Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Borsa İstanbu...

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Veriler 15 dakika gecikmelidir

Bu sayfada uzmanların borsa yorumları bulunmaktadır. En yeni yorum en üstte yer almaktadır. Günün borsa şirket haberleri ve pay alım satım açıklamaları için tıklayın.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

22.08.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Negatif ayrışma devam ediyor…
Dünya borsaları Wall Street’in önderliğinde toparlanmaya çalışıyor. Faiz indiriminin devam edeceğine işaret eden Fed toplantı tutanakları ve perakende şirketlerinin durgunluk endişesini azaltan güçlü karlılığı piyasalardaki tepki alışlarını destekliyor.
Türkiye varlıklarının negatif ayrışması devam ediyor. MSCI Türkiye bayram tatilinden bugüne gelişmekte olan piyasalara %8 yenilmiş durumda. Türk lirasının değer kaybından olumsuz etkilenen bankacılık hisseleri en çok değer kaybedenler arasında yer aldı. 10 yıllık Türk lirası tahvil faizin 150 baz puan yükseldi. Beklentilerden güçlü 2. çeyrek şirket karlarına rağmen yabancı yatırımcı payında Ağustos ayında 1,5 puana yakın gerileme görülüyor.
ABD borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılış bekliyoruz. Ancak bayram tatilinden bugüne Türk lirasında ve banka hisselerinde devam eden satışlar yükselişin kalıcılığını şüpheli bakiye yapıyor. Borsa İstanbul için kısa vadeli destek olarak 95,100 ve 94,600 seviyeleri öne çıkıyor.
Yurtiçinde önemli veri akışının olmadığı ortamda bugün ABD ve Avro bölgesi PMI verileri ve Başkan Erdoğan’ın Suriye’de güvenli bölge konusunda Putin ve Trump ile yapacağı görüşmeler öne çıkıyor.
Türk lirasının değer kaybından olumlu etkilenen şirketler olarak öne çıkanlar: THY, Pegasus, TAV, Tupras, Erdemir, Aselsan, Soda, Sise Cam, Korsa, Petkim.

Haberler & Makro Ekonomi
Temmuz ayında beyaz eşya satışları %31 daraldı
TURKBESD’in açıkladığı verilere göre, Haziran ayında ÖTV teşviğinin bitmesinden sonra yurtiçi beyaz eşya satışları %31 düşüşle 460 bin adete gerileyerek, Ocak-Temmuz dönemi satışlarını %12 daralma ile 3.4 milyon adede taşıdı. Temmuz ayında beyaz eşya ihracatı %1 artışla 1.55 milyon adede yükseldi (7A19: %1 büyüme). Sanayinin Temmuz ayında üretim hacmi ise %10 düşüşle 2.03 milyon adade gerilerken, yılın ilk yedi ayında toplam düşüş %2 olarak gerçekleşti. 2019 yılında yurtiçi beyaz eşya satışlarında %15 gerileme öngörüyoruz.
Haziran ayı konut fiyat endeksi yayınlandı
TCMB tarafından açıklanan konut fiyat endeksine göre Haziran ayında konut fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre ise %1,72, bir önceki aya göre ise %0,74 artış gösterdi.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

BIST100: Dün %0,53 oranında düşüş gösteren endeks günü 95.522 puandan kapattı. Endeksin güne hafif baskı altında başlamasını bekliyoruz. Olası düşüşlerde, bu hafta destek yapılan ve 95.100 civarından geçen 100 günlük ortalamadan tekrar tepki görülebilir. Halihazırda kısa vadeli grafiklerde göstergeler pozitif uyumsuzluk gösteriyor. Söz konusu desteğin üzerinde kalınması durumunda 96.250 ara direnci test edilebilir. Önemli direnç olarak da 96.900 takip edilebilir. Diğer yandan, 95.100 desteğinin kırılması 93.800 seviyesinin hedeflenmesiyle sonuçlanabilir. Ara destek 94.500 seviyesinde.
BIST-30 Ağustos kontratı: Kontrat dün %0,37 oranında düşüşle 119.775 puandan kapattı. Kontratın güne hafif baskı altında başlamasını beklerken, kısa vadeli grafiklerde görülen pozitif uyumsuzlukla beraber 119.100 desteğinin üzerinde tepki yükselişleri gündeme gelebilir ki dünkü kapanış seviyesinin üzerinde bir kalıcılık 121.100 seviyesinin hedeflenmesiyle sonuçlanabilir. Öte yandan, 119.100 desteğinin altına yaşanabilecek bir sarkmada ise 117.300 hedef olabilir. Ara destek 118.350 seviyesinde.

Hisse Kodu

Kapanış Fiyatı

Satış Seviyeleri

Zarar – Kes

 
 

ISCTR

5,35

5,49

5,49

5,29

 

SODA

5,69

5,86

5,86

5,62

 

YATAS

5,62

5,76

5,78

5,55

 

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST100…Kurdaki Yüksek Seyir Endeks Üzerinde Baskı Yaratabilir… ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları yatırımcıların ticaret gerilimine yönelik iyimser beklentilerini düşürürken hisse senedi piyasalarında risk iştahı nötr. Küresel piyasalarda hafta başı itibariyle ılımlı havanın nispeten dağılmış olması, kur ve ülke risk primimizin yüksek seyri ile endeks günü -%0.53 düşüşle 95.522 seviyesinden kapattı. Ticaret geriliminde belirsizlik ortamının devam etmesi ve majör merkez bankalarının hamlelerine yönelik beklentileri akabinde yarın Jackson Hole sempozyumunda konuşması olan Fed Başkanı Powell’ın para politikasıyla ilgili yapacağı açıklamaların önemini artırmakta. Bugün yurtiçinde Ağustos ayı tüketici güveni açıklanacak olup, sabah saatleri itibariyle kur ve ülke risk pirimizdeki yüksek seyrin devam etmesi endeks üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir.

