Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul için çıkan tüm analizleri, borsa gündemini ve borsa yorumlarını buradan gün içinde canlı olarak takip edebilirsiniz. En son çıkan borsa yorum, haber ve analiz en üstte yer almaktadır. Bu sayfada borsa ile ilgili güncel gelişmeleri devamlı takip edebilirsiniz.

Bu sayfada son bir günlük yorumlara ve daha eski yorumların arasında güncelliğini yitirmemiş olanlara yer veriyoruz. Burada yer alan yorumlar genellikle endeks ve borsa gündemi hakkında olup hisse yorumları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

Borsa nasıl kapandı? Borsada Para Giriş Çıkışlarını görmek için tıklayın

11.12.2018 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Tutunamayanlar…
ABD borsaları Ekim ayında gördüğü dip seviyelerin üzerinde tutunmaya devam ediyor. Ancak dünya borsaları tutunamıyor. Hindistan Merkez Bankası Başkanının istifası sonrası Hint varlıklarında görülen satış dalgası gelişmekte olan ülke piyasalarına yayılıyor.
Küresel risk iştahındaki bozulmaya paralel Türkiye varlıklarında haftanın ilk gününde sert değer kayıpları görüldü. MSCI Türkiye %2,6 kayıpla gelişmekte olan piyasalara göre (-%1,9) daha kötü performans gösterdi. Önceki dalgadan farklı olarak bu defa sadece hisse değil, döviz ve tahvil piyasaları da satıcılı bir seyir izledi.
ABD vadeli piyasalarındaki tepki alışlarına paralel Borsa İstanbul’un hafif yukarı yönlü açılmasını ve 92,500 seviyesindeki direncini test etmesini bekliyoruz. Avrupa borsalarındaki satış baskısı devam ederse ilk önemli destek 91,500 seviyesi öne çıkıyor.
Yurtiçinde saat 10:00’da açıklanacak Ekim ayı cari denge rakamları (İş Yatırım 2,7 milyar dolar, piyasa 2,6 milyar dolar), Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli’nin olası görüşmesi (saat 16:00) günün önemli gelişmeleri.

Haberler & Makro Ekonomi
Aralık Beklenti Anketi
Merkez Bankası tarafından açıklanan beklenti anketine göre Aralık’ta 2018 yıl sonu enflasyon beklentisi %21,3’e geriledi. Kasım ayında yıl sonu enflasyon beklentisi %24,5 seviyesindeydi. Ayrıca 12 ve 24 ay sonrasına ait enflasyon tahminleri önceki aya göre sırasıyla 0,9 puan ve 0,5 puan azalarak %16,5 ve %12,4 oldu. Enflasyon beklentilerindeki toparlanmada Kasım enflasyonundaki olumlu sürpriz ve kur beklentilerindeki gerileme etkili oldu.

TL’de görülen olumlu seyir yıl sonu kur tahminlerine de yansımaya devam ediyor. Katılımcılar yıl sonu Dolar/TL beklentisini 5,64’ten 5,44’e düşürmüşler. İktisadi faaliyette 2018 ve 2019 büyüme beklentileri sırasıyla %3,0 ve %1,5 olarak veriliyor (önceki: %3,1 ve %1,6). Ek olarak son cari fazla verisi ardından katılımcılar dengelenme sürecinin hızlanacağı kanısında. Geçen ay 37 milyar dolar olan 2018 cari açık beklentisi Aralık anketinde 33 milyar dolara indirilmiş. Son olarak para politikasında önümüzdeki 3 ayda faizlerde bir değişiklik beklemiyor. Sonrasındaki 3 ayda ise yaklaşık 75 baz puanlık faiz indirimi öngörülüyor.

Özetle son enflasyon verisindeki olumlu sürpriz ve TL’deki olumlu seyir nedeniyle yıl sonu enflasyon beklentilerinde gerileme gördük. Para politikasında ise önümüzdeki 3 ayda bir değişiklik beklenmiyor. Perşembe günü yapılacak yılın son PPK toplantısında sıkı duruşun korunacağını ve politika faizinin %24’te tutulacağını düşünüyoruz. İlk faiz indiriminin gelecek yılın ikinci yarısında geleceği kanısındayız.

Ekonomide dengelenme süreci hızlandı
Türkiye ekonomisi 2018’in üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %1,6 ile beklentilerin altında büyüdü (tahminimiz:%2,2, piyasa medyan beklentisi %2,0). Üçüncü çeyrekte özel tüketim ve yatırımlardaki yavaşlama ile birlikte büyümede ivme kaybı hızlandı. Ağustos ayında finansal piyasalarda başlayan dalgalanmanın ve sıkı parasal duruşun tüketim ve yatırım iştahına yansıdığını görüyoruz. Öte yandan net ihracatın katkısının artı olması büyüme bileşenleri arasındaki dengelenme sürecini doğruluyor. Net ihracattan gelen katkıda ihracatın desteği kadar iç talepteki yavaşlamanın ithalata yansıması etkili oldu.
Yılın son çeyreğinde parasal sıkılaşmanın finansal koşullar üzerinde yarattığı olumsuz etki, TL’deki değer kaybının yatırım ve tüketim iştahını azaltması ve yüksek enflasyon etkisiyle büyümede daralma öngörüyoruz. İlk tahminimiz yıllık bazda %2,8’lik daralma yönünde, ancak başta sanayi üretimi başta olmak üzere son çeyreğe dair gecikmeli veriler açıklandıkça tahminimizi daha da netleştireceğiz.

