Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Döviz Kurları...

Döviz Kurlarındaki Değişimin Halka Açık Şirketlere Etkisi, Vakıf Yatırım

PAYLAŞ

2017 yılının ikinci çeyreğinde, Avro Bölgesi’ndeki ekonomik toparlanmaya ilişkin olumlu beklentilerin yanı sıra Fransa’daki seçimlerin piyasanın öngörüsüne paralel gerçekleşmesi, Euro’nun Dolar karşısında güçlenmesini beraberinde getirdi. Ayrıca Fed’in, Haziran ayında beklentilere paralel faiz artırımı ardından bilançoyu da bu yıl küçültmeye başlayabileceklerinin sinyalini vermesi, ikinci çeyreğin bir diğer önemli gelişmesi oldu.

Aşağıda, yılın ikinci çeyreğinde, TL’nin diğer para birimlerine göre değişimleri ve bunun Borsa İstanbul’da işlem gören finans dışı şirket finansalları üzerindeki tahmini etkileri üzerine hazırladığımız analizimiz yer almaktadır.

2017 Mart sonundan bu yana USD/TRY %3,6 düşüş, EUR/TRY %2,4 yükseliş kaydetti. Bunun yanı sıra aynı dönemde Euro Dolar karşında %5,4 değer kazanırken, Japon Yeni ise Dolar karşısında yaklaşık %1,0 düşüş gösterdi.

BIST Şirketlerinin Döviz Pozisyonları

2Ç’de döviz kurlarındaki meydana gelen değişimler şirketlerin hem operasyonel hem de operasyonel olmayan performanslarını etkileyecektir. Buna göre, net ihracatçı (veya döviz geliri döviz maliyetlerinden daha fazla) şirketler operasyonel taraftan, net döviz fazlası olan şirketler ise operasyonel olmayan taraftan kur artışlarından olumlu etkilenirken, net ithalatçı (veya döviz geliri döviz maliyetlerinden daha az) şirketler ile net döviz açığı olan şirketler de olumsuz etkileceneceklerdir.

31.03.2017 itibariyle fonksiyonel para birimi USD olan Türk Hava Yolları (THYAO) en yüksek açık döviz pozisyonuna sahipken, bu şirketi Türk Telekom (TTKOM) izlemektedir. Aynı tarih itibariyle Enka İnşaat (ENKAI) ve Aselsan (ASELS) ise en yüksek döviz fazlası olan şirketlerdir.

En yüksek döviz açığı ve döviz fazlası olan şirketler, 31.03.2017 finansal verileri itibariyle

 

Döviz Kurlarındaki Değişimin BIST Şirketlerine Etkisi (Operasyonel olmayan)

Çalışmamıza dahil ettiğimiz şirketlerin 31.03.2017 tarihli finansal tablolarındaki net döviz pozisyonlarına göre; diğer para birimlerinin TL karşısında %10 artış göstermesinin gelir tablosunda artan veya azalan kambiyo gelir ve giderleri üzerinden karlılığa etkisi en yüksek olan şirketler şu şekildedir:

Net yabancı para pozisyonlarının özkaynaklarına oranının en yüksek olan şirketler şu şekildedir:

31.03.2017 tarihli finansal tablolar baz alındığında ve şirketlerin net döviz pozisyonlarının değişmediği varsayımı ile; Dolar ve Japon Yeni’nin TL karşısında 2Ç’de sırasıyla %3,6, %4,8 değer kaybının yanı sıra Avro’nun TL karşısında %2,4 artış göstermesinin kur farkı gelir ve giderleri üzerinden tahmini etkisi şu şekildedir:

2017/03 dönemindeki döviz pozisyonlarının korunduğu varsayımıyla yaptığımız hesaplamalara göre; Migros (MGROS) 60 mn TL, Şişecam (SISE) 58 mn TL ve Aselsan (ASELS) 31 mn TL ile 2Ç’de döviz kurlarından karlılık açısından en olumsuz etkilenebilecek şirketler olurken, Türk Telekom (TTKOM) 306 mn TL, Ak Enerji (AKENR) 98 mn TL, Anadolu Efes (AEFES) 94 mn TL ile en olumlu etkilenebilecek şirketler olarak görülmektedir.

Ford Otosan (FROTO) ve Tofaş Oto (TOASO) yüksek döviz pozisyonlarına karşılık yaptıkları ihracat anlaşmaları ile TL’nin değer kaybetmesinden sınırlı etkilenirken, Tüpraş (TUPRS)’ın ise doğal-hedge nedeniyle döviz riski sınırlanmaktadır.

Bunun yanı sıra, fonksiyonel para birimi USD veya EUR olan şirketleri için ayrı bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Hesaplamalarımıza göre, fonksiyonel para birimi USD olan Türk Hava Yolları (THYAO)’nın EUR ve TL döviz açık pozisyonu nedeniyle bu para birimlerinin Dolar karşısında değer kazanması sonucu ikinci çeyrekte yaklaşık 794 mn TL kur farkı kaynaklı gider yazabileceğini öngörüyoruz. Ayrıca yine fonksiyonel para birimi USD olan Ereğli Demir Çelik (EREGL)’nin EUR, JPY ve TRL açık net döviz pozisyonu nedeniyle yaklaşık 39 mn TL kur farkı kaynaklı gider kaydedebileceğini hesaplıyoruz.

Kaynak: VKY Araştırma&Strateji

Not: Enka İnşaat (ENKAI) finansal dipnotlarından 812 mn TL karşılığı döviz fazlası olan diğer para birimlerindeki detay verilmediği için sadece Avro ve Dolar pozisyonu için tahminde bulunuldu

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Borsa İstanbul Yorumları, Borsa Gündemi

PAYLAŞ