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Piyasalara Bakış
Bir önceki günü tepki alımlarıyla yükselişle tamamlayan BIST100 endeksi, dünü %0,53 düşüşle 95.522 seviyesinden tamamladı (XBANK-%0,34, XUSIN -%0,19).
30-31 Temmuz’da gerçekleşen FOMC toplantısına ait dün yayınlanan tutanaklarda Fed yetkililerinin, faiz indirim kararını para politikasında daha agresif bir gevşeme döngüsünün başlangıcından çok, politikanın tekrar ayarlanması olarak gördükleri ve Trump yönetiminin ticaret politikasının yarattığı belirsizliğin yakın zamanda ortadan kalkmayacağına inandıkları görülüyor. Genel olarak Fed üyelerinin gelecek dönem para politikası duruşu konusunda net mesajlar vermediğini gördüğümüz tutanaklar sonrası bugün başlayacak Jackson Hole toplantılarında Fed Başkanı Powell’ın yarın yapacağı konuşma daha da önemli hale geldi. Diğer yandan, ABD Başkanı Trump’ın açıklamalarında yine Fed’in faiz indirimi yapması yönündeki vurgusu ön plandaydı. Çin ve diğer ticaret anlaşmalarının harika durumda olduğunu belirten Trump, tek sorunun Fed Başkanı Powell ile Fed olduğunu ifade ederken, Powell’ın büyük bir faiz indirimine giderek doğru şeyi yapması durumunda ABD’nin güçlü büyüme kaydedeceğini belirtti.
Veri ajandasında bugün, yurt içinde öncü büyüme göstergelerinden Ağustos ayı tüketici güven endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise, bugün başlayacak Jackson Hole toplantıları odak noktası olup, veri akışında Avro Bölgesi ve ABD’den gelecek Ağustos ayı imalat ve hizmet PMI endeksleri takip edilecek. İmalat ve hizmet sektörü aktivitelerinde beklentilerden zayıf gerçekleşmeler, son dönemde artan küresel resesyon endişelerini daha da belirginleştirerek piyasalarda dalgalanmalara neden olabilir.
Asya borsalarında ve ABD vadeli işlemlerde bu sabah hafif geri çekilmeler yaşanırken, BIST100 endeksinin güne yatay seyirde başlamasını bekliyoruz.

BIST 100 Teknik Analiz

95.522 seviyesinden kapanan endekste yatay açılış bekliyoruz.                      

95.600 seviyesi aşılmadığı sürece satışların devam etmesini bekliyoruz.

94.600-94.200 bandı ana destek olarak izlenebilir.

Ağustos Vadeli BIST 30 Kontratı

119.775 seviyesinden kapanan kontratın güne yatay başlamasını bekliyoruz.

121.100 seviyesi önemli direnç olarak izlenmeye devam edecektir.

Geri çekilmelerde 117.600 ilk önemli destek seviyesidir.

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

Hafif pozitif eğilimle güne başlayan BIST-100 endeksi satış bakısını devam ettirerek günü %0,53 düşüşle 95.522’den kapattı. Endekste omuz-baş formasyon görünümü oluştu ve aşağı kırıldı. Endeks gün içinde 96.900, kısa vadede ise boyun çizgisinin geçtiği 98.400 atlında kaldıkça tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve ilk hedef 94.000’lerdeki fiyat boşluğu olmak üzere düşüşün devam etmesi beklenmektedir. Endeksin %50 düzeltme seviyesine denk gelen 93.900-94.000 aralığı altındaki kapanışlarda formasyonun minimum düşüş hedefine denk gelen ve aynı zamanda son yükselişin %61,8 düzeltme seviyeleri olan 91.400’lere doğru düşüşün devam etme riski yüksek görünüyor. Gün içinde 96.600-96.900 aralığına olası tepki yükselişi trade amaçlı satış fırsatı, 93.900-94.400 aralığına olası gerileme ise tepki yükselişi için trade amaçlı alım fırsatı olarak takip edilebilir. Endeksin 96.800’ün üzerinde tepki yükselişini 98.000-98.400 aralığına devam ettirmesi beklenir. Teknik göstergelerdeki genel negatif eğilim tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olacağına ve düşüşün devam edeceğine işaret ediyor. Ancak kısa vadeli göstergelerin aşırı satımda olması ve momentumdaki pozitif eğilim gün içinde tepki yükselişi denemelerinin edeceğine işaret ediyor. Endeksin güne sınırlı pozitif eğilime (+300 puan civarı) başlaması bekleniyor

 

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

Piyasa Beklentimiz
BIST100 endeksinde ana resim hala zayıf. Endeks 95000 seviyesinin üzerinde olsa bile yine de çok güçlü tepkiler veremiyor. Küresel borsalarda da risk iştahı hala tam toparlanmadığı için dışarıdan da beslenemiyoruz. USDTL kurunun da 5.70-5.75 aralığında olması endeksi baskılayan bir diğer unsur olarak da yorumlanabilir. Bugün için veri takviminde PMI rakamları izlenecek. Dün açıklanan Fed toplantısının tutanakları piyasalarda sürpriz yaratmadı. Bugün başlayacak ve yarın devam edecek olan Jackson Hole toplantısında özellikle yarın Fed Başkanı Powell konuşması yakından izlenecek. Powell öncesi piyasalarda temkinli seyir izlenebilir. Bu sabah Asya piyasaları yatay ekside, USDTL kuru yatay aralığını koruyor bu doğrultuda endekste yatay bir açılış beklenebilir. 
BIST 100 Endeksi
BIST100 endeksinde teknik olarak 50 haftalık ortalama 96000 seviyesinden geçiyor. Endeks bu seviyenin üzerindeki seyrinde başarılı olursa yukarı yönlü hareketini korumak isteyebilir. Ancak kısa vadede güçlü bir görünümde beklenmiyor. Endekste olası geri çekilmelerde ilk etapta 95000 daha sonrasında 93800 desteği izlenebilir. Endekste satış baskısı için 93800 desteğinin altındaki kapanışlar önemli olacaktır. 
Destekler: 95000 / 93800 / 92000
Dirençler: 96000 / 97500 / 98500
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST30 endeksinde teknik olarak zayıf görünüm devam ediyor. Endekste 50 günlük ortalama 122600 seviyesinden geçiyor. Bu seviye direnç konumunda. Endeks, teknik olarak zayıf olduğu için bir süre yükselişinde güç kazanması zor gibi duruyor. Endekste olası geri çekilmelerde, 116300 destek seviyesine doğru satışların karşılanıp karşılanmaması önemli olacaktır.
VIOP endeks kontratında mevcut uzun pozisyonlarda 116300 endeks seviyesi stop loss alınarak izlenebilir. Ancak bu seviyenin altına doğru uzamalar olması halinde pozisyonda ısrarcı olmamakta fayda var. Bu durumda 116300 seviyesi stop loss alınarak kısa pozisyon denenebilir.
Destekler: 116300/ 115800 / 113100
Dirençler: 118600 / 121200 / 122600

 