2018 yılı toplam büyüme beklentimizi %2,5 olarak koruyoruz. Son çeyreğe benzer şekilde iktisadi faaliyetteki daralmanın gelecek yılın ilk yarısında da devam etmesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısındaki kısmi toparlanma ile birlikte 2019’un toplamında %1’lik bir büyüme öngörüyoruz.

Spor Toto ihalesi iptal edildi
27 Kasım 2018 tarihinde düzenlenen Spor Toto ihalesi iptal edilmiştir.Turkcell’in %55 bağlı ortaklığı İnteltek İnternet Teknoloji Yatırım ve Danışmanlık Ticaret A.Ş.’nin faaliyetleri 29 Ağustos 2018’den itibaren bir yılı aşmayacak süre için uzatılan sözleşmesi mevcut haliyle devam etmektedir.
VW Türkiye’de yatırım için hazırlanıyor
Vatan gazetisinde yer alan habere göre Alman otomotiv üreticisi VW Türkiye’de 750 milyon €’luk yeni yatırıma hazırlanıyor. 2022 yılında üretime başlaması planlanan fabrikada Skoda ve Seat markalarının üretimi yapılacak. Habere ilişikin henüz resmi bir açıklama yok. Haberin otomotiv sektörü için potansiyel olumlu olduğunbu düşünüyoruz.

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Meksa Yatırım Borsa VİOP Direktörü Ergün Tekgül’ün hazırladığı borsa viop stratejisi ve dolar kuru yorumudur.

Dalga Boyları Kısaldı, Büyük Bir Yön Arayışı!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 • 118,500 seviyesi teknik direnç olarak izlenebilir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 • 115,700 – 115,100 – 114,400 ise teknik destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

 • Endeks sözleşmesinde bir gün aradan sonra eksi kapanış yaşanmıştır.
 • Endeks 2 aydır % 3’lük oldukça dar bir bantta fiyatlanmaktadır.
 • Dalga boyları kısalmış büyük bir yön arayışı oluşmuştur.
 • Genel resimde Ocak ayından gelen trend ana dirençtir.
 • Ortalamalar ara direnç olarak izlenebilir.
 • Ortalamaların altında ise endeks baskı altında kalabilir.

VİOP Dolar/TL Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/TL Aralık vade sözleşmesinde artı bir kapanış yaşanmıştır.
 • 5,3500 teknik destek seviyesidir.
 • Üstünde long yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

VİOP Dolar/Ons Altın Vadeli İşlem Sözleşmesi

 • VİOP Dolar/Ons Aralık vade sözleşmesinde artı bir kapanış yaşanmıştır.
 • 1243,00 $ teknik destek seviyesidir.
 • Üzerinde long yönlü pozisyonlar düşünülebilir.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST 100… Global Hisse Piyasalarıyla Birlikte Düşüyor… Küresel piyasalarda geçen hafta boyunca görülen sert satışların ardından haftanın ilk işlem gününde BIST100 günü %1.57 düşüşle 92,227 seviyesinden kapattı. Global ekonomide büyüme beklentilerinde yaşanan düşüşün fiyatlanması en önemli faktör olarak görünmektedir. Türkiye 3. çeyrek GSYİH’nın beklenti olan %2’nin altında %1.6 gelmesi, yüksek faiz ortamında hisse senedi piyasalarında satışa neden oluyor. Düşük büyüme, şirket satışlarında ve karlılıklarında düşüş beklentisi yüksek faiz ortamında hisse senedi taşınmasını maliyetli hale getiriyor. Bu hafta Perşembe günü yapılacak olan TCMB toplantısında beklentimiz beklentimiz piyasa paralelinde faizin değişmeyeceği yönündedir. Orta vadede yatay beklediğimiz endekste, bankaların düşük kredi büyümesi ve yüksek fonlama maliyeti ile beraber sanayi faaliyet beklentileri endeksi aşağı yönlü baskılamaktadır. Sabah itibariyle Asya piyasaları negatif ve Amerikan vadelileri hafif negatif seyir izlemekte.

 

Borsa Analitik Görünüm, AK Yatırım

Piyasa ve Teknik Görünüm

Küresel piyasalar haftanın ikinci gününe de zayıf risk iştahı ile giriyor. İçeride bugün saat 10’da gelecek cari denge verileri yakından takip edilecek. Hisse senedi tarafında Perşembe günkü Para Politikası Kurul toplantısı ve Cuma günkü Fitch ülke notu değerlendirmesi öncesi yurtdışına paralel olarak risk iştahının zayıf kaldığı seanslar izleyeceğimizi tahmin ediyoruz. TL’deki hafif dengelenme eğilimi ile birlikte BIST açılışında bir miktar alış görülebileceğini ancak dipten alım eğiliminin genelde zayıf kalacağını düşünüyoruz.

