Ana sayfa Haberler SPK Para Piya...

SPK Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yaptı

13.03.2019 – Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) para piyasası fonlarına ilişkin esaslarda değişiklik yaparak fon değerinin asgari %50’sinin mevduat hesaplarında değerlendirilmesi zorunluluğunu getirdi.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Değişiklik öncesinde mevduat hesaplarının fon değeri içindeki payı için üst sınır %10’du. Son verilere göre para piyasası fonlarının toplam büyüklüğü 29 milyar TL seviyesinde ve mevduatın toplam içerisindeki payı %1’deydi. Düzenleme sonrasında mevduat tabanı artacağı (mevduat bankalarındaki TL mevduatın %1,5’i kadar) için değişikliğin bankacılık sektörü için pozitif olduğunu düşünüyoruz. 

SPK, i-SPK.52.4 sayılı İlke Kararı olarak kabul edilen “Yatırım Fonlarına İlişkin Rehber”in; 4. Fon Portföyünü Oluşturan Varlık ve İşlemlere İlişkin Esaslar” başlıklı bölümüne “4.7. Para Piyasası Fonlarına İlişkin Esaslar” maddesi olarak aşağıdaki hükmün eklenmesine karar vermiştir:

Para piyasası fonlarının fon toplam değerinin asgari %50’si mevduat/katılma hesaplarında değerlendirilir. Ancak tek bir bankada değerlendirilebilecek tutar fon toplam değerinin %6’sını aşamaz. Söz konusu fonlar tarafından ters repo işlemlerine ve Takasbank para piyasası ve yurtiçi organize para piyasası işlemlerine yapılan yatırımın toplam tutarı ise fon toplam değerinin %40’ını aşamaz.

Buna göre mevduat hacminde 15 milyar TL artış olabileceği öngörülüyor. Toplam 2,1 trilyon TL tutarındaki mevduat hacmi dikkate alındığında uygulamanın katkısı mütevazi düzeyde kalacaktır.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here