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST – 30 Yakın Vade
Ağustos vadeli endeks kontratı dün 119,025 ve 120,350 puanları arasında dalgalanarak günü %0,46’lık düşüşle 119,675 uzlaşma fiyatından tamamladı. Güne yatay başlayan vadeli kontrat küresel piyasalarda oluşan olumlu havaya rağmen bir günlük aranın ardından yine negatif ayrıştı ve günü negatif bölgelerden tamamladı. Dün akşam açıklanan FOMC toplantı tutanaklarının yarın ki Powell’ın konuşması öncesi çok etkili olmadığını gördük. Bugün yurtdışında ağustos ayı öncü imalat ve PMI verileri yakından takip edilecek. Kontratın güne yataya yakın başlamasını bekliyoruz. Bugün 120,000-120,300 bölgesinin üzerinde kalınabilmesi durumunda yukarıda 121,000 ve 121,500 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 119,000-119,300 bölgesinin altında 118,500 ve 117,850 seviyeleri takip edilebilir.
BIST-100 Güne Başlangıç
Merkez bankalarından ekonomiyi desteklemeye yönelik hamlelerin geleceğine ilişkin beklentiler bu hafta küresel risk iştahını destekliyor. Küresel hisse piyasalarında dün yukarı yönlü hareketler etkili oldu. BIST-100 Endeksi ise negatif bir ayrışma göstererek günü %0,53’lük bir düşüşle 95.522 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’lere yaklaşan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,72 – 5,73 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,72’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.
BIST-100 Strateji
Yurt dışı piyasalarda dün olumlu bir görünüm olmasına karşın son günlerde küresel piyasalarla korelasyonun zayıf seyrettiği BIST-100 Endeksi’nde aşağı yönlü hareketler dikkat çekti. Son günlerde 100 günlük basit hareketli ortalama (95.100) ile 200 günlük basit hareketli ortalaması (96.100) arasına sıkışan BIST-100 Endeksi’nde 96.100 seviyesi altındaki seyir devam ediyor. 200 günlük ortalama altında kalındığı sürece zayıf seyrin devam edebileceği yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Aşağı yönlü hareketlerde kısa vadede 95.100 desteği önem taşımakta olup bu seviye altında satışların hız kazandığı ve 94.500 – 93.000 aralığının gündeme geldiği görülebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 96.100 – 96.900 ve 97.500 direnç seviyeleridir.

 

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

BİST100

XU100 endeksi önceki günü %0,53 düşüşle 95,522 seviyesinde tamamladı. 6,6 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %0.34, sanayi endeksi ise %1.19 düşüş yaşadı.
Güne hafif alımlarla başlayan endeks kısa süreli yükseliş denemesinden sonra düşüşe yönelerek günün geri kalanını satıcılı seyirde geçirdi. Yurtdışı piyasalarda özellikle teşvik beklentileri nedeniyle pozitif seyrin oluştuğu gözlenirken Borsa İstanbul’un bu hareketlere aksi yönde eğilim gösterdiği gözlendi. Önümüzdeki günlerde İdlib’deki gelişmeler jeopolitik tansiyon açısından takip edilecek. Küresel piyasalarda ise daha fazla teşvik hamleleri beklentilerine yaklaşan gelişmeler riskli varlıklara olan ilgiyi artırarak içeride yeniden alımları tetikleyebilir.
Hafta ortasında endeksin dünkü yükselişin ardından önceki üç günlük düşüşe yeniden yöneldiği gözlendi. Haftanın dördüncü işlem gününde 94.000 fibo 50.0 desteği izlenecek. Bu seviye üzerinde kalabildiği müddetçe alım yönlü eğilimlerde özellikle 38.2 fibo direnci üzerine geçiş ve tutunmanın yaşanması beklenecek. Bu sağlanırsa 96.300-97.400 direnç seviyeleri yeni hedefler olabilir. Bu direnç altı kalıcı hareketlerde ise 95.300 ve 94.000 takibimizde olmaya devam ediyor.
Destekler: 95.300 / 94.000 / 93.500
Dirençler: 96.500 / 97.400 / 98.500

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Ağustos vadeli kontrat önceki günü %0,39 düşüşle 119,775 seviyesinde tamamladı.
Güne yurtdışı endekslerdeki yükseliş eğiliminin etkisiyle pozitif başlangıç yapan endeks ve buna bağlı olarak kontrat gün içerisinde yukarı yönde eğilimini koruyamayarak düşüşe yöneldi ve günün geri kalanını bu şekilde negatif tamamladı. Küresel ekonomik resesyon endişeleri nedeniyle beklenen daha fazla teşvik hamleleri bağlamında Jackson Hole toplantısında Powell’ın faiz ile ilgili söylemleri de faiz indirim beklentileri açısından riskli fiyatlamalar için önemli. Bu nedenle yurtdışı piyasalarda hareketlilik artabilir ve bunun da etkilerini kontrat üzerinde de görebiliriz. Fakat içerideki bazı jeopolitik gelişmeleri de yakından izlemek gerekiyor. Zira 5 yıllık CDS’te önemli bir düşüş gözlenmiyor.
Kontratta yükselen kanalın altına geçilmesiyle satış eğilimi hız kazansa da üç günlük düşüşten sonra gelen toparlanma sonrası yeniden düşüşle kontrat 119.000 desteğini test etti. Fibo 61.8 direnci olan 120.200 altında tutunma sürerse düşüş hareketi devam edebilir. Bugün 119.000-117.500 destekleri takibimizde. 120.200 üstü tutunma oluşursa 121.000 ve 122.500 seviyeleri yeni hedefler olabilir.
Destekler: 119.000 / 117.500 / 116.600
Dirençler: 120.200 / 121.500 / 122.500

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Tepkilerde O Dirence Dikkat!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 • 121,300 seviyesi teknik direnç olarak izlenebilir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 • 118,750 – 117,000 – 115,500 ise teknik destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

VİOP30 Endeks Yorumu

 • Endeks sözleşmesi günü negatif tamamlamıştır.
 • Endeks ay başında belirttiğimiz formasyon kırılımı olduktan sonra kabaca 9,000 puan geri çekilmiştir.
 • Bunu aşağıdaki grafiğimizden görebilirisniz.
 • Endeks tüm önemli ortalamalrının altındadır.
 • Tepkilerde haftalık ortalama öncelikli direnç olarak izlenebilir.

 

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

Ağustos vade endeks sözleşmeleri 60 dakikalık grafiğinde görüldüğü üzere düşüş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Trendin destek noktası olan 119,000 seviyesinden tepki alımları gelse de direnç noktasını kıramadığını görmekteyiz.

Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 120,000 direnç noktasını test edeceğini düşünüyoruz. 120,000 direnç noktasını kırması durumunda 121,000 direnç noktasına doğru yükselişlerini sürdürebilir. 121,000 direnç noktasını kırması durumunda 122,500 seviyesini takip edeceğiz.

Sözleşmelerin direnç noktasını kıramaması ve trend içerisinde işlemlerin sürdürmesi durumunda 119,000 seviyesi destek noktamız olacaktır. 119,000 destek noktasının kırılması durumunda satışlar 117,500 seviyesine kadar devam edebilir.