BIST100-Teknik Yorum
BIST100 dün açılıştan itibaren satıcılıydı. Kapanış 92.227 seviyesinde gerçekleşti. Kısa periyot için direnç olarak belirttiğimiz 94.500/100 bandının aşılamaması sonrasında devam eden satış baskısıyla 92.200-91.500 destek bandının hemen üzerine geri çekilme yaşanmış durumda. Saatlik periyot için çok kısa vadeli ortalamalar halen uzun vadeliler altındaki seyrini devam ettiriyor. Dolayısıyla olumsuz teknik görünüm geçerli. 94.100/500 bandı üzerine geri dönüş durumunda ancak ortalamalarda yeniden yukarı eğilim belirgin duruma gelebilecek ve iyimserlik belirtiyor olacağız. Şimdilik 92.200-91.500 destek bölgesi korunuyor. 91.000-90.000 daha aşağıdaki destek bölgesi. Banka endeksinde iyimserliğe geçiş bölgesi olarak değerlendirdiğimiz 120-119 bin bandı altındaki harekete bağlı olarak satış baskısı devam ediyor. Banka endeksinde saatlik periyot için ortalamalarda aşağı eğilim geçerli. 115.500 yakın destek olmakla birlikte altına yaşanacak sarkma 113.90-114.50 bandının gündeme gelmesini sağlayabilir. BIST100 için 92.200-91.500-90.500-90.000 destek, 92.800-93.500-94.000-94.600 direnç olarak belirtilebilir.

VIOP-Teknik Yorum
Aralık vadeli kontratta iyimserliğe geri dönüş bölgesi olarak değerlendirdiğimiz 119.50 altındaki harekete bağlı olarak satış baskısı devam ediyor. Bu kontratta saatlik periyot için ortalamalarda aşağı eğilim geçerli. Dolasıyla zayıf seyir devam ediyor. 116.250-115.000 banddı destek bölgesi olarak belirtilebilir.

 

Borsa BIST100 ve VİOP30 Teknik Yorumları, Gülizar Türk Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü

BIST 100 Endeksi
93.500 altında görünüm negatif…
BIST100 Endeksi’nin bugüne yatay başlangıç yapmasını bekliyoruz. 50 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 94.000/93.800 altında teknik görünümü zayıf olarak nitelendirmeye devam ederken dünü 93.500 altında kapatmasını satış baskısının devamı açısından riskli buluyoruz. 93.500 altında geçen hafta test edilen 92.000 seviyesini destek olarak izlemeye devam edecekken satış baskısının derinleşmemesi için 92.000 desteği korunmalı. 92.000 altında 91.500-91.000 desteklerinin test edildiğini görebiliriz.92.000 üzerinde 92.500 ilk direnç iken bu seviye üzerinde 92.800-93.000 dirençleri takip edilebilir. Alımların güçlenmesi için 93.500 üzerine yerleşme sağlanmalı. Aksi halde yeniden satışlarla karşılaşılabilir.
Kapanış : 92.227
Destekler : 92.000-91.500-91.000
Dirençler : 92.800-93.000-93.500

VIOP30 Yakın Vade
118,000 altında görünüm negatif…
Dün 118,500-116,575 bandına volatil seyir izleyen kontratta kapanış 116,700’den gerçekleşti. Kontratta 5 günlük ağırlıklı ortalamaya denk gelen 118,000 altında teknik görünümü aşağı yönlü olarak görmeye devam ediyoruz. Dün test edilen 116,500 desteği ise bugün satışların artmaması için korunması gereken destek seviyesi olarak izlenebilir. 116,500 altına gerilemede 115,000 riski oluşacağından tepki için açılan uzun pozisyonlar stop-loss olarak takip edebilirler.
Kapanış : 116,700
Destekler : 116,500-116,000-115,000
Dirençler : 117,500-118,000-118,500

 

Borsa BIST 100 Endeks Yorumu, Invest AZ

BIST100 Endeks – Kararsız Görünüm Devam Ediyor / 91.000 Seviyesi Önemli Destek / Günlük Değişim % -1.57

Endeks 100 , günü yüzde 1,57 değer kaybıyla 92.227 puandan tamamlarken, toplam işlem hacmi 4,4 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,18 ile menkul kıymet yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 4,67 ile metal ana sanayi oldu. Türkiye GSYH verisi yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,6 artış gösterirken beklenti büyümenin %2 beklentisi alttında kalmasıyla kurda yükselişle birlikte endeks değer kaybetti.

Dört saatlik grafikte haraketli ortalamaların altında kalan endeks için günlük pivot 92.600 seviyesi altında 92.000 – 91.400 ve 91.000 destekleri gündeme gelebilir. Yükselişlerde 93.000 – 93.800 – 94.300 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, BMD Araştırma

PİYASALARA ANALİTİK BAKIŞ
Dün Ne Oldu
Haftanın ilk işlem gününe negatif başlayan ve seans boyunca satıcılı bir seyir izleyen BİST100 Endeksi günü %1,57 değer kaybıyla 92.227 puandan kapattı. Türkiye 2 yıllık gösterge tahvil faizi bir önceki kapanışa göre 35 baz puan artarak %20,59’a ve 10 yıllık tahvil faizi 18 baz puan artarak  %17,40 seviyesinde yükseldi. Dün gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kayıpları yaşarken TL’de benzerlerine paralel hareket etti. Gün içinde 5,27’li seviyelere kadar inen, seans kapanışına doğru yükselişe geçerek 5,35 seviyesini test eden Dolar/TL, bugün 5,3256 seviyesinden işlemlerini sürdürüyor. 6,0-6,09 bandında hareket eden Euro/TL ise sabah itibariyle 6,0540 seviyesinde bulunuyor.

