Ana Sayfa Eğitim SPK SPL Lisanslama SPK SPL Lisan...

SPK SPL Lisanslama Sınavı Nedir? SPK Lisans Belgesi Nasıl Alınır?

Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Beyhan İncekara sermaye piyasası kurulu – SPK lisanslama sınavı hakkında genel bilgiler veriyor.

SPK SPL Lisanslama Nedir? SPK Lisanslama sınavı nedir? SPK lisans belgesi nasıl alınır?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) lisanslama sınavı tek bir sınavdan ibaret olmayıp lisans almak için gerekli farklı konuları kapsayan bir sınavlar bütünüdür.

SPK lisanslama sınavları, sermaye piyasası kurulu tarafından yapılan, sermaye piyasası alanında çalışmak isteyen personel, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini gösteren lisans belgesinin verilmesini sağlamaktadır. Sınav, sermaye piyasasında çalışmak isteyenlerin (Bankalar, Aracı Kurumlar gibi) girmesi gerekli olan bir sınavdır.

Lisans belgeleri faaliyet alanı ve uzmanlık konusuna göre farklılık göstermektedir. Hangi faaliyet alanında çalışılmak isteniyorsa o alandaki sınavlara girilip başarılı olunması gerekmektedir. Buna bağlı olarak SPK sınavları kağıt üzerinde yapılan ve e-SPL olmak üzere ikiye ayrılır.

Sermaye piyasası faaliyetleri düzey 1 – 2 – 3, türev araçlar, kurumsal yönetim derecelendirme, kredi derecelendirme, konut değerleme ve gayrimenkul değerleme olmak üzere toplam 8 lisans türü bulunmaktadır.

Uzmanlık alanlarında bu ayırım olmasına rağmen, faaliyet alanlarına bakıldığında; Düzey 2 Sınavlarına katılmak isteyen adayların Sermaye Piyasası Düzey 1 Lisansına sahip olmaları zorunluluğu bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde, Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Sınavlarına katılmak isteyen adayların Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansına sahip olmaları zorunluluğu bulunmamaktadır.

SPK SPL Lisanslama Sınavı Nedir? SPK Lisans Belgesi Nasıl Alınır?

SPK Lisansı Alanlar Hangi İşlerde Çalışabilirler?

Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Beyhan İncekara’nın SPK lisanslama sınavları hakkında genel bilgiler verdiği “SPK Lisanslama” eğitim serisinin bu bölümünde lisans sahibi olanların hangi işlerde çalışabileceğini anlatıyor. Ayrıca lisans almanın mevcut işlerinde daha fazla yetki ve yükselme imkânı yaratabileceğinin altını çiziyor.

SPL SPK Lisanslama Sınavlarına Nasıl Hazırlanmalı?

Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Beyhan İncekara SPL SPK lisanslama sınavlarına girecek adayların sınavlara nasıl hazırlanması gerektiği ve izleyebilecekleri faydalı yolları anlatıyor. Özellikle sermaye piyasası faaliyetleri düzey 1,2 ve 3 için hangi konu başlıkları üzerinde durulmalı? Sınava hazırlık stratejisi.

SPK Türev Araçlar, Derecelendirme ve Değerleme Sınavları İçin Tavsiyeler

Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Beyhan İncekara, SPK türev araçlar, kurumsal yönetim ve kredi derecelendirme, konut ve gayrimenkul değerleme lisanslama sınavlarına hazırlananların dikkat etmesi gereken konu başlıklarını anlatıyor.

SPK Lisanslama Sınavı Konuları Hakkında Tavsiyeler

Nişantaşı Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Beyhan İncekara, SPK türev araçlar, kurumsal yönetim ve kredi derecelendirme, konut ve gayrimenkul değerleme lisanslama sınavlarına hazırlananların dikkat etmesi gereken konu başlıklarını anlatıyor.

SPL Elektronik Lisanslama Sınavları (e-LS) Nedir?

SPL Genel Müdürü Tuba Ertugay Yıldız, SPL elektronik lisanslama sınavları (e-LS) hakkında önemli bilgiler veriyor.