 

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım FX

BİST-100 endeksinde bugün yatay bir açılış bekliyoruz
Güne aşağı yönlü başlayan BİST-100 endeksi günü %0,53 gerilemeyle 95.522’den kapattı. Brexit tartışmaları AB tarafında belirsizliğini sürdürürken, Özellikle ABD ile Çin arasındaki düellonun devam ettiğini görüyoruz, karşılıklı atışmalar piyasalardaki volatiliteyi arttırıyor, dün ABD Başkanı Donald Trump’ın “biri Çin ile boy ölçüşmeliydi” açıklamasının ardından Çin Dışişleri Bakanlığından, Washington yönetimine “bizimle iyi geçinin” çağrısı yapıldı. Trump’ın diğer taraftan da Fed başkanı Powell şu ana kadar yanlış yaptı ve bizi hayal kırıklığına uğrattı sözleri Powell’ın Cuma günü Jackson Hole’da yapacağı sunum öncesi FED’e Eylül ayında faiz indirimi konusunda baskılarını arttırdığını görüyoruz. Dışarıda bu gelişmelerin yanı sıra içeride TCMB’nin zorunlu karşılık adımı ile piyasalarda belirsizlik ve yön arayışı dünde devam etti. Dün Türkiye’nin 2 yıllık benchmark tahvil faizi %0,49 gerilemeyle %16,18 seviyesinden işlem gördü. Dolar/TL tarafında ise 5,71 civarında yatay bir seyir görüldü. Türkiye varlıkları negatif yönlü ayrışmaya devam ediyor. BİST-100 endeksi tarafına baktığımızda ise 96,900 seviyesinden geçen 200 g HO’nın altında hareket eden endekste 96,453 seviyesi görülmesinin ardından gelen kısmi satışlarla endeksin 95,300’ün üzerinde tutunma çabasının görüldüğünü söyleyebiliriz. Fed’in dün açıklanan tutanaklarına göre, politika yapıcılar faiz indirimini yavaşlayan büyüme ve düşük enflasyon için bir sigorta olarak görüyor.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay bir açılışla güne başlanmasını bekliyoruz
VİOP 30 Endeks Ağustos kontratı, Çarşamba günü 120,350-119,025 fiyat aralığında işlem görerek günü 119,675 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 13,845 adet azalarak 419,063 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 124,900 seviyesinin altında hareket etmemiz aşağı yönlü trendin tekrar gündeme gelme ihtimalini arttırmakta, özellikle 122,500’ün altında kalmamız ilk aşamada 117,500 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirmektedir. Yukarı yönde ise yükselişin devam edebilmesi için 122,500 seviyesinin yukarı yönde kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 120,200 ve 120,800 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 118,700 ve 118,100 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir

 

21.08.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Madendeki kanarya…
Dünya borsaları ABD – Çin görüşmelerinde anlaşma sağlanamayacağı endişesi ile geriledi. Başkan Trump’ın ekonomiyi desteklemek için vergi indirimleri üzerinde çalıştıkları mesajının etkisi sınırlı oldu. Piyasalar Fed Başkanı Powell’in Cuma günü saat 17:00’de Jackson Hole toplantısında vereceği mesajlara odaklanmış durumda.
Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. Arjantin’deki siyasi belirsizlik sonrası, Türk lirası %2, MSCI Türkiye %8 değer kaybederken, 10 yıllık tahvil faizi 150 baz puan yükseldi. Munzam karşılıkları kredi büyümesi ile ilişkilendiren karar sonrası piyasalardaki satış hızlandı.
ABD ve Avrupa piyasalarındaki satışa paralel Borsa İstanbul’da hafif satıcılı bir açılış bekliyoruz. Beklentilerden daha güçlü ikinci çeyrek karlarına rağmen ekonomi politikalara yönelik belirsizlikler kısa vadede piyasayı baskılayabilir. Son iki gündür Türk lirasında görülen zayıflama Türkiye varlıkları için madendeki kanarya olabilir.

Haberler & Makro Ekonomi
Hazine Ağustos Borçlanmasını Tamamladı
Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 2 yıl vadeli kira sertifikası ve 5 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihracı ile Ağustos ayı iç borçlanma programını tamamladı. Dün düzenlen 2 ihale ile Hazine toplamda 3,8 milyar TL borçlandı. Böylece Ağustos toplamında 8,4 milyar TL ile 6,5 milyar TL’lik hedefinin üzerinde borçlanıldı ve Ağustos ayı iç borç çevirme oranı %95 oldu (hedef: %73).
2019 Temmuz ayında konut satışları %17.5 düştü.
Türkiye’de konut satışları Temmuz 2019’da yıllık bazda % 17.5 düşüş ve aylık bazda ise % 66.6 artış göstererek 102.236 adet olarak gerçekleşti. Böylece toplam konut satışları yılın ilk yedi yılında %20 oranında düşüş gösterdi. Merkez bankasının Temmuz ayında gerçekleştirdiği 425 puanlık faiz indirimi sonrasında kamu bankalarının konut kredi faizlerini %1.55 seviyelerinden %0.99 seviyesine çekmesi ile Ağustos ayında bir miktar toparlanma görebileceğimizi düşünüyoruz.

2019 Temmuz ayında ipotekli satışlar bir önceki yıla göre yıllık bazda %57 gerileme gösterdi. Yüksek konut kredisi faizleri, artan oynaklık ve bankaların kredi verme iştahındaki zayıflamanın ipotekli satışları oldukça olumsuz etkilediğini görüyoruz. Böylece yılın ilk yarısında ipotekli satışların toplam satışlara oranı geçen sene aynı dönem ki %38 seviyesinden %19 seviyesine geriledi. İpotekli konut satışları aylık bazda ise İstanbul seçimlerinin tekrarlanması ve artan belisizliklerin Haziran ayında yarattığı düşük baz etkisi nedeniyle %79 artış gösterdi. Benzer şekilde ilk satışlarda yıllık bazda %32 oranında düşüş gösterirken, aylık bazda %67 arttış kaydetti. Talebin hala piyasalardaki oynaklığa ve kur hareketlerine karşı oldukça hassas olduğunu düşünüyoruz.

En çok satış Irak ve İran vatandaşlarına yapıldığı, yabancılara yapılan satışlar Temmuz ayında yıllık bazda %47 oranında büyüdü. Artışta büyük ölçüde TL’nin değer kaybı ve yabancılara konut satışını arttırmak amacıyla sunulan devlet teşvikleri etkili oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarındaki artışın düşük baz etkisindeki zayıflama ile birlikte bir miktar hız kestiğini görüyoruz.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST100… Risk İştahı Toparlanma Çabasında… Çin ve Almanya’dan gelen teşvik haberleri, majör merkez bankalarının para politikalarıyla ekonomiye destekleyeceğine yönelik beklentiler ile risk iştahında toparlanma eğilimi öne çıkmakta. Haftanın ilk günü TCMB’nin zorunlu karşılık uygulamasıyla tepki satışlarıyla karşılaşan endeks, dün küresel piyasalardaki alıcılı seyre paralel olarak günü %0.78 yükselişle 96.031 seviyesinden kapattı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken, kurdaki yükselişe rağmen, endeks yurtdışı odaklı hareket etmek isteyebilir. ABD Başkanı Trump’ın Çin ile bir anlaşma yapmak için hazır olmadıklarını açıklaması ABD-Çin ticaret gerilimine yönelik iyimser fiyatlamaları nispeten azaltabilir.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

Hisse Kodu

Kapanış Fiyatı

Satış Seviyeleri

Zarar – Kes

ALGYO

41,96

43,00

43,10

41,60

KORDS

11,62

11,90

11,94

11,50

KRDMD

2,00

2,05

2,06

1,98

BIST100: Dün alıcılı bir görüntü sergileyen endeks günü de %0,78 oranında primle 96.032 puandan kapattı. Endeksin güne yatay bir görüntüyle başlamasını beklerken, dünkü yükselişin bir miktar anlam kazanması ve yükselişlerin ivme kazanması için 96.600 direncinin geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Aksi durumda, kısa vadeli bu seviyenin geçilememesi endekste yeni dip arayışıyla sonuçlanabilir.