TÜİK tarafından açıklanan veriye göre Türkiye ekonomisi 2018 yılının 3. çeyreğinde %1,6 büyüdü. Piyasa beklentisinin %2 olduğu bu büyüme oranı, son 2 yılın en zayıf büyümesi olarak kayda geçerken bir önceki yılın aynı döneminde baz etkisi oluşturan büyüme oranının %11,1 olduğu da unutulmamalı. Aynı dönemde mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH ise çeyreklik bazda %1,1 düşüş gösterdi. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın üçüncü 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %21,8 artarak 1 trilyon 13 milyar 453 milyon lira olarak gerçekleşti. GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde tarım sektörünün katma değeri %1, sanayi sektörünün %0,3 artarken, inşaat sektörünün ise %5,3 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de %4,5 yükseliş gösterdi. 2018 2. çeyrek büyüme verisi %5,2’den %5,3’e, çeyreklik büyüme rakamı da %0,9 artıştan %0,6 artışa revize edildi. İhracat 3. çeyrekte %13,6 artarken ithalat yıllık bazda %16,7 daraldı. Hanehalkı nihai tüketim harcamaları 2018’in üçüncü çeyreğinde yıllık %1,1 arttı. Devletin nihai tüketim harcamaları %7,5 yükselirken, gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise %3,8 azalış gösterdi.

TCMB, 2018 yılı Aralık ayı Beklenti Anketi sonuçlarını açıkladı. Buna göre 2018 yılı Aralık ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde %0,77 iken, bu anket döneminde %0,45 oldu. Bir önceki anket döneminde %24,45 olan cari yılsonu TÜFE beklentisi bu anket döneminde %21,28’e gerilerken, 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir bu anket döneminde %16,46 oldu. 2018 yılsonu Dolar/TL beklentisi bir önceki anket döneminde 5,64 TL iken, bu anket döneminde 5,44 TL’ye geriledi ve 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 6,25 oldu. 2018 yılı için cari işlemler açığı beklentisi, bir önceki anket döneminde 36,7 milyar dolar iken, bu anket döneminde 33,3 milyar dolara gerilerken, GSYH 2018 yılı büyüme beklentisi %3,1’den %3,0 geriledi.

ABD hisse senetleri piyasalarında dün alıcılı bir seyir izlenirken Dow Jones Endeksi %0,14 yükselişle, S&P 500 Endeksi %0,18 kazançla ve Nasdaq Endeksi ise %0,74 artışla günü tamamladı. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,84 seviyesinden işlem görüyor.  Dolar endeksi 97 sınırının üzerine çıkarken, dolar endeksinde görülen güçlenmenin etkisiyle Euro/Dolar paritesi 1,13’lü seviyelere geri döndü. OPEC ve ortaklarının üretim kısıntısı kararının ardından yükselişe geçen petrol fiyatlarındaki bu durum kısa süreli olurken Brent tipi petrolün varili bugün 59,9 dolardan alıcı buluyor.

Bugün Ne Bekliyoruz…
Bugün yurtiçinde cari işlemler dengesi yurtdışında ise Almanya’da ZEW ekonomik duyarlılık endeksi ile ABD’de ÜFE verileri takip edilecek.

 

Borsa Teknik Yorumu, Sevgül Düzgün, Piramit Menkul Araştırma Müdürü

BIST-100
Yeni haftaya satış baskısı altında başlayan BIST100 endeksi günü %1,57 oranında kayıpla 92.227 puandan kapattı. Endeksin günlük hareket bandı 92.217-93.453 aralığında gerçekleşti. Gün içinde tepki alımları 93.453 puanla sınırlı kalırken aşağıda 92.200 üzerinde destek bulunuldu. Yeni haftada endekste yukarı hareketin devamı için 100 günlük AO’sının bulunduğu 94.400 direncinin geçilmesi önem arz etmektedir. Son üç haftadır eylül ayından gelen alçalan trendin üzerinde hareket eden endekste 92.500 altında kapanışların devam etmesi halinde 91.500 ve 90.000 destekleri gündeme gelebilir. Trendin yukarı dönmesi için ise 93.000 civarına gerileyen 5 günlük AO ve 93.700’deki 22 günlük AO’nun geçilmesi izlenmeli. Dünü dolar bazında 1,73 centten kapatan endekste, ilk destek 1,70 centte bulunmaktadır. Endeksin güne hafif alıcılı başlamasını beklemekteyiz.

VIOP30 Yakın Vade Kontratı
VIOP30 yakın vade kontratı dünkü işlemleri %1,62 oranında kayıp ile 116.700 puandan kapattı. Kontratta günlük hareket bandı 116.575-118.500 aralığında gerçekleşti. Güne zayıf başlangıç yapan kontrat gün genelinde satıcılı hareket etti. Geçtiğimiz hafta direnç olarak çalışan 116.700 seviyesi dünkü işlemlerde de korundu. Kontratın kısa vadeli yönünün yukarı dönmesi için 118.000 (5 günlük AO) ve 119.000 dirençlerinin geçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu iki seviye altında hareketin sürmesi halinde ise negatif görüntü artarak, dip arayışına girilebilir.

 

Borsa Gündemi ve Borsa Stratejisi, Yunus Kaya Alnus Yatırım Araştırma Müdürü

Türkiye’den Ticaret Savaşında Taze Adımlar

BIST 100 endeksi, dünü % 1.57 düşüşle 92,227 puandan kapattı. Endekste 92,000 seviyesi önemli destek noktası. Bugün tepki ile başlamasını bekliyoruz.

Türkiye 3. çeyrekte % 1.6 büyürken hizmetler sektörü % 4.5, tarım sektörü % 1, sanayi sektörü % 0.3 büyüdü ancak inşaat sektörü % 5.3 küçüldü. Bu sabah da cari denge rakamı açıklanacak ki 2.5 milyar dolar fazla ile rekor kırması bekleniyor.

