banka endeksinde ise 118000 seviyesi üzerine yerleşmekte başarısız kaldığını izledik. Bugünkü seyir önemli olacak. Banka endeksinin 118000 seviyesi altına kalmaya devam etmesi durumunda satış baskısı bir miktar daha devam edebilir.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi 22 günlük ortalamasına denk gelen 97500 yakınlarından kapanış gerçekleştirdi. Endeks 22 günlük ortalamasını aşağı yönde zorlamak isteyebilir. Bu durumda endekste 95000 destek seviyesine doğru satışların sürmesini bekleriz. Buna karşın 95000 seviyesinden gelebilecek yukarı yönlü tepkilerin endekste alım için yeni bir güç yaratabileceğini düşünmekteyiz. Diğer yandan 97500 seviyesinden oluşabilecek toparlanmalar kısa vade için 99000 seviyesi için tepki alımını beraberinde getirebilir.
Dirençler: 99000 / 100800
Destekler: 97500 (22 Günlük HO) / 95000 (50 Günlük HO) / 93000

BIST 30 Endeksi ve VIOP
BİST30 endeksi 22 günlük ortalamasına denk gelen 121000 seviyesinden günü sonlandırdı. 30 endeks için 121100 seviyesinden gelebilecek yukarı yönlü tepkiler alım yönlü durmak için iyi bir nokta olabilir. Buna karşın 30 endekste satışların bu seviye üzerinde karşılanamaması halinde 117500 seviyesinde doğru gevşeme eğilimi oluşabilir. Bu nedenle 121000 seviyesindeki akıbeti izlemek önemli olacaktır. 30 Endeks 22 günlük ortalamasından güç toplaması halinde ise günlük işlemlerde ilk etapta 123500 seviyesine doğru toparlanma eğilimi yaratabilir.
Bu yaklaşıma paralel olarak BİST30 VIOP kontratında, spot fiyatta 12100 seviyesi üzerinde ki seyirlerin sürmeye devam etmesi halinde mevcut uzun pozisyonlar korunabilir. İlave uzun pozisyonlar için 123500 seviyesinin geçilmesini beklemekte fayda var. Buna karşın 121000 seviyesinden oluşabilecek satışların hızlanması halinde temkinli durmak amacıyla uzun pozisyonlar kapatılarak 121100 seviyesi stop loss alınarak kısa pozisyon denenebilir.
Dirençler:  123500 / 124340 / 128000
Destekler: 121000 (22 Günlük HO) / 117500 (50 Günlük HO) / 116640

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST 100… Küresel hisse piyasalarındaki satış dalgası endeksi negatif etkilemeye devam ediyor… Yurt içinde hafta boyunca süren iyimserliğe rağmen yurtdışı borsalarda görülen satışlar endeksi negatif etkiledi ve dün BIST 100 günü % 1.55 düşüşle 97,453.96 seviyesinden kapattı. Küresel hisse senetlerinin primli olması risk iştahının az olduğu günlerde realizasyonların güçlenmesini sağlarken, FED toplantı tutanaklarının yayınlanmasıyla beraber 2019’da güçlü faiz arttırımlarına devam edileceği beklentisi satın alındı ve dolarizasyondaki artışın özellikle gelişmekte olan ülke varlıklarında satışlara yol açtığı görüldü. 100,000 direncinin üzerinde kapanış göremediğimiz endekste, global büyümeyi negatif etkileyebilecek ticaret savaşları, FED faiz arttırımları, Brexit karmaşası, Amerikan ara seçimleri gibi riskler alımların zayıf kalmasına yol açıyor. Sabah itibariyle Asya piyasaları karışık, Amerikan vadelileri ise hafif pozitif seyir izlemekte.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST-100

(Destek: 97.200/96.500/95.800 Direnç: 98.100/99.200/99.500)

Teknik Yorum: Dün satıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de %1,55 oranında değer kaybıyla 97.454 puandan kapattı. Yakın desteğini kıran endeks, takip ettiğimiz 97.200 seviyesine kadar geriledi. Şu aşamada bu seviye önemini korurken, kısa vadeli oluşan tepe formasyonunun boyun çizgisinin geçtiği 98.100/200 bölgesine doğru tepki yükselişleri görülebilir. Gün içerisinde iyimser bir tablodan bahsetmek için bu direnç bölgesinin üzerine çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi durumda, dünkü satış baskısı devam edebilir ve 97.200 seviyesinin altında 96.500 hedef olabilir. Ana destek ise 95.800 seviyesinde. Dünkü sert satışların ardından endeksin güne tepki alımlarıyla başlamasını bekliyoruz.

BIST-30 Ekim Kontratı

(Destek: 121.650/120.900/120.000 Direnç: 123.200/123.400/125.000)

Teknik Yorum: BIST-30 Ekim kontratı, Perşembe günü 121.875 – 124.900 fiyat aralığında işlem görerek günü 122.350 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 3.893 adet artarak 437.261 adet kontrat olarak gerçekleşti. Takip ettiğimiz 125bin civarındaki direncini aşamayan kontrat satışlarla karşılaşırken, kısa vadeli ortalamalarının atlında kapattı. Şu aşamada ortalamalara doğru bir tepki yükselişi görülebilir ki 123.200/400 bandı önemli bir direnç bölgesi olarak izlenebilir. Bu bölgeye kadar olası yükselişlerde satıcılar güçlenebilir ki buranın geçilememesi satış baskısının belirginleşmesine yol açabilir. Olası düşüşlerde ise 120.900 hedef olarak izlenebilir. Ara ve ana destekler ise sırasıyla 121.650 ve 120.000 seviyelerinde

 

Borsa Gündemi ve Borsa Stratejisi, Alnus Yatırım

KARA Ekim’in Yıldönümü

Dün bahsettiğimiz üzere dolar kuru 5.53e kadar gerilerken BIST 100 dolar bazında 17.8 bin seviyelerine kadar yükselmiş oldu. Bu, 45 günde borsada dolar cinsinden % 30 getiri demek. Ancak Pompeo ziyareti sonrası kâr satışları olarak başlayan satışlar yurtdışındaki havanın bozmasıyla arttı. BIST 100 endeksi, dünü % 1.55 düşüşle 97,454den kapatırken Almanya % 1.07, İtalya % 1.89, ABD’de Dow % 1.27 düşerek kapandı.