BIST-30 Ağustos kontratı: Dün %0,63 oranında prim yapan kontrat günü 120.250 puandan tamamladı. Kontratta 121.100 direnci önemli gözüküyor. Bu seviye geçilmedikçe şu aşamada dünkü yükselişi tepki niteliğinde değerlendiriyoruz. Kısa vadeli bu seviyenin geçilememesi kontratta yeni dip arayışıyla sonuçlanabilir.

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün günün genelinde tepki alımlarının etkisinde pozitif bir seyir izleyen Ağustos vade sözleşme günü %0.60 oranında değer kazanımı ile 120.250 seviyesinden tamamladı.
Güne hafif ekside başlamasını beklediğimiz sözleşmede 119.100-121.400 bandını kısa vadeli destek direnç seviyeleri olarak verebiliriz. Tepki denemelerinin ivme kazanabilmesi için ilk etapta 121.400 direnci aşılmalı. Düşüş trendinin üst bandı konumunda olan 121.400’ün altındaki hareketlerde açılacak UZUN pozisyonlarda temkinli kalmak yararlı olacaktır.
Sözleşmede 119.100 seviyesinin kırılması durumunda ise 117.200’e kadar geri çekilme görebiliriz.

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Bayram tatili sonrası aşağı yönlü eğilim içerisinde olan BIST100 endeksi dün ise sanayi endeksi öncülüğünde %0,78 yükselişle 96.032 seviyesinden kapandı (XBANK +%0,76, XUSIN +%1,79).

ABD tarafında, ekonominin bir resesyondan uzak olduğunu belirten Trump, Fed’in proaktif olması ve faizleri indirmesi gerektiğini belirtti. Diğer yandan, Trump’ın Çin ile bir anlaşmanın acil olmadığına işaret eden açıklamaları ve ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Huawei’nin ABD için risk oluşturan tek Çin şirketi olmadığını söylemesi, ticaret gerilimine yönelik endişeleri artırdı. Tüm bu gelişmeler, Fed’in genişlemeci para politikası adımlarını artıracağı yönündeki beklentileri desteklerken, bu akşam TSİ 21:00’da açıklanacak FOMC toplantı tutanaklarını ve Fed Başkanı Powell’ın Cuma günkü konuşmasında vereceği mesajları daha da önemli hale getiriyor. Gerek tutanaklarda gerekse de Powell’ın konuşmasında faiz indirimlerinin devamına yönelik verilecek sinyaller, gelişen ülkeler öncülüğünde küresel risk iştahını artırabilir.

Avrupa cephesinde ise, İtalya Başbakanı Conte’nin istifa edeceğini açıklaması ile artan endişelerin, Avrupa borsaları ile birlikte küresel piyasalarda dalgalanmalara neden olabileceğini ve İtalya kaynaklı gelişmelerin önümüzdeki günlerde yakından izlenecek bir gündem konusu olacağını düşünüyoruz.  

Asya borsaları bu sabah karışık seyir izlerken, ABD vadeli işlemlerde hafif alıcılı seyir etkili oluyor. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında veri akışı yönünden sakin olan güne BIST100 endeksinin yatay başlamasını bekliyoruz.

BIST 100 Teknik Analiz
96.032 seviyesinden kapanan endekste yatay açılış bekliyoruz.
Endekste bugünün en önemli destek seviyesinin 94.600 olduğunu düşünüyoruz.
96.200 direncinin aşılması ise 97.200 seviyesini gündeme getirebilir.
Ağustos Vadeli BIST 30 Kontratı
120.250 seviyesinden kapanan kontratın güne yatay başlamasını bekliyoruz.
121.100 seviyesinden satışlar gelebileceğini, bu nedenle bu seviyenin altında yönün aşağı olduğunu düşünüyoruz.
121.100 aşıldığı takdirde ise 123.000 hedef olacaktır.

 

Ergün Tekgül’ün Borsa VİOP Yorumu

Güçlenme Çabası!

Kısa Vade Örnek Strateji – VİOP30

 • 121,300 seviyesi teknik direnç olarak izlenebilir.
 • Altında short yönlü pozisyonlar takip edilebilir.
 • 118,750 – 117,000 – 115,500 ise teknik destek seviyeleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

VİOP30 Endeks Yorumu

 • Endeks sözleşmesi günü pozitif tamamlamıştır.
 • Endeks sözleşmesinin kısa vadeli ortalama fiyatları etrafında güçlenmeye çalıştığı görülmektedir.
 • Endeks ortalama fiyatlamalarının altında kaldığı sürece baskı artabilir.
 • Yukarı ataklarda 100 günlük ortalama direnç olarak izlenebilir.

 