Türkiye, ticaret savaşlarında geri kalmamak için hamle yapmaya devam ediyor. Süt ve krema, tereyağı, palm yağı, soya yağı, ayçiçeği yağı gibi bazı tarım ürünleri ithalatında sıfır gümrük vergisinin uygulandığı tarife kontenjanı uygulaması hakkındaki karar yürürlükten kaldırılırken dün İthalat Rejimi Kararına Ek Karar ile aralarında televizyon, kağıt/karton, banyo-inşaat malzemeleri, bijuteri, oyuncak gibi ürünlerin bulunduğu çeşitli eşyaların ithalatında yüzde 10-30 ilave gümrük vergisi uygulanmaya başladı. Bu sabah ki habere göre de Trakya Cam’ın başvurusu üzerine İran’dan ithal edilen düz cam ürünlerine ek vergi 3 yıl daha uzatıldı. Diğer taraftan Türk lirasının değer kaybetmesi ile Türkiye ucuz işgücü avantajını daha fazla öne çıkarabilecek. Bu konuda bir hamle Volkswagen’den geliyor. Basında yer alan habere göre, mevcut fabrikalarında elektrikli modellerine yer açmak için Skoda Karoq ve Seat Ateca’nın üretimi için Bulgaristan yerine Türkiye’yi tercih etmiş.

Hindistan Başbakanı Mondi’nin ülkenin Merkez Bankası’na müdahale etme çabalarının ardından Merkez Bankası Başkanı dün Patel istifa etti. Hindistan’da hükümet, 30 Ekim’de kamu çıkarı olan konularda Hindistan Merkez Bankası Başkanı’na direktif vermek için Banka’nın yasasında yer alan ancak daha önce hiç kullanılmamış yetkilere başvurmuştu. Açıklama sonrasında Hindistan başta olmak üzere gelişmekte olan ülke paraları değer kaybetti. TL, 5.28’den 5.34’e kadar yükseldi.

ABD-Çin ticaret savaşında bir yandan 3 aylık barış sürecince görüşmeler sürerken öte taraftan Huawei’nin CFO’sunun tutukluluğu devam ediyor. Dün de Qualcomm,, telif hakları ihlali nedeniyle Iphone satışlarının durdurulması için Çin’de dava açtı. ABD borsaları güne negatif başlasa da artıya geçerken APPLE da % 0.66 artı da kapandı.

11 Aralık 2015’den sonra uzun süre toplanmayan Reform Eylem Grubu, 29 Ağustos 2018’de 4. toplantısını yapmıştı. Bugün 5. toplantı yapılacak. Toplantının ardından 4 bakan ortak basın toplantısı düzenleyecek. Bugün Brüksel’de de ayrıca Türkiye-AB Reform Eylem Grubu Toplantısı düzenlenecek. Ancak Brüksel de asıl gündem Perşembe-Cuma yapılacak AB Liderler zirvesi ve Brexit süreci. Bugün İngiltere’de yapılması planlanan Brexit oylaması, Başbakan May tarafından yenilgi ihtimalinin artması üzerine ertelendi. Sterlin, ertelemenin ardından zayıfladı. May, bugün Merkel ile görüşecek. Amacı muhalefetin isteklerini aktarıp anlaşmanın iyileştirilmesini sağlamak. Ancak AB, pek sıcak bakmadığını açıkladı bile. Diğer taraftan Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron, sarı yeleklilerin temsilcileri ile görüştükten sonra akşam TV’den halkka seslenerek ortamı yumuşatma adımları attı. Buna göre; asgari ücrete 100 Euro zam yapılacak, 2000 Eurodan az kazananlardan kesintiler kaldırılacak, büyük şirketlerden çalışanlara prim verilmesi istenecek. Bu hafta içi daha önemli kararlar gelecek. Maliye bakanı, önlemlerin 8 milyar Euroya mal olacağını açıkladı.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST-100

(Destek: 91.800/91.300/90.600 Direnç: 92.700/93.000/93.700)

Teknik Yorum: Haftanın ilk gününde satıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de %1,57 oranında değer kaybıyla 92.227 puandan kapattı. Dünkü satışların ardından ortalamalarından uzaklaşma eğilimine giren endekste dört aylık yükselen trend çizgisi ve yatay desteğin geçtiği 91.300 seviyesi, zayıf göstergelerle birlikte test edilebilir. Önemli direnç 92.700/93.000 bölgesinde. Bu direnç bölgesinin altında söz konusu seviye test edilebilir. Diğer yandan, ara ve ana destekler sırasıyla 91.800 ve 90.600 seviyelerindeyken, 92.700/93.000 bölgesinin geçilmesi 93.700 seviyesine kadar bir ivmelenmeyi beraberinde getirebilir. Endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

BIST-30 Aralık Kontratı

(Destek: 116.150/115.600/114.750 Direnç: 117.550/118.500/118.800)

Teknik Yorum: BIST-30 Aralık kontratı, Pazartesi günü 116.575 – 118.500 fiyat aralığında işlem görerek günü 116.700 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 10.876 adet artarak 403.283 adet kontrat olarak gerçekleşti. Kontratta zayıf teknik görünüm devam ederken, 117.550 direncinin altında baskı devam edebilir. Olası geri çekilmelerde de 116.150 desteğinin altından 114.750 hedef olabilir. Ara destek 115.600 seviyesinde. Diğer yandan, olası alıcılı görüntüde 117.550 direncinin geçilmesi 118.500/800 bölgesine doğru tepki yükselişi görülebilir. Kontratın güne yatay bir görüntüyle başlamasını bekliyoruz.