5 yıldır iyimser havanın hakim olduğu piyasalar 1987 yaz ayları boyunca da son derece kuvvetliydi. Herkes borsadaki kazançlarından bahsediyordu. Ekim ayının ortalarında global piyasalarda volatilite artınca sıkıntılı bir dönem yaşanmaya başladı. Ayın ikinci haftasında ABD borsalarında % 17lik bir düşüş yaşandı. Cuma günkü büyük düşüşün ardından 19 Ekim 1987 Pazartesi günü, Hong Kong borsasındaki düşüşle başlayan ve Avrupa ve ABD borsalarının da katıldığı büyük bir borsa çöküşü yaşandı. Hongkong % 45, Yeni Zelanda % 60, İspanya % 31, İngiltere % 26, ABD’de Dow Jones % 23 düştü. 1962 Küba krizi sonrasındaki yeni büyük çöküş tarihe “Kara Pazartesi” olarak geçti.

O gün bir yandan borsalar düşerken bir yandan da dolar düşüyordu. Türkiye’de bile dolar kuru 1020 TL’den 1007 TL’ye geriledi. Ancak emtiaya taleple ons altın 4 yılın zirvesine çıktı. 1986 başında faaliyete geçen ve henüz dışarı ile etkileşimi fazla olmayan İstanbul Borsasında ise düşüş sınırlı kaldı. İşlem gören 42 kağıttan 27’sinin fiyatı düşerken 10 kağıt aynı fiyatta kaldı. Örneğin; fiyatlara TL olarak baktığımızda Koç Holding 15000’den 14300’e, Ereğli DÇ 4900’den 4600’e, ÇimSA 47000’den 45000’e gerilerken, Gübre Fabrikaları 6200 seviyesinde kalmış, Yapı Kredi Bankası ise 1350’den 1400’e yükselmişti.

BNY Mellon Stratejisti Simon Derrick hisse senedi piyasalarında son günlerde yaşanan hareketlere bakarak 1987 yılındaki Ekim ayındaki hareketle benzerliğine vurgu yaptı. Peki gerçekten böyle bir olasılık var mı? Elbette var. Yüzde 1 de olasılık olduğuna göre bu olasılık var. Ancak ABD borsanın bu kadar sert aşağı gelmesini gerektiren neden yok gibi. Ama makineler sattıkça satarsa o zaman sıkıntı olur. Üstelik düştükten sonra neden bulmak kolay. Olan Trump’a olur. Seçim öncesi büyük şok yaşar.

Bu risk için Dow Jones özelinde 2 kritik nokta var: İlki 25,000 seviyesinde bulunan ve 1 yıllık yükselen trendin aşağı kırılması. İkincisi ise 23,330 seviyesinde bulunan ve 8 aylık yatay destek. 1987 çöküşünde önce yükselen sonra yatay destek kırılınca satışlar sertleşmişti. Peki o günler gibi düşüş olsa Dow Jones için destek neresi olura baktığımızda o günkü grafiğe göre bugünkü destek 17,500 civarını gösteriyor. Yani yaklaşık % 30 düşüş! Yok artık Lebron James! Yine de şom ağızlı Derrick’i es geçmeyelim ki Dow’da 23,330 altına dikkat. Global borsaları sarsabilir.

STRATEJI
BIST100 için stop noktası 97 bin! Açılış bu civarda olacak gibi. Tepki gelmeli. Yoksa risk artar.

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 600 puan civarında kayıpla, BIST 100 ise % -0.4 civarında güne başlamasını öngörüyor.

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Piyasalara Bakış
BIST güne 98.900 seviyesi üzerinden yatay başlangıç yaptı. Açılış ardından yatay seyrini sürdüren endeks sonrasında satış baskısı altında kaldı. Satışlarla 97.100 seviyelerine kadar geri çekilen BIST’in kapanışı 97.454 seviyesinden gerçekleşti.
Dün beklentinin üzerinde gelen bilançolar ile gün boyu olumlu seyreden Avrupa borsaları kazançlarını geri vererek günü düşüşlerle tamamladı. ABD’de ise Fed tutanaklarının “şahin” olarak karşılanması ve küresel büyümeye ilişkin artan endişeler nedeniyle borsalar değer kaybetti.
Bugün yurt içinde eylül ayı konut fiyatları açıklanacak. Avrupa’da önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de Fed üyeleri Kaplan ve Bostic’in konuşmaları takip edilecek. Sabah saatlerinde Çin’de alıcılı, Japonya’da ise satıcılı seyirler izliyoruz. ABD ve Avrupa’da pozitif başlangıçlar görebiliriz. BIST’in güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım

BIST-100 endeksinde 96,300 aşağı kırılmadıkça 200 günlük HO olan 100,000 direnç seviyesinin kırmasını bekliyoruz

Güne satış ağırlıklı başlayan BIST-100 endeksi günü %1,55 gerilemeyle 97,453’den kapattı.

Yurtiçi hisse senetleri piyasasında Fed tutanaklarının ardından gelişmiş ve gelişmekte olan ülke borsalarının baskı altında olmasıyla gün içinde satış ağırlıklı bir seyir izlendi. Asya borsaları Fed’in geçen ay yaptığı toplantı tutanaklarının politika yapıcılarının, faiz oranlarını daha da arttırmak gerektiği konusunda büyük ölçüde hemfikir olduklarını göstermesinin ardından kazanımları sınırlanırken, dolar bir haftanın zirvesine yükseldi. Fed tutanakları sonrasında ABD on yıllık tahvil faizi tekrar yüzde 3.20’nin üzerine çıkarken, Gelişmekte olan ülke para birimleri daha çok Asya kurları kaynaklı bir miktar baskı yaşandı, BIST-100 endeksi de 98,000 desteğini kırarak 97,000 desteğine doğru satış ağırlıklı bir seyir izledi.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle, ortadoğu kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 93,500 ve 92,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 102,000 izlenebilir.