Borsa İstanbul Yorumu ve VİOP Yatırım Stratejisi, Seda Yalçınkaya

Piyasa Beklentimiz
BIST100 endeksinde dünkü yükselişi tepki olarak algılıyoruz. Tepki yükselişinin devam etmesi durumunda 97500 direncine kadar sürebilir. Ancak ne kadar güçlü olacağını kestirmek zor. ABD piyasalarındaki yükselişinde tepki olduğunu izliyoruz. Dün %0.80 düşüşle kapatırken bu sabah future endeksler hafif yukarıyı işaret ediyor. Bugün yatay bir açılış görebiliriz.
BIST 100 Endeksi
BIST100 endeksi günü 96000 seviyesinden kapadı. Teknik olarak 50 haftalık ortalama 96000 seviyesinden geçmekte. Bu seviyenin üzerindeki seyrin korunması satış baskısının sürüp sürmeyeceği açısından önemli. Buna karşın teknik görünüm çok güçlü değil. Endekste satışların 96000 seviyesi üzerinde karşılanmakta başarılı olamaması halinde ilk etapta 95000 ve daha sonrasında 93800 desteği ön plana çıkabilir. 96000 seviyesi üzerinde kalmakta ısrarcı olması halinde 97500 seviyesine doğru yükseliş potansiyeli artabilir.
Destekler: 95000 / 93800 / 92000
Dirençler: 96000 / 97500 / 98500
BIST 30 Endeksi ve VIOP
BIST30 endeksinde teknik olarak görünüm devam ediyor. 30 endekste şimdilik 118600 seviyesinden tepkiler izliyoruz. Ancak tepkiler endeksteki güçlenme için yeterli kalamıyor. Endekste 118600 seviyesi altında uzamalar olması halinde satış baskısı hızlanabilir ve bu durumda 116300 seviyesi izlenebilir. 50 günlük ortalaması olan 122500 seviyesi üzerine yerleşik seyirler olması takdirde zayıf seyir sürebilir.
VIOP endeks kontratında mevcut uzun pozisyonlarda 118600 endeks seviyesi stop loss alınarak izlenebilir. Ancak bu seviyenin altına doğru uzamalar olması halinde pozisyonda ısrarcı olmamakta fayda var. Bu durumda 118600 seviyesi stop loss alınarak kısa pozisyon denenebilir. Piyasa fazla uzun pozisyon yanlısı görünmüyor.
Destekler: 116300/ 115800 / 113100
Dirençler: 118600 / 121200 / 122000

 

BIST ve VİOP Yorumu, Info Yatırım FX

BİST-100 endeksinde bugün yatay bir açılış bekliyoruz
Güne yukarı yönlü başlayan BİST-100 endeksi günü %0,78 yükselişle 96.031’den kapattı.
Bu hafta ABD, Çin’e uygulanacak ek yaptırımı Aralık ayına ertelerken Huawei’ye tanınan muafiyeti de 90 gün ertelediğini açıklamasıyla, ticaret savaşları riskini bir miktar azaltan bu gelişmeler doların yeniden yükselmesini sağladı ve ABD Dolar Endeksi ay başındaki kayıplarını silerek 98 seviyesinin üzerine çıktı, Yurtdışı borsalara da yansıyan bu iyimserlik GOP’lar dada tepki yükselişlerinin yaşanmasında etkili oldu. TL tarafında ise hem Fırat’ın doğusuna operasyon hazırlığının devam etmesi hem yurt içinde terörle mücadele operasyonları hem de TCMB’nin zorunlu karşılık adımı ile kayıp yaşanıyor. Haftaya yükselişle başlayan USD/TRY kuru dün 5,7485 seviyesine çıkarak Ağustos ayı içindeki kayıplarını sildi ve 25 Temmuz sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,56’ya gerilerken, Türkiye’nin 2 yıllık benchmark tahvil faizi %4,30 artışla %16,26 ve 10 yıllık tahvil faizi %3,25 artışla %16,50 seviyesinden işlem gördü. BİST-100 endeksi tarafına baktığımızda ise 96,900 seviyesinden geçen 200 g HO’nın altında hareket eden endekste yurtdışı borsalardan ayrışan hisse bazlı yükselişler ön plana çıkarken 96,900’e yaklaştıkça işlem hacminin desteklemediği dikkat çekti.

VİOP 30 Endeks kontratında yatay bir açılış bekliyoruz
VİOP 30 Endeks Ağustos kontratı, Salı günü 120,900-119,250 fiyat aralığında işlem görerek günü 120,225 uzlaşma fiyatından tamamladı. Kontrattaki açık pozisyon sayısı 4,765 adet artarak 432,963 adet kontrat olarak gerçekleşti.
VİOP 30 Endeks kontratında 60 dakikalık HO’nın geçtiği 122,200 seviyesinin altında hareket etmemiz aşağı yönlü trendin tekrar gündeme gelme ihtimalini arttırmakta, özellikle 122,000’in altında kalmamız ilk aşamada 117,000 seviyesini kısa vadeli hedef haline getirmektedir. Yukarı yönde ise yükselişin devam edebilmesi için 123,000 seviyesinin yukarı yönde kırılması gerekmektedir. Kısa vadede yukarı yönde 120,800 ve 121,600 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken. Aşağı yönde ise 119,600 ve 119,000 seviyesi önemli bir destek noktası olarak takip edilecektir.

 

Borsa Yorumu ve Borsa Gündemi, Ahlatcı Yatırım

BİST100

XU100 endeksi önceki günü %0,78 yükselişle 96,032 seviyesinde tamamladı. 6,2 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %0.76, sanayi endeksi ise %1.79 yükseliş yaşadı.
Haftanın ikinci işlem gününde yurtdışı piyasalarda Almanya ve Çin’de açıklanan ekonomileri teşvik etme amaçlı hamlelerin ve ticaret savaşına dair iyimserliğin etki ettiği pozitif hareketlerle birlikte güne alıcılı başlayan endeks gün içerisinde dalgalanma yaşasa da pozitif tarafta seansı tamamladı. Yükseliş hareketinde izlediğimiz Fibo. 38,2 direncini geçmeyi deneyen endeks kapanışta bu seviyenin altında kaldı.

Üç günlük aranın ardından endekste riskli varlıklara tekrar yönelimle birlikte yükselişlerin ön planda olduğu gözlendi. Haftanın üçüncü işlem gününde de 94.000 fibo 50.0 desteği izlenecek. Bu seviye üzerinde kalabildiği müddetçe alım yönlü eğilimlerde özellikle 38.2 fibo direnci üzerine geçiş ve tutunmanın yaşanması beklenecek. Bu sağlanırsa 96.300-97.400 direnç seviyeleri yeni hedefler olabilir. Bu direnç altı kalıcı hareketlerde ise 95.300 ve 94.000 takibimizde
Destekler: 95.300 / 94.000 / 93.500
Dirençler: 96.500 / 97.400 / 98.500

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Ağustos vadeli kontrat haftanın ilk işlem gününü %0,61 yükselişle 120,250 seviyesinde tamamladı.
Güne yurtdışı endekslerdeki yükseliş eğiliminin etkisiyle pozitif başlangıç yapan endeks ve buna bağlı olarak kontrat gün içerisinde yukarı yönde eğilimini Türk Lirası’nda gözlenen düşüşe rağmen korumayı başardı. FED ve ECB’nin toplantı tutanakları genişlemeci para politikasına dair beklentiler açısından bekleniyor ve Jackson Hole toplantısında Powell’ın faiz ile ilgili söylemleri de faiz indirim beklentileri açısından riskli fiyatlamalar açısından önemli. Bu nedenle bugünden itibaren yurtdışı piyasalarda hareketlilik artabilir ve bunun da etkilerini kontrat üzerinde de görebiliriz.
Kontratta yükselen kanalın altına geçilmesiyle satış eğilimi hız kazansa da üç günlük düşüşten sonra gelen toparlanmada Fibo 61.8 direncinin hafif üzerinde kapanış gerçekleşti. Bu seviyeye denk gelen120.200 altında tutunma sürerse tekrar bir düşüş gözlenebilir. Bugün 119.000-117.500 destekleri takibimizde. 120.200 üstü tutunma oluşursa 121.000 ve 122.500 seviyeleri yeni hedefler olabilir.
Destekler: 119.000 / 117.500 / 116.600
Dirençler: 121.000 / 122.500 / 124.000