HisseKapanış FiyatıSatış SeviyeleriZarar Kes
KARSN1,281,321,321,26
TCELL12,2012,5012,5212,08

 

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Endeks dün küresel piyasalarda yaşanan satış baskısından dolayı negatif hareketlerini sürdürmüştür. Dün gelen satışlara tepki alımlarının geleceğini düşünüyoruz. 92,500 seviyesinin üzerine çıkıp yükselişlerini 93,500 direnç noktasına kadar sürdüreceğini öngörmekteyiz. 93,500 direnç noktasının üzerinde ise 95,000 seviyesini hedefleyeceğiz. Olası geri çekilmelerin devam etmesi küresel piyasalarda yaşanan satışların devam etmesi durumunda 91,500 destek noktamız olacaktır.
Direnç: 92,500 – 93,500 – 95,000 Destek: 91,500 – 90,000 – 89,000

 

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım

BIST-100 endeksinde 90,000 destek seviyesine doğru salınım hareketi devam edebilir
Güne satış ağırlıklı başlayan BIST-100 endeksi günü %1,57 düşüşle 92,227’dan kapattı.
Günün ilk yarısında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 683,23 puan azalırken, toplam işlem hacmi 2 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 0,83, holding endeksi yüzde 1,12 değer kaybetti. İkinci yarıda da dünya borsalarındaki değer kayıplarının etkisiyle satış ağırlıklı bir seyir izleyen Borsa İstanbul’da, 92.450 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, günün ikinci yarısında 92.500 puanın hemen üzerinde dengelendi. Küresel piyasalarda artan ticaret savaşı endişeleri risk iştahını azaltırken, bu durum pay piyasalarını negatif etkilediği görülüyor. Hazine bugün tahvil ihalesi gerçekleştirecek. Dün açıklanan 3. çeyrek büyüme rakamları %1,6 ile %2 beklentisi altında kaldı ve en sert düşüş %5,3 ile inşaat sektöründe yaşanırken tarım sektörü ise toparlama gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanlığının internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2 yıl (609 gün) vadeli, 6 ayda bir yüzde 11,5 kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvili yeniden ihraç edilecek.
Teknik olarak orta ve uzun vadede düşüş trendi devam ederken ABD tarafından gelecek siyasi ve ekonomik haberlerle, ortadoğu(Suriye) kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 92,000 ve 90,000 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 94,400 ve 96,000 izlenebilir.

BIST-30 Ekim kontratında aşağı yönlü eğilim ağır basmaya başladı
BIST-30 Aralık kontratı, Pazartesi günü 118,500-116,575 fiyat aralığında işlem görerek günü 116,700 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 10876 adet azalarak 403294 adet kontrat olarak gerçekleşti.
BIST-30 Aralık kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 118,900 seviyesinin altında hareket etmemiz yukarı yönlü trendin devamı konusunda ihtimalleri zayıflatsa da, özellikle 120,000’ün üstü 124,500 seviyesini hedef haline getirmektedir. Aşağı yönde ise ddüşüşün devam edebilmesi için 117,000 seviyesinin kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 118,500 ve 119,500 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 116,200 ve 115,000 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

seda Yalçınkaya borsa yorumu

Piyasa Beklentimiz
ABD borsalarındaki dün gerçekleşen kapanış her ne kadar olumlu olsa da bu sabah future endekslerde ve Asya piyasalarında negatif görünümler mevcut. Çok iştahlı bir sabah demek yanıltıcı olabilir. BIST100 endeksinde baskılı seyirler sürerken bir süredir güçlü görünüme sahip olan Banka Endeksinde de zayıflamalar gözleniyor. 91500 ve nihai olarak 90000 seviyeleri güçlü destekler olmaya devam ediyor. ABD ile Çin arasında Huawei konusunda başlayan gerginlik Apple ürünlerine sıçramış görünüyor. Bu süreç global piyasalarda endişe ile izlenirken, güçsüz seyirlere neden olmakta. İçeride hisse bazlı hareketler izlemeye devam edeceğiz görünüyor. Ancak genel olarak zayıf süreç sürüyor.

BIST 100 Endeksi
BIST 100 endeksi 22 günlük ortalamasına denk gelen 93400 seviyesi üzerinde net bir hakimiyet sağlayamıyor. Endekste gelen olarak teknik görünümün zayıf olduğunu belirtelim. Ortalamalara doğru oluşan yükselişler satış baskısıyla karşılanıyor. Bu ortamda 50 günlük ortalamasına denk gelen 94300 seviyesi üzerinde yerleşik seyirler olmadığı sürece yükseliş potansiyeli sınırlı kalabilir. Endekste genel bir yukarı trendden bahsetmek şimdilik güç. Yakın destek noktası olarak 91500 seviyesini izlemeye devam ediyoruz.
Dirençler: 93400 (22 Günlük HO) / 94300 (50 Günlük HO) / 96000
Destekler: 91500 / 88500

BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST 30 endeksi 22 günlük ortalamaya denk gelen 116900 seviyesine doğru oluşan yükselişlerde satış baskısıyla karşılanıyor. 30 endekste yükseliş eğiliminin sınırlı kaldığını söylemekte fayda var. 30 endeksin teknik olarak güçlü kalabilmesi adına 116900 – 117700 aralığındaki direnç bölgesinin üzerine yerleşmesi gerekmekte. Söz konusu sağlanamadığı sürece teknik olarak yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılabileceği bir ortam oluşabilir. Gevşeme yönlü eğilimlerde yakın destek noktası olarak 115000 seviyesini izlemeye devam ediyoruz.
VIOP endeks kontratında mevcut kısa pozisyonlar 116900 seviyesi stop loss alınarak korunabilir. Ya da spottaaki 116900 seviyesine yaklaşıldığında kısa pozisyon açılabilir. Uzun pozisyon için uygun ortamın henüz oluşmadığını belirtmekte fayda var.
Dirençler: 116900 (22 Günlük HO) / 117700 (50 Günlük HO) / 121000
Destekler: 115000 / 114200 / 113000