BIST-30 Ekim kontratında 200 günlük HO olan 124,800 kırılmaya çık yakın

BIST-30 Ekim kontratı, Perşembe günü 124,900-121,875 fiyat aralığında işlem görerek günü 124,175 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 3893 adet azalarak 437261 adet kontrat olarak gerçekleşti.
BIST-30 Ekim kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 121,300 seviyesinin altında hareket etmemiz yukarı yönlü trendin devamı konusunda tereddütlerimizi arttırmakta, özellikle 120,500 in altı 110,500 seviyesini hedef haline getirmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 125,000 ve 127,000 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 118,000 ve 116,500 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

Borsa Analitik Görünüm, AK Yatırım

BIST100-Teknik Yorum
BIST100 gün başında 99.200 seviyesinin test edilmesi sonrasında satışa döndü. Kapanış 97.454 seviyesinde gerçekleşti. BIST’te yaşanan geri çekilme kısa periyot için destek bölgesi olarak belirttiğimiz 96.800/500 bandıyla sınırlı kalmış durumda. Dolayısıyla saatlik grafikler için bir miktar zayıflamaya rağmen kuvvetli bir olumsuzluktan söz edemiyoruz. Bu bant altındaki kapanış durumunda ancak zayıflamanın belirgin hale gelebileceğinden bahsedebiliriz. 99.100/200 bandını ise yukarı hareketin kuvvetlenebileceği ve 100.300/800 bandına yaşanacak hareketin başlangıç bölgesi olarak değerlendiriyoruz. Banka endeksinde 116.500 yakın destek bölgesi. Kısa periyottaki yükseliş eğiliminin bozulması için ise 113.000 seviyesi altında kapanış görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. 119.500-121.000 bandı yükselişin güçleneceği bölge.
BIST100 için 96.800/500-96.000-95.000-94.400 destek, 97.750-99.100/600-100.300/800 direnç olarak belirtilebilir.

VIOP-Teknik Yorum
Ekim vadeli kontratta 124.800 direnç bölgesinin aşılamaması sonrasında dün de belirttiğimiz 121.750 destek bölgesi test ediliyor. Bu destek bölgesi korunduğu sürece saatlik periyot için ortalamalarda belirgin bir bozulma beklenmemeli. 123500 üzeri 124.800 hareketinin başlangıç noktası olabilir.

 

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Kısa Vade Strateji – VİOP30
Endeks sözleşmeleri geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Dün gelen kar satışları ile trendin destek noktasına kadar gerilediğini görmekteyiz.
. Sözleşmelerin yeni güne hafif negatif yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 122,000 destek noktasına kadar gerileyeceğini düşünüyoruz. 122,000 destek noktasının altına sarkması durumunda geri çekilmelerin 121,500 destek noktasına kadar geri çekilmeler devam edebilir.
. Sözleşmelerin 121,500 – 122,000 bandında tutunması durumunda yeniden tepki alımları gelecektir. 123,000 direnç noktası kırılmadan yükselişler sınırlı kalacaktır.

BIST: Endeks dün genel olarak küresel piyasalar ile paralel olarak satış baskısı altında kalmıştır. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 97,000 destek noktasına doğru geri çekilmeler yaşanabilir. 97,000 destek noktasının kırılması durumunda satışlar 96,300 ardından 95,500 destek noktasına kadar devam edebilir. Kar satışlarında küresel piyasaları takip ediyor olacağız biz şuan için 96,300 destek noktasının altına sarkacağını düşünmüyoruz. Endekste yükselişlerin yeniden hızlanması için 98,000 direnç noktasının kırılması gerekmektedir. 98,000 direnç noktasının kırılması durumunda 99,000 seviyesini takip edeceğiz.
Direnç: 98,000 – 99,000 – 100,000 Destek: 97,000 – 96,300 – 95,500

 

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST – 30 Yakın Vade
Ekim vadeli endeks kontratı 121.875 ve 124.900 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 122.350 seviyesinden kapattı. Aşağı yönlü volatil hareketlerin görüldüğü endeks kontratında teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 120.425 en kuvvetli direnç 124.300 seviyelerinde bulunmaktadır. Günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması altında hareket eden kontratta, aşağı yönlü hareketlerde 121.450 ve 120.425 seviyeleri destek olarak önemlidir. Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç olarak 123.350 ve 124.300 seviyeleri izlenebilir. Saatlik grafikte RSI kendi ortalaması altında dalgalanma göstermektedir. Sıfır seviyesi altında bulunan MACD triggeri altında aşağı yönlü hareketine devam etmektedir.

 

Borsa Destek Direnç Yorumu, ICBC Turkey Yatırım

Teknik Bakış

BIST-100 günü % 1,55 azalışla ile 97.454 puan ile tamamladı. İşlem hacmi 7,8 mlr TL.

DESTEK 95.598 95.361 93.389 93.169 %50-61.8 fib. 92.650 90.763 88.764 gap Aylık 92.288 91.206 88.168

DİRENÇ 99.224- 99.554 100.654 100.807* 100.888 100.990 101.490* sonraki direnç seviyeleridir.
Dolar bazında 17.640 gap
Dünkü notumuz: 97.907 altında satış baskısı artabilir (2.kez test edildi): 97.386 97.168 (gap oluştu)

 

18.10.2018 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

FED tutanakları sonrası kar satışları…

Güçlü şirket karları ile beslenen iyimser hava Fed tutanakları sonrası bozuldu. FOMC üyelerinin çoğunluğunun “politika faizlerinin uzun vadeli denge faizin (%3) üzerine çıkartılmasını” savunması üzerine dolar yükselirken uzun vadeli faizler son yedi yılın en yüksek seviyelerini test ediyor.
Türkiye piyasaları dünyadan pozitif ayrışmayı sürdürüyor. ABD ile ilişkilerin iyileşmesi ve başarılı euro-tahvil ihracı desteğini arkasına alan Borsa İstanbul bankaların önderliğinde %0,5 yükseldi. THY ve Erdemir hisselerindeki sert satış olmasa borsadaki yükseliş %1’i aşacaktı.
Dünya borsalarındaki satışlara rağmen Borsa İstanbul’daki yükselişin kar satışlarıyla da olsa devam etmesini bekliyoruz. Son iki haftada %20 yükselen banka hisselerinde kısa vadede kar satışı görebiliriz. Ancak orta vadede bankaların sanayiye göre daha iyi performans göstermesini bekliyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi

ODD 2018’de yurtiçi otomotiv pazarında %38.8 daralma bekliyor

ODD 2018’de yurtiçi otomotiv pazarının %38.8 daralma ile 600 bin adete gerilemesini, otomotiv sanayi üretiminin ise %5 düşüş ile 1.59 milyon adete gerilemesini bekliyor. 2018 ilk dokuz ayda yurtiçi otomotiv pazarında %26 düşüş, üretiminde ise %5 düşüş gerçekleşmişti. ODD 2019 yılında ise otomotiv pazarının 450 – 500 bin adet gerileyeceğini öngörüyor.