 

Borsa VİOP Teknik Yorumu ve BIST 100 Stratejisi, Gedik Yatırım

BIST-100 Güne Başlangıç
İtalya Başbakanı Conte’nin istifa kararı ve artan siyasi riskler Avrupa borsaları üzerinde baskı oluştururken ticaret savaşlarına ilişkin belirsizliğin sürmesi ABD borsalarına da satış getirdi. Son günlerde düşüşlerin ön plana çıktığı BIST-100 Endeksi tepki alımlarının etkisiyle günü %0,78’lik bir yükselişle 96.032 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1’lere yaklaşan düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,72 – 5,73 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,73’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.
BIST-100 Strateji
Son günlerde zayıf bir seyir izleyen ve negatif ayrışma gösteren BIST-100 Endeksi’nde dün tepki alımları etkili oldu. Günü 200 günlük basit hareketli ortalamasının bulunduğu seviye olan 96.050 seviyesine oldukça yakın bir seviyeden tamamlayan BIST-100 Endeksi’nde genel görünüm zayıf seyretmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda takip edilen risk başlıklarında anlamlı bir değişim olmazken yurt dışı piyasalardaki fiyatlamalar ile son günlerde yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı kur cephesi yakından takip edilecek. 96.050 seviye altındaki fiyatlamalarda 95.100 – 94.500 ve 93.000 destek konumunda bulunmaktadır. Yukarı yönlü hareketlerde ise 96.050 üzerindeki kapanışlar önemini korumakta olup 96.600 – 97.500 direnç seviyeleridir.

BIST – 30 Yakın Vade
Ağustos vadeli endeks kontratı dün 119,250 ve 120,900 puanları arasında dalgalanarak günü %0,61’lik yükselişle 120,225 uzlaşma fiyatından tamamladı. Dün kurdaki yukarı yönlü hareketlere rağmen bankacılık ve sanayi sektörlerindeki görülen tepki hareketleri vadeli kontratın günü pozitif ayrışarak yükselişle tamamlamasını sağladı. Bugün yurtdışında ABD tarafında açıklanacak konut satışları verisinin yanı sıra seansın kapanmasının ardından FOMC toplantı tutanakları yakından takip edilecek. Kontratın güne yatay başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 120,300 seviyesinin üzerinde kalınabilmesi durumunda yukarıda dünün zirvesi 121,000 ve 121,500 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri çekilmelerde ise 119,800 altında haftanın en düşüğü 119,100 ve 118,500 seviyeleri takip edilebilir.

 

Borsa İstanbul VİOP ve BİST 100 Yorumu, Murat Barışık, Ata Yatırım

” Ağustos vade endeks sözleşmeleri 60 dakikalık grafiğinde görüldüğü üzere düşüş trendi içerisinde işlemlerini sürdürmektedir. Trendin destek noktası olan 119,000 seviyesinden dün tepki alımları gelmiştir.
” Sözleşmelerin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Açılışın ardından 121,000 direnç noktasını doğru yükselişler yaşanabilir. 121,000 direnç noktasını kırması durumunda düşüş trendinden çıkacaktır. 121,000 seviyesinin üzerinde yükselişlerin hızlanarak 122,500 seviyesine kadar devam edeceğini düşünüyoruz.
” Sözleşmeler düşüş trendinin direnç noktasını kıramaz ise geri çekilmelerde 120,000 destek noktasının kırılması durumunda 119,000 seviyesi destek noktamız olacaktır.

 

20.08.2019 Tarihli Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

Borsa İstanbul Yorumu, Borsa Gündemi ve Borsa Yatırım Stratejisi, İş Yatırım

Zorunlu karşılık kararı sonrası negatif ayrışma…
Dünya borsalarında tepki alışları devam ediyor. Huawei şirketine tanınan istisnanın 90 gün daha uzatılmasını Çin ile ticaret savaşında ateşkes sinyali olarak gören piyasalarda iyimser bir hava görülüyor. Çin’in kredi faizlerini düşürme sinyali ve Almanya’nın işler kötüye giderse mali genişlemeye gideceği ümidi iyimser havayı destekliyor.
Türkiye uzun bir aradan sonra dünyadan negatif ayrışıyor. Zorunlu karşılık politikasını kredi büyüme oranı ile ilişkilendiren karar sonrasında Türkiye varlıklarında sert satışlar görülüyor. MSCI Türkiye %2,3 kayıpla Arjantin’den sonra en çok düşen gelişmekte olan borsa konumunda. Türk lirasında, CDS ve tahvil piyasalarında da negatif bir hava hakim.
ABD ve Asya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılış bekliyoruz. Ancak zorunlu karşılık politikasını kredi büyümesi ile ilişkilendiren kararın artçı şokları ve Perşembe gününden beri banka hisselerinde devam eden satışlar negatif ayrışmanın devam edebileceğine işaret ediyor.
Beklentileri açık ara yenen ve son dönemde geride kalan Selçuk Ecza hisselerinde borsadan bağımsız güçlü bir seyir öngörüyoruz.

MB munzam uygulamasında değişikliğe gitti
Merkez Bankası yaptığı son değişiklikle; görece yüksek kredi büyümesi gerçekleştiren bankaların TL yükümlülükleri için ayırdıkları munzam karşılık oranlarını düşürürken, TL munzam yükümlülükleri için ödedikleri faiz oranlarını yine yüksek kredi büyümesi olan bankalar için daha fazla uygulayacak. Buna göre yıllık kredi büyümesi %10 ile %20 arasında olan bankaların 1 yıla kadar olan munzam karşılık oranları %2’ye düşürülüyor, bu arada düşük kredi büyümesi gerçekleşen bankalar için munzam oranları değişmedi (üç aya kadar %7, üç-altı ay %4, altı ay-1 yıl için %2). Bunun dışında TL munzam için ödenen faiz oranları ise yüksek büyüyen bankalar için %15, belirlenen sınırın altında büyüyenler için %5 olarak uygulanacak. Buna göre üç kamu bankası ve YKB yıllık %10’un üzerinde kalarak bu değişiklikten olumlu etkilenecek bankalar olarak ön plana çıkıyor. Tüm munzamlara ödenen faiz gelirinin toplam gelirler içindeki payı ise ortalama %2.5 düzeyinde. Söz konusu değişikler sistemde TL kredi büyümesini teşvik ediyor. Makro dengeleri bozmayacak ve piyasa gerçekleri doğrultusunda bir kredi hareketlenmesi sağlanabilirse bu değişiklikten arzulanan sonuçlar alınabilir. Merkez Bankası, bu son hamleyle piyasaya TL 5.4 milyar ve US$2.9 milyar karşılığı döviz ve altın likiditesi vermiş olacak