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Haftaya satışlar ile başlayan ve gün boyunca gevşeme eğilimin sürdüren Aralık vadeli sözleşme %1.62 oranında düşüş işe 116.700’den kapandı.
Güne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz sözleşmede 116.000-117.500 bandını gün içi ilk destek direnç seviyeleri olarak takip edeceğiz. Sözleşmede etkili olabilecek yükseliş denemelerinin güç kazanabilmesi için 117.500’ün üzerinde kapanış gerçekleşmeli. Aksi halde zayıf görünüm sürecektir. 116.000 desteğinin kırılması durumunda ise 114.600 seviyesine kadar geri çekilme beklenilebilir.

DESTEK 116.000 115.500 114.600
DİRENÇ 117.500 118.000 118.500

 

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST – 30 Yakın Vade
Aralık vadeli endeks kontratı dün 116,575 ve 118,500 puanları arasında dalgalanarak %1,64’lük kayıpla günü 116,700 seviyesinden tamamladı. ABD-Çin ticaret savaşında Huawei CFO’sunun gözaltına alınmasıyla artan gerginliğin etkisini devam ettirmesi haftanın ilk günü piyasaları aşağı çeken etmendi. Bugün kontratın güne küresel piyasalardaki görünüme paralel yatay başlamasını bekliyoruz. Daha önce destek olarak çalışan 117,500 seviyesi bugün kontratın ilk direnç noktası olabilir. Bu seviyeyi aşan yükselişlerde yukarıda 118,200 ve 119,000 seviyeleri takip edilebilir. Aşağıda kontratın 1 Kasım’da yükselişini başlattığı 116,150 seviyesi ilk destek noktası. Bu seviye altında 115,400-114,700 seviyeleri kontratın bugünkü destek seviyeleridir.

BIST-100 Güne Başlangıç
Ticaret savaşlarına dair artış kaydeden endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluştururken yurt dışı hisse piyasalarındaki satıcılı görünüm BIST-100 Endeksi üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Yurt dışındaki olumsuz havaya bağlı olarak satıcılı bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi haftanın ilk işlem gününü %1,57’lik bir düşüşle tamamladı. ABD borsaları dün günü hafif yükselişle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı seyrediyor. Asya piyasalarında toparlanma çabası hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Dün endeks kapanışında 5,33 – 5,34 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:40 itibariyle 5,32’li seviyelerden işlem görmekte. Bu görünüm altında BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji
Son günlerde ticaret savaşlarına ilişkin artış kaydeden endişelerin küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturduğu ve BIST-100 Endeksi’ndeki kayıpların hız kazandığı görülüyor. Endekste kısa vadede 93.350 ile 94.500 seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Ancak görünümün yeniden pozitife dönebilmesi için 95.500 üzerindeki hareketlere ihtiyaç olduğu görüşümüzü koruyoruz. Satış baskısının devam etmesi durumunda ise 91.300 seviyesi destek olarak izlenebilir. Endekste gözlenen sıkışma alanın alt bandını oluşturan bu seviyeyi orta vadede endeks için en önemli destek olarak izlemeye devam ediyoruz. 91.300 altındaki olası kapanışların endeksteki satış baskısının artış kaydetmesine ve teknik görünümün daha da zayıflamasına yol açacağını düşünüyoruz.

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Haftaya 93.200 üzerinden satışlarla başlayan BIST, gün içinde satıcılı bir seyir izledi. Günün kapanışı 92.227 seviyesinden gerçekleşti.

Küresel büyümeye ilişkin artan endişeler nedeniyle haftanın ilk işlem gününde Avrupa borsaları sert düşüşler kaydetti. Ekonomi gündeminde, Fransa’da ekonominin planlanandan daha az büyüyeceği açıklanırken, Almanya’da dış ticaret fazlası daralma gösterdi. Ayrıca İngiltere’de ise salı günü (bugün) yapılması planlanan Brexit oylamasının ertelendiğini duyuruldu. Dün ABD’de ise olumlu makroekonomik verilerin etkisi ile borsalar toparlanma gösterdi.

Bugün yurt içinde ekim ayı ödemeler dengesi verileri açıklanacak. Piyasanın beklentisi ekim ayında 2,4 mlr $ cari fazla verileceği yönünde bulunuyor. İngiltere’de işsizlik oranı, Almanya’da Zew beklenti anketi ve ABD’de kasım ayı ÜFE verileri izlenecek. Sabah saatlerinde Çin’de alıcılı ve Japonya’da satıcılı seyirler görüyoruz. Avrupa’da alıcılı ve ABD’de ise satıcılı başlangıçlar görebiliriz. BIST’in güne yatay başlamasını bekliyoruz.