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Meksa Yatırım Borsa VİOP Direktörü Ergün Tekgül’ün hazırladığı borsa viop stratejisi ve dolar kuru yorumudur.

Bu Ana Direnç Kırılırsa!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 • 123,000 seviyesi teknik destek olarak izlenebilir.
 • Üstünde long yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 • 125,200 – 125,900 – 126,500 ise teknik direnç seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

 • Endeks sözleşmesinde bir gün aradan sonra artı kapanış yaşanmıştır.
 • Endekste üç gündür ısrarla altını çizdiğimiz haftalık, aylık ve 100 günlük ortalama destek koridoru olarak çalışmaktadır.
 • Bu koridordan destek alan endeks bu sefer yukarı ataklar oluşturmaktadır.
 • Fakat bu seferde bu ataklarda 10 aylık ana düşüş trendi direnci olarak çalışmaktadır.
 • Bu resmi aşağıdan net bir şekilde görebilirsiniz.
 • Düşen trendin krıılması halinde yukarı yönlü ataklar sertleşebilir.
 • Aksi halde ortalamalar ve bu direnç arasında sıkışık bir görüntü izleyebiliriz.

VİOP Dolar/TL Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/TL Ekim vade sözleşmesinde eksi bir kapanış yaşanmıştır.
 • 5,7000 teknik direnç seviyesidir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

VİOP Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/Ons Ekim vade sözleşmesinde artı bir kapanış yaşanmıştır.
 • 1222,00 $ teknik destek seviyesidir.
 • Üstünde long yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

 

Borsa BIST 100 Endeks Yorumu, Invest AZ

BIST100 Endeks – ABD’nin Yaptırım Kararındaki Değişiklik Beklentisi / 97.500 Seviyesi Önemli Destek / Günlük Değişim % 0.53

Endeks bir önceki güne oranla günü % 0,53 değer kazancıyla 98.991 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 9,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri bazında en fazla kazandıran % 3,46 ile bankacılık endeksi olurken, en çok gerileyen ise % 6,44 ile madencilik oldu. Gün içinde 99.554 puana kadar yükselen endeks, satışların ardından akşam saatlerinde gelen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun “Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar konusunda kısa sürece karar vereceğiz” açıklaması ile 99.000 puanın hemen altında kapanış gerçekleştirdi.

Günün odağında Avrupa Liderler Zirvesi bulunuyor. ABD tarafında Philadelphia Fed İmalat ve İstihdam ile Haftalık İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları takip edilecek.

Günlük hareketli ve dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üzerinde kalmayı sürdüren endeks için günlük pivot 98.900 üzerinde 99.650 – 100.350 – 101.000 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 98.200 – 97.500 ve 97.000 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST 100… Pompeo açıklamalarıyla endeks alıcılı seyretti… Yurt dışı piyasalarda görülen negatif risk algısına rağmen, Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan iyimser gelişmeler endeksi pozitif etkilemeye devam etti ve endeks günü % 0.53 yükselerek 98,991.01 seviyesinden kapattı. % 7.5 faiz oranından 5 yıl vadeli Eurobond ihracına 3 kat talep gelmesi borç çevirebilmeyle ilgili yakın dönemde bir sorun yaşanmayacağı algısına neden oldu. Rahip Brunson’ın serbest bırakılması sonrasında ABD Başkanı Trump’tan yapılan Türkiye ile iyi ilişkilerin geliştirilebileceğine dair açıklamara dün ABD Dış İşleri Bakanı Pompeo’nun Türkiye için yaptırımlar konusunda karar verileceği ve Türkiye ile İran petrolü konusunda ilerleme sağlandığı açıklamaları eklenince, TL varlıklardaki değer kazancınının güçlendiği görüldü. Endekste öncü sektör olan Bankacılık endeksinde % 3’ü aşan değer kazancı dikkat çekerken havacılık sektöründeki şirketlerde % 5’lere varan düşüşler yaşandı. Küresel hisse piyasalarında yaşanan satış dalgasının devam etmesi durumunda BIST 100’deki pozitif ayrışma trendinin ivmesi zayıflayabilir. Sabah itibariyle Asya piyasaları negatif, Amerikan vadelileri ise negatif seyir izlemekte.

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün gün içinde volatil bir seyir izleyen Ekim vadeli sözleşme kapanışa doğru gelen alımlar ile günü %0.50 oranında değer kazanımı ile 124.800 seviyesinden tamamladı.
Sözleşmede sabah saatleridne kurda gördüğümüz tepki ataklarının ve Asya piyasalarındaki negatif seyrin etkisi ile güne satıcılı başlamasını beklediğimiz sözleşmede 124.400’ü ilk ara destek olarak takip edeceğiz. Bu desteğin üzerinde kalınamaması halinde sözleşmede 123.300’e kadar geri çekilme görebiliriz. 125.500 ve 126.000 seviyesi ise gün içi ilk dirençler olarak izlenebilir.