Elektronik lisanslama sınavlarının kağıt sınava göre avantajları nedir? Hangi konulardan elektronik lisanslama sınavına girilebilir? Adaylar ne zaman elektronik lisanslama sınavına girebilirler? Bir günde kaç sınav seansı yapılmaktadır?

SPL Genel Müdürü Tuba Ertugay Yıldız’dan Sınavlar Hakkında Önemli Bilgiler

Her yıl kaç kişi, kaç konudan sıvana giriyor? Lisanslama sınavlarına hangi şehirlerde giriliyor? Kaç kişinin SPL lisansı var? SPL lisansı olanlar hani sektörlerde istihdam ediliyor? Sınavlara başvuru ve sınavların değerlendirme süreçleri nedir? Yenileme eğitimleri nasıl alınabilir?

SPL sınavlarına girecek adaylar nelere dikkat etmeli

SPL Sınavlarına Girecek Adaylar Nelere Dikkat Etmeli?

Sınava girecek adaylara nelere dikkat etmeli? Sınavlara hazırlık için SPL çalışma notları hakkında bilgiler. Sınav kılavuzunun iyi okunup anlaşılmasının önemi. Sınava gelirken getirilmesi gereken belgeler.

 

Adaylar için önemli notlar:

9-10 Aralık 2017 Tarihli Lisanslama Sınavları Fotoğraflı Sınav Giriş Belgelerinin Edinilmesi

Duyuru No: 2017-SNV-27
Tarih            : 24.11.2017
Konu           : 9-10 Aralık 2017 Tarihli Lisanslama Sınavları Fotoğraflı Sınav Giriş Belgelerinin Edinilmesi

9-10 Aralık 2017 tarihlerinde kâğıt ortamında düzenlenecek olan sermaye piyasası faaliyetleri lisanslama sınavlarına başvuran adayların sınav yerleri belli olmuştur. Adaylar, sınava girecekleri sınav ili, sınav yeri adresi, bina adı, salon ve sıra numarası bilgisini gösteren “Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi”ni T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleriyle birlikte SPL Başvuru Sistemi’nden (basvuru.spl.com.tr) saat 09.30’dan itibaren edinebileceklerdir.

Adayların sınava girerken, “Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi” ile birlikte “9-10 Aralık 2017 Sermaye Piyasası Faaliyetleri Lisanslama Sınavları Kılavuzu”nda belirtilen geçerli kimlik belgelerinden birini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Tüm adaylarımıza sınavlarda başarılar dileriz.

SPL
Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu A.Ş.

 

9-10 Aralık 2017 Tarihlerinde Samsun İlinde Düzenlenecek Olan Lisanslama Sınavlarına İlişkin Sınav Yeri Değişikliği Hakkında Önemli Duyuru

9-10 Aralık 2017 tarihlerinde kâğıt ortamında düzenlenecek olan sermaye piyasası faaliyetleri lisanslama sınavları için sınav merkezi olarak Samsun ilini tercih eden adaylardan aşağıdaki tabloda bilgisi verilen sınav yerlerinde Anadolu Üniversitesi tarafından değişiklik yapılmıştır.

BINA_KODU BINA_ADI BINA_ADRESI
Değişiklik Yapılan Sınav Yeri 55036 ATAKUM MESLEKİ TEKNİK VE ANADOLU LİSESİ ESENEVLER MAH.ATATÜRK BULVARI NO:330 ATAKUM/SAMSUN
55039 ATAKUM DENİZEVLER ORTAOKULU ESENEVLER MH.388.SK.NO:13 ATAKUM
Yeni Sınav Yeri 55045 OMÜ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ B BLOK 2. KATLAR OMÜ KURUPELİT KAMPÜSÜ ATAKUM
55237 OMÜ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ B BLOK 3. KATLAR OMÜ KURUPELİT KAMPÜSÜ ATAKUM

İlgili adayların, yeni sınav yerlerini gösteren “Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi”ni SPL Başvuru Sistemi’nden yeniden almaları gerekmektedir.

Söz konusu sınav yeri değişikliği sadece Samsun ilinde ve yukarıda belirtilen okullarda sınava girecek adaylar için geçerli olup bunun dışındaki adayların sınav yerlerinde herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

Tüm adaylarımıza duyurulur.