 

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

Bugün, Yurtiçinde Cari Denge ve Küresel Tarafta ise Brexit Belirsizliği Ön Planda…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya’da açıklanan GSYİH verilerine göre, Japon ekonomisi yılın 3.çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,5 oranında küçüldü. Almanya’da açıklanan Dış ticaret verilerine göre, Ekim ayında ihracat yüzde 0,7 ve ithalat yüzde 1,3 oranında artış gösterdi. Almanya’nın Ekim ayında ticaret dengesi 17,3 milyar Euro fazla verdi. İngiltere’de açıklanan Sanayi Üretimi verisi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 oranında azalış gösterdi. İngiltere’de açıklanan İmalat Üretimi verisinde  Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,0 oranında azalış kaydedildi. İngiltere’de açıklanan GSYİH verilerine göre, ada ekonomisi Ekim ayında 0,1 büyüdü. İlgili dönemde, bir önceki çeyreğe göre ada ekonomisi yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,5 düzeyinde büyüdü. Euro Bölgesi’nde açıklanan Sentix yatırımcı güveni Aralık ayında -0,3 olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) verisi Ekim ayında beklentilerin altında 7,079 milyon olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği’nin en üst düzey yargı organı, İngiltere’nin diğer AB üyelerinin onayı olmaksızın Brexit sürecini tek taraflı olarak durdurma yetkisi bulunduğunu yönündeki nihai kararını açıkladı. İngiltere’de 11 Aralık tarihinde yapılması planlanan Brexit oylaması ile ilgili Başbakan Theresa May’in Brexit oylamasını geri çektiği açıklandı. Açıklama sonrasında Sterlin’de değer kayıplarının yaşandığı gözlemlendi. ABD borsaları günü yükseliş ile tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan GSYH raporuna göre, Türkiye ekonomisi 2018 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,6 oranında büyüdü. TCMB tarafından yayımlanan Beklenti Anketi Aralık ayı raporuna göre, 2018 yılı Aralık ayı için tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 0,77 iken, bu anket döneminde yüzde 0,45 oldu. Cari yılsonu TÜFE beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 24,45 iken, bu anket döneminde yüzde 21,28’e geriledi. 2018 yılsonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 5,64 TL iken, bu anket döneminde 5,44 TL’ye geriledi. Dün, yurtiçinde açıklanan verilerin TL fiyatlamaları üzerinde sınırlı etkisi ile birlikte küresel piyasalarda dolarda yaşanan toparlanma isteği sonrasında kurun fiyatlamalarda 5,2726-5,3526 aralığında hareket ettiği ve günü 5,3248 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi günü yüzde 1,57 düşüş ile 92.227 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 4,4 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 24,00 civarında gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,75 yükseliş ile yüzde 20,24 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 1,05 yükseliş ile yüzde 17,40 düzeyinde günü tamamladı

BİST100

XU100 endeksi önceki günü %1,6 düşüşle 92.227 seviyesinde tamamladı. 4,4 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %1,6, sanayi endeksi %2,2 düşüş yaşadı. Küresel piyasalarda yaşanmaya devam eden satış dalgası yurtiçinde de etkisini göstermeye devam ediyor. ABD borsalarında dün günün ikinci yarısından sonra teknoloji hisselerindeki toparlanmayla pozitif yönde hareketlenmeler meydana geldi. Bu hareketleri genel mahiyette tepki hareketi olarak okumak gerektiğini düşünüyoruz. Güne yatay açılış yapmasını beklediğimiz endekste yükselişin devamı için 94.000 üzerinde hareket etme isteğinin oluşması gerektiğini düşünmeyi sürdürüyoruz. Bu seviye üzerinde tutunma yaşanamadığı sürece devam etmesi muhtemel satış baskısında 91.500 seviyesi kısa vadeli yükselen trend çizgisinin desteği olması bakımından önemli. Bu nokta altına bugün geçilirse 90.400 ve 89.500 seviyelerine doğru hareketler gözlenebilir. 94.000 öncesinde ise 93.000 ara direnci takip edilecek.

Destek: 91.500 / 90.400 / 89.500
Direnç: 93.000 / 94.000 / 94.700

VİOP 30 ENDEKS (F_XU0301218)

Aralık vadeli kontrat önceki günü %1,62 düşüşle 116.700 seviyesinde tamamladı. Küresel piyasalarda düşük risk iştahı devam ediyor. ABD vadelileri ile Asya endekslerinde satıcılı hareketlerin Çin-ABD kaynaklı devam ettiği gözleniyor. Küresel ekonomik durgunluğa doğru bir gidişattan endişelenen piyasalarda riskli varlıklardan uzak durma eğilimi ön planda olmayı sürdürüyor. Zaman zaman tepki hareketleri ile yükselişler yaşansa da genel görünüm satış ağırlıklı olmaya devam edecek gibi görünüyor. Kontratta 115.800 desteğini bugün için yakından izleyeceğiz. Bu seviye altına geçilirse satış baskısı hızlanarak 114.700 ve 114.000 seviyelerine doğru düşüşlerin devamı gelebilir. Teknik olarak gözlenen düşen kama formu yükseliş habercisi olsa da bunu destekleyici bir temek neden şu an gözlenmiyor. Fakat olası tepki hareketlerinde 117.500 ve 118.200 direnç seviyeleri test edilebilir.

Destek: 115.800 / 114.700 / 114.000
Direnç: 117.500 / 118.200 / 119.500

 

Borsa İçin Doğru Zaman mı? Serhat Gürleyen

İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen’i ziyaret ettik. Hisse senedi fiyatlarının çok düştüğü bu ortamda borsa için doğru zaman mı? Yatırımcılar uzun vadeli hisse senedi yatırımı yapabilirler mi? Serhat Gürleyen sorularımız yanıtladı…