DESTEK 124.400 123.300 122.000
DİRENÇ 125.500 126.000 127.000

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Piyasalara Bakış
Güne alımlarla 99.200 seviyesi üzerinden başlangıç yapan endeks, gün içinde bir miktar satış baskısı altında kaldı. Kapanışa yakın gelen alımlarla yönünü yukarı çeviren BIST, günün kapanışını 98.991 seviyesinden gerçekleştirdi.
Fed’in dün açıklanan 25-26 Eylül tarihlerindeki faiz toplantısına ilişkim tutanaklarında, son olarak alınan faiz artırma kararının ekonominin gücünü yansıttığı vurgulanırken, kademeli faiz artırımlarına devam edileceğinin sinyali verildi. Tutanakların ardından ABD borsaları günü düşüşlerle tamamladı. Gündemde AB-İngiltere Brexit anlaşmasına yönelik sürecin yer aldığı Avrupa’da ise borsalar dün satıcılı bir seyir izledi.
Bugün yurt içinde TCMB beklenti anketi sonuçları açıklanacak. Avrupa’da önemli bir veri akışı bulunmazken, ABD’de CB öncü göstergeler endeksi ve Fed üyeleri Bullard ve Quarles’in konuşmaları takip edilecek. Sabah saatlerinde Çin ve Japonya’da satıcılı seyirler izliyoruz. ABD’de satıcılı, Avrupa’da yatay başlangıçlar görebiliriz. BIST’in güne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST-100

(Destek: 98.400/97.900/97.200 Direnç: 99.500/100.000/101.800)

Teknik Yorum: Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks günü %0,53 oranında değer kazancıyla 98.991 puandan kapattı. Kısa vadeli kar satışlarına rağmen yakın destek seviyelerinden tepki ile karşılaşan endekste 98.400 seviyesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu seviyenin üzerinde 100.000 seviyesi hedefte kalmaya devam edebilir. Ara ve ana dirençler ise sırasıyla 99.500 ve 101.800 seviyelerinde. Öte yandan, 98.400 seviyesinin altındaki bir kalıcılıkta kar satışları belirginleşebilir ve 97.200 seviyesi hedef olabilir. Ara destek 97.900 seviyesinde. Endeksin güne bir miktar satıcılı bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

BIST-30 Ekim Kontratı

(Destek: 124.100/123.250/122.300 Direnç: 125.250/126.000/127.350)

Teknik Yorum: BIST-30 Ekim kontratı, Çarşamba günü 123.250 – 125.225 fiyat aralığında işlem görerek günü 124.800 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 3.548 adet artarak 433.368 adet kontrat olarak gerçekleşti. Bir süredir takip ettiğimiz 125bin civarında satışlarla karşılaşan kontrat söz konusu seviyenin hemen altında kapattı. Kısa vadeli yukarı yönlü istek devam ederken, günlük grafikte MACD tekrar al verdi. Kısa vadeli trend çizgisinin üzerinde kapatan kontrat dünkü en yüksek seviyeyi de içeren 125.250 direncinin üzerinde yükselişlerini ivmelendirebilir. Sıralı dirençler 126.000 ve 127.350 seviyelerinde. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde 123.250 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

HisseKapanış FiyatıSatış SeviyeleriZarar Kes
ALGYO51,6052,9053,0051,10
PETKM5,765,905,915,70
TUPRS142,00145,20145,30140,60

 

Borsa BIST100 ve VİOP30 Teknik Yorumları, Gülizar Türk Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü

BIST 100 Endeksi
98.000-99.500 bandını ve bu bandın kırılımını takip ediyoruz…
Dün akşama açıklanan Fed tutanakları şahin olarak nitelendirilirken, Aralık ayında faiz artırım ihtimalinin artması ile ABD 10 yıllık fazi oranları %20’nin üzerine çıkarken dolar endeksi 95,7’ye çıkmış durumda. Fed tutanakları sonrasında Asya’da ve ABD vadeli işlemlerde düşüşlerin devamını görüyoruz.
Yurtiçinde ise dün ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Türkiye’ye yaptırımlar konusunda kısa sürede karar vereceklerini ve İran petrolü konusunda Türkiye ile ilerleme sağlandığına yönelik açıklamasının piyasalara pozitif etkisini gördük. Bu açıklamalar sonrasında USDTRY’de dün 5,5310 görülürken, bu sabah dolar endeksindeki yükselişin etkisiyle 5,60’a yakın seviyelerden işlem görüyor. Bugün piyasaları etkileyecek önemli veri akışı yok.
Küresel piyasalardaki satıcılı seyre ve yükselen faizlere karşılık ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nın açıklamalarının etkisiyle BIST’te sakin açılış bekliyoruz. Dün banka hisselerindeki alımlara karşılık THYAO, PGSUS ve EREGL gibi hisselerdeki düşüşlerin etkisiyle 100 Endeksi günü %0,53’lik primle 98.991’den kapattı. Bankacılık sektöründeki prim ise %3,46 oldu. Hazine’nin gerçekleştirdiği eurbond ihracına gelen yüksek talep ve düşen kurlar bankacılık sektörü hisselerini olumlu etkiledi. Bankacılık sektörünün ön planda olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz. 98.000 bugün için güçlü destek olarak izlenebilecekken 22 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 97.000 üzerinde kapanışı teknik olarak pozitif tarafta değerlendirmeye devam ediyoruz. Yükselişin devamı için ise 99.500 yukarı kırılmalı. Bu durumda 100.000-100.500 direnci bu hafta için hedef olarak izlenebilir. Bu açıdan gün içi hareket için 98.000-99.500 bandın kırılımını takip edeceğiz. Haftalık bazda stop-loss seviyemiz 97.000’de.
Kapanış : 98.991
Destekler : 98.300-97.500-97.000
Dirençler : 99.500-100.000-100.500

VIOP30 Yakın Vade
123,700 üzerinde tepkinin devamı beklenebilir…
Dün yaşanan alımlarda 125,225 puanna kadar çıkan kontratlarda kapanış 124,800’den gerçekleşti. 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 123,700 üzerinde kapanış, alımların devam edebilmesi adına pozitif. Bu pozitif durumun devam edebilmesi için bugün de bu seviye üzerinde kalmalı. Bu durumda 125,250-125,500 bandının test edilmeye devamı beklenebilir. 123,700 altına kaymada ise 123,000-122,500 bandı trendin devamı için korunması gereken kritik destek olarak izlenebilir.
Kapanış : 124,800
Destekler : 123,700-122,500-121,000
Dirençler : 125,000-125,500-126,000

 

Borsa Gündemi ve Borsa Stratejisi, Alnus Yatırım

Ne Mutlu Türküm Diyene

ABD Dışişleri Bakanı Pompei, dün Türkiye ziyaretini tamamlayıp ayrıldı. Pompei, Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili bilgi alırken rahip Brunson için teşekkür etti. Rahip için Türkiye’ye uygulanan yaptırımların kalkacağı açıklandı. Neydi bu yaptırımlar:
1-İçişleri ve Adalet Bakanı’nın ABD’ye girişinin yasaklanması.
2-Herkese % 25 olan Çelik vergisinin Türkiye’ye % 50’ye çıkarılması.
3-Rusya’dan S400 alımı nedeniyle F-35’lerin tesliminin askıya alınması. (12 Kasım’a kadar Savunma Bakanı Kongre’ye raporunu sunacak)
4-İran’a uygulanacak ambargoya tam katılım sağlanması baskısı.