 

Borsa İstanbul Yorumu ve Borsa Gündemi, Alan Yatırım

BIST100…Küresel Piyasalardan Negatif Ayrıştı… Dün risk iştahındaki toparlanma eğilimi ile haftanın ilk işlem gününe alıcılı seyirle başlayan endeks TCMB’nin zorunlu karşılık oranlarına yönelik hamlesi ile kazançlarını geri vererek günü -%0.47 düşüşle 95.286 seviyesinden kapattı. Türk Lirası zorunlu karşılık belirlemede “kredi büyümesi” kriteri getirilirken yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar Dolar karşılığı altın ve döviz likitidesi verilmesi bekleniyor. Küresel piyasalarda ise ABD’nin Çin teknoloji devi Huawei’ye yönelik yaptırımların 90 gün erteleneceğinin açıklanmasıyla risk iştahı toparlanırken, ticaret gerilimindeki olumlu hava ile resesyon endişelerinin arka planda kalması hisse senedi piyasalarını desteklemekte. Güne başlarken yüksek kura rağmen küresel piyasalardaki pozitif görünüm ile endeks dün yaşanan tepki satışlarını toparlama isteğinde olabilir.

 

Borsa İstanbul Endeks Yorumları ve Teknik Hisse Önerileri Tablosu, Ziraat Yatırım

Piyasalara Bakış
BIST100: Dün seans sonuna doğru gelen satışlar sonrasında endeks günü %,47 oranında değer kaybıyla 95.286 puandan kapattı. Tepki yükselişlerinde 20 saatlik ortalamasını direnç yapan endekste göstergeler zayıf. Kısa vadeli düşüş trendi de yakalayan endeks, 20 saatlik ortalamasının yanı sıra kanal üst bandını da direnç yapmaya devam edebilir. Bu kapsamda, 96bin civarının altında baskı devam edebilir. Olası düşüşlerde 94.600 desteğinin altında 93.800 hedef olarak izlenebilir.

Hisse Kodu

Kapanış Fiyatı

Satış Seviyeleri

Zarar – Kes

SODA

5,44

5,59

5,60

5,38

TKFEN

21,44

22,02

22,06

21,20

 

Günlük Borsa Yatırım Stratejisi Bülteni, Vakıf Yatırım

Son üç işlem gününü bankacılık hisselerine gelen satışların öncülüğünde düşüş eğiliminde geçiren BIST100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %0,47 kayıpla 95.286 seviyesinde tamamlarken, merkez bankasının zorunlu karşılık adımı sonrası bankacılık endeksine gelen satışlar düşüşte etken oldu. (XBANK -%1,23, XUSIN -%0,01).
Son dönemde belirginleşen küresel resesyon endişeleri, piyasalarda dalgalanmalara neden olmaya devam ederken merkez bankalarına yönelik beklentileri de artırıyor. Fed’in faiz oranlarını 100 baz puan indirmeyi ve bazı parasal gevşeme adımları atması gerektiğini belirten ABD Başkanı Trump, ABD Doları’nın güçlü olduğunu ve dünyanın diğer bölgelerine zarar vermekte olduğunu ifade etti. Trump’ın açıklamaları sonrası Cuma günü Jackson Hole toplantıları kapsamında konuşma yapacak olan Fed Başkanı Powell’dan gelecek mesajlar daha da önemli hale geldi. Mevcut durumda Fed’in Eylül toplantısında faiz oranında 25 baz puan indirim yapacağına %82, 50 baz puan indirime ise %18 olasılık veriliyor.
Bugün yurt içi ve yurt dışında beklenen önemli bir makroekonomik veri akışı bulunmuyor. Bu sabah Asya borsaları ve ABD vadeli işlemlerde pozitif seyir etkili olurken, BIST100 endeksinin güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Dün TCMB’nin zorunlu karşılık oranlarına ilişkin yayınladığı düzenlemeyi, kamu bankaları için olumlu; özel bankalar için, zorunlu karşılıklardan elde edilen nemalarda bir kayıp ile karşı karşıya bırakacağı için kısa vadede olumsuz ancak kredi büyümesini tetikleyeceği beklentimiz nedeniyle orta vadede olumlu buluyoruz.

BIST 100 Teknik Analiz

95.286 seviyesinden kapanan endekste hafif alıcılı açılış bekliyoruz.                      

95.200 desteğinin, endeksin haftanın kalanındaki yönü için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.

95.200 altında satışların hızlanması, yukarı denemelerde ise 96.200 seviyesine ulaşılması beklenebilir.

Ağustos Vadeli BIST 30 Kontratı

119.525 seviyesinden kapanan kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz.                      

121.100 seviyesi altında kontrat yönü 117.500’e kadar aşağıdır.

Pay piyasası açılışının ardından 121.100 seviyelerinden kar satışları görülebilir.

 

VİOP Teknik Yorumu, Yatırım Finansman

VIOP-Endeks 30 Sözleşmesi:
Dün günün ilk saatlerinde pozitif bir seyir izleyen Ağustos vade sözleşmede gün ortasında sonra satış baskısı ivme kazandı ve sözleşme %0.66 oranında değer kaybı ile 119.525’den kapanış gerçekleşti.
Güne hafif tepki alımları ile başlamasını beklediğimiz sözleşmede 119.100 seviyesini ara destek olarak takip edeceğiz. Bu desteğin üzerinde yaşanacak tepki alımlarında 121.200’ü ilk direnç seviyesi olarak izleyeceğiz. Günlük grafiklerde göstergelerde süren güç kaybı şimdilik yükseliş denemelerinin gün içi ile sınırlı kalabileceğini gösteriyor. Bu nedenle Al sat amaçlı açılacak UZUN pozisyonlar açısından temkinli kalınmalı. 121.200’ün üzerinde aşılması halinde ise alım iştahı bir miktar daha güç kazanarak 122.500’e kadar yükseliş görebiliriz.

DESTEK 119.100 118.500 117.200
DİRENÇ 121.200 122.500 123.200

 

Dikkat:

Borsa İstanbul için çıkan tüm analizleri, borsa gündemini ve borsa yorumlarını buradan gün içinde canlı olarak takip edebilirsiniz. En son çıkan borsa yorum, haber ve analiz en üstte yer almaktadır. Bu sayfada borsa ile ilgili güncel gelişmeleri devamlı takip edebilirsiniz.

Bu sayfada son bir günlük yorumlara ve daha eski yorumların arasında güncelliğini yitirmemiş olanlara yer veriyoruz. Burada yer alan yorumlar genellikle endeks ve borsa gündemi hakkında olup hisse yorumları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.