Bu yaptırımların çok bir ekonomik değeri olmadığı ortada. Kaldırılması sadece psikolojik etki açısından olumlu. İran’a ambargo konusunda yumuşama sinyali ise enerji ithalatı için bir miktar avantaj içeriyor. Bu haberlerle beraber dolar kuru 5.55 TL’ye kadar geriledi.

7.20 TL’yi gören kurun bu seviyeye gerilemesi ile üzerindeki köpük alınmış oldu. Yani reel olarak artık olması gereken fiyata geriledi. Maliye bakanlığının dövizli sözleşmenin TL’ye çevrilmesindeki yöntemle(TÜFE yerine ÜFE’yi kullanıyoruz) bunu görebiliyoruz: Yılsonu dolar kuru 3.79 TL iken 9 aylık ÜFE % 46.2 oldu. Yani 9. ay sonunda TL’nin köpüksüz değeri 1 USD=5.53 TL! Bu kur, reel sektör için bulunmaz nimet! Dolara ihtiyacı olanlar, yapılandırma isteyenler acele etsin. Sonra ağlamak fayda etmez. Örneğin VIOP’ta Aralık Vade dolar kontratını, teorik fiyatın altında 5.78 den alabilirler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Moldova’yı ziyarete gitti. Artık kimlikle ziyaret imkanı gelirken bugün de Moldova’nın özerk bölgesi Gagauziya’nın başkenti Komrat’ı ziyaret edecek. Şöyle bir bilgi verelim: Roma imparatorluğu yüzünden 1000li yıllara kadar Türkler Anadoluya girmedi. Karadeniz’in kuzeyinden Avrupa’ya göçüp orada dengeleri değiştirdi. Roma kaynaklarının “Uz” adını verdikleri Oğuzlar, 860-870 yılları arasında Peçenekleri Volga nehrinin ötesine atarak o mıntıkaya yerleşmişken 1064’de Tuna’yı geçerek balkanlara yayılmışlar. Bizans hakimiyeti altına girdikten sonra hristiyanlığı kabul eden bu Türkler, Osmanlı yönetimi altında da kültürlerini korusa da sonrasında Bulgar ve Rus hakimiyetinde sıkıntılı süreçler yaşadı.  Günümüzde Avrupa’nın en yoksul bölgelerinden olan bölgede yine de biz onların konuşmalarını anlayabiliyoruz ama onlar bizimkini anlamakta zorlanıyor. Çünkü gagauzca öztürkçe iken; arapça farsça, fransızca, ingilizce karışmış Türkçe ile faklı oluyor. Erdoğan, yarın da Azerbaycan Türklerinin Türkiye’deki en büyük yatırımı olan Star Rafinerisini açacak.

STRATEJI
BIST100, para girişiyle 99 bine dayandı. Para girişinin devamı halinde 100,600 direnci görülebilir.  Stop noktası 97 bin!

Modelimiz (09:15 itibariyle) VIOP X30YVADE 200  puan civarında artışla, BIST 100 ise % 0.1 civarında artışla güne başlamasını öngörüyor.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

seda Yalçınkaya borsa yorumu

Piyasa Beklentimiz

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamasında, Türkiye’ye yönelik yaptırımlarla ilgili kararı yakında vereceklerini belirtti. Bu açıklamanın, ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmeye başladığını gösterdiği gibi gelecek dönem içinde beklentileri kuvvetlendirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla USDTL kuru dün akşam saatlerinde 5.53 seviyesine kadar geri çekilmeyi başarmış durumda. USDTL kuru için kademeli düşüş trendini sürdürdüğünü gözlemliyoruz. Bu hareketinin daha sağlıklı olabilmesi içinse önümüzdeki günlerde ABD ve Türkiye arasındaki ilişkilerin oldukça önemli olacağını düşünüyoruz. Global endekslerde dün akşam negatif bir hava vardı ve bu havanın bu sabah Asya endekslerine de sirayet ettiğini görüyoruz. USDTL kuru geri çekilme isteği içerisinde olduğu için bu durum BIST 100 endeksinin bu sabah pozitif bir açılış yapmasını destekleyebilir.
BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi 22 ve 50 günlük HO aşmasının ardından haftanın üçüncü işlem gününde de bu ortalamaların üzerinde bir kapanış gerçekleştirdi. Endeksin 97600 destek seviyesi üzerinde tutunması gelecek periyotlarda 99200 / 100000 direnç bölgesinin kapısı aralanmış durumda. Şayet endeks bugünkü performansında 99200 direncini aşabilirse gün içinde 100000 direncini test etmek isteyebilir. Fakat 97600 seviyesinin hemen hemen karşılık geldiği 22 günlük HO önemli bir destek noktası olmaya devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde tutunmakta başarılı olamaması halinde endeksin kazançlarını geri vermesine ve 95000 desteğine doğru satışların sürmesi muhtemel olabilir.
Dirençler: 99200 / 100000
Destekler: 97600 (22 Günlük HO) / 95000 (50 Günlük HO) / 93000
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BİST30 endeksi 22 ve 50 günlük ortalamalarının üzerinde kalmasının yanı sıra teknik olarak da önemli bir direnç noktasına yaklaşmış durumda. 124340 direnci altında bir kapanış yapan BİST30 endeksinin bu seviyenin üzerindeki performansı 128000 direncinin konuşabilmesi adına önem arz ediyor. Endeks kanadındaki olumlu tablonun korunması BİST30 endeksindeki iyimserliğin sürmesine yardımcı olabilir. Özellikle de teknik göstergelerin halen daha olumlu sinyaller veriyor olması yukarı yönlü hareket için işaret verse de 124340 direncini aşması bu yorumu kuvvetlendirecektir. Aksi durumda ise endeks kanadında 120480 desteği izlenebilir.
BİST30 VIOP kontratında, mevcut uzun pozisyonlar spot piyasada 117430 seviyesi stop loss alınarak bir süre daha korunabilir. İlave ek uzun pozisyon denemesi içinse spot endeksin 124340 seviyesinin üzerine yerleşmesinin daha sağlıklı olabileceğini düşünüyoruz. Yeni kısa pozisyon denemesi için ortam uygun olmamakla birlikte, mevcut kısa pozisyonlar içinse 124340 seviyesi stop loss alınarak beklenebilir.
Dirençler:  124340 / 128000
Destekler: 120480 (22 Günlük HO) / 117430 (50 Günlük HO) / 116640

 

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım

BIST-100 endeksinde 200 günlük HO olan 100,000 direnç seviyesinin kırmasını bekliyoruz

Güne alış ağırlıklı başlayan BIST-100 endeksi günü %0,53 yükselişle 98,991’den kapattı.
Borsa İstanbul’da dolar/TL’nin gerilemeye devam etmesi ve küresel risk iştahının yüksek olmasıyla gün içinde 100,000 seviyesine yaklaşıldı. ABD’li Rahip Andrew Brunson’ın Cuma günkü mahkemede serbest bırakılmasının ardından ABD ile ilişkilerin iyileşeceğine yönelik artan iyimserlik ve gelişmekte olan piyasalardaki olumlu havaya paralel dolar/TL 5.70’in altına gerilerken, iyimserliğin sürmesi beklenen piyasalarda küresel veri gündemi ve haber akışı izleniyor. ABD hisse senedi piyasasından kaynaklı risk iştahı gelişmekte olan ülke varlıklara da alım getirdi. Kurdaki hareketi dikkate alırsak BIST-100 endeksi güne yüzde 1’e yakın yükselmesine rağmen gözlenen kar realizasyonlar endeksi tekrar 98,000 seviyesine yaklaştıysa da, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, ABD tarafının Türkiye’ye karşı uyguladığı yaptırımlarla ilgili kısa sürede karar vereceklerini söyledi. Açıklama piyasalar üzerinde pozitif etki yaratmış durumda.
Teknik olarak orta vadeli düşüş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle, ortadoğu kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 93,500 ve 92,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 102,000 izlenebilir.

BIST-30 Ekim kontratında 200 günlük HO olan 124,800 kırılmaya çık yakın

BIST-30 Ekim kontratı, Çarşamba günü 125,225-123,250 fiyat aralığında işlem görerek günü 124,175 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 1945 adet azalarak 429820 adet kontrat olarak gerçekleşti.
BIST-30 Ekim kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 121,300 seviyesinin altında hareket etmemiz yukarı yönlü trendin devamı konusunda tereddütlerimizi arttırmakta, özellikle 120,500 in altı 110,500 seviyesini hedef haline getirmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 125,000 ve 127,000 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 118,000 ve 116,500 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

Borsa Teknik Yorumu, Sevgül Düzgün, Piramit Menkul Araştırma Müdürü

BIST100 endeksi güne artı açılış ile başlandıktan sonra gün genelinde satış baskısı altında kaldı. Endeks gün sonunda %0,53 oranında artı ile günü 98.991 seviyesinden kapattı. Son üç günlük işlemlerde 99.000 üzerinde satış baskısının arttığını izlemekteyiz. Dünkü satışların 5 günlük AO’nın da yaklaştığı 98.000 civarından karşılanması teknik olarak olumlu. Kısa vadede güç kaybının yaşanmaması için ilk etapta 98.000 ardından da 97.400 civarındaki 5 haftalık AO’nın korunması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu iki seviye üzerinde kalınması halinde 100.000 direnci hedeflenebilir.
Aksi durumda ise 97.400 altında kapanış olması halinde ise 95.500 gündeme gelebilir. Endeksin orta vadeli teknik göstergesi MACD AL konumuna geçti. Dolar/TL’deki geri çekilmenin devam etmesi ile endeks dolar bazında 1,77 cente yükselerek günü kapattı. Dolar bazında 1,80 önemli direnç konumundadır. BIST100 endeksinde açılışın zayıf olmasını beklemekteyiz

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

Gözler AB Liderler Zirvesinde…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Çin’de açıklanan Yeni Krediler Eylül ayında piyasa beklentisi üzerinde artış ile 1,380 trilyon Yuan seviyesinde gerçekleşti. Çin’de açıklanan Tahsil Edilmeyen Kredi Büyümesi Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilere paralel yüzde 13,2 oranında artış gösterdi. İngiltere’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Eylül ayında piyasa beklentisi altında aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artış kaydetti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Eylül ayında beklentilere paralel aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 2,1 oranında artış kaydetti. ABD’de açıklanan İnşaat İzinleri verisi Eylül ayında yüzde 0,6 azalış ile 1,241 milyon olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Konut Başlangıçları verisi Eylül ayında yüzde 5,3 azalış ile 1,201 milyon gerçekleşti. Fed’in 25-26 Eylül tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, güçlü ekonomik büyüme, işgücü piyasasında şartlarında yaşanan iyileşme ve enflasyonun Fed’in hedefine yakınsayacağına yönelik artan beklentilere değinilirken, kademli faiz artırımı yaklaşımına devam edebileceği öngörülüyor. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TCMB tarafından yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri Gelişmeleri raporuna göre, Ağustos sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2017 yıl sonuna göre % 3,6 oranında azalışla 114,3 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. İlgili dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 7,4 oranında azalarak 62,3 milyar dolar olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku % 0,4 oranında azalarak 50,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir. Küresel piyasalarda dün, dolarda değer kazanımları yaşandığı görülürken Yurtiçinde TL’nin dolara karşı güçlü duruşunu korumaya devam ettiği ve kurun fiyatlamalarda 5,5278-5,7156 aralığında hareket ettiği ve günü 5,5863 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü. BİSTT-100 Endeksi günü yüzde 0,53 yükseliş ile 98.991 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 9,4 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 24,00 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,15 düşüş ile yüzde 26,52 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 2,08 düşüş ile yüzde 17,90 düzeyinde günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi 384,96 seviyeleri civarında olduğu görülüyor.

BİST100

XU100 endeksi günü %0.53 yükselişle 98.991 seviyesinde tamamladı. 9.4 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %3.5, sanayi endeksi ise %0.1 yükseldi. Endeksteki yükselişe en fazla katkıyı Akbank, Tüpraş ve Garanti Bankası’nın verdiği gözlendi. Dün kararsız bir seyir izleyen endekste 98.000’e kadar bir geri çekilme yaşandı fakat buradan gelen toparlanmada da 100.000 direnci altındaki kalıcılık devam etti. Türk Lirası’nda ise seans kapanışı ardından 5.51’li seviyelere kadar düşüş meydana geldi. Türk Lirası’nda değer artışı bugünn de devam edecek olursa endeks tarafında da yukarı yönlü hareketlerin devamı gelebilir. Endekste 99.500 direncini bugün yakından izleyeceğiz. Bu seviye aşılabilirse yukarı yönde hareketler hız kazanarak 100.000 ve 101.000 seviyelerin hedeflenmesine neden olabilir. 99.500 üzeri geçişte isteksizlik oluşacak olursa 97.800 ve 97.000’e doğru düşüşlerin oluşması mümkün olabilir.

Destek: 97.800 / 97.000 / 96.300
Direnç: 99.500 / 100.000 / 101.000

VİOP 30 ENDEKS (F_XU0301018)

Ekim vadeli kontrat önceki günü %0,5 yükselişle 124.800 seviyesinde tamamladı. Yurtiçi varlıklara karşı olan iyimser havanın dün de etkisini sürdürdüğü gözlendi. ABD dışişleri bakanı Pompeo’nun hem İran yaptırımları konusunda hem bize uygulanan yaptırımların kaldırılması konusunda olumlu açıklamalarda bulunması da piyasaları yukarı yönde destekleyen gelişmeler olarak karşımıza çıktı. Bu olumlu havayla birlikte bugün de alıcılı bir seyrin bizi beklediğini söyleyebiliriz. Kontratta bugün 126.400 trend direnç sevviyesini izleyeceğiz. Bu seviye aşılabilirse yükselişler 127.400 ve 129.800’e doğru devam edebilir. 126.400 geçilemediği sürece yaşanacak satış baskısında ise girilebilecek satış pozisyonlarında 123.200 ve 122.000 destek seviyeleri takip edilecek.

Destekler: 123.200 / 122.000 / 121.500
Dirençler: 126.400 / 127.400 / 129.800

 

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Kısa Vade Strateji – VİOP30

Endeks sözleşmeleri geçtiğimiz haftadan bu yana yükseliş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz.
· Açılışın ardından 125,250 direnç noktasını test edeceğini düşünüyoruz. 125,250 direnç noktası sözleşmelerde yükselişlerin devam etmesi için kritik seviyelerden bir tanesidir. 125,250 seviyesini kırması durumunda yükselişlerin 126,500 seviyesine kadar devam edeceğini düşünüyoruz.
· Sözleşmelerde 125,250 direnç noktası kırılmaz ise geri çekilmeler kar satışları başlayacaktır. Geri çekilmelerde 124,350 destek noktasının kırılması durumunda satışlar 123,500 ardından 122,500 destek noktasına kadar devam edebilir.

BIST100

Endeks genel olarak geçtiğimiz haftadan bu yana pozitif yönde işlemlerini sürdürmektedir. Dün ABD dış işleri bakanının Türkiye ve yaptırımlar ile ilgili açıklamalarının ardından piyasa yükselişler hız kazanmıştır. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 99,500 direnç noktasına doğru yükselişler yaşanabilir. 99,500 direnç noktasının kırılması durumunda 100,000 ve 100,800 direnç noktalarını takip edeceğiz. Endekste kritik bölge 99,500 seviyesi belirtilen direnç noktası kırılmaz ise endekste yorgunluk artmaya başlayacak ve satış baskısı hızlanacaktır. Kar satışlarında 98,000 destek noktasını takip edeceğiz. 98,000 destek noktasının kırılması durumunda geri çekilmelerde 97,500 seviyesini takip edeceğiz.
Direnç: 99,500 – 100,000 – 100,800 Destek: 98,000 – 97,500 – 96,500

 

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST – 30 Yakın Vade
Ekim vadeli endeks kontratı 123.250 ve 125.225 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 124.800 seviyesinden kapattı. Yukarı yönlü volatil hareketlerin görüldüğü endeks kontratında teknik olarak kısa vadede en kuvvetli destek 123.350 en kuvvetli direnç 125.950 seviyelerinde bulunmaktadır. Günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması üzerinde hareket eden kontratta, aşağı yönlü hareketlerde 123.350 ve 122.175 seviyeleri destek olarak önemlidir. Yukarı yönlü hareketlerde ise direnç olarak 125.950 ve 127.250 seviyeleri izlenebilir. Saatlik grafikte RSI kendi ortalaması üzerinde yukarı yönlü hareket etmektedir. Sıfır seviyesi üzerinde bulunan MACD triggeri altında yukarı yönde toparlanma çabasındadır.

 

Borsa Destek Direnç Yorumu, ICBC Turkey Yatırım

Teknik Bakış

BIST-100 günü % 0,53 artışla ile 98.991 puan ile tamamladı. İşlem hacmi 9,4 mlr TL.

DESTEK 95.598 95.361 93.389 93.169 %50-61.8 fib. 92.650 90.763 88.764 gap Aylık 92.288 91.206 88.168

DİRENÇ 99.554 100.654 100.807* 100.888 100.990 101.490* sonraki direnç seviyeleridir.
Ara destekler 97.907 altında satış baskısı artabilir: 97.386 97.168 (gap oluştu)

 

Borsa BIST Endeks, AKBNK ve GARAN yorumları, Vahap Taştan

A1 Capital araştırma uzmanı Vahap Taştan ile gerçekleştirdiğimiz bağlantıda kendisinin kısa vade Borsa İstanbul BIST endeks yorumuyla birlikte Garanti Bankası GARAN ve Akbank AKBNK teknik analizlerini dinlendik. Kısa vadede bankalar ne olur, endekste yön nedir?